clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2014-15 College Basketball Early Season Tournaments And Events

A regularly updated list of the 2014-15 men's college basketball season's early season tournaments and showcases, which will eventually include schedule and TV information. If you have any additions, email them to bloggingthebracket at gmail dot com.

If you buy something from an SB Nation link, Vox Media may earn a commission. See our ethics statement.

Brian Spurlock-USA TODAY Sports

Click this link if you're interested in information for the upcoming (2015-16) season.

All times Eastern. TV information courtesy of Matt's College Sports on TV Website.

Bracketed Tournaments

Puerto Rico Tip-Off

Bayamon, P.R.: Nov. 20, 21, 23 (Bracket)
Morgantown, W.V.: Nov. 29

Teams (8)

Quarterfinalists
Boston College Eagles (ACC)
Charleston Cougars (CAA)
Connecticut Huskies (American)
Dayton Flyers (A 10)
George Mason Patriots (A 10)
New Mexico Lobos (MW)
Texas A&M Aggies (SEC)
West Virginia Mountaineers (Big 12)

Non-Bracketed Games

Nov. 29
Charleston at West Virginia (WVU Media Holdings)

Quarterfinals (Nov. 20)

Texas A&M vs. Dayton, 10:30 a.m. (ESPNU)
Charleston vs. Connecticut, approx. 1 p.m. (ESPNU)
New Mexico vs. Boston College, 5 p.m. (ESPN2)
George Mason vs. West Virginia, approx. 7:30 p.m. (ESPNU)

Semifinals (Nov. 21)

Top half, approx. 2:30 p.m. (ESPN2/ESPNU)
Bottom half, approx. 5 p.m. (ESPN2/ESPNU)

Consolation Semifinals (Nov. 21)

Top half, 12 p.m. (ESPNU/ESPN3)
Bottom half, approx. 7:30 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 23)

7th/8th place, 11:30 a.m. (ESPN3)
5th/6th place, approx. 2 p.m. (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 4:30 p.m. (ESPN2)
Championship, approx. 7 p.m. (ESPN2)

Charleston Classic

Charleston, S.C.: Nov. 20, 21, 23 (Bracket)
Charlotte, N.C. and University Park, Pa.: Nov. 25

Teams (8)

Quarterfinalists
Akron Zips (MAC)
Charlotte 49ers (C-USA) 
Cornell Big Red (Ivy)
Drexel Dragons (CAA)
Miami Hurricanes (ACC)
Penn State Nittany Lions (Big Ten)
South Carolina Gamecocks (SEC)
USC Trojans (Pac-12)

Non-Bracketed Games

Nov. 25
Akron at Penn State, 7:30 p.m. (ESPN3)
Miami at Charlotte, 9 p.m. (FSN/MASN2)

Quarterfinals (Nov. 20)

USC vs. Akron, 12:30 p.m. (ESPN3)
Drexel vs. Miami, approx. 3 p.m. (ESPNU)
Penn State vs. Charlotte, approx. 5:30 p.m. (ESPNU)
Cornell vs. South Carolina, approx. 8 p.m. (ESPN3)

Semifinals (Nov. 21)

Top half, approx. 2:30 p.m. (ESPN2/ESPNU)
Bottom half, 7 p.m. (ESPNU)

Consolation Semifinals (Nov. 21)

Top half, 12 p.m. (ESPNU/ESPN3)
Bottom half, approx. 9:30 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 23)

7th/8th place, 1:30 p.m. (ESPN3)
5th/6th place, approx. 4 p.m. (ESPN3)
3rd/4th place, approx. 6:30 p.m. (ESPNU)
Championship, approx. 9 p.m. (ESPN2)

2K Sports Classic Benefitting The Wounded Warrior Project

Campus sites: Nov. 14, 16, 17
Subregional at Fargo, N.D.: Nov. 21-22
New York: Nov. 20-21 (Schedule)

Teams (8)

Hosts and Semifinalists
California Golden Bears (Pac-12)
Iowa Hawkeyes (Big Ten)
Syracuse Orange (ACC)
Texas Longhorns (Big 12)

Visitors (4-8)
Alcorn State Braves (SWAC)
Hampton Pirates (MEAC)
Kennesaw State Owls (A-Sun)
North Dakota State Bison (Summit)

Campus Site Games

Nov. 14 
Kennesaw State at Syracuse, 7 p.m. (ESPN3) 
Hampton at Iowa, 9:30 p.m. (ESPN3)
Alcorn State at California, 10 p.m. (Pac-12 Network Bay Area)
North Dakota State at Texas, 8 p.m. (Longhorn Network)

Nov. 16
Hampton at Syracuse, 4 p.m. (ESPNU)
Alcorn State at Texas, 8 p.m. (ESPNU)
Kennesaw State at California, 10 p.m. (Pac-12 Network Bay Area)

Nov. 17
North Dakota State at Iowa, 8 p.m. (ESPN3)

Subregional

at North Dakota State

Nov. 21
Alcorn State vs. Hampton, 5:30 p.m.
Kennesaw State at North Dakota State, approx. 8 p.m.

Nov. 22
Alcorn State/Hampton vs. Kennesaw State, 5:30 p.m.
Alcorn State/Hampton at North Dakota State, approx. 8 p.m.

Semifinals (Nov. 20)

Texas vs. Iowa, 7 p.m. (ESPN2)
Syracuse vs. California, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 21)

Consolation, 5 p.m. (ESPN2/ESPNU)
Championship, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)

Paradise Jam

Baton Rouge, La.: Nov. 15
St. Thomas, V.I.: Nov. 21-24 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Clemson Tigers (ACC)
Gardner-Webb Bulldogs (Big South)
Illinois State Redbirds (MVC)
LSU Tigers (SEC)
Nevada Wolf Pack (MW)
Old Dominion Monarchs (C-USA)
Seton Hall Pirates (Big East)
Weber State Wildcats (Big Sky)

Non-Bracketed Games

Nov. 15
Gardner-Webb at LSU, 1 p.m. (SEC Network+)

Quarterfinals (Nov. 21)

Clemson vs. Gardner-Webb, 1:30 p.m.
Seton Hall vs. Nevada, approx. 4 p.m. (CBSSN)
LSU vs. Old Dominion, approx. 6:30 p.m. (CBSSN)
Illinois State vs. Weber State, approx. 9 p.m.

Consolation Semifinals (Nov. 22)

Top half, 2:30 p.m.
Bottom half, approx. 5 p.m.

Semifinals (Nov. 23)

Top half, 6 p.m. (CBSSN)
Bottom half, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Finals (Nov. 24)

7th and 8th place, 1:30 p.m.
4th and 6th place, approx. 4 p.m.
3rd and 5th place, approx. 6:30 p.m. (CBSSN)
Championship, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Coaches vs. Cancer Classic

Campus sites: Nov. 14-17
Subregionals at Bridgeport, Conn. and Ruston, La.: Nov. 21-23
Brooklyn: Nov. 21-22

Teams (12)

Hosts and Semifinalists
Duke Blue Devils (ACC)
Stanford Cardinal (Pac-12)
Temple Owls (American)
UNLV Runnin' Rebels (MW)

Visitors
American Eagles (Patriot)
Fairfield Stags (MAAC) 
Louisiana Tech Bulldogs (C-USA) 
Morehead State Eagles (OVC)
Presbyterian Blue Hose (Big South)
Sam Houston State Bearkats (Southland) 
South Dakota Coyotes (Summit)
Wofford Terriers (SoCon)

Campus Site Games

Nov. 14
Presbyterian at Duke, 6 p.m. (ESPNU) 
American at Temple, 7 p.m. (ESPN3)  
Wofford at Stanford, 10 p.m. (Pac-12 Network Bay Area)
Morehead State at UNLV, 10 p.m. (MWN/UNLV Runnin' Rebels)

Nov. 15
Fairfield at Duke, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 16
South Dakota at Stanford, 6 p.m. (Pac-12 Network) 
Sam Houston State at UNLV, 8 p.m. (MWN)

Nov. 17
Louisiana Tech at Temple, 7 p.m. (ESPN3)

Subregionals

At Fairfield (South Dakota Coyotes/Wofford Terriers)

Nov. 21
Wofford at Fairfield, 7 p.m.
South Dakota vs. Sam Houston State, approx. 9:30 p.m.

Nov. 22
Wofford vs. South Dakota, 5 p.m. 
Sam Houston State at Fairfield, approx. 7:30 p.m.

Nov. 23
Sam Houston State vs. Wofford, 12 p.m.
South Dakota at Fairfield, approx. 2:30 p.m.

At Louisiana Tech (American Eagles/Presbyterian Blue Hose)

Nov. 21
Morehead State at Louisiana Tech, 7:30 p.m. (American Sports Network/MASN/Altitude2)
American vs. Presbyterian, approx. 10 p.m.

Nov. 22
American at Louisiana Tech, 7 p.m.
Presbyterian vs. Morehead State, approx. 9:30 p.m.

Nov. 23
Morehead State vs. American, 1:30 p.m.
Presbyterian at Louisiana Tech, approx. 5 p.m. (American Sports Network/MASN/CST/Altitude)

Semifinals (Nov. 21)

Stanford vs. UNLV, 7 p.m. (TruTV)
Duke vs. Temple, approx. 9:30 p.m. (TruTV)

Finals (Nov. 22)

Consolation, 7 p.m. (TruTV)
Championship, approx. 9:30 p.m. (TruTV)

Hall of Fame Tip-Off

Campus sites: Nov. 14-18, 20, 26
Uncasville, Conn.: Nov. 22-23 (Bracket)

Teams (8)

Naismith Bracket (Hosts and Semifinalists)
Florida State Seminoles (ACC)
UMass Minutemen (A 10)
Notre Dame Fighting Irish (ACC)
Providence Friars (Big East)

Springfield Bracket (Visitors)
Binghamton Bearcats (AE)
Manhattan Jaspers (MAAC)
Navy Midshipmen (Patriot)
Northeastern Huskies (CAA)

Campus Site Games

Nov. 14
Binghamton at Notre Dame, 9 p.m. (ESPN3)

Nov. 15
Manhattan at Florida State, 1 p.m. (ESPN3)

Nov. 16
Navy at Notre Dame, 2 p.m. (ESPN3)

Nov. 17
Binghamton at Providence, 9 p.m. (FS1)

Nov. 18
Manhattan at UMass, 11 a.m. (ESPN2) 
Northeastern at Florida State, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 20
Navy at Providence, 7 p.m. (FS2)

Nov. 26
Northeastern at UMass, 7 p.m.

Springfield Bracket Semifinals
(Nov. 22)

Manhattan vs. Binghamton, 5:30 p.m.
Navy vs. Northeastern, approx. 8 p.m.

Naismith Bracket Day 1 
(Nov. 22)

UMass vs. Notre Dame, 12 p.m. (ESPN3)
Providence vs. Florida State, approx. 2:30 p.m. (ESPN3)

Springfield Bracket Finals
(Nov. 23)

Consolation, 5:30 p.m.
Championship, approx. 8 p.m.

Naismith Bracket Day 2 
(Nov. 23)

UMass vs. Florida State, 12 p.m. (ESPNU)
Providence vs. Notre Dame, approx. 2:30 p.m. (ESPN2)

Gulf Coast Showcase

Campus sites: Nov. 14, 17, 19
Fort Myers, Fla.: Nov. 24-26 (Bracket)

Teams (8+5)

Florida Bracket Teams
East Carolina Pirates (American)
Evansville Aces (MVC)
Florida Gulf Coast Eagles (A-Sun)
Fresno State Bulldogs (MW)
Green Bay Phoenix (Horizon)
Hawai `i Rainbow Warriors (Big West)
Marist Red Foxes (MAAC)
San Francisco Dons (WCC)

Non-DI Fourth Game Participants
Bristol Bears (NAIA?)
Hawai `i-Hilo Vulcans (DII, PacWest)
Illinois-Springfield Prairie Stars (DII, GLVC)
North Carolina Wesleyan Battling Bishops (DIII, USA South)
Notre Dame de Namur Argonauts (DII, PacWest)

Campus Site Games

Nov. 14
Illinois-Springfield at Green Bay, 4 p.m. (ESPN3)
North Carolina Wesleyan at East Carolina, 7 p.m.

Nov. 17
Bristol at Fresno State, 10 p.m. (MWN)

Nov. 19
Notre Dame de Namur at San Francisco, 10 p.m.
Hawai `i-Hilo at Hawai `i, 12 a.m. (11/20) (Oceanic Cable Sports)

Quarterfinals (Nov. 24)

Green Bay vs. East Carolina, 12 p.m.
Fresno State vs. Evansville, approx. 2:30 p.m.
Marist at Florida Gulf Coast, 6 p.m. 
San Francisco vs. Hawai `i, approx. 8:30 p.m.

Semifinals (Nov. 25)

Top half, 6 p.m.
Bottom half, approx. 8:30 p.m.

Consolation Semifinals (Nov. 25(

Top half, 12 p.m.
Bottom half, approx. 2:30 p.m.

Finals (Nov. 26)

7th/8th place, 12 p.m.
5th/6th place, approx. 2:30 p.m.
3rd/4th place, 6 p.m.
Championship, approx. 8:30 p.m.

Maui Invitational

Campus sites: Nov. 14, 16-18
Maui on the Mainland at Little Rock, Ark.: Nov. 22-23 
Lahaina, Hawai `i: Nov. 24-26 (Bracket)

Teams (12)

Maui Teams
Arizona Wildcats (Pac-12)
BYU Cougars (WCC)
Chaminade Silverswords (DII, PacWest)
Kansas State Wildcats (Big 12)
Missouri Tigers (SEC)
Pittsburgh Panthers (ACC)
Purdue Boilermakers (Big Ten)
San Diego State Aztecs (MW)

Maui on the Mainland Teams 
Cal State Northridge Matadors (Big West)
Samford Bulldogs (SoCon)
UALR Trojans (Sun Belt)
UMKC Kangaroos (WAC)

Campus Site Games

Nov. 14
Samford at Purdue, 7 p.m. (BTN+) 
UMKC at Missouri, 9 p.m. (SEC Network) 
Cal State Northridge at San Diego State, 10 p.m. (FS San Diego/FCS Atlantic)

Nov. 16
Samford at Pittsburgh, 1 p.m. (ACC RSNs/ROOT Sports Pittsburgh)
Cal State Northridge at Arizona, 8 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 17
UMKC at Kansas State, 8 p.m. (FS Midwest)

Nov. 18
UALR at BYU, 9 p.m. (BYUtv)

Maui on the Mainland

At UALR (UALR Trojans)

Nov. 22
Samford vs. Cal State Northridge, 2 p.m.
UMKC at UALR, approx. 4:30 p.m.

Nov. 23
Samford/Cal State Northridge vs. UMKC, 2 p.m.
Samford/Cal State Northridge at UALR, approx. 4:30 p.m.

Quarterfinals (Nov. 24)

Purdue vs. Kansas State, 2:30 p.m. (ESPN2)
Missouri vs. Arizona, approx. 5 p.m. (ESPN2)
Pittsburgh vs. Chaminade, 9 p.m. (ESPNU)
BYU vs. San Diego State, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 25)

Top half, 7:30 p.m. (ESPN)
Bottom half, approx. 10 p.m. (ESPN)

Consolation Semifinals (Nov. 25)

Top half, 2 p.m. (ESPN2)
Bottom half, approx. 4:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 26)

7th/8th place, 2:30 p.m. (ESPNU)
5th/6th place, approx. 5 p.m. (ESPN2)
3rd/4th place, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)
Championship, approx. 10 p.m. (ESPN)

Legends Classic

Campus sites: Nov. 17, 18, 20, 21
Subregional at Toledo, Ohio: Nov. 24-25
Brooklyn: Nov. 24-25 (Bracket)

Teams (8)

Hosts and Semifinalists
Michigan Wolverines (Big Ten)
Oregon Ducks (Pac-12)
VCU Rams (A 10)
Villanova Wildcats (Big East)

Visitors
Bucknell Bison (Patriot)
Detroit Titans (Horizon)
UMES Hawks (MEAC)
Toledo Rockets (MAC)

Campus Site Games

Nov. 17
UMES at Villanova, 7 p.m. (FS1)
Bucknell at Michigan, 8 p.m. (BTN)
Detroit at Oregon, 11 p.m. (ESPNU)

Nov. 18
Toledo at VCU, 6 p.m. (ESPNU)

Nov. 20
Detroit at Michigan, 6 p.m. (BTN)
UMES at VCU, 7 p.m. (WTVR 6.3/SNY)
Bucknell at Villanova, 8 p.m. (CBSSN)

Nov. 21
Toledo at Oregon, 7 p.m. (Pac-12 Network)

Subregional

At Toledo (Toledo Rockets)

Nov. 24
UMES vs. Detroit, 4:30 p.m.
Bucknell at Toledo, approx. 7 p.m.

Nov. 25
UMES/Detroit vs. Bucknell, 4:30 p.m.
UMES/Detroit at Toledo, approx. 7 p.m.

Semifinals (Nov. 24)

Villanova vs. VCU, 7 p.m. (ESPN2)
Michigan vs. Oregon, approx. 9:30 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 25)

Consolation, 7:30 p.m. (ESPNU)
Championship, approx. 10 p.m. (ESPN2)

CBE Hall of Fame Classic

Campus sites: Nov. 14, 17, 28
Subregionals at West Long Branch, N.J.: Nov. 21-23 and Oakland, Mich.: 24-26 
Kansas City, Mo.: Nov. 24-25 (Bracket)

Teams (12)

Host Teams
Alabama Crimson Tide (SEC)
Arizona State Sun Devils (Pac-12)
Iowa State Cyclones (Big 12) 
Maryland Terrapins (Big Ten)

Visiting Teams
Bethune-Cookman Wildcats (MEAC)
Central Connecticut State Blue Devils (NEC)
Chicago State Cougars (WAC)
Georgia State Panthers (Sun Belt)
Monmouth Hawks (MAAC)
Oakland Golden Grizzlies (Horizon)
Towson Tigers (CAA)
Western Carolina Catamounts (SoCon)

Campus Site Games

Nov. 14
Oakland at Iowa State, 8 p.m. (Cyclones.tv) 
Towson at Alabama, 9 p.m. (SEC Network+) 
Chicago State at Arizona State, 10 p.m. (Pac-12 Network Arizona)

Nov. 17
Central Connecticut State at Maryland, 7:30 p.m. (ESPN3) 
Georgia State at Iowa State, 9 p.m. (ESPNU)
Western Carolina at Alabama, 9 p.m. (SEC Network)
Bethune-Cookman at Arizona State, 10 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 28
Monmouth at Maryland, 7 p.m. (BTN)

Subregionals

At Monmouth (Towson Tigers/Bethune-Cookman Wildcats)

Nov. 21
Central Connecticut State vs. Towson, 5 p.m. 
Bethune-Cookman at Monmouth, approx. 7:30 p.m.

Nov. 22
Towson vs. Bethune-Cookman, 5 p.m.
Central Connecticut State at Monmouth, approx. 7:30 p.m.

Nov. 23
Bethune-Cookman vs. Central Connecticut State, 2 p.m.
Towson at Monmouth, approx. 4:30 p.m.

At Oakland (Chicago State Cougars/Georgia State Panthers)

Nov. 24
Chicago State vs. Georgia State, 4:30 p.m.
Western Carolina at Oakland, approx. 7 p.m. (Comcast Television)

Nov. 25
Georgia State vs. Western Carolina, 4:30 p.m.
Chicago State at Oakland, approx. 7 p.m. (Comcast Television)

Nov. 26
Western Carolina vs. Chicago State, 4:30 p.m.
Georgia State at Oakland, approx. 7 p.m. (Comcast Television)

Semifinals (Nov. 24)

Arizona State vs. Maryland, 7 p.m. (ESPNU)
Alabama vs. Iowa State, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 25)

Consolation, 7 p.m. (ESPN3)
Championship, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)

MGM Grand Main Event

Campus sites: Nov. 14, 15, 17. 21
Las Vegas, Nev.: Nov. 24-26 (Bracket)

Teams (7)

Host Teams
Auburn Tigers (SEC)
Oklahoma State Cowboys (Big 12)
Oregon State Beavers (Pac-12)
Tulsa Golden Hurricane (American)

Visiting Teams
Louisiana-Lafayette Ragin' Cajuns (Sun Belt)
Milwaukee Panthers (Horizon)
Oral Roberts Golden Eagles (Summit)

Campus Site Games

Nov. 14 
Milwaukee at Auburn, 10 p.m. (ESPNU)

Nov. 15
Tulsa at Oral Roberts, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 17
Louisiana-Lafayette at Tulsa, 9:30 p.m. (ESPN3)

Nov. 21
Milwaukee at Oklahoma State, 8 p.m. (Cowboy Sports Network)
Louisiana-Lafayette at Auburn, 9 p.m. (SEC on FSN) 
Oral Roberts at Oregon State, 9 p.m. (Pac-12 Network Oregon)

Middleweight Round-Robin
(Nov. 24-26)

Nov. 24
Milwaukee vs. Louisiana-Lafayette, 6 p.m.

Nov. 25
Louisiana-Lafayette vs. Oral Roberts, 9 p.m.

Nov. 26
Oral Roberts vs. Milwaukee, 4 p.m.

Heavyweight Semifinals
(Nov. 24)

Oklahoma State vs. Oregon State, 8:30 p.m. (ESPN3)
Auburn vs. Tulsa, approx. 11 p.m. (ESPNU)

Heavyweight Finals
(Nov. 26)

Consolation, 9 p.m. (ESPN3)
Championship, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Cancun Challenge

Campus sites: Nov. 19, 20, 22, 30
Cancun: Nov. 25 and 26 (Schedule/TV Times)

Teams (8)

Host Teams
Miami (Ohio) RedHawks (MAC)
Northern Iowa Panthers (MVC) 
Northwestern Wildcats (Big Ten)
Virginia Tech Hokies (ACC)

Visiting Teams
Elon Phoenix (CAA)
Liberty Flames (Big South)
Morgan State Bears (MEAC)
North Florida Ospreys (A-Sun)

Campus Site Games

Nov. 19
Liberty at Virginia Tech, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 20
Morgan State at Northern Iowa, 8 p.m. (Northern Iowa Panthers)
North Florida at Northwestern, 8 p.m. (BTN+)

Nov. 22
North Florida at Northern Iowa, 2 p.m. (Northern Iowa Panthers)
Liberty at Miami, 3:30 p.m. (Miami RedHawks)
Elon at Northwestern, 4 p.m. (BTN+)

Nov. 30
Elon at Miami, 1 p.m. (Miami RedHawks)
Morgan State at Virginia Tech, 3 p.m. (ESPN3)

Mayan Division Semifinals
(Nov. 25)

Morgan State vs. Elon, 1:30 p.m. (CBSSports.com ULive)
North Florida vs. Liberty, approx. 4 p.m. (CBSSports.com ULive)

Riviera Division Semifinals
(Nov. 25)

Virginia Tech vs. Northern Iowa, 7 or approx. 9:30 p.m. (CBSSN)
Miami vs. Northwestern, 7 or approx. 9:30 p.m. (CBSSN)

Mayan Division Finals
(Nov. 26)

Consolation, 1:30 p.m. (CBSSports.com ULive)
Championship, approx. 4 p.m. (CBSSports.com ULive)

Riviera Division Finals
(Nov. 26)

Consolation, 7 p.m. (CBSSN)
Championship, approx. 9:30 p.m. (CBSSN)

Battle 4 Atlantis

Campus sites: Nov. 15, 16, 18. 21, 22
Subregional at Chattanooga, Tenn.: Nov. 26-27
Paradise Island, Bahamas: Nov. 26-28 (Bracket)

Teams (12)

Bahamas Teams
UAB Blazers (C-USA)
Butler Bulldogs (Big East)
Florida Gators (SEC)
Georgetown Hoyas (Big East)
North Carolina Tar Heels (ACC)
Oklahoma Sooners (Big 12)
UCLA Bruins (Pac-12)
Wisconsin Badgers (Big Ten)

U.S. Teams
Chattanooga Mocs (SoCon)
Coastal Carolina Chanticleers (Big South)
ULM Warhawks (Sun Belt)
Robert Morris Colonials (NEC)

Campus Site Games

Nov. 15
ULM at UAB, 8 p.m. (UAB Blazers)

Nov. 16
Chattanooga at Wisconsin, 12 p.m. (ESPNews)
Robert Morris at North Carolina, 6 p.m. (ESPNU)
Coastal Carolina at UCLA, 10 p.m. (Pac-12 Network National/Regionals except Bay Area)

Nov. 18
Chattanooga at Butler, 9 p.m. (FS2)

Nov. 21
ULM at Florida, 8 p.m. (SEC Network)

Nov. 22
Robert Morris at Georgetown, 12 p.m. (FS2)

Subregional

At Chattanooga (ULM Warhawks)

Nov. 26
Robert Morris at Chattanooga, 12 p.m.
Coastal Carolina vs. ULM, approx. 2:30 p.m.

Nov. 27
Coastal Carolina/ULM vs. Robert Morris, 12 p.m.
Coastal Carolina/ULM at Chattanooga, approx. 2:30 p.m.

Quarterfinals (Nov. 26)

Wisconsin vs. UAB, 7 p.m. (AXS.tv)
Florida vs. Georgetown, approx. 9:30 p.m. (AXS.tv)
UCLA vs. Oklahoma, approx. 2:30 p.m. (ESPN2)
Butler vs. North Carolina, 12 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 27)

Top half, approx. 3:30 p.m. (ESPN)
Bottom half, 1 p.m. (ESPN)

Consolation Semifinals (Nov. 27)

Top half, approx. 9:30 p.m. (AXS.tv)
Bottom half, 7 p.m. (AXS.tv)

Finals (Nov. 28)

7th/8th place, approx. 10:30 p.m. (AXS.tv)
5th/6th place, 8 p.m. (AXS.tv)
3rd/4th place, 2 p.m. (ESPN)
Championship, approx. 4:30 p.m. (ESPN)

NIT Season Tip-Off

Campus sites: Nov. 17-20, 25, 29
New York: Nov. 26, 28

Teams (8+2)

Semifinalists (4
Georgia Bulldogs (SEC)
Gonzaga Bulldogs (WCC)
Minnesota Golden Gophers (Big Ten)
St. John's Red Storm (Big East)

Visitors (4)
LIU-Brooklyn Blackbirds (NEC) 
Saint Joseph's Hawks (A 10) 
Stony Brook Seawolves (AmEast) 
Western Kentucky Hilltoppers (C-USA)

Non-Division I Participants
Franklin Pierce Ravens (DII, NE 10) 
St. Thomas Aquinas Spartans (DII, ECC)

On-Campus Games

Nov. 17
Franklin Pierce at St. John's, 7:30 p.m. (ESPN3)

Nov. 18
Stony Brook at Georgia, 7 p.m. (SEC Network)
Western Kentucky at Minnesota, 9 p.m. (ESPN3)

Nov. 19
LIU-Brooklyn at St. John's, 7:30 p.m. (ESPN3)
Saint Joseph's at Gonzaga, 11 p.m. (ESPNU)

Nov. 20
Franklin Pierce at Minnesota, 8 p.m. (BTN+)

Nov. 22
St. Thomas Aquinas at Gonzaga, 9 p.m.

Nov. 25
LIU-Brooklyn at Saint Joseph's, 7 p.m.

Nov. 29
St. Thomas Aquinas at Stony Brook, 2 p.m.

Semifinals (Nov. 26)

Minnesota at St. John's, 7 p.m. (ESPNU)
Georgia vs. Gonzaga, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)

Showcase Games (Nov. 27)

at New York

LIU-Brooklyn vs. Stony Brook, 4 p.m. (ESPNU)
Saint Joseph's vs. Western Kentucky, approx. 6:30 p.m. (ESPNU)

Finals (Nov. 28)

Consolation, 4:30 p.m. (ESPNU)
Championship, approx. 7 p.m. (ESPN2)

Great Alaska Shootout

Fort Collins, Colo.: Nov. 23
Anchorage, Alaska: Nov. 26-29 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Alaska Anchorage Seawolves (DII, GNAC)
Colorado State Rams (MW)
Mercer Bears (SoCon)
Missouri State Bears (MVC)
Pacific Tigers (WCC)
Rice Owls (C-USA)
UC Santa Barbara Gauchos (Big West)
Washington State Cougars (Pac-12)

Non-Bracketed Games

Nov. 23
Mercer at Colorado State, 8 p.m. (MWN)

Quarterfinals (Nov. 26-27)

Nov. 26
Pacific at Alaska Anchorage, 12:30 a.m. 11/27 (CBSSN)
Missouri State vs. Colorado State, approx. 3 a.m. 11/27 (CBSSN)

Nov. 27
Rice vs. Mercer, 10:30 p.m. (CBSSN)
Washington State vs. UC Santa Barbara, approx. 1 a.m. 11/28 (CBSSN)

Semifinals (Nov. 28)

Top half, 10:30 p.m. (CBSSN, delayed)
Bottom half, approx. 1 a.m. 11/29 (CBSSN, delayed)

Consolation Semifinals (Nov. 28)

Top half, 5 p.m.
Bottom half, approx. 7:30 p.m.

Finals (Nov. 29)

7th/8th place, 5 p.m.
4th/6th place, approx. 7:30 p.m.
3rd/5th place, approx. 10 p.m.
Championship, approx. 12:30 a.m. 11/30 (CBSSN)

Orlando Classic

Lawrence, Kan. and East Lansing, Mich.: Nov. 24
Lake Buena Vista, FL: Nov. 27-28, 30 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Georgia Tech Yellow Jackets (ACC)
Kansas Jayhawks (Big 12)
Marquette Golden Eagles (Big East)
Michigan State Spartans (Big Ten)
Rhode Island Rams (A 10)
Rider Broncs (MAAC)
Santa Clara Broncos (WCC)
Tennessee Volunteers (SEC)

Non-Bracketed Games

Nov. 24
Rider vs. Kansas, 8 p.m. (Jayhawk Sports Network/ESPN3) 
Santa Clara at Michigan State, 7 p.m. (BTN)

Quarterfinals (Nov. 28)

Santa Clara vs. Tennessee, 12 p.m. (ESPN2)
Kansas vs. Rhode Island, approx. 2:30 p.m. (ESPN2)
Michigan State vs. Rider, 6:30 p.m. (ESPN2)
Marquette vs. Georgia Tech, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 28)

Top half, 12 p.m. (ESPN) or approx. 2:30 p.m. (ESPNU)
Bottom half, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 28)

Top half, 12 p.m. (ESPN) or approx. 2:30 p.m. (ESPNU)
Bottom half, 6:30 p.m. (ESPNU)

Finals (Nov. 30)

7th/8th place, 10:30 a.m. (ESPN3)
5th/6th place, approx. 6:30 p.m. (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 1 p.m. (ESPN) or 4 p.m. (ESPN2)
Championship, approx. 1 p.m. (ESPN) or 4 p.m. (ESPN2)

The Wooden Legacy

Cincinnati, Ohio: Nov. 18
San Diego: Nov. 24
Fullerton, Calif.: Nov. 27 and 28 
Anaheim, Calif.: Nov. 30 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Long Beach State 49ers (Big West)
Princeton Tigers (Ivy)
San Diego Toreros (WCC)
San Jose State Spartans (MW)
UTEP Miners (C-USA)
Washington Huskies (Pac-12)
Western Michigan Broncos (MAC)
Xavier Musketeers (Big East)

Non-Bracketed Games

Nov. 18
Long Beach State at Xavier, 7 p.m. (FS1)

Nov. 24
Western Michigan at San Diego, 10 p.m. (FS San Diego)

Quarterfinals (Nov. 27)

Princeton vs. UTEP, 2 p.m. (ESPNU)
San Diego vs. Xavier, approx. 4:30 p.m. (ESPN2)
Long Beach State vs. Western Michigan, 8:30 p.m. (ESPNU)
San Jose State vs. Washington, approx. 11 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 28)

Top half, 3:30 p.m. (ESPN2)
Bottom half, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 28)

Top half, approx. 6 p.m. (ESPN3)
Bottom half, 9 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 30)

7th/8th place, 7:30 p.m. (ESPN3)
5th/6th place, 2 p.m. (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 4:30 p.m. (ESPNU)
Championship, approx. 10 p.m. (ESPN2)

Las Vegas Invitational

Campus sites: Nov. 21, 22, 24, Dec. 2
Las Vegas, Nev.: Nov. 27-28 (Schedule)

Teams (8)

Host Teams
Baylor Bears (Big 12)
Illinois Fighting Illini (Big Ten)
Indiana State Sycamores (MVC)
Memphis Tigers (American)

Visiting Teams
Austin Peay Governors (OVC)
Brown Bears (Ivy)
Prairie View Panthers (SWAC)
Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland)

Campus Site Games

Nov. 21
Prairie View at Baylor (FS Southwest/FCS Atlantic) 
Austin Peay at Illinois, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 22
Brown at Indiana State, 7 p.m.

Nov. 24 
Stephen F. Austin at Baylor (FS Southwest/FCS Pacific) 
Austin Peay at Indiana State, 6:30 p.m.
Brown at Illinois, 8 p.m. (ESPN3)
Prairie View at Memphis, 8 p.m. (ESPN3)

Dec. 2
Stephen F. Austin at Memphis, 7 p.m. (ESPNews)

Visitors' Semifinals
(Nov. 27)

Austin Peay vs. Brown, 2 p.m.
Stephen F. Austin vs. Prairie View, 9 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 27)

Indiana State vs. Illinois, 5 p.m. (FS1)
Baylor vs. Memphis, approx. 12 a.m. (FS1)

Visitors' Finals
(Nov. 28)

Consolation, 2:30 p.m.
Championship, approx. 5 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 28)

Consolation, 8 p.m. (FS1)
Championship, approx. 10:30 p.m. (FS1)

Emerald Coast Classic

Campus sites: Nov. 20, 22, 23, 25
Niceville, Fla.: Nov. 28-29 (Schedule)

Teams (8)

Host Teams
Cincinnati Bearcats (American)
Creighton Bluejays (Big East)
Middle Tennessee Blue Raiders (C-USA)
Ole Miss Rebels (SEC)

Visiting Teams
Eastern Illinois Panthers (OVC)
N.C. Central Eagles (MEAC)
Northern Arizona Lumberjacks (Big Sky)
Southern Jaguars (SWAC)

Campus Site Games

Nov. 20
Southern at Ole Miss, 8 p.m. (SEC Network+)

Nov. 22
Southern at Middle Tennessee, 4:30 p.m.

Nov. 23 
N.C. Central at Creighton, 4 p.m. (FS1) 
Eastern Illinois at Cincinnati, 5 p.m. (FS Ohio/ESPN3)
Northern Arizona at Ole Miss, 8 p.m. (SEC Network)

Nov. 25
N.C. Central at Cincinnati, 7 p.m. (FS Ohio/ESPN3)
Eastern Illinois at Creighton, 8 p.m. (FS1)
Northern Arizona at Middle Tennessee, 8 p.m.

Visitors' Semifinals
(Nov. 28)

Eastern Illinois vs. N.C. Central, 12 p.m.
Southern vs. Northern Arizona, approx. 2:30 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 28)

Middle Tennessee vs. Cincinnati, 6 p.m.
Creighton vs. Ole Miss, approx. 8:30 p.m.

Visitors' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 12 p.m.
Championship, approx. 2:30 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 6 p.m. (CBSSN)
Championship, 9 p.m. (CBSSN)

Corpus Christi Coastal Classic

Campus sites: Nov. 17, 23-26
Corpus Christi, Texas: Nov. 28-29 (KZTV)

Teams (8+2)

Host Teams
Bradley Braves (MVC) 
Mississippi State Bulldogs (SEC)
Saint Louis Billikens (A 10) 
TCU Horned Frogs (Big 12)

Visiting Teams
Mississippi Valley State Delta Devils (SWAC)
N.C. A&T Aggies (MEAC)
Radford Highlanders (Big South)
Texas A&M-Corpus Christi Islanders (Southland)

Non-DI Participants
Catawba Indians (DII, SAC)
Clayton State Dragons (DII, Peach Belt)

Campus Site Games

Nov. 17
Mississippi Valley State at Mississippi State, 8 p.m. (SEC Network+)

Nov. 23
Texas A&M-Corpus Christi at Saint Louis, 2 p.m. (FS Midwest/FCS Pacific) 
Catawba at Radford, 3 p.m. 
N.C. A&T at Bradley, 5 p.m.

Nov. 24
Clayton State at Mississippi State, 8 p.m. (SEC Network+)
Mississippi Valley State at TCU, 8 p.m.

Nov. 25
Texas A&M-Corpus Christi at Bradley, 8 p.m.
N.C. A&T at Saint Louis, 8 p.m. (FS Midwest/FCS Central)

Nov. 26
Radford at TCU, 8 p.m.

Visitors' Semifinals
(Nov. 28)

N.C. A&T vs. Radford, 1:30 p.m.
Mississippi Valley State at Texas A&M-Corpus Christi, approx. 4 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 28)

Bradley vs. TCU, 7 p.m. (CBSSN)
Mississippi State vs. Saint Louis, approx. 9:30 p.m. (CBSSN)

Visitors' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 1:30 p.m.
Championship, approx. 4 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 4:30 p.m.
Championship, approx. 7 p.m. (CBSSN)

Barclays Center Classic

Campus sites: Nov. 16, 22, 23, 25
Subregional at Jersey City, N.J.: Nov. 28-29
Brooklyn: Nov. 28-29

Teams (8)

Host Teams
La Salle Explorers (A 10)
Rutgers Scarlet Knights (Big Ten)
Vanderbilt Commodores (SEC)
Virginia Cavaliers (ACC)

Visiting Teams (NYC Buckets)
Norfolk State Spartans (MEAC)
St. Francis-Brooklyn Terriers (NEC)
St. Peter's Peacocks (MAAC)
Tennessee State Tigers (OVC)

Campus Site Games

Nov. 16
Norfolk State at Virginia, 7 p.m. (ACC RSNs)

Nov. 22
St. Peter's at La Salle, 12:30 p.m. (Atlantic10.com)

Nov. 23
St. Francis-Brooklyn at Rutgers, 5 p.m. (BTN+) 
Tennessee State at Vanderbilt, 7 p.m. (SEC on FSN)

Nov. 25
St. Francis-Brooklyn at La Salle, 7 p.m. (Atlantic10.com)
St. Peter's at Rutgers, 7 p.m. (BTN)
Tennessee State at Virginia, 7 p.m. (ESPN3)
Norfolk State at Vanderbilt, 8 p.m. (SEC Network+)

Visitors' Semifinals
(Nov. 28)

At St. Peter's (Norfolk State Spartans)

Norfolk State vs. St. Francis-Brooklyn, 5 p.m.
Tennessee State at St. Peter's, approx. 7:30 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 28)

Rutgers vs. Vanderbilt, 7 p.m. (NBCSN) 
La Salle vs. Virginia, approx. 9:30 p.m. (NBCSN)

Visitors' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 5 p.m.
Championship, approx. 7:30 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 7 p.m. (NBCSN)
Championship, approx. 9:30 p.m. (NBCSN)

Las Vegas Classic

Campus sites: Dec. 14, 17, 19, 20
Las Vegas, Nev.: Dec. 22-23

Teams (8)

Host Teams
Boise State Broncos (MW)
Houston Cougars (American)
Loyola of Chicago Ramblers (MVC)
Texas Tech Red Raiders (Big 12)

Visiting Teams
Abilene Christian Wildcats (Southland)
Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC)
South Carolina State Bulldogs (MEAC)
Southern Utah Thunderbirds (Big Sky)

Campus Site Games

Dec. 14
Southern Utah at Boise State, 6:30 p.m.

Dec. 17
Arkansas-Pine Bluff at Houston, 8 p.m. (ESPN3) 
Abilene Christian at Loyola of Chicago, 8 p.m.
South Carolina State at Texas Tech, 8 p.m. (Red Raider Sports/FCS Central)

Dec. 19
South Carolina State at Houston, 8 p.m. (ESPN3)
Southern Utah at Loyola of Chicago, 8 p.m.
Arkansas-Pine Bluff at Texas Tech, 8 p.m. (Red Raider Sports/FS SW Plus/FCS Central)

Dec. 20
Abilene Christian at Boise State, 1 p.m.

Visitors' Semifinals
(Dec. 22)

Arkansas-Pine Bluff at Southern Utah, 3 p.m.
Abilene Christian vs. South Carolina State, approx. 5:30 p.m.

Hosts' Semifinals
(Dec. 22)

Texas Tech vs. Loyola of Chicago, 8 p.m.
Houston vs. Boise State, approx. 10:30 p.m.

Visitors' Finals
(Dec. 23)

Consolation, 3:30 p.m.
Championship, approx. 6 p.m.

Hosts' Finals
(Dec. 23)

Consolation, 9 p.m. (FS1)
Championship, approx. 11:30 p.m. (FS1)

Diamond Head Classic

Washington, D.C.: Dec. 11
Honolulu: Dec. 22, 23, 25 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Colorado Buffaloes (Pac-12)
DePaul Blue Demons (Big East) 
George Washington Colonials (A 10)
Hawai `i Rainbow Warriors (Big West)
Loyola Marymount Lions (WCC)
Nebraska Cornhuskers (Big Ten) 
Ohio Bobcats (MAC)
Wichita State Shockers (MVC)

Non-Bracketed Games

Dec. 11
DePaul at George Washington, 7 p.m. (CSN Mid-Atlantic)

Quarterfinals (Dec. 22)

Ohio vs. George Washington, 2:30 p.m. (ESPNU)
DePaul vs. Colorado, approx. 5 p.m. (ESPNU)
Loyola Marymount vs. Wichita State, 11 p.m. (ESPNU)
Nebraska at Hawai `I, approx. 1:30 a.m. (12/23) (ESPNU)

Semifinals (Dec. 23)

Top half, approx. 5 p.m. (ESPNU)
Bottom half, 9 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Dec. 23)

Top half, 2:30 p.m. (ESPNU)
Bottom half, approx. 11:30 p.m. (ESPNU)

Finals (Dec. 25)

7th/8th place, 1:30 p.m. (ESPN3) or approx. 4 p.m. (ESPNU)
5th/6th place, 1:30 p.m. (ESPN3) or approx. 4 p.m. (ESPNU)
3rd/4th place, 6:30 p.m. (ESPN2)
Championship, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Round-Robin Events

Cawood Ledford Classic

Campus sites: Nov. 14-28 (Basketball Travelers)

Teams (5)

Buffalo Bulls (MAC)
Grand Canyon 'Lopes (WAC)
Kentucky Wildcats (SEC)
Montana State Bobcats (Big Sky)
UT Arlington Mavericks (Sun Belt)

Schedule

Nov. 14
Grand Canyon at Kentucky, 8 p.m. (SEC Network)

Nov. 16
Buffalo at Kentucky, 12 p.m. (ESPNU)

Nov. 17
Montana State at Grand Canyon, 9 p.m. (Cox 7/CST)

Nov. 18
Buffalo at UT Arlington, 8 p.m.

Nov. 20
UT Arlington at Grand Canyon, 9 p.m. (Cox 7/CST)

Nov. 21
Montana State at Buffalo, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 23
Montana State at Kentucky, 6 p.m. (SEC Network)

Nov. 25
UT Arlington at Kentucky, 7 p.m. (SEC Network)
Buffalo at Grand Canyon, 9 p.m. (Cox 7/CST)

Nov. 28
UT Arlington at Montana State, 9 p.m.

Wyoming Tournament

Campus sites: Nov. 14-29

Teams (5)

Florida A&M Rattlers (MEAC)
New Mexico State Aggies (WAC)
Northern Colorado Bears (Big Sky)
Stetson Hatters (A-Sun)
Wyoming Cowboys (MW)

Schedule

Nov. 16
Northern Colorado at Wyoming, 4 p.m.

Nov. 19
Northern Colorado at New Mexico State, 9 p.m. (AggieVision/ESPN3/FCS Pacific)

Nov. 24
Florida A&M at Wyoming, 9 p.m.
Stetson at New Mexico State, 9 p.m.

Nov. 26
Florida A&M at New Mexico State, 9 p.m.
Stetson at Wyoming, 9 p.m.

Nov. 28
Stetson at Northern Colorado, 9 p.m.

Nov. 29
Stetson vs. Florida A&M at Greeley, Colo., 5 p.m. 
New Mexico State at Wyoming, 6:30 p.m (ROOT Sports Rocky Mtn./AggieVision)

Nov. 30
Florida A&M at Northern Colorado, 4 p.m.

Rainbow Classic

Honolulu: Nov. 14, 15, 17 (Hawai `i Warriors)

Teams (4)

Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC)
Cal State Bakersfield Roadrunners (WAC)
Hawai `i Warriors (Big West)
High Point Panthers (Big South)

Schedule

Nov. 14
Cal State Bakersfield vs. High Point, 10 p.m.
Arkansas-Pine Bluff at Hawai `i, approx. 12:30 a.m. (11/15) (Oceanic Cable Sports)

Nov. 15
High Point vs. Arkansas-Pine Bluff, 10 p.m.
Cal State Bakersfield at Hawai `i, approx. 12:30 a.m. (11/16) (Oceanic Cable Sports)

Nov. 17
Arkansas-Pine Bluff vs. Cal State Bakersfield, 10 p.m.
High Point at Hawai `i, 5 a.m. (11/18) (ESPN2)

The Roundball Showcase

Campus sites: Nov. 17-30

Teams (6)

Arkansas Razorbacks (SEC)
Delaware State Hornets (MEAC)
Iona Gaels (MAAC)
Nicholls State Colonels (Southland)
North Texas Mean Green (C-USA)
Wake Forest Demon Deacons (ACC)

Schedule

Nov. 17
Nicholls State at North Texas, 8:30 p.m.

Nov. 19
Delaware State at North Texas, 8 p.m.
Wake Forest at Arkansas, 9 p.m. (SEC Network)

Nov. 21
Delaware State at Arkansas, 8 p.m. (SEC Network+) 
Iona at Wake Forest, 8:30 p.m. (ESPN3)

Nov. 23
Iona at North Texas, 6 p.m.

Nov. 24
Nicholls State at Wake Forest, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 26
Delaware State at Iona, 7 p.m.

Nov. 28
Delaware State at Wake Forest, 7 p.m. (ESPN3)
North Texas at Arkansas, 9 p.m. (SEC Network)

Nov. 30
Iona at Arkansas, 3:30 p.m. (SEC Network)

EMU Showcase

Campus sites: Nov. 14, 16
Ypsilanti, Mich.: Nov. 21-23 (Eastern Michigan Eagles)

Teams (4+4)

Eastern Michigan Eagles (MAC)
Longwood Lancers (Big South) 
UNC Greensboro Spartans (SoCon)
Youngstown State Penguins (Horizon)

Non-DI Fourth Game Participants
Averett Cougars (DIII, USA South)
Chowan Hawks (DII, CIAA)
Oberlin Yeomen (DIII, NCAC)
St. Francis Fighting Saints (NAIA, CCAC)

Schedule

Nov. 14
St. Francis (Ill.) at Eastern Michigan, 2:30 p.m.
Averett at Longwood, 7 p.m.
Chowan at UNC Greensboro, 7 p.m.

Nov. 16
Oberlin at Youngstown State, 4 p.m.

Nov. 21
UNC Greensboro vs. Longwood, 4:30 p.m.
Youngstown State at Eastern Michigan, approx. 7 p.m.

Nov. 22
Youngstown State vs. Longwood, 4:30 p.m.
UNC Greensboro at Eastern Michigan, approx. 7 p.m.

Nov. 23
UNC Greensboro vs. Youngstown State, 12 p.m.
Longwood at Eastern Michigan, approx. 2:30 p.m.

Green Wave Classic

Campus sites: Nov. 20, 22, 26
New Orleans: Nov. 28-30

Teams (3+1)

Southeastern Louisiana Lions (Southland)
Tennessee Tech Golden Eagles (OVC)
Tulane Green Wave (American)

Non-DI Participants
Langston Lions (NAIA, RRAC)
Southern-New Orleans Knights (NAIA, GCAC)

Schedule

Nov. 20
Southeastern Louisiana at Tennessee Tech, 7 p.m. (Southeastern Louisiana Lions)

Nov. 22
Southern-New Orleans at Tulane, 8 p.m. (Tulane Green Wave)

Nov. 26
Tennessee Tech at Southeastern Louisiana, 8 p.m.

At New Orleans

Nov. 28
Southeastern Louisiana at Tulane, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 29
Langston vs. Southeastern Louisiana at New Orleans, 3 p.m.

Nov. 30
Tennessee Tech at Tulane, 2 p.m.

The Buckeye Classic

Campus sites: Nov. 22-Dec. 6

Teams (5)

Campbell Fighting Camels (Big South)
Colgate Raiders (Patriot)
James Madison Dukes (CAA)
Ohio State Buckeyes (Big Ten)
Sacred Heart Pioneers (NEC)

Schedule

Nov. 22
Colgate at Campbell, 2 p.m.

Nov. 23
Sacred Heart at Ohio State, 7 p.m. (BTN)

Nov. 24
Colgate at James Madison, 7 p.m.

Nov. 26
Sacred Heart at James Madison, 2 p.m.
Campbell at Ohio State, 7 p.m. (BTN)

Nov. 28 
James Madison at Ohio State, 4 p.m. (BTN)

Nov. 30
Campbell at Sacred Heart, 3:30 p.m.

Dec. 2
Campbell at James Madison, 7 p.m.

Dec. 3
Sacred Heart at Colgate, 7 p.m.

Dec. 6
Colgate at Ohio State, 4:30 p.m. (BTN)

USC Upstate Tournament

Spartanburg, S.C.: Nov. 27-29 (USC Upstate Spartans)

Teams (4)

Cal State Fullerton Titans (Big West)
FIU Panthers (C-USA)
USC Upstate Spartans (A-Sun)
Wright State Raiders (Horizon)

Schedule

Nov. 27
FIU at USC Upstate, 3:30 p.m.
Cal State Fullerton vs. Wright State, approx. 6 p.m.

Nov. 28
Wright State vs. FIU, 3:30 p.m.
Cal State Fullerton at USC Upstate, approx. 6 p.m.

Nov. 29
FIU vs. Cal State Fullerton, 3:30 p.m.
Wright State at USC Upstate, approx. 6 p.m.

Global Sports Showcase

Campus sites: Nov. 14-28

Teams (5)

Cleveland State Vikings (Horizon)
Jacksonville State Gamecocks (OVC)
Louisville Cardinals (ACC)
Marshall Thundering Herd (C-USA)
Savannah State Tigers (MEAC)

Schedule

Nov. 14 
Jacksonville State at Marshall, 7 p.m.

Nov. 16
Savannah State at Marshall, 7 p.m.

Nov. 17
Jacksonville State at Louisville, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 19
Jacksonville State at Cleveland State, 7 p.m.

Nov. 21
Marshall at Louisville, 9 p.m. (ESPNU)

Nov. 22
Cleveland State at Savannah State, 4 p.m.

Nov. 24
Savannah State at Louisville, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 26
Cleveland State at Louisville (ESPN3)

Nov. 28
Cleveland State at Marshall, 8 p.m.
Savannah State at Jacksonville State, 7 p.m.

Global Sports Invitational

Campus sites: Nov. 14-29

Teams (5)

Hofstra Pride (CAA) 
Jackson State Tigers (SWAC)
Jacksonville Dolphins (A-Sun)
N.C. State Wolfpack (ACC)
USF Bulls (American)

Schedule

Nov. 14
Jackson State at N.C. State, 7 p.m. (ESPN3) 
Jacksonville at Hofstra, 8 p.m.

Nov. 16
Jackson State at USF, 2 p.m. (ESPN3)

Nov. 17
Hofstra at N.C. State, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 18
Jackson State at Jacksonville, 7 p.m.

Nov. 20
Jacksonville at N.C. State, 7 p.m. (ACC RSNs)

Nov. 23
USF at N.C. State, 4 p.m. (ESPNU)

Nov. 25
Hofstra at USF, 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 28
Hofstra at Jackson State, 8 p.m.

Nov. 29
Jacksonville at USF, 2 p.m. (ESPN3)

Hoosiers Showcase

Campus sites: Nov. 14-26

Teams (5+2)

Eastern Washington Eagles (Big Sky)
Indiana Hoosiers (Big Ten)
Lamar Cardinals (Southland)
SMU Mustangs (American)
Texas Southern Tigers (SWAC)

Non-DI Participants
LSU-Alexandria Generals (NAIA, Red River)
Walla Walla Wolves (NAIA, PCAC)

Schedule

Nov. 14
Texas Southern at Eastern Washington, 11 a.m. (SWX) 
Lamar at SMU, 9:30 p.m. (ESPN3)

Nov. 16
LSU-Alexandria at Lamar, 3 p.m.

Nov. 17
Texas Southern at Indiana, 7 p.m. (BTN)

Nov. 19
Walla Walla at Eastern Washington, 9 p.m.

Nov. 20
SMU at Indiana, 8 p.m. (BTN)

Nov. 22
Eastern Washington at SMU, 7 p.m. (ESPN3)
Lamar at Indiana, 8 p.m. (BTN)

Nov. 24
Eastern Washington at Indiana, 7:30 p.m. (ESPNews)

Nov. 26
Texas Southern at SMU, 8 p.m. (ESPN3)

Nov. 28
Lamar at Texas Southern

Utah Tournament

Salt Lake City: Nov. 26, 28, 29

Teams (4)

Alabama State Hornets (SWAC)
North Dakota (Big Sky)
UTPA Broncs (WAC)
Utah Runnin' Utes (Pac-12)

Schedule

Nov. 26
Alabama State vs. North Dakota, 5:30 p.m.
UTPA at Utah, approx. 8 p.m. (Pac-12 Network National/Mountain)

Nov. 28
UTPA vs. Alabama State, 7:30 p.m.
North Dakota at Utah, approx. 10 p.m. (Pac-12 Network)

Nov. 29
North Dakota vs. UTPA, 7:30 p.m.
Alabama State at Utah, approx. 10 p.m. (Pac-12 Network National/Regionals except Arizona)

Challenge in Music City

Nashville: Nov. 28-30

Teams (4)

Drake Bulldogs (MVC)
Murray State Racers (OVC)
Portland Pilots (WCC)
Valparaiso Crusaders (Horizon)

Schedule

Nov. 28
Drake vs. Valparaiso, 6 p.m.
Portland vs. Murray State, approx. 8:30 p.m.

Nov. 29
Portland vs. Drake, 6 p.m.
Valparaiso vs. Murray State, approx. 8:30 p.m.

Nov. 30
Portland vs. Valparaiso, 2 p.m.
Drake vs. Murray State, approx. 4:30 p.m.

Men Against Breast Cancer Classic

Campus sites: Nov. 17, 18, 25, 29
Kent, Ohio: Nov. 21-23 (Kent State Golden Flashes)

Teams (4+4)

Kent State Golden Flashes (MAC)
Southern Illinois Salukis (MVC)
UIC Flames (Horizon)
Yale Bulldogs (Ivy)

Non-DI Fourth Game Participants
Malone Pioneers (DII, GLIAC)
Newberry Nighthawks (DIII, NECC)
Olivet Nazarene Tigers (NAIA, CCAC) 
St. Xavier Cougars (NAIA, CCAC)

Schedule

Nov. 17
Newbury at Yale, 7 p.m.

Nov. 18
Malone at Kent State, 8 p.m.

Nov. 21
UIC vs. Yale, 5 p.m.
Southern Illinois at Kent State, approx. 7:30 p.m.

Nov. 22
Southern Illinois vs. Yale, 5 p.m.
UIC at Kent State, approx. 7:30 p.m.

Nov. 23
UIC vs. Southern Illinois, 2 p.m.
Yale at Kent State, approx. 4:30 p.m.

Nov. 25
St. Xavier at UIC, 8 p.m.

Nov. 29
Olivet Nazarene at Southern Illinois, 4 p.m.

Gotham Classic

Campus sites: Dec. 13-27
Showcase Games in New York: Dec. 20 (Schedule)

Teams (5+2)

Exempt Event Participants
Howard Bison (MEAC)
IUPUI Jaguars (Summit)
Pepperdine Waves (WCC)
Richmond Spiders (A 10)
South Alabama Jaguars (Sun Belt)

Non-Exempt Game Participants
N.C. State Wolfpack (ACC)
West Virginia Mountaineers (Big 12)

Schedule

Dec. 13
Howard at Richmond, 6 p.m.

Dec. 15
IUPUI at Howard, 6 p.m.
South Alabama at Pepperdine, 10 p.m.

Dec. 17
Howard at Pepperdine, 10 p.m.

Dec. 18
South Alabama at Richmond, 7 p.m.

Dec. 20

At New York
Pepperdine vs. Richmond, 7 p.m.
N.C. State vs. West Virginia, 9:30 p.m. (ESPN2)

South Alabama at IUPUI, 1 p.m. (HTSN)

Dec. 23
IUPUI at Richmond, 12 p.m. 
Howard at South Alabama, 8 p.m.

Dec. 27
IUPUI at Pepperdine, 4 p.m.

World Vision Classic

Logan, Utah: Dec. 18-20 (Utah State Aggies)

Teams (4)

Cal State Bakersfield Roadrunners (WAC)
Idaho State Bengals (Big Sky)
South Dakota State Jackrabbits (Summit)
Utah State Aggies (MW)

Schedule

Dec. 18
Idaho State vs. South Dakota State, 7:30 p.m.
Cal State Bakersfield at Utah State, approx. 10:05 p.m. (MWN)

Dec. 19
Cal State Bakersfield vs. South Dakota State, 7:30 p.m.
Idaho State at Utah State, approx. 10:05 p.m. (MWN)

Dec. 20
Cal State Bakersfield vs. Idaho State, 7:30 p.m.
South Dakota State at Utah State, approx. 10 p.m. (MWN)


Conferences Completely Committed: ACC, Big 12, Big East, Big Ten, Horizon, MVC, Pac-12, SEC

Teams in Multiple Events: Hawai `i (permitted by rule), Arkansas-Pine Bluff, Cal State Bakersfield

Teams Not In An Event By Conference

American: UCF
America East: Albany, Hartford, Maine, UMBC, UMass-Lowell, New Hampshire, Vermont
Atlantic 10: Davidson, Duquesne, Fordham, St. Bonaventure
Atlantic Sun: Lipscomb, Northern Kentucky
Big Sky: Idaho, Montana, Portland State, Sacramento State
Big South: Charleston Southern, UNC Asheville, Winthrop
Big West: Cal Poly, UC Davis, UC Irvine, UC Riverside
CAA: Delaware, UNC Wilmington, William & Mary
C-USA: Florida Atlantic, Southern Mississippi, UTSA
Independent: NJIT
Ivy: Columbia, Dartmouth, Harvard, Penn
MAAC: Canisius, Niagara, Quinnipiac, Siena
MAC: Ball State, Bowling Green, Central Michigan, Northern Illinois
MEAC: Coppin State
MW: Air Force
NEC: Bryant, Fairleigh Dickinson, Mount St. Mary's, St. Francis, Pa., Wagner
OVC: Belmont, Eastern Kentucky, Southeast Missouri, SIU Edwardsville, UT Martin
Patriot: Army, Boston U., Holy Cross, Lafayette, Lehigh, Loyola, Md.
SoCon: The Citadel, ETSU, Furman, VMI
Southland: Central Arkansas, Houston Baptist, Incarnate Word, McNeese State, New Orleans, Northwestern State
SWAC: Alabama A&M, Grambling
Summit: Denver, Fort Wayne, Omaha, Western Illinois
Sun Belt: Appalachian State, Arkansas State, Georgia Southern, Texas State, Troy
WCC: St. Mary's (barred due to NCAA sanctions)
WAC: Seattle, Utah Valley

Conference Challenges

ACC/Big Ten Challenge (ESPN Media Zone)

Dec. 1
Nebraska at Florida State, 7 p.m. (ESPN2)
Rutgers at Clemson, 7 p.m. (ESPNU)

Dec  2
Pittsburgh at Indiana, 7 p.m. (ESPN2)
Minnesota at Wake Forest, 7 p.m. (ESPNU)
Syracuse at Michigan, 7:30 p.m. (ESPN)
Illinois at Miami, 9 p.m. (ESPN2/ESPNU) 
NC State at Purdue, 9 p.m. (ESPN2/ESPNU)
Ohio State at Louisville, 9:30 p.m. (ESPN)

Dec 3
Michigan State at Notre Dame, 7:15 p.m. (ESPN2)
Virginia Tech at Penn State, 7:15 p.m. (ESPNU)
Iowa at North Carolina, 7:30 p.m. (ESPN) 
Virginia at Maryland, 9:15 p.m. (ESPN2)
Georgia Tech at Northwestern, 9:15 p.m. (ESPNU)
Duke at Wisconsin, 9:30 p.m. (ESPN)

SEC/Big 12 Challenge (ESPN Media Zone)

Dec.3
Auburn at Texas Tech, 9 p.m. (ESPN3/SEC Network)

Dec. 4
LSU at West Virginia, 7 p.m. (ESPN2)
Baylor at Vanderbilt, 7 p.m. (ESPNU)
Arkansas at Iowa State, 9 p.m. (ESPN2)
TCU at Ole Miss, 9 p.m. (ESPNU)

Dec. 5
Texas at Kentucky, 7 p.m. (ESPN)
Florida at Kansas, 9 p.m. (ESPN)
Missouri at Oklahoma, 9:30 p.m. (ESPNU)

Dec. 6
Oklahoma State at South Carolina, 12 p.m. (ESPNU)
Kansas State at Tennessee, 3:15 p.m. (ESPN2)

Neutral Site Showcases

Armed Forces Classic
Nov. 14: U.S. Coast Guard Air Station Borinquen, P.R. 
Louisville vs. Minnesota, 7 p.m. (ESPN)

Veterans Classic
Nov. 14: Annapolis, Md. (CBS Sports)
Tennessee vs. VCU, 6:30 p.m. (CBSSN)
Michigan State at Navy, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Allentown Showcase No. 1
Nov. 14: Allentown, Pa. (Villanova Wildcats)
Lehigh vs. Villanova, 8 p.m. (FS2)

Connecticut 6
Nov. 14: Hamden, Conn. 
Central Connecticut State vs. Fairfield, 3 p.m. (CCSU Blue Devils)
Quinnipiac vs. Yale, approx. 5:30 p.m. (Yale Bulldogs)
Hartford vs. Sacred Heart, 8 p.m.

Coaches vs. Cancer Tripleheader
Nov. 16: Boston
Boston U. vs. Northeastern, 12:30 p.m. (NESN) (Boston U. Terriers)
Boston College vs. Massachusetts, approx. 3 p.m. (NESN) (BC Eagles)
Harvard vs. Holy Cross, approx. 5:30 p.m. (NESN) (Harvard Crimson)

Sanford Pentagon Showcase 1
Nov. 18: Sioux Falls, S.D. (ESPN MediaZone)
Memphis vs. Wichita State, 2 p.m. (ESPN)

Champions Classic
Nov. 18: Indianapolis
Michigan State vs. Duke, 7 p.m. (ESPN)
Kansas vs. Kentucky, approx. 9:30 p.m. (ESPN)

Wailuku Showcase
Nov. 21: Wailuku, Hawai `i (Hawai `i Rainbow Warriors)
Pittsburgh vs. Hawai `i, 12 a.m.

Charlotte Showcase
Nov. 22: Charlotte (Davidson Wildcats)
North Carolina vs. Davidson, 2 p.m. (TWCS Carolinas)

Marv Harshman Classic
Nov. 23: Seattle
Montana at Seattle, 5:30 p.m.
Pacific vs. Washington, approx. 8 p.m. (Pac-12 Network)

Charleston Showcase
Nov. 26: Charleston, W.V. (West Virginia Mountaineers)
VMI vs. West Virginia, 7 p.m. (ROOT Sports Pittsburgh)

Big 4 Basketball Classic
Nov. 29: Buffalo, N.Y. 
St. Bonaventure vs. Niagara, 2 p.m.
Buffalo vs. Canisius, approx. 4:30 p.m.

Sanford Pentagon Showcase 2
Nov. 30: Sioux Falls, S.D. (South Dakota State Jackrabbits)
Florida Gulf Coast vs. South Dakota State, 5 p.m. (FS North/FCS Atlantic)

Steel City Showcase
Dec. 5: Pittsburgh (Duquesne Dukes)
Pittsburgh vs. Duquesne, 7 p.m. (ESPN3)

Salt Lake City Showcase
Dec. 6: Salt Lake City (BYU Cougars)
Hawai `i vs. BYU, 6 p.m. (BYUtv)

BB&T Classic
Dec. 7: Washington, D.C. (Towson Tigers)
Towson at Georgetown, 12 p.m. (FS1)
Charlotte vs. George Washington, approx. 2:30 p.m.

Basketball Hall of Fame Holiday Showcase
Dec. 7: Springfield, Mass. (Mid-Major Madness)
Florida Gulf Coast vs. UMass, 2 p.m.

Jimmy V Classic
Dec. 9: New York
Illinois vs. Villanova, 7 p.m. (ESPN)
Indiana vs. Louisville, approx. 9:30 p.m. (ESPN)

Spokane Arena Showcase
Dec. 10: Spokane, Wash. (Gonzaga Bulldogs)
Washington State vs. Gonzaga, 11 p.m. (ESPNU)

Sprint Center Showcase
Dec. 13: Kansas City, Mo. (Salt Lake Tribune)
Utah vs. Kansas, 3:15 p.m. (ESPN)

United Center Showcase
Dec. 13: Chicago (Illinois Fighting Illini)
Oregon vs. Illinois, 7 p.m. (BTN)

Sanford Pentagon Showcase 3
Dec. 13: Sioux Falls, S.D. (Argus-Leader)
UNLV vs. South Dakota, 8 p.m. (MidCo SN)

Holiday Festival
Dec. 14: New York (NYC Buckets)
Fordham vs. St. John's, 1:30 p.m. (TBD Fox Outlet)
Manhattan vs. Rutgers, approx. 4 p.m. (process of elimination)

Capital City Classic
Dec. 14: Charleston, W.V. (Marshall Thundering Herd)
West Virginia vs. Marshall, 4:30 p.m. (ROOT Sports Pittsburgh)

Nationwide Arena Showcase
Dec. 17: Columbus, Ohio (Ohio State Buckeyes)
N.C. A&T at Ohio State, 7 p.m. (BTN)

Izod Center Showcase
Dec. 18: East Rutherford, N.J. (UConn Huskies)
Connecticut vs. Duke, 8 p.m. (ESPN)

Blaisdell Center Showcase
Dec. 19: Honolulu (Hawai `i Rainbow Warriors)
Chaminade vs. Hawai `i, 12 a.m. (12/20)

CBS Sports Classic
Dec. 20: Chicago (CBS Sports)
North Carolina vs. Ohio State, 1 p.m. (CBS)
UCLA vs. Kentucky, approx. 3:30 p.m. (CBS)

Braggin' Rights
Dec. 20: St. Louis (Missouri Tigers)
Missouri vs. Illinois, 2 p.m. (ESPN2)

Allentown Showcase No. 2
Dec. 20: Allentown, Pa. (Penn State Nittany Lions)
Drexel vs. Penn State, 2 p.m. (ESPN3)

Orange Bowl Classic
Dec. 20: Sunrise, Fla. (Orange Bowl)
USF vs. Florida State, 2 p.m. (FSN)
Wake Forest vs. Florida, 5 p.m. (FS1/FS Florida or Sun Sports)

Crossroads Classic
Dec. 20: Indianapolis (Indiana Hoosiers)
Indiana vs. Butler, 2:30 p.m. (FS1)
Purdue vs. Notre Dame, 5:15 p.m. (BTN)

Jackson Showcase
Dec. 20: Jackson, Miss. (Mississippi State Bulldogs)
USC Upstate vs. Mississippi State, 4 p.m. (SEC Network+)

Big Four Classic
Dec. 20: Des Moines, Iowa 
Iowa State vs. Drake, 5 p.m. (MC-22)
Iowa vs. Northern Iowa, approx. 7:30 p.m. (BTN)

Wildcat Classic
Dec. 20: Kansas City
Texas A&M vs. Kansas State, 7 p.m. (ESPNU) (Kansas State Wildcats)

MGM Grand Showcase
Dec. 20: Las Vegas (ESPN)
Oklahoma at Washington, 9 p.m. (ESPNU)
Utah vs. UNLV, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Battle in Seattle
Dec. 20: Seattle (Gonzaga Bulldogs)
Cal Poly vs. Gonzaga, 10 p.m. (KHQ/ROOT Sports)

Bridgeport Showcase
Dec. 22: Bridgeport, Conn. (Connecticut Huskies)
Columbia vs. Connecticut, 7 p.m. (SNY)

Brooklyn Hoops Holiday Invitational
Dec. 22: Brooklyn 
Manhattan vs. Fordham, 6 p.m. (SNY)
Providence vs. Miami, 9 p.m. (FS1)

Southaven Showcase
Dec. 22: Southaven, Miss. (Ole Miss Rebels)
Southeast Missouri vs. Ole Miss, 8 p.m.

MSG Showcase
Dec. 27: New York (Indiana Hoosiers)
Georgetown vs. Indiana, 12 p.m. (ESPN2)

Brooklyn Hoops Winter Festival
Dec. 28: Brooklyn 
Tulane vs. St. John's, 12 p.m. (FS1)
Hofstra vs. LIU-Brooklyn, approx. 2:30 p.m.

Sprint Center Showcase No. 3
Dec. 30: Kansas City (Missouri Tigers)
Oklahoma State vs. Missouri, 9 p.m. (ESPN2)

Brooklyn Hoops Presents
Jan. 3: Brooklyn 
Iowa State vs. South Carolina, 6 p.m. (CBSSN)

Non-Exempt Tournaments

All-Military Classic
Nov. 14-15: West Point, N.Y. (Army Black Knights)
Air Force Falcons (MW), Army Black Knights (Patriot), The Citadel Bulldogs (SoCon), VMI Keydets (SoCon)

Nov. 14
The Citadel vs. VMI, 5:30 p.m.
Air Force at Army, approx. 8 p.m.

Nov. 15
Consolation, 5:30 p.m.
Championship, approx. 8 p.m.

LMU Classic
Nov. 14-15: Los Angeles (Loyola Marymount Lions)
Boise State Broncos (MW), Loyola Marymount Lions (WCC), San Diego Toreros (WCC), Southeast Missouri Redhawks (OVC)

Nov. 14
Boise State vs. San Diego, 6:30 p.m.
Southeast Missouri at Loyola Marymount, approx. 9 p.m.

Nov. 15
Southeast Missouri vs. San Diego, 5:30 p.m.
Boise State at Loyola Marymount, approx. 8 p.m.

Central Michigan Tournament
Nov. 21, 23: Mount Pleasant, Mich. (Central Michigan Chippewas)
Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC), Central Michigan Chippewas (MAC), Maine Black Bears (AE), Valparaiso Crusaders (Horizon)

Nov. 21
Valparaiso vs. Arkansas-Pine Bluff, 4:30 p.m.
Maine at Central Michigan, approx. 7 p.m. (ESPN3)

Nov. 23
Arkansas-Pine Bluff at Central Michigan, 12:30 p.m. (ESPN3)
Maine vs. Valparaiso, approx. 3 p.m.

Cable Car Classic
Dec. 17-23: Santa Clara, Calif. (Santa Clara Broncos)
Cal Poly Mustangs (Big West), Northeastern Huskies (CAA), Santa Clara Broncos (WCC)

Dec. 17
Northeastern vs. Cal Poly, 10 p.m.

Dec. 20
Northeastern at Santa Clara, 5 p.m.

Nov. 23
Cal Poly at Santa Clara, 5 p.m.

Sun Bowl Classic
Dec. 21-22: El Paso (Kent State Golden Flashes)
Alcorn State Braves (SWAC), Kent State Golden Flashes (MAC), North Dakota State Bison (Summit), UTEP Miners (C-USA)

Dec. 21
Kent State vs. North Dakota State, 7 p.m.
Alcorn State at UTEP, approx. 9:30 p.m.

Dec. 22
Consolation, 7 p.m.
Championship, approx. 9:30 p.m.

Las Vegas Holiday Hoops Classic
Dec. 21-22: Las Vegas (Bradley Braves)
Bradley Braves (MVC), UC Irvine Anteaters (Big West), Green Bay Phoenix (Horizon), UALR Trojans (Sun Belt)

Dec. 21
UALR vs. Green Bay, 2 p.m.
Bradley vs. UC Irvine, approx. 4:30 p.m.

Dec. 22
Consolation, 2 p.m.
Championship, approx. 4:30 p.m.

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.