clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2018-19 College Basketball Early Season Tournaments, Events, And Neutral-Site Games

New, 1 comment

A regularly updated list of the 2018-19 men's college basketball season's early season tournaments and neutral-site games, which will eventually include schedule and TV information. If you have any additions, email them to bloggingthebracket at gmail dot com or tweet them to me @ChrisDobbertean.

If you buy something from an SB Nation link, Vox Media may earn a commission. See our ethics statement.

NCAA Basketball: Maui Invitational-Wichita State at Notre Dame Brian Spurlock-USA TODAY Sports

Note: Graphics and tables may not appear optimally when viewing on a mobile device.

All field graphics by Chris Dobbertean using logos from Sportslogos.net, except for Cal Baptist (CBULancers.com), Georgia Tech (RamblinWreck.com), Green Bay (GreenBayPhoenix.com), Humboldt State (HSUJacks.com), Louisiana (Matt Sullivan, Louisiana Athletics), Northeastern (GoNU.com), Northwest Nazarene (NNUSports.com), Tulane (TulaneGreenWave.com), ULM (ULMWarhawks.com), North Alabama, and The Citadel (both Wikipedia).

TV info from the event websites and MattSarzSports.com.

Bracketed Exempt Multi-Team Events

Myrtle Beach Invitational

Nov. 12 and 24: Campus sites
Thu.-Fri. and Sun., Nov. 15-16 and 18: Conway, S.C. (Bracket)

Teams: Cal State Fullerton Titans (Big West), Monmouth Hawks (MAAC), Saint Joseph’s Hawks (A 10), UCF Knights (American), Valparaiso Crusaders (MVC), Wake Forest Demon Deacons (ACC), West Virginia Mountaineers (Big 12), WKU Hilltoppers (C-USA)

Quarterfinals (Thu., Nov. 15)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
11:30 a.m. Saint Joseph's vs. Wake Forest ESPNU
2 p.m. (approx.) UCF vs. Cal State Fullerton ESPN3
5 p.m. Valparaiso vs. WKU ESPNU
7:30 p.m. (approx.) Monmouth vs. West Virginia ESPNU

Semifinals (Fri., Nov. 16)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
11 a.m. Consolation Wake Forest vs. Cal State Fullerton ESPNU
1:30 p.m. (approx.) Championship Saint Joseph's vs. UCF ESPN2
6:30 p.m. Consolation Valparaiso vs. Monmouth ESPN3
9 p.m. (approx.) Championship Western Kentucky vs. West Virginia ESPNU

Finals (Sun., Nov. 18)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
10:30 a.m. 5th/6th Place Wake Forest vs. Valparaiso ESPNU
1 p.m. (approx.) 7th/8th Place Cal State Fullerton vs. Monmouth ESPN3
4 p.m. 3rd/4th Place Saint Joseph's vs. West Virginia ESPNU
6:30 p.m. (approx.) Championship UCF vs. WKU ESPN2

Non-Bracketed Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 7 p.m. UT Martin at WKU* HSSN/ESPN3
Mon., Nov. 12 7 p.m. Monmouth at Saint Joseph's ESPN+
Sat., Nov. 24 2 p.m. Valparaiso at West Virginia AT&T SN Pittsburgh/WVUSports.com
* Waiver game (visiting team is not participating in the Myrtle Beach Invitational)

Charleston Classic

Nov. 10-11 and 24: Campus sites
Thu.-Fri. and Sun., Nov. 15-16 and 18: Charleston, S.C. (Bracket)

Teams: Alabama Crimson Tide (SEC), Appalachian State Mountaineers (Sun Belt), Ball State Cardinals (MAC), Davidson Wildcats (A 10), Northeastern Huskies (CAA), Purdue Boilermakers (Big Ten), Virginia Tech Hokies (ACC), Wichita State Shockers (American)

Quarterfinals (Thu., Nov. 15)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
11:30 a.m. Ball State vs. Virginia Tech ESPN2
2 p.m. (approx.) Alabama vs. Northeastern ESPNU
5 p.m. Purdue vs. Appalachian State ESPN2
7:30 p.m. (approx.) Wichita State vs. Davidson ESPN3

Semifinals (Fri., Nov. 16)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
11 a.m. Championship Virginia Tech vs. Northeastern ESPN2
1:30 p.m. (approx.) Consolation Ball State vs. Alabama ESPNU
4:30 p.m. Consolation Appalachian State vs. Wichita State ESPNU
7 p.m. (approx.) Championship Purdue vs. Davidson ESPNU

Finals (Sun., Nov. 18)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
11 a.m. 7th/8th Place Ball State vs. Appalachian State ESPN3
1:30 p.m. (approx.) 5th/6th Place Alabama vs. Wichita State ESPNU
6 p.m. 3rd/4th Place Davidson vs. Northeastern ESPNU
8:30 p.m. (approx.) Championship Virginia Tech vs. Purdue ESPN2

Non-Bracketed Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 8 p.m. Ball State at Purdue BTN
Sun., Nov. 11 7 p.m. Appalachian State at Alabama SEC Network
Sat., Nov. 24 1 p.m. Northeastern at Davidson ESPN+

2K Empire Classic Benefiting Wounded Warrior Project

Nov. 6, 8-11, and 20: Campus sites (Bracket and Schedule)
Thu.-Fri., Nov. 15-16: New York (Championship Round)
Fri.-Sat., Nov. 16-17: Cheney, Wash. (Subregional Round)

Championship Round (Host) Teams: UConn Huskies (American), Iowa Hawkeyes (Big Ten). Oregon Ducks (Pac-12), Syracuse Orange (ACC)

Subregional Round (Visiting) Teams: Eastern Washington Eagles (Big Sky), Green Bay Phoenix (Horizon), Morehead State Eagles (OVC), UMKC Kangaroos (Summit)

Championship Semifinals (Thu., Nov. 15)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
7 p.m. Syracuse vs. UConn ESPN2
9:30 p.m. (approx.) Oregon vs. Iowa ESPN2

Championship Finals (Fri., Nov. 16)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
4:30 p.m. Consolation Syracuse vs. Oregon ESPN2
7 p.m. (approx.) Championship UConn vs. Iowa ESPN2

Subregional Semifinals (Fri., Nov. 16)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
5:30 p.m. Morehead State vs. UMKC None
7:45 p.m. (approx.) Green Bay at Eastern Washington Pluto.tv

Subregional Finals (Sat., Nov. 17)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
4 p.m. Championship Morehead State vs. Green Bay None
6:15 p.m. (approx.) Consolation UMKC at Eastern Washington Pluto.tv

Regional (On-Campus) Round

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 7 p.m. Eastern Washington at Syracuse ACC Network Extra
Thu., Nov. 8 7 p.m. Morehead State at UConn SNY/ESPN3
Thu., Nov. 8 8 p.m. UMKC at Iowa BTN Plus
Fri., Nov. 9 9 p.m. Eastern Washington at Oregon Pac-12 Network Nat'l & OR
Sat., Nov. 10 7 p.m. Morehead State at Syracuse ACC Network Extra
Sun., Nov. 11 TBA UMKC at UConn SNY/ESPN3
Sun., Nov. 11 3 p.m. Green Bay at Iowa BTN Plus
Tue., Nov. 20 10 p.m. Green Bay at Oregon Pac-12 Network Nat'l & OR

Islands of the Bahamas Showcase

Nov. 9-12, 22: Campus sites
Fri.-Sun., Nov. 16-18: Nassau, Bahamas

Participants: FAU Owls (C-USA), Georgia Southern Eagles (Sun Belt), Incarnate Word Cardinals (Southland), Miami (Ohio) RedHawks (MAC), Montana Grizzlies (Big Sky), North Dakota State Bison (Summit), Pepperdine Waves (WCC), Towson Tigers (CAA)

Quarterfinals (Fri., Nov. 16)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
11 a.m. Montana vs. Incarnate Word BD Global stream ($)
2 p.m. Miami (Ohio) vs. North Dakota State BD Global stream ($)
5 p.m. Georgia Southern vs. FAU BD Global stream ($)
8 p.m. Towson vs. Pepperdine BD Global stream ($)

Semifinals (Sat., Nov. 17)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
11 a.m. Consolation Incarnate Word vs. North Dakota State BD Global stream ($)
2 p.m. Consolation FAU vs. Towson BD Global stream ($)
5 p.m. Championship Montana vs. Miami (Ohio) BD Global stream ($)
8 p.m. Championship Georgia Southern vs. Pepperdine BD Global stream ($)

Finals (Sun., Nov. 18)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
11 a.m. 7th/8th Place North Dakota State vs. Towson BD Global stream ($)
2 p.m. 5th/6th Place Incarnate Word vs. FAU BD Global stream ($)
5 p.m. 3rd/4th Place Miami (Ohio) vs. Pepperdine BD Global stream ($)
8 p.m. Championship Montana vs. Georgia Southern BD Global stream ($)

Non-Bracketed Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 7 p.m. Carver Bible (non-D1) at Georgia Southern* GoEagles.com/showcase
Sun., Nov. 11 4:30 p.m. Wesley (non-D1) at Towson* CAA.tv
Mon., Nov. 12 7 p.m. Midway (non-D1) at Miami (Ohio)* ESPN3
Mon., Nov. 12 8 p.m. Texas Lutheran (non-D1) at Incarnate Word* TBA
Mon., Nov. 12 9 p.m. Montana Tech (non-D1) at Montana* TBA
Wed., Nov. 21 7 p.m. Palm Beach Atlantic (non-D1) at FAU* TBA
* Permitted fourth MTE game

U.S. Virgin Islands Paradise Jam

Nov. 9, 13, and 23: Campus sites
Fri.-Mon., Nov. 16-19: St. Thomas, V.I. (Bracket)

Teams: Eastern Kentucky Colonels (OVC), Kansas State Wildcats (Big 12), Kennesaw State Fighting Owls (ASUN), Missouri Tigers (SEC), Old Dominion Monarchs (C-USA), Oregon State Beavers (Pac-12), Penn Quakers (Ivy), UNI Panthers (MVC)

Quarterfinals (Fri., Nov. 16)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
1 p.m. Oregon State vs. Old Dominion FloHoops.com ($)
3:30 p.m. (approx.) Kennesaw State vs. Missouri FloHoops.com ($)
6 p.m. (approx.) UNI vs. Penn FloHoops.com ($)
8:30 p.m. (approx.) Eastern Kentucky vs. Kansas State FloHoops.com ($)

Consolation Semifinals (Sat., Nov. 17)

Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
3 p.m. Old Dominion vs. Kennesaw State FloHoops.com ($)
5:30 p.m. (approx.) UNI vs. Eastern Kentucky FloHoops.com ($)

Championship Semifinals (Sun., Nov. 18)

Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
5:30 p.m. Oregon State vs. Missouri FloHoops.com ($)
8 p.m. (approx.) Penn vs. Kansas State FloHoops.com ($)

Finals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Matchup Matchup TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Matchup TV/Streaming
1 p.m. 7th/8th Place Kennesaw State vs. Eastern Kentucky FloHoops.com ($)
3:30 p.m. (approx.) 4th/6th Place Old Dominion vs. UNI FloHoops.com ($)
6 p.m. (approx.) 3rd/5th Place Oregon State vs. Penn FloHoops.com ($)
8:30 p.m. (approx.) Championship Missouri vs. Kansas State FloHoops.com ($)

Non-Bracketed Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 8 p.m. Kennesaw State at Kansas State FS Kansas City/ESPN3
Tue., Nov. 13 7 p.m. Midway (non-D1) at Eastern Kentucky* ESPN+
Fri., Nov. 23 7 p.m. UNI at Old Dominion CUSA.tv ($)
* Waiver game, visiting team is not participating in the main bracket

Air Force Reserve Tip-Off Presented by Citi

Nov. 6, 8-10, 13: Campus sites
Fri.-Sun., Nov. 16-18: Uncasville, Conn. (Schedule)

Naismith Bracket (Host) Teams: George Washington Colonials (A 10), Michigan Wolverines (Big Ten), Providence Friars (Big East), South Carolina Gamecocks (SEC)

Springfield Bracket (Visiting) Teams: Holy Cross Crusaders (Patriot), Norfolk State Spartans (MEAC), Siena Saints (MAAC), Stony Brook Seawolves (AE)

Springfield Semifinals (Fri., Nov. 16)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
6 p.m. Stony Brook vs. Holy Cross ESPN3
8:30 p.m. (approx.) Norfolk State vs. Siena ESPN3

Naismith Semifinals and Springfield Consolation (Sat., Nov. 17)

Tip Time (ET) Bracket Round Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Round Teams TV/Streaming
12 p.m. Naismith Semifinals Michigan vs. George Washington ESPN3
2:30 p.m. (approx.) Naismith Semifinals South Carolina vs. Providence ESPN3
8:30 p.m. Springfield Consolation Stony Brook vs. Norfolk State ESPN3

Naismith Finals and Springfield Championship (Sun., Nov. 18)

Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
11 a.m. Springfield Championship Holy Cross vs. Siena ESPN3
1:30 p.m. (approx.) Naismith Championship Michigan vs. Providence ESPN
4 p.m. (approx.) Naismith Consolation George Washington vs. South Carolina ESPN2

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 6:30 p.m. Siena at Providence FSN
Tue., Nov. 6 7 p.m. Stony Brook at George Washington ESPN+
Tue., Nov. 6 8:30 p.m. Norfolk State at Michigan BTN
Thu., Nov. 8 7 p.m. Siena at George Washington ESPN+
Fri., Nov. 9 7 p.m. Stony Brook at South Carolina SEC Network+
Sat., Nov. 10 7:30 p.m. Holy Cross at Michigan BTN Plus
Tue., Nov. 13 7 p.m. Holy Cross at Providence FS2
Tue., Nov. 13 7 p.m. Norfolk State at South Carolina SEC Network+

Gulf Coast Showcase*

Nov. 7-16: Campus sites
Mon.-Wed., Nov. 19-21: Estero, Fla.

*Per the event release, the Gulf Coast Showcase’s official name for this season is the “NIT Season Tip-Off - Gulf Coast Showcase Regional,” likely due to Louisiana’s participation while serving as a visiting team in the NIT event.

Teams: Colorado State Rams (MW), FGCU Eagles (ASUN), Louisiana Ragin’ Cajuns (Sun Belt), South Dakota State Jackrabbits (Summit), Toledo Rockets (MAC), Tulane Green Wave (American), UC Irvine Anteaters (Big West), UTSA Roadrunners (C-USA)

Quarterfinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
11 a.m. South Dakota State vs. Tulane BD Global stream ($)
1:30 p.m. (approx.) UC Irvine vs. UTSA BD Global stream ($)
5 p.m. Louisiana vs. Colorado State BD Global stream ($)
7:30 p.m. (approx.) FGCU vs. Toledo BD Global stream ($)

Semifinals (Tue., Nov. 20)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
11 a.m. Consolation South Dakota State vs. UTSA BD Global stream ($)
1:30 p.m. (approx.) Consolation Colorado State vs. FGCU BD Global stream ($)
5 p.m. Championship Tulane vs. UC Irvine BD Global stream ($)
7:30 p.m. (approx.) Championship Louisiana vs. Toledo BD Global stream ($)

Finals (Wed., Nov. 21)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
11 a.m. 7th/8th Place UTSA vs. FGCU BD Global stream ($)
1:30 p.m. (approx.) 5th/6th Place South Dakota State vs. Colorado State BD Global stream ($)
5 p.m. 3rd/4th Place Tulane vs. Louisiana BD Global stream ($)
7:30 p.m. (approx.) Championship UC Irvine vs. Toledo BD Global stream ($)

Non-Bracketed Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Wed., Nov. 7 8 p.m. St. Edward's (non-D1) at UTSA* CUSA.tv ($)
Wed., Nov. 7 9 p.m. Colorado Christian (non-D1) at Colorado State* MWN
Fri., Nov. 9 9 p.m. Louisiana at Tennessee^ SEC Network+
Sat., Nov. 10 7 p.m. Wilberforce (non-D1) at Toledo* ESPN3
Mon., Nov. 12 10 p.m. Life Pacific (non-D1) at UC Irvine* TBA
Fri., Nov. 16 8 p.m. South Dakota State at FGCU ESPN+
* Permitted fourth MTE game
^ Doubling as an NIT Season Tip-Off non-bracketed game

Cayman Islands Classic

Nov. 6, 10-11, 13-14, 16: Campus sites
Mon.-Wed., Nov. 19-21: George Town, Grand Cayman (Bracket)
Mon.-Tue., Nov. 19-20: Johnson City, Tenn, (Mainland Bracket) (ETSU, SHSU)

Teams: Akron Zips (MAC), Boise State Broncos (MW), Clemson Tigers (ACC), Creighton Bluejays (Big East), Georgia Bulldogs (SEC) Georgia State Panthers (Sun Belt), Illinois State Redbirds (MVC), St. Bonaventure Bonnies (A 10)

Mainland Teams: Chicago State Cougars (WAC) (Akron and Illinois State), East Tennessee State Buccaneers (SoCon, host) (ETSU), Jackson State Tigers (SWAC) (Boise State and SBU), Sam Houston State Bearkats (Southland) (Clemson and Georgia)

Quarterfinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
11 a.m. Akron vs. Clemson Stadium on Facebook Live
1:30 p.m. (approx.) Georgia vs. Illinois State Stadium on Facebook Live
5 p.m. (approx.) St. Bonaventure vs. Georgia State Stadium on Facebook Live
7:30 p.m. (approx.) Boise State vs. Creighton Stadium on Facebook Live

Semifinals (Tue., Nov. 20)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
11 a.m. Consolation Akron vs. Illinois State Stadium on Facebook Live
1:30 p.m. (approx.) Championship Clemson vs. Georgia Stadium on Facebook Live
5 p.m. (approx.) Consolation St. Bonaventure vs. Boise State Stadium on Facebook Live
7:30 p.m. (approx.) Championship Georgia State vs. Creighton Stadium on Facebook Live

Finals (Wed., Nov. 21)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
11 a.m. 7th/8th Place Akron vs. St. Bonaventure Stadium on Facebook Live
1:30 p.m. (approx.) 5th/6th Place Illinois State vs. Boise State Stadium on Facebook Live
5 p.m. (approx.) 3rd/4th Place Georgia vs. Georgia State Stadium on Facebook Live
7:30 p.m. (approx.) Championship Clemson vs. Creighton Stadium on Facebook Live

Subregional Semifinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
4 p.m. Jackson State vs. Sam Houston State TBA
7 p.m. Chicago State at ETSU ESPN+

Subregional Finals (Tue., Nov. 20)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
4 p.m. Consolation Chicago State vs. Jackson State TBA
7 p.m. Championship Sam Houston State at ETSU ESPN3

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 7 p.m. ETSU at Georgia State ESPN+
Sat., Nov. 10 2 p.m. Jackson State at St. Bonaventure ESPN+
Sun., Nov. 11 1:30 p.m. ETSU at Creighton FS1
Tue., Nov. 13 8 p.m. Chicago State at Illinois State NBC Sports Chicago/ESPN3
Wed., Nov. 14 7 p.m. Sam Houston State at Clemson ACC Network Extra
Fri., Nov. 16 7 p.m. Sam Houston State at Georgia SEC Network+
Fri., Nov. 16 7 p.m. Chicago State at Akron ESPN3
Fri., Nov. 16 9 p.m. Jackson State at Boise State MWN

Maui Jim Maui Invitational

Nov. 7-18: Campus sites
Mon.-Wed., Nov. 19-21: Lahaina, Hawai’i (Bracket)

Teams: Arizona Wildcats (Pac-12), Auburn Tigers (SEC), Duke Blue Devils (ACC), Gonzaga Bulldogs (WCC), Illinois Fighting Illini (Big Ten), Iowa State Cyclones (Big 12), San Diego State Aztecs (MW), Xavier Musketeers (Big East)

Mainland Teams: Chaminade Silverswords (DII, PacWest, exhibitions only), Evansville Purple Aces (MVC), Texas Southern Tigers (SWAC)

Quarterfinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
2:30 p.m. Auburn vs. Xavier ESPN2
5 p.m. (approx.) Duke vs. San Diego State ESPN2
9 p.m. Arizona vs. Iowa State ESPNU
11:30 p.m. (approx.) Gonzaga vs. Illinois ESPN2

Semifinals (Tue., Nov. 20)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
2:30 p.m. Consolation Xavier vs. San Diego State ESPN2
5 p.m. (approx.) Consolation Iowa State vs. Illinois ESPN2
8 p.m. Championship Auburn vs. Duke ESPN
10:30 p.m. (approx.) Championship Arizona vs. Gonzaga ESPN

Finals (Wed., Nov. 21)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
2:30 p.m. 5th/6th Place San Diego State vs. Iowa State ESPN2
5 p.m. (approx.) Championship Duke vs. Gonzaga ESPN
9 p.m. 7th/8th Place Xavier vs. Illinois ESPNU
11:30 p.m. (approx.) 3rd/4th Place Auburn vs. Arizona ESPN2

Regional Round (On-Campus) Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Thu., Nov. 1 10 p.m. Chaminade (non-D1) at San Diego State (exhibition) TBA
Sun., Nov. 4 9 p.m. Chaminade (non-D1) at Arizona (exhibition) Pac-12 Networks
Thu., Nov. 8 8 p.m. Evansville at Illinois BTN Plus
Sat., Nov. 10 4 p.m. Evansville at Xavier FSN
Sat., Nov. 10 10 p.m. Texas Southern at Gonzaga ROOT NW/ATTSN SW Alt.
Mon., Nov. 12 8 p.m. Texas Southern at Iowa State Cyclones.tv
Wed., Nov. 14 7 p.m. Eastern Michigan at Duke* ACC RSNs/ACC Network Extra
Wed., Nov. 14 8 p.m. Mississippi College (non-D1) at Auburn* SEC Network+
Wed., Nov. 14 8 p.m. UTEP at Arizona* Pac-12 Networks Nat'l & AZ
Wed., Nov. 14 10 p.m. Texas Southern at San Diego State TBA
Thu., Nov. 15 7 p.m. Kentucky Wesleyan (non-D1) at Evansville^ ESPN+
Sun., Nov. 18 1 p.m. Texas Southern at Evansville ESPN+
* Waiver game (visiting team is not participating in Maui on the Mainland)
^ Additional game for visiting teams permitted under MTE rule

GotPrint.com Legends Classic Presented by Old Trapper

Nov. 6, 9, 12-13, 16: Campus sites (Bracket and schedule)
Mon.-Tue., Nov. 19-20: Brooklyn (Championship Round)
Mon.-Tue., Nov. 19-20: Detroit (Subregional Round)

Championship Round (Host) Teams: California Golden Bears (Pac-12), St. John’s Red Storm (Big East), Temple Owls (American), VCU Rams (A 10)

Subregional Round (Visiting) Teams: Bowling Green Falcons (MAC), Detroit Mercy Titans (Horizon, host), Hampton Pirates (Big South), Loyola (Md.) Greyhounds (MAAC)

Championship Semifinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
7 p.m. St. John's vs. California ESPN2
9:30 p.m. (approx.) Temple vs. VCU ESPN3

Subregional Semifinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
5 p.m. Bowling Green vs. Hampton FloHoops.com ($)
7:30 p.m. (approx.) Loyola (Md.) at Detroit Mercy FloHoops.com ($)

Championship Finals (Tue., Nov. 20)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
5 p.m. Consolation California vs. Temple ESPNU
7:30 p.m. (approx.) Championship St. John's vs. VCU ESPN2

Subregional Finals (Tue., Nov. 20)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
5 p.m. Consolation Hampton vs. Loyola (Md.) FloHoops.com ($)
7:30 p.m. (approx.) Championship Bowling Green at Detroit Mercy FloHoops.com ($)

Regional Round (On-Campus) Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 6:30 p.m. Loyola (Md.) at St. John's FSN
Fri., Nov. 9 6:30 p.m. Bowling Green at St. John's FS2
Fri., Nov. 9 7 p.m. Detroit Mercy at Temple ESPN3
Fri., Nov. 9 7 p.m. Hampton at VCU MASN/ESPN+
Mon., Nov. 12 7 p.m. Bowling Green at VCU MASN/ESPN+
Tue., Nov. 13 10 p.m. Hampton at California Pac-12 Networks Nat'l & Bay Area
Fri., Nov. 16 7 p.m. Loyola (Md.) at Temple ESPN3
Fri., Nov. 16 10 p.m. Detroit Mercy at California (canceled due to fires) None

Hall Of Fame Classic Powered by ShotTracker

Nov. 6, 9, 11, 13, 14, 17, 19, 20: Campus sites
Mon.-Tue., Nov. 19-20: Kansas City, Mo. (Schedule)

Championship Round (Host) Teams: Missouri State Bears (MVC), Nebraska Cornhuskers (Big Ten), Texas Tech Red Raiders (Big 12), USC Trojans (Pac-12)

Subhost Round (Visiting) Teams: Mississippi Valley State Delta Devils (SWAC), Robert Morris Colonials (NEC), Southeastern Louisiana Lions (Southland), Stetson Hatters (ASUN)

Championship Semifinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
7 p.m. Missouri State vs. Nebraska ESPNU
9:30 p.m. (approx.) Texas Tech vs. USC ESPN2

Championship Finals (Tue., Nov. 20)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
7 p.m. Consolation Missouri State vs. USC ESPN3
9:30 p.m. (approx.) Championship Nebraska vs. Texas Tech ESPN2

Host (On-Campus) Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 8 p.m. Mississippi Valley State at Nebraska BTN Plus
Tue., Nov. 6 11 p.m. Robert Morris at USC Pac-12 Network LA
Fri., Nov. 9 8 p.m. Robert Morris at Missouri State ESPN3
Fri., Nov. 9 9 p.m. Mississippi Valley State at Texas Tech FS Southwest+
Sun., Nov. 11 4 p.m. Southeastern Louisiana at Nebraska ESPNU
Sun., Nov. 11 4 p.m. Stetson at Missouri State KOZL/CSN Chicago+/ESPN3
Tue., Nov. 13 7:30 p.m. Southeastern Louisiana at Texas Tech FS Southwest
Wed., Nov. 14 10 p.m. Stetson at USC Pac-12 Network Nat'l & LA

Subhost (On-Campus) Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 17 7 p.m. Mississippi Valley State at Robert Morris NECFrontRow.com
Sat., Nov. 17 5 p.m. Stetson at Southeastern Louisiana LionSports.net
Mon., Nov. 19 7 p.m. Robert Morris at Stetson ESPN+
Tue., Nov. 20 7 p.m. Southeastern Louisiana at Mississippi Valley State TBA

Rocket Mortgage by Quicken Loans Fort Myers Tip-Off

Nov. 11, 14, 16-17: Campus sites
Mon. and Wed., Nov. 19 and 21: Fort Myers, Fla. (Hosts’ Bracket)
Fri.-Sat., Nov. 23-24: Lewiston, N.Y. (Visitors’ Bracket) (Niagara)

Host Teams: Boston College Eagles (ACC), Loyola Chicago Ramblers (Horizon), Richmond Spiders (A 10), Wyoming Cowboys (MW)

Visiting Teams: Grambling State Tigers (SWAC), IUPUI Jaguars (Horizon), Niagara Purple Eagles (MAAC), St. Francis-Brooklyn Terriers (NEC)

Host Semifinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
6:30 p.m. Loyola Chicago vs. Richmond FS1
9 p.m. (approx.) Boston College vs. Wyoming FS1

Host Finals (Wed., Nov. 21)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
5 p.m. Consolation Richmond vs. Wyoming FS1
7:30 p.m. (approx.) Championship Loyola Chicago vs. Boston College FS1

Visitor Semifinals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
4 p.m. Grambling State at Niagara Niagara stream
7 p.m. St. Francis-Brooklyn vs. IUPUI Niagara stream

Visitor Finals (Sat., Nov. 24)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
4 p.m. Championship IUPUI vs. Grambling State Niagara stream
7 p.m. Consolation St. Francis Brooklyn at Niagara Niagara stream

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sun., Nov. 11 1 p.m. St. Francis-Brooklyn at Boston College ACC Network Extra
Wed., Nov. 14 7 p.m. IUPUI at Boston College ACC Network Extra
Wed., Nov. 14 11 a.m. St. Francis-Brooklyn at Richmond ESPN+
Wed., Nov. 14 8 p.m. Niagara at Loyola Chicago ESPN+
Wed., Nov. 14 9 p.m. Grambling State at Wyoming MWN
Fri., Nov. 16 7 p.m. IUPUI at Richmond ESPN+
Fri., Nov. 16 9 p.m. Niagara at Wyoming MWN
Sat., Nov. 17 8 p.m. Grambling State at Loyola Chicago ESPN+

MGM Resorts Main Event

Nov. 7-20: Campus sites
Mon. and Wed., Nov. 19 and 21: Las Vegas (Release, Middleweight Bracket Release)

Heavyweight Bracket (Host) Teams: Arizona State Sun Devils (Pac-12), Mississippi State Bulldogs (SEC), Saint Mary’s Gaels (WCC), Utah State Aggies (MW)

Middleweight Bracket (Visiting) Teams: Hartford Hawks (AE), Iona Gaels (MAAC), Long Beach State 49ers (Big West), Utah Valley Wolverines (WAC)

On-Campus Only: McNeese State Cowboys (Southland)

Semifinals (Mon., Nov. 19)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
2 p.m. Middleweight Hartford vs. Utah Valley BD Global stream ($)
5 p.m. Middleweight Iona vs. Long Beach State BD Global stream ($)
8:30 p.m. Heavyweight Saint Mary's vs. Utah State ESPN3
11 p.m. (approx.) Heavyweight Arizona State vs. Mississippi State ESPNU

Finals (Wed., Nov. 21)

Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
2 p.m. Middleweight Consolation Hartford vs. Iona BD Global stream ($)
5 p.m. Middleweight Championship Utah Valley vs. Long Beach State BD Global stream ($)
8:30 p.m. Heavyweight Consolation Saint Mary's vs. Mississippi State BD Global stream ($)
11 p.m. (approx.) Heavyweight Championship Utah State vs. Arizona State ESPNU

Undercard (On-Campus) Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Wed., Nov. 7 10 p.m. McNeese State at Saint Mary's TheW.tv
Fri., Nov. 9 9 p.m. Hartford at Utah State MWN
Fri, Nov. 9 9 p.m. McNeese State at Arizona State Pac-12 Networks AZ
Sun., Nov. 11 8 p.m. Utah Valley at Saint Mary's TheW.tv
Sun., Nov. 11 5 p.m. Hartford at Mississippi State SEC Network
Mon., Nov. 12 9 p.m. Long Beach State at Arizona State Pac-12 Networks
Fri, Nov. 16 9 p.m. Long Beach State at Mississippi State SEC Network
Fri., Nov. 16 7:30 p.m. Loyola (La.) (non-D1) at McNeese State* TBA
Fri., Nov. 16 9 p.m. Utah Valley at Utah State MWN
Tue., Nov. 20 7:30 p.m. Mobile (non-D1) at McNeese State* TBA
* Non-D1 game permitted under current MTE rules

Cancun Challenge

Nov. 7, 9, 11-12, 14, 17: Campus sites
Tue.-Wed., Nov. 20-21: Cancun, Mexico (Bracket)

Riviera Division (Host) Teams: Bradley Braves (MVC), Penn State Nittany Lions (Big Ten), SMU Mustangs (American), Wright State Raiders (Horizon)

Mayan Division (Visiting) Teams: Jacksonville State Gamecocks (OVC), North Florida Ospreys (ASUN), Southern Mississippi Golden Eagles (C-USA), Western Carolina Catamounts (SoCon)

Semifinals (Tue., Nov. 20)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
12:30 p.m. Mayan Jacksonville State vs. Western Carolina College Sports Live
3 p.m. (approx.) Mayan Southern Mississippi vs. North Florida College Sports Live
6 p.m. Riviera SMU vs. Bradley CBSSN
8:30 p.m. (approx.) Riviera Penn State vs. Wright State CBSSN

Finals (Wed., Nov. 21)

Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
12:30 p.m. Mayan Consolation Western Carolina vs. Southern Miss. College Sports Live
3 p.m. (approx.) Mayan Championship Jacksonville State vs. North Florida College Sports Live
6 p.m. Riviera Consolation SMU vs. Wright State CBSSN
8:30 p.m. (approx.) Riviera Championship Bradley vs. Penn State CBSSN

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Wed., Nov. 7 7 p.m. Western Carolina at Wright State ESPN+
Wed., Nov. 7 8 p.m. UW-Parkside (non-D1) at Bradley* ESPN+
Fri., Nov. 9 7:30 p.m. North Florida at Penn State BTN Plus
Sun., Nov. 11 3 p.m. Southern Mississippi at SMU ESPN3
Mon., Nov. 12 7 p.m. Jacksonville State at Penn State BTN
Wed., Nov. 14 8 p.m. Western Carolina at SMU ESPN3
Wed., Nov. 14 8 p.m. Jacksonville State at Bradley ESPN+
Sat., Nov. 17 3 p.m. North Florida at Wright State ESPN3
* Waiver game, visiting team is not participating in the main bracket

Bad Boy Mowers Battle 4 Atlantis

Nov. 9-10, 16-19: Campus sites
Wed.-Fri., Nov. 21-23: Paradise Island, Bahamas (Bracket)
Wed. and Fri., Nov. 21 and 23: Spartanburg, S.C. (Mainland) (Wofford)

Teams: Butler Bulldogs (Big East), Dayton Flyers (A 10), Florida Gators (SEC), Middle Tennessee Blue Raiders (C-USA), Oklahoma Sooners (Big 12), Stanford Cardinal (Pac-12), Virginia Cavaliers (ACC), Wisconsin Badgers (Big Ten)

Mainland Teams: Charleston Southern Buccaneers (Big South) (Florida, Middle Tenn.), Coppin State Eagles (MEAC) (Dayton, Virginia, Wisconsin), Wofford Terriers (SoCon) (Oklahoma and Stanford)

Quarterfinals (Wed., Nov. 21)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
12 p.m. Florida vs. Oklahoma ESPN
2:30 p.m. (approx.) Wisconsin vs. Stanford ESPN/ESPN2
7 p.m. Butler vs. Dayton ESPNews/3
9:30 p.m. (approx.) Virginia vs. Middle Tennessee ESPN2

Semifinals (Thu., Nov. 22)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
1:30 p.m. Championship Oklahoma vs. Wisconsin ESPN
4 p.m. (approx.) Championship Dayton vs. Virginia ESPN
7 p.m. Consolation Florida vs. Stanford ESPN2
9:30 p.m. (approx.) Consolation Butler vs. Middle Tennessee ESPNU

Finals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
11:30 a.m. 3rd/4th Place Oklahoma vs. Dayton ESPN2
2 p.m. (approx.) Championship Wisconsin vs. Virginia ESPN
7 p.m. 7th/8th Place Stanford vs. Middle Tennessee ESPNU
9:30 p.m. (approx.) 5th/6th Place Florida vs. Butler ESPNU

Regional Round (On-Campus) Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 7 p.m. Charleston Southern at Florida SEC Network+
Sat., Nov. 10 7 p.m. Miami (Ohio) at Butler* FSN
Sat., Nov. 10 7 p.m. Coppin State at Dayton ESPN+
Fri., Nov. 16 7 p.m. Coppin State at Virginia ACC Network Extra
Fri., Nov. 16 7:30 p.m. Charleston Southern at Middle Tennessee TBA
Fri., Nov. 16 10 p.m. Wofford at Stanford (Canceled due to fires) None
Sat., Nov. 17 8 p.m. Houston Baptist at Wisconsin* BTN or BTN Plus
Sun., Nov. 18 2 p.m. Wofford at Oklahoma FS Oklahoma
Mon., Nov. 19 7:30 p.m. Trinity Baptist (non-D1) at Charleston Southern^ ESPN+
Wed., Nov. 21 7 p.m. Coppin State at Wofford ESPN3
Fri., Nov. 23 1 p.m. Mars Hill (non-D1) at Wofford^ SoCon DN
Fri., Nov. 23 3:30 p.m. (approx.) Coppin State vs. Charleston Southern at Wofford None
* Waiver game, visiting team is not participating in the Mainland bracket
^ Additional game for visiting teams permitted under MTE rule

NIT Season Tip-Off

Nov. 6, 9-10, 12-14, 16-17: Campus sites
Wed., and Fri., Nov. 21 and 23: Brooklyn (Bracket)

Host Teams: Kansas Jayhawks (Big 12), Louisville Cardinals (ACC), Marquette Golden Eagles (Big East), Tennessee Volunteers (SEC)

Visiting Teams: Bethune-Cookman Wildcats (MEAC) (Marquette), Louisiana Ragin’ Cajuns (Sun Belt)*, Vermont Catamounts (AE) (Kansas)

* Per the Gulf Coast Showcase’s event release, only Louisiana’s game at Tennessee counts as part of their participation.

Semifinals (Wed., Nov. 21)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
5 p.m. Louisville vs. Tennessee ESPN2
7:30 p.m. (approx.) Marquette vs. Kansas ESPN2

Finals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
7 p.m. Consolation Louisville vs. Marquette ESPN2
9:30 p.m. (approx.) Championship Tennessee vs. Kansas ESPN2

Non-Bracketed Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 7 p.m. Lenoir-Rhyne (non-D1) at Tennessee* SEC Network
Fri., Nov. 9 7 p.m. Louisiana at Tennessee^ SEC Network+
Sat., Nov. 10 4 p.m. Bethune-Cookman at Marquette FS2
Mon., Nov. 12 8 p.m. Vermont at Kansas ESPN2
Tue., Nov. 13 7 p.m. Trinity Baptist (non-D1) at Bethune-Cookman* TBA
Tue., Nov. 13 7 p.m. Southern at Louisville* ACC Network Extra
Wed., Nov. 14 7 p.m. NVU-Lyndon (non-D1) at Vermont* ESPN+
Thu., Nov. 15 7 p.m. Johnson (Fla.) (non-D1) at Bethune-Cookman* TBA
Fri., Nov. 16 7 p.m. Vermont at Louisville ACC Network Extra
Fri., Nov. 16 8 p.m. Louisiana at Kansas! Jayhawk SN/ESPN+
Sat., Nov. 17 1 p.m. Presbyterian at Marquette* FSN
* Waiver game, visiting team is not participating in the NIT Season Tip-Off
^ Doubling as an Gulf Coast Showcase non-bracketed game
! Counts as part of KU's participation, but not ULL's

AdvoCare Invitational

Nov. 13, 15, 17-19, 21: Campus sites
Thu.-Fri. and Sun., Nov. 22-23 and 25: Lake Buena Vista, Fla. (Bracket)

Teams: Canisius Golden Griffins (MAAC), College of Charleston Cougars (CAA), Florida State Seminoles (ACC), LSU Tigers (SEC), Memphis Tigers (American), Oklahoma State Cowboys (Big 12), UAB Blazers (C-USA), Villanova Wildcats (Big East)

The Furman Paladins will play two non-D1 teams at home as part of their participation in this event, serving as the opponent for Villanova’s home non-bracketed game.

Quarterfinals (Thu., Nov. 22)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
1:30 p.m. Villanova vs. Canisius ESPN2
4 p.m. (approx.) Oklahoma State vs. Memphis ESPN2
7 p.m. College of Charleston vs. LSU ESPNU
9:30 p.m. (approx.) UAB vs. Florida State ESPN2

Semifinals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
11:30 a.m. Championship Villanova vs. Oklahoma State ESPN
2 p.m. (approx.) Consolation Memphis vs. Canisius ESPN3
4:30 p.m. Championship LSU vs. Florida State ESPN2
7 p.m. (approx.) Consolation College of Charleston vs. UAB ESPN3

Finals (Sun., Nov. 25)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
10:30 a.m. 7th/8th Place UAB vs. Canisius ESPNU
1 p.m. (approx.) Championship Villanova vs. Florida State ESPN
4 p.m. 3rd/4th Place Oklahoma State vs. LSU ESPN2
6:30 p.m. (approx.) 5th/6th Place Memphis vs. College of Charleston ESPNU

Non-Bracketed Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 13 7 p.m. Memphis at LSU SEC Network
Thu., Nov. 15 7 p.m. North Greenville (non-D1) at Furman* ESPN3
Sat., Nov. 17 5 p.m. Furman at Villanova* FS2
Sun., Nov. 18 4 p.m. College of Charleston at Oklahoma State FS Southwest
Sun., Nov. 18 5 p.m. West Alabama (non-D1) at UAB^ TBA
Mon., Nov. 19 7 p.m. Canisius at Florida State ACC Network Extra
Wed., Nov. 21 6:30 p.m. Southern Wesleyan (non-D1) at Furman* ESPN3
* Furman's three-game participation is described above.
^ Waiver game, visiting team is not participating in the main bracket.

Wooden Legacy

Nov. 16: Evanston, Ill.
Thu.-Fri. and Sun., Nov. 22-23 and 25: Fullerton, Calif. (Bracket)

Teams: Fresno State Bulldogs (MW), Grand Canyon Antelopes (WAC), Hawai’i Rainbow Warriors (Big West), La Salle Explorers (A 10), MIami Hurricanes (ACC), Northwestern Wildcats (Big Ten), Seton Hall Pirates (Big East), Utah Utes (Pac-12),Semifinals (Fri., Nov. 23)

Quarterfinals (Thu., Nov. 22)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
2:30 p.m. La Salle vs. Miami (Fla.) ESPNU
5 p.m. (approx.) Northwestern vs. Fresno State ESPNU
9 p.m. Seton Hall vs. Grand Canyon ESPN3
11:30 p.m. (approx.) Hawai'i vs. Utah ESPN2

Semifinals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
2 p.m. Championship Miami (Fla.) vs. Fresno State ESPN2
4:30 p.m. (approx.) Consolation La Salle vs. Northwestern ESPNU
9 p.m. Consolation Grand Canyon vs. Utah ESPN3
11:30 p.m. (approx.) Championship Seton Hall vs. Hawai'i ESPN2

Finals (Sun., Nov. 25)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
2 p.m. 5th/6th Place Northwestern vs. Utah ESPNU
4:30 p.m. (approx.) 3rd/4th Place Fresno State vs. Hawai'i ESPNU
8 p.m. 7th/8th Place La Salle vs. Grand Canyon ESPN3
10:30 p.m. (approx.) Championship Miami vs. Seton Hall ESPN2

Non-Bracketed Game

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 16 7 p.m. Binghamton at Northwestern* ESPNews
* Waiver game, visiting team is not participating in the main bracket

Continental Tire Las Vegas Holiday Invitational

Nov. 16-19: Campus sites
Thu.-Fri., Nov. 22-23: Las Vegas
Fri.-Sat.: Nov. 23-24: Little Rock (Release)

Host Teams: UMass Minutemen (A 10), Nevada Wolf Pack (MW), Southern Illinois Salukis (MVC), Tulsa Golden Hurricane (American)

Visiting Teams: Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC), Cal Baptist Lancers (WAC, transitional), Howard Bison (MEAC), Little Rock Trojans (Sun Belt)

Host Semifinals (Thu., Nov. 22)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
1:30 p.m. UMass vs. Southern Illinois FS1
4 p.m. (approx.) Tulsa vs. Nevada FS1

Host Finals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
10 p.m. Championship UMass vs. Nevada FS1
12:30 a.m. (approx.) Consolation Southern Illinois vs. Tulsa FS1

Visitor Semifinals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
2 p.m. Cal Baptist vs. Arkansas Pine Bluff None
4:30 p.m. (approx.) Howard at Little Rock Little Rock stream

Visitor Finals (Sat., Nov. 24)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
2 p.m. Consolation Cal Baptist vs. Howard None
4:30 p.m. (approx.) Championship Arkansas Pine Bluff at Little Rock Little Rock stream

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 16 1 p.m. Cal Baptist at Tulsa Tulsa stream
Fri., Nov. 16 7 p.m. Howard at UMass ESPN+
Fri., Nov. 16 11 p.m. Little Rock at Nevada ESPNU
Sat., Nov. 17 8 p.m. Arkansas Pine Bluff at Southern Illinois ESPN3
Mon., Nov. 19 7 p.m. Arkansas Pine Bluff at UMass ESPN+
Mon., Nov. 19 8 p.m. Howard at Southern Illinois ESPN+
Mon., Nov. 19 8 p.m. Little Rock at Tulsa Tulsa stream
Mon., Nov. 19 10 p.m. Cal Baptist at Nevada MWN

Continental Tire Las Vegas Invitational

Sat.-Mon., Nov. 10-19: Campus sites
Thu.-Fri., Nov. 22-23: Las Vegas

Host Teams: Michigan State Spartans (Big Ten), North Carolina Tar Heels (ACC), Texas Longhorns (Big 12), UCLA Bruins (Pac-12)

Visiting Teams: Presbyterian Blue Hose (Big South) (Presbyterian), St. Francis (Pa.) Red Flash (NEC) (UNC), Tennessee Tech Golden Eagles (OVC) (UNC), The Citadel Bulldogs (SoCon) (Texas, The Citadel), ULM Warhawks (Sun Belt) (Texas)

Host Semifinals (Thu., Nov. 22)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
7:30 p.m. North Carolina vs. Texas FS1
10 p.m. (approx.) UCLA vs. Michigan State FS1

Host Finals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
4 p.m. Consolation North Carolina vs. UCLA Fox
6:30 p.m. (approx.) Championship Texas vs. Michigan State Fox

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 1 p.m. Millsaps (non-D1) at ULM* ULM stream
Sat., Nov. 10 7 p.m. Presbyterian at Tennessee Tech ESPN+
Mon., Nov. 12 8 p.m. ULM at Texas Longhorn Network
Mon., Nov. 12 7 p.m. Mid-Atlantic Christian (non-D1) at The Citadel* ESPN+
Mon., Nov. 12 7 p.m. Welch (non-D1) at Presbyterian* ESPN+
Wed., Nov. 14 7 p.m. Johnson (Fla.) (non-D1) at The Citadel* ESPN3
Wed., Nov. 14 7 p.m. ULM at Michigan State BTN Plus
Thu., Nov. 15 11 a.m. Boyce (non-D1) at Presbyterian* ESPN+
Fri., Nov. 16 7 p.m. Tennessee Tech at North Carolina ACC RSNs/ESPN3
Fri., Nov. 16 8 p.m. The Citadel at Texas Longhorn Network
Fri., Nov. 16 11 p.m. St. Francis (Pa.) at UCLA Pac-12 Networks Nat'l & LA
Sun., Nov. 18 6 p.m. Tennessee Tech at Michigan State BTN
Mon., Nov. 19 8 p.m. St. Francis (Pa.) at North Carolina ACC Network Extra
Mon., Nov. 19 11 p.m. Presbyterian at UCLA Pac-12 Networks Nat'l & LA
Fri., Nov. 23 7 p.m. ULM at Tennessee Tech ESPN+
* Non-D1 game permitted under current MTE rules

Emerald Coast Classic

Nov. 10, 13, 16-17, 19-20: Campus sites
Fri.-Sat., Nov. 23-24: Niceville, Fla.

Host Teams: Baylor Bears (Big 12), Cincinnati Bearcats (American), George Mason Patriots (A 10), Ole Miss Rebels (SEC)

Visiting Teams: Nicholls State Colonels (Southland), N.C. Central Eagles (MEAC), Southern Jaguars (SWAC), Western Michigan Broncos (MAC)

Semifinals (Fri., Nov. 23)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
12 p.m. Visitors' Southern vs. Western Michigan EmeraldCoastTV.com
2:30 p.m. (approx.) Visitors' Nicholls State vs. North Carolina Central EmeraldCoastTV.com
7 p.m. Hosts' George Mason vs. Cincinnati CBSSN
9:30 p.m. (approx.) Hosts' Baylor vs. Ole Miss CBSSN

Finals (Sat., Nov. 24)

Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
11 a.m. Visitors' Consolation Southern vs. N.C. Central EmeraldCoastTv.com
1:30 p.m. (approx.) Visitors' Championship Western Michigan vs. Nicholls State EmeraldCoastTv.com
4 p.m. (approx.) Hosts' Consolation George Mason vs. Baylor EmeraldCoastTv.com
7 p.m. (approx.) Hosts' Championship Cincinnati vs. Ole Miss CBSSN

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 4 p.m. Western Michigan at Ole Miss SEC Network+
Sat., Nov. 10 6 p.m. Southern at Baylor FS Southwest
Tue., Nov. 13 7 p.m. N.C. Central at Cincinnati ESPN3
Fri., Nov. 16 12 p.m. Nicholls State at Baylor FS Southwest
Sat., Nov. 17 4 p.m. Southern at George Mason ESPN+
Mon., Nov. 19 7 p.m. Western Michigan at Cincinnati ESPN3
Tue., Nov. 20 7 p.m. N.C. Central at George Mason ESPN+
Tue., Nov. 20 7 p.m. Nicholls State at Ole Miss SEC Network

Hall of Fame Belfast Classic

Nov. 18, 20-21, 23-24: Campus sites
Thu.-Sat., Nov. 29-Dec. 1, 2018: Belfast, Northern Ireland (Schedule)

Goliath Bracket (Host) Teams: Buffalo Bulls (MAC), Milwaukee Panthers (Horizon), San Francisco Dons (WCC), Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland)

Samson Bracket (Visiting) Teams: Albany Great Danes (AE), Dartmouth Big Green (Ivy), LIU Brooklyn Blackbirds (NEC), Marist Red Foxes (MAAC)

Samson Semifinals (Thu., Nov. 29)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
11:30 a.m. Marist vs. Dartmouth CBSSN
2 p.m. LIU Brooklyn vs. Albany CBSSN

Goliath Semifinals (Fri., Nov. 30)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
5:30 a.m. Milwaukee vs. Buffalo BBC Northern Ireland
8 a.m. (approx.) San Francisco vs. Stephen F. Austin BBC Northern Ireland

Samson Finals (Fri., Nov. 30)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
12 p.m. Consolation Dartmouth vs. Albany CBSSN
2:30 p.m. (approx.) Championship Marist vs. LIU Brooklyn CBSSN

Goliath Finals (Sat., Dec. 1)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
8 a.m. Consolation Milwaukee vs. Stephen F. Austin CBSSN
10:30 a.m. (approx.) Championship Buffalo vs. San Francisco CBSSN

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sun., Nov. 18 8 p.m. LIU Brooklyn vs. San Francisco (at Cal State Monterey Bay) None
Tue., Nov. 20 8 p.m. LIU Brooklyn at Milwaukee ESPN3
Tue., Nov. 20 8:30 p.m. Marist at Stephen F. Austin ESPN+
Wed., Nov. 21 7 p.m. Dartmouth at Buffalo ESPN+
Fri., Nov. 23 8 p.m. Albany at Milwaukee ESPN+
Sat., Nov. 24 2 p.m. Marist at Buffalo ESPN3
Sat., Nov. 24 5 p.m. Dartmouth at San Francisco TheW.tv
Sun., Nov. 25 5:30 p.m. St. Edward's (non-D1) at Stephen F. Austin* ESPN3
* Non-D1 game permitted under current MTE rules

Continental Tire Las Vegas Classic

Dec. 9, 15, 17, 19: Campus sites
Sat.-Sun., Dec. 22-23: Las Vegas

Host Teams: Drake Bulldogs (MVC), New Mexico State Aggies (WAC), San Diego Toreros (WCC), Washington State Cougars (Pac-12)

Visiting Teams: Cal State Northridge Matadors (Big West), Rider Broncs (MAAC), Northern Colorado Bears (Big Sky), SIU Edwardsville Cougars (OVC)

Semifinals (Sat., Dec. 22)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
2 p.m. Visitors' SIU Edwardsville vs. Cal State Northridge TBA
4:30 p.m. (approx.) Visitors' Northern Colorado vs. Rider TBA
7:30 p.m. Hosts' Drake vs. New Mexico State FS2
10 p.m. (approx.) Hosts' San Diego vs. Washington State FS1

Finals (Sun., Dec. 23)

Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Matchup Teams TV/Streaming
2 p.m. Visitors' Consolation SIU Edwardsville vs. Northern Colorado TBA
4:30 p.m. (approx.) Visitors' Championship Cal State Northridge vs. Rider TBA
7:30 p.m. Hosts' Championship Drake vs. San Diego FS1
10 p.m. (approx.) Hosts' Consolation New Mexico State vs. Washington State FS1

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sun., Dec. 9 4 p.m. Cal State Northridge at San Diego TheW.tv
Sat., Dec. 15 10 p.m. Northern Colorado at San Diego TheW.tv
Mon., Dec. 17 8 p.m. SIU Edwardsville at Drake Mediacom/ESPN+
Mon., Dec. 17 9 p.m. Northern Colorado at New Mexico State AggieVision
Mon., Dec. 17 10 p.m. Rider at Washington State Pac-12 Networks
Wed., Dec. 19 10:30 p.m. SIU Edwardsville at Washington State Pac-12 Networks
Wed., Dec. 19 8 p.m. Rider at Drake ESPN3
Wed., Dec. 19 9 p.m. Cal State Northridge at New Mexico State WAC.tv

Hawaiian Airlines Diamond Head Classic

Dec. 16: Fort Worth, Texas
Sat.-Sun. and Tue., Dec. 22-23 and 25: Honolulu (Bracket)

Teams: Bucknell Bison (Patriot), Charlotte 49ers (C-USA), Colorado Buffaloes (Pac-12), Hawai’i Rainbow Warriors (Big West, host), Indiana State Sycamores (MVC), Rhode Island Rams (A 10), TCU Horned Frogs (Big 12), UNLV Runnin’ Rebels (MW)

Quarterfinals (Sat., Dec. 22)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
3 p.m. Indiana State vs. Colorado ESPNU
5:30 p.m. (approx.) UNLV at Hawai'i ESPNU
10 p.m. Charlotte vs. TCU ESPN3
12:30 a.m. (approx.) Rhode Island vs. Bucknell ESPN3

Semifinals (Sun., Dec. 23)

Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Bracket Teams TV/Streaming
4:30 p.m. Championship Indiana State vs. UNLV ESPN2
7 p.m. (approx.) Consolation Colorado at Hawai'i ESPNU
10 p.m. Championship Bucknell vs. TCU ESPN2
12:30 a.m. (approx.) Consolation Rhode Island vs. Charlotte ESPNU

Finals (Tue., Dec. 25)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
1 p.m. 7th/8th Place Colorado vs. Charlotte ESPNU
3:30 p.m. (approx.) 5th/6th Place Rhode Island at Hawai'i ESPNU
6:30 p.m. 3rd/4th Place UNLV vs. Bucknell ESPNU
9 p.m. (approx.) Championship Indiana State vs. TCU ESPN2

Non-Bracketed Game

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sun., Dec. 16 5 p.m. Indiana State at TCU ESPNU

Non-Bracketed Exempt Multi-Team Events

Gotham Classic

Nov. 6-20: Campus sites (Release)

Teams: Duquesne Dukes (A 10), Notre Dame Fighting Irish (ACC), Radford Highlanders (Big South), UIC Flames (Horizon), William & Mary Tribe (CAA)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 7 p.m. UIC at Notre Dame ACC Network Extra
Fri., Nov. 9 9 p.m. UIC at Radford ESPN+
Sat., Nov. 10 5 p.m. William & Mary at Duquesne ESPN+
Mon., Nov. 12 8 p.m. UIC at Duquesne ESPN+
Wed., Nov. 14 7 p.m. Radford at Notre Dame ACC Network Extra
Thu., Nov. 15 8 p.m. William & Mary at UIC NBC Sports Chicago
Sat., Nov. 17 12 p.m. William & Mary at Notre Dame ACC Network Extra
Sat., Nov. 17 7 p.m. Radford at Duquesne ESPN+
Tue., Nov. 20 7 p.m. Duquesne at Notre Dame ACC Network Extra
Tue., Nov. 20 7 p.m. Radford at William & Mary CAA.tv

CNY Hoops Classic

Nov. 6-19: Campus sites

Teams: Binghamton Bearcats (AE), Colgate Raiders (Patriot), Cornell Big Red (Ivy), NJIT Highlanders (ASUN)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 7 p.m. Colgate at NJIT ESPN+
Tue., Nov. 6 8 p.m. Cornell at Binghamton ESPN+
Thu., Nov. 8 7 p.m. SUNY Canton (non-D1) at Cornell* ESPN+
Fri., Nov. 9 8 p.m. NJIT at Binghamton ESPN+
Sun., Nov. 11 1 p.m. Colgate at Cornell ESPN+
Mon., Nov. 12 7 p.m. Misericordia (non-D1) at Binghamton* ESPN3
Wed., Nov. 14 7 p.m. Nazareth (non-D1) at Colgate* PLN
Wed., Nov. 14 7 p.m. Kean (non-D1) at NJIT* ESPN+
Sat., Nov. 17 4 p.m. Cornell at NJIT ESPN+
Mon., Nov. 19 7 p.m. Binghamton at Colgate PLN
* Permitted fourth MTE game

Deep South Showcase

Nov. 9-23: Campus sites (Georgia Tech, UTRGV, Lamar)

Teams: East Carolina Pirates (American), Georgia Tech Yellow Jackets (ACC), Lamar Cardinals (Southland), Prairie View A&M Panthers (SWAC), UTRGV Vaqueros (WAC)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 7:30 p.m. Lamar at Georgia Tech ACC Network Extra
Sun., Nov. 11 4 p.m. Lamar at East Carolina ESPN3
Wed., Nov. 14 8 p.m. Prairie View A&M at UTRGV WAC Digital Network
Fri., Nov. 16 7:30 p.m. East Carolina at Georgia Tech ACC Network Extra
Sat., Nov. 17 3 p.m. Prairie View A&M at Lamar ESPN3
Mon., Nov. 19 7 p.m. UTRGV at East Carolina ECU stream
Wed., Nov. 21 7 p.m. Prairie View A&M at East Carolina ESPN3
Wed., Nov. 21 7:30 p.m. UTRGV at Georgia Tech ACC Network Extra
Fri., Nov. 23 4 p.m. Prairie View A&M at Georgia Tech ACC Network Extra
Fri., Nov. 23 8 p.m. Lamar at UTRGV WAC Digital Network

Hub City Classic

Nov. 9-23: Campus sites (Drexel, EMU, FDU, and Rutgers)

Teams: Boston University Terriers (Patriot), Drexel Dragons (CAA), Eastern Michigan Eagles (MAC), Fairleigh Dickinson Knights (NEC), Rutgers Scarlet Knights (Big Ten)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 7 p.m. Fairleigh Dickinson at Rutgers BTN Plus
Fri., Nov. 9 11 a.m. Drexel at Eastern Michigan ESPN3
Sun., Nov. 11 3 p.m. Drexel at Rutgers BTN Plus
Sun., Nov. 11 1 p.m. Emerson (non-D1) at Boston University* PLN
Sun., Nov. 11 2 p.m. Goshen (non-D1) at Eastern Michigan* ESPN3
Wed., Nov. 14 7 p.m. Bryn Athyn (non-D1) at Drexel* CAA.tv
Wed., Nov. 14 7 p.m. Queens College (non-D1) at Fairleigh Dickinson* NEC Front Row
Fri., Nov. 16 7 p.m. NYIT (non-D1) at Fairleigh Dickinson* NEC Front Row
Sun., Nov. 17 2:30 p.m. Boston University at Eastern Michigan ESPN3
Mon., Nov. 19 7 p.m. Eastern Michigan at Rutgers BTN
Wed., Nov. 21 3 p.m. Boston University at Drexel CAA.tv
Fri., Nov. 23 2 p.m. Boston University at Rutgers BTN Plus
* Waiver game

Maryland MTE

Nov. 9-23: Campus sites (Hofstra, Marshall, Maryland, Mount St. Mary’s)

Teams: Hofstra Pride (CAA), Marshall Thundering Herd (C-USA), Maryland Terrapins (Big Ten), Mount St. Mary’s Mountaineers (NEC), North Carolina A&T Aggies (MEAC)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 7:30 p.m. Mount St. Mary's at Hofstra CAA.tv
Sun., Nov. 11 2:30 p.m. Hofstra at Marshall ESPN+
Mon., Nov. 12 7 p.m. North Carolina A&T at Maryland ESPNU
Wed., Nov. 14 7 p.m. North Carolina A&T at Hofstra CAA.tv
Wed., Nov. 14 7 p.m. Mount St. Mary's at Marshall ESPN+
Fri, Nov. 16 7 p.m. Hofstra at Maryland BTN Plus
Sun., Nov. 18 4 p.m. Mount St. Mary's at Maryland BTN
Mon., Nov. 19 7 p.m. North Carolina A&T at Marshall ESPN+
Wed., Nov. 21 5 p.m. North Carolina A&T at Mount St. Mary's NEC Front Row
Fri., Nov. 23 6 p.m. Marshall at Maryland BTN

Hardwood Showcase

Nov. 9-23: Campus sites (Alex Bozich via Twitter and Jeff Goodman via Twitter, UTA, UC Davis, Montana State, TAMU-CC)
Nov. 16-18: Arlington, Texas (UC Davis)

Teams: Arkansas Razorbacks (SEC), Indiana Hoosiers (Big Ten), Montana State Bobcats (Big Sky), Texas A&M-Corpus Christi Islanders (Southland), UC Davis Aggies (Big West), UT Arlington Mavericks (Sun Belt)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 8 p.m. Montana State at Indiana BTN
Fri., Nov. 9 8 p.m. Our Lady of the Lake (non-D1) at Texas A&M-Corpus Christi* TAMU-CC feed
Sun., Nov. 11 9 p.m. Presentation (non-D1) at Montana State* Pluto.tv
Mon., Nov. 12 8 p.m. UC Davis at Arkansas SEC Network+
Fri., Nov. 16 8 p.m. Texas A&M-Corpus Christi at UT Arlington ESPN+
Sat., Nov. 17 3 p.m. UC Davis vs. Texas A&M-Corpus Christi (at Arlington, Texas) None
Sun., Nov. 18 1 p.m. UC Davis at UT Arlington ESPN+
Sun., Nov. 18 3:30 p.m. Indiana at Arkansas ESPN
Tue., Nov. 20 7 p.m. UT Arlington at Indiana BTN
Wed., Nov. 21 8 p.m. Montana State at Arkansas SEC Network+
Wed., Nov. 21 8 p.m. St. Mary's (Texas) at Texas A&M-Corpus Christi* TAMU-CC feed
Fri., Nov. 23 7 p.m. UC Davis at Indiana BTN Plus
Fri., Nov. 23 8 p.m. UT Arlington at Arkansas SEC Network+
* Non-D1 game permitted under current MTE rules

Barclays Center Classic Presented by Honda

Nov. 10-21, 24: Campus sites (Pitt, SLU, UCA, UNA)
Wed., Nov. 21: Brooklyn (MTE confirmed by email from Matt Doherty, Atlantic 10 Associate Commissioner)

Teams: Central Arkansas Bears (Southland), North Alabama Lions (ASUN, transitional), Pittsburgh Panthers (ACC), Saint Louis Billikens (A 10), Troy Trojans (Sun Belt)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 8 p.m. Troy at Saint Louis FS Midwest/ESPN+
Mon., Nov. 12 7 p.m. Troy at Pittsburgh ACC Network Extra
Mon., Nov. 12 8 p.m. University of the Ozarks (non-D1) at Central Arkansas* TBA
Tue., Nov. 13 8 p.m. North Alabama at Saint Louis FS Midwest/ESPN+
Thu., Nov. 15 7 p.m. Central Arkansas at Pittsburgh ACC Network Extra
Sat., Nov. 17 12 p.m. North Alabama at Pittsburgh ACC Network Extra
Sun., Nov. 18 3 p.m. Central Arkansas at Troy TBA
Tue., Nov. 20 7 p.m. Martin Methodist (non-D1) at North Alabama* ESPN+
Wed., Nov. 21 12 p.m. Saint Louis vs. Pittsburgh (at Brooklyn) ACC Network Extra
Sat., Nov. 24 12:30 p.m. North Alabama at Troy TBA
Sat., Nov. 24 4 p.m. Central Arkansas at Saint Louis FS Midwest/ESPN+
* Non-D1 game permitted under current MTE rules

Wolfpack Classic

Nov. 10-Dec. 1: Campus sites (Maine, Mercer, N.C. State, Saint Peter’s)

Teams: Maine Black Bears (AE), Maryland Eastern Shore Fighting Hawks (MEAC), Mercer Bears (SoCon), N.C. State Wolfpack (ACC), North Texas Mean Green (C-USA), Saint Peter’s Peacocks (MAAC)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 12 p.m. Maryland Eastern Shore at N.C. State ACC RSNs/ESPN3
Sat., Nov. 17 2 p.m. Maine at N.C. State ACC Network Extra
Sat., Nov. 17 6 p.m. Maryland Eastern Shore at North Texas C-USA.tv ($)
Tue., Nov. 20 7 p.m. Saint Peter's at N.C. State ACC RSNs/ESPN3
Tue., Nov. 20 7 p.m. Maryland Eastern Shore at Mercer ESPN3
Tue., Nov. 20 8 p.m. Maine at North Texas C-USA.tv ($)
Sat., Nov. 24 2 p.m. Mercer at N.C. State ACC Network Extra
Sat., Nov. 24 4 p.m. Central Penn. (non-D1) at Maryland Eastern Shore* TBA
Sat., Nov. 24 5 p.m. Saint Peter's at North Texas C-USA.tv ($)
Tue., Nov. 27 7 p.m. Brewton-Parker (non-D1) at Mercer* ESPN3
Wed., Nov. 28 7 p.m. Princeton at Maine^ TBA
Sat., Dec. 1 3 p.m. Maine at Saint Peter's SPU Athletics on YouTube
* Non-D1 game permitted under current MTE rules
^ Waiver game

Men Against Breast Cancer Cup

Nov. 10-24: Campus sites (Alabama A&M, BYU, Houston, Rice)

Teams: Alabama A&M Bulldogs (SWAC), BYU Cougars (WCC), Houston Cougars (American), Northwestern State Demons (Southland), Rice Owls (C-USA)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 3 p.m. Alabama A&M at Houston ESPN3
Mon., Nov. 12 8 p.m. Alabama A&M at Rice CUSA.tv ($)
Tue., Nov. 13 9 p.m. Northwestern State at BYU BYU TV
Wed., Nov. 14 8 p.m. Rice at Houston ESPN3
Sat., Nov. 17 3 p.m. Northwestern State at Rice ESPN3
Sat., Nov. 17 6 p.m. Alabama A&M at BYU BYU TV
Mon., Nov. 19 8 p.m. Northwestern State at Houston UH stream
Wed., Nov. 21 9 p.m. Rice at BYU BYU TV
Fri., Nov. 23 7:30 p.m. Alabama A&M vs. Northwestern State None
Sat., Nov. 24 6 p.m. Houston at BYU BYU TV

Ohio Valley Hardwood Showcase

Nov. 11-23: Campus sites (UK, North Dakota, Tennessee State, VMI, Winthrop)

Teams: Kentucky Wildcats (SEC), North Dakota Fighting Hawks (Summit), Tennessee State Tigers (OVC), Virginia Military Keydets (SoCon), Winthrop Eagles (Big South)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sun., Nov. 11 1 p.m. Goucher (non-D1) at VMI* TBA
Tue., Nov. 13 7 p.m. Pfieffer (non-D1) at Winthrop* ESPN+
Wed., Nov. 14 9 p.m. North Dakota at Kentucky SEC Network
Thu., Nov. 15 7 p.m. Carver (non-D1) at Tennessee State* ESPN+
Sat., Nov. 17 2:30 p.m. ETSU at Winthrop^ ESPN+
Sat., Nov. 17 4 p.m. Minnesota Morris (non-D1) at North Dakota* UND stream
Sat., Nov. 17 7 p.m. Fisk (non-D1) at Tennessee State* ESPN+
Sun., Nov. 18 6 p.m. VMI at Kentucky SEC Network
Tue., Nov. 20 7 p.m. Kentucky Christian (non-D1) at VMI* ESPN3
Tue., Nov. 20 8 p.m. Concordia (Neb.) (non-D1) at North Dakota* UND stream
Wed., Nov. 21 1 p.m. Winthrop at Kentucky SEC Network
Thu., Nov. 22 2 p.m. Central Penn (non-D1) at Winthrop* ESPN+
Fri., Nov. 23 7 p.m. Tennessee State at Kentucky SEC Network
* Non-D1 game permitted under current MTE rules
^ Waiver game

Buckeye Basketball Classic

Nov. 11-23: Campus sites (Ohio State, Cleveland State, Purdue Fort Wayne, Samford, S.C. State)

Teams: Cleveland State Vikings (Horizon), Ohio State Buckeyes (Big Ten), Purdue Fort Wayne Mastodons (Summit), Samford Bulldogs (SoCon), South Carolina State Bulldogs (MEAC)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sun., Nov. 11 4 p.m. Purdue Fort Wayne at Ohio State BTN
Fri., Nov. 16 7 p.m. South Carolina State at Cleveland State ESPN3
Sun., Nov. 18 2 p.m. South Carolina State at Ohio State BTN Plus
Sun., Nov. 18 5 p.m. Samford at Cleveland State ESPN+
Tue., Nov. 20 7 p.m. Samford at Ohio State BTN Plus
Tue., Nov. 20 7 p.m. South Carolina State at Purdue Fort Wayne PFW stream
Fri., Nov. 23 7 p.m. Samford at Purdue Fort Wayne PFW stream
Fri., Nov. 23 8 p.m. Cleveland State at Ohio State (at St. John Arena) FS1
Sun., Nov. 25 5 p.m. Purdue Fort Wayne at Cleveland State ESPN+
Sun., Nov. 25 7:30 p.m. South Carolina State at Samford ESPN+

Junkanoo Jam and Bimini Jam

Nov. 9-10, 25: Campus sites
Thu.-Mon., Nov. 15-20: Bimini, Bahamas (Bracket)

Junkanoo Jam Teams: Cal State Bakersfield Roadrunners (WAC), Central Michigan Chippewas (MAC), San Jose State Spartans (MW), Weber State Wildcats (Big Sky)

Bimini Jam Teams: Air Force Falcons (MW), High Point Panthers (Big South), South Dakota Coyotes (Summit), UMBC Retrievers (AE)

Junkanoo Jam Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 9 p.m. Bethesda (non-D1) at Weber State* TBA
Thu., Nov. 15 6 p.m. Cal State Bakersfield vs. Central Michigan (Game 1) FloHoops.com ($)
Thu., Nov. 15 8:30 p.m. (approx.) San Jose State vs. Weber State (Game 2) FloHoops.com ($)
Fri., Nov. 16 8:30 p.m. (approx.) Central Michigan vs. Weber State (Game 3) FloHoops.com ($)
Sat., Nov. 17 6 p.m. Cal State Bakersfield vs. San Jose State (Game 4) FloHoops.com ($)
Sun., Nov. 18 6 p.m. (approx.) Central Michigan vs. San Jose State FloHoops.com ($)
Sun., Nov. 18 8:30 p.m. (approx.) Weber State vs. Cal State Bakersfield FloHoops.com ($)
Sun., Nov. 25 1 p.m. Siena Heights (non-D1) at Central Michigan* CSN Digital
* Permitted fourth MTE game

Bimini Jam Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 1 p.m. Shenandoah (non-D1) at UMBC* ESPN3
Fri., Nov. 16 3:30 p.m. Air Force vs. UMBC (Game 1) FloHoops.com ($)
Fri., Nov. 16 6 p.m. (approx.) High Point vs. South Dakota (Game 2) FloHoops.com ($)
Sat., Nov. 17 8:30 p.m. (approx.) UMBC vs. High Point (Game 3) FloHoops.com ($)
Sun., Nov. 18 3:30 p.m. Air Force vs. South Dakota (Game 4) FloHoops.com ($)
Mon., Nov. 19 6 p.m. High Point vs. Air Force FloHoops.com ($)
Mon., Nov. 19 8:30 p.m. (approx.) UMBC vs. South Dakota FloHoops.com ($)
* Permitted fourth MTE game

Jersey Mike’s Jamaica Classic Montego Bay

Nov. 10, 12, 21, 24: Campus sites
Fri.-Sun., Nov. 16-18: Montego Bay, Jamaica (USF, Austin Peay, Ohio, Campbell, Georgetown)

Host Teams: Georgetown Hoyas (Big East), Loyola Marymount Lions (WCC), Ohio Bobcats (MAC), South Florida Bulls (American)

Visiting Teams: Austin Peay Governors (OVC), Campbell Fighting Camels (Big South), Central Connecticut State Blue Devils (NEC) (USF), Florida A&M Rattlers (MEAC) (USF)

Day 1 (Fri., Nov. 16)

Tip Time (ET) Tier Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Tier Teams TV/Streaming
11:30 a.m. Visitors' Austin Peay vs. Central Connecticut State CBSSN
2 p.m. (approx.) Visitors' Florida A&M vs. Campbell CBSSN
4:30 p.m. (approx.) Hosts' Ohio vs. South Florida CBSSN
7 p.m. (approx.) Hosts' Georgetown vs. Loyola Marymount CBSSN

Day 2 (Sun., Nov. 18)

Tip Time (ET) Tier Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Tier Teams TV/Streaming
12 p.m. Hosts' Georgetown vs. USF CBSSN
2:30 p.m. (approx.) Visitors' Austin Peay vs. Campbell CBSSN
6:30 p.m. Hosts' Ohio vs. Loyola Marymount CBSSN
9 p.m. (approx.) Visitors' Florida A&M vs. Central Connecticut State CBSSN

On-Campus Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 6 p.m. Central Connecticut State at Georgetown FS2
Mon., Nov. 12 7 p.m. Austin Peay at South Florida USF stream
Mon., Nov. 12 7 p.m. Campbell at Ohio ESPN3
Wed., Nov. 21 7 p.m. Florida A&M at South Florida TBA
Wed., Nov. 21 10 p.m. Central Connecticut State at Loyola Marymount TheW.tv
Sat., Nov. 24 2 p.m. Austin Peay at Ohio TBA
Sat., Nov. 24 12 p.m. Campbell at Georgetown FSN
Sat., Nov. 24 10:30 p.m. Florida A&M at Loyola Marymount TheW.tv

Goldie and Herman Ungar Classic

Nov. 11-13, 21: Campus sites
Fri.-Mon., Nov. 16-19: Mobile, Ala. (South Alabama)

Teams: Chattanooga Mocs (SoCon), Jacksonville Dolphins (ASUN), South Alabama Jaguars (Sun Belt), Southeast Missouri State Redhawks (OVC)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sun., Nov. 11 5 p.m. Huntington (non-D1) at South Alabama* ESPN+
Mon., Nov. 12 7:30 p.m. Quincy (non-D1) at Southeast Missouri State* ESPN+
Tue., Nov. 13 7 p.m. Cumberland (Tenn.) (non-D1) at Chattanooga* ESPN+
Fri., Nov. 16 5 p.m. Jacksonville vs. Southeast Missouri State None
Fri., Nov. 16 8 p.m. Chattanooga at South Alabama JagNationTV.com
Sat., Nov. 17 5 p.m. Southeast Missouri State vs. Chattanooga None
Sat., Nov. 17 8 p.m. Jacksonville at South Alabama JagNationTV.com
Sun., Nov. 18 4 p.m. Jacksonville vs. Chattanooga None
Mon., Nov. 19 8 p.m. Southeast Missouri State at South Alabama ESPN+
Wed., Nov. 21 7 p.m. Florida Memorial (non-D1) at Jacksonville* ESPN+
* Permitted fourth MTE game

John Bach Classic

Nov. 6, 21, 23, 25: Campus sites
Fri.-Sun., Nov. 16-18: The Bronx, N.Y. (confirmed by email from Matt Doherty, Atlantic 10 Associate Commissioner, schedule via Youngstown State)

Teams: Columbia Lions (Ivy), FIU Panthers (C-USA), Fordham Rams (A 10, host), Youngstown State Penguins (Horizon)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 7 p.m. CCNY (non-D1) at Fordham* ESPN+
Fri., Nov. 16 6 p.m. FIU at Fordham ESPN+
Fri., Nov. 16 8:30 p.m. (approx.) Youngstown State vs. Columbia None
Sat., Nov. 17 3:30 p.m. Youngstown State at Fordham ESPN+
Sat., Nov. 17 6 p.m. (approx.) Columbia vs. FIU None
Sun., Nov. 18 12 p.m. FIU vs. Youngstown State None
Sun., Nov. 18 5 p.m. Columbia at Fordham ESPN+
Wed., Nov. 21 7 p.m. Westminster (Pa.) (non-D1) at Youngstown State* ESPN3
Fri., Wed. 23 5 p.m. Ave Maria (non-D1) at FIU* CUSA.tv ($)
Sun., Nov. 25 2 p.m. St. Joseph's-Brooklyn (non-D1) at Columbia* ESPN+
* Permitted fourth MTE game

Brown Bears Tip-Off Classic

Nov. 12, 21, 23: Campus sites
Fri.-Sun., Nov. 16-18: Providence, R.I. (Brown)

Teams: Army West Point Black Knights (Patriot), Brown Bears (Ivy, host), Sacred Heart Pioneers (NEC), UMass Lowell River Hawks (AE)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Mon., Nov. 12 7:30 p.m. Western New England (non-D1) at Sacred Heart* TBA
Fri., Nov. 16 5 p.m. Sacred Heart vs. Army West Point ESPN+
Fri., Nov. 16 7:30 p.m. (approx.) UMass Lowell at Brown ESPN+
Sat., Nov. 17 3:30 p.m. UMass Lowell vs. Army West Point ESPN+
Sat., Nov. 17 6 p.m. (approx.) Sacred Heart at Brown ESPN+
Sun., Nov. 18 1:30 p.m. Sacred Heart vs. UMass Lowell ESPN+
Sun., Nov. 18 4 p.m. (approx.) Army West Point at Brown ESPN+
Wed., Nov. 21 3 p.m. Salve Regina (non-D1) at Brown ESPN+
Wed., Nov. 21 7:30 p.m. SUNY Maritime (non-D1) at Army West Point* TBA
Fri., Nov. 23 2 p.m. UMass Boston at UMass Lowell* TBA
* Permitted fourth MTE game

KEMI Northern Kentucky Basketball Classic

Nov. 8, 11, 20: Campus sites
Fri.-Sun., Nov. 16-18: Highland Heights, Ky. (NKU)

Teams: Coastal Carolina Chanticleers (Sun Belt), Manhattan Jaspers (MAAC), Northern Kentucky Norse (Horizon, host), UNC Asheville Bulldogs (Big South)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Thu., Nov. 8 7 p.m. St. Andrew's (non-D1) at UNC Asheville* ESPN+
Sun., Nov. 11 6 p.m. Wabash (non-D1) at Northern Kentucky* ESPN+
Fri., Nov. 16 4:30 p.m. Manhattan vs. Coastal Carolina ESPN3
Fri., Nov. 16 7 p.m. (approx.) UNC Asheville at Northern Kentucky ESPN3
Sat., Nov. 17 4:30 p.m. Coastal Carolina vs. UNC Asheville ESPN3
Sat., Nov. 17 7 p.m. (approx.) Manhattan at Northern Kentucky ESPN3
Sun., Nov. 18 3:30 p.m. Manhattan vs. UNC Asheville ESPN3
Sun., Nov. 18 6 p.m. (approx.) Coastal Carolina at Northern Kentucky FS Ohio/ESPN+
Tue., Nov. 20 7 p.m. Methodist (non-D1) at Coastal Carolina* TBA
* Permitted 4th MTE game

Commodore Classic

Nov. 16-27: Campus sites (Alcorn State, Kent State, Vanderbilt, Liberty)
Nov. 23-25: Lynchburg, Va.

Teams: Alcorn State Braves (SWAC), Kent State Golden Flashes (MAC), Liberty Flames (ASUN), Savannah State Tigers (MEAC), Vanderbilt Commodores (SEC)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 16 7 p.m. Liberty at Kent State ESPN3
Fri., Nov. 16 8 p.m. Alcorn State at Vanderbilt SEC Network+
Sun., Nov. 18 4 p.m. Alcorn State at Kent State ESPN+
Mon., Nov. 19 8 p.m. Liberty at Vanderbilt SEC Network+
Tue., Nov. 20 7 p.m. Savannah State at Kent State ESPN+
Fri., Nov. 23 5 p.m. Kent State at Vanderbilt SEC Network+
Fri., Nov. 23 2 p.m. Alcorn State at Liberty ESPN+
Sat., Nov. 24 2 p.m. Savannah State vs. Alcorn (at Liberty) None
Sun., Nov. 25 2 p.m. Savannah State at Liberty ESPN+
Tue., Nov. 27 8 p.m. Savannah State at Vanderbilt SEC Network+

TCL Vancouver Showcase

Sun.-Tue., Nov. 18-20: Vancouver, B.C., Canada (Release)

Teams: Minnesota Golden Gophers (Big Ten), Santa Clara Broncos (WCC), Texas A&M Aggies (SEC), Washington Huskies (Pac-12)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sun., Nov. 18 8 p.m. Washington vs. Santa Clara ESPN3
Sun., Nov. 18 10:30 p.m. (approx.) Texas A&M vs. Minnesota ESPN2
Tue., Nov. 20 9 p.m. Santa Clara vs. Minnesota BTN
Tue., Nov. 20 11:30 p.m. (approx.) Washington vs. Texas A&M ESPN2
Wed., Nov. 21 6:30 p.m. Minnesota vs. Washington BTN

On-Campus Waiver Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov 6 8 p.m. Omaha at Minnesota* BTN Plus
Wed., Nov. 7 9:30 p.m. Savannah State at Texas A&M* SEC Network+
Fri., Nov. 9 9:30 p.m. UC Irvine at Texas A&M* SEC Network+
Thu., Nov. 15 10 p.m. UC Irvine at Santa Clara* TheW.tv
* Waiver game, visiting team is not participating in the Vancouver Showcase

Portland Classic

Nov. 13, 19: Campus sites
Wed., Fri., and Sat., Nov. 21, 23, and 24: Portland, Ore.

Teams: Cal Poly Mustangs (Big West), Portland Pilots (WCC, host), Texas State Bobcats (Sun Belt), USC Upstate Spartans (Big South)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 10 4 p.m. Brevard (non-D1) at USC Upstate* ESPN+
Tue., Nov. 13 7 p.m. Hardin-Simmons (non-D1) at Texas State* ESPN+
Mon., Nov. 19 10 p.m. Lewis & Clark (non-D1) at Portland* TheW.tv
Wed., Nov. 21 7:30 p.m. Texas State vs. Cal Poly None
Wed., Nov. 21 10 p.m. (approx.) USC Upstate at Portland TheW.tv
Fri., Nov. 23 7:30 p.m. Texas State vs. USC Upstate None
Fri., Nov. 23 10 p.m. (approx.) Cal Poly at Portland TheW.tv
Sat., Nov. 24 5:30 p.m. USC Upstate vs. Cal Poly None
Sat., Nov. 24 8 p.m. (approx.) Texas State vs. Portland TheW.tv
* Permitted fourth MTE game

Pacific Classic

Thu.-Sun., Nov. 22-24: Stockton, Calif. (Pacific, Texas State, UC Riverside)

Teams: Abilene Christian Wildcats (Southland), Elon Phoenix (CAA), Pacific Tigers (WCC, host), UC Riverside Highlanders (Big West)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 13 10 p.m. Stanislaus State (non-D1) at Pacific* TheW.tv
Thu., Nov. 15 7 p.m. Milligan (non-D1) at Elon* CAA.tv
Sat., Nov. 17 7 p.m. UC Merced (non-D1) at UC Riverside* TBA
Thu., Nov. 22 3:30 p.m. UC Riverside at Pacific TheW.tv
Thu., Nov. 22 6 p.m. (approx.) Abilene Christian vs. Elon None
Fri., Nov. 23 8:30 p.m. Abilene Christian at Pacific TheW.tv
Fri., Nov. 23 11 p.m. (approx.) Elon vs. UC Riverside None
Sat., Nov. 24 8:30 p.m. UC Riverside vs. Abilene Christian None
Sat., Nov. 24 11 p.m. (approx.) Elon at Pacific TheW.tv
Tue., Nov. 27 7 p.m. Howard Payne (non-D1) at Abilene Christian* TBA
* Permitted fourth MTE game

Men Against Breast Cancer Oakland Hoops Challenge

Mon., Nov. 19: Campus sites
Fri.-Sun., Nov. 23-25: Oakland, Mich. (Oakland)

Teams: James Madison Dukes (CAA), Northern Illinois Huskies (MAC), Oakland Golden Grizzlies (Horizon, host), Oral Roberts Golden Eagles (Summit)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Mon., Nov. 12 7 p.m. Bridgewater (non-D1) at James Madison* CAA.tv
Sat., Nov. 17 3 p.m. Illinois Tech (non-D1) at Northern Illinois* TBA
Mon., Nov. 19 7 p.m. Defiance (non-D1) at Oakland* ESPN+
Mon., Nov. 19 8 p.m. Ecclesia (non-D1) at Oral Roberts* ORU stream
Fri., Nov. 23 12 p.m. Oral Roberts vs. Northern Illinois None
Fri., Nov. 23 2:30 p.m. (approx.) James Madison at Oakland ESPN3
Sat., Nov. 24 12 p.m. Northern Illinois vs. James Madison None
Sat., Nov. 24 2:30 p.m. (approx.) Oral Roberts at Oakland WXYZ/ESPN3
Sun., Nov. 25 12 p.m. James Madison vs. Oral Roberts None
Sun., Nov. 25 2:30 p.m. (approx.) Northern Illinois at Oakland WXYZ/ESPN+
* Permitted fourth MTE game

Elgin Baylor Classic

Fri.-Sun., Nov. 23-25: Seattle (Longwood)
Nov. 28, Dec. 7: Campus sites (Seattle)

Teams: Denver Pioneers (Summit), Fairfield Stags (MAAC), Longwood Lancers (Big South), Seattle Redhawks (WAC, host)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 23 3 p.m. Denver at Seattle WACDigitalNetwork.com
Fri., Nov. 23 6 p.m. Longwood vs. Fairfield WACDigitalNetwork.com
Sat., Nov. 24 3 p.m. Denver vs. Longwood WACDigitalNetwork.com
Sat., Nov. 24 6 p.m. Fairfield at Seattle WACDigitalNetwork.com
Sun., Nov. 25 3 p.m. Fairfield vs. Denver WACDigitalNetwork.com
Sun., Nov. 25 6 p.m. Longwood at Seattle WACDigitalNetwork.com
Wed., Nov. 28 10 p.m. Northwest (non-D1) at Seattle* TBA
Fri., Dec. 7 7 p.m. Frostburg State (non-D1) at Longwood* TBA
* Permitted fourth MTE game

visitcurrituckOBX.com Battle in the Blue Ridge

Nov. TBA: Campus sites
Fri.-Sun., Nov. 23-25: Asheville, N.C. (Schedule)

Teams: Arkansas State Red Wolves (Sun Belt), Eastern Illinois Panthers (OVC), Gardner-Webb (Big South), UNCW Seahawks (CAA)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Mon., Nov. 12 8:30 p.m. Missouri Baptist (non-D1) at Arkansas State* TBA
Sun., Nov. 18 2 p.m. Allen (non-D1) at UNCW* CAA.tv
Fri., Nov. 23 5 p.m. Gardner-Webb vs. Eastern Illinois TBA
Fri., Nov. 23 7:30 p.m. (approx.) UNCW vs. Arkansas State TBA
Sat., Nov. 24 5 p.m. Eastern Illinois vs. Arkansas State TBA
Sat., Nov. 24 7:30 p.m. (approx.) UNCW vs. Gardner-Webb TBA
Sun., Nov. 25 1 p.m. UNCW vs. Eastern Illinois TBA
Sun., Nov. 25 3:30 p.m. (approx.) Gardner-Webb vs. Arkansas State TBA
Tue., Dec. 4 8 p.m. Fontebonne (non-D1) at Eastern Illinois* ESPN+
Thu., Dec. 6 11 a.m. Bob Jones (non-D1) at Gardner-Webb* ESPN+
* Permitted fourth MTE game

Delaware Invitational

Nov. 13, 16, 18, 20, 27; Campus sites
Fri.-Mon., Nov. 23-26: Newark, Del. (Delaware, La. Tech, UNCG)

Teams: Delaware Blue Hens (CAA), Louisiana Tech Bulldogs (C-USA), UNC Greensboro Spartans (SoCon)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 13 7 p.m. Chestnut Hill (non-D1) at Delaware* CAA.tv
Tue., Nov. 13 7:30 p.m. Harding (non-D1) at Louisiana Tech* TBA
Fri., Nov. 16 7 p.m. Johnson & Wales (N.C.) (non-D1) at UNCG* SoCon DN
Sun., Nov. 18 2 p.m. Wilmington (non-D1) at Delaware* CAA.tv
Tue., Nov. 20 7:30 p.m. Tougaloo (non-D1) at Louisiana Tech* TBA
Fri., Nov. 23 7 p.m. UNCG at Delaware CAA.tv
Sat., Nov. 24 TBA UNCG vs. Louisiana Tech at Newark, Del. TBA
Mon., Nov. 26 7 p.m. Louisiana Tech at Delaware CAA.tv
Tue., Nov. 27 7 p.m. Greensboro (non-D1) at UNCG* SoCon DN
* Additional games permitted under MTE rule

Vandal Holiday Hoops Classic

Nov. 13, 17, 18, 27, Dec. 1: Campus sites
Fri.-Sat., Nov. 23-24: Boise, Idaho (Portland State, Idaho, UCSB)

Teams: Idaho Vandals (Big Sky), Northwest Nazarene Nighthawks (DII, GNAC), Portland State Vikings (Big Sky), UC Santa Barbara Gauchos (Big West)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 13 10 p.m. Cal Lutheran (non-D1) at UC Santa Barbara* TBA
Sat., Nov. 17 10 p.m. Willamette (non-D1) at Portland State* TBA
Sun., Nov. 18 5 p.m. Bethesda (non-D1) at Idaho* TBA
Fri., Nov. 23 6:30 p.m. UC Santa Barbara vs. Portland State Pluto.tv
Fri., Nov. 23 9 p.m. (approx.) Northwest Nazarene (non-D1) vs. Idaho Pluto.tv
Sat., Nov. 24 6:30 p.m. Northwest Nazarene (non-D1) vs. Portland State Pluto.tv
Sat., Nov. 24 9 p.m. (approx.) UC Santa Barbara vs. Idaho Pluto.tv
Tue., Nov. 27 10 p.m. Walla Walla (non-D1) at Idaho* TBA
Sat., Dec. 1 10 p.m. Portland Bible (non-D1) at Portland State* TBA
* Additional games permitted under MTE rule

Teams Not Participating In An MTE

Fully Committed (17 of 32): American, A 10, ACC, Big 12, Big South, Big Ten, Big West, CAA, Horizon, MAC, MVC, Pac-12, SEC, SoCon, Sun Belt, WCC, WAC

By Conference

Conference Teams Confirmed Non-Participants
Conference Teams Confirmed Non-Participants
AE 1/9 New Hampshire
ASUN 1/9 Lipscomb
Big East 1/10 DePaul
Big Sky 4/11 Idaho State, Northern Arizona, Sacramento State, Southern Utah
C-USA 1/14 UTEP
Ivy 3/8 Harvard, Princeton, Yale
MAAC 1/11 Quinnipiac
MEAC 2/12 Delaware State, Morgan State
MW 1/11 New Mexico
NEC 2/10 Bryant, Wagner
OVC 3/12 Belmont, Murray State, UT Martin
Patriot 4/10 American, Lafayette, Lehigh, Navy
Southland 2/13 Houston Baptist, New Orleans
SWAC 1/10 Alabama State
Summit 2/9 Omaha, Western Illinois

Non-Exempt Events

Outrigger Hotels Rainbow Classic

Fri.-Sun., Nov. 9-11: Honolulu, Hawai’i (Hawai’i, Portland)

Teams: Hawai’i Rainbow Warriors (Big West, host), Humboldt State Lumberjacks (DII, CCAA), North Texas Mean Green (C-USA), Portland Pilots (WCC)

Schedule

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Fri., Nov. 9 10:30 p.m. Humboldt State (non-D1) vs. North Texas None
Fri., Nov. 9 1 a.m. 11/10 (approx.) Portland at Hawai'i Spectrum Hawai'i/BigWest.tv
Sat., Nov. 10 10:30 p.m. Humboldt State (non-D1) at Hawai'i Spectrum Hawai'i/BigWest.tv
Sat., Nov. 10 1 a.m. 11/11 (approx.) Portland vs. North Texas None
Sun., Nov. 11 12 a.m. 11/12 North Texas at Hawai'i Spectrum Hawai'i/BigWest.tv

WestStar Bank Don Haskins Sun Bowl Invitational

Fri.-Sat., Dec. 21-22: El Paso (UTEP)

Teams: ETSU Buccaneers (SoCon), Norfolk State Spartans (MEAC), UTEP Miners (C-USA, host), Wyoming Cowboys (MW)

Semifinals (Fri., Dec. 21)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
7 p.m. ETSU vs. Wyoming None
9:30 p.m. (approx.) Norfolk State at UTEP CUSA.tv ($)

Finals (Sat., Dec. 22)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
7 p.m. Consolation Wyoming at UTEP CUSA.tv ($)
9:30 p.m. (approx.) Championship ETSU vs. Norfolk State CUSA.tv ($)

Battle at the Boardwalk

Fri.-Sat., Dec. 21-22: Atlantic City (La Salle, Tulane)

Teams: Alabama A&M Bulldogs (SWAC), La Salle Explorers (A 10), Towson Tigers (CAA), Tulane Green Wave (American)

Semifinals (Fri., Dec. 21)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
5 p.m. Tulane vs. Towson FloHoops.com ($)
7:30 p.m. (approx.) Alabama A&M vs. La Salle FloHoops.com ($)

Finals (Sat., Dec. 22)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
12 p.m. Consolation Tulane vs. Alabama State FloHoops.com ($)
2:30 p.m. (approx.) Championship Towson vs. La Salle FloHoops.com ($)

St. Pete Shootout

Fri.-Sat., Dec. 21-22: St. Petersburg, Fla. (Austin Peay)

Teams: Alabama State Hornets (SWAC), Austin Peay Governors (OVC), Campbell Fighting Camels (Big South), Liberty Flames (ASUN)

Semifinals (Fri., Dec. 21)

Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Teams TV/Streaming
12 p.m. Liberty vs. Alabama State None
2:30 p.m. (approx.) Austin Peay vs. Campbell None

Finals (Sat., Dec. 22)

Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup Teams TV/Streaming
12 p.m. Consolation Alabama State vs. Campbell None
2:30 p.m. (approx.) Championship Liberty vs. Austin Peay None

Neutral-Site Showcases

Date Tip Time (ET) Event/Site Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Event/Site Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 7 p.m. State Farm Champions Classic (Indianapolis) Michigan State vs. Kansas ESPN
Tue., Nov. 6 9:30 p.m. (approx.) State Farm Champions Classic (Indianapolis) Duke vs. Kentucky ESPN
Fri., Nov. 9 7 p.m. Armed Forces Classic (Fort Bliss, Texas) Arkansas vs. Texas ESPN
Fri., Nov. 9 6 p.m. Veterans Classic (Annapolis, Md.) Providence vs. Wichita State CBSSN
Fri., Nov. 9 8:30 p.m. (approx.) Veterans Classic (Annapolis, Md.) Maryland at Navy CBSSN
Fri., Nov. 9 11 p.m. Pac-12 China Game (Shanghai) Yale vs. California ESPNU
Sat., Nov. 10 4:30 p.m. Coaches vs. Cancer DH (Cleveland) Youngstown State vs. Akron ESPN3
Sat., Nov. 10 7 p.m. (approx.) Coaches vs. Cancer DH (Cleveland) Kent State at Cleveland State ESPN3
Sun., Nov. 11 10 p.m. Kent, Wash. Bryant vs. Seattle TBA
Wed., Nov. 14 10 p.m. Kent, Wash. Washington State vs. Seattle TBA
Tue., Nov. 20 10 p.m. Golden 1 Center, Sacramento UC Davis vs. Sacramento State TBA
Fri., Nov. 30 7 p.m. City Game (PPG Paints Arena, Pittsburgh) Pittsburgh vs. Duquesne ACC Network Extra
Fri., Nov. 30 10 p.m. U.S. Bank Stadium Classic (Minneapolis) Minnesota vs. Oklahoma State BTN
Sat., Dec. 1 5:30 p.m. U.S. Bank Stadium Classic (Minneapolis) North Dakota State vs. Drake MidcoSN/ESPN+
Sat., Dec. 1 8 p.m. (approx.) U.S. Bank Stadium Classic (Minneapolis) South Dakota State vs. UNI MidcoSN/ESPN+
Sat., Dec. 1 12 p.m. HoopHall Miami Invitational (Miami) St. John's vs. Georgia Tech ESPNU
Sat., Dec. 1 2:30 p.m. (approx.) HoopHall Miami Invitational (Miami) Texas Tech vs. Memphis ESPNU
Sat., Dec. 1 5 p.m. (approx.) HoopHall Miami Invitational (Miami) N.C. State vs. Vanderbilt ESPN2
Sat., Dec. 1 7:30 p.m. (approx.) HoopHall Miami Invitational (Miami) Miami vs. Yale ESPN3
Tue., Dec. 4 7 p.m. Jimmy V Classic (New York) Notre Dame vs. Oklahoma ESPN
Tue., Dec. 4 9:30 p.m. (approx.) Jimmy V Classic (New York) West Virginia vs. Florida ESPN
Wed., Dec. 5 7 p.m. Chicago Ohio State vs. Illinois BTN
Fri., Dec. 7 7 p.m. Basketball Hall of Fame Classic (Los Angeles) Saint Mary's vs. New Mexico FloHoops.com ($)
Fri., Dec. 7 9:30 p.m. (approx.) Basketball Hall of Fame Classic (Los Angeles) TCU vs. USC FS1
Fri., Dec. 7 12 a.m. 12/8 (approx.) Basketball Hall of Fame Classic (Los Angeles) Nevada vs. Arizona State ESPN2
Sat., Dec. 8 12 p.m. Citi Hoops Classic (New York) Kentucky vs. Seton Hall Fox
Sat., Dec. 8 12 p.m. Oklahoma City Wichita State vs. Oklahoma ESPNU
Sat., Dec. 8 1 p.m. DCU Center, Worcester, Mass. Rhode Island vs. Holy Cross PLN
Sat., Dec. 8 1:15 p.m. Charm City Charities Doubleheader, Baltimore Towson vs. Morgan State None
Sat., Dec. 8 2 p.m. Beehive Classic (Salt Lake City) BYU vs. Utah ESPNU
Sat., Dec. 8 4 p.m. Never Forget Tribute Classic (Newark, N.J.) Clemson vs. Mississippi State ESPN2
Sat., Dec. 8 4 p.m. Charm City Charities Doubleheader, Baltimore Loyola Chicago vs. Maryland BTN
Sat., Dec. 8 4:30 p.m. Beehive Classic (Salt Lake City) Weber State vs. Utah State AT&T SN Rocky Mtn./MWN
Sat., Dec. 8 6:30 p.m. (approx.) Never Forget Tribute Classic (Newark, N.J.) UConn vs. Florida State ESPN2
Sat., Dec. 8 8:30 p.m. Jayhawk Shootout (Kansas City) New Mexico State vs. Kansas ESPN
Sun., Dec. 9 11 a.m. Holiday Festival (New York) Iona vs. Columbia FS1
Sun., Dec. 9 1:30 p.m. (approx.) Holiday Festival (New York) Princeton vs. St. John's FS1
Sun., Dec. 9 3 p.m. Jerry Colangelo Classic (Phoenix) Gonzaga vs. Tennessee ESPN
Sun., Dec. 9 5:30 p.m. (approx.) Jerry Colangelo Classic (Phoenix) Grand Canyon vs. Nevada ESPNU
Sun., Dec. 9 7 p.m. Kennewick, Wash. Montana State vs. Washington State Pac-12 Networks
Wed., Dec. 12 7:30 p.m. Jackson, Miss. Southeastern Louisiana vs. Ole Miss SEC Network+
Sat., Dec. 15 11:30 a.m. HOF Boardwalk Classic (Atlantic City) Iona vs. Princeton FloHoops.com ($)
Sat., Dec. 15 1:30 p.m. Crossroads Classic (Indianapolis) Notre Dame vs. Purdue CBS
Sat., Dec. 15 2 p.m. (approx.) HOF Boardwalk Classic (Atlantic City) Penn State vs. N.C. State ESPNU
Sat., Dec. 15 3:45 p.m. (approx.) Crossroads Classic (Indianapolis) Butler vs. Indiana CBS
Sat., Dec. 15 4:30 p.m. HOF Boardwalk Classic (Atlantic City) Temple vs. Davidson ESPN3
Sat., Dec. 15 4:30 p.m. Hy-Vee Big 4 Classic (Des Moines) Drake vs. Iowa State Mediacom
Sat., Dec. 15 5:30 p.m. InTrust Bank Arena, Wichita Southern Miss. vs. Wichita State CBSSN
Sat., Dec. 15 7 p.m. (approx.) HOF Boardwalk Classic (Atlantic City) Virginia Tech vs. Washington ESPNU
Sat., Dec. 15 7 p.m. (approx.) Hy-Vee Big 4 Classic (Des Moines) Iowa vs. UNI BTN
Sat., Dec. 15 7:30 p.m. Legacy Arena, Birmingham Auburn vs. UAB CBSSN
Sat., Dec. 15 8 p.m. Verizon Arena, North Little Rock UTSA vs. Arkansas None
Sat., Dec. 15 8:30 p.m. MGM Resorts Showcase (Las Vegas) BYU vs. UNLV ESPN3
Sat., Dec. 15 9 p.m. BOK Arena, Tulsa USC vs. Oklahoma ESPNU
Sat., Dec. 15 11 p.m. Dam City Classic (Portland, Ore.) Texas A&M vs. Oregon State Pac-12 Networks
Sat., Dec. 15 11 p.m. (approx.) MGM Resorts Showcase (Las Vegas) LSU vs. Saint Mary's ESPNU
Sun., Dec. 16 1 p.m. HOF Holiday Showcase (Uncasville, Conn.) Rhode Island vs. West VIrginia CBSSN
Sun., Dec. 16 3:30 p.m. (approx.) HOF Holiday Showcase (Uncasville, Conn.) Dayton vs. Tulsa CBSSN
Sun., Dec. 16 6 p.m. (approx.) HOF Holiday Showcase (Uncasville, Conn.) Quinnipiac vs. Drexel FloHoops.com ($)
Sun., Dec. 16 7 p.m. Sioux Falls, S.D. Oklahoma State vs. Nebraska BTN
Tue., Dec. 18 TBA Rocket City Classic (Huntsville, Ala.) Liberty vs. Alabama SEC Network+
Wed., Dec. 19 7 p.m. PPG Paints Arena, Pittsburgh Penn State vs. Duquesne CBSSN
Thu., Dec. 20 7 p.m. New York Texas Tech vs. Duke ESPN2
Fri., Dec. 21 8 p.m. Nashville Ole Miss vs. Middle Tennessee CBS Sports on Facebook Live
Sat., Dec. 22 12:30 p.m. New York UConn vs. Villanova CBS
Sat. Dec. 22 1 p.m. The Palestra, Philadelphia Temple vs. Drexel CAA.tv
Sat., Dec. 22 2:30 p.m. Orange Bowl Classic (Sunrise, Fla.) Saint Louis vs. Florida State FS2/FS Sun
Sat., Dec. 22 3 p.m. CBS Sports Classic (Chicago) Ohio State vs. UCLA CBS
Sat., Dec. 22 3 p.m. Entertainment & Sports Arena, Washington, D.C. High Point vs. Richmond TBA
Sat. Dec. 22 5 p.m. The Palestra, Philadelphia Loyola Chicago vs. Saint Joseph's CBSSN
Sat., Dec. 22 5 p.m. (approx.) Orange Bowl Classic (Sunrise, Fla.) FGCU vs. Florida FS2/FS Sun
Sat., Dec. 22 5:15 p.m. (approx.) CBS Sports Classic (Chicago) North Carolina vs. Kentucky CBS
Sat., Dec. 22 5:30 p.m. (approx.) Entertainment & Sports Arena, Washington, D.C. Howard vs. Hampton TBA
Sat. Dec. 22 7 p.m. Kansas City Wildcat Showcase Vanderbilt vs. Kansas State ESPN2
Sat. Dec. 22 7 p.m. Jackson, Miss. Wright State vs. Mississippi State SEC Network
Sat., Dec. 22 8 p.m. Braggin' Rights (St. Louis) Missouri vs. Illinois BTN
Sat. Dec. 29 1:30 p.m. State Farm Arena, Atlanta Harvard vs. Mercer TBA
Sat., Dec. 29 2 p.m. Spokane, Wash. Santa Clara vs. Washington State Pac-12 Networks
Sat., Jan. 12 4:30 p.m. Rochester, N.Y. Fordham vs. St. Bonaventure ESPN+
Sat., Jan. 26 12 p.m. Big Ten Super Saturday (New York) Illinois vs. Maryland BTN

Conference Challenges

WAC/Summit League Challenge

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 6 8 p.m. Grand Canyon at South Dakota State MidcoSN/ESPN3
Tue., Nov. 6 9:30 p.m. North Dakota State at New Mexico State AggieVision/FS Arizona+
Tue., Nov. 13 8 p.m. Cal Baptist at Oral Roberts ORU stream
Sat., Dec. 1 2 p.m. UMKC at Purdue Fort Wayne TBA
Sat., Dec. 1 4:30 p.m. Cal State Bakersfield at South Dakota MidcoSN
Sat., Dec. 1 9 p.m. Denver at Utah Valley TBA
Wed., Dec. 5 8 p.m. North Dakota at UTRGV WAC Digital Network
Thu., Dec. 6 10 p.m. Omaha at Seattle TBA
Thu., Dec. 20 3 p.m. Chicago State at Western Illinois TBA

Gavitt Tip-Off Games

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 13 6:30 p.m. Wisconsin at Xavier FS1
Tue., Nov. 13 8:30 p.m. Georgetown at Illinois FS1
Wed., Nov. 14 6:30 p.m. Michigan at Villanova FS1
Wed., Nov. 14 7:30 p.m. Seton Hall at Nebraska BTN
Wed., Nov. 14 8:30 p.m. Marquette at Indiana FS1
Thu., Nov. 15 7 p.m. Ohio State at Creighton FS1
Thu., Nov. 15 9 p.m. Penn State at DePaul FS1
Fri., Nov. 16 7 p.m. St. John's at Rutgers BTN

Not participating: Butler and Providence (Big East); Iowa, Maryland, Michigan State, Minnesota, Northwestern, and Purdue (Big Ten)

Big Sky/Summit Challenge

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Sat., Nov. 24 2 p.m. Montana State at Omaha TBA
Tue., Nov. 27 9 p.m. North Dakota at Montana State SWX Montana
Sat., Dec. 1 4 p.m. Idaho at North Dakota FS North+
Sat., Dec. 8 3 p.m. Eastern Washington at North Dakota State MidcoSN
Sat., Dec. 15 5 p.m. Omaha at Idaho TBA
Mon., Dec. 17 TBA North Dakota State at Montana TBA
Tue., Dec. 18 9 p.m. South Dakota State at Eastern Washington TBA
Sat., Dec. 22 8 p.m. Montana at South Dakota State MidcoSN

Participants (KVRR): Eastern Washington, Idaho, Montana, Montana State (Big Sky) and North Dakota, North Dakota State, Omaha, South Dakota State (Summit)

ACC/Big Ten Challenge

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Mon., Nov. 26 7 p.m. Nebraska at Clemson ESPN2
Mon., Nov. 26 9 p.m. Minnesota at Boston College ESPN2
Tue., Nov. 27 7 p.m. Virginia Tech at Penn State ESPN2
Tue., Nov. 27 7 p.m. Illinois at Notre Dame ESPNU
Tue., Nov. 27 7:30 p.m. Michigan State at Louisville ESPN
Tue., Nov. 27 9 p.m. N.C. State at Wisconsin ESPN2
Tue., Nov. 27 9 p.m. Pittsburgh at Iowa ESPNU
Tue., Nov. 27 9:30 p.m. Indiana at Duke ESPN
Wed., Nov. 28 7:15 p.m. Rutgers at Miami ESPNU
Wed., Nov. 28 7:30 p.m. Virginia at Maryland ESPN
Wed., Nov. 28 7:30 p.m. Syracuse at Ohio State ESPN2
Wed., Nov. 28 9:15 p.m. Purdue at Florida State ESPN2
Wed., Nov. 28 9:15 p.m. Georgia Tech at Northwestern ESPNU
Wed., Nov. 28 9:30 p.m. North Carolina at Michigan ESPN

Not participating: Wake Forest (ACC)

Mountain West/MVC Challenge

Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Date Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tue., Nov. 27 8 p.m. Nevada at Loyola Chicago ESPNews
Tue., Nov. 27 8 p.m. Boise State at Drake Mediacom/ESPN+
Tue., Nov. 27 9 p.m. Southern Illinois at Colorado State MWN
Wed., Nov. 28 7 p.m. Wyoming at Evansville ESPN+
Wed., Nov. 28 8 p.m. UNI at Utah State MWN
Wed., Nov. 28 10 p.m. Indiana State at San Jose State MWN
Wed., Nov. 28 9:15 p.m. Missouri State at Air Force MWN
Wed., Nov. 28 10:30 p.m. Valparaiso at UNLV AT&T SN Rocky Mtn./MWN
Sat., Dec. 1 3 p.m. San Diego State at Illinois State ESPN+
Sat., Dec. 1 8 p.m. New Mexico at Bradley ESPN+

Not participating: Fresno State (MW)

SEC/Big 12 Challenge (Sat., Jan. 26, 2019)

Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
Tip Time (ET) Matchup TV/Streaming
12 p.m. Iowa State at Ole Miss ESPN
12 p.m. Florida at TCU ESPN2
12 p.m. Alabama at Baylor ESPNU
2 p.m. Kansas State at Texas A&M ESPN
2 p.m. Texas at Georgia ESPN2
2 p.m. South Carolina at Oklahoma State ESPNU
4 p.m. West Virginia at Tennessee ESPN
4 p.m. Vanderbilt at Oklahoma ESPN2
6 p.m. Kansas at Kentucky ESPN
6 p.m. Arkansas at Texas Tech ESPN2

Not participating: Auburn, LSU, Mississippi State, Missouri (SEC)

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.