clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2020-21 Men’s College Basketball Early Season Tournaments and Neutral-Site Games (CoVID Changes)

A regularly-updated list of the 2020-21 men’s college basketball season’s exempt multiple-team events (MTEs) and other neutral-site/bubble contests, including TV/streaming information. If you have any additions, email them to bloggingthebracket at gmail dot com or tweet them to me @ChrisDobbertean.

NCAA Basketball: Dayton at Kansas
The Maui Jim Maui Invitational will look less tropical in 2020.
Brian Spurlock-USA TODAY Sports

Archived version with previously-scheduled tournaments

Dates and matchups are all tentative, thanks to CoVID-19. All times are Eastern, however. TV info courtesy the event websites, team schedules, and MattSarzSports.com.

Temporary MTE rule changes for 2020 adopted on October 23rd allow teams more flexibility.

Note: If a team switched tournaments, I listed its prior event after its conference.

Off-Campus Events

Bubbleville Pod Two

Wed.Fri., Nov. 25-27: Uncasville, Conn.

FloHoops ($) will stream all six games.

Wed., Nov. 25
St. Bonaventure Bonnies (A 10, Paradise Jam) vs. Towson Tigers (CAA), 9 a.m.

Thurs., Nov. 26
St. Bonaventure vs. Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland), approx. 1:30 p.m.

Fri., Nov. 27
Towson vs. Stephen F. Austin, approx. 2 p.m.

Gulf Coast Showcase

Wed.–Fri., Nov. 2527: Estero, Fla. (Release)

FloHoops ($) will stream all 12 games.

Quarterfinals (Wed., Nov. 25)

ETSU Buccaneers (SoCon, Cancun Challenge) vs. Abilene Christian Wildcats (Southland), 11 a.m.
Akron Zips (MAC) vs. Middle Tennessee Blue Raiders (C-USA), 2 p.m.
Austin Peay Governors (OVC) vs. Omaha Mavericks (Summit), 5 p.m.
Indiana State Sycamores (MVC) vs. East Carolina Pirates (American), 8 p.m.

Semifinals (Thurs., Nov. 26)

Top half, 5 p.m.
Bottom half, 8 p.m.

Consolation Semifinals (Thurs., Nov. 26)

Top half, 11 a.m.
Bottom half, 2 p.m.

Finals (Fri., Nov. 27)

Championship,
3rd/4th Place
5th/6th Place
7th/8th Place

Standalone Bubbleville Games

Wed.Fri., Nov. 25-27; Sun. and Mon., Nov. 29 and 30; Tues., Dec. 1; and Sat., Dec. 5: Uncasville, Conn.

FloHoops ($) will stream all games unless noted.

Wed., Nov. 25
Rhode Island Rams (A 10) vs. Stephen F. Austin, approx. 11:30 a.m.

Thurs., Nov. 26
Rhode Island vs. Towson, 11 a.m.

Fri., Nov. 27
St. Bonaventure vs. Army West Point Black Knights (Patriot), approx. 9:30 p.m.

Sun., Nov. 29
UMass vs. Iona, approx. 12 p.m.

Mon., Nov. 30
Siena vs. Liberty Flames (ASUN), approx. 2 p.m.
Boston College vs. St. John’s, 9 p.m. (FS1)

Tues., Dec. 1
St. Bonaventure vs. Vermont, 11:30 a.m.
UMass vs. South Florida Bulls (American). approx. 10 p.m.

Sat., Dec. 5
UConn vs. NC State, 2 p.m. (FS2)

Bad Boy Mowers Crossover Classic (replacing the Battle 4 Atlantis)

Wed.–Fri., Nov. 2527: Sioux Falls, S.D. (Release; Bracket)

Quarterfinals (Wed., Nov. 25)

West Virginia Mountaineers (Big 12) vs. Texas A&M Aggies (SEC), 2 p.m. (ESPN)
Saint Mary’s Gaels (WCC, Diamond Head Classic) vs. Memphis Tigers (American), approx. 4:30 p.m. (ESPN2)
Creighton Bluejays (Big East) vs. South Dakota State Jackrabbits (Summit, Wyoming MTE), 7 p.m. (ESPN2)
Utah State Aggies (MW, Myrtle Beach Invitational) vs. Wichita State Shockers (American), approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Thurs., Nov. 26)

Top half, 12 p.m. (ESPN)
Bottom half, approx. 2:30 p.m. (ESPN)

Consolation Semifinals (Thurs., Nov. 26)

Top half, 6:30 p.m. (ESPN2)
Bottom half, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Finals (Fri., Nov. 27)

Championship: 1:30 p.m. (ESPN)
3rd/4th Place: 9 p.m. (ESPN2)
5th/6th Place: approx. 4 or 6:30 p.m. (ESPN2/U)
7th/8th Place: approx. 4 or 6:30 p.m. (ESPN2/U)

Bubbleville Pod One (featuring the HomeLight Classic)

Wed. and Fri., Nov. 25 and 27: Uncasville, Conn.

FloHoops ($) will stream all games unless noted.

Wed., Nov. 25
Virginia Cavaliers (ACC, Wooden Legacy) vs. Maine Black Bears (AE), 2 p.m.
Florida Gators (SEC, Emerald Coast Classic) vs. UMass Lowell River Hawks (AE), approx. 4:30 p.m.

Fri., Nov. 27
Virginia vs. Florida, 11:30 a.m. (ESPN)
Central Connecticut State Blue Devils (NEC) vs. Maine, approx. 7 p.m.

Space Coast Challenge (replacing the Cancun Challenge)

Wed. and Thurs., Nov. 25 and 26: Melbourne, Fla. (Bracket)

CBSSN will air all four games.

Semifinals (Wed., Nov. 25)

Liberty Flames (ASUN) vs. Purdue Boilermakers (Big Ten), 6 p.m.
Clemson Tigers (ACC) vs. Mississippi State Bulldogs (SEC), approx. 8:30 p.m.

Finals (Thurs., Nov. 26)

Championship: approx. 8:30 p.m.
Consolation: 6 p.m.

2K Empire Classic Benefiting Wounded Warrior Project Presented by Continental Tire

Wed. and Thurs., Nov. 25 and 26 (Bracket)

ESPN will air all four games.

Semifinals (Wed., Nov. 25)

Villanova Wildcats (Big East) vs. Boston College Eagles (ACC, Junkanoo Jam), 7 p.m.
Baylor Bears (Big 12) vs. Arizona State Sun Devils (Pac-12, Diamond Head Classic), approx. 9:30 p.m.

Finals (Thurs., Nov. 26)

Championship: approx. 9:30 p.m.
Consolation: 7 p.m.

Fort Myers Tip-Off

Thurs. and Fri., Nov. 26 and 27: Fort Myers, Fla.

Thurs., Nov. 26
Kansas Jayhawks (Big 12, Wooden Legacy) vs. Gonzaga Bulldogs (WCC, Orlando Invitational), 1:30 p.m. (Fox)
Auburn Tigers (SEC, Orlando Invitational) vs. Saint Joseph’s Hawks (A 10), 4:30 p.m. (FS1)

Fri., Nov. 27
Gonzaga vs. Auburn, 11 a.m. (Fox)
Kansas vs. Saint Joseph’s, 2 p.m. (FS1)

Bubbleville Pod Three

Thurs.–Sat., Nov. 2628: Uncasville, Conn.

FloHoops ($) will stream all three games.

Thurs., Nov. 26
Siena Saints (MAAC, Orlando Invitational) vs. UMass Minutemen (A 10, Jamaica Classic), approx. 4 p.m.

Fri., Nov. 27
UMass vs. Delaware Fighting Blue Hens (CAA, Gulf Coast Showcase), approx. 4:30 p.m.

Sat., Nov. 28
Delaware vs. Siena, approx. 3 p.m.

D.C. Paradise Jam

Thurs.–Sat., Nov. 2628: Washington, D.C. (Release)

ESPN+ ($) will stream all six games.

Thurs., Nov. 26
George Mason Patriots (A 10, Junkanoo Jam) vs. Northeastern Huskies (CAA, Tulane MTE), 2 p.m.
Howard Bison (MEAC, Empire Classic) vs. Belmont Bruins (OVC, Orlando Invitational), 5 p.m.

Fri., Nov. 27
Belmont vs. George Mason, 2 p.m.
Northeastern vs. Howard. 5 p.m.

Sat., Nov. 28
Northeastern vs. Belmont, 12 p.m.
George Mason vs. Howard, 3 p.m.

Southwest Showcase

Fri., Nov. 27: Campus sites
Sun., Nov. 29: Fort Worth, Texas

Fri., Nov. 27
Boise State Broncos (MW, Orlando Invitational) at Houston Cougars (American, Charleston Classic) (Houston)
Sam Houston State Bearkats (Southland) at Texas Tech Red Raiders (Big 12, NIT Season Tip-Off) (Jon Rothstein)

Sun., Nov. 29
Boise State vs. Sam Houston State
Houston vs. Texas Tech

Hall of Fame Classic Powered by ShotTracker

Sat.Sun, Nov. 2829: Kansas City, Mo. (Release)

Semifinals (Sat., Nov. 28)

Northwestern Wildcats (Big Ten) vs. South Carolina Gamecocks (SEC), 4 p.m. (ESPN News)
TCU Horned Frogs (Big 12) vs. Tulsa Golden Hurricane (American, Junkanoo Jam), 7:30 p.m. (Watch ESPN)

Finals (Sun., Nov. 29)

Championship: approx. 3:30 p.m. (ESPN2)
Consolation: 1 p.m. (ESPN2)

Air Force Reserve Hall of Fame Tip-Off Presented by Citi (Naismith Bracket)

Sat. and Sun., Nov. 28 and 29: Uncasville, Conn. (Release; URI)

Sat., Nov. 28
Rhode Island Rams (A 10) vs. South Florida Bulls (American, Fort Myers Tip-Off) 5:30 p.m. (Watch ESPN)
Virginia Tech Hokies (ACC, own MTE) vs. Temple Owls (American, Diamond Head Classic), approx. 8 p.m. (ESPN News)

Sun., Nov. 29
Rhode Island vs. Temple, 5:30 p.m. (ESPN2)
Virginia Tech vs. Temple, approx. 8 p.m. (ESPN2)

Bubbleville Pod Four

Mon. Nov. 30Wed., Dec. 2: Uncasville, Conn.

FloHoops ($) will stream all three games.

Mon., Nov. 30
Vermont Catamounts (AE, Gulf Coast Showcase) vs. Buffalo Bulls (MAC, Paradise Jam), 11:30 a.m.

Tues., Dec. 1
Iona Gaels (MAAC) vs. Buffalo, approx. 7:30 p.m.

Wed., Dec. 2
Vermont vs. Iona, 5:30 p.m.

Maui Jim Maui Invitational

Mon.–Wed., Nov. 30–Dec. 2: Asheville, N.C. (Bracket)

Quarterfinals (Mon., Nov. 30)

ESPN2 will air all four games.

Texas Longhorns (Big 12) vs. Davidson Wildcats (A 10), 12 p.m.
Indiana Hoosiers (Big Ten) vs. Providence Friars (Big East), approx. 2:30 p.m.
North Carolina Tar Heels (ACC) vs. UNLV Runnin’ Rebels (MW), 7 p.m.
Stanford Cardinal (Pac-12) vs. Alabama Crimson Tide (SEC), approx. 9:30 p.m.

Semifinals (Tues., Dec. 1)

ESPN will air both games.

Top half, 1:30 p.m.
Bottom half, approx. 4 p.m.

Consolation Semifinals (Tues., Dec. 1)

ESPN2 will air both games.

Top half, 7 p.m.
Bottom half, approx. 9:30 p.m.

Finals (Wed., Dec. 2)

Championship: approx. 4 p.m. (ESPN)
3rd/4th Place: 1:30 p.m. (ESPN)
5th/6th Place: 7:15 p.m. (ESPN2)
7th/8th Place: approx. 9:45 p.m. (ESPN2)

Roman Legends Classic Presented by Old Trapper

Tues. and Wed., Dec. 1 and 2 (Bracket)

Semifinals (Tues., Dec. 1)

ESPN2 will air both games.

UConn Huskies (Big East) vs. Vanderbilt Commodores (SEC), 2:30 p.m.
USC Trojans (Pac-12) vs. BYU Cougars (WCC, Junkanoo Jam), approx. 5 p.m.

Finals (Wed., Dec. 2)

Championship: 7 p.m. (ESPN)
Consolation: approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Air Force Reserve Hall of Fame Tip-Off Presented by Citi (Springfield Bracket)

Wed.Fri., Dec. 2–4: Uncasville, Conn. (Release)

FloHoops ($) will stream all three games.

Wed., Dec. 2
Drexel Dragons (CAA, Bahamas Showcase) vs. Quinnipiac Bobcats (MAAC), approx. 8 p.m.

Thurs., Dec. 3
Albany Great Danes (AE) vs. Drexel, 1:30 p.m.

Fri., Dec. 4
Albany vs. Quinnipiac, 4 p.m.

Champions Classic

Tues., Dec. 1 (Adam Zagoria)
ESPN will air both games.
Michigan State at Duke, 7 p.m.
Kansas vs. Kentucky (at Indianapolis), approx. 9:30 p.m.

Jimmy V Classic

Wed. Dec. 2: Indianapolis (Jeff Goodman, Stadium and Jon Rothstein)
Baylor vs. Illinois
Gonzaga vs. Tennessee

Indianapolis Showcase

Sat., Dec. 5: Indianapolis (Gonzaga)
Gonzaga vs. Baylor, 1 p.m. (CBS)

Holiday Hoopsgiving Atlanta

Sun., Dec. 6: Atlanta (State Farm Arena)
Kentucky vs. Georgia Tech

Sat., Dec. 12: Atlanta (State Farm Arena)
Mississippi State vs. Dayton
Clemson vs. Alabama
South Florida vs. LSU
Auburn vs. Memphis

CU Mortgage Direct Dakota Showcase

Thurs.Sat. Dec. 1012: Sioux Falls, S.D. (North Dakota)

Note: Per the release, these games will not count toward the Summit League standings.

Midco SN will air all six games.

Thurs., Dec. 10
South Dakota vs. North Dakota, 6:30 p.m.
South Dakota State vs. North Dakota State, approx. 9 p.m.

Fri., Dec. 11
North Dakota vs. South Dakota State, 6:30 p.m.
North Dakota State vs. South Dakota, approx. 9 p.m.

Sat., Dec. 12
North Dakota State vs. North Dakota, 6:30 p.m.
South Dakota State vs. South Dakota, approx. 9 p.m.

Madison Square Garden Showcase

Sat., Dec. 19: New York (Virginia)
Virginia vs. Villanova, 12 p.m. (Fox)

Sioux Falls Showcase

Sat., Dec. 19: Sioux Falls, S.D. (Matt Norlander, CBS Sports)
Gonzaga vs. Iowa, 12 p.m. (CBS)

CBS Sports Classic

Sat., Dec. 19: Cleveland, Ohio (Matt Norlander, CBS Sports)
North Carolina vs. Ohio State, 2 p.m. (CBS)
Kentucky vs. UCLA, approx. 4:30 p.m. (CBS)

Indianapolis MTE

TBA: Indianapolis, Ind. (Matt Norlander)

  • Cincinnati Bearcats (American, NIT Season Tip-Off)
  • Loyola Chicago Ramblers (MVC, Myrtle Beach Invitational)
  • 2 TBA

On-Campus Events

Wade Houston Tip-Off Classic

Wed., Nov. 25Fri., Dec. 4: Louisville, Ky. (Eric Crawford, WDRB)

Wed., Nov. 25
Southern Illinois Salukis (MVC, Puerto Rico MTE) at Louisville Cardinals (ACC, MGM Resorts Main Event)
Little Rock Trojans (Sun Belt, Paradise Jam) vs. UNCG Spartans (SoCon, Jamaica Classic)
Winthrop Eagles (Big South) vs. Seton Hall Pirates (Big East, Charleston Classic)

Fri., Nov. 27
Seton Hall at Louisville
Southern Illinois vs. Prairie View A&M Panthers (SWAC)
Winthrop vs. UNC Greensboro (non-MTE)

Sat., Nov. 28
Little Rock vs. Western Kentucky Hilltoppers (C-USA, Cayman Islands Classic) (non-MTE)

Sun., Nov. 29
Prairie View A&M at Louisville (non-MTE)
Duquesne Dukes (A 10, Maryland Showcase) vs. UNCG
Southern Illinois vs. Winthrop (non-MTE)

Mon., Nov. 30
Little Rock vs. Prairie View A&M

Tues., Dec. 1
Western Kentucky at Louisville (non-MTE)
Duquesne vs. Winthrop

Wed., Dec. 2
UNCG vs. Prairie View A&M (non-MTE)

Thurs., Dec. 3
Duquesne vs. Little Rock (non-MTE)
Prairie View A&M vs. Western Kentucky (non-MTE)

Fri., Dec. 4
UNCG at Louisville (non-MTE)
Little Rock vs. Winthrop (non-MTE)

Veterans Classic

Wed., Nov. 25: Annapolis, Md. (Navy)
George Washington at Navy, 12 p.m. (CBSSN)

Asheville Showcase

Wed., Nov. 25: Asheville, N.C. (UNCW)
UNCW vs. Western Carolina, 1 p.m.

Arkansas MTE

Wed.–Sat., Nov. 2528: Campus sites (Matt Norlander; Arkansas)

Wed., Nov. 25
Mississippi Valley State Delta Devils (SWAC) at Arkansas Razorbacks (SEC, MGM Resorts Main Event)

Thurs., Nov. 26
Mississippi Valley State at North Texas Mean Green (C-USA, Diamond Head Classic)

Sat., Nov. 28
North Texas at Arkansas

Bluegrass Showcase

Wed.–Sun., Nov. 2529: Lexington, Ky. (Jeff Goodman)

Teams

  • Detroit Mercy Titans (Horizon)
  • Kentucky Wildcats (SEC)
  • Morehead State Eagles (OVC)
  • Richmond Spiders (A 10)

Elevate Hoops MTE

Wed., Nov. 25–Wed., Dec. 2: Lincoln, Neb. (Jon Rothstein; Jeff Borzello; Matt Norlander; Matt Norlander; Jon Rothstein)

Teams

  • Cleveland State Vikings (Horizon, Paradise Jam)
  • Colorado State Rams (MW, Paradise Jam)
  • Illinois State Redbirds (MVC, Cancun Challenge),
  • LSU Tigers (SEC, Gotham Classic)
  • Nebraska Cornhuskers (Big Ten, Myrtle Beach Invitational)
  • Nevada Wolf Pack (MW, Cayman Islands Classic)
  • Northern Iowa Panthers (MVC, Cayman Islands Classic)
  • Oklahoma State Cowboys (Big 12, Charleston Classic)
  • Saint Louis Billikens (A 10, Orlando Invitational)
  • San Francisco Dons (WCC, MGM Resorts Main Event)
  • Western Kentucky Hilltoppers (C-USA, Cayman Islands Classic)

Matchups

Wed., Nov. 25 or Thu., Nov. 26
Western Kentucky vs. LSU (Jared MacDonald)

Georgia Tech Showcase

Wed. and Fri., Nov. 25 and 27: Atlanta (Georgia Tech; Georgia State)

Wed., Nov. 25
Georgia State Panthers (Sun Belt) at Georgia Tech Yellow Jackets (ACC), 9 p.m. (ACC RSNs)

Fri., Nov. 27
Toccoa Falls at Georgia State, TBA (ESPN+)
Mercer Bears (SoCon, Gotham Classic) at Georgia Tech, 8 p.m. (ACC RSNs)

Illinois MTE

Wed.–Fri. (or Sat.), Nov. 2527 (or 28): Champaign, Ill. (NC A&T)

Wed., Nov. 25
Wright State Raiders (Horizon, Music City Shootout) vs. Ohio Bobcats (MAC)
North Carolina A&T Aggies (MEAC, Cayman Islands Classic Mainland) at Illinois Fighting Illini (Big Ten, Emerald Coast Classic)

Thurs., Nov. 26
Ohio vs. North Carolina A&T
Wright State at Illinois

Fri., Nov. 27 (or Sat., Nov. 28)
North Carolina A&T vs. Wright State
Ohio at Illinois

Iowa MTE

Wed.–Fri., Nov. 2527: Iowa City (Jeff Goodman, Stadium)

Teams

  • Iowa Hawkeyes (Big Ten)
  • NC Central Eagles (MEAC)
  • Southern Jaguars (SWAC)

Little Apple Classic

Wed. and Fri., Nov. 25 and 27: Manhattan, Kan. (South Dakota State)

Wed., Nov. 25
South Dakota State Jackrabbits (Summit, Wyoming MTE) vs. Colorado Buffaloes (Pac-12, Fort Myers Tip-Off)
Drake Bulldogs (MVC, Bahamas Showcase) at Kansas State Wildcats (Big 12, Cayman Islands Classic)

Fri., Nov. 27
Drake vs. South Dakota State
Colorado at Kansas State

Marquette/Wisconsin MTE

Wed. and Fri., Nov. 25 and 27: Milwaukee and Madison, Wis. (Matt Norlander; Marquette)

Wed., Nov. 25
Eastern Illinois Panthers (OVC, Samford MTE) at Wisconsin Badgers (Big Ten, Fort Myers Tip-Off)
Arkansas-Pine Bluff Lions (SWAC, Wyoming MTE) at Marquette Golden Eagles (Big East, Hall of Fame Tip-Off), 10 p.m. (FS1)

Fri., Nov. 27
Arkansas-Pine Bluff at Wisconsin
Eastern Illinois at Marquette, 7 p.m. (FS2)

Marshall MTE

Wed.–Fri., Nov. 2527: Huntington, W.V. (Nick Lorensen; Tennessee State)

Wed., Nov. 25
Coppin State Eagles (MEAC) at Marshall Thundering Herd (C-USA)

Thurs., Nov. 26
Coppin State vs. Tennessee State Tigers (OVC)

Fri., Nov. 27
Tennessee State at Marshall

Michigan State/Notre Dame MTE

Sat., Nov. 28
Notre Dame Fighting Irish (ACC, Legends Classic) at Michigan State Spartans (Big Ten, Orlando Invitational (Tom Noie, ND Insider)

Wed., Dec. 2
Western Michigan Broncos (MAC, Diamond Head Classic) at Notre Dame

NC State MTE

Wed.–Fri., Nov. 2527: Raleigh, N.C. (Jon Rothstein)

  • Charleston Southern Buccaneers (Big South, Global Sports Invitational)
  • Eastern Kentucky Colonels (OVC)
  • NC State Wolfpack (ACC, Empire Classic)
  • North Florida Ospreys (ASUN, Emerald Coast Classic)

Justin Reed Ole Miss Classic

Wed.–Fri., Nov. 2527: Oxford, Miss. (Central Arkansas; Ole Miss)

Wed., Nov. 25
Arkansas State Red Wolves (Sun Belt) vs. Jackson State Tigers (SWAC, Cayman Islands Classic mainland)
Central Arkansas Bears (Southland) at Ole Miss Rebels (SEC, Cayman Islands Classic)

Thurs., Nov. 26
Central Arkansas vs. Arkansas State
Jackson State at Ole Miss

Fri., Nov. 27
Jackson State vs. Central Arkansas
Arkansas State at Ole Miss

Portland MTE

Wed.–Sat., Nov. 2528: Portland, Ore. (Jeff Goodman)

Teams

  • Cal Poly Mustangs (Big West)
  • Idaho Vandals (Big Sky)
  • Portland Pilots (WCC)
  • VMI Keydets (SoCon)

San Diego State MTE

Wed. and Fri., Nov. 25 and 27: San Diego, Calif. (SDSU)

Wed., Nov. 25
UC Irvine Anteaters (Big West) vs. Pepperdine Waves (WCC, Southern California Challenge)
UCLA Bruins (Pac-12, Wooden Legacy) at San Diego State Aztecs (MW, Diamond Head Classic)

Fri., Nov. 27
Pepperdine vs. UCLA
UC Irvine at San Diego State

Santa Barbara Slam

Wed.–Sun., Nov. 2529: Santa Barbara, Calif. (Jeff Goodman)

Teams

  • FGCU Eagles (ASUN)
  • Florida A&M Rattlers (MEAC)
  • UC Santa Barbara Gauchos (Big West)

Silicon Valley Classic

Wed.–Sat., Nov. 2528: Santa Clara, Calif. (Jeff Goodman; UC Davis)

Teams

  • Idaho State Bengals (Big Sky, Washington State MTE)
  • Nicholls State Colonels (Southland)
  • Santa Clara Broncos (WCC, Las Vegas Invitational)
  • UC Davis Aggies (Big West, Tulane MTE)

Tennessee MTE

Wed.–Fri., Nov. 2527: Knoxville, Tenn. (Jeff Goodman)

Wed., Nov. 25
Charlotte 49ers (C-USA, Myrtle Beach Invitational) at Tennessee Volunteers (SEC, Charleston Classic)

Thurs., Nov. 26
Charlotte vs. VCU Rams (A 10, Charleston Classic)

Fri., Nov. 27
VCU at Tennessee

Mako Medical Wake Forest Classic

Wed.–Fri., Nov. 2527: Winston-Salem, N.C. (Wake Forest)

Wed., Nov. 25
Alabama State Hornets (SWAC) vs. Longwood Lancers (Big South, Georgia Tech Showcase)
Delaware State Hornets (MEAC) at Wake Forest Demon Deacons (ACC, Jamaica Classic)

Thurs., Nov. 26
Longwood vs. Delaware State
Alabama State at Wake Forest

Fri., Nov. 27
Delaware State vs. Alabama State
Longwood at Wake Forest

Washington MTE

Wed.–Sat., Nov. 2528: Seattle, Wash. (Jeff Goodman)

Teams

  • Cal State Fullerton Titans (Big West)
  • Portland State Vikings (Big Sky)
  • Washington Huskies (Pac-12),
  • 1 TBA

Xavier Invitational

Wed.–Fri., Nov. 2527: Cincinnati (Xavier)

Wed., Nov. 25
Oakland Golden Grizzlies (Horizon, Dana Point Challenge) at Xavier Musketeers (Big East, Orlando Invitational), 12 p.m. (FS1)
Toledo Rockets (MAC, Bahamas Showcase) vs. Bradley Braves (MVC, Paradise Jam), approx. 2:30 p.m.

Thurs., Nov. 26
Bradley at Xavier, 12 p.m. (FS1)
Toledo vs. Oakland, approx. 2:30 p.m.

Fri., Nov. 27
Toledo at Xavier, 12 p.m. (FS1)
Bradley vs. Oakland, approx. 2:30 p.m.

Site TBA MTE

Wed.–Mon., Nov. 2530: TBA (Jeff Goodman, Stadium)

Teams

  • Appalachian State Mountaineers (Sun Belt)
  • Bowling Green Falcons (MAC)
  • South Carolina State Bulldogs (MEAC)

Kent State/UAB MTE

Wed.–Mon., Nov. 2530: Birmingham, Ala. and Kent, Ohio (Jeff Goodman, Stadium; The D1 Docket via Twitter)

Wed., Nov. 25
Alcorn State Braves (SWAC) at UAB Blazers (C-USA) (UAB)

Sat., Nov. 27
Southeastern Louisiana Lions (Southland) at UAB

Also participating: Kent State Golden Flashes (MAC)

Mako Medical Asheville Classic

Fri. and Sat., Nov. 27 and 28: Asheville, N.C. (UNCA)

ESPN+ ($) will stream all four games.

Fri., Nov. 27
Troy Trojans (Sun Belt) vs. Western Carolina Catamounts (SoCon, Hall of Fame Classic), 1 p.m.
UNCW Seahawks (CAA, UNCW MTE) at UNC Asheville Bulldogs (Big South), approx. 3:30 p.m.

Sat., Nov. 28
Troy vs. UNCW, 1 p.m.
Western Carolina at UNC Asheville, approx. 3:30 p.m.

Incarnate Word MTE

Fri.–Sun., Nov. 27–29: San Antonio, Texas (Jeff Goodman)

Teams

  • Incarnate Word Cardinals (Southland)
  • North Dakota Fighting Hawks (Summit)
  • Rice Owls (C-USA)
  • Tarleton State Texans (WAC, transitional)

James Madison MTE

Fri.–Sun., Nov. 27–29: Harrisonburg, Va. (JMU)

Fri., Nov. 27
Norfolk State Spartans (MEAC, Hall of Fame Classic) at James Madison Dukes (CAA, Georgia Tech MTE), 12 p.m.

Sat., Nov. 28
Norfolk State vs. Radford Highlanders (Big South, Hall of Fame Classic)

Sun., Nov. 29
Radford at James Madison, 7 p.m.

Louisiana Tech MTE

Fri.–Sun., Nov. 27–29: Ruston, La. (La. Tech)

Fri., Nov. 27
UT Arlington Mavericks (Sun Belt) at Louisiana Tech Bulldogs (C-USA), 7:30 p.m.

Sat., Nov. 28
UT Arlington vs. Northwestern State Demons (Southland)

Sun., Nov. 29
Northwestern State at Louisiana Tech, 2 p.m.

Milwaukee MTE

Fri.–Sun., Nov. 27–29: Milwaukee, Wis. (Jeff Goodman)

Teams

  • Ball State Cardinals (MAC)
  • Milwaukee Panthers (Horizon)
  • North Dakota State Bison (Summit)
  • Southern Mississippi Golden Eagles (C-USA)

Tulane MTE

Fri.–Sun., Nov. 27–29: New Orleans, La. (Jeff Goodman)

Teams

  • IUPUI Jaguars (Horizon)
  • Lamar Cardinals (Southland)
  • Lipscomb Bisons (ASUN)
  • Tulane Green Wave (American)

Youngstown State MTE

Fri.–Sun., Nov. 27–29: Youngstown, Ohio (Jeff Goodman)

Teams

  • Eastern Michigan Eagles (MAC)
  • SIU Edwardsville Cougars (OVC)
  • Youngstown State Penguins (Horizon)

Stony Brook MTE

Sat., Nov. 28–Tues., Dec. 1: Stony Brook, N.Y. (Jeff Goodman)

Teams

  • Fairfield Stags (MAAC)
  • Sacred Heart Pioneers (NEC)
  • Stony Brook Seawolves (AE, Gotham Classic)

Site TBA MTE

Sat., Nov. 28–Wed., Dec. 2: TBA (Jeff Goodman, Stadium)

Teams

  • Chattanooga Mocs (SoCon)
  • Northern Kentucky Norse (Horizon)
  • Tennessee Tech Golden Eagles (OVC)

New Jersey Hoop Group Classic

Sun.–Mon., Nov. 2930: Piscataway, N.J. (Jeff Goodman)

Teams

  • Fairleigh Dickinson Knights (NEC)
  • Rider Broncs (MAAC, Cancun Challenge)
  • Rutgers Scarlet Knights (Big Ten)

Mako Medical Duke Classic

Fri.Tues., Dec. 4–8: Durham, N.C. and Washington, D.C. (Howard)

Fri., Dec. 4
Bellarmine Knights (ASUN, transitional, Samford MTE) at Duke Blue Devils (ACC, Battle 4 Atlantis)

Sun., Dec. 6
Bellarmine at Howard Bison (MEAC, Empire Classic)
Elon Phoenix (CAA, Hall of Fame Classic) at Duke

Tues., Dec. 8
Elon at Howard, 6 p.m.

Jacksonville MTE

Tues.–Thurs., Dec. 8–10: Jacksonville, Fla. (Jeff Goodman)

Teams

  • Bethune-Cookman Wildcats (MEAC)
  • Campbell Fighting Camels (Big South)
  • Jacksonville Dolphins (ASUN)
  • New Orleans Privateers (Southland)

Denver MTE

Sat.Tues., Dec. 1922: Denver, Colo. (Jeff Goodman)

Teams

  • Denver Pioneers (Summit)
  • Northern Arizona Lumberjacks (Big Sky)
  • Texas State Bobcats (Sun Belt)

Arizona/Grand Canyon MTE

TBA: Phoenix and Tucson, Ariz. (Jeff Goodman)

Teams

  • Arizona Wildcats (Pac-12, NIT Season Tip-Off)
  • Grambling State Tigers (SWAC)
  • Grand Canyon Antelopes (WAC, Las Vegas Invitational)
  • Sam Houston State Bearkats (Southland)

Cal/Oregon State MTE

TBA: Berkeley, Calif and Corvallis, Ore. (Jeff Goodman)

Teams

  • California Golden Bears (Pac-12, Hall of Fame Classic)
  • Dixie State Trailblazers (WAC, transitional)
  • Oregon State Beavers (Pac-12, Cayman Islands Classic)
  • 1 TBA

Las Vegas MTE

TBA: Las Vegas (Jon Rothstein)

Teams

  • Air Force Falcons (MW, Puerto Rico MTE)
  • CSUN Matadors (Big West, Empire Classic)
  • Seattle Redhawks (WAC, Diamond Head Classic)

Maryland MTE

TBA: College Park, Md. (Jon Rothstein)

Teams

  • Maryland Terrapins (Big Ten, Maryland Showcase)
  • Mount St. Mary’s Mountaineers (NEC, Georgia Tech Showcase)
  • Navy Midshipmen (Patriot, UNCW MTE)

St. John’s MTE

TBA: Queens (Zach Braziller)

Teams

  • La Salle Explorers (A 10, Cayman Islands Classic)
  • Manhattan Jaspers (MAAC)
  • St. John’s Red Storm (Big East, NIT Season Tip-Off)
  • 1 TBA

Syracuse MTE

TBA: Syracuse, N.Y. (Jon Rothstein)

Teams

  • Syracuse Orange (ACC, Gotham Classic)
  • others TBA

Vanderbilt MTE

TBA: Nashville, Tenn. (Rocco Miller)

Teams

  • Vanderbilt Commodores (SEC)
  • two HBCUs and one power team TBA

Washington State MTE

TBA: Pullman, Wash. (Jon Rothstein)

Teams

  • Washington State Cougars (Pac-12)
  • others TBA

Teams Foregoing an MTE in 2020-21

ACC: Florida State Seminoles (Charleston Classic), Miami (Fla.) Hurricanes (Cayman Islands Classic), Notre Dame Fighting Irish (Legends Classic) (Jon Rothstein)
Big East: Butler Bulldogs (Fort Myers Tip-Off) (Matt Norlander)
Big 12: Oklahoma Sooners (Diamond Head Classic) (OU)
SoCon: Samford Bulldogs (Samford)

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.