clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Conference Tournament Central 2022

Your one-stop shop for 2022 NCAA Division I men’s basketball conference tournament brackets, schedules, TV/streaming info, and final scores.

NCAA Basketball: Big Ten Conference Tournament-Ohio State vs Illinois Aaron Doster-USA TODAY Sports

Prior seasons: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015

All times Eastern. All TV info courtesy of the conference’s official websites or
Matt’s College Sports on TV site. Graphics by Chris Dobbertean using team logos from SportsLogos.net and conference logos from there and Wikipedia.

Daily Chronological Schedule

Sunday, March 13, 2022

Tip Time (ET) Conference Matchup Outlet Season Series
Tip Time (ET) Conference Matchup Outlet Season Series
12 p.m. Ivy (2) Yale vs. (1) Princeton ESPN2 1-1 road split
1 p.m. Atlantic 10 (6) Richmond vs. (1) Davidson CBS DC 1-0 (A)
1 p.m. SEC (8) Texas A&M vs. (2) Tennessee ESPN UT 1-0 (H)
3:15 p.m. American (3) Memphis vs. (1) Houston ESPN UM 2-0
3:30 p.m. Big Ten (5) Iowa vs. (3) Purdue CBS PU 2-0
6 p.m. The Selection Show CBS

America East

Sun., Wed., and Sat., March 6, 9, and 12: Higher seeds host (Playoff Hub)
Champion: Vermont (BtB Primer)

Not participating: Stony Brook (18-13, 10-8, t-3rd, excluded because of future move to the CAA)
Did not qualify: Maine (6-23, 3-15, 10th)

Quarterfinals (Sun., March 6)

Game 1: (8) NJIT (11-18, 6-12) 59, (1) Vermont 98
Game 2: (7) UMass Lowell (15-16, 7-11) 85, (2) UMBC 93 (OT)
Game 3: (6) Binghamton 72, (3) New Hampshire (15-13, 10-8) 69
Game 4: (5) Albany (13-18, 9-9) 49, (4) Hartford 61

Semifinals (Wed., March 8)

Game 5: (6) Binghamton (12-17, 8-10) 42, (1) Vermont 74
Game 6: (4) Hartford (12-20, 9-9) 60, (2) UMBC 80

Championship (Sat., March 12)

Game 7: (2) UMBC (18-14, 11-7) 43, (1) VERMONT (28-5, 17-1) 82

American Athletic

Thurs.–Sun., March 10–13: Fort Worth, Texas (Printable Bracket)
Champion: Houston (BtB Primer)

First Round (Thurs., March 10)

Game 1: (9) East Carolina (15-15, 6-11) 63, (8) Cincinnati 74
Game 2: (10) Tulsa 73, (7) Wichita State (15-13, 6-9) 67
Game 3: (11) South Florida (8-23, 3-15) 58, (6) UCF 60

Quarterfinals (Fri., March 11)

Game 4: (8) Cincinnati (18-15, 7-11) 56, (1) Houston 59
Game 5: (5) Tulane 69, (4) Temple (17-12, 10-7) 60
Game 6: (10) Tulsa (11-20, 4-14) 58, (2) SMU 83
Game 7: (6) UCF (18-12, 9-9) 69, (3) Memphis 85

Semifinals (Sat., March 12)

Game 8: (5) Tulane (14-15, 10-8) 66, (1) Houston 86
Game 9: (3) Memphis 70, (2) SMU (23-8, 13-4) 63

Championship (Sun., March 13)

Game 10: (3) Memphis (21-10, 13-5) 53, (1) HOUSTON (29-5, 15-3) 71

Atlantic 10

Wed.–Sun., March 9–13: Washington, D.C. (Printable Bracket)
Champion: Richmond (BtB Primer)

First Round (Wed., March 9)

Game 1: (13) Saint Joseph’s (11-19, 5-13) 56, (12) La Salle 63
Game 2: (14) Duquesne (6-24, 1-16) 77, (11) Rhode Island 79

Second Round (Thurs., March 10)

Game 3: (9) George Mason (14-16, 7-9) 49, (8) Fordham 54
Game 4: (12) La Salle (11-19, 5-13) 51, (5) Saint Louis 71
Game 5: (10) UMass 99, (7) George Washington (12-18, 8-9) 88
Game 6: (11) Rhode Island (15-16, 5-12) 59, (6) Richmond 64

Quarterfinals (Fri., March 11)

Game 7: (8) Fordham (16-16, 8-10) 56, (1) Davidson 74
Game 8: (5) Saint Louis 57, (4) St. Bonaventure (20-9, 12-5) 56
Game 9: (10) UMass (15-17, 7-11) 72, (2) Dayton 75
Game 10: (6) Richmond 75, (3) VCU (21-9, 14-4) 64

Semifinals (Sat., March 12)

CBSSN will air both games.

Game 11: (5) Saint Louis (23-11, 12-6) 69, (1) Davidson 84
Game 12: (6) Richmond 68, (2) Dayton (23-10, 14-4) 64

Championship (Sun., March 13)

Game 13: (6) RICHMOND (23-12, 10-8) 64, (1) Davidson (27-6, 15-3) 62

ACC

Tues.–Sat., March 8–12: Brooklyn, N.Y. (Printable Bracket)
Champion: Virginia Tech (BtB Primer)

First Round (Tues., March 8)

Game 1: (13) Boston College 66, (12) Pittsburgh (11-21, 6-14) 46
Game 2: (15) NC State (11-21, 4-16) 64, (10) Clemson 70
Game 3: (14) Georgia Tech (12-20, 5-15) 74, (11) Louisville 84

Second Round (Wed., March 9)

Game 4: (9) Syracuse 96, (8) Florida State (17-14, 10-10) 57
Game 5: (13) Boston College 82, (5) Wake Forest (23-9, 13-7) 77 (OT)
Game 6: (10) Clemson (17-16, 8-12) 75, (7) Virginia Tech 76 (OT)
Game 7: 11) Louisville (13-19, 6-14) 50, (6) Virginia 51

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 8: (9) Syracuse (16-17, 9-11) 79, (1) Duke 88
Game 9: (13) Boston College (13-20, 6-14) 69, (4) Miami (Fla.) 61 (OT)
Game 10: (7) Virginia Tech 87, (2) Notre Dame (22-10. 15-5) 80
Game 11: (6) Virginia (19-13, 12-8) 43, (3) North Carolina 63

Semifinals (Fri., March 11)

Game 12: (4) Miami (Fla.) (23-10, 14-6) 76, (1) Duke 80
Game 13: (7) Virginia Tech 72, (3) North Carolina (24-9, 15-5) 59

Championship (Sat., March 12)

Game 14: (7) VIRGINIA TECH (23-12, 11-9) 82, (1) Duke (28-6, 16-4) 67

ASUN

Tues., Thurs., Sat., and Tues., March 1, 3, 5, and 8: Higher seeds host (Printable Bracket)
Champion: Bellarmine (BtB Primer)
Auto Bid Winner: Jacksonville State (regular-season champion)

Participating, but ineligible for NCAA or NIT bids: North Alabama (reclassifying to Division I, year 4 of 4) and Bellarmine (reclassifying to Division I, year 2 of 4)

First Round (Tues., March 1)

Game 1: (E6) Stetson (11-19. 5-11) 73, (W3) Central Arkansas 74
Game 2: (W5) Eastern Kentucky (13-18, 5-11) 73, (E4) Kennesaw State 82
Game 3: (W6) North Alabama (9-21, 2-14) 72, (E3) FGCU 81
Game 4: (E5) North Florida (11-20, 7-9) 65, (W4) Lipscomb 74

Quarterfinals (Thurs., March 3)

Game 5: (W3) Central Arkansas (11-20, 7-9) 69, (E2) Jacksonville 79
Game 6: (E4) Kennesaw State (13-18, 7-9) 67, (W1) Jacksonville State 78
Game 7: (E3) FGCU (21-11, 10-6) 68, (W2) Bellarmine 81
Game 8: (W4) Lipscomb (14-19, 6-10) 47, (E1) Liberty 52

Semifinals (Sat., March 5)

Game 9: (E2) Jacksonville 54, (W1) Jacksonville State (21-10, 13-3) 51
Game 10: (W2) Bellarmine 53, (E1) Liberty (22-11, 12-4) 50

Championship (Tues., March 8)

Game 11: (E2) Jacksonville (21-10, 11-5) 72, (W2) BELLARMINE (20-13, 11-5) 77

Big 12

Wed.–Sat., March 9–12: Kansas City, Mo. (Printable Bracket)
Champion: Kansas (BtB Primer)

Not participating: Oklahoma State (15-15, 8-10, t-5th, ineligible for the postseason)

First Round (Wed., March 9)

Game 1: (9) West Virginia 73, (8) Kansas State (14-17, 6-12) 67

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 2: (5) TCU 65, (4) Texas (21-11, 10-8) 60
Game 3: (9) West Virginia (16-17, 4-14) 63, (1) Kansas 87
Game 4: (7) Oklahoma 72, (2) Baylor (26-6, 14-4) 67
Game 5: (6) Iowa State (20-12, 7-11) 41, (3) Texas Tech 72

Semifinals (Fri., March 11)

ESPN2 will air both games.

Game 6: (5) TCU (20-12, 8-10) 62, (1) Kansas 75
Game 7: (7) Oklahoma (18-15, 7-11) 55, (3) Texas Tech 56

Championship (Sat., March 12)

Game 8: (3) Texas Tech (25-9, 12-6) 65, (1) KANSAS (28-6, 14-4) 74

Big East

Wed.–Sat., March 9–12: New York (Printable Bracket)
Champion: Villanova (BtB Primer)

First Round (Wed., March 9)

Game 1: (9) Butler (14-18, 6-14) 89, (8) Xavier 82 (OT)
Game 2: (10) DePaul (15-16, 6-14) 73, (7) St. John’s 92
Game 3: (11) Georgetown (6-25, 0-19) 53, (6) Seton Hall 57

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 4: (9) Butler (14-19, 6-14) 61, (1) Providence 65
Game 5: (5) Marquette (19-12, 11-8) 63, (4) Creighton 74
Game 6: (7) St. John’s (17-15, 8-11) 65, (2) Villanova 66
Game 7: (6) Seton Hall (21-10, 11-8) 52, (3) UConn 62

Semifinals (Fri., March 11)

Game 8: (4) Creighton 85, (1) Providence (25-5, 14-3) 58
Game 9: (3) UConn (23-9, 13-6) 60, (2) Villanova 63

Championship (Sat., March 12)

Game 10: (4) Creighton (22-11, 12-7) 48, (2) VILLANOVA (26-7, 16-4) 54

Big Sky

Wed.–Sat., March 9–12: Boise, Idaho (Printable Bracket)
Champion: Montana State (BtB Primer)

First Round (Wed., March 9)

Game 1: (9) Idaho (9-22, 6-14) 54, (8) Sacramento State 57
Game 2: (10) Idaho State (7-23, 5-15) 52, (7) Portland State 66
Game 3: (11) Northern Arizona (9-23, 5-15) 75, (6) Eastern Washington 78

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 4: (8) Sacramento State (11-18, 6-14) 61, (1) Montana State 83
Game 5: (5) Montana (18-14, 11-9) 56, (4) Weber State 68
Game 6: (7) Portland State 77, (2) Southern Utah (20-11, 14-6) 65
Game 7: (6) Eastern Washington (18-15, 11-9) 67, (3) Northern Colorado 68

Semifinals (Fri., March 11)

Game 8: (4) Weber State (21-12, 13-7) 66, (1) Montana State 69
Game 9: (7) Portland State (14-17, 10-10) 79, (3) Northern Colorado 86

Championship (Sat., March 12)

Game 10: (3) Northern Colorado (20-15, 13-7) 66, (1) MONTANA STATE (27-7, 16-4) 87

Big South

Wed. and Fri.–Sun., March 2 and 4–6: Charlotte, N.C. (Printable Bracket)
Champion: Longwood (BtB Primer)

First Round (Wed., March 2)

Game 1: (9) North Carolina A&T 78, (8) Radford (11-18, 7-9) 71 (OT)
Game 2: (12) Charleston Southern 79, (5) UNC Asheville (16-13, 8-8) 78
Game 3: (10) Hampton (9-19, 5-11) 77, (7) High Point 84 (OT)
Game 4: (11) Presbyterian (12-20, 4-12) 72, (6) Campbell 75 (OT)

Quarterfinals (Fri., March 4)

Game 5: (9) North Carolina A&T (12-20, 6-10) 65, (1) Longwood 79
Game 6: (12) Charleston Southern (6-25, 1-15) 62, (4) USC Upstate 72
Game 7: (7) High Point (14-18, 7-9) 51, (2) Winthrop 68
Game 8: (6) Campbell (16-13, 8-8) 53, (3) Gardner-Webb 54

Semifinals (Sat., March 5)

Game 9: (4) USC Upstate (14-16, 10-6) 70, (1) Longwood 79
Game 10: (3) Gardner-Webb (18-13, 11-5) 67, (2) Winthrop 76

Championship (Sun., March 6)

Game 11: (2) Winthrop (23-9, 14-2) 58, (1) LONGWOOD (26-6, 15-1) 79

Big Ten

Wed.–Sun., March 9–13: Indianapolis (Printable Bracket)
2021 Champion: Illinois (BtB Primer)

First Round (Wed., March 9)

Game 1: (13) Nebraska (10-22, 4-16) 69, (12) Northwestern 71
Game 2: (14) Minnesota (13-17, 4-16) 51, (11) Penn State 60

Second Round (Thurs., March 10)

Game 3: (9) Indiana 74, (8) Michigan (17-14, 11-9) 69
Game 4: (12) Northwestern (15-16, 7-13) 76, (5) Iowa 112
Game 5: (10) Maryland (15-17, 7-13) 72, (7) Michigan State 72
Game 6: (11) Penn State 71, (6) Ohio State (19-11, 12-8) 68

Quarterfinals (Fri., March 11)

Game 7: (9) Indiana 65, (1) Illinois (22-9, 15-5) 63
Game 8: (5) Iowa 84, (4) Rutgers (18-13, 12-8) 74
Game 9: (7) Michigan State 69, (2) Wisconsin (24-7, 15-5) 63
Game 10: (11) Penn State (14-17, 7-13) 61, (3) Purdue 69

Semifinals (Sat., March 12)

Game 11: (9) Indiana (20-13, 9-11) 77, (5) Iowa 80
Game 12: (7) Michigan State (22-12, 11-9) 70, (3) Purdue 76

Championship (Sun., March 13)

Game 13: (5) IOWA (26-9, 12-8) 75, (3) Purdue (27-7, 14-6) 66

Big West

Tues. and Thurs.–Sat., March 8 and 10–12: Henderson, Nev. (Printable Bracket)
Champion: Cal State Fullerton (BtB Primer)

Not participating: UC San Diego (13-16, no official Big West record, reclassifying to Division I, year 2 of 4)

Note: Game numbering includes women’s tournament.

First Round (Tues., March 8)

Game 3: (9) Cal State Bakersfield 58, (8) CSUN (7-23, 3-13) 45
Game 4: (10) Cal Poly (7-21, 2-12) 53, (7) UC Davis 63

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 9: (9) Cal State Bakersfield (8-19, 2-12) 61, (1) Long Beach State 72
Game 10: (5) UC Santa Barbara 78, (4) UC Irvine (15-10, 9-5) 69
Game 11: (7) UC Davis (13-11, 5-6) 55, (2) Cal State Fullerton 73
Game 12: (6) UC Riverside (16-12, 9-6) 67, (3) Hawai’i 68

Semifinals (Fri., March 11)

Game 15: (5) UC Santa Barbara (17-11, 8-5) 64, (1) Long Beach State 67
Game 16: (3) Hawai’i (17-11, 10-5) 46, (2) Cal State Fullerton 58

Championship (Sat., March 12)

Game 18: (2) CAL STATE FULLERTON (21-10, 11-4) 72, (1) Long Beach State (20-12, 12-3) 71

CAA

Sat.–Tues., March 5–8: Washington, D.C. (Printable Bracket)
Champion: Delaware (BtB Primer)

Not participating: James Madison (15-14, 6-12, 8th, excluded because of future move to the Sun Belt)

First Round (Sat., March 5)

Game 1: (9) Northeastern 68, (8) William & Mary (5-27, 4-14) 63

Quarterfinals (Sun., March 6)

Game 2: (9) Northeastern (9-22, 2-16) 61, (1) Towson 68
Game 3: (5) Delaware 66, (4) Drexel (15-16, 10-8) 56
Game 4: (7) Elon (10-22, 7-11) 58, (2) UNCW 75
Game 5: (6) College of Charleston 92, (3) Hofstra (21-10, 13-5) 76

Semifinals (Mon., March 7)

Game 6: (5) Delaware 69, (1) Towson (25-8, 15-3) 56
Game 7: (6) College of Charleston (17-15, 8-10) 57, (2) UNCW 60

Championship (Tues., March 8)

Game 8: (5) DELAWARE (22-11, 10-8) 59, (2) UNCW (23-9, 15-3) 55

C-USA

Tues.–Sat., March 8–12: Frisco, Texas (Printable Bracket)
Champion: UAB (BtB Primer)

First Round (Tues., March 8)

Game 1: (7E) Marshall 74, (6E) FIU (15-17, 5-13) 62
Game 2: (7W) Southern Mississippi 67, (6W) UTSA (10-22, 3-15) 64

Second Round (Wed., March 9)

Game 3: (5W) Rice 73, (4E) Charlotte (17-14, 10-8) 61
Game 4: (7E) Marshall 67, (3W) Louisiana Tech 77
Game 5: (5E) Old Dominion (13-19, 8-10) 64, (4W) UTEP 74
Game 6: (7W) Southern Mississippi (7-26, 1-17) 59, (3E) Florida Atlantic 86

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 7: (5W) Rice (16-16, 7-11) 50, (1W) North Texas 68
Game 8: (3W) Louisiana Tech 59, (2E) Western Kentucky (19-13, 11-7) 57
Game 9: (4W) UTEP (19-13, 11-7) 59, (1E) Middle Tennessee 66 (OT)
Game 10: (3E) Florida Atlantic (19-14, 11-7) 66, (2W) UAB 80

Semifinals (Fri., March 11)

Game 11: (3W) Louisiana Tech 42, (1W) North Texas (24-6, 16-2) 36
Game 12: (2W) UAB 102, (1E) Middle Tennessee (23-10, 13-5) 98 (3OT)

Championship (Sat., March 12)

Game 13: (3W) Louisiana Tech (24-10, 12-6) 73, (2W) UAB (27-7, 14-4) 82

Horizon League

Tues. and Thurs., March 1 and 3 Campus sites
Mon. and Tues., March 7 and 8: Indianapolis (Printable Bracket)
Champion: Wright State (BtB Primer)

First Round (Tues., March 1)

Game 1: (8) UIC 80, (9) Milwaukee (10-22, 8-14) 69
Game 2: (10) Robert Morris 77, (7) Youngstown State (18-14, 12-9) 73
Game 3: (11) Green Bay (5-25, 4-16) 62, (6) Detroit Mercy 79
Game 4: (12) IUPUI (3-26, 1-16) 58, (5) Oakland 69

Quarterfinals (Thurs., March 3)

First Round winners were reseeded.

Game 5: (10) Robert Morris (8-24, 5-16) 67, (1) Cleveland State 83
Game 6: (5) Oakland (20-12, 12-7) 63, (4) Wright State 75
Game 7: (8) UIC (14-16, 9-10) 72, (2) Purdue Fort Wayne 78
Game 8: (6) Detroit Mercy (14-15, 10-7) 59, (3) Northern Kentucky 77

Semifinals (Mon., March 7)

Game 9: (4) Wright State 82, (1) Cleveland State (20-10, 15-6) 67
Game 10: (3) Northern Kentucky 57, (2) Purdue Fort Wayne (21-11, 15-6)

Championship (Tues., March 8)

Game 11: (4) WRIGHT STATE (21-13, 15-7) 72, (3) Northern Kentucky (20-11, 14-6) 71

Ivy League

Sat. and Sun., March 12 and 13: Cambridge, Mass.
Champion: Yale

Did not qualify: Dartmouth (9-16, 6-8, 5th), Brown (13-16, 5-9, t-6th), Harvard (13-13, 5-9, t-6th), and Columbia (4-22, 1-13, 8th)

Semifinals (Sat., March 12)

ESPNU will air both games.

Game 1: (4) Cornell (15-11, 7-7) 73, (1) Princeton 77
Game 2: (3) Penn (12-16, 9-5) 61, (2) Yale 67

Championship (Sun., March 13)

Game 3: (2) YALE (19-11, 11-3) 66, (1) Princeton (23-6, 12-2) 64

MAAC

Tues.–Sat., March 8–12: Atlantic City, N.J. (Printable Bracket)
2021 Champion: Iona (BtB Primer)

First Round (Tues., March 8)

Game 1: (9) Rider 79, (8) Manhattan (15-14, 8-12) 67
Game 2: (10) Canisius (11-21, 7-13) 50, (7) Fairfield 72
Game 3: (11) Quinnipiac 77, (6) Marist (14-17, 9-11) 52

Quarterfinals (Wed., March 9)

ESPN+ will stream both games.

Game 4: (9) Rider 71, (1) Iona (25-7, 17-3) 70
Game 5: 7) Fairfield (15-18, 8-12) 63, (2) Saint Peter’s 77

Quarterfinals (Thurs., March 10)

ESPN+ will stream both games.

Game 6: (11) Quinnipiac 77, (3) Siena (15-14. 12-8) 71
Game 7: (5) Niagara (14-16, 9-11) 58, (4) Monmouth 61

Semifinals (Fri., March 11)

Game 8: (9) Rider (14-19, 8-12) 68, (4) Monmouth 72
Game 9: (11) Quinnipiac (13-18, 7-13) 52, (2) Saint Peter’s 64

Championship (Sat., March 12)

Game 10: (4) Monmouth (21-13, 11-9) 54, (2) SAINT PETER’S (19-11, 14-6) 60

MAC

Thurs.–Sat., March 10–12: Cleveland, Ohio (Printable Bracket)
Champion: Akron (BtB Primer)

Did not qualify: Bowling Green (13-18, 6-14, t-9th), Northern Illinois (9-21, 6-14, t-9th), Eastern Michigan (10-21, 5-15, 11th), Western Michigan (8-23, 4-16, 12th)

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 1: (8) Central Michigan (7-23, 6-12) 71, (1) Toledo 72
Game 2: (5) Buffalo (19-11, 13-6) 68, (4) Akron 70
Game 3: (7) Miami (Ohio) (14-18, 8-12) 75, (2) Kent State 85
Game 4: (6) Ball State (14-17, 9-10) 67, (3) Ohio 77

Semifinals (Fri., March 11)

Game 5: (4) Akron 70, (1) Toledo (26-7, 17-3) 62
Game 6: (3) Ohio (23-9, 14-6) 61, (2) Kent State 67

Championship (Sat., March 12)

Game 7: (4) AKRON (24-9, 14-6) 75, (2) Kent State (23-10, 16-4) 55

MEAC

Wed.–Sat., March 9–12: Norfolk, Va. (Printable Bracket)
Champion: Norfolk State (BtB Primer)

Note: Game numbering includes women’s tournament.

Quarterfinals (Wed., March 9)

Game 3: (8) Delaware State (2-26, 0-14) 66, (1) Norfolk State 74
Game 4: (7) Coppin State 59, (2) Howard (16-13, 9-5) 57

Quarterfinals (Thurs., March 10)

ESPN+ will stream both games.

Game 7: (5) South Carolina State (15-16, 7-7) 77, (4) Morgan State 80
Game 8: (6) Maryland-Eastern Shore (11-15, 6-8) 56, (3) NC Central 68

Semifinals (Fri., March 11)

Game 11: (4) Morgan State (13-14, 7-6) 63, (1) Norfolk State 72
Game 12: (7) Coppin State 79, (3) NC Central (15-15, 8-5) 73

Championship (Sat., March 12)

Game 13: (7) Coppin State (9-23, 6-8) 57, (1) NORFOLK STATE (24-6, 12-2) 72

MVC

Thurs.–Sun., March 3–6: St. Louis, Mo. (Printable Bracket)
Champion: Loyola Chicago (BtB Primer)

First Round (Thurs., March 3)

Game 1: (9) Indiana State (11-20. 4-14) 53, (8) Illinois State 58
Game 2: (10) Evansville (6-24, 2-16) 59, (7) Valparaiso 81

Quarterfinals (Fri., March 4)

Game 3: (8) Illinois State (13-20, 5-13) 65, (1) Northern Iowa 78
Game 4: (5) Bradley (17-14, 11-7) 50. (4) Loyola Chicago 66
Game 5: (7) Valparaiso (14-18, 6-12) 58, (2) Missouri State 69
Game 6: (6) Southern Illinois (16-15, 9-9) 52, (3) Drake 65

Semifinals (Sat., March 5)

Game 7: (4) Loyola Chicago 66, (1) Northern Iowa (19-11, 14-4) 43
Game 8: (3) Drake 79, (2) Missouri State (23-10, 13-5) 78 (OT)

Championship (Sun., March 6)

Game 9: (4) LOYOLA CHICAGO (25-7, 13-5) 64, (3) Drake (24-10. 13-5) 58

MW

Wed.–Sat., March 9–12: Las Vegas (Printable Bracket)
Champion: Boise State (BtB Primer)

Note: Game numbering includes women’s tournament.

First Round (Wed., March 9)

Game 10: (9) New Mexico (13-19, 5-12) 72, (8) Nevada 79
Game 11: (10) Air Force (11-18, 4-13) 56, (7) Utah State 83
Game 12: (11) San José State (8-23, 1-17) 67, (6) Fresno State 69 (OT)

Quarterfinals (Thurs., March 10)

CBSSN will air all four games.

Game 14: (8) Nevada (13-18, 6-12) 69, (1) Boise State 71
Game 15: (5) UNLV (18-14, 10-8) 56, (4) Wyoming 59
Game 16: (7) Utah State (18-15, 8-10) 51, (2) Colorado State 53
Game 17: (6) Fresno State (19-13, 8-9) 46, (3) San Diego State 53

Semifinals (Fri., March 11)

Game 18: (4) Wyoming (25-8, 13-5) 61, (1) Boise State 68
Game 19: (3) San Diego State 63, (2) Colorado State (25-5, 14-4) 58

Championship (Sat., March 12)

Game 20: (3) San Diego State (23-8, 13-5) 52, (1) BOISE STATE (27-7, 15-3) 53

NEC

Mon., Feb. 28 and Wed., Sat., and Tues., March 2, 5, and 8: Higher seeds host (PNG Bracket)
Champion: Bryant (BtB Primer)

Not participating: Merrimack (14-16, 9-8, 5th, reclassifying to Division I, year 3 of 4)

First Round (Mon., Feb. 28)

Game 1: (9) Central Connecticut State 67, (8) Fairleigh Dickinson (4-22, 4-11) 66

Quarterfinals (Wed., March 2)

Game 2: (9) Central Connecticut State (8-24, 4-13) 59, (1) Bryant 73
Game 3: (7) St. Francis (Pa.) (9-21, 5-13) 53, (2) Wagner 82
Game 4: (6) Sacred Heart (10-20, 6-10) 75, (3) LIU 82
Game 5: (5) St. Francis Brooklyn (10-20, 7-11) 48, (4) Mount St. Mary’s 78

Semifinals (Sat., March 5)

SNY will air and ESPN3 will stream both games.

Teams are reseeded.

Game 6: (4) Mount St. Mary’s (14-16, 9-7) 69, (1) Bryant 70
Game 7: (3) LIU (16-14, 12-6) 62, (2) Wagner 82

Championship (Tues., March 8)

Game 8: (2) Wagner (20-6, 13-3) 43, (1) BRYANT (22-9, 15-2) 70

OVC

Wed.–Sat., March 2–5: Evansville, Ind. (Printable Bracket)
Champion: Murray State (BtB Primer)

Did not qualify: UT Martin (8-22, 4-14, 9th) and Eastern Illinois (5-26, 3-15, 10th)

First Round (Wed., March 2)

Game 1: (8) SIU Edwardsville (11-21, 5-13) 62, (5) Tennessee State 77
Game 2: (7) Tennessee Tech 78, (6) Austin Peay (12-17, 8-10) 51

Quarterfinals (Thurs., March 3)

Game 3: (5) Tennessee State (14-18, 8-10) 55, (4) Southeast Missouri State 79
Game 4: (7) Tennessee Tech (10-21, 7-10) 56, (3) Morehead State 73

Semifinals (Fri., March 4)

ESPNU will air both games.

Game 5: (4) Southeast Missouri State (14-18, 8-9) 74, (1) Murray State 88
Game 6: (3) Morehead State 53, (2) Belmont (25-7, 15-3) 51

Championship (Sat., March 5)

Game 7: (3) Morehead State (23-11, 13-5) 67, (1) MURRAY STATE (30-2, 18-0) 71

Pac-12

Wed.–Sat., March 9–12: Las Vegas (Printable Bracket)
Champion: Arizona (BtB Primer)

First Round (Wed., March 9)

Game 1: (9) Stanford 71, (8) Arizona State (14-17, 10-10) 70
Game 2: (12) Oregon State (3-28, 1-19) 72, (5) Oregon 86
Game 3: (10) California (12-20, 5-15) 59, (7) Washington State 66
Game 4: (11) Utah (11-20, 4-16) 70, (6) Washington 82

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 5: (9) Stanford (16-16, 8-12) 80, (1) Arizona 84
Game 6: (5) Oregon (19-14, 11-9) 69, (4) Colorado 80
Game 7: (7) Washington State (19-14, 11-9) 65, (2) UCLA 75
Game 8: (6) Washington (17-15, 11-9) 61, (3) USC 65

Semifinals (Fri., March 11)

Game 9: (4) Colorado (21-11, 12-8) 72, (1) Arizona 83
Game 10: (3) USC (26-7, 14-6) 59, (2) UCLA 69

Championship (Sat., March 12)

Game 11: (2) UCLA (25-7, 15-5) 76, (1) ARIZONA (31-3, 19-2) 84

Patriot League

Tues., Thurs., Sun., and Wed., March 1, 3, 6, and 9: Higher seeds host (Printable Bracket)
Champion: Colgate (BtB Primer)

First Round (Tues., March 1)

Game 1: (9) Bucknell 82, (8) Lafayette (10-20, 7-11) 81 (OT)
Game 2: (10) American 69, (7) Holy Cross (9-22, 7-11) 63

Quarterfinals (Thurs., March 3)

Game 3: (9) Bucknell (10-21, 5-14) 68, (1) Colgate 96
Game 4: (5) Army West Point (15-16, 9-9) 77, (4) Lehigh 91
Game 5: (10) American (9-23, 5-13) 64, (2) Navy 71
Game 6: (6) Loyola (Md.) (14-16, 8-10) 64, (3) Boston University 76

Semifinals (Sun., March 6)

CBSSN will air both games.

Game 7: (4) Lehigh (13-19, 10-8) 61, (1) Colgate 81
Game 8: (3) Boston University (21-12, 11-7) 80, (2) Navy 85 (OT)

Championship (Wed., March 9)

Game 9: (2) Navy (21-11, 12-6) 58, (1) COLGATE (23-11, 16-2) 74

SEC

Wed.–Sun., March 9–13: Tampa, Fla. (Printable Bracket)
Champion: Tennessee (BtB Primer)

First Round (Wed., March 9)

Game 1: (13) Ole Miss (13-19, 4-14) 60, (12) Missouri 72
Game 2: (14) Georgia (6-26, 1-17) 51, (11) Vanderbilt 86

Second Round (Thurs., March 10)

Game 3: (9) Florida (19-13, 9-9) 80, (8) Texas A&M 83 (OT)
Game 4: (12) Missouri (12-21, 5-13) 68, (5) LSU 76
Game 5: (10) Mississippi State 73, (7) South Carolina (18-13, 9-9) 51
Game 6: (11) Vanderbilt 82, (6) Alabama (19-13, 9-9) 76

Quarterfinals (Fri., March 11)

Game 7: (8) Texas A&M 67, (1) Auburn (27-5, 15-3) 62
Game 8: (5) LSU (22-11, 9-9) 67, (4) Arkansas 79
Game 9: (10) Mississippi State (18-15, 8-10) 59, (2) Tennessee 72
Game 10: (11) Vanderbilt (17-16, 7-11) 71, (3) Kentucky 77

Semifinals (Sat., March 12)

Game 11: (8) Texas A&M 82, (4) Arkansas (25-8, 13-5) 64
Game 12: (3) Kentucky (26-7, 14-4) 62, (2) Tennessee 69

Championship (Sun., March 13)

Game 13: (8) Texas A&M (23-12, 9-9) 50, (2) TENNESSEE (26-7, 14-4) 65

SoCon

Fri.–Mon., March 4–7: Asheville, N.C. (Printable Bracket)
Champion: Chattanooga (BtB Primer)

First Round (Fri., March 4)

Game 1: (9) The Citadel 84, (8) ETSU (15-17, 7-11) 76 (OT)
Game 2: (10) Western Carolina (11-21, 5-13) 53, (7) Mercer 81

Quarterfinals (Sat., March 5)

Game 3: (9) The Citadel (13-18, 6-12) 66, (1) Chattanooga (25-7, 14-4) 71
Game 4: (5) VMI (16-15, 9-9) 66, (4) Wofford 68
Game 5: (7) Mercer (16-17, 8-10) 66, (2) Furman 80
Game 6: (6) UNCG (17-14, 9-9) 64, (3) Samford 66

Semifinals (Sun., March 6)

Game 7: (4) Wofford (19-13, 10-8) 56, (1) Chattanooga 79
Game 8: (3) Samford (21-11, 10-8) 68, (2) Furman 71

Championship (Mon., March 7)

Game 9: (2) Furman (22-12, 12-6) 63, (1) CHATTANOOGA (27-7, 14-4) 64 (OT)

Southland

Wed.–Sat., March 9–12: Katy, Texas (Printable Bracket)
Champion: Texas A&M-Corpus Christi (BtB Primer)

First Round (Wed., March 9)

ESPN+ will stream both games.

Game 1: (8) Incarnate Word (7-25, 3-11) 64, (5) Houston Baptist 74
Game 2: (7) McNeese State 80, (6) Northwestern State (9-23, 5-9) 67

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 3: (5) Houston Baptist (11-18, 6-8) 60, (4) Texas A&M-Corpus Christi 75
Game 4: (7) McNeese State (11-22, 4-10) 78, (3) New Orleans 82

Semifinals (Fri., March 11)

Game 5: (4) Texas A&M-Corpus Christi 71, (1) Nicholls State (21-11, 11-3) 64
Game 6: (3) New Orleans (18-13, 10-4) 65, (2) Southeastern Louisiana 74

Championship (Sat., March 12)

Game 7: (4) TEXAS A&M-CORPUS CHRISTI (23-11, 7-7) 73, (2) Southeastern Louisiana (19-14, 10-4) 65

SWAC

Wed.–Sat., March 9–12: Birmingham, Ala. (Printable Bracket)
Champion: Texas Southern (BtB Primer)

Did not qualify: Alabama State (10-21, 8-10), Bethune-Cookman (9-21, 7-11, 10th), Arkansas-Pine Bluff (7-24, 5-13, 11th), Mississippi Valley State (2-26, 2-16, 12th)

Quarterfinals (Wed., March 9)

ESPN+ will stream both games.

Game 1: (7) Jackson State (11-19, 9-9) 50, (2) Texas Southern 54
Game 2: (8) Prairie View A&M (8-19, 8-8) 63, (1) Alcorn State 64 (OT)

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 3: (6) Grambling State 60, (3) Southern (17-14, 11-6) 58
Game 4: (5) Alabama A&M 61, (4) Florida A&M (13-17, 11-7) 56

Semifinals (Fri., March 11)

ESPN+ will stream both games.

Game 5: (6) Grambling State (12-20, 8-9) 54, (2) Texas Southern 73
Game 6: (5) Alabama A&M (12-18, 10-8) 64, (1) Alcorn State 69

Championship (Sat., March 12)

Game 7: (2) TEXAS SOUTHERN (18-12, 13-5) 87, (1) Alcorn State (17-16, 14-4) 62

Summit League

Sat.–Tues., March 5–8: Sioux Falls, S.D. (Printable Bracket)
Champion: South Dakota State (BtB Primer)

Not participating: St. Thomas (10-20, 4-14, t-8th, reclassifying to Division I, year 1 of 5)
Did not qualify: North Dakota (6-25, 2-16, 10th)

Quarterfinals (Sat., March 5)

Game 1: (8) Omaha (5-25, 4-14) 79, (1) South Dakota State 87
Game 2: (7) Denver (11-21, 7-11) 62, (2) North Dakota State 82

Quarterfinals (Sun., March 6)

Game 3: (5) South Dakota 74, (4) Kansas City (19-12, 12-6) 61
Game 4: (6) Western Illinois (16-15, 7-11) 68, (3) Oral Roberts 80

Semifinals (Mon., March 7)

Game 5: (5) South Dakota (19-12, 11-7) 60, (1) South Dakota State 83
Game 6: (3) Oral Roberts (19-12, 12-6) 72, (2) North Dakota State 92

Championship (Tues., March 8)

Game 7: (2) North Dakota State (23-10, 13-5) 69, (1) SOUTH DAKOTA STATE (30-4, 18-0) 75

Sun Belt

Thurs. and Sat.–Mon., March 3 and 5–7: Pensacola, Fla. (Printable Bracket)
Champion: Georgia State (BtB Primer)

First Round (Thurs., March 3)

ESPN+ will stream all four games.

Game 1: (9) UT Arlington (11-18, 7-10) 64, (8) Louisiana 67
Game 2: (12) Little Rock 75, (5) South Alabama (19-11, 9-7) 71
Game 3: (11) ULM (13-18, 5-13) 77, (6) Arkansas State 81
Game 4: (10) Georgia Southern 70, (7) Coastal Carolina (16-13, 8-8) 64

Quarterfinals (Sat., March 5)

Game 5: (8) Louisiana 79, (1) Texas State (21-7, 12-3) 72
Game 6: (12) Little Rock (9-19, 3-11) 62, (4) Troy 69
Game 7: (6) Arkansas State (18-11, 8-7) 62, (3) Georgia State 65
Game 8: (10) Georgia Southern (13-16, 5-11) 60, (2) Appalachian State 73

Semifinals (Sun., March 6)

Game 9: (8) Louisiana 66, (4) Troy (20-11, 10-6) 57
Game 10: (3) Georgia State 71, (2) Appalachian State (19-14, 12-6) 66

Championship (Mon., March 7)

Game 11: (8) Louisiana (16-15, 8-9) 71, (3) GEORGIA STATE (18-10, 9-5) 80

WCC

Thurs.–Sat. and Mon.–Tues., March 3–5 and 7–8: Las Vegas (Printable Bracket)
Champion: Gonzaga (BtB Primer)

First Round (Thurs., March 3)

Game 1: (9) Pacific (8-22, 3-11) 66, (8) Loyola Marymount 86
Game 2: (10) Pepperdine (7-25, 1-15) 67, (7) San Diego 74

Second Round (Fri., March 4)

Game 3: (8) Loyola Marymount (11-18, 3-12) 60, (5) BYU 85
Game 4: (7) San Diego (15-16, 7-9) 55, (6) Portland 73

Quarterfinals (Sat., March 5)

Game 5: (5) BYU (22-10, 9-6) 63, (4) San Francisco 75
Game 6: (6) Portland (18-14, 7-7) 67, (3) Santa Clara 91

Semifinals (Mon., March 7)

Game 7: (4) San Francisco (24-9, 10-6) 71, (1) Gonzaga 81
Game 8: (3) Santa Clara (21-11, 10-5) 72, (2) Saint Mary’s 75

Championship (Tues., March 8)

Game 9: (2) Saint Mary’s (25-7, 12-3) 69, (1) GONZAGA (26-3, 13-1) 82

WAC

Tues., March 8: Las Vegas (Michelob Ultra Arena)
Wed.–Sat., March 9–12: Las Vegas (Orleans Arena) (Printable Bracket)
Champion: New Mexico State (BtB Primer)

Participating, but ineligible for NCAA or NIT bids: Cal Baptist (reclassifying to Division I, year 4 of 4)
Not participating: Dixie State (13-18, 6-12, 10th) and Tarleton State (14-17, 9-9, 8th) (both reclassifying to Division I, year 2 of 4)
Did not qualify: Lamar (2-27, 0-16, 13th)

First Round (Tues., March 8)

Game 1: (9) UT Rio Grande Valley (8-23, 3-15) 80, (8) Cal Baptist 81
Game 2: (10) Chicago State (7-25, 3-15) 47, (7) Utah Valley 69

Second Round (Wed., March 9)

Game 3: (8) Cal Baptist (18-15, 7-11) 35, (5) Sam Houston State 65
Game 4: (7) Utah Valley (20-12, 10-8) 74, (6) Abilene Christian 82

Quarterfinals (Thurs., March 10)

Game 5: (5) Sam Houston State (19-14, 13-5) 66, (4) Grand Canyon 71
Game 6: (6) Abilene Christian 76, (3) Stephen F. Austin (22-9, 14-4) 62

Semifinals (Fri., March 11)

Game 7: (4) Grand Canyon (23-8, 12-5) 70, (1) New Mexico State 75
Game 8: (6) Abilene Christian 78, (2) Seattle (23-9, 14-4) 76

Championship (Sat., March 12)

Game 9: (6) Abilene Christian (23-10, 11-7) 52, (1) NEW MEXICO STATE (26-6, 13-4) 66