clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2015-16 College Basketball Early Season Tournaments And Events

A regularly updated list of the 2015-16 men's college basketball season's early season tournaments and showcases, which will eventually include schedule and TV information. If you have any additions, email them to bloggingthebracket at gmail dot com or tweet them at me @ChrisDobbertean.

If you buy something from an SB Nation link, Vox Media may earn a commission. See our ethics statement.

Sam Greenwood

If you're looking for the 2016-17 season version of this page, click here.

Quick Menu

Teams Not Yet In An Exempt EventConference ChallengesNeutral Site ShowcasesNon-Exempt Tournaments

Bracketed Tournaments

Puerto Rico Tip-Off
(
BtB Primer)

San Juan, P.R.: Nov. 19, 20, 22 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Butler Bulldogs (Big East)
Miami Hurricanes (ACC)
Minnesota Golden Gophers (Big Ten) 
Mississippi State Bulldogs (SEC)
Missouri State Bears (MVC) 
Temple Owls (American)
Texas Tech Red Raiders (Big 12)
Utah Utes (Pac-12)

Quarterfinals (Nov. 19)

Temple vs. Minnesota, 11:30 a.m. (ESPNU)
Butler vs. Missouri State, approx. 2 p.m. (ESPNU)
Miami vs. Mississippi State, 5 p.m. (ESPN2)
Utah vs. Texas Tech, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 20)

Temple vs. Butler, approx. 1 p.m. (ESPN2)
Miami vs. Utah, approx. 7:30 p.m. (ESPNU)

Consolation Semifinals (Nov. 20)

Minnesota vs. Missouri State, 10:30 a.m. (ESPNU)
Mississippi State vs. Texas Tech, 5 p.m. (ESPNU)

Finals (Nov. 22)

7th/8th Place: Missouri State vs. Mississippi State, 12 p.m. (ESPN3)
5th/6th Place: Minnesota vs. Texas Tech, approx. 2:30 p.m. (ESPNU)
3rd/4th Place: Temple vs. Utah, approx. 5 p.m. (ESPNU)
Championship: Butler vs. Miami, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)

Top of page

Charleston Classic
(
BtB Primer)

Charleston, S.C.: Nov. 19, 20, 22 (Bracket)
Campus sites: Nov. 27, 28, Dec. 2

Teams (8)

Quarterfinalists
Bradley Braves (MVC)
George Mason Patriots (A 10)
Long Beach State 49ers (Big West)
Oklahoma State Cowboys (Big 12)
Ole Miss Rebels (SEC)
Seton Hall Pirates (Big East) 
Towson Tigers (CAA)
Virginia Cavaliers (ACC)

Non-Bracketed Games

Nov. 27

Long Beach State at Oklahoma State, 8:30 p.m. (FSN/FCS Central)(Oklahoma State Cowboys)

Nov. 28
Ole Miss at Bradley, 2 p.m. (ESPN3) (Bradley Braves)

Dec. 2
George Mason at Towson, 7 p.m. (George Mason Patriots)

Quarterfinals (Nov. 19)

Ole Miss vs. George Mason, 12 p.m. (ESPN3)
Oklahoma State vs. Towson, approx. 2:30 p.m. (ESPN3)
Long Beach State vs. Seton Hall, 7 p.m. (ESPNU)
Virginia vs. Bradley, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)

Semifinals (Nov. 20)

George Mason vs. Oklahoma State, 1 p.m. (ESPNU)
Long Beach State vs. Virginia, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)

Consolation Semifinals (Nov. 20)

Ole Miss vs. Towson, approx. 3:30 p.m. (ESPN3)
Seton Hall vs. Bradley, 7 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 22)

7th/8th Place: Towson vs. Bradley, 1:30 p.m. (ESPN3)
5th/6th Place: Ole Miss vs. Seton Hall, approx. 4 p.m. (ESPN3)
3rd/4th Place: Oklahoma State vs. Long Beach State, 7 p.m. (ESPNU)
Championship: George Mason vs. Virginia, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Top of page

2K Classic Benefitting The Wounded Warrior Project
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 13-16, 25, 28
Subregional at Smithfield, R.I.: Nov. 20-21
Finals at New York: Nov. 20 and 22 (Bracket)

Teams (8)

Hosts and Semifinalists
Duke Blue Devils (ACC) 
Georgetown Hoyas (Big East) 
VCU Rams (A 10) 
Wisconsin Badgers (Big Ten)

Visitors (4)
Bryant Bulldogs (NEC)
Prairie View Panthers (SWAC)
Radford Highlanders (Big South)
Siena Saints (MAAC)

Campus Site Games
(Gazelle Group)

Nov. 13 
Siena at Duke, 7 p.m. (ESPNU)
Prairie View at VCU, 7 p.m. (WTVR 6.3)

Nov. 14
Radford at Georgetown, 12 p.m. (FS2)
Bryant at Duke, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 15
Siena at Wisconsin, 8 p.m. (ESPNU)

Nov. 16
Radford at VCU, 7 p.m. (CSN Mid-Atlantic)

Nov. 25
Prairie View at Wisconsin, 8 p.m. (BTN)

Nov. 28
Bryant at Georgetown, 12 p.m. (FS2)

Subregionals

At Bryant

Nov. 20
Siena vs. Radford, 4:30 p.m.
Prairie View at Bryant, approx. 7 p.m. (Bryant Bulldogs)

Nov. 21
Radford vs. Prairie View, 4:30 p.m.
Siena at Bryant, approx. 7 p.m.

Semifinals (Nov. 20)

Wisconsin vs. Georgetown, 5 p.m. (ESPN2)
Duke vs. VCU, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 22)

Consolation: Wisconsin vs. VCU, approx. 3:30 p.m. (ESPN2)
Championship: Georgetown vs. Duke, 1 p.m. (ESPN)

Top of page

Paradise Jam
(
BtB Primer)

Columbia, S.C.: Nov. 14
St. Thomas, V.I.: Nov. 20-23 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
DePaul Blue Demons (Big East)
Florida State Seminoles (ACC)
Hofstra Pride (CAA) 
Indiana State Sycamores (MVC) 
Norfolk State Spartans (MEAC) 
Ohio Bobcats (MAC)
South Carolina Gamecocks (SEC)
Tulsa Golden Hurricane (American)

Non-Bracketed Games

Nov. 14
Norfolk State at South Carolina, 7 p.m. (SEC Network+)

Quarterfinals (Nov. 20)

Ohio vs. Tulsa, 1:30 p.m. (TVGN TV on YouTube)
Indiana State vs. Norfolk State, approx. 9 p.m. (TVGN TV on YouTube)
Hofstra vs. Florida State, approx. 4 p.m. (CBSSN)
DePaul vs. South Carolina, approx. 6:30 p.m. (CBSSN)

Consolation Semifinals (Nov. 21)

Ohio vs. Norfolk State, 4:30 p.m. (TVGN TV on YouTube)
Florida State vs. DePaul, approx. 7 p.m. (TVGN TV on YouTube)

Semifinals (Nov. 22)

Tulsa vs. Indiana State, 6:30 p.m. (CBSSN)
Hofstra vs. South Carolina, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Finals (Nov. 23)

7th/8th Place: Norfolk State vs. DePaul, 1:30 p.m. (TVGN TV on YouTube)
4th/6th Place: Ohio vs. Florida State, approx. 4 p.m. (TVGN TV on YouTube)
3rd/5th Place: Indiana State vs. Hofstra, approx. 6:30 p.m. (CBSSN)
Championship: Tulsa vs. South Carolina, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Top of page

Hall of Fame Tip-Off
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 13-18, 25
Finals at Uncasville, Conn.: Nov. 21 and 22 (Schedule)

Teams (8)

Naismith Bracket (Hosts and Semifinalists)
Florida Gators (SEC)
Old Dominion Monarchs (C-USA)
Purdue Boilermakers (Big Ten)
Saint Joseph's Hawks (A-10)

Springfield Bracket (Visitors)
Buffalo Bulls (MAC)
N.C. A&T Aggies (MEAC)
Niagara Purple Eagles (MAAC)
Vermont Catamounts (AE)

Campus Site Games

Nov. 13
Niagara at Old Dominion, 7 p.m.
N.C. A&T at Purdue, 7 p.m. (BTN+)

Nov. 15
Vermont at Purdue, 2 p.m. (ESPN3)
Niagara at Saint Joseph's, 5 p.m. (Saint Joseph's Hawks)

Nov. 16
N.C. A&T at Florida, 8 p.m. (SEC Network+)
Buffalo at Old Dominion, 7 p.m.

Nov. 18
Buffalo at Saint Joseph's, 7 p.m.

Nov. 25
Vermont at Florida, 3 p.m. (SEC Network)

Springfield Bracket Semifinals
(Nov. 21)

Vermont vs. Niagara, 5 p.m. (ESPN3)
Buffalo vs. N.C. A&T, approx. 7:30 p.m. (ESPN3)

Naismith Bracket Semifinals
(Nov. 21)

Old Dominion vs. Purdue, 12 p.m. (ESPN3)
Saint Joseph's vs. Florida, approx. 2:30 p.m. (ESPN3)

Springfield Bracket Finals
(Nov. 22)

Niagara vs. N.C. A&T, approx. 2:30 p.m. (ESPN3)
Vermont vs. Buffalo, approx. 8 p.m. (ESPN3)

Naismith Bracket Finals
(Nov. 22)

Old Dominion vs. Saint Joseph's, 12 p.m. (ESPN3)
Purdue vs. Florida, 5:30 p.m. (ESPN2)

Top of page

Gulf Coast Showcase
(BtB Primer)

Campus sites: Nov. 13-20 (Gulf Coast Showcase)
Fort Myers, Fla.: Nov. 23-25 (Bracket)

Teams (8+5)

Florida Bracket Teams
Central Michigan Chippewas (MAC)
Drake Bulldogs (MVC)
Duquesne Dukes (A 10)
Milwaukee Panthers (Horizon)
Murray State Racers (OVC)
Pepperdine Waves (WCC)
Weber State Wildcats (Big Sky)
Western Kentucky Hilltoppers (C-USA)

Single-Game Participants 
Alma College Scots (DIII, MIAA)
Antelope Valley Marauders (JuCo, CCCAA)
Campbellsville Tigers (NAIA, Mid-South)
Seton Hill Griffins (DII, PSAC)
Trinity International Trojans (NAIA, CCAC)

Campus Site Games

Nov. 13
Seton Hill at Duquesne, 7 p.m.

Nov. 14
Campbellsville at Western Kentucky, 8 p.m.

Nov. 17
Alma College at Central Michigan, 7 p.m.

Nov. 19
Antelope Valley at Weber State, 9 p.m. (KJZZ)

Nov. 20
Trinity International at Milwaukee, 8 p.m. (ESPN3)

Quarterfinals (Nov. 23)

Milwaukee vs. Murray State, 12 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Duquesne vs. Pepperdine, approx. 2:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Drake vs. Western Kentucky, 6 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Weber State vs. Central Michigan, approx. 8:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)

Semifinals (Nov. 24)

Murray State vs. Pepperdine, 6 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Drake vs. Weber State, approx. 8:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)

Consolation Semifinals (Nov. 24)

Milwaukee vs. Duquesne, 12 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Western Kentucky vs. Central Michigan, approx. 2:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)

Finals (Nov. 25)

7th/8th Place: Milwaukee vs. Central Michigan, 12 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
5th/6th Place: Duquesne vs. Western Kentucky, approx. 2:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
3rd/4th Place: Pepperdine vs. Drake, 6 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Championship: Murray State vs. Weber State, approx. 8:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)

Top of page

Maui Jim Maui Invitational
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 13-16
Maui on the Mainland: Greeley, Colo.: Nov. 21-22
Lahaina, Hawai `i: Nov. 23-25 (Bracket)

Teams (12)

Maui Teams
Chaminade Silverswords (DII, PacWest)
Indiana Hoosiers (Big Ten)
Kansas Jayhawks (Big 12)
St. John's Red Storm (Big East)
UCLA Bruins (Pac-12)
UNLV Runnin' Rebels (MW)
Vanderbilt Commodores (SEC)
Wake Forest Demon Deacons (ACC)

Maui on the Mainland Teams
Austin Peay Governors (OVC)
Cal Poly Mustangs (Big West) 
Northern Colorado Bears (Big Sky) 
UMBC Retrievers (AE)

Campus Site Games

Nov. 13
Northern Colorado at Kansas, 8 p.m. (Jayhawk Sports Network/ESPN3)
Austin Peay at Vanderbilt, 8 p.m. (SEC Network+) 
UMBC at Wake Forest, 8 p.m. (ESPN3)
Cal Poly at UNLV, 10 p.m. (MWN)

Nov. 15
Cal Poly at UCLA, 10 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 16
Austin Peay at Indiana, 7 p.m. (BTN)
UMBC at St. John's, 7 p.m. (FS1)

Maui on the Mainland

At Northern Colorado

Nov. 21
Cal Poly vs. Austin Peay, 4:30 p.m.
UMBC at Northern Colorado, approx. 7 p.m. (Northern Colorado Bears)

Nov. 22
Cal Poly vs. UMBC, 12 p.m.
Austin Peay at Northern Colorado, approx. 2:30 p.m.

Quarterfinals (Nov. 23)

St. John's vs. Vanderbilt, 2:30 p.m. (ESPN2)
Wake Forest vs. Indiana, approx. 5 p.m. (ESPN2)
Kansas vs. Chaminade, 9 p.m. (ESPNU)
UNLV vs. UCLA, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 24)

Vanderbilt vs. Wake Forest, 7:30 p.m. (ESPN)
Kansas vs. UCLA, approx. 10 p.m. (ESPN)

Consolation Semifinals (Nov. 24)

St. John's vs, Indiana, 2 p.m. (ESPN2)
UNLV vs. Chaminade, approx. 4:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 25)

7th/8th place: St. John's vs. Chaminade, 2:30 p.m. (ESPNU)
5th/6th place: Indiana vs. UNLV, approx. 5 p.m. (ESPN2)
3rd/4th place: Wake Forest vs. UCLA, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)
Championship: Vanderbilt vs. Kansas, approx. 10 p.m. (ESPN)

Top of page

Legends Classic
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 13-19 
Subregional at Kennesaw, Ga.: Nov. 23-24
Finals at Brooklyn: Nov. 23-24 (Bracket)

Teams (8-12)

Hosts and Semifinalists
Arizona State Sun Devils (Pac-12) 
LSU Tigers  (SEC)
Marquette Golden Eagles (Big East) 
North Carolina State Wolfpack (ACC)

Visitors
Belmont Bruins (OVC)
IUPUI Jaguars (Summit)
Kennesaw State Owls (A-Sun)
South Alabama Jaguars (Sun Belt)

Campus Site Games

Nov. 13
Belmont at Marquette, 9 p.m. (FSN)

Nov. 15
South Alabama at N.C. State, 6 p.m. (ESPNU)

Nov. 16
IUPUI at Marquette, 9 p.m. (FS1)
Kennesaw State at LSU, 9 p.m. (ESPNU)
Belmont at Arizona State, 10 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 18
IUPUI at N.C. State, 7 p.m. (ESPN3)
Kennesaw State at Arizona State, 8:30 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 19
South Alabama at LSU, 9 p.m. (SEC Network)

Subregional

At Kennesaw State

Nov. 23
Belmont vs. South Alabama, 4 p.m.
IUPUI at Kennesaw State, approx. 6:30 p.m. (Kennesaw State Owls)

Nov. 24
South Alabama vs. IUPUI, 3 p.m.
Belmont at Kennesaw State, approx. 5:30 p.m.

Semifinals (Nov. 23)

LSU vs. Marquette, 7 p.m. (ESPN2)
N.C. State vs. Arizona State, approx. 9:30 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 24)

LSU vs. N.C. State, 5:30 p.m. (ESPNU)
Marquette vs. Arizona State, approx. 8 p.m. (ESPN2)

Top of page

Men Who Speak Up Main Event
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 13-21
Finals at Las Vegas: Nov. 23, 25

Teams (8)

Heavyweight Bracket
Clemson Tigers (ACC)
Creighton Bluejays (Big East)
UMass Minutemen (A 10)
Rutgers Scarlet Knights (Big Ten)

Middleweight Bracket
Central Arkansas Bears (Southland) 
Howard Bison (MEAC)
Texas Southern Tigers (SWAC)
UTSA Roadrunners (C-USA)

Campus Site Games

Nov. 13
Howard at UMass, 12 p.m.

Nov. 14
Texas Southern at Creighton, 9:30 p.m. (FS2)

Nov. 15
Howard at Rutgers, 1 p.m. (BTN+)
UTSA at Clemson*, 2 p.m. (ESPN3)

Nov. 17
UTSA at Creighton, 8 p.m. (FS2)

Nov. 19
Texas Southern at Clemson*, 7 p.m. (ESPN3)
Central Arkansas at UMass, 7 p.m.

Nov. 21
Central Arkansas at Rutgers, 5 p.m. (BTN+)

* at Greenville, S.C.

Middleweight Semifinals (Nov. 23)

UTSA vs. Central Arkansas, 3:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Texas Southern vs. Howard, approx. 6 p.m. (BD Global Sports on YouTube)

Heavyweight Semifinals (Nov. 23)

Clemson vs. UMass, 9:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Creighton vs. Rutgers, approx. 12 a.m. 11/24 (BD Global Sports on YouTube)

Middleweight Finals (Nov. 25)

Consolation: UTSA vs. Texas Southern, 3:30 p.m. (BD Global Sports on YouTube)
Championship: Central Arkansas vs Howard, approx. 6 p.m. (BD Global Sports on YouTube)

Top of page

Heavyweight Finals (Nov. 25)

Consolation: Clemson vs. Rutgers, approx. 12 a.m. 11/26 (BD Global Sports on YouTube)
Championship: UMass vs. Creighton, 9:30 p.m. (ESPN2)

Top of page

CBE Hall of Fame Classic
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 13-20
Subregionals: Nov. 21, 24
Finals at Kansas City: Nov. 23 and 24 (Release)

Teams (8)

Host Teams
Kansas State Wildcats (Big 12) 
Missouri Tigers (SEC) 
North Carolina Tar Heels (ACC) 
Northwestern Wildcats (Big Ten)

Visiting Teams
Columbia Lions (Ivy) 
Fairfield Stags (MAAC) 
UMES Hawks (MEAC) 
Wofford Terriers (SoCon)

Campus Site Games

Nov. 13
UMES at Kansas State, 8 p.m. (FS Kansas City/ESPN3)
Wofford at Missouri, 8 p.m. (SEC Network+)

Nov. 15
Fairfield at North Carolina, 4 p.m. (ESPNU)
UMES at Missouri, 6 p.m. (SEC Network)

Nov. 16
Columbia at Kansas State, 8 p.m. (FS Kansas City/ESPN3)

Nov. 18
Wofford at North Carolina, 7 p.m. (ACC RSNs/ESPN3)
Fairfield at Northwestern, 8 p.m. (BTN+)

Nov. 20
Columbia at Northwestern, 8 p.m. (ESPN3)

Subregional

Nov. 21
UMES at Wofford, 12 p.m.

Nov. 24
Wofford at Columbia, 7 p.m.
Fairfield at UMES, 7 p.m.

Semifinals (Nov. 23)

Kansas State vs. Missouri, 7 p.m. (ESPNU)
North Carolina vs. Northwestern, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 24)

Consolation: Missouri vs. Northwestern, 7:30 p.m. (ESPN3)
Championship: Kansas State vs. North Carolina, approx. 10 p.m. (ESPN2)

Top of page

Cancun Challenge
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 19-21, 28-29
Finals at Cancun: Nov. 24 and 25

Teams (8)

Host Teams
Illinois State Redbirds (MVC)
Maryland Terrapins (Big Ten)
Rhode Island Rams (A 10)
TCU Horned Frogs (Big 12)

Visiting Teams
Cleveland State Vikings (Horizon)
Houston Baptist Huskies (Southland) 
Rider Broncs (MAAC)
South Dakota State Jackrabbits (Summit)

Campus Site Games

Nov. 19
Houston Baptist at TCU, 8 p.m. (FS Southwest+)
South Dakota State at Illinois State, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 20
Rider at Maryland, 7 p.m. (BTN)

Nov. 21
South Dakota State at TCU, 2 p.m. (FS Southwest+)
Cleveland State at Rhode Island, 7:30 p.m.
Houston Baptist at Illinois State, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 28
Cleveland State at Maryland, 8:30 p.m. (BTN)

Nov. 29
Rider at Rhode Island, 2 p.m.

Mayan Division Semifinals
(Nov. 24)

Rider vs. Cleveland State, 12:30 p.m. (Triple Crown Sports on YouTube)
South Dakota State vs. Houston Baptist, approx. 3 p.m. (Triple Crown Sports on YouTube)

Riviera Division Semifinals
(Nov. 24)

TCU vs. Rhode Island, 6 p.m. (CBSSN)
Maryland vs. Illinois State, approx. 8:30 p.m. (CBSSN)

Mayan Division Finals
(Nov. 25)

Consolation: Rider vs. Houston Baptist, 12:30 p.m. (Triple Crown Sports on YouTube)
Championship: Cleveland State vs. South Dakota State, approx. 3 p.m. (Triple Crown Sports on YouTube)

Riviera Division Finals
(Nov. 25)

Consolation: TCU vs. Illinois State, 6 p.m. (CBSSN)
Championship: Rhode Island vs. Maryland, approx. 8:30 p.m. (CBSSN)

Top of page

Battle 4 Atlantis
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 16-21
Subregional: Elon, N.C.: Nov. 26-27 (Texas A&M-CC Islanders)
Paradise Island, Bahamas: Nov. 25-27 (Bracket)

Teams (12)

Bahamas Teams
Charlotte 49ers (C-USA)
Connecticut Huskies (American) 
Gonzaga Bulldogs (WCC) 
Michigan Wolverines (Big Ten)
Syracuse Orange (ACC) 
Texas Longhorns (Big 12)
Texas A&M Aggies (SEC)
Washington Huskies (Pac-12)

U.S. Teams
Elon Phoenix (CAA)
Furman Paladins (SoCon)
Mount St. Mary's Mountaineers (NEC) (Washington Huskies)
Texas A&M-Corpus Christi Islanders (Texas Longhorns)

Campus Site Games

Nov. 16
Elon at Michigan, 7 p.m. (ESPN3) (Michigan Wolverines)

Nov. 19
Texas A&M-Corpus Christi at Texas A&M, 8 p.m. (SEC Network+) (Texas A&M Aggies)
Furman at Charlotte, 8:30 p.m. (ASN) (Charlotte 49ers)
Mount St. Mary's at Washington, 10:30 p.m. (Pac-12 Network)(Washington Huskies)

Nov. 21
Elon at Syracuse, 7 p.m. (ESPN3) (Syracuse Orange)
Furman at Connecticut (SNY) (Connecticut Huskies)
Texas A&M-Corpus Christi at Texas, 8 p.m. (Longhorn Network) (Texas Longhorns)
Mount St. Mary's at Gonzaga, 9 p.m. (KHQ/ROOT Sports Northwest) (Zagaholic)

Subregional

At Elon

Nov. 26
Texas A&M-Corpus Christi vs. Furman, 11:30 a.m.
Mount St. Mary's at Elon, approx. 2 p.m. (Elon Phoenix)

Nov. 27
Texas A&M-Corpus Christi/Furman vs. Mount St. Mary's, 4:30 p.m.
Texas A&M-Corpus Christi/Furman at Elon, approx. 7 p.m.

Quarterfinals (Nov. 25)

Gonzaga vs. Washington, 12 p.m. (ESPN)
Texas A&M vs. Texas, 7 p.m. (AXS.tv)
Syracuse vs. Charlotte, approx. 2:30 p.m. (ESPN)
Michigan vs. Connecticut, approx. 9:30 p.m. (AXS.tv)

Semifinals (Nov. 26)

Gonzaga vs. Texas A&M, 1 p.m. (ESPN)
Syracuse vs. Connecticut, approx. 3:30 p.m. (ESPN)

Consolation Semifinals (Nov. 26)

Washington vs. Texas, 7 p.m. (AXS.tv)
Michigan vs. Charlotte, approx. 9:30 p.m. (AXS.tv)

Finals (Nov. 27)

7th/8th Place: Washington vs. Charlotte, approx. 9:30 p.m. (AXS.tv)
5th/6th Place Texas vs. Michigan, 7 p.m. (AXS.tv)
3rd/4th Place: Gonzaga vs. Connecticut, 12:30 p.m. (ESPN)
Championship: Texas A&M vs. Syracuse, approx. 3 p.m. (ESPN)

Top of page

Great Alaska Shootout
(
BtB Primer)

Chicago: Nov. 21
Anchorage: Nov. 25-28 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Alaska Anchorage Seawolves (DII, GNAC)
Drexel Dragons (CAA)
Loyola of Chicago Ramblers (MVC) 
Middle Tennessee Blue Raiders (C-USA)
UNC Asheville Bulldogs (Big South)
San Diego Toreros (WCC)
San Jose State Spartans (MW)
Toledo Rockets (MAC)

Non-Bracketed Games

Nov. 21
Toledo at Loyola of Chicago, 5 p.m. (ESPN3) (Loyola Ramblers)

Quarterfinals (Nov. 25-26)

Nov. 25
San Jose State vs. Toledo, 11:30 p.m. (CBSSN)
San Diego vs. Loyola of Chicago, approx. 2 a.m. 11/26 (CBSSN)

Nov. 26
Middle Tennessee at Alaska Anchorage, 9:30 p.m. (CBSSN)
Drexel vs. UNC Asheville, approx. 12 a.m. 11/27 (CBSSN)

Semifinals (Nov. 27)

Toledo vs. Loyola of Chicago, 9:30 p.m. (CBSSN, delayed 12 a.m. 11/28)
Middle Tennessee vs. UNC Asheville, approx. 12 a.m. 11/28 (CBSSN, delayed 2 a.m. 11/28)

Consolation Semifinals (Nov. 27)

San Jose State vs. San Diego, 4 p.m.
Drexel at Alaska Anchorage, approx. 6:30 p.m.

Finals (Nov. 28)

7th/8th Place: San Diego vs. Drexel, 4 p.m.
4th/6th Place: San Jose State at Alaska Anchorage, approx. 6:30 p.m.
3rd/5th Place: Loyola of Chicago vs. UNC Asheville, 9:30 p.m.
Championship: Toledo vs. Middle Tennessee, approx. 12:30 a.m. 11/29 (CBSSN)

Top of page

Advocare Invitational
(BtB Primer)

Campus sites: Nov. 16-17
Lake Buena Vista, Fla.: Nov. 26-27, 29 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Alabama Crimson Tide (SEC)
Dayton Flyers (A 10) 
Iowa Hawkeyes (Big Ten)
Monmouth Hawks (MAAC)
Notre Dame Fighting Irish (ACC) 
USC Trojans (Pac-12)
Wichita State Shockers (MVC)
Xavier Musketeers (Big East)

Non-Bracketed Games

Nov. 16
Monmouth at USC, 10 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 17
Alabama at Dayton, 1 p.m. (ESPN)

Quarterfinals (Nov. 26)

Alabama vs. Xavier, 12 p.m. (ESPN2)
Wichita State vs. USC, approx. 2:30 p.m. (ESPN2)
Notre Dame vs. Monmouth, 6:30 p.m. (ESPNU)
Iowa vs. Dayton, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 27)

Xavier vs. USC, approx. 2:30 p.m. (ESPNU)
Dayton vs. Monmouth, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 27)

Alabama vs. Wichita State, 12 p.m. (ESPN3)
Notre Dame vs. Iowa, 7 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 29)

7th/8th Place: Wichita State vs. Iowa, 10 a.m. (ESPN3)
5th/6th Place: Alabama vs. Notre Dame, approx. 7 p.m. (ESPN2)
3rd/4th Place: USC vs. Monmouth, approx. 12:30 p.m. (ESPNU)
Championship: Xavier vs. Dayton, 4:30 p.m. (ESPN2)

Top of page

The Directv Wooden Legacy
(BtB Primer)

Campus sites: Nov. 19, 23, Dec. 9
Fullerton, Calif.: Nov. 26 and 27 
Anaheim, Calif.: Nov. 29 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Arizona Wildcats (Pac-12)
Boise State Broncos (MW)
Boston College Eagles (ACC)
Evansville Aces (MVC)
Michigan State Spartans (Big Ten)
Providence Friars (Big East)
Santa Clara Broncos (WCC)
UC Irvine Anteaters (Big West)

Non-Bracketed Games

Nov. 19
Boise State at Arizona, 8:30 p.m. (Pac-12 Network) (Arizona Daily Star)

Nov. 23
Santa Clara at UC Irvine, 10 p.m. (UC Irvine Anteaters)

Dec. 9
Boston College at Providence, 7 p.m. (FS1) (Boston College Eagles)

Quarterfinals (Nov. 26)

UC Irvine vs. Boise State, 4 p.m. (ESPNU)
Boston College vs. Michigan State, approx. 6:30 p.m. (ESPN2)
Evansville vs. Providence, 9 p.m. (ESPNU)
Santa Clara vs. Arizona, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 27)

Boise State vs. Michigan State, approx. 5 p.m. (ESPN2)
Providence vs. Arizona, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 27)

UC Irvine vs. Boston College, 2:30 p.m. (ESPN3)
Evansville vs. Santa Clara, 9 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 29)

7th/8th Place: Boston College vs. Santa Clara, 7:30 p.m. (ESPN3)
5th/6th Place: UC Irvine vs. Evansville, 2:30 p.m. (ESPNU)
3rd/4th Place: Boise State vs. Arizona, approx. 5 p.m. (ESPNU)
Championship: Michigan State vs. Providence, approx. 10 p.m. (ESPN2)

Top of page

NIT Season Tip-Off
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 13-27
Finals at Brooklyn: Nov. 26-27

Teams (8)

Hosts (4
Arkansas Razorbacks (SEC)
Georgia Tech Yellow Jackets (ACC)
Stanford Cardinal (Pac-12)
Villanova Wildcats (Big East)

Visitors (4)
Akron Zips (MAC)
Charleston Southern Buccaneers (Big South)
ETSU Buccaneers (SoCon)
Green Bay Phoenix (Horizon)

On-Campus Games

Nov. 13
Green Bay at Stanford, 9 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 15
Charleston Southern at Stanford, 8 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 17
Green Bay at ETSU, 6 a.m. (ESPN2)

Nov. 18
Akron at Arkansas, 8 p.m. (SEC Network+)

Nov. 19
Green Bay at Georgia Tech, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 20
ETSU at Villanova, 7 p.m. (FS2)
Charleston Southern at Arkansas, 8 p.m. (SEC Network+)

Nov. 22
ETSU at Georgia Tech, 2 p.m. (ESPN3)
Akron at Villanova, 4:30 p.m. (FS1)

Nov. 24
ETSU at Charleston Southern, 7:30 p.m.
Akron at Green Bay, 8 p.m. (TWCS Wisconsin/ESPN3)

Nov. 27
Charleston Southern at Akron, 7 p.m.

Semifinals (Nov. 26)

Arkansas vs. Georgia Tech, 2 p.m. (ESPNU)
Stanford vs. Villanova, approx. 4:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 27)

Consolation: Arkansas vs. Stanford, 12:30 p.m. (ESPNU)
Championship: Georgia Tech vs. Villanova, approx. 3 p.m. (ESPN2)

Top of page

Las Vegas Invitational
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 20-23
Finals at Las Vegas: Nov. 26-27

Teams (8)

Host Teams
California Golden Bears (Pac-12)
Richmond Spiders (A 10)
San Diego State Aztecs (MW) 
West Virginia Mountaineers (Big 12)

Visiting Teams
Bethune-Cookman Wildcats (MEAC) 
East Carolina Pirates (AAC) 
Little Rock Trojans (Sun Belt)
Sam Houston State Bearkats (Southland)
Stetson Hatters (A-Sun)

Campus Site Games

Nov. 15
Stetson at Richmond, 5 p.m. (WTVR 6.3) (RIchmond Spiders)

Nov. 20
East Carolina at California, 11 p.m. (Pac-12 Network) (California Golden Bears)

Stetson at West Virginia, 7 p.m. (ROOT Sports Pittsburgh) (West Virginia Mountaineers)

Nov. 21
Bethune-Cookman at Richmond, 6 p.m. 
Little Rock at San Diego State, 10 p.m. (San Diego State Aztecs)

Nov. 23
Bethune-Cookman at West Virginia, 7 p.m. (ROOT Sports Pittsburgh)
East Carolina at San Diego State, 10 p.m. (ESPN3)
Sam Houston State at California, 11 p.m. (Pac-12 Network)

Visitors' Semifinals
(Nov. 26)

Little Rock vs. East Carolina, 2 p.m. (West Virginia Mountaineers)
Bethune-Cookman vs. Stetson, 9 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 26)

West Virginia vs. Richmond, 5 p.m. (FS1) (West Virginia Mountaineers)
California vs. San Diego State, 12 a.m. (FS1)

Visitors' Finals
(Nov. 27)

Sam Houston State vs. Bethune-Cookman, 2:30 p.m.
East Carolina vs. Stetson, approx. 5 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 27)

Consolation: Richmond vs. California, 8 p.m. (FS1)
Championship: West Virginia vs. San Diego State, approx. 10:30 p.m. (FS1)

Top of page

Emerald Coast Classic
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 16-23
Finals at Niceville, Fla.: Nov. 27-28 (Schedule)

Teams (8)

Host Teams
Illinois Fighting Illini (Big Ten)
Iowa State Cyclones (Big 12)
UAB Blazers (C-USA)
Virginia Tech Hokies (ACC)

Visiting Teams
Alabama State Hornets (SWAC)
Chattanooga Mocs (SoCon)
Chicago State Cougars (WAC)
Jacksonville State Gamecocks (OVC)

Campus Site Games

Nov 14
Alabama State at Virginia Tech, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 16
Chicago State at Iowa State, 8 p.m. (Cyclones.TV)
Alabama State at UAB, 9 p.m. (ASN)

Nov. 18
Jacksonville State at Virginia Tech, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 21
Chattanooga at Illinois*, 8:30 p.m. (BTN)

Nov. 22
Jacksonville State at UAB, 5 p.m. (ASN)

Nov. 23
Chattanooga at Iowa State, 8 p.m. (Cyclones.TV) 
Chicago State at Illinois*, 7 p.m. (ESPN3)

*at Springfield, Illinois (Illinois Fighting Illini)

Visitors' Semifinals
(Nov. 27)

Alabama State vs. Chattanooga, 12 p.m.
Chicago State vs. Jacksonville State, approx. 2:30 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 27)

Iowa State vs. Virginia Tech, 7 p.m. (CBSSN) 
Illinois vs. UAB, approx. 9:30 p.m. (CBSSN)

Visitors' Finals
(Nov. 28)

Consolation: Alabama State vs. Chicago State, 11:30 a.m. (ECITV.com)
Championship: Chattanooga vs. Jacksonville State, approx. 2 p.m. (ECITV.com)

Hosts' Finals
(Nov. 28)

Consolation: Virginia Tech vs. UAB, 4:30 p.m. (ECITV.com)
Championship: Iowa State vs. Illinois, approx. 7 p.m. (CBSSN)

Top of page

Corpus Christi Coastal Challenge
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 15-24
Finals at Corpus Christi, Tex.: Nov. 27-28

Teams (8)

Host Teams
Colorado State Rams (MW) (Loveland Reporter-Herald)
Portland Pilots (WCC) (PilotNation)
Southern Illinois Salukis (MVC)
UTEP Miners (C-USA)

Visiting Teams (Florida A&M Rattlers)
Abilene Christian Wildcats (Southland)
Alcorn State Braves (UTEP Miners)
Florida A&M Rattlers (MEAC)
Oakland Golden Grizzlies (Horizon) (Oakland Golden Grizzlies on YouTube, same source for SIU and UTEP above)

Campus Site Games

Nov. 15
Florida A&M at Southern Illinois, 4 p.m. (ESPN3) (Southern Illinois Salukis)

Nov. 22
Oakland at Colorado State, 4 p.m. (MWN) (Colorado State Rams)
Alcorn State at UTEP, 9 p.m. (UTEP Miners)
Abilene Christian at Portland, 10 p.m. (TheW.tv) (Portland Pilots)

Nov. 24
Oakland at Southern Illinois, 8 p.m. (ESPN3)
Abilene Christian at Colorado State, 9 p.m. (MWN) 
Florida A&M at UTEP, 9 p.m.
Alcorn State at Portland, 10 p.m. (TheW.tv)

Visitors' Semifinals
(Nov. 27)

Alcorn State vs. Oakland, 1 p.m. (Oakland Golden Grizzlies)
Abilene Christian vs. Florida A&M, approx. 6 p.m. (Abilene Christian Wildcats)

Hosts' Semifinals
(Nov. 27)

Southern Illinois vs. UTEP, approx. 3:30 p.m. (ASN) (UTEP Miners)
Colorado State vs. Portland, approx. 8:30 p.m. (Portland Pilots)

Visitors' Finals
(Nov. 28)

Consolation: Alcorn State vs. Florida A&M, 12 p.m.
Championship: Oakland vs. Abilene Christian, approx. 2:30 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 28)

Championship: UTEP vs. Colorado State, approx. 5 p.m. (ASN)
Consolation: Southern Illinois vs. Portland, approx. 7:30 p.m.

Top of page

Barclays Center Classic
(
BtB Primer)

Campus Sites: Nov. 22-24
Subregional: West Point, N.Y.: Nov. 27-28 (Gardner-Webb Bulldogs)
Finals at Brooklyn: Nov. 27-28

Teams (8)

Host Teams (CBS Sports)
Cincinnati Bearcats (American)
George Washington Colonials (A 10)
Nebraska Cornhuskers (Big Ten) 
Tennessee Volunteers (SEC)

Visiting Teams (Gardner-Webb Bulldogs)
UAPB Golden Lions (SWAC)
Army West Point Cadets (Patriot)
Gardner-Webb Bulldogs (Big South)
Southeastern Louisiana Lions (Southland)

Campus Site Games

Nov. 22
Gardner-Webb at Tennessee, 12 p.m. (SEC Network+) (Gardner-Webb Bulldogs)
UAPB at Cincinnati, 1 p.m. (FS Ohio) (Cincinnati Bearcats)
Southeastern Louisiana at Nebraska, 7 p.m. (BTN) (Nebraska Cornhuskers)
Army West Point at George Washington, 7:30 p.m. (George Washington Colonials)

Nov. 24
Gardner-Webb at George Washington, 11 a.m.
Army West Point at Tennessee, 7 p.m. (SEC Network) (Army West Point Cadets)
Southeastern Louisiana at Cincinnati, 7 p.m. (FS Ohio)
UAPB at Nebraska, 8 p.m. (BTN+)

Visitors' Semifinals
(Nov. 27)

At Army

Southeastern Louisiana vs. Gardner-Webb, 5 p.m. (Army West Point Cadets)
UAPB at Army West Point, approx. 7:30 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 27)

Cincinnati vs. Nebraska, 6:30 p.m. (ASN) (Tennessee Volunteers)
George Washington vs. Tennessee, approx. 9 p.m. (ASN)

Visitors' Finals
(Nov. 28)

Consolation: Southeastern Louisiana vs. UAPB, 5 p.m.
Championship: Gardner-Webb at Army, approx. 7:30 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 28)

Consolation: Nebraska vs. Tennessee, 12 p.m.
Championship: Cincinnati vs. George Washington, approx. 2:30 p.m. (ASN)

Top of page

Global Sports Classic
(
BtB Primer)

Campus Sites: Dec. 8-19
Finals at Las Vegas: Dec. 21-22

Teams (8)

Host Teams (Casper Star-Tribune)
Grand Canyon 'Lopes (WAC)
Houston Cougars (American)
Marshall Thundering Herd (C-USA)
Wyoming Cowboys (MW)

Visiting Teams
Eastern Illinois Panthers (OVC) (Marshall Thundering Herd)
N.C. Central Eagles (MEAC) (Marshall Thundering Herd)
Omaha Mavericks (Summit) (Casper Star-Tribune)
Southern Jaguars (SWAC) (Casper Star-Tribune)

Campus Site Games

Dec. 8
Southern at Grand Canyon, 9 p.m. (Cox 7/CST) (Grand Canyon Lopes)

Dec. 9
Eastern Illinois at Marshall, 7 p.m. (Marshall Thundering Herd)

Dec. 10
Southern at Wyoming, 9 p.m. (ROOT Sports Rocky Mtn.) (Wyoming Cowboys)

Dec. 13
Omaha at Grand Canyon, 9 p.m. (Cox 7/CST)

Dec. 14
N.C. Central at Marshall, 7 p.m.

Dec. 16
N.C. Central at Houston, 8 p.m. (ESPN3) (Houston Cougars)

Dec. 19
Omaha at Wyoming, 2 p.m.
Eastern Illinois at Houston, 8 p.m. (ESPN3)

Visitors' Semifinals
(Dec. 21)

Omaha vs. Eastern Illinois (Omaha Mavericks)
N.C. Central vs. Southern

Hosts' Semifinals
(Dec. 21)

Grand Canyon vs. Houston, 8 p.m.
Marshall vs. Wyoming, approx. 10:30 p.m. (Marshall Thundering Herd)

Visitors' Finals
(Dec. 22)

Eastern Illinois vs. N.C. Central
Omaha vs. Southern

Hosts' Finals
(Dec. 22)

Houston vs. Wyoming
Grand Canyon vs. Marshall

Top of page

Las Vegas Classic
(
BtB Primer)

Campus Sites: Dec. 10-19
Finals at Las Vegas: Dec. 22-23

Teams (8)

Host Teams (Fox Sports)
Colorado Buffaloes (Big 12)
Kent State Golden Flashes (MAC)
Penn State Nittany Lions (Big Ten)
SMU Mustangs (American)

Visiting Teams (Colorado Buffaloes)
Canisius Golden Griffins (MAAC)
Hampton Pirates (MEAC)
ULM Warhawks (Sun Belt)
Nicholls State Colonels (Southland)

Campus Site Games

Dec. 10
ULM at Kent State, 7 p.m. (Kent State Golden Flashes)
Canisius at Penn State, 7 p.m. (BTN+) (Canisius Golden Griffins)

Dec. 12
Canisius at Kent State, 7 p.m.
ULM at Penn State, 2 p.m. (BTN) (Penn State Nittany Lions)

Dec. 16
Nicholls State at SMU, 8 p.m. (ESPN3)

Dec. 17
Hampton at SMU, 6 p.m. (ESPN3)

Dec. 18
Nicholls State at Colorado, 9 p.m. (Pac-12 Network) (Colorado Buffaloes)

Dec. 19
Hampton at Colorado, 9 p.m. (Pac-12 Network)

Visitors' Semifinals
(Dec. 22)

Nicholls State vs. Hampton, 3 p.m. (Canisius Golden Griffins)
Canisius vs. ULM, approx. 5:30 p.m.

Hosts' Semifinals
(Dec. 22)

Kent State vs. SMU, 8 p.m. (Colorado Buffaloes)
Colorado vs. Penn State, approx. 10:30 p.m.

Visitors' Finals
(Dec. 23)

Consolation: Hampton vs. ULM, 2:30 p.m.
Championship: Nicholls State vs. ULM, approx. 5 p.m.

Hosts' Finals
(Dec. 23)

Consolation: Kent State vs. Penn State, 8 p.m. (FS1) (Colorado Buffaloes)
Championship: Colorado vs. SMU, approx. 10:30 p.m. (FS1)

Top of page

Hawaiian Airlines Diamond Head Classic
(
BtB Primer)

Campus sites: Dec. 12
Honolulu: Dec. 22, 23. 25 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Auburn Tigers (SEC)
BYU Cougars (WCC)
Harvard Crimson (Ivy)
Hawai `i Rainbow Warriors (Big West)
New Mexico Lobos (MW) 
Northern Iowa Panthers (MVC) 
Oklahoma Sooners (Big 12)
Washington State Cougars (Pac-12)

Non-Bracketed Games

Dec. 12
Northern Iowa at New Mexico, 9 p.m. (ESPN3) (DailyLobo.com)

Quarterfinals (Dec. 22)

Auburn vs. New Mexico, 2:30 p.m. (ESPNU)
BYU vs. Harvard, approx. 5 p.m. (ESPNU)
Oklahoma vs. Washington State, 11 p.m. (ESPNU)
Northern Iowa at Hawai `i, approx. 1:30 a.m. (ESPNU)

Semifinals (Dec. 23)

Auburn vs. Harvard, approx. 5 p.m. (ESPNU)
Oklahoma at Hawai `i, 9 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Dec. 23)

New Mexico vs. BYU, 2:30 p.m. (ESPNU)
Washington State vs. Northern Iowa, approx. 11:30 p.m. (ESPNU)

Finals (Dec. 25)

7th/8th Place: New Mexico vs. Washington State, 1 p.m. (ESPN3)
5th/6th Place: BYU vs. Northern Iowa, approx. 3:30 p.m. (ESPNU)
3rd/4th Place: Auburn at Hawai `i, 6:30 p.m. (ESPN2)
Championship: Harvard vs. Oklahoma, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Top of page

Round-Robin Events

Hoophall Miami Invitational 1

Campus sites: Nov. 13-24
Miami, Fla.: Nov. 27 (Schedule)

Teams (5)

Albany Great Danes (America East)
Boston U. Terriers (Patriot)
Kentucky Wildcats (SEC)
NJIT Highlanders (Independent)
USF Bulls (American)

Schedule

Nov. 13
Albany at Kentucky, 9 p.m. (SEC Network)

Nov. 14
NJIT at Kentucky, 7 p.m. (SEC Network+)

Nov. 16
Albany at Boston U., 7 p.m. (PatriotLeague.tv)
NJIT at USF, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 19
Boston U. at NJIT, 7:30 p.m. (ESPN3)

Nov. 21
Boston U. at USF, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 24
Boston U. at Kentucky, 9 p.m. (SEC Network)
Albany at USF, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 27
NJIT at Albany, 7 p.m.
USF vs. Kentucky at Miami, 5 p.m. (ESPN) (American Airlines Arena)

Top of page

Hoophall Miami Invitational 2

Campus sites: Nov. 17-Dec. 1
Miami, Fla.: Nov. 27 (Release)

Teams (5)

Grambling State Tigers (SWAC)
Louisiana Tech Bulldogs (C-USA)
Memphis Tigers (American)
Ohio State Buckeyes (Big Ten)
UT Arlington Mavericks (Sun Belt)

Schedule

Nov. 17
UT Arlington at Louisiana Tech, 7:30 p.m.
Grambling State at Ohio State, 7 p.m. (BTN)

Nov. 19
Grambling State at Memphis, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 20
UT Arlington at Ohio State, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 21
Louisiana Tech at Grambling State, 8 p.m.

Nov. 23
UT Arlington at Memphis, 8:30 p.m (ESPNews)

Nov. 24
Louisiana Tech at Ohio State, 8 p.m. (BTN)

Nov. 25
Grambling State at UT Arlington, 8 p.m.

Nov. 27
Memphis vs. Ohio State at Miami, approx. 7:30 p.m. (ESPN2) (American Airlines Arena)

Dec. 1
Louisiana Tech at Memphis, 9 p.m. (CBSSN)

Top of page

Global Sports Shootout

Campus sites: Nov. 13-27 (Oregon Ducks/Baylor Bears)

Teams (5)

Arkansas State Red Wolves (Sun Belt)
Baylor Bears (Big 12)
Jackson State Tigers (SWAC)
Oregon Ducks (Pac-12)
Savannah State Tigers (MEAC)

Schedule

Nov. 13
Jackson State at Oregon, 10 p.m. (Pac-12 Networks)

Nov. 16
Baylor at Oregon, 11:30 p.m. (ESPN2)

Nov. 18
Arkansas State at Savannah State, 7 p.m. (Arkansas State Red Wolves)

Nov. 20
Jackson State at Baylor, 8 p.m. (FS Southwest+)
Savannah State at Oregon, 11 p.m. (Pac-12 Networks)

Nov. 22
Jackson State at Arkansas State, 3:30 p.m.

Nov. 23
Savannah State at Baylor, 8 p.m. (FS Southwest+)

Nov. 25
Arkansas State at Oregon, 7 p.m. (Pac-12 Networks)

Nov. 27
Arkansas State at Baylor, 1 p.m. (FS Southwest)
Savannah State at Jackson State, 8 p.m. (Savannah State Tigers)

Top of page

Beaver Showcase

Campus sites: Nov. 14-27 (Valparaiso Crusaders)

Teams (6)

Iona Gaels (MAAC)
Oregon State Beavers (Pac-12)
Valparaiso Crusaders (Horizon)

Single-Game Participants
Indiana Kokomo Cougars (NAIA, KIAC)
Northwest Christian Beacons (NAIA, CCC)
Trinity Christian Trolls (NAIA, CCAC)

Schedule

Nov. 14
Northwest Christian at Oregon State, TBA (Pac-12 Networks) (Oregon State Beavers)

Nov. 15
Iona at Valparaiso, 2:30 p.m. (ESPN3)

Nov. 17
Iona at Oregon State, 10 p.m. (Pac-12 Networks)

Nov. 18
Indiana Kokomo at Valparaiso, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 19
Trinity Christian at Valparaiso, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 24
Valparaiso at Oregon State, 9 p.m. (Pac-12 Networks)

Top of page

Roundball Showcase

Campus sites: Nov. 16-27 (Fresno State Bulldogs)

Teams (6)

Delaware State Hornets (MEAC)
Fresno State Bulldogs (MW)
Lamar Cardinals (Southland)
Rice Owls (C-USA)
San Francisco Dons (WCC)
UC Riverside Highlanders (Big West)

Schedule

Nov. 16
Lamar at Fresno State, 10 p.m. (Fresno State Bulldogs)
Rice at San Francisco, 10 p.m. (TheW.tv) (Rice Owls)

Nov. 19
San Francisco at Fresno State, 10 p.m.

Nov. 21
Lamar at Delaware State, 7:30 p.m. (Lamar Cardinals)
UC Riverside at San Francisco, 10 p.m. (TheW.tv) (UC Riverside Highlanders)

Nov. 22
Fresno State at Rice, 6 p.m.

Nov. 24
Delaware State at UC Riverside, 10 p.m.

Nov. 25
Lamar at Rice, 9 p.m. (ASN)

Nov. 27
Delaware State at Fresno State, 10 p.m.
UC Riverside at Rice, 8 p.m.

Nov. 29
UC Riverside at Lamar, 3 p.m.
Delaware State at San Francisco, 6 p.m. (TheW.tv) (San Francisco Dons)

Top of page

Northern Illinois Tournament

DeKalb, Ill.: Nov. 13-15 (Wright State Raiders)

Teams (4)
(NIU Dog Pound)

Cal State Northridge Matadors (Big West)
Northern Illinois Huskies (MAC)
South Dakota Coyotes (Summit)
Wright State Raiders (Horizon)

Schedule

Nov. 13
South Dakota vs. Wright State, 5:30 p.m.
Cal State Northridge at Northern Illinois, approx. 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 14
Wright State vs. Cal State Northridge, 2 p.m.
South Dakota at Northern Illinois, approx. 4:30 p.m.

Nov. 15
Cal State Northridge vs. South Dakota, 2 p.m.
Wright State at Northern Illinois, approx. 4:30 p.m. (ESPN3)

Top of page

Rainbow Classic

Honolulu: Nov. 13-16 (Hawai `i Rainbow Warriors)

Teams (4)

Coastal Carolina Chanticleers (Big South)
Hawai `i Rainbow Warriors (Big West) 
Montana State Bobcats (Big Sky)
Nevada Wolf Pack (MW)

Single-Game Participant
Hawai `i-Hilo Vulcans (DII, PacWest)

Schedule

Nov. 13
Coastal Carolina vs. Nevada, 9:30 p.m.
Montana State at Hawai `i, 12:30 a.m. 11/14 (OC Sports)

Nov. 14
Hawai `i-Hilo vs. Montana State, 7 p.m.

Nov. 15
Montana State vs. Nevada, 7 p.m.
Coastal Carolina at Hawai `i, 9:30 p.m. (OC Sports)

Nov. 16
Nevada at Hawai `i, 4 a.m. 11/17 (ESPN2)

Top of page

Brooklyn Hoops Classic

Campus sites: Nov. 14-29 (Louisville Courier-Journal and Hartford Hawks)
Brooklyn: Nov. 28

Teams (5)

Hartford Hawks (AE)
Louisville Cardinals (ACC)
North Florida Ospreys (A-Sun)
St. Francis-Brooklyn Terriers (NEC)
Saint Louis Billikens (A 10)

Schedule

Nov. 15
Hartford at Saint Louis, 5 p.m (FSMW/FCS Pacific) (Saint Louis Billikens)

Nov. 17 
Hartford at Louisville, 7 p.m (ESPN3)

Nov. 21
North Florida at Louisville (ESPN3) (Louisville Cardinals)
St. Francis-Brooklyn at Saint Louis, 8 p.m. (FSMW+/FCS Central)

Nov. 24
St. Francis-Brooklyn at Louisville, 7 p.m. (ACC RSNs/ESPN3)
North Florida at Saint Louis, 8 p.m. (FSMW/FCS Atlantic)

Nov. 27
North Florida at Hartford, 7 p.m.

Nov. 28
St. Francis-Brooklyn vs. North Florida at Hartford, 8 p.m.
Louisville vs. Saint Louis at Brooklyn, 8 p.m. (ASN)

Nov. 29
St. Francis-Brooklyn at Hartford, 4 p.m.

Top of page

Air Force Classic

Campus sites: Nov. 16-28 (Air Force Falcons)

Teams (5)

Air Force Falcons (MW)
New Mexico State Aggies (WAC) 
Mississippi Valley State Delta Devils (SWAC) 
Robert Morris Colonials (NEC) 
Tennessee Tech Golden Eagles (OVC)

Schedule

Nov. 16
Tennessee Tech at Air Force, 9 p.m. (Air Force Falcons)

Nov. 18
Tennessee Tech at New Mexico State, 9 p.m. (AggieVision/Altitude2/FS Arizona/FCS Pacific)(Tennessee Tech Golden Eagles)

Nov. 19
Mississippi Valley State at Air Force, 9 p.m.

Nov. 21
Mississippi Valley State at New Mexico State, 9 p.m. (AggieVision/FCS Pacific) (MVSU Delta Devils)

Nov. 22
Robert Morris at Air Force, 4 p.m.

Nov. 24
Robert Morris at New Mexico State, 9:30 p.m. (AggieVision/FCS Pacific) (Robert Morris Colonials)

Nov. 27
Robert Morris at Tennessee Tech, 7 p.m.

Nov. 28
New Mexico State at Air Force, 2 p.m.
Robert Morris vs. Mississippi Valley State at Cookeville, Tenn., 8 p.m.

Nov. 29
Mississippi Valley State at Tennessee Tech, 3 p.m.

Top of page

@EKUHoops Classic

Richmond, Ky.: Nov. 20-22 (Eastern Kentucky Colonels)

Teams (4)

Ball State Cardinals (MAC)
Eastern Kentucky Colonels (OVC)
Longwood Lancers (Big South)
South Carolina State Bulldogs (MEAC)

Schedule

Nov. 20
Ball State at Eastern Kentucky, 6 p.m. (OVC Digital Network)
South Carolina State vs. Longwood, approx. 8:30 p.m. (Longwood Lancers)

Nov. 21
South Carolina State at Eastern Kentucky, 2 p.m. (OVC Digital Network)
Longwood vs. Ball State, approx. 4:30 p.m.

Nov. 22
Longwood at Eastern Kentucky, 2 p.m. (OVC Digital Network)
Ball State vs. South Carolina State, approx. 4:30 p.m.

Top of page

Upstate Challenge

Campus sites: Nov. 19, 21, 30
Spartanburg, S.C.: Nov. 27-28 (USC Upstate Spartans)

Teams (5)

Bob Jones Bruins (NCCAA)
The Citadel Bulldogs (SoCon)
Georgia Southern Eagles (Sun Belt)
USC Upstate Spartans (A-Sun)

Single-Game Participants
Mid-Atlantic Christian Mustangs (USCAA)
Toccoa Falls Eagles (NCCAA)

Schedule

Nov. 19
Mid-Atlantic Christian at The Citadel, 6 p.m. (The Citadel Bulldogs)

At USC Upstate

Nov. 21
Bob Jones at USC Upstate, 2 p.m. (ESPN3)

Nov. 25
Georgia Southern vs. The Citadel, 7 p.m.

Nov. 27
Georgia Southern at USC Upstate, 5 p.m. (ESPN3)
Bob Jones vs. The Citadel, approx. 7:30 p.m.

Nov. 28
The Citadel at USC Upstate, 2 p.m. (ESPN3)

Nov. 30
Bob Jones at Georgia Southern, 7 p.m.
Toccoa Falls at USC Upstate, 7 p.m. (ESPN3)

Top of page

Men Against Breast Cancer Classic (Miami)

Campus sites: Nov. 17
Oxford, Ohio: Nov. 20-22 (Miami RedHawks)

Teams (4)

FAU Owls (C-USA)
Lipscomb Bisons (A-Sun)
Miami (Ohio) RedHawks (MAC)
Northeastern Huskies (CAA)

Single-Game Participants
Kenyon Lords (DIII, NCAC) (Miami RedHawks)
Oakland City Mighty Oaks (NCCAA) (Lipscomb Bisons)
Warner Royals (NAIA, The Sun) (FAU Owls)
Wentworth Leopards (DIII, CCC) (Northeastern Huskies)

Schedule

Nov. 17
Kenyon at Miami, 7 p.m. (ESPN3) 
Warner at FAU, 7 p.m.
Wentworth at Northeastern, 7 p.m. 
Oakland City at Lipscomb, 7:30 p.m. (ESPN3)

Nov. 20
FAU vs. Northeastern, 5 p.m.
Lipscomb at Miami, approx. 7:30 p.m.

Nov. 21
Northeastern vs. Lipscomb, 1:30 p.m.
FAU at Miami, approx. 4 p.m.

Nov. 22
Lipscomb vs. FAU, 12 p.m.
Northeastern at Miami, approx. 2:30 p.m. (ESPN3)

Top of page

Men Against Breast Cancer Classic (JMU)

Campus sites: Nov. 17
Harrisonburg, Virginia: Nov. 20-22 (James Madison Dukes)

Teams (4)

FIU Golden Panthers (C-USA)
James Madison Dukes (CAA)
Oral Roberts Golden Eagles (Summit)
UT Martin Skyhawks (OVC)

Single-Game Participants
Eastern Mennonite Royals (DIII, ODAC) (James Madison Dukes)
Florida Memorial Lions (NAIA, The Sun) (FIU Golden Panthers)
Harris-Stowe Hornets (NAIA, AMC) (UT Martin Skyhawks)
Tabor Bluejays (NAIA, KCAC) (Oral Roberts Golden Eagles)

Schedule

Nov. 16
Florida Memorial at FIU, 7 p.m.

Nov. 20
UT Martin vs. Oral Roberts, 1 p.m.
FIU at James Madison, approx. 3:30 p.m.

Nov. 21
FIU vs. UT Martin, 5 p.m.
Oral Roberts at James Madison, approx. 7:30 p.m.

Nov. 22
Oral Roberts vs. FIU, 1 p.m.
UT Martin at James Madison, approx. 3:30 p.m.

Nov. 24
Eastern Mennonite at James Madison, 7 p.m.

Nov. 25
Harris Stowe at UT Martin, 5 p.m.
Tabor at Oral Roberts, 8 p.m.

Top of page

FGCU Tournament

Fort Myers, Fla.: Nov. 21-23 (FGCU Eagles)

Teams (4)

Bowling Green Falcons (MAC)
FGCU Eagles (A-Sun)
North Dakota (Big Sky)
Youngstown State Penguins (Horizon)

Single-Game Participants
Ave Maria Gyrenes (NAIA, The Sun)
Thiel Tomcats (DIII, PAC)
Urbana Blue Knights (DII, Mountain East)

Schedule

Nov. 21
North Dakota vs. Bowling Green, 4 p.m. (North Dakota)
Youngstown State at FGCU, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 22
Bowling Green vs. Youngstown State, 4 p.m.
North Dakota at FGCU, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 23
Youngstown State vs. North Dakota, 4 p.m. 
Bowling Green at FGCU, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 25
Thiel at Youngstown State, 7 p.m. (ESPN3) (Youngstown State Penguins)

Nov. 29
Urbana at Bowling Green, 2 p.m. (ESPN3) (Bowling Green Falcons)
Ave Maria at Florida Gulf Coast, 5 p.m. (ESPN3) (FGCU Eagles)

Top of page

Mean Green Showcase

Denton, Tex.: Nov. 23-25 (Idaho Vandals)

Teams (4)

Idaho Vandals (Big Sky)
North Texas Mean Green (C-USA)
Samford Bulldogs (SoCon)
Troy Trojans (Sun Belt)

Single-Game Participants
Auburn-Montgomery Warhawks (NAIA, SSAC) (Samford Bulldogs)
Linfield Wildcats (DIII, NWC) (Idaho Vandals)
Reinhardt Eagles (NAIA, AAC) (Troy Trojans)
Texas College Steer (NAIA, RRAC) (North Texas Mean Green)

Schedule

Nov. 15
Reinhardt at Troy, 3 p.m.

Nov. 16
Auburn-Montgomery at Samford, 8 p.m. (SoCon Digital Network)

Nov. 21
Linfield at Idaho, 10 p.m. (Eversport.tv)

Nov. 23
Samford vs. Troy, 6 p.m.
Idaho at North Texas, approx. 8:30 p.m.

Nov. 24
Troy vs. Idaho, 6 p.m.
Samford at North Texas, approx. 8:30 p.m.

Nov. 25
Idaho vs. Samford, 3 p.m.
Troy at North Texas, approx. 5:30 p.m.

Top of page

Challenge in Music City

Campus sites: TBA
Nashville: Nov. 26, 27, 29 (Tulane Green Wave)

Teams (5)

Appalachian State Mountaineers (Sun Belt)
Liberty Flames (Big South)
Mercer Bears (A-Sun)
Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland)
Tulane Green Wave (American)
Western Michigan Broncos (MAC)

Single-game Participants
Central Penn Knights (USCAA) (Liberty Flames)
Hiwassee Tigers (?) (Mercer Bears)
LSU Shreveport Pilots (NAIA, RRAC)  (Stephen F. Austin Lumberjacks)
Rochester Warriors (USCAA) (Western Michigan Broncos)

Schedule

Nov. 20
Central Penn at Liberty, 2 p.m.

Nov. 22
LSU Shreveport at Stephen F. Austin, 3 p.m.
Appalachian State at Tulane, 4:30 p.m. (ESPN3) (Appalachian State Mountaineers)

Nov. 23
Rochester at Western Michigan, 7 p.m. (ESPN3)

At Nashville

Nov. 26
Appalachian State vs. Liberty, 3 p.m. (ASN)  (Appalachian State Mountaineers)
Western Michigan vs. Stephen F. Austin, approx. 5:30 p.m. (ASN)(Western Michigan Broncos)
Mercer vs. Tulane, approx. 8 p.m. (ASN)

Nov. 27
Liberty vs. Western Michigan, approx. 3:30 p.m.
Mercer vs. Appalachian State, approx. 6 p.m.
Tulane vs. Stephen F Austin, approx. 8:30 p.m. (Stephen F. Austin Lumberjacks)

Nov. 29
Liberty vs. Tulane, 2 p.m. (ASN)
Appalachian State vs. Stephen F. Austin, approx. 4:30 p.m. (ASN)
Western Michigan vs. Mercer, approx. 7 p.m. (ASN)

Dec. 2
Hiwassee at Mercer, 7 p.m.

Top of page

Spartan Showcase

Campus sites: Nov. 17
Greensboro, N.C.: Nov. 27-29 (UNC Greensboro Spartans)

Teams (5)
(Charlotte Observer)

IPFW Mastodons (Summit)
Jacksonville Dolphins (A-Sun)
Navy Midshipmen (Patriot)
UNC Greensboro Spartans (SoCon)

Single-Game Participants
Chowan Hawks (DII, CIAA) (UNC Greensboro Spartans)
Florida College Falcons (USCAA) (Jacksonville Dolphins)
Goucher Gophers (DIII, Landmark) (Navy Midshipmen)
Manchester Spartans (DIII, OAC) (IPFW Mastodons)

Schedule

Nov. 16
Manchester at IPFW, 7:30 p.m.

Nov. 17
Chowan at UNC Greensboro, 7 p.m. (SoCon Digital Network)

Nov. 20
Florida College at Jacksonville, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 22
Goucher at Navy, 12 p.m. (PatriotLeague.tv)

Nov. 27
Jacksonville vs. IPFW, 4:30 p.m.
Navy at UNC Greensboro, approx. 7 p.m.

Nov. 28
Jacksonville vs. Navy, 4:30 p.m.
IPFW at UNC Greensboro, approx. 7 p.m.

Nov. 29
Navy vs. IPFW, 12:30 p.m.
Jacksonville at UNC Greensboro, approx. 3 p.m.

Top of page

Gotham Classic

Campus sites: Dec. 9-23
Showcase Game in New York City: Dec. 20 (Schedule)

Teams (5)

Davidson Wildcats (A 10)
Eastern Washington Eagles (Big Sky)
Morehead State Eagles (OVC)
Pittsburgh Panthers (ACC)
Western Carolina Catamounts (SoCon)

Schedule

Dec. 9
Eastern Washington at Davidson, 8:30 p.m.

Dec. 11
Eastern Washington at Pittsburgh, 7 p.m. (ESPN3)

Dec. 12
Western Carolina at Davidson, 7 p.m.

Dec. 13
Morehead State at Pittsburgh, 4 p.m. (ESPN3)

Dec. 14
Eastern Washington at Western Carolina, 7 p.m.

Dec. 17
Morehead State at Eastern Washington, 9 p.m.

Dec. 20
Davidson vs. Pittsburgh at New York, 12 p.m. (ESPNU)
Western Carolina at Morehead State, 4 p.m.

Dec. 23
Morehead State at Davidson, 1 p.m.
Western Carolina at Pittsburgh, 7 p.m. (ACC RSNs/ESPN3)

Top of page

World Vision Classic

Logan, Utah: Dec. 21-23 (Utah State Aggies)

Teams (4)

Idaho State Bengals (Big Sky)
North Dakota State Bison (Summit)
UTRGV Vaqueros (WAC)
Utah State Aggies (MW)

Schedule

Dec. 21
Idaho State vs. North Dakota State, 7:30 p.m.
UTRGV at Utah State, approx. 10 p.m.

Dec. 22
North Dakota State vs. UTRGV, 7:30 p.m.
Idaho State at Utah State, approx. 10 p.m.

Dec. 23
UTRGV vs. Idaho State, 7:30 p.m.
North Dakota State at Utah State, approx. 10 p.m.

Top of page

Teams Not Yet In An Exempt Event

AE: Binghamton, Maine, UMass-Lowell, New Hampshire, Stony Brook
AAC: UCF
A 10: Fordham, La Salle, St. Bonaventure
ACC: fully committed
A-Sun: fully committed
Big 12: fully committed
Big East: fully committed
Big Sky: Montana, Montana State, Northern Arizona, Portland State, Sacramento State, Southern Utah
Big South: Campbell, High Point, Presbyterian, Winthrop
Big Ten: fully committed
Big West: Cal State Fullerton, UC Davis, UC Santa Barbara
CAA: College of Charleston, Delaware, UNC Wilmington, William & Mary 
C-USA: Southern Mississippi
Horizon: Detroit, UIC, Northern Kentucky
Ivy: Brown, Cornell, Dartmouth, Penn, Princeton, Yale
MAAC: Manhattan, Marist, Quinnipiac, St. Peter's
MAC: Eastern Michigan
MEAC: Coppin State, Morgan State
MVC: fully committed
MW: fully committed
NEC: Central Connecticut State, Fairleigh Dickinson, LIU-Brooklyn, Sacred Heart, St. Francis (Pa.), Wagner
OVC: Southeast Missouri, SIU Edwardsville, Tennessee State
Pac-12: fully committed
Patriot: American, Bucknell, Colgate, Holy Cross, Lafayette, Lehigh, Loyola (Md.)
SEC: Georgia
SoCon: VMI
Southland: Incarnate Word, McNeese State, New Orleans, Northwestern State
SWAC: Alabama A&M, Alcorn State
Summit: Denver, Western Illinois
Sun Belt: Georgia State, UL Lafayette, Texas State
WCC: Loyola Marymount, Pacific, St. Mary's
WAC: Cal State Bakersfield, UMKC, Seattle, Utah Valley

Top of page

Conference Challenges

Gavitt Tip-Off Games (Big Ten Conference)

Nov. 17
DePaul at Penn State, 5 p.m. (ESPNU)
Nebraska at Villanova, 8:30 p.m. (FS1)
Georgetown at Maryland, 9 p.m. (ESPN2)

Nov. 18
Illinois at Providence, 7 p.m. (FS1)

Nov. 19
Creighton at Indiana, 7 p.m. (BTN)
Rutgers at St. John's, 7 p.m. (FS1)
Iowa at Marquette, 9 p.m. (FS1)

Nov. 20
Xavier at Michigan, 9 p.m. (BTN)

Not Participating: Butler, Seton Hall (Big East); Michigan State, Minnesota, Northwestern, Ohio State, Purdue, Wisconsin (Big Ten)

Big Ten/ACC Challenge (Big Ten Conference)

Nov. 30
Wake Forest at Rutgers, 7 p.m. (ESPNU)
Clemson at Minnesota, 9 p.m. (ESPN2)

Dec. 1
Michigan at N.C. State, 7 p.m. (ESPN2)
Northwestern at Virginia Tech, 7 p.m. (ESPNU)
Virginia at Ohio State, 7:30 p.m. (ESPN)
Purdue at Pittsburgh, 9 p.m. (ESPN2)
Miami at Nebraska, 9 p.m. (ESPNU)
Maryland at North Carolina, 9:30 p.m. (ESPN)

Dec. 2
Louisville at Michigan State, 7:15 p.m. (ESPN)
Wisconsin at Syracuse, 7:15 p.m. (ESPN2)
Penn State at Boston College, 7:15 p.m. (ESPNU)
Indiana at No. 7 Duke, 9:15 p.m. (ESPN)
Notre Dame at Illinois, 9:15 p.m. (ESPN2)
Florida State at Iowa, 9:15 p.m. (ESPNU)

Not Participating: Georgia Tech (ACC)

Big 12/SEC Challenge (SEC)

Jan. 30 
Vanderbilt at Texas, 12 p.m. (ESPN/ESPN2)
West Virginia at Florida, 12 p.m. (ESPN/ESPN2)
Tennessee at TCU, 2 p.m. (ESPN2)
Ole Miss at Kansas State, 2 p.m. (ESPNU)
Texas Tech at Arkansas, 4 p.m. (ESPNU)
Georgia at Baylor, 6 p.m. (ESPN2)
Oklahoma State at Auburn, 8 p.m. (ESPN2)
Kentucky at Kansas, TBA (ESPN)
Oklahoma at LSU, TBA (ESPN)
Iowa State at Texas A&M, TBA (ESPN)

Not Participating: Alabama, Mississippi State, Missouri, South Carolina (SEC)

MVC/MW Challenge (MVC-Sports.com)

Nov. 13
Air Force at Southern Illinois, 8 p.m. (ESPN3)
Illinois State at San Diego State, 10 p.m. (ESPN3)

Nov. 14
Colorado State at Northern Iowa, 12 p.m. (ESPN3)

Nov. 16
Wyoming at Indiana State, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 18
Loyola of Chicago at New Mexico, 9 p.m. (ROOT Sports)

Dec. 1
Utah State at Missouri State, 8 p.m. (ESPN3)

Dec. 9
UNLV at Wichita State, 9 p.m. (ESPN2)

Dec. 12
Drake at Nevada, 7 p.m. (MWN)

Sun., Dec. 20
Bradley at Boise State, 2 p.m. (ROOT Sports)
Evansville at Fresno State, 4 p.m. (MWN)

Not Participating: San Jose State (MW)

Atlantic 10/ACC Showcase

Brooklyn: Dec. 22 
Virginia Tech vs. Saint Joseph's (ESPN3) (Saint Joseph's Hawks)
Boston College vs. Fordham (The Roanoke Times)

Top of page

Neutral Site Showcases

Sanford Pentagon Opener
Sioux Falls, S.D.: Nov. 13
Colorado vs. Iowa State. 5 p.m. (ESPN2)

Armed Forces Classic
Marine Corps Base Camp Smedley D. Butler, Okinawa, Japan: Nov. 13
Gonzaga vs. Pittsburgh, 7 p.m. (ESPN)

Veterans Classic
Annapolis, Md.: Nov. 13 (CBS Sports)
Temple vs. North Carolina, 7 p.m. (CBSSN)
Florida at Navy, approx. 9:30 p.m. (CBSSN)

Connecticut 6
New Britain, Conn.: Nov. 13
Yale vs. Fairfield, 3 p.m. (NEC Front Row)
Quinnipiac vs. Sacred Heart, approx. 5:30 p.m. (NEC Front Row)
Hartford at Central Connecticut State, approx. 8 p.m. (NEC Front Row)

China Opener
Shanghai, China: Nov. 13 (Texas Longhorns)
Texas vs. Washington, 10 p.m. (ESPN)

Coaches vs. Cancer Tip-Off
Kent, Ohio: Nov. 14 (Kent State Golden Flashes)
Cleveland State vs. Akron, approx. 4:30 p.m.
Youngstown State at Kent State, 7 p.m.

Charleston Showcase
Charleston, W.V.: Nov. 16 (West Virginia Mountaineers)
James Madison vs. West Virginia, 7 p.m. (ROOT Sports Pittsburgh)

Champions Classic
Chicago: Nov. 17 
Kentucky vs. Duke, 7:30 p.m. (ESPN)
Kansas vs. Michigan State, approx. 10 p.m. (ESPN)

Consol Energy Center Showcase
Pittsburgh: Nov. 20 (Duquesne Dukes)
Penn State vs. Duquesne, 7 p.m.

Billings Showcase
Billings, Mont.: Nov. 22 (Casper Star-Tribune)
Wyoming vs. Montana State, 4 p.m. (Eversport.tv)

Consol Energy Center Showcase
Pittsburgh: Dec. 4 (Duquesne Dukes)
Pittsburgh vs. Duquesne, 7 p.m. (CBSSN)

MGM Grand Showcase
Las Vegas: Dec. 4 
Oregon vs. UNLV, 11 p.m. (ESPN2)

Salt Lake City Showcase
Salt Lake City: Dec. 5 (BYU Cougars)
Weber State vs. BYU, 3 p.m. (BYUtv)

Hall of Fame Holiday Showcase
Springield, Mass.: Dec. 5 (UMass Minutemen)
Ole Miss vs. UMass, 4 p.m. (NBCSN)

Petco Park Showcase
San Diego: Dec. 6 (San Diego State Aztecs)
San Diego vs. San Diego State, 5 p.m. (FS San Diego)

MSG Holiday Festival
New York: Dec 6
St. Francis-Brooklyn at St. John's, 11 a.m. (FS1) (St. John's Red Storm)
Appalachian State vs. Hofstra, approx. 1:30 p.m. (Hofstra Pride)

Philips Arena Showcase
Atlanta: Dec. 6 (VCU Rams via Twitter)
Florida State vs. VCU, 2 p.m. (ESPNU)

Pearl Harbor Classic
Honolulu: Dec. 7 (Navy Midshipmen)
Oklahoma vs. Villanova, 7 p.m. (FS1)
Navy vs. Oregon, approx. 9:30 p.m. (FS1)

Jimmy V Classic
New York: Dec. 8 (ESPN Events)
West Virginia vs. Virginia, 7 p.m. (ESPN)
Maryland vs. Connecticut, approx. 9:30 p.m. (ESPN)

Nashville Showcase
Nashville, Tenn.: Dec. 12 (Middle Tennessee Blue Raiders)
Auburn vs. Middle Tennessee, 1 p.m.

United Center Showcase
Chicago: Dec. 12 (Illinois Fighting Illini)
UIC vs. Illinois, 2 p.m. (ESPN3)

Wichita Showcase
Wichita, Kan.: Dec. 12 (Wichita State Shockers)
Utah vs. Wichita State, 3:30 p.m. (ESPN2)

Kansas City Shootout
Kansas City, Mo.: Dec. 12 (Kansas Jayhawks)
Oregon State vs. Kansas, 8 p.m. (ESPN2)

Sioux Falls Showcase
Sioux Falls, S.D. Dec. 12 (Minnesota Golden Gophers)
Oklahoma State vs. Minnesota, 8:30 p.m. (BTN)

Fort Hood Showcase
Fort Hood, Tex.: Dec. 16 (Baylor Bears)
Hardin-Simmons vs. Baylor, 8 p.m. (FS Southwest+)

Chesapeake Energy Capital Classic
Charleston, W.V.: Dec. 17 (West Virginia Mountaineers)
Marshall vs. West Virginia, 7 p.m. (ESPNU)

MSG Showcase
New York: Dec. 19 (Utah Utes)
Utah vs. Duke, 12 p.m. (ESPN)

CBS Sports Classic
Brooklyn: Dec. 19 (CBS Sports)
North Carolina vs. UCLA, 1 p.m. (CBS)
Kentucky vs. Ohio State, approx. 3:30 p.m. (CBS)

Crossroads Classic
Indianapolis: Dec. 19 (Purdue Boilermakers)
Notre Dame vs. Indiana, 2 p.m. (ESPN2)
Purdue vs. Butler, 5 p.m. (BTN)

Wichita Wildcat Showcase
Wichita: Dec. 19 (Kansas.com)
Colorado State vs. Kansas State, 4 p.m. (FS Kansas City/ESPN3)

Big Four Classic
Des Moines, Iowa: Dec. 19 (ESPN)
Iowa vs. Drake, 4:30 p.m. (ESPN3)
Iowa State vs. Northern Iowa, approx. 7 p.m. (ESPNU)

HBCU Heritage Hardwood Classic
Memphis: Dec. 19 (Tennessee State Tigers)
Alcorn State vs. Tennessee State, 5 p.m.

Orange Bowl Classic
Sunrise, Fla. Dec. 19
FAU vs. Florida State, 5 p.m. (FS Florida)
Oklahoma State vs. Florida, 8 p.m. (FS1)

Baltimore Showcase
Baltimore: Dec. 19 (Washington Post)
Princeton vs. Maryland, 7 p.m. (BTN)

North Little Rock Showcase
North Little Rock, Ark.: Dec. 19 (Arkansas Razorbacks)
Mercer vs. Arkansas, 8 p.m.

Battle In Seattle
Seattle: Dec. 19 (KHQ)
Tennessee vs. Gonzaga, 11 p.m. (ESPNU)

Birmingham Showcase
Birmingham, Ala.: Dec. 21
Oregon vs. Alabama, 9 p.m. (ESPNU)

Auburn Hills Showcase
Auburn Hills, Mich.: Dec. 22 (Oakland Golden Grizzlies)
Michigan State vs. Oakland, 7 p.m. (ESPNU)

Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Shootout
Uncasville, Conn.: Dec. 22 
Brown vs. Marist, 6:30 p.m. 
South Carolina vs. St. John's, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Braggin' Rights
St. Louis: Dec. 23 (Illinois Fighting Illini)
Illinois vs. Missouri, 7 p.m. (ESPN2)

Sioux Falls Showcase
Sioux Falls, S.D., Dec. 27 (Middle Tennessee Blue Raiders)
Middle Tennessee vs. South Dakota State, 5:30 p.m. (FSN)

Big Ten Day
New York: Jan. 30 (Chicago Tribune)
Michigan vs. Penn State

Top of page

Non-Exempt Tournaments

Cable Car Classic
Santa Clara, Calif.: Nov. 13-15 (Santa Clara Broncos)
Denver Pioneers (Summit), Lipscomb Bisons (A-Sun), Milwaukee Panthers (Horizon), Santa Clara Broncos (WCC)

Nov. 13
Milwaukee vs. Denver, 7:30 p.m.
Lipscomb at Santa Clara, approx. 10 p.m.

Nov. 14
Lipscomb vs. Milwaukee, 8:30 p.m.
Denver at Santa Clara, approx. 11 p.m.

Nov. 15
Denver vs. Lipscomb, 3 p.m.
Milwaukee at Santa Clara, approx. 5:30 p.m.

Sacramento State Tournament
Sacramento, Calif.: Nov. 28-29 (Sacramento State Hornets)

Nov. 28
Eastern Washington vs. Pacific, 4 p.m.
South Dakota at Sacramento State, approx. 6:35 p.m.

Nov. 29
South Dakota vs. Eastern Washington, 4 p.m.
Pacific at Sacramento State, approx. 6:35 p.m.

Far West Classic
Portland, Ore.: Dec. 18-19 (Portland Pilots)

Dec. 18
Weber State vs. Portland, 8:30 p.m.
Cal State Fullerton vs. Oregon State, approx. 11 p.m. (Pac-12 Networks)

Dec. 19
Cal State Fullerton vs. Portland, 8:30 p.m.
Tulsa vs. Oregon State, approx. 11 p.m. (Pac-12 Networks)

Sun Bowl Invitational
El Paso, Tex.: Dec. 21-22 (UTEP Miners and Miner Rush)

Dec. 21
Sam Houston State vs. UC Irvine, 7 p.m.
Norfolk State at UTEP, approx. 9:30 p.m.

Dec. 22
Consolation, 7 p.m.
Championship, approx. 9:30 p.m.

Billy Minardi Classic
Louisville, Ky.: Dec. 22-23 (Louisville Courier-Journal)

Dec. 22
UNC Wilmington vs. Utah Valley, 6:30 p.m.
UMKC at Louisville, approx. 9 p.m. (ACC RSNs/ESPN3)

Dec. 23
UNC Wilmington vs. UMKC, 4:30 p.m.
Utah Valley at Louisville, approx. 7 p.m. (ESPNU)

South Point Holiday Hoops Classic
Las Vegas: Dec. 21-23 
Akron Zips (MAC), Iona Gaels (MAAC), UCSB Gauchos (Big West)

Dec. 21
UCSB vs. Akron, 3 p.m. (UCSB Gauchos)

Dec. 22
Iona vs. UCSB, 3 p.m.

Dec. 22
Akron vs. Iona, 3 p.m. (Akron Zips)

Top of page

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.