clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Conference Tournament Central 2017

When the Championship Fortnight begins in March, I will update this page with scores and updated matchups. In the meantime, consider it your one-stop shop for conference tournament information.

All times Eastern.

All TV info courtesy of the conference’s official websites or Matt’s College Sports on TV site.

Quick Menu

America East | American Athletic | Atlantic 10
ACC | Atlantic Sun | Big 12
Big East | Big Sky | Big South
Big Ten | Big West | Colonial Athletic
Conference USAHorizon League | Ivy League
Metro Atlantic AthleticMid-American | Mid-Eastern Athletic
Missouri ValleyMountain West | Northeast
Ohio ValleyPac-12 | Patriot League
SECSouthern | Southland
Southwestern Athletic | Summit League | Sun Belt
West Coast | Western Athletic

America East

March 1, 6, 11: Hosted by higher seeds (Bracket)
Champion: VERMONT
The UMass Lowell RiverHawks are ineligible for the postseason due to their transition to Division I.

Quarterfinals
3/1

Game 1: No. 8 Maine Black Bears 41, No. 1 Vermont Catamounts 86
Game 2: No. 7 Binghamton Bearcats 60, No. 2 Stony Brook Seawolves 70
Game 3: No. 6 Hartford Hawks 71, No. 3 Albany Great Danes 100
Game 4: No. 5 UMBC Retrievers 65, No. 4 New Hampshire Wildcats 74

Semifinals
3/6

Game 5: No. 4 New Hampshire 41, No. 1 Vermont 74
Game 6: No. 3 Albany 63, No. 2 Stony Brook 56

Championship
3/11

Game 7: No. 3 Albany 53, No. 1 Vermont 56

Top of page

American Athletic

March 9-12: Hartford, Conn., XL Center (Bracket)
Champion: SMU

First Round
3/9

Game 1: No. 9 East Carolina Pirates 80, No. 8 Temple Owls 69
Game 2: No. 10 Tulane Green Wave 60, No. 7 Tulsa Golden Hurricane 66
Game 3: No. 11 USF Bulls 66, No. 6 UConn Huskies 77

Quarterfinals
3/10

Game 4: No. 9 East Carolina 77, No. 1 SMU Mustangs 81
Game 5: No. 5 Memphis Tigers 54, No. 4 UCF Knights 84
Game 6: No. 7 Tulsa 61, No. 2 Cincinnati Bearcats 80
Game 7: No. 6 UConn 74, No. 3 Houston Cougars 65

Semifinals
3/11

Game 8: No. 4 UCF 59, No. 1 SMU 70
Game 9: No 6 UConn 71, No. 2 Cincinnati 81

Championship
3/12

Game 10: No. 2 Cincinnati 56, No. 1 SMU 71

Top of page

Atlantic 10

March 8-12: Pittsburgh, Pa., PPG Paints Arena (Bracket)
Champion: RHODE ISLAND

First Round
3/8

Game 1: No. 13 Saint Joseph's Hawks 63, No. 12 UMass Minutemen 70
Game 2: No. 14 Duquesne Dukes 71, No. 11 Saint Louis Billikens 72

Second Round
3/9

Game 3: No. 9 Davidson Wildcats 82, No. 8 La Salle Explorers 73
Game 4: No. 12 UMass 60, No. 5 St. Bonaventure Bonnies 73
Game 5: No. 10 Fordham Rams 71, No. 7 George Mason Patriots 82 (OT)
Game 6: No. 11 Saint Louis 46, No. 6 George Washington Colonials 53

Quarterfinals
3/10

Game 7: No. 9 Davidson 73, No. 1 Dayton Flyers 67
Game 8: No. 5 St. Bonaventure 63, No. 4 Rhode Island Rams 74
Game 9: No. 7 George Mason 60, No. 2 VCU Rams 71
Game 10: No. 6 George Washington 67, No. 3 Richmond Spiders 70

Semifinals
3/11

Game 11: No. 9 Davidson 60, No. 4 Rhode Island 84
Game 12: No. 3 Richmond 77, No. 2 VCU 87 (OT)

Championship
3/12

Game 13: No. 4 Rhode Island 70, No. 2 VCU 63

Top of page

ACC

March 7-11: Brooklyn, Barclays Center (Bracket)
Champion: DUKE

First Round
3/7

Game 1: No. 13 North Carolina State Wolfpack 61, No. 12 Clemson Tigers 75
Game 2: No. 15 Boston College Eagles 78, No. 10 Wake Forest Demon Deacons 92
Game 3: No. 14 Pittsburgh Panthers 61, No. 11 Georgia Tech Yellow Jackets 59

Second Round
3/8

Game 4: No. 9 Miami Hurricanes 62, No. 8 Syracuse Orange 57
Game 5: No. 12 Clemson 72, No. 5 Duke Blue Devils 79
Game 6: No. 10 Wake Forest 90, No. 7 Virginia Tech Hokies 99
Game 7: No. 14 Pittsburgh 63, No. 6 Virginia Cavaliers 75

Quarterfinals
3/9

Game 8: No. 9 Miami 53, No. 1 North Carolina Tar Heels 78
Game 9: No. 5 Duke 81, No. 4 Louisville Cardinals 77
Game 10: No. 7 Virginia Tech 68, No. 2 Florida State Seminoles 74
Game 11: No. 6 Virginia 58, No. 3 Notre Dame Fighting Irish 71

Semifinals
3/10

Game 12: No. 5 Duke 93, No. 1 North Carolina 83
Game 13: No. 3 Notre Dame 77, No. 2 Florida State 73

Championship
3/11

Game 14: No. 5 Duke 75, No. 3 Notre Dame 69

Top of page

Atlantic Sun

Feb. 27, March 2, 5: Hosted by higher seeds (Bracket)
Champion: FGCU

Quarterfinals
2/27

Game 1: No. 8 Stetson Hatters 57, No. 1 FGCU Eagles 87
Game 2: No. 5 Kennesaw State Fighting Owls 80, No. 4 USC Upstate Spartans, 78 
Game 3: No. 6 Jacksonville Dolphins 74, No. 3 UNF Ospreys, 77
Game 4: No. 7 NJIT Highlanders 66, No. 2 Lipscomb Bisons 97

Semifinals
3/2

Game 5: No. 5 Kennesaw State 62, No. 1 FGCU 74
Game 6: No. 3 UNF 91, No. 2 Lipscomb 85

Championship
3/5

Game 7: No. 3 UNF 61, No. 1 FGCU 77

Top of page

Big 12

March 8-11: Kansas City, Mo., Sprint Center (Bracket)
Champion: IOWA STATE

First Round
3/8

Game 1: No. 9 Oklahoma Sooners 63, No. 8 TCU Horned Frogs 82
Game 2: No. 10 Texas Longhorns 61, No. 7 Texas Tech Red Raiders 52

Quarterfinals
3/9

Game 3: No. 5 Oklahoma State Cowboys 83, No. 4 Iowa State Cyclones 92
Game 4: No. 8 TCU 85, No. 1 Kansas Jayhawks 82
Game 5: No. 10 Texas 53, No. 2 West Virginia Mountaineers 63
Game 6: No. 6 Kansas State Wildcats 70, No. 3 Baylor Bears 64

Semifinals
3/10

Game 7: No. 8 TCU 63, No. 4 Iowa State 84
Game 8: No. 6 Kansas State 50, No. 2 West Virginia 51

Championship
3/11

Game 9: No. 4 Iowa State 80, No. 2 West Virginia 74

Top of page

Big East

March 8-11: New York, Madison Square Garden (Bracket)
Champion: VILLANOVA

First Round
3/8

Game 1: No. 9 Georgetown Hoyas 73, No. 8 St. John's Red Storm 74
Game 2: No. 10 DePaul Blue Demons 64, No. 7 Xavier Musketeers 75

Quarterfinals
3/9

Game 3: No. 8 St. John's 67, No. 1 Villanova Wildcats 108
Game 4: No. 5 Seton Hall Pirates 82, No. 4 Marquette Golden Eagles 75
Game 5: No. 7 Xavier 62, No. 2 Butler Bulldogs 57
Game 6: No. 6 Creighton Bluejays 70, No. 3 Providence Friars 58

Semifinals
3/10

Game 7: No. 5 Seton Hall 53, No. 1 Villanova 55
Game 8: No. 7 Xavier 72, No. 6 Creighton 75

Championship
3/11

Game 9: No. 6 Creighton 60, No. 1 Villanova 74

Top of page

Big Sky

March 7, 9-1: Reno, Nev., Reno Events Center (Bracket)
Champion: NORTH DAKOTA
The Northern Colorado Bears will not participate due to a self-imposed postseason ban.

First Round
3/7

Game 1: No. 9 Northern Arizona Lumberjacks 67, No. 8 Portland State Vikings 80
Game 2: No. 10 Idaho State Bengals 76, No. 7 Sacramento State Hornets 91
Game 3: No. 11 Southern Utah Thunderbirds 109, No. 6 Montana State Bobcats 105 (3OT)

Quarterfinals
3/9

Game 4: No. 8 Portland State 72, No. 1 North Dakota Fighting Hawks 95
Game 5: No. 5 Montana Grizzlies 77, No. 4 Idaho Vandals 81
Game 6: No. 7 Sacramento State 70, No. 2 Eastern Washington Eagles 89
Game 7: No. 11 Southern Utah 70, No. 3 Weber State Wildcats 90

Semifinals
3/10

Game 8: No. 4 Idaho 64, No. 1 North Dakota 69
Game 9: No. 3 Weber State 80, No. 2 Eastern Washington 72

Championship
3/11

Game 10: No. 3 Weber State 89, No. 1 North Dakota 93

Top of page

Big South

Feb. 28: Hosted by higher seeds
March 2-3: Hosted by the No. 1 seed (Winthrop)
March 5: Hosted by highest remaining seed (Bracket)
Champion: WINTHROP

First Round
2/28

Game 1: No. 9 Longwood Lancers 74, No. 8 Charleston Southern Buccaneers 79
Game 2: No. 10 Presbyterian Blue Hose 62, No. 7 Campbell Fighting Camels 81

Quarterfinals
3/2

Game 3: No. 7 Campbell 81, No. 2 UNC Asheville Bulldogs 79
Game 4: No. 6 Radford Highlanders 56, No. 3 Liberty Flames 52
Game 5: No. 8 Charleston Southern 78, No. 1 Winthrop Eagles 92
Game 6: No. 5 High Point Panthers 55, No. 4 Gardner-Webb Bulldogs 91

Semifinals
3/3

Game 7: No. 7 Campbell 66, No. 6 Radford 50
Game 8: No. 4 Garder-Webb 77, No. 1 Winthrop 80 (OT)

Championship
3/5

Game 9: No. 2 Campbell 59, No. 1 Winthrop 76

Top of page

Big Ten

March 8-12: Washington, D.C., Verizon Center (Bracket)
Champion: MICHIGAN

First Round
3/8

Game 1: No. 13 Penn State Nittany Lions 76, No. 12 Nebraska Cornhuskers 67 (OT)
Game 2: No. 14 Rutgers Scarlet Knights 66, No. 11 Ohio State Buckeyes 57

Second Round
3/9

Game 3: No. 9 Illinois Fighting Illini 55, No. 8 Michigan Wolverines 75
Game 4: No. 13 Penn State 51, No. 5 Michigan State Spartans 78
Game 5: No. 10 Indiana Hoosiers 95, No. 7 Iowa Hawkeyes 73
Game 6: No. 14 Rutgers 61, No. 6 Northwestern Wildcats 83

Quarterfinals
3/10

Game 7: No. 8 Michigan 74, No. 1 Purdue Boilermakers 70
Game 8: No. 5 Michigan State 58, No. 4 Minnesota Golden Gophers 63
Game 9: No. 10 Indiana 60, No. 2 Wisconsin Badgers 70
Game 10: No. 6 Northwestern 72, No. 3 Maryland Terrapins 64

Semifinals
3/11

Game 11: No. 8 Michigan 84, No. 4 Minnesota 77
Game 12: No. 6 Northwestern 48, No. 2 Wisconsin 76

Championship
3/12

Game 13: No. 8 Michigan 71, No. 2 Wisconsin 56

Top of page

Big West

March 9-11: Anaheim, Calif., Honda Center (Big West)
Champion: UC DAVIS
Did Not Qualify: UC Santa Barbara Gauchos

Quarterfinals
3/9

Game 1: No. 7 Cal Poly Mustangs 55, No. 2 UC Davis Aggies 66
Game 2: No. 6 Cal State Northridge Matadors 68, No. 3 Cal State Fullerton Titans 81
Game 3: No. 7 UC Riverside Highlanders 67, No. 1 UC Irvine Anteaters 76
Game 4: No. 5 Long Beach State 49ers 73, No. 4 Hawai'i Rainbow Warriors 62

Semifinals
3/10

Game 5: No. 5 Long Beach State 57, No. 1 UC Irvine 62
Game 6: No 3 Cal State Fullerton 64, No. 2 UC Davis 66 (OT)

Championship
3/11

Game 7: No. 2 UC Davis 50, No. 1 UC Irvine 47

Top of page

Colonial Athletic

March 3-6: North Charleston, S.C., North Charleston Coliseum (Bracket)
Champion: UNCW

First Round
3/3

Game 1: No. 9 Delaware Blue Hens 81,  No. 8 Hofstra Pride 76
Game 2: No. 10 Drexel Dragons 70, No. 7 James Madison Dukes 80

Quarterfinals
3/4

Game 3: No. 9 Delaware 82, No. 1 UNCW Seahawks 91
Game 4: No. 5 Elon Phoenix 66, No. 4 William & Mary Tribe 71
Game 5: No. 7 James Madison 62, No. 2 College of Charleston Cougars 65
Game 6: No. 6 Northeastern Huskies 54, No. 3 Towson Tigers 82

Semifinals
3/5

Game 7: No. 4 William & Mary 94, No. 1 UNCW 015
Game 8: No. 3 Towson 59, No. 2 College of Charleston 67

Championship
3/6

Game 9: No. 2 College of Charleston 69, No. 1 UNCW 78

Top of page

Conference USA

March 8-11: Birmingham, Ala., Legacy Arena (Bracket)
Champion: MIDDLE TENNESSEE
Did Not Quality: FIU Panthers and North Texas Mean Green

First Round
3/8

Game 1: No. 9 UTSA Roadrunners 56, No. 8 WKU Hilltoppers 52
Game 2: No. 12 Southern Mississippi Golden Eagles 75, No. 5 Rice Owls 86
Game 3: No. 10 Charlotte 49ers 73, No. 7 UAB Blazers 74
Game 4: No. 11 FAU Owls 74, No. 6 Marshall Thundering Herd 89

Quarterfinals
3/9

Game 5: No. 9 UTSA 70, No. 1 Middle Tennessee Blue Raiders 86
Game 6: No. 5 Rice 76, No. 4 UTEP Miners 86
Game 7: No. 7 UAB 57, No. 2 Louisiana Tech Bulldogs 69
Game 8: No. 6 Marshall 64, No. 3 Old Dominion Monarchs 63

Semifinals
3/10

Game 9: No. 4 UTEP 56, No. 1 Middle Tennessee 82
Game 10: No. 6 Marshall 93, No. 2 Louisiana Tech 77

Championship
3/11

Game 11: No. 6 Marshall 72, No. 1 Middle Tennessee 83

Top of page

Horizon League

March 3-7: Detroit, Joe Louis Arena (Bracket)
Champion: NORTHERN KENTUCKY

First Round
3/3

Game 3: No. 10 Milwaukee Panthers 85, No. 7 Detroit Mercy Titans 60
Game 4: No. 9 Youngstown State Penguins 84, No. 8 Cleveland State Vikings 69

Quarterfinals
3/4

Game 7: No. 9 Youngstown State 81, No. 1 Oakland Golden Grizzlies 80
Game 8: No. 10 Milwaukee 43, No. 2 Valparaiso Crusaders 41

Quarterfinals
3/5

Game 11: No. 6 UIC Flames 79, No. 3 Green Bay Phoenix 70
Game 12: No. 5 Wright State Raiders 77, No. 4 Northern Kentucky Norse 82

Semifinals
3/6

Game 15: No. 9 Youngstown State 74, No. 4 Northern Kentucky 84
Game 16: No. 10 Milwaukee 74,. No. 6 UIC 68

Championship
3/7

Game 18: No. 10 Milwaukee 53, No. 4 Northern Kentucky 59

Top of page

Ivy League

March 11-12: Philadelphia, The Palestra (Ivy League)
Champion: PRINCETON

Semifinals
3/11

Game 1: No. 4 Penn Quakers 64, No. 1 Princeton Tigers 72 (OT)
Game 2: No. 3 Yale Bulldogs 73, No. 2 Harvard Crimson 71

Championship
3/12

Game 3: No. 3 Yale 59, No. 1 Princeton 71

Top of page

Metro Atlantic Athletic

March 2-6: Albany, N.Y., Times Union Center (Bracket)
Champion: IONA

First Round
3/2

Game 1: No. 9 Niagara Purple Eagles 88, No. 8 Quinnipiac Bobcats 69
Game 2: No. 10 Marist Red Foxes 73, No. 7 Canisius Golden Griffins 77
Game 3: No. 11 Manhattan Jaspers 68, No. 6 Rider Broncs 69

Quarterfinals
3/3

Game 4: No. 9 Niagara 59, No. 1 Monmouth Hawks 84
Game 5: No. 7 Canisius 58 vs. No. 2 Saint Peter's Peacocks 61

Quarterfinals
3/4

Game 6: No. 6 Rider 70, No. 3 Iona Gaels 88
Game 7: No. 5 Fairfield Stags 66, No. 4 Siena Saints 78

Semifinals
3/5

Game 8: No. 4 Siena 89, No. 1 Monmouth 85
Game 9: No. 3 Iona 73, No. 2 Saint Peter's 65

Championship
3/6

Game 10: No. 4 Siena 86, No. 3 Iona 87

Top of page

Mid-American

March 6: Hosted by higher seeds
March 9-11: Cleveland, Quicken Loans Arena (Bracket)
Champion: KENT STATE

First Round
3/6

Game 1: No. 9 Northern Illinois Huskies 69, No. 8 Eastern Michigan Eagles 72
Game 2: No. 12 Miami (Ohio) RedHawks 61, No. 5 Western Michigan Broncos 65
Game 3: No. 10 Bowling Green Falcons 62, No. 7 Toledo Rockets 77
Game 4: No. 11 Central Michigan Chippewas 106, No. 6 Kent State Golden Flashes 116 (OT)

Quarterfinals
3/9

Game 5: No. 8 Eastern Michigan 62, No. 1 Akron Zips 79
Game 6: No. 5 Western Michigan 63, No. 4 Ball State Cardinals 66
Game 7: No. 7 Toledo 66, No. 2 Ohio Bobcats 67
Game 8: No. 6 Kent State 68, No. 3 Buffalo Bulls 65

Semifinals
3/10

Game 9: No. 4 Ball State 70, No. 1 Akron 74
Game 10: No. 6 Kent State 68, No. 2 Ohio 66

Championship
3/11

Game 11: No. 6 Kent State 70, No. 1 Akron 65

Top of page

Mid-Eastern Athletic

March 6-11: Norfolk, Va., Norfolk Scope (Bracket (page 2))
Champion: NORTH CAROLINA CENTRAL
The Savannah State Tigers are ineligible for the postseason due to APR penalties.

First Round
3/6

Game 4: No. 12 N.C. A&T Aggies 65, No. 5 Maryland Eastern Shore Fighting Hawks 75
Game 5: No. 11 Howard Bison 79, No. 6 Coppin State Eagles 73

First Round
3/7

Game 8: No. 9 Bethune-Cookman Wildcats 69, No. 8 Delaware State Hornets 62
Game 9: No. 10 Florida A&M Rattlers 78, No. 7 South Carolina State Bulldogs 82 (OT)

Quarterfinals
3/8

Game 12: No. 9 Bethune-Cookman 60, No. 1 N.C. Central Eagles 95
Game 13: No. 7 South Carolina State 88, No. 2 Norfolk State Spartans 93 (OT)

Quarterfinals
3/9

Game 16: No. 11 Howard 68, No. 3 Morgan State Bears 65
Game 17: No. 5 Maryland Eastern Shore 68, No. 4 Hampton Pirates 66

Semifinals
3/10

Game 20: No. 5 Maryland Eastern Shore 49, No. 1 N.C. Central 77
Game 21: No. 11 Howard 53, No. 2 Norfolk State 68

Championship
3/11

Game 22: No. 2 Norfolk State 59, No. 1 N.C. Central 67

Top of page

Missouri Valley

March 2-5: St Louis, Mo., Scottrade Center (Bracket)
Champion: WICHITA STATE

First Round
3/2

Game 1: No. 9 Indiana State Sycamores 72, No. 8 Evansville Purple Aces 83
Game 2: No. 10 Drake Bulldogs 58, No. 7 Bradley Braves 67

Quarterfinals
3/3

Game 3: No. 8 Evansville 69, No. 1 Illinois State Redbirds 80
Game 4: No. 5 Loyola of Chicago Ramblers 50, No. 4 Southern Illinois Salukis 55
Game 5: No. 7 Bradley 56, No. 2 Wichita State Shockers 82
Game 6: No. 6 Missouri State Bears 70, No. 3 UNI  Panthers 64

Semifinals
3/4

Game 7: No. 4 Southern Illinois 50, No. 1 Illinois State 63
Game 8: No. 6 Missouri State 63, No. 2 Wichita State 78

Championship
3/5

Game 9: No. 2 Wichita State 71, No. 1 Illinois State 51

Top of page

Mountain West

March 8-11: Las Vegas, Thomas & Mack Center (Bracket)
Champion: NEVADA

First Round
3/8

Game 1: No. 9 San José State Spartans 64, No. 8 Utah State Aggies 90
Game 2: No. 10 Air Force Falcons 83, No. 7 Wyoming Cowboys 68
Game 3: No. 11 UNLV Runnin' Rebels 52, No. 6 San Diego State Aztecs 62 (OT)

Quarterfinals
3/9

Game 4: No. 8 Utah State 69, No. 1 Nevada Wolf Pack 83
Game 5: No. 5 New Mexico Lobos 60, No. 4 Fresno State Bulldogs 63
Game 6: No. 10 Air Force 55, No. 2 Colorado State Rams 81
Game 7: No. 6 San Diego State 87, No. 3 Boise State Broncos 68

Semifinals
3/10

Game 8: No. 4 Fresno State 72, No. 1 Nevada 83
Game 9: No. 6 San Diego State 63, No. 2 Colorado State 71

Championship
3/11

Game 10: No. 2 Colorado State 71, No. 1 Nevada 79

Top of page

Northeast

March 1, 4, 7: Hosted by higher seeds (Bracket)
Champion: MOUNT ST. MARY'S
Did Not Qualify: Central Connecticut State Blue Devils and St. Francis-Brooklyn Terriers

Quarterfinals
3/1

Game 1: No. 8 Sacred Heart Pioneers 73, No. 1 Mount St. Mary's Mountaineers 76
Game 2: No. 7 Robert Morris Colonials 69, No. 2 LIU Brooklyn Blackbirds 68
Game 3: No. 6 Fairleigh Dickinson Knights 70, No. 3 Wagner Seahawks 72
Game 4: No. 5 Bryant Bulldogs 78, No. 4 St. Francis (Pa.) Red Flash 100

Semifinals
3/4

Game 5: No. 7 Robert Morris 66, No. 1 Mount St. Mary's 75
Game 6: No. 4 St. Francis (Pa.) 71, No. 3 Wagner 70

Championship
3/7

Game 7: No. 4 St. Francis (Pa.) 61, No. 1 Mount St. Mary's 71

Top of page

Ohio Valley

March 1-4: Nashville, Nashville Municipal Auditorium (Bracket)
Champion: JACKSONVILLE STATE
Did Not Qualify: Austin Peay Governors, Eastern Illinois Panthers, Eastern Kentucky Colonels, and SIU Edwardsville Cougars

First Round
3/1

Game 1: No. 8 Tennessee State Tigers 75, No. 5 Southeast Missouri Redhawks 78 (OT)
Game 2: No. 7 Murray State Racers 85, No. 6 Tennessee Tech Golden Eagles 84 (2OT)

Quarterfinals
3/2

Game 3: No. 5 Southeast Missouri 51, No. 4 Jacksonville State Gamecocks 74
Game 4: No. 7 Murray State 75, No. 3 Morehead State Eagles 69

Semifinals
3/3

Game 5: No. 4 Jacksonville State 65, No. 1 Belmont Bruins 59
Game 6: No. 7 Murray State 67, No. 2 UT Martin Skyhawks 73

Championship
3/4

Game 7: No. 4 Jacksonville State 66, No. 2 UT Martin 55

Top of page

Pac-12

March 8-11: Las Vegas, T-Mobile Arena (Bracket)
Champion: ARIZONA

First Round
3/8

Game 1: No. 9 Stanford Cardinal 88, No. 8 Arizona State Sun Devils 98 (OT)
Game 2: No. 12 Oregon State Beavers 62, No. 5 California Golden Bears 67
Game 3: No. 10 Washington State Cougars 63, No. 7 Colorado Buffaloes 73
Game 4: No. 11 Washington Huskies 73, No. 6 USC Trojans 78

Quarterfinals
3/9

Game 5: No. 8 Arizona State 57, No. 1 Oregon Ducks 80
Game 6: No. 5 California 78, No. 4 Utah Utes 75
Game 7: No. 7 Colorado 78, No. 2 Arizona Wildcats 92
Game 8: No. 6 USC 74, No. 3 UCLA Bruins 76

Semifinals
3/10

Game 9: No. 5 California 65, No. 1 Oregon 73
Game 10: No. 3 UCLA 75, No. 2 Arizona 86

Championship
3/11

Game 11: No. 2 Arizona 83, No. 1 Oregon 80

Top of page

Patriot League

Feb. 28, March 2, 5, and 8: Hosted by higher seeds (Bracket)
Champion: BUCKNELL

First Round
2/28

Game 1: No. 9 American Eagles 58, No. 8 Army West Point Black Knights 74
Game 2: No. 10 Lafayette Leopards 64, No. 7 Loyola (Md.) Greyhounds 67

Quarterfinals
3/2

Game 3: No. 8 Army West Point 62, No. 1 Bucknell Bison 78
Game 4: No. 5 Holy Cross Crusaders 42, No. 4 Navy Midshipmen 49
Game 5: No. 7 Loyola 60, No. 2 Boston University Terriers 64
Game 6: No. 6 Colgate Raiders 72, No. 3 Lehigh Mountain Hawks 77

Semifinals
3/5

Game 7: No. 4 Navy 65, No. 1 Bucknell 70
Game 8: No. 3 Lehigh 91, No. 2 Boston U 88 (2OT)

Championship
3/8

Game 9: No. 3 Lehigh 65, No. 1 Bucknell 81

Top of page

SEC

March 8-12: Nashville, Bridgestone Arena (Bracket)
Champion: KENTUCKY

First Round
3/8

Game 1: No. 13 LSU Tigers 52, No. 12 Mississippi State Bulldogs 79
Game 2: No. 14 Missouri Tigers 86, No. 11 Auburn Tigers 83

Second Round
3/9

Game 3: No. 9 Tennessee Volunteers 57, No. 8 Georgia Bulldogs 59
Game 4: No. 12 Mississippi State 55, No. 5 Alabama Crimson Tide 75
Game 5: No. 10 Texas A&M Aggies 41, No. 7 Vanderbilt Commodores 66
Game 6: No. 14 Missouri 74, No. 6 Ole Miss Rebels 86

Quarterfinals
3/10

Game 7: No. 8 Georgia 60, No. 1 Kentucky Wildcats 71
Game 8: No. 5 Alabama 64, No. 4 South Carolina Gamecocks 53
Game 9: No. 7 Vanderbilt 72, No. 2 Florida Gators 62 (OT)
Game 10: No. 6 Ole Miss 72, No. 3 Arkansas Razorbacks 73

Semifinals
3/11

Game 11: No. 5 Alabama 74, No. 1 Kentucky 79
Game 12: No. 7 Vanderbilt 62, No. 3 Arkansas 76

Championship
3/12

Game 13: No. 3 Arkansas 65, No. 1 Kentucky 82

Top of page

Southern

March 3-6: Asheville, N.C., U.S. Cellular Center (Bracket)
Champion: ETSU

First Round
3/3

Game 1: No. 9 The Citadel Bulldogs 78, No. 8 Western Carolina Catamounts 72
Game 2: No. 10 VMI Keydets 61, No. 7 Samford Bulldogs 79

Quarterfinals
3/4

Game 3: No. 9 The Citadel 67, No. 1 UNC Greensboro Spartans 76
Game 4: No. 5 Wofford Terriers 79, No. 4 Chattanooga Mocs 67
Game 5: No. 7 Samford 67, No. 2 Furman Paladins 63
Game 6: No. 6 Mercer Bears 66, No. 3 ETSU Buccaneers 73

Semifinals
3/5

Game 7: No. 5 Wofford 73, No. 1 UNC Greensboro 77
Game 8: No. 7 Samford 72, No. 3 ETSU 81

Championship
3/6

Game 9: No. 3 ETSU 79, No. 1 UNC Greensboro, 74

Top of page

Southland

March 8-11: Katy, Texas, Merrell Center (Bracket)
Champion: NEW ORLEANS
The Abilene Christian Wildcats and Incarnate Word Cardinals are ineligible for the postseason due to their transitions to Division I.
Did Not Qualify: Nicholls State Colonels and McNeese State Cowboys

First Round
3/8

Game 1: No. 8 Central Arkansas Bears 69, No. 5 Sam Houston State Bearkats 77
Game 2: No. 7 Southeastern Louisiana Lions 65, No. 6 Lamar Cardinals 77

Quarterfinals
3/9

Game 3: No. 5 Sam Houston State 63, No. 4 Houston Baptist Huskies 59
Game 4: No. 6 Lamar 59, No. 3 Stephen F. Austin Lumberjacks 75

Semifinals
3/10

Game 5: No. 5 Sam Houston State 63, No. 1 New Orleans Privateers 75
Game 6: No. 3 Stephen F. Austin 69, No. 2 Texas A&M-Corpus Christi Islanders 77

Championship
3/11

Game 7: No. 2 Texas A&M-Corpus Christi 65, No. 1 New Orleans 68

Top of page

Southwestern Athletic

March 7: Hosted by higher seeds
March 10-11: Houston, Toyota Center (Bracket)
Champion: TEXAS SOUTHERN
The Alcorn State Braves are ineligible for the NCAAs/NIT due to APR penalties.

Quarterfinals
3/7

Game 1: No. 8 Alabama State Hornets 72, No. 1 Texas Southern Tigers 87
Game 2: No. 5 Grambling State Tigers 81, No. 4 Prairie View A&M Panthers 77
Game 3: No. 7 Mississippi Valley State Delta Devils 60, No. 2 Alcorn State Braves 63
Game 4: No. 6 Jackson State Tigers 63, No. 3 Southern Jaguars 69

Semifinals
3/10

Game 5: No. 5 Grambling State 57, No. 1 Texas Southern 62
Game 6: No. 3 Southern 59, No. 2 Alcorn State 81

Championship
3/11

Game 7: No. 2 Alcorn State 50, No. 1 Texas Southern 53

Top of page

Summit League

March 4-7: Sioux Falls, S.D., Denny Sanford Premier Center (Bracket)
Champion: SOUTH DAKOTA STATE
Did Not Qualify: Oral Roberts Golden Eagles

Quarterfinals
3/4

Game 1: No. 8 Western Illinois Leathernecks 69, No. 1 South Dakota Coyotes 78
Game 2: No. 7 IUPUI Jaguars 76, No. 2 North Dakota State Bison 57

Quarterfinals
3/5

Game 3: No. 5 Denver Pioneers 73, No. 4 South Dakota State Jackrabbits 83
Game 4: No. 6 Fort Wayne Mastodons 80, No. 3 Omaha Mavericks 84

Semifinals
3/6

Game 5: No. 4 South Dakota State 74, No. 1 South Dakota 71
Game 6: No. 7 IUPUI 62, No. 3 Omaha 90

Championship
3/7

Game 7: No. 4 South Dakota State 79, No. 3 Omaha 77

Top of page

Sun Belt

March 8, 10-12: New Orleans, Riverfront Arena (Bracket)
Champion: TROY

First Round
3/8

Game 1: No. 9 South Alabama Jaguars 67, No. 8 Coastal Carolina Chanticleers 80
Game 2: No. 12 ULM Warhawks 73, No. 5 Arkansas State Red Wolves 70 (OT)
Game 3: No. 10 Little Rock Trojans 71, No. 7 Louisiana Ragin' Cajuns 78
Game 4: No. 11 Appalachian State Mountaineers 64, No. 6 Troy Trojans 84

Quarterfinals
3/10

Game 5: No. 8 Coastal Carolina 51, No. 1 UT Arlington Mavericks 74
Game 6: No. 12 ULM 51, No. 4 Texas State Bobcats 63
Game 7: No. 7 Louisiana 76, No. 2 Georgia State Panthers 86
Game 8: No. 6 Troy 90, No. 3 Georgia Southern Eagles 70

Semifinals
3/11

Game 9: No. 4 Texas State 83, No. 1 UT Arlington 62
Game 10: No. 6 Troy 74, No. 2 Georgia State 63

Championship
3/12

Game 11: No. 6 Troy 59, No. 4 Texas State 53

Top of page

West Coast

March 3-7: Las Vegas, Orleans Arena (Bracket)
Champion: GONZAGA

First Round
3/3

Game 1: No. 9 Pacific Tigers 89, No. 8 Pepperdine Waves 84
Game 2: No. 10 Portland Pilots 60, No. 7 San Diego Toreros 55

Quarterfinals
3/4

Game 3: No. 6 Loyola Marymount Lions 81, No. 3 BYU Cougars 89
Game 4: No. 5 San Francisco Dons 69, No. 4 Santa Clara Broncos 76
Game 5: No. 9 Pacific 50, No. 1 Gonzaga Bulldogs 82
Game 6: No. 10 Portland 58, No. 2 Saint Mary's Gaels 81

Semifinals
3/6

Game 7: No. 4 Santa Clara 68, No. 1 Gonzaga 77
Game 8: No. 3 BYU 50, No. 2 Saint Mary's 81

Championship
3/7

Game 9: No. 2 Saint Mary's 56, No. 1 Gonzaga 74

Top of page

WAC

March 9-11: Las Vegas; Orleans Arena (Bracket)
Champion: NEW MEXICO STATE
The Grand Canyon Antelopes are ineligible for the postseason due to their transition to Division I.

Quarterfinals
3/9

Game 1: No. 5 Seattle Redhawks 53, No. 4 Utah Valley Wolverines 65
Game 2: No. 7 Chicago State Cougars 53, No. 2 New Mexico State Aggies 67
Game 3: No. 6 UTRGV Vaqueros 78, No. 3 UMKC Kangaroos 82 (OT)

Semifinals
3/10

Game 4: No. 4 Utah Valley 80, No. 1 Cal State Bakersfield Roadrunners 81 (4OT)
Game 5: No. 3 UMKC 60, No. 2 New Mexico State 78

Championship
3/11

Game 6: No. 2 New Mexico State 70, No 1. Cal State Bakersfield 60

Top of page

Be sure to follow @ChrisDobbertean on Twitter and to like Blogging the Bracket on Facebook and Google Plus.