clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Conference Tournament Central 2018

Your one stop shop for all 32 conference tournament brackets, along with scores and updated matchup and TV information.

NCAA Basketball: Big Ten Conference Tournament Final-Michigan vs Wisconsin
Remember, Michigan will defend its Big Ten Tournament title a week earlier than normal this year.
Geoff Burke-USA TODAY Sports

Prior seasons: 2017 2016 2015

Daily Chronological Schedule

All times Eastern. All TV info courtesy of the conference’s official websites or Matt’s College Sports on TV site.

Selection Sunday, March 11, 2018

Tip Time (ET) Conference Round Matchup Outlet Season Series
Tip Time (ET) Conference Round Matchup Outlet Season Series
12 p.m. Ivy Championship No. 2 Penn vs. No. 1 Harvard ESPN2 Home split
1 p.m. Atlantic 10 Championship No. 3 Davidson vs. No. 1 Rhode Island CBS Home split
1 p.m. SEC Championship No. 4 Kentucky vs. No. 2 Tennessee ESPN UT sweep
2 p.m. Sun Belt Championship No. 4 UT Arlington vs. No. 2 Georgia State ESPN2 Home split
3:30 p.m. American Championship No. 3 Houston vs. No. 1 Cincinnati CBS Home split
6 p.m. The Selection Show TBS NOT on CBS

America East

March 3, 6, and 10: Higher seeds host (Schedule)
Champion: UMBC Retrievers

The ninth-place finisher, the Binghamton Bearcats, did not qualify.

Quarterfinals (March 3)

Game 1: No. 7 UMass Lowell River Hawks (12-18, 6-10) 77, No. 2 UMBC 89
Game 2: No. 6 New Hampshire Wildcats (10-21, 6-10) 60, No. 3 Hartford 71
Game 3: No. 8 Maine Black Bears (6-26, 3-13) 60, No. 1 Vermont 75
Game 4: No. 5 Stony Brook 69, No. 4 Albany Great Danes (22-10, 10-6) 60

Semifinals (March 6)

Teams are reseeded.

Game 5: No. 5 Stony Brook Seawolves (13-19, 7-9) 51, No. 1 Vermont 70
Game 6: No. 3 Hartford Hawks (19-13, 11-5) 60, No. 2 UMBC 75

Championship (March 10)

Game 7: No. 2 UMBC Retrievers (24-10, 12-4) 65, No. 1 Vermont Catamounts (27-7, 15-1) 62

American Athletic

March 8-11: Orlando, Fla. (Bracket)
Champion: Cincinnati Bearcats

First Round (March 8)

Game 1: No. 9 SMU 80, No. 8 UConn Huskies (14-18, 7-11) 73
Game 2: No. 12 USF Bulls (10-22, 3-15) 77, No. 5 Memphis 79
Game 3: No. 10 Tulane Green Wave (14-17, 5-13) 77, No. 7 Temple 82
Game 4: No. 11 East Carolina Pirates (10-20, 4-14) 52, No. 6 UCF 66

Quarterfinals (March 9)

Game 5: No. 9 SMU Mustangs (17-16, 6-12) 51, No. 1 Cincinnati 61
Game 6: No. 5 Memphis 67, No. 4 Tulsa Golden Hurricane (19-12, 12-6) 64
Game 7: No. 7 Temple Owls (17-15, 8-10) 81, No. 2 Wichita State 89
Game 8: No. 6 UCF Knights (19-13, 9-9) 56, No. 3 Houston 84

Semifinals (March 10)

Game 9: No. 5 Memphis Tigers (21-13, 10-8) 60, No. 1 Cincinnati 70
Game 10: No. 3 Houston 77, No. 2 Wichita State Shockers (25-7, 14-4) 74

Championship (March 11)

Game 11: No. 3 Houston Cougars (26-7, 14-4) 55, No. 1 Cincinnati Bearcats (30-4, 16-2) 56

Atlantic 10

March 7-11: Washington, D.C. (Bracket)
Champion: Davidson Wildcats

First Round (March 7)

Game 1: No. 13 UMass 69, No. 12 La Salle Explorers (13-19, 7-11) 67
Game 2: No. 14 Fordham Rams (9-22, 4-14) 72, No. 11 George Washington 78

Second Round (March 8)

Game 3: No. 9 Dayton Flyers (14-17, 8-10) 72, No. 8 VCU 77
Game 4: No. 13 UMass Minutemen (13-20, 5-13) 75, No. 5 George Mason 80
Game 5: No. 10 Duquesne Dukes (16-16, 7-11) 68, No. 7 Richmond 81
Game 6: No. 11 George Washington Colonials (15-18, 7-11) 63, No. 6 Saint Louis 70

Quarterfinals (March 9)

Game 7: No. 8 VCU Rams (18-15, 9-9) 67, No. 1 Rhode Island 76
Game 8: No. 5 George Mason Patriots (16-17, 9-9) 49, No. 4 Saint Joseph’s 68
Game 9: No. 7 Richmond Spiders (12-20, 9-9) 77, No. 2 St. Bonaventure 83
Game 10: No. 6 Saint Louis Billikens (17-16, 9-9) 60, No. 3 Davidson 78

Semifinals (March 10)

Game 11: No. 4 Saint Joseph’s Hawks (16-16, 10-8) 87, No. 1 Rhode Island 90
Game 12: No. 3 Davidson 82, No. 2 St. Bonaventure Bonnies (25-7, 14-4) 70

Championship (March 11)

Game 13: No. 3 Davidson Wildcats (21-11, 13-5) 58, No. 1 Rhode Island Rams (25-7, 15-3) 57

ACC

March 6-10: Brooklyn, N.Y. (Bracket)
Champion: Virginia Cavaliers

First Round (March 6)

Game 1: No. 13 Georgia Tech Yellow Jackets (13-19, 6-12) 77, No. 12 Boston College 87
Game 2: No. 15 Pittsburgh Panthers (8-24, 0-18) 64, No. 10 Notre Dame 67
Game 3: No. 14 Wake Forest Demon Deacons (11-20, 4-14) 64, No. 11 Syracuse 73

Second Round (March 7)

Game 4: No. 9 Louisville 82, No. 8 Florida State Seminoles (20-11, 9-9) 74
Game 5: No. 12 Boston College 91, No. 5 N.C. State Wolfpack (21-11, 11-7) 87
Game 6: No. 10 Notre Dame 71, No. 7 Virginia Tech Hokies (21-11, 10-8) 65
Game 7: No. 11 Syracuse Orange (20-13, 8-10) 59, No. 6 North Carolina 78

Quarterfinals (March 8)

Game 8: No. 9 Louisville Cardinals (20-13, 9-9) 58, No. 1 Virginia 75
Game 9: Boston College Eagles (19-15, 7-11) 82, No. 4 Clemson 90
Game 10: No. 10 Notre Dame Fighting Irish (20-14, 8-10) 70, No. 2 Duke 88
Game 11: No. 6 North Carolina 82, No. 3 Miami Hurricanes (22-9, 11-7) 65

Semifinals (March 9)

Game 12: No. 4 Clemson Tigers (23-9, 11-7) 58, No. 1 Virginia 64
Game 13: No. 6 North Carolina 74, No. 2 Duke Blue Devils (26-7, 13-5) 69

Championship (March 10)

Game 14: No. 6 North Carolina Tar Heels (25-10, 11-7) 63, No. 1 Virginia Cavaliers (31-2, 17-1) 71

ASUN

Feb. 26, March 1 and 4: Higher seeds host (Bracket)
Champion: Lipscomb Bison

Quarterfinals (Feb. 26)

Game 1: No. 8 USC Upstate Spartans (7-25, 2-12) 76, No. 1 FGCU 96
Game 2: No. 5 UNF 80, No. 4 NJIT Highlanders (14-16, 7-7) 76
Game 3: No. 6 Kennesaw State Fighting Owls (10-20, 6-8) 68, No. 3 Jacksonville 87
Game 4: No. 7 Stetson Hatters (12-20, 4-10) 73, No. 2 Lipscomb 89

Semifinals (March 1)

Game 5: No. 5 UNF Ospreys (14-19, 7-7) 72, No. 1 FGCU 95
Game 6: No. 3 Jacksonville Dolphins (15-18, 8-6) 62, No. 2 Lipscomb 77

Championship (March 4)

Game 7: No. 2 Lipscomb Bison (23-9, 10-4) 108, No. 1 FGCU Eagles (23-11, 12-2) 96

Big 12

March 7-10: Kansas City, Mo. (Bracket)
Champion: Kansas Jayhawks

First Round (March 7)

Game 1: No. 9 Oklahoma Sooners (18-13, 8-10) 60, No. 8 Oklahoma State 71
Game 2: No. 10 Iowa State Cyclones (13-18, 4-14) 64, No. 7 Texas 68

Quarterfinals (March 8)

Game 3: No. 5 TCU Horned Frogs (21-11, 9-9) 64, No. 4 Kansas State 66
Game 4: No. 8 Oklahoma State Cowboys (19-14, 8-10) 68, No. 1 Kansas 82
Game 5: No. 7 Texas Longhorns (19-14, 8-10) 69, No. 2 Texas Tech 73
Game 6: No. 6 Baylor Bears (18-14, 8-10) 65, No. 3 West Virginia 78

Semifinals (March 9)

Game 7: No. 4 Kansas State Wildcats (22-11, 10-8) 67, No. 1 Kansas 83
Game 8: No. 3 West Virginia 66, No. 2 Texas Tech Red Raiders (24-9, 11-7) 63

Championship (March 10)

Game 9: No. 3 West Virginia Mountaineers (24-10, 11-7) 70, No. 1 Kansas Jayhawks (27-7, 13-5) 81

Big East

March 7-10: New York (Bracket)
Champion: Villanova Wildcats

First Round (March 7)

Game 1: No. 9 St. John’s 88, No. 8 Georgetown Hoyas (15-15, 5-13) 77
Game 2: No. 10 DePaul Blue Demons (11-20, 4-14) 69, No. 7 Marquette 72

Quarterfinals (March 8)

Game 3: No. 9 St. John’s Red Storm (16-17, 4-14) 60, No. 1 Xavier 88
Game 4: No. 5 Providence 72, No. 4 Creighton Bluejays (21-11, 10-8) 68 (OT)
Game 5: No. 7 Marquette Golden Eagles (19-13, 9-9) 70, No. 2 Villanova 94
Game 6: No. 6 Butler 75, No. 3 Seton Hall Pirates (21-11, 10-8) 74

Semifinals (March 9)

FS1 will air both games.

Game 7: No. 5 Providence 75, No. 1 Xavier Musketeers (28-5, 15-3) 72 (OT)
Game 8: No. 6 Butler Bulldogs (20-13, 9-9) 68, No. 2 Villanova 87

Championship (March 10)

Game 9: No. 5 Providence Friars (21-13, 10-8) 66, No. 2 Villanova Wildcats (30-4, 14-4) 76

Big Sky

March 6, 8-10: Reno, Nev. (Bracket)
Champion: Montana Grizzlies

First Round (March 6)

Game 1: No. 9 Montana State Bobcats (13-19, 6-12) 74, No. 8 North Dakota 76
Game 2: No. 12 Northern Arizona Lumberjacks (5-27, 2-16) 59, No. 5 Northern Colorado 82
Game 3: No. 10 Southern Utah 76, No. 7 Idaho State Bengals (14-14, 9-9) 68
Game 4: No. 11 Sacramento State Hornets (7-25, 4-14) 67, No. 6 Portland State 71

Quarterfinals (March 8)

Game 5: No. 8 North Dakota Fighting Hawks (12-20, 6-12) 76, No. 1 Montana 84
Game 6: No. 5 Northern Colorado 80, No. 4 Weber State Wildcats (20-11, 13-5) 55
Game 7: No. 10 Southern Utah 92, No. 2 Idaho Vandals (22-9, 14-4) 78
Game 8: No. 6 Portland State Vikings (20-13, 9-9) 72, No. 3 Eastern Washington 78

Semifinals (March 9)

Eleven Sports will air both games.

Game 9: No. 5 Northern Colorado Bears (22-12, 11-7) 89, No. 1 Montana 91
Game 10: No. 10 Southern Utah Thunderbirds (13-19, 5-13) 70, No. 3 Eastern Washington 83

Championship (March 10)

Game 11: No. 3 Eastern Washington Eagles (20-14, 13-5) 65, No. 1 Montana Grizzlies (26-7, 16-2) 82

Big South

Feb. 27: Higher seeds host (Bracket)
March 1-2: Asheville, N.C.
March 4: Highest remaining seed hosts
Champion: Radford Highlanders

First Round (Feb. 27)

Game 1: No. 9 Presbyterian Blue Hose (11-21, 4-14) 51, No. 8 Charleston Southern 68
Game 2: No. 10 Longwood 68, No. 7 High Point Panthers (14-16, 9-9) 55

Quarterfinals (March 1)

Game 3: No. 10 Longwood Lancers (7-26, 3-15) 53, No. 2 Radford, 59
Game 4: No. 6 Gardner-Webb Runnin’ Bulldogs (14-18, 9-9) 68, No. 3 Winthrop 72
Game 5: No. 8 Charleston Southern Buccaneers (15-16, 9-9) 66, No. 1 UNC Asheville 71
Game 6: No. 5 Liberty Flames 73, No. 4 Campbell Fighting Camels (16-15, 10-8) 59

Semifinals (March 2)

Game 7: No. 3 Winthrop Eagles (19-12, 12-6) 52, No. 2 Radford 61
Game 8: No. 5 Liberty 69, No. 1 UNC Asheville Bulldogs (21-12, 13-5) 64

Championship (March 4)

Game 9: No. 5 Liberty Flames (20-14, 9-9) 52, No. 2 Radford Highlanders (22-12, 12-6) 55

Big Ten

Feb. 28-March 4: New York (Bracket)
Champion: Michigan Wolverines

First Round (Feb. 28)

Game 1: No. 13 Illinois Fighting Illini (14-18, 4-14) 87, No. 12 Iowa 96
Game 2: No. 14 Rutgers 65, No. 11 Minnesota Golden Gophers (15-17, 4-14) 54

Second Round (March 1)

Game 3: No. 9 Wisconsin 59, No. 8 Maryland Terrapins (19-13, 8-10) 54
Game 4: No. 12 Iowa Hawkeyes (14-19, 4-14) 71, No. 5 Michigan 77 (OT)
Game 5: No. 10 Northwestern Wildcats (15-17, 6-12) 57, No. 7 Penn State 65
Game 6: No. 14 Rutgers 76, No. 6 Indiana Hoosiers (16-15, 9-9) 69

Quarterfinals (March 2)

Game 7: No. 9 Wisconsin Badgers (15-18, 7-11) 60, No. 1 Michigan State 63
Game 8: No. 5 Michigan 77, No. 4 Nebraska Cornhuskers (22-10, 13-5) 58
Game 9: No. 7 Penn State 69, No. 2 Ohio State Buckeyes (24-8, 15-3) 68
Game 10: No. 14 Rutgers Scarlet Knights (15-19, 3-15) 75, No. 3 Purdue 82

Semifinals (March 3)

Game 11: No. 5 Michigan 75, No. 1 Michigan State Spartans (29-4, 16-2) 64
Game 12: No. 7 Penn State Nittany Lions (21-13, 9-9) 70, No. 3 Purdue 78

Championship (March 4)

Game 13: No. 5 Michigan Wolverines (28-7, 13-5) 75, No. 3 Purdue Boilermakers (28-6, 15-3) 66

Big West

March 8-10: Anaheim, Calif. (Bracket)
Champion: Cal State Fullerton Titans

The ninth-place finisher, the Cal State Northridge Matadors, did not qualify.

Quarterfinals (March 8)

Game 1: No. 8 UC Riverside Highlanders (9-22, 4-12) 66, No. 1 UC Davis 70
Game 2: No. 5 Long Beach State 49ers (15-18, 9-7) 74, No. 4 Cal State Fullerton 76
Game 3: No. 6 Hawai’i Rainbow Warriors (17-13, 8-8) 67, No. 3 UC Irvine 68
Game 4: No. 7 Cal Poly Mustangs (9-22, 4-12) 53, No. 2 UC Santa Barbara 75

Semifinals (March 9)

Teams are reseeded.

Game 5 No. 4 Cal State Fullerton 55, No. 1 UC Davis Aggies (22-10, 12-4) 52
Game 6: No. 3 UC Irvine 61, No. 2 UC Santa Barbara Gauchos (23-9, 11-5) 58

Championship (March 10)

Game 7: No. 4 Cal State Fullerton Titans (20-11, 10-6) 71, No. 3 UC Irvine Anteaters (18-17, 11-5) 55

CAA

March 3-6: North Charleston, S.C. (Bracket)
Champion: College of Charleston Cougars

First Round (March 3)

Game 1: No. 9 James Madison Dukes (10-22, 6-12) 62, No. 8 Drexel 70
Game 2: No. 10 Elon Phoenix (14-18, 6-12) 79, No. 7 Delaware 86

Quarterfinals (March 4)

Game 3: No. 8 Drexel Dragons (13-20, 6-12) 59, No. 1 College of Charleston 66
Game 4: No. 5 Towson Tigers (18-14, 8-10) 66, No. 4 William & Mary 80
Game 5: No. 7 Delaware Blue Hens (14-19, 6-12) 50, No. 2 Northeastern 74
Game 6: No. 6 UNCW 93, No. 3 Hofstra Pride (19-12, 12-6) 88

Semifinals (March 5)

Game 7: No. 4 William & Mary Tribe (19-12, 11-7) 73, No. 1 College of Charleston 83
Game 8: No. 6 UNCW Seahawks (11-21, 7-11) 52, No. 2 Northeastern 79

Championship (March 6)

Game 9: No. 2 Northeastern Huskies (23-10, 14-4) 76, No. 1 College of Charleston Cougars (26-7, 14-4) 83

C-USA

March 7-10: Frisco, Texas (Bracket)
Champion: Marshall Thundering Herd

The 13th- and 14th-place finishers, the Rice Owls and Charlotte 49ers, did not qualify.

First Round (March 7)

Game 1: No. 9 Southern Mississippi 69, No. 8 FIU Panthers (14-18, 8-10) 68.
Game 2: No. 12 UTEP Miners (11-20, 6-12) 58, No. 5 UTSA 71
Game 3: No. 10 Louisiana Tech 68, No. 7 North Texas Mean Green (15-17, 8-10) 62.
Game 4: No. 11 FAU Owls (12-19, 6-12) 72, No. 6 UAB 83

Quarterfinals (March 8)

Game 5: No. 9 Southern Mississippi 71, No. 1 Middle Tennessee Blue Raiders (24-7, 16-2) 68 (OT)
Game 6: No. 5 UTSA Roadrunners (19-14, 11-7) 81, No. 4 Marshall 95
Game 7: No. 10 Louisiana Tech Bulldogs (17-16, 7-11) 58, No. 2 Old Dominion 62
Game 8: No. 6 UAB Blazers (20-13, 10-8) 70, No. 3 WKU 98

Semifinals (March 9)

CBSSN will air both games.

Game 9: No. 9 Southern Mississippi Golden Eagles (16-18, 7-11) 75, No. 4 Marshall 85
Game 10: No. 3 WKU 57, No. 2 Old Dominion Monarchs (25-7, 15-3) 49

Championship (March 10)

Game 11: No. 4 Marshall Thundering Herd (24-10, 12-6) 67, No. 3 WKU Hilltoppers (24-10, 14-4) 66

Horizon

March 2-6: Detroit (Bracket)
Champion: Wright State Raiders

Note: Game numbering also includes the women’s tournament.

First Round (March 2)

Game 3: No. 10 Detroit Mercy Titans (8-24, 4-14) 81, No. 7 Green Bay 93
Game 4: No. 9 Youngstown State Penguins (8-24, 6-12) 71, No. 8 Cleveland State 72

Quarterfinals (March 3)

Game 7: No. 7 Green Bay Phoenix (13-20, 7-11) 72, No. 2 Wright State 87
Game 8: No. 8 Cleveland State 89, No. 1 Northern Kentucky Norse (22-9, 15-3) 80

Quarterfinals (March 4)

Game 11: No. 6 Milwaukee 80, No. 3 UIC Flames (17-15, 12-6) 75
Game 12: No. 5 IUPUI Jaguars (11-19, 8-10) 55, No. 4 Oakland 62

Semifinals (March 5)

Game 15: No. 8 Cleveland State 44, No. 4 Oakland Golden Grizzlies (19-14, 10-8) 43
Game 16: No. 6 Milwaukee Panthers (16-17, 8-10) 53, No. 2 Wright State 59

Championship (March 6)

Game 18: No. 8 Cleveland State Vikings (12-23, 6-12) 57,. No. 2 Wright State Raiders (25-9, 14-4) 74

Ivy

March 10-11: Philadelphia (Schedule)
Champion: Penn Quakers

The fifth- through eighth-place finishers, the Brown Bears, Columbia Lions, Dartmouth Big Green, and Princeton Tigers, did not qualify.

Semifinals (March 10)

Game 1: No. 4 Cornell Big Red (12-16, 6-8) 55, No. 1 Harvard 74
Game 2: No. 3 Yale Bulldogs (16-15, 9-5) 57, No. 2 Penn 80

Championship (March 11)

Game 2: No. 2 Penn Quakers (24-8, 12-2) 68, No. 1 Harvard Crimson (18-13, 12-2) 65

MAAC

March 1-5: Albany, N.Y. (Bracket)
Champion: Iona Gaels

First Round (March 1)

Game 1: No. 9 Saint Peter’s 60, No. 8 Monmouth Hawks (11-20, 7-11) 58
Game 2: No. 10 Siena Saints (8-24, 4-14) 58, No. 7 Quinnipiac 67
Game 3: No. 11 Marist Red Foxes (6-25, 4-14) 57, No. 6 Fairfield 71

Quarterfinals (March 2)

Game 4: No. 9 Saint Peter’s 66, No. 1 Rider Broncs (22-9, 15-3) 55
Game 5: No. 7 Quinnipiac 72, No. 2 Canisius Golden Griffins (21-11, 15-3) 69

Quarterfinals (March 3)

Game 6: No. 6 Fairfield 90, No. 3 Niagara Purple Eagles (19-13, 12-6) 77
Game 7: No. 5 Manhattan Jaspers (14-17, 9-9) 60, No. 4 Iona 72

Semifinals (March 4)

Game 8: No. 9 Saint Peter’s Peacocks (14-18, 6-12) 62, No. 4 Iona 65
Game 9: No. 7 Quinnipiac Bobcats (12-21, 7-11) 64, No. 6 Fairfield 74

Championship (March 5)

Game 10: No. 6 Fairfield Stags (17-16, 9-9) 71, No. 4 Iona Gaels (20-13, 11-7) 83

MAC

March 5: Higher seeds host (Bracket)
March 8-10: Cleveland
Champion: Buffalo Bulls

First Round (March 5)

Game 1: No. 9 Bowling Green Falcons (16-16, 7-11) 77, No. 8 Central Michigan 81 (OT)
Game 2: No. 12 Northern Illinois Huskies (13-19, 6-12) 59, No. 5 Kent State 61
Game 3: No. 10 Ohio Bobcats (14-17, 7-11) 55, No. 7 Miami (Ohio) 68
Game 4: No. 11 Akron Zips 79, No. 6 Western Michigan Broncos (17-15, 9-9) 78

Quarterfinals (March 8)

Game 5: No. 8 Central Michigan Chippewas (19-14, 7-11) 74, No. 1 Buffalo 89
Game 6: No. 5 Kent State 76, No. 4 Ball State Cardinals (19-13, 10-8) 73
Game 7: No. 7 Miami (Ohio) RedHawks (16-17, 8-10) 69, No. 2 Toledo 71
Game 8: No. 11 Akron Zips (14-18, 6-12) 58, No. 3 Eastern Michigan 67

Semifinals (March 9)

Game 9: No. 5 Kent State Golden Flashes (17-17, 9-9) 61, No. 1 Buffalo 78
Game 10: No. 3 Eastern Michigan Eagles (21-12, 11-7) 63, No. 2 Toledo 64

Championship (March 10)

Game 11: No. 2 Toledo Rockets (23-11, 13-5) 66, No. 1 Buffalo Bulls (26-8, 15-3) 76

MEAC

March 5-10: Norfolk, Va. (Bracket)
Champion: N.C. Central Eagles

Note: Game numbering also includes the women’s tournament.

First Round (March 5)

Game 4: No. 13 Delaware State Hornets (4-28, 2-14) 61, No. 4 North Carolina A&T 62 (OT)
Game 5: No. 12 Maryland Eastern Shore Fighting Hawks (7-25, 3-13) 68, No. 5 Norfolk State 78

First Round (March 6)

Game 8: No. 9 Florida A&M 88, No. 8 Howard Bison (10-23, 7-9) 78
Game 9: No. 11 Coppin State Eagles (5-27, 5-11) 48, No. 6 N.C. Central 60
Game 10: No. 10 South Carolina State Bulldogs (10-22, 6-10) 80, No. 7 Morgan State 83

Quarterfinals (March 7)

Game 13: No. 9 Florida A&M Rattlers (9-25, 7-9) 71, No. 1 Hampton 75
Game 14: No. 7 Morgan State 78, No. 2 Bethune-Cookman Wildcats (18-14, 12-4) 77

Quarterfinals (March 8)

Game 17: No. 6 N.C. Central 58, No. 3 Savannah State Tigers (15-17, 12-4) 56
Game 18: No. 5 Norfolk State Spartans (14-19, 11-5) 64, No. 4 North Carolina A&T 70

Semifinals (March 9)

Game 21: No. 4 North Carolina A&T Aggies (20-14, 11-5) 86, No. 1 Hampton 96
Game 22: No. 7 Morgan State Bears (13-19, 7-9) 70, No. 6 N.C. Central 79

Championship (March 10)

Game 23: No. 6 N.C. Central Eagles (19-15, 9-7) 71, No. 1 Hampton Pirates (19-15, 12-4) 63

MVC

March 1-4: St. Louis, Mo. (Bracket)
Champion: Loyola of Chicago Ramblers

First Round (March 1)

Game 1: No. 9 UNI 60, No. 8 Evansville Purple Aces (17-15, 7-11) 50
Game 2: No. 10 Valparaiso Crusaders (15-17, 6-12) 79, No. 7 Missouri State 83

Quarterfinals (March 2)

Game 3: No. 9 UNI Panthers (16-16, 7-11) 50, No. 1 Loyola of Chicago 54
Game 4: No. 5 Bradley 63, No. 4 Drake Bulldogs (16-16, 10-8) 61
Game 5: No. 7 Missouri State Bears (18-15, 7-11) 63, No. 2 Southern Illinois 67
Game 6: No. 6 Indiana State Sycamores (13-18, 8-10) 70, No. 3 Illinois State 77

Semifinals (March 3)

Game 7: No. 5 Bradley Braves (20-13, 9-9) 54, No. 1 Loyola of Chicago 62
Game 8: No. 3 Illinois State 76, No. 2 Southern Illinois Salukis (20-13, 11-7) 68 (OT)

Championship (March 4)

Game 9: No. 3 Illinois State Redbirds (18-15, 10-8) 49, No. 1 Loyola of Chicago Ramblers (28-5, 15-3) 65

MW

March 7-10: Las Vegas (Bracket)
Champion: San Diego State Aztecs

First Round (March 7)

Game 1: No. 9 Air Force Falcons (12-19, 6-12) 90, No. 8 UNLV 97 (OT)
Game 2: No. 10 Colorado State Rams (11-21, 4-14) 65, No. 7 Utah State 76
Game 3: No. 11 San José State Spartans (4-26, 1-17) 61, No. 6 Wyoming 74

Quarterfinals (March 8)

Game 4: No. 8 UNLV Runnin’ Rebels (20-13, 8-10) 74, No. 1 Nevada 79
Game 5: No. 5 San Diego State 64, No. 4 Fresno State Bulldogs (21-11, 11-7) 52
Game 6: No. 7 Utah State 78, No. 2 Boise State Broncos (23-8, 13-5) 75
Game 7: No. 6 Wyoming Cowboys (20-13, 10-8) 75, No. 3 New Mexico 85

Semifinals (March 9)

CBSSN will air both games.

Game 8: No. 5 San Diego State 90, No. 1 Nevada Wolf Pack (27-7, 15-3) 73
Game 9: No. 7 Utah State Aggies (17-17, 8-10) 68, No. 3 New Mexico 83

Championship (March 10)

Game 10: No. 5 San Diego State Aztecs (22-10, 11-7) 82, No. 3 New Mexico Lobos (19-15, 12-6) 75

NEC

Feb. 28, March 3 and 6: Higher seeds host (Bracket)
Champion: LIU Brooklyn Blackbirds

The ninth- and 10th-place finishers, the Sacred Heart Pioneers and Bryant Bulldogs, did not qualify.

Quarterfinals (Feb. 28)

Game 1: No. 8 Central Connecticut State Blue Devils (14-18, 7-11) 61, No. 1 Wagner 73
Game 2: No. 7 Robert Morris 60, No. 2 Mount St. Mary’s Mountaineers (18-14, 12-6) 56
Game 3: No. 6 Fairleigh Dickinson 84, No. 3 St. Francis (Pa.) Red Flash (18-12, 12-6) 75
Game 4: No. 5 St. Francis-Brooklyn Terriers (13-18, 10-8) 50, No. 4 LIU Brooklyn 73

Semifinals (March 3)

Teams are reseeded.

Game 5: No. 6 Fairleigh Dickinson Knights (13-18, 9-9) 77, No. 4 LIU Brooklyn 78
Game 6: No. 7 Robert Morris Colonials (16-17, 9-9) 64, No. 1 Wagner 75

Championship (March 6)

Game 7: No. 4 LIU Brooklyn Blackbirds (18-16, 10-8) 71, No. 1 Wagner Seahawks (23-9, 14-4) 61

OVC

Feb. 28-March 3: Evansville, Ind. (Bracket)
Champion: Murray State Racers

The Southeast Missouri State Redhawks are ineligible for the postseason due to APR penalties and will not participate. The bottom three eligible finishers, the Eastern Kentucky Colonels, UT Martin Skyhawks, and Morehead State Eagles, did not qualify.

First Round (Feb. 28)

Game 1: No. 8 SIU Edwardsville Cougars (9-21, 5-13) 51, No. 5 Tennessee Tech 60
Game 2: No. 7 Eastern Illinois 73, No. 6 Tennessee State Tigers (15-15, 10-8) 71

Quarterfinals (March 1)

Game 3: No. 5 Tennessee Tech Golden Eagles (19-14, 10-8) 70, No. 4 Jacksonville State 73
Game 4: No. 7 Eastern Illinois Panthers (12-19, 7-11) 66, No. 3 Austin Peay 73

Semifinals (March 2)

Game 5: No. 4 Jacksonville State Gamecocks (21-12, 11-7) 63, No. 1 Murray State 70
Game 6: No. 3 Austin Peay Governors (18-14, 12-6) 79, No. 2 Belmont 94

Championship (March 3)

Game 7: No. 2 Belmont Bruins (24-9, 15-3) 51, No. 1 Murray State Racers (26-5, 16-2) 68

Pac-12

March 7-10: Las Vegas (Bracket)
Champion: Arizona Wildcats

First Round (March 7)

Game 1: No. 9 Arizona State Sun Devils (20-11, 8-10) 85, No. 8 Colorado 97
Game 2: No. 12 California Golden Bears (8-24, 2-16) 58, No. 5 Stanford 76
Game 3: No. 10 Oregon State 69, No. 7 Washington Huskies (20-12, 10-8) 66 (OT)
Game 4: No. 11 Washington State Cougars (12-19, 4-14) 62, No. 6 Oregon 64 (OT)

Quarterfinals (March 8)

Game 5: No. 8 Colorado Buffaloes (17-15, 8-10) 67, No. 1 Arizona 83
Game 6: No. 5 Stanford Cardinal (18-15, 11-7) 77, No. 4 UCLA 88
Game 7: No. 10 Oregon State Beavers (16-16, 7-11) 48, No. 2 USC 61
Game 8: No. 6 Oregon 68, No. 3 Utah Utes (19-11, 11-7) 66

Semifinals (March 9)

Game 9: No. 4 UCLA Bruins (21-11, 11-7) 67, No. 1 Arizona 78 (OT)
Game 10: No. 6 Oregon Ducks (22-12, 10-8) 54, No. 2 USC 74

Championship (March 10)

Game 11: No. 2 USC Trojans (23-11, 12-6) 61, No. 1 Arizona Wildcats (27-7, 14-4) 75

Patriot

Feb. 27, March 1, 4, and 7: Higher seeds host
Champion: Bucknell Bison

First Round (Feb. 27)

Game 1: No. 9 Army West Point Black Knights (13-17, 6-12) 79, No. 8 Loyola (Md.) 82
Game 2: No. 10 American Eagles (6-24, 3-15) 86, No. 7 Lafayette 93

Quarterfinals (March 1)

Game 3: No. 8 Loyola (Md.) Greyhounds (9-22, 6-12) 78, No. 1 Bucknell 83
Game 4: No. 5 Boston University 88, No. 4 Lehigh Mountain Hawks (16-14, 11-7) 82
Game 5: No. 7 Lafayette Leopards (10-21, 7-11) 54, No. 2 Colgate 76
Game 6: No. 6 Holy Cross 81, No. 3 Navy Midshipmen (20-12, 11-7), 65

Semifinals (March 4)

Game 7: No. 6 Holy Cross Crusaders (12-19, 8-10) 55, No. 2 Colgate 62
Game 8: No. 5 Boston University Terriers (15-16, 10-8) 59, No. 1 Bucknell 90

Championship (March 7)

Game 9: No. 2 Colgate Raiders (19-13, 12-6) 54, No. 1 Bucknell Bison (25-9, 16-2) 83

SEC

March 7-11: St. Louis, Mo. (Bracket)
Champion: Kentucky Wildcats

First Round (March 7)

Game 1: No. 13 Vanderbilt Commodores (12-20, 6-12) 62, No. 12 Georgia 78
Game 2: No. 14 Ole Miss Rebels (12-20, 5-13) 84, No. 11 South Carolina 85

Second Round (March 8)

Game 3: No. 9 Alabama 71, No. 8 Texas A&M Aggies (20-12, 9-9) 70
Game 4: No. 12 Georgia 62, No. 5 Missouri Tigers (20-12, 10-8) 60
Game 5: No. 10 LSU Tigers (17-14, 8-10) 77, No. 7 Mississippi State 80
Game 6: No. 11 South Carolina Gamecocks (17-16, 7-11) 64, No. 6 Arkansas 69

Quarterfinals (March 9)

Game 7: No. 9 Alabama 81, No. 1 Auburn Tigers (25-7, 13-5) 63
Game 8: No. 12 Georgia Bulldogs (18-15, 7-11) 49, No. 4 Kentucky 62
Game 9: No. 7 Mississippi State Bulldogs (22-11, 9-9) 59, No. 2 Tennessee 62
Game 10: No 6 Arkansas 80, No. 3 Florida Gators (20-12, 11-7) 72

Semifinals (March 10)

Game 11: No. 9 Alabama Crimson Tide (19-15, 8-10) 63, No. 4 Kentucky 86
Game 12: No 6 Arkansas Razorbacks (23-11, 10-8) 66, No. 2 Tennessee 84

Championship (March 11)

Game 13: No. 4 Kentucky Wildcats (24-10, 10-8) 77, No. 2 Tennessee Volunteers (25-8, 13-5) 72

SoCon

March 2-5: Asheville, N.C. (Bracket)
Champion: UNCG Spartans

First Round (March 2)

Game 1: No. 9 VMI Keydets (9-21, 4-14) 70, No. 8 The Citadel 78
Game 2: No. 10 Chattanooga 92, No. 7 Samford Bulldogs (10-22, 6-12) 79

Quarterfinals (March 3)

Game 3: No. 8 The Citadel Bulldogs (11-21, 5-13) 58, No. 1 UNCG 72
Game 4: No. 5 Wofford 73, No. 4 Mercer Bears (18-14, 11-7) 53
Game 5: No. 10 Chattanooga Mocs (10-23, 3-15) 59, No. 2 ETSU 77
Game 6: No. 6 Western Carolina Catamounts (13-19, 8-10) 73, No. 3 Furman 97

Semifinals (March 4)

Game 7: No. 5 Wofford Terriers (21-12, 11-7) 55, No. 1 UNCG 56
Game 8: No. 3 Furman Paladins (23-10, 13-5) 52, No. 2 ETSU 63

Championship (March 5)

Game 9: No. 2 ETSU Buccaneers (25-9, 14-4) 47, No. 1 UNCG Spartans (27-7, 15-3) 62

Southland

The ninth- through 13th-place finishers, the Abilene Christian Wildcats, McNeese State Cowboys, Houston Baptist Huskies, Incarnate Word Cardinals, and Northwestern State Demons, did not qualify.

First Round (March 7)

Game 1: No. 8 Texas A&M-Corpus Christi Islanders (11-18, 8-10) 76, No. 5 New Orleans 83
Game 2: No. 7 Central Arkansas 67, No. 6 Lamar Cardinals (19-13, 11-7) 57

Quarterfinals (March 8)

Game 3: No. 5 New Orleans Privateers (15-16, 11-7) 63, No. 4 Sam Houston State 85
Game 4: No. 7 Central Arkansas Bears (17-16, 10-8) 64, No. 3 Stephen F. Austin 86

Semifinals (March 9)

Game 5: No. 4 Sam Houston State Bearkats (19-14, 12-6) 79, No. 1 Southeastern Louisiana 89
Game 6: No. 3 Stephen F. Austin 78, No. 2 Nicholls State Colonels (21-11, 15-3) 66

Championship (March 10)

Game 7: No. 3 Stephen F. Austin Lumberjacks (28-6, 14-4) 59, No. 1 Southeastern Louisiana Lions (22-11, 15-3) 55

SWAC

March 6: Higher seeds host
March 9-10: Houston
Champion: Texas Southern Tigers

The Alabama A&M Bulldogs and Grambling State Tigers are ineligible for the NCAA Tournament due to APR penalties and will not participate.

Quarterfinals (March 6)

Game 1: No. 8 Mississippi Valley State Delta Devils (4-28, 4-14) 73, No. 1 Arkansas-Pine Bluff 70
Game 2: No. 5 Jackson State Tigers (12-20, 9-9) 60, No. 4 Southern 62
Game 3: No. 7 Alcorn State Braves (11-21, 7-11) 71, No. 2 Prairie View A&M 87
Game 4: No. 6 Alabama State Hornets (8-23, 8-10) 76, No. 3 Texas Southern 90

Semifinals (March 9)

Game 5: No. 4 Southern Jaguars (15-18, 10-8) 65, No. 1 Arkansas-Pine Bluff 71
Game 6: No. 3 Texas Southern 88, No. 2 Prairie View A&M Panthers (16-18, 12-6) 74

Championship (March 10)

Game 7: No. 3 Texas Southern Tigers (15-19, 12-6) 84, No. 1 Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (14-21, 12-6) 67

Summit

March 3-6: Sioux Falls, S.D. (Bracket)
Champion: South Dakota State Jackrabbits

Quarterfinals (March 3)

Game 1: No. 8 Western Illinois Leathernecks (12-16, 3-11) 60, No. 1 South Dakota State 66
Game 2: No. 7 Omaha Mavericks (9-22, 4-10) 73, No. 2 South Dakota 87

Quarterfinals (March 4)

Game 3: No. 5 North Dakota State 86, No. 4 Fort Wayne Mastodons (18-14, 7-7) 82
Game 4: No. 6 Oral Roberts Golden Eagles (11-21, 5-9) 88, No. 3 Denver 90 (2OT)

Semifinals (March 5)

Game 5: No. 5 North Dakota State Bison (15-17, 5-9) 57, No. 1 South Dakota State 78
Game 6: No. 3 Denver Pioneers (15-15, 8-6) 58, No. 2 South Dakota 76

Championship (March 6)

Game 7: No. 2 South Dakota Coyotes (26-8, 11-3) 87, No. 1 South Dakota State Jackrabbits (28-6, 13-1) 97

Sun Belt

March 7, 9-11: New Orleans (Bracket)
Champion: Georgia State Panthers

First Round (March 7)

Game 1: No. 9 Texas State 73, No. 8 Coastal Carolina Chanticleers (14-18, 8-10) 66
Game 2: No. 12 Little Rock Trojans (7-25, 4-14) 64, No. 5 Appalachian State 93
Game 3: No. 10 South Alabama Jaguars (14-18, 7-11) 62, No. 7 Troy 69
Game 4: No. 11 Arkansas State Red Wolves (11-21, 6-12) 54, No. 6 ULM 76

Quarterfinals (March 9)

Game 5: No. 9 Texas State Bobcats (15-18, 7-11) 54, No. 1 Louisiana 80
Game 6: No. 5 Appalachian State Mountaineers (15-18, 9-9) 68, No. 4 UT Arlington 84
Game 7: No. 7 Troy Trojans (16-17, 9-9) 51, No. 2 Georgia State 73
Game 8: No. 6 ULM Warhawks (16-15, 9-9) 55, No. 3 Georgia Southern 63

Semifinals (March 10)

Game 9: No. 4 UT Arlington 71, No. 1 Louisiana Ragin’ Cajuns (27-6, 16-2) 68
Game 10: No. 3 Georgia Southern Eagles (21-12, 11-7) 67, No. 2 Georgia State 73

Championship (March 11)

Game 11: No. 4 UT Arlington Mavericks (21-13, 10-8) 61, No. 2 Georgia State Panthers (24-10, 12-6) 74

WCC

March 2-3, 5-6: Las Vegas (Bracket)
Champion: Gonzaga Bulldogs

First Round (March 2)

Game 1: No. 9 Portland Pilots (10-22, 4-14) 72, No. 8 Loyola Marymount 78
Game 2: No. 10 Pepperdine 85, No. 7 Santa Clara Broncos (11-20, 8-10) 69

Quarterfinals (March 3)

Game 3: No. 6 San Diego Toreros (18-13, 9-9) 79, No. 3 BYU 85
Game 4: No. 5 Pacific Tigers (14-18, 9-9) 70, No. 4 San Francisco 71 (OT)
Game 5: No. 8 Loyola Marymount Lions (11-20, 5-13) vs. No. 1 Gonzaga 83
Game 6: No. 10 Pepperdine Waves (6-26, 2-16) 66, No. 2 Saint Mary’s 69

Semifinals (March 5)

Game 7: No. 4 San Francisco Dons (18-15, 9-9) 60, No. 1 Gonzaga 88
Game 8: No. 3 BYU 85, No. 2 Saint Mary’s Gaels (28-5, 16-2) 72

Championship (March 6)

Game 9: No. 3 BYU Cougars (24-10, 11-7) 54, No. 1 Gonzaga Bulldogs (30-4, 17-1) 74

WAC

March 8-10: Las Vegas (Bracket)
Champion: New Mexico State Aggies

Quarterfinals (March 8)

Game 1: No. 6 UMKC Kangaroos (10-22, 5-9) 74, No. 3 Grand Canyon 77
Game 2: No. 7 Cal State Bakersfield Roadrunners (12-18, 5-9) 74, No. 2 Utah Valley 81
Game 3: No. 8 Chicago State Cougars (3-29, 1-13) 70, No. 1 New Mexico State 97
Game 4: No. 5 UTRGV Vaqueros (15-17, 6-8) 60, No. 4 Seattle 77

Semifinals (March 9)

ESPN3 will stream both games.

Game 5: No. 3 Grand Canyon 75, No. 2 Utah Valley Wolverines (22-10, 10-4) 60
Game 6: No. 4 Seattle Redhawks (20-13, 8-6) 79, No. 1 New Mexico State 84

Championship (March 10)

Game 7: No. 3 Grand Canyon Antelopes (22-11, 9-5) 58, No. 1 New Mexico State Aggies (28-5, 12-2) 72

Be sure to follow @ChrisDobbertean on Twitter and to like Blogging the Bracket on Facebook.