clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2015 Conference Tournament Central

I will be updating this table with scores and updated matchups throughout the Championship Fortnight.

Paul Abell-USA TODAY Sports

If you're interested in information for the upcoming (2015-16) season, click here.

All times Eastern.

All broadcast information from the conferences or Matt's College Sports on TV site and HoopsHD.

Quick Menu

America EastAmerican | A 10ACCA-SunBig 12Big EastBig Sky
Big SouthBig TenBig WestCAAC-USAHorizonIvy | MAACMAC
MEACMVCMWNECOVCPac-12PatriotSEC
SoConSouthlandSWACSummitSun BeltWCCWAC

America East Conference

Higher seeds: Mar. 4, 8, 14
Note: UMass Lowell is ineligible due to its transition from Division II.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

alb

Albany Great Danes

Quarterfinals: Mar. 4
No. 8 Maine Black Bears at No. 1 Albany 83
No. 7 UMBC Retrievers 39 at No. 2 Vermont 66
No. 6 Binghamton Bearcats 57 at No. 3 Stony Brook 62
No. 5 Hartford Hawks 63 at No. 4. New Hampshire 67

Semifinals: Mar. 8
No. 4 New Hampshire Wildcats 58 at No. 1 Albany 60
No. 3 Stony Brook 79 at No. 2 Vermont Catamounts 77

Championship: Mar. 14
No. 3 Stony Brook Seawolves 50 at No. 1 Albany 51

Top of page

American Athletic Conference

Hartford: Mar. 12-15

Schedule (Bracket)

CHAMPION

SMU

SMU Mustangs

Opening Round: Mar. 12
Game 1: No. 9 UCF Knights vs. No. 8 East Carolina 81 (OT)
Game 2: No. 10 Houston 66 vs. No. 7 Tulane Green Wave 60
Game 3: No. 11 USF Bulls 43 at No. 6 Connecticut 69

Quarterfinals: Mar. 13
Game 4: No. 8 East Carolina Pirates 68 vs. No. 1 SMU 74
Game 5: No. 5 Memphis Tigers 75 vs. No. 4 Temple 80
Game 6: No. 10 Houston Cougars 51 vs. No. 2 Tulsa 59
Game 7: No. 6 Connecticut 57 vs. No. 3 Cincinnati Bearcats 54

Semifinals: Mar. 14
Game 8: No. 4 Temple Owls 56 vs. No. 1 SMU 69
Game 9: No. 6 Connecticut 47 vs. No. 2 Tulsa Golden Hurricane 42

Championship: Mar. 15
Game 10: No. 6 Connecticut Huskies 54 vs. No. 1 SMU 62

Top of page

Atlantic 10 Conference

Brooklyn: Mar. 11-15

Schedule (Bracket)

CHAMPION

vcu

VCU Rams

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 13 George Mason Patriots 65 vs. No. 12 Fordham 71
Game 2: No. 14 Saint Louis Billikens 55 vs. No. 11 Duquesne 61

Second Round: Mar. 12
Game 3: No. 9 La Salle 76 vs. No. 8 UMass Minutemen 69
Game 4: No. 12 Fordham Rams 57 vs. No. 5 VCU 63
Game 5: No. 10 Saint Joseph's Hawks 49 vs. No. 7 St. Bonaventure 60
Game 6: No. 11 Duquesne Dukes 55 vs. No. 6 George Washington 73

Quarterfinals: Mar. 13
Game 7: No. 9 La Salle Explorers 66 vs. No. 1 Davidson 67
Game 8: No. 5 VCU 70 vs. No. 4 Richmond Spiders 67

Game 9: No. 7 St. Bonaventure Bonnies 67 vs. No. 2 Dayton 71
Game 10: No. 6 George Washington Colonials 58 vs. No. 3 Rhode Island 71

Semifinals: Mar. 14
Game 11: No. 5 VCU 93 vs. No. 1 Davidson Wildcats 73
Game 12: No. 3 Rhode Island Rams 52 vs. No. 2 Dayton 56

Championship: Mar. 15
Game 13: No. 5 VCU 71 vs. No. 2 Dayton Flyers 65

Top of page

Atlantic Coast Conference

Greensboro, N.C.: Mar. 10-14
Note: Syracuse self-imposed a postseason ban.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

ND

Notre Dame Fighting Irish

First Round: Mar. 10
Game 1: No. 13 Georgia Tech Yellow Jackets 65 vs. No. 12 Boston College 66
Game 2: No. 14 Virginia Tech 81 vs. No. 11 Wake Forest Demon Deacons 80

Second Round: Mar. 11
Game 3: No. 9 Florida State 76 vs. No. 8 Clemson Tigers 73
Game 4: No. 12 Boston College Eagles 63 vs. No. 5 North Carolina 81
Game 5: No. 10 Pittsburgh Panthers 70 vs. No. 7 North Carolina State 81
Game 6: No. 14 Virginia Tech Hokies 49 vs. No. 6 Miami 59

Quarterfinals: Mar. 12
Game 7: No. 9 Florida State Seminoles 44 vs. No. 1 Virginia 58
Game 8: No. 5 North Carolina 70 vs. No. 4 Louisville Cardinals 60
Game 9: No. 7 North Carolina State Wolfpack 53 vs. No. 2 Duke 77
Game 10: No. 6 Miami Hurricanes 63 vs. No. 3 Notre Dame 70

Semifinals: Mar. 13
Game 11: No. 5 North Carolina 71 vs. No. 1 Virginia Cavaliers 67 
Game 12: No. 3 Notre Dame 74 vs. No. 2 Duke Blue Devils 64

Championship: Mar. 14
Game 13: No. 5 North Carolina Tar Heels 82 vs. No. 3 Notre Dame 90

Top of page

Atlantic Sun Conference

Higher seeds: Mar. 3, 5, 8
Note: Northern Kentucky is participating, but is ineligible to claim the automatic bid, as the Norse are transitioning from Division II. If NKU reaches the final, its opposition will earn the auto bid regardless of result.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

UNF

North Florida Ospreys

Quarterfinals: Mar. 3
Game 1: No. 8 Stetson Hatters 67 at No. 1 North Florida 81
Game 2: No. 5 Lipscomb 76 at No. 4 Northern Kentucky Norse 73 (OT) 
Game 3: No. 6 Kennesaw State Fighting Owls 54 at No. 3 USC Upstate 90
Game 4: No. 7 Jacksonville Dolphins 61 at No. 2 Florida Gulf Coast 83

Semifinals: Mar. 5
Game 5: No. 5 Lipscomb Bisons 57 at No. 1 North Florida 71
Game 6: No. 3 USC Upstate 63 at No. 2 Florida Gulf Coast Eagles 62

Championship: Mar. 8
Game 7: No. 3 USC Upstate Spartans 57 at No. 1 North Florida 63

Top of page

Big 12 Conference

Kansas City: Mar. 11-14

Schedule (Bracket)

CHAMPION

iast

Iowa State Cyclones

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 9 TCU 67 vs. No. 8 Kansas State Wildcats 65
Game 2: No. 10 Texas Tech Red Raiders 53 vs. No. 7 Texas 65

Quarterfinals: Mar. 12
Game 3: No. 5 West Virginia Mountaineers 70 vs. No. 4 Baylor 80
Game 4: No. 9 TCU Horned Frogs 59 vs. No. 1 Kansas 64
Game 5: No. 7 Texas Longhorns 67 vs. No. 2 Iowa State 69
Game 6: No. 6 Oklahoma State Cowboys 49 vs. No. 3 Oklahoma 64

Semifinals: Mar. 13
Game 7: No. 4 Baylor Bears 52 vs. No. 1 Kansas 62
Game 8: No. 3 Oklahoma Sooners 65 vs. No. 2 Iowa State 67

Championship: Mar. 14
Game 9: No. 2 Iowa State 70 vs. No. 1 Kansas Jayhawks 66

Top of page

Big East Conference

New York: Mar. 11-14

Schedule (Bracket)

CHAMPION

Nova

Villanova Wildcats

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 9 Marquette 78 vs. No. 8 Seton Hall Pirates 56
Game 2: No. 10 Creighton 78 vs. No. 7 DePaul Blue Demons 63

Quarterfinals: Mar. 12
Game 3: No. 9 Marquette Golden Eagles 49 vs. No. 1 Villanova 84
Game 4: No. 5 St. John's Red Storm 57 vs. No. 4 Providence 74
Game 5: No. 10 Creighton Bluejays 55 vs. No. 2 Georgetown 60
Game 6: No. 6 Xavier 67 vs. No. 3 Butler Bulldogs 61 (OT)

Semifinals: Mar. 13
Game 7: No. 4 Providence Friars 61 vs. No. 1 Villanova 63
Game 8: No. 6 Xavier 65 vs. No. 2 Georgetown Hoyas 63

Championship: Mar. 14
Game 9: No. 6 Xavier Musketeers 52 vs. No. 1 Villanova 69

Top of page

Big Sky Conference

Missoula, Mont.: Mar. 12-14

Schedule (Bracket)

CHAMPION

EWU

Eastern Washington Eagles

Quarterfinals: Mar .12
Game 1: No. 7 Idaho Vandals 83 vs. No. 2 Eastern Washington 91
Game 2: No. 6 Portland State Vikings 60 vs. No. 3 Sacramento State 70
Game 3: No. 5 Northern Colorado Bears 57 vs. No. 4 Northern Arizona 63
Game 4: No. 8 Weber State Wildcats 73 at No. 1 Montana 76

Semifinals: Mar. 13
Game 5: No. 3 Sacramento State Hornets vs. No. 2 Eastern Washington 91
Game 6: No. 4 Northern Arizona Lumberjacks 59 at No. 1 Montana 61

Championship: Mar. 14
Game 7: No. 2 Eastern Washington 69 vs. No. 1 Montana Grizzlies 65

Top of page

Big South Conference

Conway, S.C.: Mar. 4, 6-8

Schedule (Bracket)

CHAMPION

coastal

Coastal Carolina Chanticleers

First Round: Mar. 4
Game 1: No. 9 Longwood 65 vs. No. 8 Presbyterian Blue Hose 61
Game 2: No. 10 Campbell Fighting Camels 64 vs. No. 7 Gardner-Webb 72
Game 3: No. 11 Liberty Flames 70 vs. No. 6 UNC Asheville 80

Quarterfinals: Mar. 6
Game 4: No. 9 Longwood 68 vs. No. 1 Charleston Southern Buccaneers 60
Game 5: No. 5 Winthrop 67 vs. No. 4 Radford Highlanders 66
Game 6: No.7 Gardner-Webb 72 vs. No. 2 High Point Panthers 71 (OT)
Game 7: No. 6 UNC Asheville Bulldogs 57 at No. 3 Coastal Carolina 74

Semifinals: Mar. 7
Game 8: No. 9 Longwood Lancers 58 vs. No. 5 Winthrop 71
Game 9: No. 7 Gardner-Webb Bulldogs 70 at No. 3 Coastal Carolina 73

Championship: Mar. 8
Game 10: No. 5 Winthrop Eagles 70 at No. 3 Coastal Carolina 81

Top of page

Big Ten Conference

Chicago: Mar. 11-15

Schedule (Bracket)

CHAMPION

wisc

Wisconsin Badgers

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 13 Penn State 68 vs. No. 12 Nebraska Cornhuskers 65
Game 2: No. 14 Rutgers Scarlet Knights 68 vs. No. 11 Minnesota 80

Second Round: Mar 12
Game 3: No. 9 Michigan 73 vs. No. 8 Illinois Fighting Illini 55
Game 4: No. 13 Penn State 67 vs. No. 5 Iowa Hawkeyes 58
Game 5: No. 10 Northwestern Wildcats 56 vs. No. 7 Indiana 71
Game 6: No. 11 Minnesota Golden Gophers 73 vs. No. 6 Ohio State 79

Quarterfinals: Mar. 13
Game 7: No. 9 Michigan Wolverines 60 vs. No. 1 Wisconsin 71
Game 8: No. 13 Penn State Nittany Lions 59 vs. No. 4 Purdue 64
Game 9: No. 7 Indiana Hoosiers 69 vs. No. 2 Maryland 75
Game 10: No. 6 Ohio State Buckeyes 67 vs. No. 3 Michigan State 76

Semifinals: Mar. 14
Game 11: No. 4 Purdue Boilermakers 51 vs. No. 1 Wisconsin 71
Game 12: No. 3 Michigan State 62 vs. No. 2 Maryland Terrapins 58

Championship: Mar. 15
Game 13: No. 2 Michigan State Spartans 69 vs. No. 1 Wisconsin 80 (OT)

Top of page

Big West Conference

Anaheim: Mar. 12-14

Schedule (Bracket)

CHAMPION

UCI

UC Irvine Anteaters

Quarterfinals: Mar. 12
Game 1: No. 8 Cal State Northridge Matadors 67 vs. No. 1 UC Davis 71
Game 2: No. 5 Hawai `i 79 vs. No. 4 Long Beach State 49ers 72
Game 3: No. 6 UC Riverside Highlanders 54 vs. No. 3 UC Irvine 63
Game 4: No. 7 Cal Poly Mustangs 50 vs. No. 2 UC Santa Barbara 54

Semifinals: Mar. 13
Game 5: No. 5 Hawai `i 65 vs. No. 1 UC Davis Aggies 58
Game 6: No. 3 UC Irvine 72 vs. No. 2 UC Santa Barbara Gauchos 63

Championship: Mar. 14
Game 7: No. 5 Hawaii ` Rainbow Warriors 58 vs. No. 2 UC Irvine 67

Top of page

Colonial Athletic Association

Baltimore: Mar. 6-9

Schedule (Bracket)

CHAMPION

NE

Northeastern Huskies

First Round: Mar. 6
Game 1: No. 9 Towson Tigers 69 vs. No. 8 Elon 74 (OT) 
Game 2: No. 10 College of Charleston 56 vs. No. 7 Drexel Dragons 48

Quarterfinals: Mar. 7
Game 3: No. 8 Elon Phoenix 59 vs. No. 1 William & Mary 72
Game 4: No. 5 Hofstra 74 vs. No. 4 James Madison Dukes 57, approx. 2:30 p.m. 
Game 5: No. 10 College of Charleston Cougars 53 vs. No. 2 UNC Wilmington 79
Game 6: No. 6 Delaware Blue Hens 64 vs. No. 3 Northeastern 67

Semifinals: Mar. 8
Game 7: No. 5 Hofstra Pride 91 vs. No. 1 William & Mary 92 (2OT)
Game 8: No. 3 Northeastern 78 vs. No.2 UNC Wilmington Seahawks 71

Championship: Mar. 9
Game 13: No 3 Northeastern 72 vs. No. 1 William & Mary Tribe 61

Top of page

Conference USA

Birmingham: Mar. 11-14
Note: Southern Mississippi self-imposed a postseason ban.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

UAB

UAB Blazers

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 10 FIU 57 vs. No. 7 UTSA Roadrunners 54. 
Game 2: No. 11 Charlotte 49ers 60 vs. No. 6 Middle Tennessee 63
Game 3: No. 12 Marshall Thundering Herd 45 vs. No. 5 Western Kentucky 59
Game 4: No. 9 Rice 82 vs. No. 8 North Texas Mean Green 54

Quarterfinals: Mar. 12
Game 5: No. 10 FIU Golden Panthers 71 vs. No. 2 UTEP 83
Game 6: No. 6 Middle Tennessee 59 vs. No. 3 Old Dominion Monarchs 52
Game 7: No. 5 Western Kentucky Hilltoppers 52 vs. No. 4 UAB 53
Game 8: No. 9 Rice Owls 64 vs. No. 1 Louisiana Tech 70

Semifinals: Mar. 13
Game 9: No. 6 Middle Tennessee 53 vs. No. 2 UTEP Miners 50
Game 10: No. 4 UAB 72 vs. No. 1 Louisiana Tech Bulldogs 62 (OT)

Championship: Mar. 14
Game 11: No. 6 Middle Tennessee Blue Raiders 60 vs. No. 4 UAB 73

Top of page

Horizon League

Higher seeds: Mar. 3
Valparaiso, Ind.: Mar. 6-7, 10
Note: Milwaukee is ineligible due to APR issues.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

valpo

Valparaiso Crusaders

First Round: Mar. 3
Game 1: No. 8 Youngstown State Penguins 67 at No. 5 Detroit 77
Game 2: No. 7 Wright State Raiders 57 at No. 6 UIC 60

Quarterfinals: Mar. 6
Game 3: No. 6 UIC 72 vs. No. 3 Oakland Golden Grizzlies 69
Game 4: No. 5 Detroit Titans 53 vs. No. 4 Cleveland State 70

Semifinals: Mar. 7
Game 5: No. 6 UIC Flames 56 vs. No. 2 Green Bay 70
Game 6: No. 4 Cleveland State Vikings at No. 1 Valparaiso 60

Championship: Mar. 10
Game 7: No. 2 Green Bay Phoenix 44 at No. 1 Valparaiso 54

Top of page

Ivy League

Philadelphia: Mar. 14

Schedule

AUTO BID WINNER

harv

Harvard Crimson

Harvard 53 vs. Yale Bulldogs 51

Top of page

Metro Atlantic Athletic Conference

Albany: Mar. 5, 7-9

Schedule (Bracket)

CHAMPION

manh

Manhattan Jaspers

First Round: Mar. 5
Game 1: No. 9 Niagara Purple Eagles 54 vs. No. 8 Siena 71
Game 2: No. 10 Fairfield Stags 33 vs. No. 7 St. Peter's 63
Game 3: No. 11 Marist 80 vs. No. 6 Quinnipiac Bobcats 74

Quarterfinals: Mar. 7
Game 4: No. 8 Siena Saints 71 vs. No. 1 Iona 74
Game 5: No. 5 Canisius Golden Griffins 54 vs. No. 4 Monmouth 60
Game 6: No. 7 St. Peter's 68 vs. No. 2 Rider Broncs 59
Game 7: No 11 Marist Red Foxes vs. No. 3 Manhattan

Semifinals: Mar. 8
Game 8: No 4 Monmouth Hawks 77 vs. No. 1 Iona 95
Game 9: No. 7 St. Peter's Peacocks 48 vs. No. 3 Manhattan 65

Championship: Mar. 9
Game 10: No. 3 Manhattan 79 vs. No. 1 Iona Gaels 69

Top of page

Mid-American Conference

Higher seeds: Mar. 9
Cleveland: Mar. 11-14

Schedule (Bracket)

CHAMPION

UB

Buffalo Bulls

First Round: Mar. 9
Game 1: No. 12 Ball State Cardinals 75 at No. 5 Bowling Green 88
Game 2: No. 9 Miami RedHawks 61 at No. 8 Eastern Michigan 62 (OT)
Game 3: No. 11 Ohio Bobcats 74 at No. 6 Western Michigan 82
Game 4: No. 10 Northern Illinois Huskies 56 at No. 7 Akron 72

Second Round: Mar. 11
Game 5: No. 8 Eastern Michigan 73 vs. No. 5 Bowling Green Falcons 67
Game 6: No. 7 Akron 58 vs. No. 6 Western Michigan Broncos 45

Quarterfinals: Mar. 12
Game 7: No. 8 Eastern Michigan Eagles 67 vs. No. 4 Toledo 78
Game 8: No. 7 Akron 53 vs. No. 3 Kent State Golden Flashes 51

Semifinals: Mar. 13
Game 9: No. 4 Toledo Rockets 66vs. No. 1 Central Michigan 75
Game 10: No. 7 Akron Zips 58 vs. No. 2 Buffalo 68.

Championship: Mar. 14
Game 11: No. 2 Buffalo 89 vs. No. 1 Central Michigan Chippewas 84

Top of page

Mid-Eastern Athletic Conference

Norfolk, Va.: Mar. 9-14
Note: Florida A&M is ineligible due to APR issues.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

hamp

Hampton Pirates

First Round: Mar. 9
Game 4: No. 12 Savannah State Tigers 58 vs. No. 5 Delaware State 64
Game 5: No. 11 Morgan State Bears 71 vs. No. 6 Hampton 91

First Round: Mar. 10
Game 8: No. 9 Coppin State 64 vs. No. 8 Bethune-Cookman Wildcats 60
Game 9: No. 10 N.C. A&T Aggies 54 vs. No. 7 South Carolina State 63

Quarterfinals: Mar. 11
Game 12: No. 9 Coppin State Eagles 43 vs. No. 1 NC Central 91
Game 13: No. 7 South Carolina State Bulldogs 54 vs. No. 2 Norfolk State 68

Quarterfinals: Mar. 12
Game 16: No. 6 Hampton 76 vs. No. 3 UMES Hawks 71
Game 17: No. 5 Delaware State 65 vs. No. 4 Howard Bison 60

Semifinals: Mar. 13
Game 20: No. 5 Delaware State 63 vs. No. 1 NC Central Eagles 57
Game 21: No. 6 Hampton 75 vs. No. 2 Norfolk State Spartans 64

Championship: Mar. 14
Game 22: No. 6 Hampton 82 vs. No. 5 Delaware State Hornets 61

Top of page

Missouri Valley Conference

St. Louis: Mar. 5-8

Schedule (Bracket)

CHAMPION

UNI

Northern Iowa Panthers

First Round: Mar. 5
Game 1: No. 9 Southern Illinois 55 vs. No. 8 Missouri State Bears 48 
Game 2: No. 10 Bradley 52 vs. No. 7 Drake Bulldogs 50 (OT)

Quarterfinals: Mar. 6
Game 3: No. 9 Southern Illinois Salukis 45 vs. No. 1 Wichita State 56
Game 4: No. 5 Evansville Purple Aces 67 vs. No. 4 Illinois State 71
Game 5: No. 10 Bradley Braves 46 vs. No. 2 Northern Iowa 71
Game 6: No. 6 Loyola of Chicago 81 vs. No. 3 Indiana State Sycamores 53

Semifinals: Mar. 7
Game 7: No. 4 Illinois State 65 vs. No. 1 Wichita State Shockers 62
Game 8: No. 6 Loyola of Chicago Ramblers 49 vs. No. 2 Northern Iowa 63

Championship: Mar. 8
Game 9: No. 4 Illinois State Redbirds 60 vs. No. 2 Northern Iowa 69

Top of page

Mountain West Conference

Las Vegas: Mar. 11-14
Note: San Jose State is ineligible due to APR issues.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

Wyo

Wyoming Cowboys

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 9 Air Force 68 vs. No. 8 New Mexico Lobos 61
Game 2: No. 10 Nevada Wolf Pack 46 vs. No. 7 UNLV 67

Quarterfinals: Mar. 12
Game 3: No. 9 Air Force Falcons 68 vs. No. 1 Boise State 80
Game 4: No. 5 Utah State Aggies 65 vs. No. 4 Wyoming 67
Game 5: No. 7 UNLV Runnin' Rebels 64 vs. No. 2 San Diego State 67
Game 6: No. 6 Fresno State Bulldogs 59 vs. No. 3 Colorado State 71

Semifinals: Mar. 13
Game 7: No. 4 Wyoming 71 vs. No. 1 Boise State Broncos 66 (OT)
Game 8: No. 3 Colorado State Rams 43 vs. No. 2 San Diego State 56

Championship: Mar. 14
Game 9: No. 4 Wyoming 45 vs. No. 2 San Diego State Aztecs 43

Top of page

Northeast Conference

Higher seeds: Mar. 4, 7, 10

Schedule (Bracket)

CHAMPION

RMU

Robert Morris Colonials

Quarterfinals: Mar. 4
Game 1: No. 8 LIU-Brooklyn Blackbirds 70 at No. 1 St. Francis-Brooklyn 79
Game 2: No. 7 Wagner Seahawks 68 at No. 2 Robert Morris 91
Game 3: No. 6 Sacred Heart Pioneers 85 at No. 3 Bryant 91
Game 4: No. 5 St. Francis (Pa.) Red Flash 73 at No. 4 Mount St. Mary's Mountaineers 58

Semifinals: Mar. 7
Game 5: No. 5 St. Francis (Pa.) Red Flash 48 at No. 1 St. Francis-Brooklyn 62
Game 6: No. 3 Bryant Bulldogs 53 at No. 2 Robert Morris 66

Championship: Mar. 10
Game 7: No. 2 Robert Morris 66 at No. 1 St. Francis-Brooklyn Terriers 63

Top of page

Ohio Valley Conference

Nashville: Mar. 4-7

Schedule (Bracket)

CHAMPION

belm

Belmont Bruins

First Round: Mar. 4
Game 1: No. 8 Southeast Missouri Redhawks 74 vs. No. 5 Morehead State 79
Game 2: No. 7 SIU Edwardsville Cougars 66 vs. No. 6 Eastern Illinois 78

Quarterfinals: Mar. 5
Game 3: No. 5 Morehead State 76 vs. No. 4 UT Martin Skyhawks 85
Game 4: No. 6 Eastern Illinois Panthers 64 vs. No. 3 Belmont 97

Semifinals: Mar. 6
Game 5: No. 5 Morehead State Eagles 77 vs. No. 1 Murray State 80
Game 6: No. 3 Belmont 53 vs. No. 2 Eastern Kentucky Colonels 52

Championship: Mar. 7
Game 7: No. 3 Belmont 88 vs. No. 1 Murray State Racers 87

Top of page

Pacific-12 Conference

Las Vegas: Mar. 11-14

Schedule (Bracket)

CHAMPION

AZ

Arizona Wildcats

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 9 Washington State Cougars 59 vs. No. 8 California 84.
Game 2: No. 12 USC 67 vs. No. 5 Arizona State Sun Devils 64
Game 3: No. 10 Colorado 78 vs. No. 7 Oregon State Beavers 71
Game 4: No. 11 Washington Huskies 69 vs. No. 6 Stanford 71

Quarterfinals: Mar. 12
Game 5: No. 8 California Golden Bears 51 vs. No. 1 Arizona 73
Game 6: No. 12 USC Trojans 70 vs. No. 4 UCLA 96
Game 7: No. 10 Colorado Buffaloes 85 vs. No. 2 Oregon 93
Game 8: No. 6 Stanford Cardinal 56 vs. No. 3 Utah 80

Semifinals: Mar. 13
Game 9: No. 4 UCLA Bruins 64 vs. No. 1 Arizona 70
Game 10: No. 3 Utah Utes 64 vs. No. 2 Oregon 67

Championship: Mar. 14
Game 11: No. 2 Oregon Ducks 52 vs. No. 1 Arizona 80

Top of page

Patriot League

Higher seeds: Mar. 3, 5, 8, 11

Schedule (Bracket)

CHAMPION

lafayette

Lafayette Leopards

First Round: Mar. 3
Game 1: No. 9 Loyola Greyhounds 45 at No. 8 Holy Cross 62
Game 2: No. 10 Army Black Knights 52 at No. 7 Navy 56

Quarterfinals: Mar. 5
Game 3: No. 8 Holy Cross Crusaders 83 at No. 1 Bucknell 90 (OT)
Game 4: No. 5 Boston University Terriers 64 at No. 4 Lafayette 89
Game 5: No. 7 Navy Midshipmen 62 at No. 2 Colgate 72
Game 6: No. 6 American University 68 at No. 3 Lehigh Mountain Hawks 62

Semifinals: Mar. 8
Game 7: No. 4 Lafayette 80 at No. 1 Bucknell Bison 74
Game 8: No. 6 American University 73 at No. 2 Colgate Raiders 62

Championship: Mar. 11
Game 9: No. 6 American University Eagles 63 at No. 4 Lafayette 65

Top of page

Southeastern Conference

Nashville: Mar. 11-15

Schedule (Bracket)

CHAMPION

Kentucky Wildcats

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 13 Auburn 74 vs. No. 12 Mississippi State Bulldogs 68 
Game 2: No. 14 Missouri Tigers 54 vs. No. 11 South Carolina 63

Second Round: Mar. 12
Game 3: No. 9 Alabama Crimson Tide 61 vs. No. 8 Florida 69
Game 4: No. 13 Auburn 66 vs. No. 5 Texas A&M Aggies 59
Game 5: No. 10 Tennessee 67 vs. No. 7 Vanderbilt Commodores 61
Game 6: No. 11 South Carolina 60 vs. No. 6 Ole Miss Rebels 58

Quarterfinals: Mar. 13
Game 7: No. 8 Florida Gators 49 vs. No. 1 Kentucky 64
Game 8: No. 13 Auburn 73 vs. No. 4 LSU Tigers 70 (OT)
Game 9: No. 10 Tennessee Volunteers 72 vs. No. 2 Arkansas 80
Game 10: No. 11 South Carolina Gamecocks 62 vs. No. 3 Georgia 74

Semifinals: Mar. 14
Game 11: No. 13 Auburn Tigers 67 vs. No. 1 Kentucky 91
Game 12: No. 3 Georgia Bulldogs 49 vs. No. 2 Arkansas 60

Championship: Mar. 15
Game 13: No. 2 Arkansas Razorbacks 63 vs. No. 1 Kentucky 78

Top of page

Southern Conference

Asheville, N.C.: Mar. 6-9

Schedule (Bracket)

CHAMPION

Woff

Wofford Terriers

First Round: Mar. 6
Game 1: No. 9 Samford Bulldogs 76 vs. No. 8 UNC Greensboro 81
Game 2: No. 10 Furman 73 vs. No. 7 The Citadel Bulldogs 56

Quarterfinals: Mar. 7
Game 3: No. 8 UNC Greensboro Spartans 52 vs. No. 1 Wofford 70
Game 4: No. 5 ETSU Buccaneers 61 vs. No. 4 Western Carolina 67 (OT)
Game 5: No. 10 Furman 69 vs. No. 2 Chattanooga Mocs 67
Game 6: No. 6 VMI Keydets 61 vs. No. 3 Mercer 89

Semifinals: Mar. 8
Game 7: No. 4 Western Carolina Catamounts 61 vs. No. 1 Wofford 73
Game 8: No. 10 Furman 52 vs. No. 3 Mercer Bears 49

Championship: Mar. 9
Game 9: No. 10 Furman Paladins 64 vs. No. 1 Wofford 67

Top of page

Southland Conference

Katy, Texas: Mar. 11-14
Note: Central Arkansas, Houston Baptist, and Lamar are ineligible due to APR issues, while Abilene Christian and Incarnate Word are ineligible due to their transitions from Division II.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

sfa

Stephen F. Austin Lumberjacks

First Round: Mar. 11
Game 1: No. 8 Southeastern Louisiana Lions 60 vs. No. 5 McNeese State 62 (OT)
Game 2: No. 7 New Orleans 83 vs. No. 6 Nicholls Colonels 73

Quarterfinals: Mar. 12
Game 3: No. 5 McNeese State Cowboys 89 vs. No. 4 Northwestern State 96
Game 4: No. 7 New Orleans Privateers 51vs. No. 3 Texas A&M-Corpus Christi 61

Semifinals: Mar. 13
Game 5: No. 4 Northwestern State Demons 79 vs. No. 1 Stephen F. Austin 91
Game 6: No. 3 Texas A&M-Corpus Christi Islanders 67 vs. No. 2 Sam Houston State 70

Championship: Mar. 14
Game 7: No. 2 Sam Houston State Bearkats 70 vs. No. 1 Stephen F. Austin 83

Top of page

Southwestern Athletic Conference

Houston: Mar. 10-14
Note: Alabama State and Southern are ineligible for the title due to APR issues, but will participate. The highest finishing eligible team will claim the auto bid should the Hornets or Jaguars win the title. Arkansas-Pine Bluff, also ineligible, is not participating.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

txsthn

Texas Southern Tigers

First Round: Mar. 10
Game 1: No. 9 Grambling State Tigers 52 vs. No. 8 Alcorn State 66

Quarterfinals: Mar. 11
Game 2: No. 7 Mississippi Valley State Delta Devils 81 vs. No. 2 Alabama State 93
Game 3: No. 8 Alcorn State Braves 74 vs. No. 1 Texas Southern 95

Quarterfinals: Mar. 12
Game 4: No. 6 Alabama A&M Bulldogs 60 vs. No. 3 Southern 64
Game 5: No. 5 Jackson State Tigers 56 vs. No. 4 Prairie View 62

Semifinals: Mar. 13
Game 6: No. 3 Southern 68 vs. No. 2 Alabama State Hornets 66
Game 7: No. 4 Prairie View Panthers 77 vs. No. 1 Texas Southern 90

Championship: Mar. 14
Game 8: No. 3 Southern Jaguars 58 vs. No. 1 Texas Southern 62

Top of page

The Summit League

Sioux Falls, S.D.: Mar. 7-10
Note: Omaha is ineligible due to its transition from Division II.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

ndsu

North Dakota State Bison

Quarterfinals: Mar. 7
Game 1: No. 8 Western Illinois Leathernecks 50 vs. No. 1 South Dakota State 87
Game 2: No. 7 Denver Pioneers 50 vs. No. 2 North Dakota State 61

Quarterfinals: Mar. 8
Game 3: No. 5 South Dakota 82 vs. No. 4 Fort Wayne Mastodons 73
Game 4: No. 6 IUPUI Jaguars 56 vs. No. 3 Oral Roberts 56

Semifinals: Mar. 9
Game 5: No. 3 South Dakota Coyotes 65 vs. No. 1 South Dakota State 78
Game 6: No. 3 Oral Roberts Golden Eagles 56 vs. No. 2 North Dakota State 60

Championship: Mar. 10
Game 7: No. 2 North Dakota State 57 vs. No. 1 South Dakota State Jackrabbits 56

Top of page

Sun Belt Conference

New Orleans: Mar. 12-15
Note: Appalachian State is ineligible due to APR issues.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

gast

Georgia State Panthers

First Round: Mar. 12
Game 1: No. 8 Texas State 68 vs. No. 5 UT Arlington Mavericks, 6 p.m. 
Game 2: No. 7 UALR Trojans 55 vs. No. 6 South Alabama 57

Quarterfinals: Mar. 13
Game 3: No. 8 Texas State Bobcats 43 vs. No. 4 UL Lafayette 53
Game 4: No. 6 South Alabama Jaguars 59 vs. No. 3 UL Monroe 77

Semifinals: Mar. 14
Game 5: No. 4 UL Lafayette Ragin' Cajuns 79 vs. No. 1 Georgia State 83
Game 6: No. 3 UL Monroe Warhawks 43 vs. No. 2 Georgia Southern 44

Championship: Mar. 15
Game 7: No. 2 Georgia Southern Eagles 36 vs. No. 1 Georgia State 38

Top of page

West Coast Conference

Las Vegas: Mar. 6-7, 9-10

Schedule (Bracket)

CHAMPION

Gonz

Gonzaga Bulldogs

First Round: Mar. 6
Game 1: No. 10 Pacific Tigers 58 vs. No. 7 San Francisco 62
Game 2: No. 9 Loyola Marymount Lions 54 vs. No. 8 Santa Clara 85

Quarterfinals: Mar. 7
Game 3: No, 6 Portland 69 vs. No. 3 St. Mary's Gaels 52 
Game 4: No. 5 San Diego Toreros 47 vs. No. 4 Pepperdine 50
Game 5: No. 8  San Francisco Dons 72 vs. No. 1 Gonzaga 81
Game 6: No. 7  Santa Clara Broncos 76 vs. No. 2 BYU 78

Semifinals: Mar. 9
Game 7: No. 4 Pepperdine Waves 61 vs. No. 1 Gonzaga 79
Game 8: No. 6 Portland Pilots 70 vs. No. 2 BYU 84

Championship: Mar. 10
Game 9: No. 2 BYU Cougars 75 vs. No. 1 Gonzaga 91

Top of page

Western Athletic Conference

Las Vegas: Mar. 12-14
Note: Grand Canyon is ineligible due to its transition from Division II.

Schedule (Bracket)

CHAMPION

nmsu

New Mexico State Aggies

Quarterfinals: Mar. 12
Game 1: No. 5 Utah Valley Wolverines 40 vs. No. 4 Cal State Bakersfield 55
Game 2: No. 7 UTPA Broncs 61 vs. No. 2 UMKC 70
Game 3: No. 6 Chicago State Cougars 45 vs. No. 3 Seattle 49

Semifinals: Mar. 13
Game 4: No. 4 Cal State Bakersfield Roadrunners 53 vs. No. 1 New Mexico State 57
Game 5: No. 3 Seattle 69 vs. No. 2 UMKC Kangaroos 63

Championship: Mar. 14
Game 6: No. 3 Seattle Redhawks 61 vs. No. 1 New Mexico State 80

Top of page

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.