clock menu more-arrow no yes mobile

Filed under:

2019-20 College Basketball Early Season Tournaments, Events, And Neutral-Site Games

A regularly updated list of the 2019-20 men’s college basketball season’s early season tournaments and neutral-site games, which will eventually include schedule and TV information. If you have any additions, email them to bloggingthebracket at gmail dot com or tweet them to me @ChrisDobbertean.

If you buy something from an SB Nation link, Vox Media may earn a commission. See our ethics statement.

NCAA Basketball: Maui Invitational-Marquette at Louisiana State Brian Spurlock-USA TODAY Sports

Note: Graphics may not appear optimally when viewing on a mobile device.

Schedule and TV/streaming info from the event websites, school schedules and MattSarzSports.com.

All field graphics by Chris Dobbertean using logos from Sportslogos.net, except for Baylor (BaylorBears.com), Cal Baptist (CBULancers.com), Colgate (GoColgateRaiders.com), CSUN (GoMatadors.com), Georgia Tech (RamblinWreck.com), Green Bay (GreenBayPhoenix.com), IUPUI (IUPUIJags.com), La Salle (Atlantic10.com), Louisiana (Matt Sullivan, Louisiana Athletics), Loyola Marymount (Brand.LMU.edu), Northeastern (GoNU.com), Pitt (Pitt’s Box site), St. Francis (Ill.) (GoFightingSaints.com), Tulane (TulaneGreenWave.com), UC Davis (UCDavisAggies.com), UMKC (WACSports.com), Wake Forest (GoDeacs.com), Yale (YaleBulldogs.com), Fairfield, Long Island, North Alabama, and The Citadel (all four Wikipedia).

Bracketed Exempt Multi-Team Events

Myrtle Beach Invitational

Thu.–Fri. and Sun., Nov. 2122 and 24: Conway, S.C. (PDF Bracket)
Nov. 16 and 18: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net, except for Baylor (BaylorBears.com) and Tulane (TulaneGreenWave.com)

Quarterfinals (Thu., Nov. 21)

Villanova Wildcats (Big East) vs. Middle Tennessee Blue Raiders (C-USA), 11:30 a.m. (ESPN2)
Mississippi State Bulldogs (SEC) vs. Tulane Green Wave (American), approx. 2 p.m. (ESPNU)
Ohio Bobcats (MAC) vs. Baylor Bears (Big 12), 4:30 p.m. (ESPN2)
Utah Utes (Pac-12) at Coastal Carolina Chanticleers (Sun Belt), approx. 7 p.m. (ESPN News)

Semifinals (Fri., Nov. 22)

Villanova vs. Mississippi State, approx. 2:30 p.m. (ESPN2)
Baylor at Coastal Carolina, approx. 5 p.m. (ESPNU)

Consolation Semifinals (Fri., Nov. 22)

Middle Tennessee vs. Tulane, 12 p.m. (ESPNU)
Ohio vs. Utah, approx. 7:30 p.m. (ESPN News)

Finals (Sun., Nov. 24)

7th/8th Place: Middle Tennessee vs. Ohio, approx. 7:30 p.m. (ESPN News)
5th/6th Place: Tulane vs. Utah, 10:30 a.m. (ESPNU)
3rd/4th Place: Mississippi State at Coastal Carolina, approx. 1 p.m. (ESPN News)
Championship: Villanova vs. Baylor, 5 p.m. (ESPN)

Non-Bracketed Games

Nov. 16
Ohio at Villanova (at Wells Fargo Center), 12 p.m. (FS2)

Nov. 18
Middle Tennessee at Coastal Carolina, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Charleston Classic

Thu.–Fri. and Sun., Nov. 2122 and 24: Charleston, S.C. (PDF Bracket)
Nov. 11, 13–15: Campus sites

Quarterfinals (Thu., Nov. 21)

Missouri State Bears (MVC) vs. Miami Hurricanes (ACC), 11:30 a.m. (ESPNU)
Florida Gators (SEC) vs. Saint Joseph’s Hawks (A 10), approx. 2 p.m. (ESPN2)
Xavier Musketeers (Big East) vs. Towson Tigers (CAA), 7 p.m. (ESPNU)
Buffalo Bulls (MAC) vs. UConn Huskies (American), approx. 9:30 p.m. (ESPNU)

Semifinals (Fri., Nov. 22)

Miami v. Florida, 12 p.m. (ESPN2)
Xavier vs. UConn, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)

Consolation Semifinals (Fri., Nov. 22)

Missouri State vs. Saint Joseph’s, approx. 2:30 p.m. (ESPNU)
Buffalo vs. Towson, 7 p.m. (ESPNU)

Finals (Sun., Nov. 24)

7th/8th Place: Saint Joseph’s vs. Towson, 6 p.m. (ESPNU)
5th/6th Place: Miami vs. UConn, 1 p.m. (ESPN2)
3rd/4th Place: Missouri State vs. Buffalo, approx. 3:30 p.m. (ESPNU)
Championship: Florida vs. Xavier, approx. 8:30 p.m. (ESPN)

Non-Bracketed Games

Mon., Nov. 11
Nazareth (non-D1) at Buffalo, 7 p.m. (ESPN3)

Wed., Nov. 13
Saint Joseph’s at UConn, 7 p.m. (CBSSN)

Thu., Nov. 14
Towson at Florida, 7 p.m. (ESPN2)

Fri., Nov. 15
Missouri State at Xavier, 7 p.m. (FSN)

2K Empire Classic Benefiting Wounded Warrior Project Presented by Continental Tire

Thu.–Fri., Nov. 21–22: New York (Full Schedule PDF)
Fri.Sat., Nov. 2223: Riverside, Calif. (Subregional)
Nov. 9, 12, 16–18: Campus sites

Championship Round (Host) Semifinals (Thu., Nov. 22)

ESPN2 will air both games.

Georgetown Hoyas (Big East) vs. Texas Longhorns (Big 12), 7 p.m.
Duke Blue Devils (ACC) vs. California Golden Bears (Pac-12), approx. 9:30 p.m.

Championship Round Finals (Fri., Nov. 23)

ESPN2 will air both games.

Consolation: Texas vs. California, 5 p.m.
Championship: Georgetown vs. Duke, approx. 7:30 p.m.

Subregional (Visitor) Semifinals (Fri., Nov. 22)

FloHoops.com ($) will stream all four subregional games.

Georgia State Panthers (Sun Belt) vs. Prairie View A&M Panthers (SWAC), 8 p.m.
Central Arkansas Bears (Southland) at Cal Baptist Lancers (WAC, transitional), approx. 10:30 p.m.

Subregional Finals (Sat., Nov. 23)

Consolation: Prairie View A&M vs. Central Arkansas, 8 p.m.
Championship: Georgia State at Cal Baptist, approx. 10:30 p.m.

Regional Round (On-Campus) Games

Sat., Nov. 9
Central Arkansas at Georgetown, 12 p.m. (FSN)

Tue., Nov. 12
Central Arkansas at Duke, 7 p.m. (ACC Network)
Cal Baptist at Texas, 8 p.m. (Longhorn Network)

Fri., Nov. 15
Prairie View A&M at Texas, 8 p.m. (Longhorn Network)
Georgia State at Duke, 9 p.m. (ACC Network)
Cal Baptist at California, 10 p.m. (Pac-12 Networks Bay Area)

Sun., Nov. 17
Georgia State at Georgetown, 7:30 p.m. (FS1)

Mon., Nov. 18
Prairie View A&M at California, 10 p.m. (Pac-12 Networks Bay Area)

U.S. Virgin Islands Paradise Jam

Fri.–Mon., Nov. 2225: St. Thomas, V.I. (Bracket)
Nov. 15 and 27: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Quarterfinals (Fri., Nov. 22)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

Valparaiso Crusaders (MVC) vs. Grand Canyon Antelopes (WAC), 1 p.m.
Fordham Rams (A 10) vs. Nevada Wolf Pack (MW), approx. 3:30 p.m.
Illinois State Redbirds (MVC) vs. Cincinnati Bearcats (American), approx. 6 p.m.
Bowling Green Falcons (MAC) vs. Western Kentucky Hilltoppers (C-USA), approx. 8:30 p.m.

Consolation Semifinals (Sat., Nov. 23)

FloHoops.com ($) will stream both games.

Grand Canyon vs. Fordham, 3 p.m.
Illinois State vs. Western Kentucky, approx. 5:30 p.m.

Semifinals (Sun., Nov. 24)

FloHoops.com ($) will stream both games.

Valparaiso vs. Nevada, 5:30 p.m.
Cincinnati vs. Bowling Green, approx. 8 p.m.

Finals (Mon., Nov. 25)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

7th/8th Place: Grand Canyon vs. Illinois State, 1 p.m.
4th/6th Place: Fordham vs. Western Kentucky, approx. 3:30 p.m.
3rd/5th Place: Valparaiso vs. Cincinnati, approx. 6 p.m.
Championship: Nevada vs. Bowling Green, approx. 8:30 p.m.

Fourth Games

Fri., Nov. 15
Fairmont State (non-D1) at Bowling Green, 11 a.m. (WBGU)

Wed., Nov. 27
Trinity Christian (non-D1) at Valparaiso, 8 p.m. (ESPN3)

Islands of the Bahamas Showcase

Fri.–Sun., Nov. 2224: Nassau, Bahamas (Release)
Nov. 10, 14, 16: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net, except for Kansas City (WACSports.com)

Quarterfinals (Fri., Nov. 22)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

Liberty Flames (ASUN) vs. Morgan State Bears (MEAC), 11 a.m.
Rice Owls (C-USA) vs. Milwaukee Panthers (Horizon), 2 p.m.
Kansas City Roos (WAC) vs. George Washington Colonials (A 10), 5 p.m.
Evansville Purple Aces (MVC) vs. East Carolina Pirates (American), 8 p.m.

Consolation Semifinals (Sat., Nov. 23)

FloHoops.com ($) will stream both games.

Morgan State vs. Milwaukee, 11 a.m.
George Washington vs. Evansville, 2 p.m.

Semifinals (Sat., Nov. 23)

FloHoops.com ($) will stream both games.

Liberty vs. Rice, 5 p.m.
Kansas City vs. East Carolina, 8 p.m.

Finals (Sun., Nov. 24)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

7th/8th Place: Morgan State vs. Evansville, 11 a.m.
5th/6th Place: Milwaukee vs. George Washington, 2 p.m.
3rd/4th Place: Rice vs. East Carolina, 5 p.m.
Championship: Liberty vs. Kansas City, 8 p.m.

On-Campus Games

Sun., Nov. 10
Wayland Baptist (non-D1) at Rice, 5 p.m. (CUSA.tv ($))

Thu., Nov. 14
IU Kokomo (non-D1) at Evansville, 7 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 16
Morgan State at George Washington, 1 p.m. (ESPN+ ($))
Liberty at East Carolina, 4 p.m. (ESPN3)

Air Force Reserve Hall of Fame Tip-Off presented by Citi

Sat.–Sun., Nov. 2324: Uncasville, Conn. (Release)
Nov. 14, 16–17, 19–20: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Naismith Bracket (Host) Semifinals (Sat., Nov. 23)

Virginia Cavaliers (ACC) vs. UMass Minutemen (A 10), 12 p.m. (ESPN News)
Arizona State Sun Devils (Pac-12) vs. St. John’s Red Storm (Big East), approx. 2:30 p.m. (ESPN3)

Naismith Bracket Finals (Sun., Nov. 24)

Championship: Virginia vs. Arizona State, 1 p.m. (ESPN)
Consolation: UMass vs. St. John’s, approx. 3:30 p.m. (ESPN2)

Springfield Bracket (Visitor) Semifinals (Sat., Nov. 23)

ESPN3 will stream both games.

Rider Broncs (MAAC) vs. Columbia Lions (Ivy), approx. 5 p.m.
Vermont Catamounts (AE) vs. Central Connecticut State Blue Devils (NEC), approx. 7:30 p.m.

Springfield Bracket Finals (Sun., Nov. 24)

ESPN3 will stream both games.

Consolation: Columbia vs. Central Connecticut State, approx. 6 p.m.
Championship: Rider vs. Vermont, approx. 8:30 p.m.

On-Campus Games

Thu., Nov. 14
Central Connecticut State at Arizona State, 10 p.m. (Pac-12 Networks National & Arizona)

Sat., Nov. 16
Columbia at Virginia, 12 p.m. (ACC Network)
Central Connecticut State at UMass, 1 p.m. (ESPN+ ($))
Vermont at St. John’s, 4 p.m. (FS2)

Sun., Nov. 17
Rider at Arizona State, 6 p.m. (Pac-12 Networks National & Arizona)

Tue., Nov. 19
Vermont at Virginia, 7 p.m. (ACC RSNs/ACC Network Extra)
Columbia at St. John’s, 7 p.m. (FS1)

Wed., Nov. 20
Rider at UMass, 7 p.m. (ESPN+ ($))

MGM Resorts Main Event

Sun.Tue., Nov. 2426: Paradise, Nev. (ESPN; UDM)
Nov. 1222: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net, except for Louisiana (Matt Sullivan, Louisiana Athletics)

Heavyweight (Host) Semifinals (Sun., Nov. 24)

Colorado Buffaloes (Pac-12) vs. Wyoming Cowboys (MW), 8 p.m. (ESPN3)
TCU Horned Frogs (Big 12) vs. Clemson Tigers (ACC), approx. 10:30 p.m. (ESPN2)

Heavyweight Finals (Tue., Nov. 26)

Consolation: Wyoming vs. TCU, 9 p.m. (FloHoops.com ($))
Championship: Colorado vs. Clemson, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Middleweight (Visitors) Round-Robin

FloHoops.com ($) will stream all three Middleweight games.

Sun., Nov. 24
Detroit Mercy Titans (Horizon) vs. UC Irvine Anteaters (Big West), 3 p.m.

Mon., Nov. 25
Louisiana Ragin’ Cajuns (Sun Belt) vs. Detroit Mercy, 4 p.m.

Tue., Nov. 26
UC Irvine vs. Louisiana, 4 p.m.

Undercard (On-Campus) Games

Tue., Nov. 12
Louisiana at TCU, 8 p.m. (FS Southwest)

Sun., Nov. 17
Detroit Mercy at Clemson, 3 p.m. (ACC Network Extra)

Mon., Nov. 18
UC Irvine at Colorado, 9 p.m. (Pac-12 Networks National & Mountain)

Tue., Nov. 19
Detroit Mercy at Wyoming, 9 p.m. (MWN)

Thu., Nov. 21
UC Irvine at TCU, 7 p.m. (FS Southwest Plus)
Louisiana at Wyoming, 9 p.m. (MWN)

Gulf Coast Showcase

Mon.–Wed., Nov. 2527: Estero, Fla. (Release; JPG Bracket)
Nov. 17, 19–20: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net, except for LaSalle (GoExplorers.com) and Northeastern (NUHuskies.com)

Quarterfinals (Mon., Nov. 25)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

Northeastern Huskies (CAA) vs. South Alabama Jaguars (Sun Belt), 11 a.m.
Drake Bulldogs (MVC) vs. Miami (Ohio) RedHawks (MAC), approx. 1:30 p.m.
Wright State Raiders (Horizon) vs. Weber State Wildcats (Big Sky), 5 p.m.
Murray State Racers (OVC) vs. La Salle Explorers (A 10), approx. 7:30 p.m.

Semifinals (Tue., Nov. 26)

FloHoops.com ($) will stream both games.

South Alabama vs. Miami (Ohio), 5 p.m.
La Salle vs. Wright State, approx. 7:30 p.m.

Consolation Semifinals (Tue., Nov. 26)

FloHoops.com ($) will stream both games.

Northeastern vs. Drake, 11 a.m.
Weber State vs. Murray State, approx. 1:30 p.m.

Finals (Wed., Nov. 27)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

7th/8th Place: Northeastern vs. Weber State, 11 a.m.
5th/6th Place: Drake vs. Murray State, approx. 1:30 p.m.
3rd/4th Place: Miami (Ohio) vs. Wright State, 5 p.m.
Championship: South Alabama vs. La Salle, approx. 7:30 p.m.

On-Campus Games

Sun., Nov. 17
Simpson (non-D1) at Drake, 4 p.m. (ESPN3)

Tue., Nov. 19
Spring Hill (non-D1) at South Alabama, 8 p.m. (ESPN+ ($))
West Coast Baptist (non-D1) at Weber State, 9 p.m. (Pluto.tv channel 535)

Wed., Nov. 20
Central State (non-D1) at Miami (Ohio), 7 p.m. (ESPN+ ($))
Urbana (non-D1) at Wright State, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Cayman Islands Classic

Mon.–Wed., Nov. 2527: George Town, Cayman Islands (Bracket)
Mon.Tue., Nov. 2526: Omaha, Neb. (Mainland Bracket) (Omaha)
Nov. 13–14; 19–22: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Quarterfinals (Mon., Nov. 25)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

Colorado State Rams (MW) vs. New Mexico State Aggies (WAC), 11 a.m.
Loyola Chicago Ramblers (MVC) vs. South Florida Bulls (American), approx. 1:30 p.m.
George Mason Patriots (A 10) vs. Old Dominion Monarchs (C-USA), 5 p.m.
Washington State Cougars (Pac-12) vs. Nebraska Cornhuskers (Big Ten), approx. 7:30 p.m.

Semifinals (Tue., Nov. 26)

FloHoops.com ($) will stream both games.

New Mexico State vs. South Florida, approx. 1:30 p.m.
George Mason vs. Nebraska, approx. 7:30 p.m.

Consolation Semifinals (Tue., Nov. 26)

FloHoops.com ($) will stream both games.

Colorado State vs. Loyola Chicago, 11 a.m.
Old Dominion vs. Washington State, 5 p.m.

Finals (Wed., Nov. 27)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

7th/8th Place: Loyola Chicago vs. Old Dominion, 11 a.m.
5th/6th Place: Colorado State vs. Washington State, approx. 1:30 p.m.
3rd/4th Place: South Florida vs, Nebraska, 5 p.m.
Championship: New Mexico State vs. George Mason, approx. 7:30 p.m.

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net, except for IUPUI (IUPUIJags.com)

Omaha will stream all four mainland games.

Mainland Semifinals (Mon., Nov. 25)

Loyola (Md.) Greyhounds (Patriot) vs. IUPUI Jaguars (Horizon), 5:30 p.m.
Southern Jaguars (SWAC) at Omaha Mavericks (Summit), approx. 8 p.m.

Mainland Finals (Tue., Nov. 26)

Consolation: Southern vs. IUPUI, 5:30 p.m.
Championship: Loyola (Md.) at Omaha, approx. 8 p.m.

On-Campus Games

Wed., Nov. 13
Loyola (Md.) at Old Dominion, 7 p.m. (CUSA.tv ($))
IUPUI at South Florida, 7 p.m. (ESPN3)
Omaha at Colorado State, 9 p.m. (MWN)

Thu., Nov. 14
Southern at New Mexico State, 9 p.m. (AggieVision/Fox College Sports Pacific)

Tue., Nov. 19
Loyola (Md.) at George Mason, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Wed., Nov. 20
IUPUI at Loyola Chicago, 8 p.m. (NBC Sports Chicago Plus/ESPN+ ($))

Thu., Nov. 21
Omaha at Washington State, 7 p.m. (Pac-12 Networks National & Washington)

Fri., Nov. 22
Southern at Nebraska, 8 p.m. (BTN+ ($))

NIT Season Tip-Off

Wed. and Fri., Nov. 27 and 29: Brooklyn (PDF Bracket)
Mon.Tue., Nov. 2526: Lake Buena Vista, Fla. (Orlando Regional) (PDF Bracket)
Nov. 1517, 19, 2223: Campus sites

Orlando Regional (Visitor) Semifinals (Mon., Nov. 25)

ESPNU will air both games.

Yale Bulldogs (Ivy) vs. Western Michigan Broncos (MAC), 12 p.m.
Seattle Redhawks (WAC) vs. Bucknell Bison (Patriot), approx. 2:30 p.m.

Orlando Regional Finals (Tue., Nov. 26)

ESPNU will air both games.

Consolation: Western Michigan vs. Seattle, 12 p.m.
Championship: Yale vs. Bucknell, approx. 2:30 p.m.

Championship (Host) Semifinals (Wed., Nov. 27)

ESPN2 will air both games.

Ole Miss Rebels (SEC) vs. Penn State Nittany Lions (Big Ten), 5 p.m.
Oklahoma State Cowboys (Big 12) vs. Syracuse Orange (ACC), approx. 7:30 p.m.

Championship Finals (Fri., Nov. 29)

ESPN2 will air both games.

Consolation: Penn State vs. Syracuse, 7 p.m.
Championship: Ole Miss vs. Oklahoma State, approx. 9:30 p.m.

On-Campus Games

Fri., Nov. 15
Western Michigan at Ole Miss, 7 p.m. (SEC Network+)

Sat., Nov. 16
Seattle at Syracuse, 7 p.m. (ACC Network Extra)

Sun., Nov. 17
Yale at Oklahoma State, 3 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov. 19
Bucknell at Penn State, 6:30 p.m. (BTN)
Seattle at Ole Miss, 7:30 p.m. (SEC Network+)

Fri., Nov. 22
Western Michigan at Oklahoma State, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Nov. 23
Yale at Penn State, TBA (BTN+ ($))
Bucknell at Syracuse, 12 p.m. (ACC Network)

Maui Jim Maui Invitational

Mon.–Wed., Nov. 2527: Lahaina, Hawai’i (PDF Bracket)
Sat.–Sun., Nov. 23–24: Johnson City, Tenn. (Mainland Bracket) (Release)
Nov. 13, 15–16, 18–20: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net, except for Chaminade (GoSwords.com)

Quarterfinals (Mon., Nov. 25)

Georgia Bulldogs (SEC) vs. Dayton Flyers (A 10), 2:30 p.m. (ESPN2)
Virginia Tech Hokies (ACC) vs. Michigan State Spartans (Big Ten), approx. 5 p.m. (ESPN2)
Kansas Jayhawks (Big 12) vs. Chaminade Silverswords (DII, PacWest, host), 9 p.m. (ESPNU)
BYU Cougars (WCC) vs. UCLA Bruins (Pac-12), approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Tue., Nov. 26)

ESPN2 will air both games.

Georgia vs. Michigan State, 2:30 p.m.
UCLA vs. Chaminade, approx. 5 p.m.

Semifinals (Tue., Nov. 26)

ESPN will air both games.

Dayton vs. Virginia Tech, 8 p.m.
Kansas vs. BYU, approx. 10:30 p.m.

Finals (Wed., Nov. 27)

7th/8th Place: Georgia vs. Chaminade, 9 p.m. (ESPNU)
5th/6th Place: Michigan State vs. UCLA, 2:30 p.m. (ESPN2)
3rd/4th Place: Virginia Tech vs. BYU, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)
Championship: Dayton vs. Kansas, approx. 5 p.m. (ESPN)

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Maui on the Mainland Semifinals (Sat., Nov. 23)

Southern Utah Thunderbirds (Big Sky) vs. Charleston Southern Buccaneers (Big South), 11:30 a.m.
Delaware State Hornets (MEAC) at ETSU Buccaneers (SoCon), approx. 2 p.m. (ESPN3)

Maui on the Mainland Finals (Sun., Nov. 24)

Delaware State vs. Charleston Southern 11:30 a.m.
Southern Utah at ETSU, approx. 2 p.m. (ESPN3)

On-Campus Games

Wed., Nov. 13
Southern Utah at BYU, 9 p.m. (BYU TV)

Fri., Nov. 15
Delaware State at Georgia, 7 p.m. (SEC Network+)

Sat., Nov. 16
Charleston Southern at Dayton, 7 p.m. (FS Ohio/ESPN+ ($))

Mon., Nov. 18
Charleston Southern at Michigan State, 6:30 p.m. (BTN)
Southern Utah at UCLA, 11 p.m. (Pac-12 Networks National & L.A.)

Tue., Nov. 19
ETSU at Kansas, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Wed., Nov. 20
Delaware State at Virginia Tech, 7 p.m. (ACC Network Extra)

Rocket Mortgage by Quicken Loans Fort Myers Tip-Off

Mon. and Wed., Nov. 25 and 27: Fort Myers, Fla. (Bracket release)
Tue.Wed., Nov. 2627: West Long Branch, N.J. (subregional) (Norfolk State, Monmouth)
Nov. 13, 1819, 22, 25: Campus sites

Championship (Host) Semifinals (Mon., Nov. 25)

FS1 will air both games.

Kansas State Wildcats (Big 12) vs. Pittsburgh Panthers (ACC), 6 p.m.
Bradley Braves (MVC) vs. Northwestern Wildcats (Big Ten), approx. 8:30 p.m.

Host Finals (Wed., Nov. 27)

FS1 will air both games.

Consolation: Kansas State vs. Bradley, 6 p.m.
Championship: Pittsburgh vs. Northwestern, approx. 8:30 p.m.

Subregional (at Monmouth)

ESPN+ ($) will stream all three games.

Tue., Nov. 26
Caldwell (non-D1) vs. Norfolk State Spartans (MEAC), 5 p.m.
Radford Highlanders (Big South) at Monmouth Hawks (MAAC), approx. 7:30 p.m.

Wed., Nov. 27
Norfolk State at Monmouth, 7 p.m.

Note: The Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC) will only play on-campus games.

On-Campus Games

Wed., Nov. 13
Monmouth at Kansas State, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Mon., Nov. 18
Monmouth at Pittsburgh, 7 p.m. (ACC Network)

Tue., Nov. 19
Norfolk State at Bradley, 7 p.m. (ESPN+ ($))
Arkansas-Pine Bluff at Kansas State, 8 p.m. (ESPN+ ($))
Radford at Northwestern, 8 p.m. (BTN+ ($))

Fri., Nov. 22
Arkansas-Pine Bluff at Pittsburgh, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Radford at Bradley, 7 p.m. (ESPN3)
Norfolk State at Northwestern, 8 p.m. (BTN+ ($))

Mon., Nov. 25
Champion Christian (non-D1) at Arkansas-Pine Bluff, 8:30 p.m. (UAPB)

Roman Legends Classic Presented by Old Trapper

Mon.–Tue., Nov. 2526: Brooklyn, N.Y. (PDF Schedule)
Sun.Tue., Nov. 2426: Green Bay, Wis. (Subregional)
Nov. 13, 15–18, 21–22: Campus sites

Championship Round (Host) Semifinals (Mon., Nov. 25)

Wisconsin Badgers (Big Ten) vs. Richmond Spiders (A 10), 7 p.m. (ESPN2)
Auburn Tigers (SEC) vs. New Mexico Lobos (MW), approx. 9:30 p.m. (ESPN News)

Championship Round Finals (Tue., Nov. 26)

Consolation: Wisconsin vs. New Mexico, 5 p.m. (ESPNU)
Championship: Richmond vs. Auburn, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)

Subregional (at Green Bay)

FloHoops.com ($) will stream all three subregional games.

Sun., Nov. 24
CSUN Matadors (Big West) vs. Colgate Raiders (Patriot), 9 p.m.

Mon., Nov. 25
CSUN at Green Bay Phoenix (Horizon), 8 p.m.

Tue., Nov. 26
Colgate at Green Bay, 8 p.m.

Note: The McNeese State Cowboys (Southland) will only play Regional Round games.

Regional Round (On-Campus) Games

Wed., Nov. 13
McNeese State at Wisconsin, 7 p.m. (BTN)
Green Bay at New Mexico, 9 p.m. (MWN)

Fri., Nov. 15
CSUN at Auburn, 7 p.m. (SEC Network)

Sat., Nov. 16
McNeese State at New Mexico, 6 p.m. (MWN)

Sun., Nov. 17
CSUN at Richmond, 4 p.m. (MASN/ESPN+ ($))

Mon., Nov 18
Arlington Baptist (non-D1) at McNeese State, 7:30 p.m. (McNeese State stream)
Colgate at Auburn, 8 p.m. (SEC Network)

Thu., Nov. 21
SUNY Cortland (non-D1) at Colgate, 7 p.m. (PLN)
Green Bay at Wisconsin, 9 p.m. (BTN)

Fri., Nov. 22
McNeese State at Richmond, 7 p.m. (MASN/ESPN+ ($))

Hall Of Fame Classic Powered by ShotTracker

Mon.-Tue., Nov. 2526: Kansas City, Mo. (Schedule)
Nov. 12, 16, 18–22, 24, 26: Campus sites

Championship Round (Host) Semifinals (Mon., Nov. 25)

Butler Bulldogs (Big East) vs. Missouri Tigers (SEC), 7 p.m. (ESPNU)
Oklahoma Sooners (Big 12) vs. Stanford Cardinal (Pac-12), approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Championship Round Finals (Tue., Nov. 26)

Consolation: Missouri vs. Oklahoma, 7 p.m. (ESPN News)
Championship: Butler vs. Stanford, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Sub-Host Round (On-Campus) Games

Tue., Nov. 12
William & Mary Tribe (CAA) at Wofford Terriers (SoCon), 7 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Nov. 16
Maryland Eastern Shore Hawks (MEAC) at Morehead State Eagles (OVC), 6 p.m. (ESPN+ ($))

Sun., Nov. 24
Wofford at Maryland Eastern Shore, 6 p.m.

Tue., Nov. 26
Morehead State at William & Mary, 7:30 p.m. (FloHoops.com ($))

Host Round (On-Campus) Games

Sat., Nov. 16
Wofford at Butler, 8 p.m. (FS2)

Mon., Nov. 18
William & Mary at Oklahoma, 7 p.m. (FS Oklahoma)
Wofford at Missouri, 8 p.m. (SEC Network+)

Tue., Nov. 19
Maryland Eastern Shore at Stanford, 10 p.m. (Pac-12 Networks Bay Area)

Wed., Nov. 20
Morehead State at Missouri, 8 p.m. (SEC Network+)

Thu., Nov. 21
Maryland Eastern Shore at Oklahoma, 8 p.m. (FS Oklahoma)
William & Mary at Stanford, 10 p.m. (Pac-12 Networks Bay Area)

Fri., Nov. 22
Morehead State at Butler, 7 p.m. (FS1)

Cancun Challenge

Tue.–Wed., Nov. 26–27: Cancun, Mexico (Release; PDF Bracket)
Nov. 16, 18–19, 22: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean, using logos from SportsLogos.net

Riviera Division (Host) Semifinals (Tue., Nov. 26)

CBSSN will air both games.

Wichita State Shockers (American) vs. South Carolina Gamecocks (SEC), 6 p.m.
Northern Iowa Panthers (MVC) vs. West Virginia Mountaineers (Big 12), approx. 8:30 p.m.

Riviera Division Finals (Wed., Nov. 27)

CBSSN will air both games.

Consolation: South Carolina vs. Northern Iowa, 6 p.m.
Championship: Wichita State vs. West Virginia, approx. 8:30 p.m.

Mayan Division (Visitor) Semifinals (Tue., Nov. 26)

FloHoops.com ($) will stream both games.

UT Martin Skyhawks (OVC) vs. Gardner-Webb Bulldogs (Big South), 12:30 p.m.
Boston University Terriers (Patriot) vs. Northern Colorado Bears (Big Sky), approx. 3 p.m.

Mayan Division Finals (Wed., Nov. 27)

FloHoops.com ($) will stream both games.

Consolation: UT Martin vs. Boston University, 12:30 p.m.
Championship: Gardner-Webb vs. Northern Colorado, approx. 3 p.m.

On-Campus Games

Sat., Nov. 16
Northern Colorado at Northern Iowa, 1 p.m. (ESPN3)
UT Martin at Wichita State, 3 p.m. (Yurview Kansas/ESPN3)

Mon., Nov. 18
Northern Colorado at West Virginia, 7 p.m. (AT&T SN Pittsburgh)

Tue., Nov. 19
Boston University at South Carolina, 7 p.m. (SEC Network+)
Gardner-Webb at Wichita State, 7 p.m. (Yurview Kansas/ESPN3)
UT Martin at Northern Iowa, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Fri., Nov. 22
Gardner-Webb at South Carolina, 7 p.m. (SEC Network+)
Boston University at West Virginia, 7 p.m. (West Virginia Nexstar stations)

Bad Boy Mowers Battle 4 Atlantis

Wed.–Fri., Nov. 2729: Paradise Island, Bahamas (JPG Bracket)
Tue.Thu., Nov. 2628: Elon, N.C. (Subregional) (UTA; Elon)
Campus sites: Nov. 15, 17, 1920

Graphic by Chris Dobbertean using logos by SportsLogos.net

Quarterfinals (Wed., Nov. 27)

Michigan Wolverines (Big Ten) vs. Iowa State Cyclones (Big 12), 12 p.m. (ESPN)
North Carolina Tar Heels (ACC) vs. Alabama Crimson Tide (SEC), approx. 2:30 p.m. (ESPN)
Gonzaga Bulldogs (WCC) vs. Southern Mississippi Golden Eagles (C-USA), 7 p.m. (ESPNU)
Seton Hall Pirates (Big East) vs. Oregon Ducks (Pac-12), approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Thu., Nov. 28)

ESPN will air both games.

Michigan vs. North Carolina, 1:30 p.m.
Gonzaga vs. Oregon, approx. 4 p.m.

Consolation Semifinals (Thu., Nov. 28)

ESPN2 will air both games.

Iowa State vs. Alabama, 6:30 p.m.
Seton Hall vs. Southern Mississippi, approx. 9 p.m.

Finals (Fri., Nov. 29)

7th/8th Place: Alabama vs. Southern Mississippi, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)
5th/6th Place: Iowa State vs. Seton Hall, 7 p.m. (ESPNU)
3rd/4th Place: North Carolina vs. Oregon, 11:30 a.m. (ESPN)
Championship: Michigan vs. Gonzaga, approx. 2 p.m. (ESPN)

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Subregional (at Elon)

Tue., Nov. 26
Furman Paladins (SoCon) at Elon Phoenix (CAA), 7 p.m. (FloHoops.com ($))

Wed., Nov. 27
UT Arlington Mavericks (Sun Belt) vs. Furman, 3 p.m.

Thu., Nov. 28
UT Arlington at Elon, 12 p.m. (FloHoops.com ($))

On-Campus Games

Fri., Nov. 15
Elon at Michigan, 7 p.m. (BTN)
Southern Wesleyan (non-D1) at Furman, 7 p.m. (ESPN3)

Sun., Nov. 17
UT Arlington at Oregon, 8 p.m. (Pac-12 Networks National & Oregon)

Tue., Nov. 19
Southern Mississippi at Iowa State, 8 p.m. (Cyclones.tv ($))
Furman at Alabama, 8 p.m. (SEC Network+)
UT Arlington at Gonzaga, 9 p.m. (KHQ/Root Sports/WCC Network)

Wed., Nov. 20
Elon at North Carolina, 8:30 p.m. (ACC RSNs/ACC Network Extra)

Orlando Invitational

Thu.–Fri., Nov. 2829 and Sun., Dec. 1: Lake Buena Vista, Fla. (PDF Bracket)
Campus sites: Nov. 19 and 22

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Quarterfinals (Thu., Nov. 28)

Maryland Terrapins (Big Ten) vs. Temple Owls (American), 11 a.m. (ESPN2)
Texas A&M Aggies (SEC) vs. Harvard Crimson (Ivy), approx. 1:30 p.m. (ESPN2)
USC Trojans (Pac-12) vs. Fairfield Stags (MAAC), approx. 4 p.m. (ESPNU)
Davidson Wildcats (A 10) vs. Marquette Golden Eagles (Big East), approx. 6:30 p.m. (ESPNU)

Semifinals (Fri., Nov. 29)

ESPN2 will air both games.

Maryland vs. Harvard, 11:30 a.m.
USC vs. Marquette, approx. 4:30 p.m.

Consolation Semifinals (Fri., Nov. 29)

ESPN News will air both games.

Temple vs. Texas A&M, approx. 2 p.m.
Davidson vs. Fairfield, approx. 7 p.m.

Finals (Sun., Dec. 1)

7th/8th Place: Texas A&M vs. Fairfield, 10:30 a.m. (ESPNU)
5th/6th Place: Temple vs. Davidson, 4 p.m. (ESPN2)
3rd/4th Place: Harvard vs. USC, approx. 6:30 p.m. (ESPN2)
Championship: Maryland vs. Marquette, approx. 1 p.m. (ESPN)

Non-Bracketed Games

Tue., Nov. 19
Fairfield at Maryland, 8:30 p.m. (BTN)

Fri., Nov. 22
Temple at USC, 11 p.m. (Pac-12 Networks)

Paycom Wooden Legacy

Thu.–Fri., Nov. 2829 and Sun., Dec. 1: Anaheim, Calif. (PDF Bracket)
Campus sites: Nov. 23–24

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net, except Wake Forest (GoDeacs.com)

Quarterfinals (Thu., Nov. 28)

Providence Friars (Big East) vs. Long Beach State Beach (Big West), 2 p.m. (ESPNU)
Wake Forest Demon Deacons (ACC) vs. College of Charleston Cougars (CAA), approx. 4:30 p.m. (ESPN News)
UCF Knights (American) vs. Penn Quakers (Ivy), 8:30 p.m. (ESPNU)
Pepperdine Waves (WCC) vs. Arizona Wildcats (Pac-12), approx. 11 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Fri., Nov. 29)

Wake Forest vs. Long Beach State, 2 p.m. (ESPN2)
Penn vs. Arizona, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Fri., Nov. 29)

Providence vs. College of Charleston, approx. 4:30 p.m. (ESPNU)
UCF vs. Pepperdine, 9 p.m. (ESPN News)

Finals (Sun., Dec. 1)

7th/8th Place: Providence vs. Pepperdine, approx. 6:30 p.m. (ESPNU)
5th/6th Place: Penn vs. Long Beach State, 1:30 p.m. (ESPN2)
3rd/4th Place: College of Charleston vs. UCF, approx. 4 p.m. (ESPNU)
Championship: approx. 9 p.m. (ESPN)

Non-Bracketed Games

Sat. Nov. 23
College of Charleston at UCF, 2 p.m. (ESPN3)
Penn at Providence, 4 p.m. (FS2)

Sun., Nov. 24
Long Beach State at Arizona, 8:30 p.m. (Pac-12 Networks National & Arizona)

Continental Tire Las Vegas Invitational

Thu.Fri., Nov. 2829: Paradise, Nev. (Creighton)
Nov. 2122, 2425: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net, except for LIU (Wikipedia)

Host Semifinals (Thu., Nov. 28)

FS1 will air both games.

Texas Tech Red Raiders (Big 12) vs. Iowa Hawkeyes (Big Ten), 8 p.m.
San Diego State Aztecs (MW) vs. Creighton Bluejays (Big East), approx. 10:30 p.m.

Host Finals (Fri., Nov. 29)

FS1 will air both games.

Consolation: Texas Tech vs. Creighton, approx. 10:30 p.m.
Championship: Iowa vs. San Diego State, 8 p.m.

Visitor Semifinals (Thu., Nov. 28)

Cal Poly Mustangs (Big West) vs. Tennessee State Tigers (OVC), 2 p.m. (Cal Poly)
North Florida Ospreys (ASUN) vs. LIU Sharks (NEC), approx. 4:30 p.m.

Visitor Finals (Fri., Nov. 29)

Consolation: Cal Poly vs. LIU, 2 p.m.
Championship: Tennessee State vs. North Florida, approx. 4:30 p.m.

On-Campus Games

Thu., Nov. 21
North Florida at Iowa, 7 p.m. (BTN)
Tennessee State at Texas Tech, 8 p.m. (FS Southwest Plus)

Fri., Nov. 22
Cal Poly at Creighton, 9 p.m. (FS1)
LIU at San Diego State, 10 p.m.

Sun., Nov. 24
North Florida at Creighton, 2 p.m. (FS1)
LIU at Texas Tech, 2 p.m. (FS Southwest Plus)
Cal Poly at Iowa, 5 p.m. (BTN)

Mon., Nov. 25
Tennessee State at San Diego State, 10 p.m.

Emerald Coast Classic

Fri.–Sat., Nov. 2930: Niceville, Fla. (Schedule)
Nov. 1617, 20, 23, 25: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Host Semifinals (Fri., Nov. 29)

CBSSN will air both games.

Florida State Seminoles (ACC) vs. Tennessee Volunteers (SEC), 7 p.m.
Purdue Boilermakers (Big Ten) vs. VCU Rams (A 10), approx. 9:30 p.m.

Host Finals (Sat., Nov. 30)

Consolation: Tennessee vs. VCU, approx. 4 p.m. (Emerald Coast TV on YouTube)
Championship: Florida State vs. Purdue, 7 p.m. (CBSSN)

Visitor Semifinals (Fri., Nov. 29)

Emerald Coast TV on YouTube will stream both games.

Jacksonville State Gamecocks (OVC) vs. Chicago State Cougars (WAC), 12 p.m.
Alabama State Hornets (SWAC) vs. Chattanooga Mocs (SoCon), approx. 2:30 p.m.

Visitor Finals (Sat., Nov. 30)

Emerald Coast TV on YouTube will stream both games.

Consolation: Chicago State vs. Alabama State, 11 a.m.
Championship: Jacksonville State vs. Chattanooga, approx. 1:30 p.m.

On-Campus Games

Sat., Nov. 16
Chicago State at Purdue, 2 p.m. (BTN+ ($))

Sun., Nov. 17
Jacksonville State at VCU, 12 p.m. (MASN)

Wed., Nov. 20
Chattanooga at Florida State, 6:30 p.m. (ACC RSNs/ACC Network Extra)
Alabama State at Tennessee, 7 p.m. (SEC Network+)

Sat., Nov. 23
Jacksonville State at Purdue, 8 p.m. (BTN)

Mon., Nov 25
Chattanooga at Tennessee, 7 p.m. (SEC Network)
Alabama State at VCU, 7 p.m. (MASN/ESPN+ ($))
Chicago State at Florida State, 7 p.m. (ACC Network Extra)

Boca Raton Beach Classic

Sun.Mon., Dec. 12: Boca Raton, Fla. (Release)
Nov. 23, 2627, 29; Dec. 4, 7: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

CUSA.tv ($) will stream all eight Boca Raton games.

Naismith (Visitor) Bracket Semifinals (Sun, Dec. 1)

Mercer Bears (SoCon) vs. Canisius Golden Griffins (MAAC), 12 p.m.
Hofstra Pride (CAA), Holy Cross Crusaders (Patriot), 3 p.m.

Naismith Finals (Mon., Dec. 2)

Consolation: Mercer vs. Holy Cross, 11 a.m.
Championship: Canisius vs. Hofstra, 2 p.m.

Hall of Fame (Host) Bracket Semifinals (Sun, Dec. 1)

UIC Flames (Horizon) at Florida Atlantic Owls (C-USA), 6 p.m.
San Diego Toreros (WCC) vs. St. Bonaventure Bonnies (A 10), 9 p.m.

Hall of Fame Bracket Finals (Mon., Dec. 2)

Consolation: UIC vs. San Diego, 5 p.m.
Championship: St. Bonaventure at Florida Atlantic, 8 p.m.

On-Campus Games

Sat., Nov. 23
Mercer at UIC, 5 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov. 26
Mercer at St. Bonaventure, 7 p.m. (ESPN+ ($))
Canisius at UIC, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Wed., Nov. 27
Hofstra at San Diego, 10 p.m. (WCC Network)

Fri., Nov. 29
Holy Cross at Florida Atlantic, 7 p.m.

Wed., Dec 4
Canisius at Florida Atlantic, 7 p.m.

Sat., Dec. 7
Hofstra at St. Bonaventure, 2:30 p.m. (ESPN+ ($))
Holy Cross at San Diego, 10 p.m. (WCC Network)

Hawaiian Airlines Diamond Head Classic

Sun.Mon. and Wed. Dec. 2223 and 25: Honolulu (PDF Bracket)
Dec. 13, 1819: Campus sites

Quarterfinals (Sun., Dec. 22)

Houston Cougars (American) vs. Portland Pilots (WCC), 3 p.m. (ESPNU)
Georgia Tech Yellow Jackets (ACC) vs. Boise State Broncos (MW), approx. 5:30 p.m. (ESPNU)
Ball State Cardinals (MAC) vs. Washington Huskies (Pac-12), 9:30 p.m. (ESPN2)
UTEP Miners (C-USA) at Hawai’i Rainbow Warriors (Big West), approx. 12 a.m. 12/23 (ESPN2)

Semifinals (Mon., Dec. 23)

ESPN2 will air both games.

Houston vs. Georgia Tech, approx. 7 p.m.
Washington at Hawai’i, 11 p.m.

Consolation Semifinals (Mon., Dec. 23)

ESPNU will air both games.

Portland vs. Boise State, 4:30 p.m.
Ball State vs. UTEP, approx. 1:30 a.m. 12/24

Finals (Wed., Dec. 25)

7th/8th Place: Portland vs. Ball State, 1:30 p.m. (ESPNU)
5th/6th Place: Boise State vs. UTEP, approx. 4 p.m. (ESPNU)
3rd/4th Place: Georgia Tech at Hawai’i, 6:30 p.m. (ESPN2)
Championship: Houston vs. Washington, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Non-Bracketed Games

Fri., Dec. 13
Evergreen State (non-D1) at Portland, 10 p.m. (WCC Network)

Wed., Dec. 18
Ball State at Georgia Tech, 7 p.m. (ACC RSNs/ACC Network Extra)

Thu., Dec. 19
UTEP at Houston, 8 p.m. (ESPN3)

Non-Bracketed Exempt Multi-Team Events

Garden State Hardwood Classic

Nov. 620: Campus sites (Rutgers; SFA; Drexel via Twitter; Bryant; Niagara)

Wed., Nov. 6
LeTourneau (non-D1) at Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland), 7:30 p.m. (ESPN+ ($))

Thu., Nov. 7
Bryant Bulldogs (NEC) at Rutgers Scarlet Knights (Big Ten), 7 p.m. (BTN)

Fri., Nov. 8
Niagara Purple Eagles (MAAC) at Drexel Dragons (CAA), 7 p.m. (Drexel stream/FloHoops.com ($))

Sun., Nov. 10
Niagara at Rutgers, 1 p.m. (BTN+ ($))

Wed., Nov. 13
Niagara at Stephen F. Austin, 7:30 p.m. (ESPN+ ($))
Drexel at Rutgers, 8 p.m. (BTN+ ($))

Fri., Nov. 15
Northern Vermont-Lyndon (non-D1) at Bryant, 7 p.m. (NEC Front Row)

Sat., Nov. 16
Drexel at Stephen F. Austin, 6:30 p.m. (ESPN+ ($))

Mon., Nov. 18
Bryant at Niagara, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Wed., Nov. 20
Bryant at Drexel, 7 p.m. (Drexel stream/FloHoops.com ($))
Stephen F. Austin at Rutgers, 7 p.m. (BTN+ ($))

Men Against Breast Cancer Invitational

Nov. 712, 21: Campus sites (Notre Dame; Marshall)
Fri.Sun.: Nov. 1517: Toledo, Ohio (Toledo)

Thu., Nov. 7
Robert Morris Colonials (NEC) at Marshall Thundering Herd (C-USA), 7 p.m. (WVAH-DT2)

Sat. Nov. 9
Robert Morris at Notre Dame Fighting Irish (ACC), 12 p.m. (ACC Network Extra)

Sun., Nov. 10
Toledo Rockets (MAC) at Marshall, 2 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov. 12
Howard Bison (MEAC) at Notre Dame, 7 p.m. (ACC Network Extra)

Fri., Nov. 15
Howard vs. Robert Morris at Toledo, 2 p.m. (ESPN3)
Marshall at Notre Dame, 7 p.m. (ACC Network Extra)

Sat., Nov. 16
Robert Morris at Toledo, 2 p.m. (ESPN3)

Sun., Nov. 17
Howard at Toledo, 2 p.m. (ESPN3)

Thu., Nov. 21
Toledo at Notre Dame, 7 p.m. (ACC Network)
Howard at Marshall, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Sunshine Slam

Fri.Sun., Nov. 810: Kissimmee, Fla. (PDF Schedule)
Nov. 5, 22: Campus sites

FloHoops.com ($) will stream all six Kissimmee games.

Fri., Nov. 8
Oakland Golden Grizzlies (Horizon) vs. Delaware Blue Hens (CAA), 5 p.m.
UTSA Roadrunners (C-USA) vs. Southern Illinois Salukis (MVC). approx. 7:30 p.m.

Sat., Nov. 9
Delaware vs. Southern Illinois, 3 p.m.
UTSA vs. Oakland, approx. 5:30 p.m.

Sun., Nov. 10
Southern Illinois vs. Oakland, 1 p.m.
Delaware vs. UTSA, approx. 3:30 p.m.

Fourth Games

Tue., Nov. 5
Bridgewater (non-D1) at Delaware, 7 p.m. (FloHoops.com ($))
Goshen (non-D1) at Oakland, 7 p.m. (ESPN3)
Illinois Wesleyan (non-D1) at Southern Illinois, 8 p.m. (ESPN3)

Fri., Nov. 22
Wiley (non-D1) at UTSA, 8 p.m. (CUSA.tv ($))

Global Sports Classic

Nov. 1024: Campus sites (Louisville; YSU; Akron; partial schedule from The D1 Docket via Twitter)

Sun., Nov. 10
Youngstown State Penguins (Horizon) at Louisville Cardinals (ACC), 2 p.m. (ACC RSNs/ACC Network Extra)

Mon., Nov. 11
USC Upstate Spartans (Big South) at NC Central Eagles (MEAC), 7 p.m. (NCCU stream)

Fri., Nov. 15
NC Central at Akron Zips (MAC), 7 p.m. (ESPN3)

Sun., Nov. 17
NC Central at Louisville, 3 p.m. (ACC Network)

Mon., Nov. 18
USC Upstate at Akron, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov 19
NC Central at Youngstown State, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Wed., Nov. 20
USC Upstate at Louisville, 7 p.m. (ACC Network)

Thu., Nov. 21
Youngstown State at Akron, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Nov. 23
Youngstown State at USC Upstate, 2 p.m. (ESPN+ ($))

Sun., Nov. 24
Akron at Louisville, 6 p.m. (ACC Network)

Sacramento Classic

Nov. 1012, 16, 18, 23, 25: Campus sites (Fresno State, Saint Mary’s, Winthrop; Lehigh)
Wed., Nov. 20: Sacramento, Calif.

Sun., Nov. 10
Winthrop Eagles (Big South) at Fresno State Bulldogs (MW), 5 p.m. (MWN)

Mon., Nov. 11
Winthrop at Saint Mary’s Gaels (WCC), 9 p.m. (WCC Network)

Tue., Nov. 12
Cairn (non-D1) at Lehigh Mountain Hawks (Patriot), 7 p.m. (PLN)

Sat., Nov. 16
Mid-Atlantic Christian (non-D1) at Winthrop, 4 p.m. (ESPN+ ($))

Mon., Nov. 18
Misericordia (non-D1) at Lehigh, 7:30 p.m. (PLN)

Wed., Nov 20
Fresno State vs. Saint Mary’s at Sacramento, 11 p.m. (ESPNU)

Sat., Nov. 23
Lehigh at Saint Mary’s, 8 p.m. (WCC Network)

Mon., Nov. 25
Pfeiffer (non-D1) at Winthrop, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Jersey Mike’s Jamaica Classic

Fri. and Sun., Nov. 22 and 24: Montego Bay, Jamaica
Nov. 1219: Campus sites

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Host Matchups

CBSSN will air all four Jamaica games.

Fri., Nov. 22
North Texas Mean Green (C-USA) vs. Rhode Island Rams (A 10), approx. 4:30 p.m.
LSU Tigers (SEC) vs. Utah State Aggies (MW), approx. 7 p.m.

Sun., Nov. 24
LSU vs. Rhode Island, approx. 2:30 p.m.
North Texas vs. Utah State, 6:30 p.m.

Visitor Matchups

CBSSN will air all four Jamaica games.

Fri., Nov. 22
Nicholls State Colonels (Southland) vs. North Carolina A&T Aggies (MEAC), 11:30 a.m.
Eastern Michigan Eagles (MAC) vs. UMBC Retrievers (AE), approx. 2 p.m.

Sun., Nov. 24
Eastern Michigan vs. North Carolina A&T, 12 p.m.
Nicholls State vs. UMBC, approx. 9 p.m.

On-Campus Games

Tue., Nov. 12
Nicholls State at Rhode Island, 7 p.m.

Wed., Nov. 13
St. Mary’s (Md.) (non-D1) at UMBC, 12 p.m. (ESPN+ ($))

Thu., Nov. 14
Michigan-Dearborn (non-D1) at Eastern Michigan, 7 p.m. (ESPN3)

Fri., Nov. 15
North Carolina A&T at Utah State, 9 p.m. (MWN)

Sat., Nov. 16
Nicholls State at LSU, 4 or 8 p.m. (SEC Network+)
Eastern Michigan at North Texas, 6 p.m. (CUSA.tv ($))

Tue., Nov. 19
UMBC at LSU, 7 p.m. (SEC Network)
North Carolina A&T at North Texas, 8 p.m. (CUSA.tv ($))

Gotham Classic

Nov. 1327: Campus sites (Schedule PDF)

Wed., Nov. 13
High Point Panthers (Big South) at Boston College Eagles (ACC), 7 p.m. (ACC Network Extra)
Eastern Washington Eagles (Big Sky) at Saint Louis Billikens (A 10), 8 p.m. (FS Midwest/FCS Atlantic/ESPN+ ($))

Sat., Nov. 16
Belmont Bruins (OVC) at Boston College, 2 p.m. (ACC Network)

Mon., Nov. 18
High Point at Belmont, 7:30 p.m. (ESPN+ ($))

Wed., Nov. 20
Eastern Washington at Boston College, 7 p.m. (ACC Network Extra)
High Point at Saint Louis, 8 p.m. (FS Midwest/FCS Atlantic/ESPN+ ($))

Sat., Nov. 23
Eastern Washington at High Point, 2 p.m. (ESPN+ ($))
Belmont at Saint Louis, 5 p.m. (FS Midwest/FCS Atlantic/ESPN+ ($))

Tue., Nov. 26
Belmont at Eastern Washington, 9 p.m. (Pluto.tv)

Wed., Nov. 27
Saint Louis at Boston College, 2 p.m. (ACC Network)

Red Wolves Classic

Thu.Fri., and Sun., Nov. 1415 and 17: Jonesboro, Ark. (Arkansas State; Idaho)
Nov. 6, 7, 20, 23: Campus sites

Thu., Nov. 14
Idaho Vandals (Big Sky) vs. UC Davis Aggies (Big West), 6 p.m.
VMI Keydets (SoCon) at Arkansas State Red Wolves (Sun Belt), approx. 8:30 p.m. (ESPN+ ($))

Fri., Nov. 15
VMI vs. Idaho, 6 p.m.
UC Davis at Arkansas State, approx. 8:30 p.m.

Sun., Nov. 17
UC Davis vs. VMI, 12 p.m.
Idaho at Arkansas State, approx. 2:30 p.m. (ESPN+ ($))

Fourth Games

Wed., Nov. 6
Arkansas-Monticello (non-D1) at Arkansas State, 8 p.m.

Thu., Nov. 7
William Jessup (non-D1) at UC Davis, 10 p.m. (BigWest.tv)

Wed., Nov. 20
Christendom (non-D1) at VMI, 7 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 23
Walla Walla (non-D1) at Idaho, 10 p.m. (Pluto.tv)

River Hawk Invitational

Fri.Sun., Nov. 1517: Lowell, Mass. (UMass Lowell; Dartmouth; Merrimack)
Nov. 8, 12, 19, 22: Campus sites

Fri., Nov. 15
Dartmouth Big Green (Ivy) vs. Merrimack Warriors (NEC, D1 transitional), 4:30 p.m.
Jacksonville Dolphins (ASUN) at UMass Lowell River Hawks (AE), approx. 7 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 16
Jacksonville vs. Dartmouth, 1:30 p.m.
Merrimack at UMass Lowell, approx. 4 p.m. (ESPN3)

Sun., Nov. 17
Merrimack vs. Jacksonville, 1 p.m.
Dartmouth at UMass Lowell, approx. 3:30 p.m. (ESPN3)

Fourth Games

Fri., Nov. 8
Johnson (non-D1) at Jacksonville, 6 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov. 12
UMass Boston (non-D1) at UMass Lowell, 7 p.m.

Tue., Nov. 19
Thomas (non-D1) at Dartmouth, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Fri., Nov. 22
Lesley (non-D1) at Merrimack, 7 p.m. (NEC Front Row)

Collegiate Hoops Roadshow

Nov. 1530: Campus sites (via public records request by The D1 Docket; Pacific; Longwood; TSU; Montana; NKU; South Dakota; NIU; CSU; Arkansas; SIUE)

Fri., Nov. 15
Randolph (non-D1) at Longwood Lancers (Big South), 7 p.m. (ESPN+ ($))
Coppin State Eagles (MEAC) at Northern Illinois Huskies (MAC), 7 p.m. (ESPN3)
Texas Southern Tigers (SWAC) at South Dakota Coyotes (Summit), 8 p.m. (USD stream)

Sat., Nov. 16
Rockford (non-D1) at Northern Illinois, 4 p.m.
Montana Grizzlies (Big Sky) at Arkansas Razorbacks (SEC), 5 p.m. (SEC Network+)

Sun., Nov. 17
Coppin State at Northern Kentucky Norse (Horizon), 2 p.m. (ESPN3)
UC Riverside Highlanders (Big West) at Pacific Tigers (WCC), 6 p.m. (WCC Network)

Mon., Nov. 18
Longwood at Northern Illinois, 8 p.m. (ESPN+ ($))
SIU Edwardsville Cougars (OVC) at South Dakota, 8 p.m.
Montana Tech (non-D1) at Montana, 9 p.m. (Pluto.tv)

Tue., Nov. 19
Texas Southern at Arkansas, 8 p.m. (SEC Network+)
Coppin State at Pacific, 10 p.m. (WCC Network)

Thu., Nov. 21
Redlands (non-D1) at UC Riverside, 7 p.m. (BigWest.tv)

Fri., Nov. 22
South Dakota at Arkansas, 9 p.m. (SEC Network)

Sat., Nov. 23
Texas Southern at Northern Kentucky, 7 p.m. (ESPN3)
Northern Illinois at SIU Edwardsville, 3 p.m. (ESPN+ ($))

Mon., Nov. 25
Texas Southern at Montana, 9 p.m. (Pluto.tv)

Tue., Nov. 26
SIU Edwardsville at Pacific, 10 p.m. (WCC Network)
Longwood at UC Riverside, 10 p.m. (BigWest.tv)

Fri., Nov. 29
SIU Edwardsville at UC Riverside, 5 p.m. (BigWest.tv)
Coppin State at Montana, 9 p.m. (Pluto.tv)
Longwood at Pacific, 10 p.m. (WCC Network)

Sat., Nov. 30
Northern Kentucky at Arkansas, 5 p.m. (SEC Network+)

BBN Showcase

Nov. 1529: Campus sites (Kentucky; MSM; UVU; Lamar; UAB)

Fri., Nov. 15
Mount St. Mary’s Mountaineers (NEC) at Lamar Cardinals (Southland), 8 p.m. (ESPN3)
Utah Valley Wolverines (WAC) at UAB Blazers (C-USA), 8 p.m. (CUSA.tv ($))

Mon., Nov. 18
Utah Valley at Kentucky Wildcats (SEC), 7 p.m. (ESPN2)

Wed., Nov. 20
Mount St. Mary’s at UAB, 8 p.m. (CUSA.tv ($))

Thu., Nov. 21
Lamar at Utah Valley, 9 p.m. (WAC Digital Network)

Fri., Nov. 22
Mount St. Mary’s at Kentucky, 7 p.m. (SEC Network)

Sun., Nov. 24
Lamar at Kentucky, 6 p.m. (SEC Network)

Tue., Nov. 26
Utah Valley at Mount St. Mary’s, 7 p.m. (NEC Front Row)
Lamar at UAB, 8 p.m. (CUSA.tv ($))

Fri., Nov. 29
UAB at Kentucky, 7 p.m. (SEC Network)

Spartan Invitational

Fri.Mon., Nov. 1518: Greensboro, N.C. (UNCG; Appalachian State; TTU)
Nov. 9, 11: Campus sites

Fri., Nov. 15
Appalachian State Mountaineers (Sun Belt) vs. Montana State Bobcats (Big Sky), 4:30 p.m.
Tennessee Tech Golden Eagles (OVC) at UNCG Spartans (SoCon), approx. 7 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 16
Tennessee Tech vs. Appalachian State, 3:30 p.m.
Montana State at UNCG, approx. 6 p.m. (ESPN3)

Sun., Nov. 17
Montana State vs. Tennessee Tech, 12 p.m.

Mon., Nov. 18
Appalachian State at UNCG (Greensboro Coliseum), approx. 7 p.m. (ESPN+ ($))

Fourth Games

Sat., Nov. 9
Rocky Mountain (non-D1) at Montana State, 6 p.m. (Pluto.tv)
Martin Methodist (non-D1) at Tennessee Tech, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Mon., Nov. 11
Averett (non-D1) at UNCG (Greensboro Coliseum), 7 p.m. (ESPN+ ($))

Islander Invitational

Fri.Sun., Nov. 1517: Corpus Christi, Tex. (TAMU CC)
Nov. 11, 23, 25: Campus sites

Fri., Nov. 15
UTRGV Vaqueros (WAC) vs. North Dakota State Bison (Summit), 6 p.m. (Islanders Digital Network)
Stony Brook Seawolves (AE) at Texas A&M-Corpus Christi Islanders (Southland), approx. 8:30 p.m. (Islanders Digital Network)

Sat., Nov. 16
Stony Brook vs. UTRGV, 4 p.m. (Islanders Digital Network)
North Dakota State at Texas A&M-Corpus Christi, approx. 7:30 p.m. (KRIS 6/Islanders Digital Network)

Sun., Nov. 17
North Dakota State vs. Stony Brook, 2 p.m. (Islanders Digital Network))
UTRGV at Texas A&M-Corpus Christi, approx. 4:30 p.m. (KCWT 23/Islanders Digital Network)

Fourth Games

Mon., Nov. 11
Farmingdale State (non-D1) at Stony Brook, 7 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 23
St. Thomas (non-D1) at Texas A&M-Corpus Christi, 4:30 p.m. (TAMU CC)

Mon., Nov. 25
Texas A&M International (non-D1) at UTRGV, 8 p.m. (WAC Digital Network)

Vanderbilt Invitational

Nov. 1630: Campus sites (Tulsa; Vanderbilt; APSU; SCSU; SELA)

Sat., Nov. 16
Austin Peay Governors (OVC) at Tulsa Golden Hurricane (American), 3 p.m. (ESPN3)

Sun., Nov. 17
Mobile (non-D1) at Southeastern Louisiana Lions (Southland), 2 p.m. (SELA YouTube)

Mon., Nov. 18
Wilberforce (non-D1) at South Carolina State Bulldogs (MEAC), 7 p.m.

Tue., Nov. 19
Southeastern Louisiana at Tulsa, 8 p.m.

Wed., Nov. 20
Austin Peay at Vanderbilt Commodores (SEC), 8 p.m. (SEC Network+)

Fri., Nov. 22
South Carolina State at Vanderbilt, 9 p.m. (SEC Network+)

Sat., Nov. 23
Southeastern Louisiana at Austin Peay, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Mon., Nov. 25
Southeastern Louisiana at Vanderbilt, 8 p.m. (SEC Network+)
South Carolina State at Austin Peay, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Wed., Nov. 27
South Carolina State at Tulsa, 2 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 30
Tulsa at Vanderbilt, 8 p.m. (SEC Network+)

Indiana Challenge

Nov. 1630: Campus sites (Indiana; UNA; South Dakota State; Troy; MVSU; Samford)

Sat., Nov. 16
Samford Bulldogs (SoCon) at North Alabama Lions (ASUN), 12 p.m. (ESPN+ ($))
Troy Trojans (Sun Belt) at Indiana Hoosiers (Big Ten), 8 p.m. (BTN)

Mon, Nov. 18
Carver (non-D1) at Troy, 7 p.m. (ESPN+ ($))
North Alabama at South Dakota State Jackrabbits (Summit), 8 p.m. (SDSU stream)

Tue., Nov. 19
Mississippi Valley State Delta Devils (SWAC) at Louisiana Tech Bulldogs (C-USA), 7:30 p.m. (CUSA.tv ($))

Wed., Nov. 20
Princeton Tigers (Ivy, waiver) at Indiana, 7 p.m. (BTN)

Fri., Nov. 22
North Alabama at Louisiana Tech, 7:30 p.m. (CUSA.tv ($))

Sat., Nov. 23
Troy at Samford, 7 p.m. (ESPN3)

Sun., Nov. 24
Mississippi Valley State at South Dakota State, 3 p.m. (SDSU stream)

Mon., Nov. 25
Louisiana Tech at Indiana, 8:30 p.m. (BTN)

Wed., Nov. 27
Mississippi Valley State at North Alabama, 2:30 p.m. (ESPN+ ($))
Samford at South Dakota State, 8 p.m. (Midco SN/ESPN3)

Sat., Nov. 30
South Dakota State at Indiana, 12 or 4 p.m. (BTN or BTN+ ($))
Shorter (non-D1) at Troy, 3 p.m. (ESPN+ ($))
North American (non-D1) at Mississippi Valley State, 7 p.m.
Samford at Louisiana Tech, 9 p.m. (CUSA.tv ($))

Barclays Center Classic

Nov. 827: Campus sites (Alcorn State, SFC, Little Rock; NCSU; Memphis)
Thu., Nov. 28: Brooklyn

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Fri., Nov. 8
UIC Flames (Horizon, waiver) at Memphis Tigers (American), 7 p.m. (ESPNU)

Sat., Nov. 16
St. Francis Brooklyn Terriers (NEC) at NC State Wolfpack (ACC) (Valvano Arena at Reynolds Coliseum), 12 p.m. (ACC Network Extra)
Alcorn State Braves (SWAC) at Memphis, 2 p.m. (ESPN3)

Tue., Nov. 19
Alcorn State at NC State (Valvano Arena at Reynolds Coliseum), 7 p.m. (ACC Network Extra)

Wed., Nov 20
Little Rock Trojans (Sun Belt) at Memphis, 8 p.m. (ESPN3)

Thu., Nov. 21
Medgar Evers (non-D1) at St. Francis Brooklyn, 7 p.m. (NEC Front Row)
Our Lady of the Lake (non-D1) at Alcorn State, 8 p.m.

Sat., Nov 23
Little Rock at NC State, 1 p.m. (ACC Network Extra)

Tue., Nov. 26
St. Francis Brooklyn at Little Rock, 7:30 p.m.

Wed., Nov. 27
Alcorn State at Little Rock, 7:30 p.m.

Thu., Nov. 28
Memphis vs. NC State at Brooklyn, 4 p.m. (ESPN2)

Southwestern Showdown Presented by Engage Telehealth

Nov. 1630: Campus sites (UNLV; Texas State; Hartford; ACU; SMU)

Sat., Nov. 16
Gordon (non-D1) at Hartford Hawks (AE), 2 p.m. (ESPN3)
Jackson State Tigers (SWAC) at SMU Mustangs (American), 7 p.m. (SMU stream)

Mon., Nov. 18
Jackson State at Texas State Bobcats (Sun Belt), 8 p.m. (ESPN+ ($))
Abilene Christian Wildcats (Southland) at UNLV Runnin’ Rebels (MW), 10 p.m. (MWN)

Wed., Nov. 20
Texas State at UNLV, 10 p.m. (MWN)

Thu., Nov. 21
Emerson (non-D1) at Hartford, 11 a.m. (ESPN3)
Champion Christian (non-D1) at Abilene Christian, 12 p.m.

Sat., Nov. 23
SMU at UNLV, 10:30 p.m. (Stadium on Facebook Live)

Mon., Nov. 25
Abilene Christian at Texas State, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov. 26
Jackson State at UNLV, 10 p.m. (MWN)

Wed., Nov. 27
Hartford at SMU, 7 p.m. (ESPN3)

Fri., Nov. 29
Abilene Christian at SMU, 8 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 30
Hartford at Texas State, 5:30 p.m. (ESPN+ ($))

Minnesota MTE

Nov. 16Dec. 8: Campus sites (CMU; DePaul; Minnesota)

Sat., Nov. 16
Cornell Big Red (Ivy, waiver) at DePaul, 1 p.m. (FSN)

Mon., Nov. 18
Siena Heights (non-D1) at Central Michigan Chippewas (MAC), 7 p.m. (CSN Digital)

Thu., Nov. 21
Central Michigan at Minnesota Golden Gophers (Big Ten), 8 p.m. (BTN+ ($))

Sat., Nov. 23
Trinity Christian (non-D1) at Central Michigan, 2 p.m. (CSN Digital)

Sun., Nov. 24
North Dakota Fighting Hawks (Summit, waiver) at Minnesota, 7 p.m. (BTN)

Tue., Nov. 26
Central Michigan at DePaul Blue Demons (Big East), 8 p.m. (FS1)

Fri., Nov. 29
DePaul at Minnesota, 3 p.m. (BTN+ ($))

Sun., Dec. 8
Buffalo Bulls (MAC, waiver) at DePaul, 5 p.m. (FS1))

Ohio State Classic

Nov. 1630: Campus sites (OSU; KSU; PFW; Stetson)

Sat., Nov. 16
Stetson Hatters (ASUN) at Purdue Fort Wayne Mastodons (Summit), 7 p.m. (CN81/YouTube stream)

Mon., Nov. 18
Stetson at Ohio State Buckeyes (Big Ten), 8:30 p.m. (BTN)

Tue., Nov. 19
Purdue Fort Wayne at Kent State Golden Flashes (MAC), 7 p.m. (ESPN+ ($))

Thu., Nov. 21
Concord (non-D1) at Kent State, 5 p.m. (ESPN3)

Fri., Nov. 22
Purdue Fort Wayne at Ohio State, 7 p.m. (BTN+ ($))

Sun., Nov. 24
Ohio Northern (non-D1) at Purdue Fort Wayne, 3 p.m. (CN81/YouTube stream)

Mon., Nov. 25
Kent State at Ohio State (St. John Arena), 6:30 p.m. (BTN)

Tue., Nov. 26
Florida College (non-D1) at Stetson, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Fri., Nov. 29
Morgan State Bears (MEAC, waiver) at Ohio State, 9 p.m. (BTN)

Sat., Nov. 30
Stetson at Kent State, 4 p.m. (ESPN+ ($))

O’ahu Classic

Nov. 18Dec. 1: Campus sites (Hampton; Hawai’i; Illinois; USF; The Citadel; SHSU; CSUB)

Mon., Nov. 18
Hawai’i Rainbow Warriors (Big West) at Illinois Fighting Illini (Big Ten), 8 p.m. (ESPNU)

Tue., Nov. 19
Cal State Bakersfield Roadrunners (WAC) at San Francisco Dons (WCC), 10 p.m. (WCC Network)

Wed., Nov. 20
The Citadel Bulldogs (SoCon) at Illinois, 9 p.m. (BTN)

Thu., Nov. 21
Regent (non-D1) at Hampton Pirates (Big South), 7 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Nov. 23
Hampton at Illinois, 8 p.m. (BTN+ ($))
Sam Houston State Bearkats (Southland) at San Francisco, 8 p.m. (WCC Network)

Tue., Nov. 26
Brevard (non-D1) at The Citadel, 11 a.m. (ESPN+ ($))
Hampton at San Francisco, 3 p.m. (WCC Network)
Lindenwood (non-D1) at Illinois, 8 p.m. (BTN+ ($))
Sam Houston State at Cal State Bakersfield, 10:30 p.m. (ESPN3)

Fri., Nov. 29
Hampton at Cal State Bakersfield, 10 p.m. (ESPN3)
San Francisco at Hawai’i, 12:30 a.m. 11/30 (Spectrum Sports Hawai’i)

Sat., Nov. 30
Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC, waiver) at Sam Houston State, 3 p.m.
San Diego Christian (non-D1) at Cal State Bakersfield, 10 p.m. (ESPN3)

Sun., Dec. 1
Hawai’i Pacific (non-D1) at Hawai’i, 10 p.m. (Spectrum Sports Hawai’i)

Junkanoo Jam

Thu.Fri. and Sun., Nov. 2122 and 24: Bimini, Bahamas (Release)

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net except for Duquesne (GoDuquesne.com) and Loyola Marymount (LMULions.com)

FloHoops.com ($) will stream all six games.

Thu., Nov. 21
Loyola Marymount Lions (WCC) vs. Air Force Falcons (MW), 4 p.m.
Duquesne Dukes (A 10) vs. Indiana State Sycamores (MVC), approx. 6:30 p.m.

Fri., Nov. 22
Indiana State vs. Loyola Marymount, 4 p.m.
Duquesne vs. Air Force, approx. 6:30 p.m.

Sun., Nov. 24
Air Force vs. Indiana State, 4 p.m.
Loyola Marymount vs. Duquesne, approx. 6:30 p.m.

Bobcats Invitational

Fri.Sun., Nov. 2224: Hamden, Conn. (Quinnipiac)
Nov. 19, 30, Dec. 1: Campus sites

Fri., Nov. 22
Presbyterian Blue Hose (Big South) vs. Sacred Heart Pioneers (NEC), 5 p.m.
Albany Great Danes (AE) at Quinnipiac Bobcats (MAAC), approx. 7:30 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Nov. 23
Sacred Heart vs. Albany, 4 p.m.
Presbyterian at Quinnipiac, approx. 6:30 p.m. (ESPN+ ($))

Sun., Nov. 24
Albany vs. Presbyterian, 1 p.m.
Sacred Heart at Quinnipiac, approx. 3:30 p.m. (ESPN+ ($))

Fourth Games

Tue., Nov. 19
SUNY Potsdam (non-D1) at Albany, 7 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 30
Toccoa Falls (non-D1) at Presbyterian, 4 p.m. (ESPN+ ($))

Sun., Dec. 1
Pine Manor (non-D1) at Sacred Heart, 2 p.m. (NEC Front Row)

D.C. Classic

Fri.Sat., Nov. 2223: Washington, D.C. (UNCW; CSU)
Campus sites: Nov. 12, 19, 26

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

FloHoops.com ($) will stream all four Washington, D.C. games.

Fri., Nov. 22
UNCW Seahawks (CAA) vs. Cleveland State Vikings (Horizon), 1 p.m.
Eastern Kentucky Colonels (OVC) vs. FIU Panthers (C-USA), approx. 3:30 p.m.

Sat., Nov. 23
UNCW vs. FIU, 1 p.m.
Eastern Kentucky vs. Cleveland State, approx. 3:30 p.m.

On-Campus Games

Tue., Nov. 12
Ohio-Chillicothe (non-D1) at Eastern Kentucky, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov. 19
FIU at Cleveland State, 7 p.m. (ESPN+ ($))
N.C. Wesleyan (non-D1) at UNCW, 7 p.m. (FloHoops.com ($))
Alice Lloyd (non-D1) at Eastern Kentucky, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov. 26
Emory & Henry (non-D1) at UNCW, 7 p.m. (FloHoops.com ($))
Keiser (non-D1) at FIU, 7 p.m. (CUSA.tv ($))

UIW MTE

Fri.Sun., Nov. 2224: San Antonio, Texas (UIW)
Nov. 12, 18: campus sites

UIW will stream all six games.

Fri., Nov. 22
St. Francis (Ill.) Fighting Saints (non-D1) vs. Eastern Illinois Panthers (OVC), 11 a.m.
Bethune-Cookman Wildcats (MEAC) at Incarnate Word Cardinals (Southland), approx. 1:30 p.m.

Sat., Nov. 23
St. Francis (Ill.) at Incarnate Word, 11 a.m.
Eastern Illinois vs. Bethune-Cookman, approx. 1:30 p.m.

Sun., Nov. 24
Bethune-Cookman vs. St. Francis (Ill.), 11 a.m.
Eastern Illinois at Incarnate Word, approx. 1:30 p.m.

Fourth Games

Tue., Nov. 12
Texas Lutheran (non-D1) at Incarnate Word, 8 p.m. (UIW)

Mon., Nov. 18
Indiana-Northwest (non-D1) at Eastern Illinois, 8 p.m. (ESPN+ ($))

Continental Tire Las Vegas Classic

Nov. 1723, Dec. 1: Campus sites (GSU; SJSU; UCSB; PSU; OSU)
Wed., Nov. 27: Paradise, Nev.
Tue.Wed., and Fri., Nov. 2627 and 29: Santa Barbara, Calif.

Graphic by Chris Dobbertean using logos from SportsLogos.net

Sun., Nov. 17
Simpson (non-D1) at San Jose Staté Spartans (MW), 7 p.m. (MWN)

Wed., Nov. 20
Grambling State Tigers (SWAC) at San José State, 10 p.m. (MWN)
UC Santa Barbara Gauchos (Big West) at Oregon State Beavers (Pac-12), 10 p.m. (Pac-12 Networks National & Oregon)

Sat., Nov. 23
Grambling State at Oregon State, 2:30 p.m. (Pac-12 Networks)
Menlo (non-D1) at UC Santa Barbara, 5 p.m. (BigWest.tv)
Portland State Vikings (Big Sky) at San José State, 10 p.m. (MWN)

Tue., Nov. 26
Grambling State vs. Portland State (at Santa Barbara), 4 p.m.

Wed., Nov. 27
Portland State at UC Santa Barbara, 10 p.m. (BigWest.tv)
San José State vs. Oregon State (at Paradise, Nev.), 11 p.m. (FS1)

Fri., Nov. 29
Grambling State at UC Santa Barbara, 10 p.m. (BigWest.tv)

Sun., Dec. 1
Portland State at Oregon State, 6 p.m. (Pac-12 Networks)

Cable Car Classic

Wed., Fri.Sat., Nov. 27, 2930: Santa Clara, Calif. (Santa Clara)
Nov. 16, 19, 22: Campus sites

Wed., Nov. 27
Denver Pioneers (Summit) at Santa Clara Broncos (WCC), 5 p.m. (WCC Network)
Southeast Missouri State Redhawks (OVC) vs. Cal State Fullerton Titans (Big West), approx. 7:30 p.m.

Fri., Nov. 29
Southeast Missouri State at Santa Clara, 5 p.m. (WCC Network)
Cal State Fullerton vs. Denver, approx. 7:30 p.m.

Sat., Nov. 30
Denver vs. Southeast Missouri State, 4 p.m.
Cal State Fullerton at Santa Clara, approx. 6:30 p.m. (WCC Network)

Fourth Games

Sat., Nov. 16
Stanislaus State (non-D1) at Cal State Fullerton, 9 p.m. (CSUF)

Tue., Nov. 19
Notre Dame de Namur (non-D1) at Santa Clara, 10 p.m. (WCC Network)

Fri., Nov. 22
Missouri S&T (non-D1) at Southeast Missouri State, 7:30 p.m. (ESPN+ ($))

Hilton Garden Inn FGCU Classic

Fri.Sun., Nov. 2930, and Dec. 1: Fort Myers, Fla. (FGCU)
Nov. 26 and Dec. 6: Campus sites

Fri., Nov. 29
Campbell Fighting Camels (Big South) vs Georgia Southern Eagles (Sun Belt) 4:30 p.m.
North Dakota Fighting Hawks (Summit) at FGCU Eagles (ASUN), approx. 7 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Nov. 30
North Dakota vs. Georgia Southern, 4:30 p.m.
Campbell at FGCU, approx. 7 p.m. (ESPN+ ($))

Sun., Dec. 1
North Dakota vs Campbell, 12 p.m.
Georgia Southern at FGCU, 5 p.m. (ESPN+ ($))

Fourth Games

Tue., Nov. 26
Florida Tech at FGCU, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Fri., Dec. 6
Carver at Georgia Southern, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Teams Not Participating In An MTE (36/353)

Fully committed: American, A 10, ACC, Big 12, Big East, Big Ten, Big West, Horizon, MAC, MVC, MW, OVC, Pac-12, SEC, WCC, WAC

AE (3/9): Binghamton Bearcats, Maine Black Bears, New Hampshire Wildcats
ASUN (3/9): Kennesaw State Owls, Lipscomb Bisons, NJIT Highlanders
Big Sky (3/11): Idaho State Bengals, Northern Arizona Lumberjacks, Sacramento State Hornets
Big South (1/11): UNC Asheville Bulldogs
CAA (1/10): James Madison Dukes
C-USA (1/14): Charlotte 49ers
Ivy (3/8): Brown Bears, Cornell Big Red, Princeton Tigers
MAAC (5/11): Iona Gaels, Manhattan Jaspers, Marist Red Foxes, Saint Peter’s Peacocks, Siena Saints
MEAC (1/11): Florida A&M Rattlers
NEC (3/11): Fairleigh Dickinson Knights, St. Francis (Pa.) Red Flash, Wagner Seahawks
Patriot (4/10): American Eagles, Army West Point Black Knights, Lafayette Leopards, Navy Midshipmen
SoCon (1/10): Western Carolina Catamounts
Southland (3/13): Houston Baptist Huskies, New Orleans Privateers, Northwestern State Demons
SWAC (1/10): Alabama A&M Bulldogs
Summit (2/9): Oral Roberts Golden Eagles, Western Illinois Leathernecks
Sun Belt (1/12): ULM Warhawks

Named Showcase Events

State Farm Champions Classic

Tue., Nov. 5: New York
Kansas vs. Duke, 7 p.m. (ESPN)
Michigan State vs. Kentucky, approx. 9:30 p.m. (ESPN)

Veterans Classic

Fri., Nov. 8: Annapolis, Md.
Auburn vs. Davidson, 6 p.m. (CBSSN)
East Carolina at Navy, approx. 8:30 p.m. (CBSSN)

Armed Forces Classic

Fri., Nov. 8: Anchorage, Alaska
Baylor vs. Washington, 9:30 p.m. (ESPN)

Pac-12 China Game

Fri., Nov. 8: Shanghai, China
Arizona State vs. Colorado*, 10:30 p.m. (ESPN2)

* Game will not count in Pac-12 standings, per release.

Phil Knight Invitational

Tue., Nov. 12: Portland, Ore.
Memphis vs. Oregon, 9 p.m. (ESPN)
Oklahoma vs. Oregon State, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Basketball Hall of Fame Hyundaiames Naismith Classic Presented by Citi

Sat., Nov. 16: Toronto, Ontario

ESPN+ ($) will stream all three games in the U.S. TSN will air all three games in Canada.

Harvard vs. Buffalo, 2:30 p.m.
Tennessee vs. Washington, approx. 5 p.m.
Rutgers vs. St. Bonaventure, approx. 7:30 p.m.

Elgin Baylor Classic

Sat., Dec. 7: Kent, Wash. (Seattle)
Portland vs. Seattle. 10 p.m. (WAC Digital Network)

Lone Star Showdown

Sun., Dec. 8: Fort Worth Texas (Dickies Arena)
Texas vs. Texas A&M, 3 p.m. (ABC)

Air Force Reserve Jerry Colangelo Classic Presented by Citi

Sun., Dec. 8: Phoenix, Ariz.
Tulane vs. Saint Louis, 1:30 p.m. (ESPN+ ($))
Dayton vs. Saint Mary’s, approx. 4 p.m. (ESPNU)
Liberty vs. Grand Canyon, approx. 6:30 p.m. (ESPNU)

Jimmy V Classic

Tue., Dec. 10: New York
Louisville vs. Texas Tech, 7 p.m. (ESPN)
Indiana vs. UConn, approx. 9:30 p.m. (ESPN)

Never Forget Tribute Classic

Sat., Dec. 14: Newark, N.J.
Kansas State vs. Mississippi State, 11:30 a.m. (ESPNU)
Delaware vs. Villanova, approx. 2 p.m. (ESPN2)

Mike Slive Invitational

Sat., Dec. 14: Birmingham, Ala.
Saint Louis vs. Auburn, 4 p.m. (ESPN2)

Beehive Classic

Sat., Dec. 14: Salt Lake City, Utah (Vivint Smart Home Arena)
Weber State vs. Utah, 4 p.m. (Pac-12 Networks)
Utah State vs. BYU, 7 p.m. (BYU TV)

Air Force Reserve Basketball Hall of Fame Invitational presented by Citi

Tue., Dec. 17: Brooklyn
Iona vs. Princeton, 4:30 p.m. (Iona stream)
Florida vs. Providence, approx. 7 p.m. (ESPN2)
Miami (Fla.) vs. Temple, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)

The Battleground 2K19

Wed., Dec. 18: Houston
Oregon State vs. UTSA, 5:30 p.m. (ESPN3)
Utah State vs. South Florida, approx. 7:45 p.m. (ESPN3)
UT Martin vs. Baylor, approx. 10 p.m. (ESPNU)

Basketball Hall of Fame Showcase

Wed., Dec. 18: Phoenix, Ariz.
Vanderbilt vs. Loyola Chicago, 6:30 p.m. (CBSSN)
Saint Mary’s vs. Arizona State, approx. 9 p.m. (Pac-12 Networks)

Orange Bowl Classic

Sat., Dec. 21: Sunrise, Fla.
South Florida vs. Florida State, 12 p.m. (FS2)
Utah State vs. Florida, approx. 2:30 p.m. (FS1)

Crossroads Classic

Sat., Dec. 21: Indianapolis
Indiana vs. Notre Dame, 12 p.m. (ESPN)
Butler vs. Purdue, approx. 2:30 p.m (BTN)

Braggin’ Rights

Sat., Dec. 21: St. Louis
Illinois vs. Missouri, 1 p.m. (SEC Network)

Chicago Legends

Sat., Dec. 21: Chicago
Colorado vs. Dayton, 6:30 p.m. (CBSSN)
Cincinnati vs. Iowa, approx. 9 p.m. (BTN)

Wildcat Classic

Sat. Dec. 21: Kansas City, Mo. (Sprint Center)
Saint Louis vs. Kansas State, 7 p.m. (ESPN+ ($))

BOK Center Basketball Showdown

Sat., Dec. 21: Tulsa
Colorado State vs. Tulsa, 2:30 p.m. (ESPN3)
Minnesota vs. Oklahoma State, 5:30 p.m. (ESPN2)

Rocket City Classic

Sat., Dec. 21: Huntsville, Ala.
Belmont vs. Alabama, 3:30 p.m. (SEC Network)

CBS Sports Classic

Sat., Dec. 21: Paradise, Nev.
North Carolina vs. UCLA, 3 p.m. (CBS)
Kentucky vs. Ohio State, approx. 5:30 p.m. (CBS)

Basketball Hall of Fame Al Attles Classic

Sat., Dec. 21: San Francisco
San Diego vs. Stanford, 3 p.m. (Pac-12 Networks National & Bay Area)
Boston College vs. California, approx. 5:30 p.m. (Pac-12 Networks National & Bay Area)
Arizona vs. St. John’s, 10 p.m. (ESPN2)
Saint Mary’s vs. Nevada, approx. 12:30 a.m. 11/22 (ESPNU)

Air Force Reserve Basketball Hall of Fame Classic Presented by Citi

Sat., Dec. 21: Los Angeles
San Diego State vs. Utah, 6:30 p.m. (Pac-12 Networks Mountain (full game) & National (second half only))
LSU vs. USC, approx. 9 p.m. (FS1)

Holiday Hoops Fest

Sun., Dec. 22: Washington, D.C.
St. Francis (Pa.) vs. William & Mary, 1 p.m. (FloHoops.com ($))
Radford vs. Richmond, approx. 3:30 p.m. (FloHoops.com ($))

Cleveland Classic

Sun., Dec. 29: Cleveland
West Virginia vs. Ohio State, 12 p.m. (FS1)
Marshall vs. Duquesne, approx. 2:30 p.m. (Duquesne)

Big Ten Super Saturday

Sat., Feb. 1: New York
Rutgers vs. Michigan, 4:30 p.m. (BTN)

Other Neutral-Site/Off-Campus Games

Tue., Nov. 5: Pittsburgh (PPG Paints Arena) (Duquesne)
Princeton vs. Duquesne, 6 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Nov. 5: Sioux Falls, S.D. (Sanford Pentagon)
Saint Mary’s vs. Wisconsin, 9 p.m. (ESPNU)

Sat., Nov. 9: Sioux Falls, S.D. (Sanford Pentagon)
Oklahoma vs. Minnesota, 4:30 or 8 p.m. (BTN)

Sat., Nov. 9: San Francisco (Chase Center) (USF)
Princeton vs. San Francisco, 9 p.m. (WCC Network)

Mon., Nov. 11: Coral Gables, Fla. (BGSU; JU)
Jacksonville vs. Bowling Green, 6 p.m.

Wed., Nov. 13: Midland, Texas
Houston Baptist vs. Texas Tech, 8 p.m. (Texas Tech stream)

Sun., Nov. 17: Indianapolis (Bankers Life Fieldhouse)
Ball State vs. Indiana State, 4:30 p.m. (ESPN3)

Fri., Nov. 22: Charlotte, N.C. (Spectrum Center)
Wake Forest vs. Davidson, 7:30 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Nov. 23: Buffalo, N.Y. (KeyBank Center) (Canisius)
St. Bonaventure vs. Canisius, 2:30 p.m.

Fri., Nov. 29: Nashville, Tenn. (Bridgestone Arena)
Louisville vs. Western Kentucky, 5 p.m. (CBS Sports on Facebook Watch)

Fri., Dec. 6: Fort Worth, Texas (Dickies Arena)
USC vs. TCU, 9 p.m. (ESPN2)

Sat., Dec. 7: Salt Lake City, Utah (Vivint Smart Home Arena)
UNLV vs. BYU, 3 p.m. (BYU TV)

Sat., Dec. 7: Spokane, Wash.
New Mexico State vs. Washington State, 3 p.m. (Pac-12 Networks)

Sat., Dec. 14: Detroit
Michigan State vs. Oakland, 12 p.m. (ESPN2)

Sat., Dec. 14: Akron, Ohio (Firestone High School) (Duquesne)
Radford vs. Duquesne, 2 p.m.

Sat., Dec. 14: Kansas City, Mo. (Sprint Center)
UMKC vs. Kansas, 5 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Dec 14: Wichita (InTrust Bank Arena)
Oklahoma vs. Wichita State, 6 p.m. (ESPN2)

Mon., Dec. 16: Wilmington, Del. (Delaware State)
Delaware vs. Delaware State, 7 p.m.

Wed., Dec. 18: Birmingham, Ala. (Legacy Arena) (Alabama)
Alabama vs. Samford, 7:30 p.m. (ESPN+ ($))

Wed., Dec. 18: Paradise, Nev.
Kentucky vs. Utah, 11 p.m. (ESPN2)

Fri., Dec. 20: Sioux Falls, S.D.
Northern Colorado vs. South Dakota, 8 p.m. (Midco SN)

Sat., Dec. 21: Youngstown, Ohio (Covelli Center) (YSU)
West Virginia vs. Youngstown State, 1 p.m.

Sat., Dec. 21: Jackson, Miss.
Southeastern Louisiana vs. Ole Miss, 2 p.m. (SEC Network+)

Sat., Dec. 21: North Little Rock, Ark. (Arkansas)
Valparaiso vs. Arkansas, 8 p.m.

Sun., Dec. 22: Jackson, Miss.
New Mexico State vs. Mississippi State, 3 p.m. (SEC Network)

Sun., Dec. 29: Philadelphia (The Palestra)
Bucknell vs. La Salle, 2 p.m. (ESPN+ ($))

Sat., Jan. 4: Philadelphia (The Palestra)
Iowa vs. Penn State, 2 p.m. (BTN)

Wed., Jan. 15: Rochester, N.Y.
UMass vs. St. Bonaventure, 7 p.m. (ESPN+ ($))

Tue., Feb. 25: Oklahoma City (OU)
Texas Tech vs. Oklahoma, 9 p.m. (ESPN/2)

Conference Challenges

Gavitt Tip-Off Games

Not participating: St. John’s and Xavier (Big East); Illinois, Indiana, Maryland, Nebraska, Rutgers, and Wisconsin (Big Ten)

Release

Mon., Nov. 11
DePaul at Iowa, 8 p.m. (FS1)

Tue., Nov. 12
Creighton at Michigan, 6:30 p.m. (FS1)
Minnesota at Butler, 8:30 p.m. (FS1)

Wed., Nov. 13
Villanova at Ohio State, 7 p.m. (FS1)
Providence at Northwestern, 8 p.m. (BTN)
Purdue at Marquette, 9 p.m. (FS1)

Thu., Nov. 14
Penn State at Georgetown, 6:30 p.m. (FS1)
Michigan State at Seton Hall, 8:30 p.m. (FS1)

MAAC/ASUN Challenge

Fri.Sat., Nov. 2223: Lake Buena Vista, Fla. (Release; Monmouth)

ESPN3 will stream all four games.

Fri., Nov. 22
Iona vs. Stetson, 6 p.m.
Monmouth vs. Kennesaw State, approx. 8:30 p.m.

Sat., Nov. 23
Kennesaw State vs. Iona, 6 p.m.
Stetson vs. Monmouth, approx. 8:30 p.m.

Big Ten/ACC Challenge

Not participating: Virginia Tech (ACC)

TV Release

Mon. Dec. 2
Miami at Illinois, 7 p.m. (ESPN2)
Clemson at Minnesota, 9 p.m. (ESPN2)

Tue., Dec. 3
Northwestern at Boston College, 7 p.m. (ESPNU)
Iowa at Syracuse, 7 p.m. (ESPN2)
Michigan at Louisville, 7:30 p.m. (ESPN)
Rutgers at Pittsburgh, 9 p.m. (ESPNU)
Florida State at Indiana, 9 p.m. (ESPN2)
Duke at Michigan State, 9:30 p.m. (ESPN)

Wed., Dec. 4
Nebraska at Georgia Tech, 7:15 p.m. (ESPNU)
Virginia at Purdue, 7:15 p.m. (ESPN2)
Notre Dame at Maryland, 7:30 p.m. (ESPN)
Wisconsin at NC State, 9:15 p.m. (ESPN2)
Wake Forest at Penn State, 9:15 p.m. (ESPNU)
Ohio State at North Carolina, 9:30 p.m. (ESPN)

Big 12/Big East Alliance

Wed., Dec. 4
Georgetown at Oklahoma State, 8 p.m. (ESPN+ ($))
Texas Tech at DePaul, 8:30 p.m. (FS1)

Sat., Dec. 7
West Virginia at St. John’s, 12 p.m. (FS1)
Marquette at Kansas State, 9 p.m. (ESPN2)

Sun., Dec. 8
Seton Hall at Iowa State, 9 p.m. (ESPN2)

Tue., Dec, 10
Butler at Baylor, 9 p.m. (ESPN2)

Tue., Dec. 17
Oklahoma at Creighton, 9 p.m. (FS1)

Sat., Dec. 21
Kansas at Villanova, 12 p.m. (Fox)
Texas at Providence, 2 p.m. (Fox)

Sun., Dec. 22
Xavier at TCU, 5 p.m. (ESPN2)

Big Sky/Summit Challenge

Tue., Nov. 26
North Dakota State at Idaho, 10 p.m. (Pluto.tv)

Thu., Dec. 5
South Dakota State at Montana State, 10 p.m. (SWX Montana/Pluto.tv)

Fri., Dec. 6
North Dakota at Montana, 9 p.m. (Pluto.tv channel 537)

Sun., Dec. 8
North Dakota at Eastern Washington, 6:30 p.m. (Pluto.tv)

Mon., Dec. 16
Montana State at North Dakota State, 8 p.m. (Midco SN)

Tue., Dec. 17
Omaha at Eastern Washington, 9 p.m. (Pluto.tv)

Sat., Dec. 21
Montana at Omaha, 1 p.m. (Omaha)
Idaho at South Dakota State, 8 p.m. (SD State)

SEC/American Alliance

Release

Sun., Dec. 8
Houston at South Carolina, 12 p.m. (ESPNU)

Sat., Jan. 4
Georgia at Memphis, 1 p.m. (CBS)
Ole Miss at Wichita State, 4 p.m. (ESPN2/U)
SMU at Vanderbilt, 9 p.m. (SEC Network)

Summit League/WAC Challenge

Not participating: North Dakota (Big Sky), Seattle (WAC)

Sat., Nov. 9
South Dakota State at Cal State Bakersfield, 10 p.m. (ESPN3)

Sat., Nov. 23
Utah Valley at North Dakota State, 6 p.m. (Midco SN)

Wed., Nov. 27
South Dakota at Cal Baptist, 10 p.m. (WAC Digital Network)

Sat., Nov. 30
Purdue Fort Wayne at Grand Canyon, 8 p.m. (Fox 10 Xtra Phoenix)
Western Illinois vs. Kansas City, 8 p.m. (WAC Digital Network)

Tue., Dec. 10
New Mexico State at Denver, 9 p.m. (Altitude 2)

Sun., Dec. 15
UTRGV at Omaha, 1:30 p.m. (Omaha stream)

Tue., Dec. 17
Oral Roberts at Chicago State, 8 p.m. (WAC Digital Network)

Big 12/SEC Challenge

Not participating: Georgia, Ole Miss, South Carolina, Vanderbilt (all SEC)

Sat., Jan. 25 (TV Release)
Iowa State at Auburn, 12 p.m. (ESPN/2/U)
Missouri at West Virginia, 12 p.m. (ESPN/2/U)
LSU at Texas, 2 p.m. (ESPN/2/U)
Mississippi State vs. Oklahoma (at Oklahoma City), 2 p.m. (ESPN/2/U) (OU)
Tennessee at Kansas, 4 p.m. (ESPN/2)
Oklahoma State at Texas A&M, 4 p.m. (ESPN/2/U)
TCU at Arkansas, 4 p.m. (ESPN/2/U)
Kentucky at Texas Tech, 6 p.m. (ESPN)
Kansas State at Alabama, 6 p.m. (ESPN2)
Baylor at Florida, 8 p.m. (ESPN)

Non-Exempt Tournaments

Outrigger Hotels Rainbow Classic

Fri., Sun.Mon., Nov. 8, 1011: Honolulu, Hawai’i (Hawai’i)

Fri., Nov. 8
South Dakota Coyotes (Summit) vs. Pacific Tigers (WCC), 9:30 p.m.
Florida A&M Rattlers (MEAC) at Hawai’i Rainbow Warriors (Big West), approx. 12 a.m. 11/10 (Spectrum Sports Hawai’i)

Sun., Nov. 10
Pacific vs. Florida A&M, 7:30 p.m.
South Dakota at Hawai’i, approx. 10 p.m. (Spectrum Sports Hawai’i)

Mon., Nov. 11
Florida A&M vs. South Dakota, 9:30 p.m.
Pacific at Hawai’i, approx. 12 a.m. 11/12 (Spectrum Sports Hawai’i)

Weststar Bank Don Haskins Sun Bowl Invitational

Mon.Tue., Dec. 1617: El Paso, Texas

Semifinals (Mon., Dec. 16)

Kent State Golden Flashes (MAC) vs. UC Irvine Anteaters (Big West), 6 p.m.
North Carolina A&T Aggies (MEAC) at UTEP Miners (C-USA), 9 p.m. (CUSA.tv ($))

Finals (Tue., Nov. 17)

Consolation: Kent State vs. North Carolina A&T, 6 p.m.
Championship: UC Irvine at UTEP, 9 p.m. (CUSA.tv ($))

Battle at the Boardwalk

Fri.Sat., Dec. 2021: Atlantic City, N.J. (Quinnipiac; Norfolk State)

Semifinals (Fri., Dec. 20)

Quinnipiac Bobcats (MAAC) vs. Drexel Dragons (CAA), 4:30 p.m.
Norfolk State Spartans (MEAC) vs. Bowling Green Falcons (MAC), approx. 7 p.m.

Finals (Sat., Dec. 21)

Consolation: Quinnipiac vs. Bowling Green, 2 p.m.
Championship: Drexel vs. Norfolk State, approx. 4:30 p.m.

Battle for the Capital

Fri.Sat., Dec. 2021: Washington, D.C. (Tulane; Liberty)

FloHoops.com ($) will stream all four games.

Semifinals (Fri., Dec. 20)

Akron Zips (MAC) vs. Tulane Green Wave (American), 2:30 p.m.
Liberty Flames (ASUN) vs. Towson Tigers (CAA), approx. 5 p.m.

Finals (Sat., Dec. 21)

Consolation: Tulane vs. Towson, 1 p.m.
Championship: Akron vs. Liberty, approx. 3:30 p.m.

St. Pete Shootout

Sat.Sun., Dec. 2122: St. Petersburg, Fla.

Sat., Dec. 21
Duquesne Dukes (A 10) vs. Austin Peay Governors (OVC), 2:30 p.m. (Duquesne)
UAB Blazers (C-USA) vs. Alabama State Hornets (SWAC), approx. 5 p.m. (UAB)

Sun., Dec. 21
Duquesne vs. UAB, 2:30 p.m.
Austin Peay vs. Alabama State, approx. 5 p.m. (APSU)

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.