2010 Early Season Events

Here are the fields for the 2010-11 early season tournaments and multi-team events. 

Editor's Note:  This section will be under nearly constant construction during the offseason.

All tip times are p.m. ET, unless noted.

Hybrid MTEs

Coaches vs. Cancer Classic (Campus sites: Nov. 8-12; New York: Nov. 18-19)
Championship Round Teams: Illinois (Big Ten), Maryland (ACC), Pittsburgh (Big East), Texas (Big 12)
Semifinals (November 18, ESPN2)
Pittsburgh-Maryland, 7
Illinois-Texas, approx. 9:30

Visiting Teams: UC Irvine (Big West), College of Charleston (SoCon), Illinois-Chicago (Horizon), Louisiana Tech (WAC), Navy (Patriot), Rhode Island (A-10), Seattle (Indep.), Toledo (MAC) 
Nov. 8: Rhode Island at Pitt (7, ESPNU), Navy at Texas (9, ESPNU), Seattle at Maryland, UC Irvine at Illinois
Nov. 10: Illinois-Chicago at Pitt, Louisiana Tech at Texas (9, ESPNU), College of Charleston at Maryland (7, ESPNU), Toledo at Illinois

Toledo Subregional
Nov. 19: Rhode Island vs. College of Charleston; Illinois-Chicago vs. Toledo
Nov. 20: College of Charleston vs. Illinois-Chicago; Rhode Island vs. Toledo
Nov. 21: Illinois-Chicago vs. Rhode Island; College of Charleston vs. Toledo

Irvine Subregional
Nov. 19: Seattle vs, Louisiana Tech; Navy vs. UC Irvine
Nov. 20: Louisiana Tech vs. Navy; Seattle vs. UC Irvine
Nov. 21: Navy vs. Seattle: Louisiana Tech vs. UC Irvine

Hall of Fame Tip-Off (Campus sites: Nov. 2010; Springfield, MA: Nov. 20-21)
Bradley (MVC), Loyola Marymount (WCC), Massachusetts (A-10), New Mexico State (WAC), Rider (MAAC), Southern California (Pac-10), TCU (Mountain West)

Campus Games
Nov. 12: Texas A&M Kingsville at Bradley; Rider at Massachusetts
Nov. 17: Loyola Marymount at Bradley: Rider at USC
Nov. 24: American International at Massachusetts
Nov. 29: USC at TCU

Springfield Games
Nov. 20: Dowling vs. Loyola Marymount; Rider vs. TCU: Bradley vs. USC: New Mexico State vs. Massachusetts
Nov. 21: Rider vs. Loyola Marymount: USC vs. New Mexico State: TCU vs. Bradley
Nov. 22: Lyndon State vs. Springfield College; LeMoyne vs. American International; TCU vs. Massachusetts

College Basketball Experience Classic (Campus sites: Nov. 14-17; Kansas City: Nov. 22-23)
Championship Round Teams: Duke (ACC), Gonzaga (WCC), Kansas State (Big 12), Marquette (Big East)
Semifinals (November 22, ESPN2)
Duke-Marquette, 7:30
Kansas State-Gonzaga, 10

Visiting Teams: Bucknell (Patriot), Green Bay (Horizon), IUPUI (Summit), James Madison (CAA), Miami (Ohio) (MAC), Presbyterian (Big South), Princeton (Ivy), San Diego State (MWC)
Nov. 12: James Madison at Kansas State (9, ESPNU)
Nov. 14: Princeton at Duke (TBD, ESPNU), IUPUI at Gonzaga, Bucknell at Marquette
Nov. 16: Miami (OH) at Duke (7:30, ESPNU),  San Diego State at Gonzaga (11, ESPN2)
Nov. 18: Presbyterian at Kansas State
TBD: Green Bay at Marquette

Oxford Subregional
Nov. 20: Green Bay vs. San Diego State: IUPUI vs. Miami (OH)
Nov. 21: San Diego State vs. IUPUI; Green Bay vs. Miami (OH)
Nov. 22: IUPUI vs. Green Bay; San Diego State vs. Miami (OH)

Harrisonburg Subregional
Nov. 22: Presbyterian vs. Bucknell; Princeton vs. James Madison
Nov. 23: Bucknell vs. Princeton; Presbyterian vs. James Madison
Nov. 24: Princeton vs. Presbyterian; Bucknell vs. James Madison

Cancun Challenge (Campus sites: Nov. 18 and 20; Cancun: Nov. 23-25)
La Salle (A-10), Missouri (Big 12), Morgan State (MEAC), North Florida (A-Sun), Prairie View A&M (SWAC), Providence (Big East), Western Illinois (Summit), Wyoming (MWC)
Nov. 18: Morgan State at Providence, Prairie View A&M at La Salle, Western Illinois at Missouri, North Florida at Wyoming
Nov. 20: Prairie View A&M at Providence, Morgan State at La Salle, North Florida at Missouri, Western Illinois at Wyoming
Riviera Division Semifinals: North Florida vs. Prairie View A&M and Western Illinois vs. Morgan State
Mayan Division Semifinals: Providence vs. La Salle and Missouri vs. Wyoming

Chicago Invitational Challenge (Campus sites: TBD; Chicago: Nov. 26-27)
Lower Flight Semifinals: Austin Peay (OVC) vs. Charleston Southern (Big South) and Oakland (Summit) vs. Southern (SWAC)
Top Flight Semifinals: Purdue (Big Ten) vs. Southern Illinois (MVC) and Richmond (A-10) vs. Wright State (Horizon)

Las Vegas Invitational (Campus sites: Nov. 20-23; Las Vegas: Nov. 26-27): 
Lower Flight Semifinals: Bethune-Cookman (MEAC) vs. Texas A&M-Corpus Christi (Southland) and Valparaiso (Horizon) vs. Northern Colorado (Big Sky)
Top Flight Day 1: Arizona (Pac-10) vs. Santa Clara (WCC) and Kansas (Big 12) vs. Ohio (MAC)
Top Flight Day 2: Ohio vs. Santa Clara and Kansas vs. Arizona

Legends Classic (Campus sites: Nov. 19-21; Atlantic City: Nov. 26-27)
Championship Round Teams: Georgia Tech (ACC), Michigan (Big Ten), Syracuse (Big East), UTEP (C-USA)
Semifinals (November 26, HDNet)
Georgia Tech-UTEP, 5:30
Syracuse-Michigan, 8

Visiting Teams: Albany (America East), Bowling Green (MAC), Detroit (Horizon), Gardner-Webb (Big South), Mercer (Atlantic Sun), Niagara (Metro Atlantic), Western Carolina (SoCon), William & Mary (CAA)
Nov. 14: Mercer at UTEP
Nov. 16: Detroit at Syracuse
Nov. 17: Albany at Georgia Tech
Nov. 18: Bowling Green at Michigan
Nov. 19: Niagara at Georgia Tech
Nov. 20: Western Carolina at UTEP
Nov. 21: William & Mary at Syracuse and Gardner-Webb at Michigan

Detroit Subregional
Nov. 26: Bowling Green vs. Niagara; Albany vs. Detroit
Nov. 27: Niagara vs. Albany; Bowling Green vs. Detroit
Nov. 28: Albany vs. Bowling Green; Niagara vs. Detroit

Williamsburg Subregional
Nov. 26: Mercer vs. Western Carolina; Gardner-Webb vs. William & Mary
Nov. 27: Western Carolina vs. Gardner-Webb; Mercer vs. William & Mary
Nov. 28: Gardner-Webb vs. Mercer; Western Carolina vs. William & Mary

South Padre Invitational (Campus sites: TBD; South Padre Island: Nov. 26-27)
Bottom Flight Semifinals: Chicago State (Independent) vs. Georgia Southern (SoCon) and Liberty (Big South) vs. Mississippi Valley State (SWAC)
Top Flight: BYU (MWC) vs. South Florida (Big East) and Saint Mary's (WCC) vs. Texas Tech (Big 12)

Philly Hoop Group Classic (Campus sites: TBD; Philadelphia: Nov. 26-27)
Fairfield (MAAC), Norfolk State (MEAC), Rutgers (Big East), St. Joseph's (A-10)
Nov. 15: Fairfield at Rutgers
Nov. 20: Norfolk State at St. Joseph's
Nov. 23: St. Joseph's at Fairfield and Norfolk State at Rutgers
Nov. 26: Rutgers at St. Joseph's and Fairfield vs. Norfolk State

Las Vegas Classic (Campus sites: TBD; Las Vegas: Dec. 21-22)
Bottom Flight Semifinals: Longwood (Independent) vs. The Citadel (Southern) and South Carolina State (Mid-Eastern) vs. SIU Edwardsville (Ohio Valley Transitional) 
Top Flight Semifinals: Colorado (Big 12) vs. New Mexico (MWC) and Indiana (Big Ten) vs. Northern Iowa (MVC)

Las Vegas Holiday Hoops Classic (Campus sites: TBD; Las Vegas: Dec. 21-23)
Stetson (A-Sun) at Miami (ACC)
Oral Roberts (Summit) at Akron (MAC)
Arkansas-Little Rock (Sun Belt) at Rice (C-USA)

Dec. 21: Miami vs. Oral Roberts: Akron vs. Arkansas-Little Rock; Rice vs. Stetson
Dec. 22: Miami vs. Rice; Akron vs. Stetson; Arkansas-Little Rock vs. Oral Roberts
Dec. 23: Miami vs. Akron; Rice vs. Oral Roberts; Arkansas-Little Rock vs. Stetson

Also part of the event, but not from an exempt perspective: IUPUI (Summit), San Diego State (Mountain West), San Francisco (West Coast)
Dec. 21: San Francisco vs. San Diego State
Dec. 22: San Diego State vs. IUPUI
Dec. 23: San Francisco vs. IUPUI


Traditional Tournaments

Charleston Classic (Charleston, SC: Nov. 18, 19, 21)
Charlotte (A-10), Coastal Carolina (Big South), East Carolina (C-USA), George Mason (CAA), Georgetown (Big East), NC State (ACC), USC Upstate (A-Sun, D-I transitional) Wofford (Southern)
Quarterfinals (November 18, no TV)
Georgetown-Coastal Carolina, 12
Wofford-USC Upstate, 2:30
NC State-East Carolina, 6
Charlotte-George Mason, 8:30

Puerto Rico Tip-Off (San Juan: Nov. 18, 19, 21)  
Davidson (SoCon), Hofstra (CAA), Minnesota (Big Ten), Nebraska (Big 12), North Carolina (ACC), Vanderbilt (SEC), Western Kentucky (Sun Belt), West Virginia (Big East)
Quarterfinals (November 18)
Davidson-West Virginia, 11:30 (ESPNU)
Nebraska-Vanderbilt, 2 (ESPNU)
Hofstra-North Carolina, 5 (ESPN2)
Western Kentucky-Minnesota, 7:30

Paradise Jam (St. Thomas: Nov. 19-22)
Alabama (SEC), Clemson (ACC), Iowa (Big Ten), Long Beach State (Big West), Old Dominion (CAA), St. Peter's (MAAC), Seton Hall (Big East), Xavier (A-10)
Quarterfinals (November 19, no TV)
St. Peter's vs. Old Dominion, 1
Long Beach State vs. Clemson, 3:30
Alabama vs. Seton Hall, 6
Iowa vs. Xavier, 8:30

Maui Invitational (Lahaina: Nov. 22-24)
Chaminade (PacWest, DII), Connecticut (Big East), Kentucky (SEC), Michigan State (Big Ten), Oklahoma (Big 12), Virginia (ACC), Washington (Pac 10), Wichita State (MVC)
Quarterfinals (November 22)
Connecticut-Wichita State, 3 (ESPN2)
Michigan State-Chaminade, 9:30 (ESPNU)
Washington-Virginia, 5:30 (ESPN2)
Kentucky-Oklahoma, 12 (ESPN2)

NIT Season Tip-Off (New York: November 24 and 26)
Knoxville Regional (Nov. 16 and 17): Arkansas State (Sun Belt), Belmont (Atlantic Sun), Missouri State (MVC), Tennessee (SEC)
Missouri State vs. Arkansas State
Belmont at Tennessee
Los Angeles Regional (Nov. 15 and 16): Nevada (WAC), Pacific (Big West), Pepperdine (West Coast), UCLA (Pac-10)
Nevada vs. Pacific
Pepperdine at UCLA
Philadelphia Regional (Nov. 16 and 17): Boston University (America East), George Washington (A-10), Marist (MAAC), Villanova (Big East)
George Washington vs. Boston University
Marist at Villanova
Winston-Salem Regional (Nov. 15 and 16): Hampton (MEAC), VCU (CAA), Wake Forest (ACC), Winthrop (Big South)
Winthrop vs. VCU
Hampton at Wake Forest

Consolation Bracket (Nov. 22 and 23)
Sites TBD

Semifinals (Nov. 24)
Philadelphia winner vs. Los Angeles winner
Knoxville winner vs. Winston-Salem winner 

Great Alaska Shootout (Anchorage: Nov. 24-27)
Alaska-Anchorage (GNAC, DII), Arizona State (Pac-10), Ball State (MAC), Drake (MVC), Houston Baptist (Great West), St. John's (Big East), Southern Utah (Summit), Weber State (Big Sky)
Quarterfinals
Nov. 24
Southern Utah vs. Drake, 11:30
Ball State vs. St. John's, 1:45 a.m.

Nov. 25
Houston Baptist vs. Arizona State, 9
Alaska-Anchorage vs. Weber State, 11:30

Old Spice Classic (Disney World: Nov. 25, 26, 28) 
Boston College (ACC), California (Pac-10), Georgia (SEC), Manhattan (MAAC), Notre Dame (Big East), Temple (A-10), Texas A&M (Big 12), Wisconsin (Big Ten)
Quarterfinals (November 25, all on ESPN2)
Boston College-Texas A&M, 12
Wisconsin-Manhattan, 2:30
Georgia-Notre Dame, 7
Temple-California, 9:30

76 Classic (Anaheim: Nov. 25, 26, 28)
Cal State Northridge (Big West), DePaul (Big East), Murray State (Ohio Valley), UNLV (MWC), Oklahoma State (Big 12), Stanford (Pac 10), Tulsa (C-USA), Virginia Tech (ACC)
Quarterfinals (November 25)
Virginia Tech-Cal State Northridge, 2 (ESPNU)
DePaul-Oklahoma State, 4:30 (ESPN2)
Murray State-Stanford, 9 (ESPNU)
Tulsa-UNLV, 11:30 (ESPN2)

Cancun Governor's Cup (Cancun: December 22-24)
Appalachian State (Southern), East Tennessee State (Atlantic Sun), Colorado State (Mountain West), Mississippi (SEC), Northeastern (CAA), St. Louis (A-10), Southern Mississippi (C-USA), Texas State (Southland)
Quarterfinals (December 22, no TV)
Northeastern-St. Louis, 12
ETSU-Southern Missisissippi, 2:30
Texas State-Mississippi, 6
Appalachian State-Colorado State, 8:30

Diamond Head Classic (Honolulu: Dec. 22, 23, 25)
Baylor (Big 12), Butler (Horizon), Florida State (ACC), Hawai'i (WAC), Mississippi State (SEC), San Diego (WCC), Utah (MWC), Washington State (Pac-10)
Quarterfinals (December 22)
Mississippi State-Washington State, 3 (ESPNU)
San Diego-Baylor, 5:30 (ESPNU)
Utah-Butler, 11 (ESPNU)
Florida State-Hawai'i, 1:30 (ESPNU)

Round-Robin Events

Chicago (Chicago, IL: Nov. 12-14)
Eastern Kentucky (Ohio Valley), Indiana State (Missouri Valley), Loyola (Chicago) (Horizon), Texas Pan American (Great West)

Cleveland (Cleveland, OH: Nov. 12-14)
Bryant (Northeast-transitional), Cleveland State (Horizon), Iona (Metro Atlantic), Kent State (Mid-American)

Portland (Portland, OR: Nov. 12-14)
UC Davis (Big West), Florida Atlantic (Sun Belt), Portland (West Coast), Wisconsin-Milwaukee (Horizon)

Rainbow Classic (Honolulu: Nov. 12-15)
Cal State-Fullerton (Big West), Central Michigan (MAC), Hawai'i (WAC), Montana State (Big Sky)

Tupelo (Campus sites: TBD and Tupelo, MS: TBD) 
Centenary (Summit), LSU (SEC), Memphis (C-USA), Northwestern State (Southland), Tennessee-Martin (OVC)

Gainesville (Campus sites: TBD and Gainesville, FL: Nov. 16)
Florida (SEC), Morehead State (OVC), UNC Wilmington (CAA), North Carolina A&T (MEAC), Ohio State (Big Ten)

Des Moines (Campus sites: TBD and Des Moines, IA: Nov. 21)
Alabama State (SWAC), Creighton (MVC), Iowa State (Big 12), Kennesaw State (Atlantic Sun), Northern Arizona (Big Sky)

Dallas (Dallas, TX: Nov. 19-21)
UC Riverside (Big West), Lamar (Southland), Portland State (Big Sky), SMU (Conference USA)

Louisville (Campus sites: Nov. 20-29)
Chattanooga (Southern), Florida International (Sun Belt), Jackson State (SWAC), Louisville (Big East),  Marshall (C-USA)

Cincinnati (Campus sites: TBD and Cincinnati, OH: TBD)
Cincinnati (Big East), Dayton (A-10), Florida A&M (MEAC), Mount St. Mary's (Northeast), Savannah State (Independent) (source)

Eugene (Eugene, OR: Nov. 12-14)
UC Santa Barbara (Big West), Denver (Sun Belt), North Dakota State (Summit), Oregon (Pac-10) (source)

North Little Rock (Campus sites: various and North Little Rock, AR)
UAB (Conference USA), Arkansas (SEC), Florida Gulf Coast (Atlantic Sun), Grambling State (SWAC), Southeast Missouri (Ohio Valley)

Auburn (Auburn, AL: Nov. 19-21)
Auburn (SEC), Campbell (A-Sun), Middle Tennessee (Sun Belt), Samford (Southern)

Normal (Normal, IL: Nov. 26-28)
Illinois State (Missouri Valley), Jacksonville State (Ohio Valley), Louisiana-Monroe (Sun Belt), South Dakota (Great West)

Moscow (Moscow, ID: Dec. 3-5)
Eastern Michigan (MAC), Idaho (WAC), Monmouth (NEC), North Dakota (Great West)

Logan (Logan, UT: Dec. 21-23)
Idaho State (Big Sky), Troy (Sun Belt), Utah State (WAC), Western Michigan (MAC)

Non-Exempt Tournaments

Holiday Festival (New York: Dec. 20-21)
Davidson (Southern) vs. St. John's (Big East)
Northwestern (Big Ten) vs. St. Francis (NY) (Northeast)

Lou Henson Award Invitational (Rochester, MI: Dec. 20-21)
Eastern Michigan (MAC), Oakland (Summit), Rochester College (non-D1), Valparaiso (Summit)

Lumberjack Classic (Nacogdoches, TX: Dec. 10-11)
December 10: Central Arkansas (Southland) vs. Chicago State (Great West) and Stephen F. Austin (Southland) vs. Grambling State (SWAC)
December 11: Central Arkansas (Southland) vs. Grambling State (SWAC) and Stephen F. Austin (Southland) vs. Chicago State (Great West)

Sun Bowl Invitational (El Paso: Dec. 28-29)
Semifinals
Air Force (Mountain West) vs. Sam Houston State (Southland)
Western New Mexico (D2, RMAC) at UTEP (Conference USA)

Dr. Pepper Classic (Chattanooga, TN: Dec. 28-29)
Semifinals
Texas A&M-Corpus Christi (Southland) vs. Georgia State (CAA)
Montreat (NAIA) at Chattanooga (Southern)

UCF Holiday Classic (Orlando, FL: Dec. 29-30)
Semifinals
Furman (Southern) vs. UCF (C-USA)
Northeastern (CAA) vs. Princeton (Ivy)

VCU Christmas Tournament (Richmond, VA: Dec. 29-30)
Semifinals
New Hampshire (America East) vs. Cornell (Ivy)
Wofford (Southern) at VCU (CAA)

Cable Car Classic (Santa Clara, CA: Dec. 29-30)
Semifinals
American (Patriot) vs. Fordham (Atlantic 10)
Delaware (Colonial) vs. Santa Clara (West Coast)

Hardwood Club Holiday Tournament (Hattiesburg, MS: Dec. 29-30)
Semifinals
Savannah State (Independent) vs. Southeastern Louisiana (Southland)
Mississippi Valley State (SWAC) vs. Southern Mississippi (C-USA)

Hilltop Challenge (San Francisco: Dec. 28, 30, Jan. 2)
Dec. 28:  Hampton vs. Dominican; Colorado State at San Francisco
Dec. 30:  Dominican vs. Colorado State; Hampton at San Francisco
Jan. 2: Hampton vs. Colorado State; Dominican  at San Francisco

Neutral Site Showcases

Connecticut 6 (Uncasville, CT: Nov. 13)
Fairfield vs. Sacred Heart; Central Connecticut State vs. Hartford; Quinnipiac vs. Yale

Boston Tip-Off Classic (Boston: Dec. 4)
Massachusetts vs. Boston College; Drexel vs. Northeastern

East Rutherford Event (East Rutherford, NJ: Dec. 4)
Army vs. Penn; Duke vs. Butler

BB&T Classic (Washington: Dec. 5)
Florida vs. American; Navy vs. George Washington; Temple vs. Maryland

Jimmy V Classic (New York: Dec. 7)
Kansas vs. Memphis; Michigan State vs. Syracuse

Orange Bowl Classic (Sunrise, FL: Dec. 18) 
Florida vs. Kansas StateMiami vs. UCF

All-College Classic (Oklahoma City: Dec. 18)
Oklahoma State vs. AlabamaOklahoma vs. Cincinnati 

John Wooden Classic (Anaheim: Dec. 18)
UCLA vs. BYU; St. Mary's vs. Long Beach State

Battle of Atlantis (Atlantis Resort, Bahamas: Dec. 18)
Georgia Tech vs. Richmond; Virginia Tech vs. Mississippi State

The Showcase (Dallas: Dec. 18)
Texas A&M vs. Arkansas; Baylor vs. Gonzaga
SB Nation Featured Video

Latest News

In This Article

Topics
X
Log In Sign Up

forgot?
Log In Sign Up

Forgot password?

We'll email you a reset link.

If you signed up using a 3rd party account like Facebook or Twitter, please login with it instead.

Forgot password?

Try another email?

Almost done,

By becoming a registered user, you are also agreeing to our Terms and confirming that you have read our Privacy Policy.

Join Blogging the Bracket

You must be a member of Blogging the Bracket to participate.

We have our own Community Guidelines at Blogging the Bracket. You should read them.

Join Blogging the Bracket

You must be a member of Blogging the Bracket to participate.

We have our own Community Guidelines at Blogging the Bracket. You should read them.

Spinner.vc97ec6e

Authenticating

Great!

Choose an available username to complete sign up.

In order to provide our users with a better overall experience, we ask for more information from Facebook when using it to login so that we can learn more about our audience and provide you with the best possible experience. We do not store specific user data and the sharing of it is not required to login with Facebook.

tracking_pixel_9347_tracker