America East Conference
Higher seeds: March 2, 7, 12 (America East ) Note: UMass Lowell is ineligible for the NCAA Tournament as it transitions toward full Division I membership in 2017–18.
Schedule
CHAMPION
Stony Brook
Quarterfinals: March 2 Game 1: No. 8 UMBC Retrievers 76, No. 1
Stony Brook Seawolves 86 Game 2: No. 7 Hartford Hawks 68, No. 2
Albany Great Danes , 59 Game 3: No. 6 Maine Black Bears 82, No. 3
Vermont Catamounts 99 Game 4: No. 5 Binghamton Bearcats 51, No. 4 New Hampshire Wildcats 56
Semifinals: March 7 Game 5: No. 7 Hartford 64, No. 1 Stony Brook 80 Game 6: No. 4 New Hampshire 56, No. 3 Vermont 63
Championship: Mar. 12 Game 7: No. 3 Vermont 74, No. 1 Stony Brook 80
Top of page
American Athletic Conference
Orlando: March 10-13 (American Athletic ) Note: SMU Is ineligible for the postseason due to NCAA rules violations. They will not participate in the AAC Tournament.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Connecticut
Opening Round: March 10 Game 1: No. 9 USF Bulls 71, No. 8 East Carolina Pirates 66 Game 2: No. 10 Tulane Green Wave 65, No. 7 UCF Knights 63
Quarterfinals: March 11 Game 3: No. 9 USF 62 No. 1 Temple Owls 79 Game 4: No. 5 Connecticut Huskies 104, No. 4 Cincinnati Bearcats 97 Game 5: No 10 Tulane 72, No. 2 Houston Cougars 69 Game 6: No. 6 Memphis Tigers 89, No. 3 Tulsa Golden Hurricane 67
Semifinals: March 12 Game 7: No. 5 Connecticut 77, No. 1 Temple 62 Game 8: No. 10 Tulane 54, No. 6 Memphis 74
Championship: March 13 Game 9: No. 6 Memphis 58, No. 5 Connecticut 72
Top of page
Atlantic 10 Conference
Brooklyn: March 9-13 (Atlantic 10 )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Saint Joseph's
First Round: March 9 Game 1: No. 13 Saint Louis Billikens 83, No. 12 George Mason Patriots 78 Game 2: No. 14 La Salle Explorers 88, No. 11 Duquesne Dukes 73
Second Round: March 10 (NBCSN) Game 3: No. 9 Richmond Spiders 70, No. 8 Fordham Rams 55 Game 4: No. 13 Saint Louis 65, No. 5 George Washington Colonials 73 Game 5: No. 10 UMass Minutemen 67, No. 7 Rhode Island Rams 72 Game 6: No. 14 La Salle 63, No. 6 Davidson Wildcats 78
Quarterfinals: March 11 Game 7: No. 9 Richmond 54, No. 1 Dayton Flyers 69 Game 8: No. 5 George Washington 80, No. 4 Saint Joseph's Hawks 86 Game 9: No. 10 UMass 70. No. 2 VCU Rams 85 Game 10: No. 6 Davidson 90, No. 3 St. Bonaventure Bonnies 86
Semifinals: March 12 Game 11: No. 4 Saint Joseph's 82, No. 1 Dayton 79 Game 12: No. 6 Davidson 54, No. 2 VCU 76
Championship: March 13 Game 13: No. 4 Saint Joseph's 87, No. 2 VCU 74
Top of page
Atlantic Coast Conference
Washington, D.C.: March 8-12 (ACC )
Note: Louisville self-imposed a postseason ban and will not participate.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
North Carolina
First Round: March 8 (ESPN2/ACC Network) Game 1: No. 13 Wake Forest Demon Deacons 72, No. 12 North Carolina State Wolfpack 75 Game 2: No. 14 Boston College Eagles 66, No. 11 Florida State Seminoles 88
Second Round: March 9 Game 3: No. 9 Syracuse Orange 71, No. 8 Pittsburgh Panthers 72 Game 4: No. 12 North Carolina State 89, No. 5 Duke Blue Devils 92 Game 5: No. 10 Georgia Tech Yellow Jackets 88, No. 7 Clemson Tigers 85 (OT) Game 6: No. 11 Florida State 85, No. 6 Virginia Tech Hokies 96
Quarterfinals: March 10 Game 7: No. 8 Pittsburgh 71, No. 1 North Carolina Tar Heels 88 Game 8: No. 5 Duke 79, No. 4 Notre Dame Fighting Irish 84 (OT) Game 9: No. 10 Georgia Tech 52, No. 2 Virginia Cavaliers 72 Game 10: No. 6 Virginia Tech 82, No. 3 Miami Hurricanes 88
Semifinals: March 11 Game 11: No. 4 Notre Dame 47, No. 1 North Carolina 78 Game 12: No. 3 Miami 68, No. 2 Virginia 73
Championship: March 12 Game 13: No. 2 Virginia 57, No. 1 North Carolina 61
Top of page
Atlantic Sun Conference
Higher seeds: March 1, 3, 6 (Atlantic Sun ) Note: NJIT joins from the Independent ranks. Stetson is ineligible for the NCAA Tournament due to APR penalties, but will participate in the Atlantic Sun Tournament. Here's the A-Sun's modified auto bid rules for 2016 .
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Florida Gulf Coast
Quarterfinals: March 1 Game 1: No. 8 USC Upstate Spartans 69, No. 1 North Florida Ospreys 82 Game 2: No. 5 Kennesaw State Fighting Owls 64, No. 4 Florida Gulf Coast Eagles 74 Game 3: No. 6 Lipscomb Bisons 92 No. 3 Jacksonville Dolphins 89 (OT) Game 4: No. 7 Stetson Hatters 82 at No. 2 NJIT Highlanders 67
Semifinals: March 3 Game 5: No. 4 Florida Gulf Coast 89, No. 1 North Florida 56 Game 6: No. 7 Stetson 96, No. 6 Lipscomb 75.
Championship: March 6 Game 7: No. 7 Stetson 78, No. 4 Florida Gulf Coast 80 (OT)
Top of page
Big 12 Conference
Kansas City, Mo.: March 9-12 (Big 12 )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Kansas
Opening Round: March 9 Game 1: No. 9 Oklahoma State Cowboys 71, No. 8 Kansas State Wildcats 75 Game 2: No. 10 TCU Horned Frogs vs. No. 7 Texas Tech Red Raiders , approx. 9:30 p.m.
Quarterfinals: March 10 Game 3: No. 5 Baylor Bears 75, No. 4 Texas Longhorns 61 Game 4: No. 8 Kansas State vs. No. 1 Kansas Jayhawks , approx. 3 p.m. (ESPN2) Game 5: No. 10 TCU 66, No. 2 West Virginia Mountaineers 86 Game 6: No. 6 Iowa State Cyclones 76, No. 3 Oklahoma Sooners 79
Semifinals: March 11 Game 7: No. 5 Baylor 66, No. 1 Kansas 70 Game 8: No. 3 Oklahoma 67, No. 2 West Virginia 69
Championship: March 12 Game 9: No. 2 West Virginia 71, No. 1 Kansas 81
Top of page
Big East Conference
New York: March 9-12 (Big East )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Seton Hall
Opening Round: March 9 Game 1: No. 9 DePaul Blue Demons 53, No. 8 Georgetown Hoyas 70 Game 2: No. 10 St. John's Red Storm 93, No. 7 Marquette Golden Eagles 101
Quarterfinals: March 10 Game 3: No. 8 Georgetown 67, No. 1 Villanova Wildcats 81 Game 4: No. 5 Butler Bulldogs 58, No. 4 Providence Friars 74 Game 5: No. 7 Marquette 72, No. 2 Xavier Musketeers 90 Game 6: No. 6 Creighton Bluejays 73, No. 3 Seton Hall Pirates 81
Semifinals: March 11 Game 7: No. 4 Providence 68, No. 1 Villanova 76 Game 8: No. 3 Seton Hall 87, No. 2 Xavier 83
Championship: March 12 Game 9: No. 3 Seton Hall 69, No. 1 Villanova 67
Top of page
Big Sky Conference
Reno, Nev.: March 8, 10-12 (Big Sky )
Schedule
CHAMPION
Weber State
Opening Round: March 8 (Eversport.tv ) Game 1: No. 9 Northern Colorado Bears 67, No. 8 Portland State Vikings 74 Game 2: No. 12 Southern Utah Thunderbirds 80, No. 5 North Dakota Fighting Hawks 85 Game 3: No. 10 Sacramento State Hornets 79, No. 7 Montana State Bobcats 75 Game 4: No. 11 Northern Arizona Lumberjacks 52, No. 6 Eastern Washington Eagles 74
Quarterfinals: March 10 Game 5: No. 8 Portland State 74, No. 1 Weber State Wildcats 78 Game 6: No. 5 North Dakota 83, No. 4 Idaho State Bengals 49 Game 7: No. 10 Sacramento State 53, No. 2 Montana Grizzlies 70 Game 8: No. 6 Eastern Washington 73, No. 3 Idaho Vandals 77
Semifinals: March 11 Game 9: No. 5 North Dakota 78, No. 1 Weber State 83 Game 10: No. 3 Idaho 72, No. 2 Montana 81
Championship: March 12 Game 11: No. 2 Montana 59, No. 1 Weber State 62
Top of page
Big South Conference
Buies Creek, N.C.: March 3-6 (Big South )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
UNC Asheville
Opening Round: March 3 Game 1: No. 9 Charleston Southern Buccaneers 69, No. 8 Longwood Lancers 75 Game 2: No. 10 Presbyterian Blue Hose 65, No. 7 Radford Highlanders 64 Game 3: No. 11 Campbell Fighting Camels 69, No. 6 Gardner-Webb Bulldogs 79
Quarterfinals: March 4 Game 4: No. 8 Longwood 78, No. 1 High Point Panthers 89 Game 5: No. 5 Liberty Flames 49, No. 4 UNC Asheville Bulldogs 80 Game 6: No. 10 Presbyterian 53, No. 2 Winthrop Eagles 67 Game 7: No. 6 Gardner-Webb 69, No. 3 Coastal Carolina Chanticleers 65
Semifinals: March 5 Game 8: No. 4 UNC Asheville 80, No. 1 High Point 69 Game 9: No. 6 Gardner-Webb 69, No. 2 Winthrop 82
Championship: March 6 Game 10: No. 4 UNC Asheville 77, No. 2 Winthrop 68
Top of page
Big Ten Conference
Indianapolis: Mar. 9-13 (Big Ten )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Michigan State
First Round: March 9 Game 1: No. 13 Minnesota Golden Gophers 52, No. 12 Illinois Fighting Illini 85 Game 2: No. 14 Rutgers Scarlet Knights 72, No. 11 Nebraska Cornhuskers 89
Second Round: March 10 Game 3: No. 9 Northwestern Wildcats 70, No. 8 Michigan Wolverines 72 Game 4: No. 12 Illinois 68, No. 5 Iowa Hawkeyes 66 Game 5: No. 10 Penn State Nittany Lions 75, No. 7 Ohio State Buckeyes 79 Game 6: No. 11 Nebraska 70, No. 6 Wisconsin Badgers 58
Quarterfinals: March 11 Game 7: No. 8 Michigan 72, No. 1 Indiana Hoosiers 69 Game 8: No. 12 Illinois 58, No. 4 Purdue Boilermakers 89 Game 9: No. 7 Ohio State 54, No. 2 Michigan State Spartans 81 Game 10: No. 11 Nebraska 86, No. 3 Maryland Terrapins 97
Semifinals: March 12 Game 11: No. 8 Michigan 59, No. 4 Purdue 76 Game 12: No. 3 Maryland 61, No. 2 Michigan State 64
Championship: March 13 Game 13: No. 4 Purdue 62, No. 2 Michigan State 66
Top of page
Big West Conference
Anaheim: March 10-12
Note: Cal State Northridge self-imposed a postseason ban.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Hawai'i
Quarterfinals: March 10 Game 1: No. 5 UC Davis Aggies 61, No. 4 UC Santa Barbara Gauchos 87 Game 2: No. 8 Cal State Fullerton Titans 44, No. 1 Hawai'i Rainbow Warriors 75 Game 3: No. 7 Cal Poly Mustangs 64, No. 2 UC Irvine Anteaters 84 Game 4: No. 6 UC Riverside Highlanders 74, No. 3 Long Beach State 49ers 82
Semifinals: March 11 Game 5: No. 4 UC Santa Barbara 76, No. 1 Hawai'i 88 Game 6: No. 3 Long Beach State 77, No. 2 UC Irvine 72
Championship: March 12 Game 7: No. 3 Long Beach State 60, No. 1 Hawai'i 64
Top of page
Colonial Athletic Association
Baltimore: March 4-7 (CAA )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
UNC Wilmington
Opening Round: March 4 Game 1: No. 9 Drexel Dragons 57, No. 8 Elon Phoenix 56 Game 2: No. 10 Delaware Fighting Blue Hens 63, No. 7 College of Charleston Cougars 67
Quarterfinals: March 5 Game 3: No. 9 Drexel 67, No. 1 Hofstra Pride 80 Game 4: No. 5 William & Mary Tribe 79, No. 4 James Madison Dukes 64 Game 5: No. 7 College of Charleston 64, No. 2 UNC Wilmington Seahawks 66 Game 6: No. 6 Northeastern Huskies 71, No. 3 Towson Tigers 60
Semifinals: March 6 Game 7: No. 5 William & Mary 67, No. 1 Hofstra 70 Game 8: No. 6 Northeastern 70, No. 2 UNC Wilmington 73
Championship: March 7 Game 9: No. 2 UNC Wilmington 80, No. 1 Hofstra 73 (OT)
Top of page
Conference USA
Birmingham: March 8-12 (C-USA ) Note: Southern Mississippi self-imposed a postseason ban.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Middle Tennessee
First Round: March 8 Game 1: No. 13 UTSA Roadrunners 58, No. 12 FAU Owls 82
Second Round: March 9 Game 2: No. 9 North Texas Mean Green 76,. No. 8 Western Kentucky Hilltoppers 84 Game 3: No. 12 FAU 46, No. 5 Old Dominion Monarchs 72 Game 4: No. 10 Rice Owls 69, No. 7 Charlotte 49ers 79 Game 5: No. 11 FIU Golden Panthers 77, No. 6 UTEP Miners 85
Quarterfinals: March 10 Game 6: No. 8 Western Kentucky 88, No. 1 UAB Blazers 77 Game 7: No. 5 Old Dominion 68, No. 4 Louisiana Tech Bulldogs 52 Game 8: No. 7 Charlotte 61, No. 2 Middle Tennessee Blue Raiders 79 Game 9: No. 6 UTEP 85, No. 3 Marshall Thundering Herd 87
Semifinals: March 11 Game 10: No. 8 Western Kentucky 77, No. 5 Old Dominion 89 Game 11: No. 3 Marshall 90, No. 2 Middle Tennessee 99
Championship: March 12 Game 12: No. 5 Old Dominion 53, No. 2 Middle Tennessee 55
Top of page
Horizon League
Detroit: March 5-8 (Horizon League ) Note: Northern Kentucky, new to the conference from the Atlantic Sun, is ineligible for the NCAA Tournament as it is in the final year of its transition to Division I, but will participate.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Green Bay
Opening Round: March 5 Game 1: No. 9 Cleveland State Vikings 53, No. 4 Green Bay Phoenix 65 Game 2: No. 8 Northern Kentucky Norse 69, No. 5 Milwaukee Panthers 86 Game 3: No. 10 UIC Flames 43, No. 3 Wright State Raiders 74 Game 4: No. 7 Youngstown State Penguins 79, No. 6 Detroit Titans 92
Quarterfinals: March 6 Game 5: No. 5 Milwaukee 61, No. 4 Green Bay 70 Game 6: No. 6 Detroit 72, No. 3 Wright State 82
Semifinals: March 7 Game 7: No. 4 Green Bay 99, No. 1 Valparaiso Crusaders 92 (OT) Game 8: No. 3 Wright State 59, No. 2 Oakland Golden Grizzlies 55
Championship: March 8 Game 9: No. 4 Green Bay 78, No. 3 Wright State 69
Top of page
Ivy League
None
Schedule
AUTO BID WINNER
Yale
The Ivy League awards its auto bid to the regular season champion. If two or more teams are tied, one or more single-game play-offs are held.
Top of page
Metro Atlantic Athletic Conference
Albany: March 3-7 (MAAC )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Iona
First Round: March 3 Game 1: No. 9 Quinnipiac Bobcats 57, No. 8 Rider Broncs 60 Game 2: No. 10 Niagara Purple Eagles 97, No. 7 Canisius Golden Griffins 102 (3OT) Game 3: No. 11 Marist Red Foxes 63, No. 6 Manhattan Jaspers 81
Quarterfinals: March 4 Game 4: No. 8 Rider 48, No. 1 Monmouth Hawks 59 Game 5: No. 7 Canisius 55, No. 2 Iona Gaels 73
Quarterfinals: March 5 Game 6: No. 6 Manhattan 76, No. 3 Siena Saints 89 Game 7: No. 5 Fairfield Stags 64, No. 4 Saint Peter's Peacocks 55
Semifinals: March 6 Game 8: No. 5 Fairfield 63, No. 1 Monmouth 76 Game 9: No. 3 Siena 70, No. 2 Iona 81
Championship: March 7 Game 10: No. 2 Iona 79, No. 1 Monmouth 76
Top of page
Mid-American Conference
Higher seeds: March 7 Cleveland: March 10-12 (MAC )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Buffalo
Opening Round: March 7 Game 1: No. 9 Toledo Rockets 60, No. 8 Eastern Michigan Eagles 69 Game 2: No. 12 Bowling Green Falcons 70, No. 5 Kent State Golden Flashes 69 Game 3: No. 10 Western Michigan Broncos 50, No. 7 Northern Illinois Huskies 56 Game 4: No. 11 Miami (Ohio) RedHawks 49, No. 6 Ball State Cardinals 47
Quarterfinals: March 10 Game 5: No. 8 Eastern Michigan 63, No. 1 Akron Zips 65 Game 6: No. 12 Bowling Green 62, No. 4 Central Michigan Chippewas 59 Game 7: No. 7 Northern Illinois 62, No. 2 Ohio Bobcats 79 Game 8: No. 11 Miami (Ohio) 81, No. 3 Buffalo Bulls 94
Semifinals: March 11 Game 9: No. 12 Bowling Green 66, No. 1 Akron 80 Game 10: No. 3 Buffalo 88, No. 2 Ohio 74
Championship: March 12 Game 11: No. 3 Buffalo 64, No. 1 Akron 61
Top of page
Mid-Eastern Athletic Conference
Norfolk, Va.: March 7-12 (MEAC ) Note: Florida A&M is ineligible due to APR issues.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Hampton
Opening Round: March 7 Game 4: No. 12 Delaware State Hornets 58, No. 5 Savannah State Tigers 63 Game 5: No. 11 Coppin State Eagles 98, No. 6 North Carolina A&T Aggies 91 (2OT)
Opening Round: March 8 Game 8: No. 9 Morgan State Bears 65, No. 8 UMES Hawks 58 Game 9: No. 10 Howard Bison 66, No. 7 North Carolina Central Eagles 68
Quarterfinals: March 9 Game 12: No. 9 Morgan State 81, No. 1 Hampton Pirates 83 Game 13: No. 7 North Carolina Central 47, No. 2 Norfolk State Spartans 66
Quarterfinals: March 10 Game 16: No. 11 Coppin State 80, No. 3 South Carolina State Bulldogs 90 Game 17: No. 5 Savannah State 57, No. 4 Bethune-Cookman Wildcats 50
Semifinals: March 11 Game 20: No. 5 Savannah State 55, No. 1 Hampton 89 Game 21: No. 3 South Carolina State 66, No. 2 Norfolk State 65
Championship: March 12 Game 22: No. 3 South Carolina State 69, No. 1 Hampton 81
Top of page
Missouri Valley Conference
St. Louis: March 3-6 (Arch Madness )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
UNI
Opening Round: March 3 Game 1: No. 9 Bradley Braves 66, No. 8 Loyola of Chicago Ramblers 74 Game 2: No. 10 Drake Bulldogs 67, No. 7 Missouri State Bears 69
Quarterfinals: March 4 Game 3: No. 8 Loyola of Chicago 58, No. 1 Wichita State Shockers 66 Game 4: No. 5 Southern Illinois Salukis 60, No. 4 UNI Panthers 66 Game 5: No. 7 Missouri State 56, No. 2 Evansville Purple Aces 66 Game 6: No. 6 Indiana State Sycamores 65, No. 3 Illinois State Redbirds 57
Semifinals: March 5 Game 7: No. 4 UNI 57, No. 1 Wichita State 52 (OT) Game 8: Indiana State 42, No. 2 Evansville 68
Championship: March 6 Game 9: No. 4 UNI 56, No. 2 Evansville 54
Top of page
Mountain West Conference
Las Vegas: March 9-12 (MW )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Fresno State
Opening Round: March 9 Game 1: No. 9 Utah State Aggies 88, No. 8 Wyoming Cowboys 70 Game 2: No. 10 Air Force Falcons 102, No. 7 UNLV Runnin' Rebels 108 (3OT) Game 3: No. 11 San Jose State Spartans 61, No. 6 Colorado State Rams 80
Quarterfinals: March 10 Game 4: No. 9 Utah State 65, No. 1 San Diego State Aztecs 71 Game 5: No. 5 Nevada Wolf Pack 63, No. 4 New Mexico Lobos 62 Game 6: No. 7 UNLV 82, No. 2 Fresno State Bulldogs 95 Game 7: No. 6 Colorado State 88, No. 3 Boise State Broncos 81
Semifinals: March 11 Game 8: No. 5 Nevada 55, No. 1 San Diego State 67 Game 9: No. 6 Colorado State 56, No. 2 Fresno State 64
Championship: March 12 Game 10: No. 2 Fresno State 68, No. 1 San Diego State 63
Top of page
Northeast Conference
Higher seeds: March 2, 5, 8 (NEC )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Fairleigh Dickinson
Quarterfinals: March 2 Game 1: No. 8 Robert Morris Colonials 50, No. 1 Wagner Seahawks 59 Game 2: No. 7 St. Francis (Pa.) Red Flash 72, No. 2 Fairleigh Dickinson Knights 74 Game 3: No. 6 LIU-Brooklyn Blackbirds 84, No. 3 Sacred Heart Pioneers 76 Game 4: No. 5 Mount St. Mary's Mountaineers 60, No. 4 St. Francis-Brooklyn Terriers 51
Semifinals: March 5 Game 5: No. 6 LIU-Brooklyn 65, No. 1 Wagner 81 Game 6: No. 5 Mount St. Mary's 75, No. 2 Fairleigh Dickinson 80
Championship: March 8 Game 7: No. 2 Fairleigh Dickinson 87, No. 1 Wagner 79
Top of page
Ohio Valley Conference
Nashville: March 2-5 (OVC )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Austin Peay
Opening Round: March 2 Game 1: No. 8 Austin Peay Governors 92, No. 5 Tennessee Tech Golden Eagles 72 Game 2: No. 7 Eastern Illinois Panthers 78, No. 6 Murray State Racers 62
Quarterfinals: March 3 Game 3: No. 8 Austin Peay 74, No. 4 Tennessee State Tigers 73 Game 4: No. 6 Murray State 66, No. 3 Morehead State Eagles 75
Semifinals: March 4 Game 5: No. 8 Austin Peay 96, No. 1 Belmont Bruins 97 Game 6: No. 3 Morehead State 70, No. 2 UT Martin Skyhawks 83
Championship: March 5 Game 7: No. 8 Austin Peay 83, No. 2 UT Martin 73
Top of page
Pacific-12 Conference
Las Vegas: March 9-12 (Pac-12 )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Oregon
Opening Round: March 9 Game 1: No. 9 Stanford Cardinal 68, No. 8 Washington Huskies 91 Game 2: No. 12 Washington State Cougars 56, No. 5 Colorado Buffaloes 80 Game 3: No. 10 UCLA Bruins 71, No. 7 USC Trojans 95 Game 4: No. 11 Arizona State Sun Devils 66, No. 6 Oregon State Beavers 75
Quarterfinals: March 10 Game 5: No. 8 Washington 77, No. 1 Oregon Ducks 83 Game 6: No. 5 Colorado 78, No. 4 Arizona Wildcats 82 Game 7: No. 7 USC 72, No. 2 Utah Utes 80 Game 8: No. 6 Oregon State 68, No. 3 California Golden Bears 76
Semifinals: March 11 Game 9: No. 4 Arizona 89, No. 1 Oregon 95 (OT) Game 10: No. 3 California 78, No. 2 Utah 82 (OT)
Championship: March 12 Game 11: No. 2 Utah 57, No. 1 Oregon 88
Top of page
Patriot League
Higher seeds: March 1, 3, 6. 9 (Patriot League )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Holy Cross
Opening Round: March 1 Game 1: No. 9 Holy Cross Crusaders 72, No. 8 Loyola (Md.) Greyhounds 67 Game 2: No. 10 Lafayette Leopards 70, No. 7 Navy Midshipmen 78
Quarterfinals: March 3 Game 3: No. 9 Holy Cross 77, No. 1 Bucknell Bison 72 (2OT) Game 4: No. 5 Colgate Raiders 69, No. 4 Army West Point Black Knights 82 Game 5: No. 6 American University Eagles 69, No. 3 Boston University Terriers 64 Game 6: No. 7 Navy 63, No. 2 Lehigh Mountain Hawks 65
Semifinals: March 6 Game 7: No. 9 Holy Cross 60, No. 4 Army West Point 38 Game 8: No. 6 American 62, No. 2 Lehigh 78
Championship: March 9 Game 9: No. 9 Holy Cross 59, No. 2 Lehigh 56
Top of page
Southeastern Conference
Nashville: March 9-13 (SEC )
Note: Missouri self-imposed a postseason ban and will not compete in either the SEC, NCAA Tournament, or NIT.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Kentucky
First Round: March 9 Game 1: No. 13 Auburn Tigers 59, No. 12 Tennessee Volunteers 97
Second Round: March 10 Game 2: No. 9 Arkansas Razorbacks 61, No. 8 Florida Gators 68 Game 3: No. 12 Tennessee 67, No. 5 Vanderbilt Commodores 65 Game 4: No. 10 Alabama Crimson Tide 81, No. 7 Ole Miss Rebels 73 Game 5: No. 11 Mississippi State Bulldogs 69, No. 6 Georgia Bulldogs 79
Quarterfinals: March 11 Game 6: No. 8 Florida 66, No. 1 Texas A&M Aggies 72 Game 7: No. 12 Tennessee 75, No. 4 LSU Tigers 84 Game 8: No. 10 Alabama 59, No. 2 Kentucky Wildcats 85. Game 9: No. 6 Georgia 65, No. 3 South Carolina Gamecocks 64
Semifinals: March 12 Game 10: No. 4 LSU 38, No. 1 Texas A&M 71 Game 11: No. 6 Georgia 80, No. 2 Kentucky 93
Championship: March 13 Game 12: No. 2 Kentucky 82, No. 1 Texas A&M 77 (OT)
Top of page
Southern Conference
Asheville, N.C.: March 4-7 (SoCon )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Chattanooga
Opening Round: March 4 Game 1: No. 9 VMI Keydets 85, No. 8 Samford Bulldogs 92 (OT) Game 2: No. 10 The Citadel Bulldogs 69, No. 7 Mercer Bears 71
Quarterfinals: March 5 Game 3: No. 8 Samford 54, No. 1 Chattanooga Mocs 59 Game 4: No. 5 Western Carolina Catamounts 88, No. 4 Wofford Terriers 83 (2OT) Game 5: No. 7 Mercer 65, No. 2 ETSU Buccaneers 81 Game 6: No. 6 UNC Greensboro Spartans 64, No. 3 Furman Paladins 80
Semifinals: March 6 Game 7: No. 5 Western Carolina 69, No. 1 Chattanooga 73 Game 8: No. 3 Furman 76, No. 2 ETSU 84
Championship: March 7 Game 9: No. 2 ETSU 67, No. 1 Chattanooga 73
Top of page
Southland Conference
Katy, Texas: March 9-12 (College Basketball Talk ) Note: Central Arkansas is ineligible due to APR issues, while Abilene Christian and Incarnate Word are ineligible for the NCAA Tournament as they transitions toward full Division I membership in 2017-18.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Stephen F. Austin
Opening Round: March 9 Game 1: No. 8 New Orleans Privateers 74, No. 5 Southeastern Louisiana Lions 84 Game 2: No. 7 Nicholls Colonels 94, No. 6 McNeese State Cowboys 90 (2OT)
Quarterfinals: March 10 Game 3: No. 5 Southeastern Louisiana 68, No. 4 Houston Baptist Huskies 73 Game 4: No. 7 Nicholls 59, No. 3 Sam Houston State Bearkats 60
Semifinals: March 11 Game 5: No. 4 Houston Baptist 68, No. 1 Stephen F. Austin Lumberjacks 104 Game 6: No. 3 Sam Houston State 76, No. 2 Texas A&M-Corpus Christi Islanders 79
Championship: March 12 Game 7: No. 2 Texas A&M-Corpus Christi 60, No. 1 Stephen F. Austin 82
Top of page
Southwestern Athletic Conference
Houston: March 8-12 (SWAC ) Note: Alcorn State is ineligible for the title due to APR issues, but is participating.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Southern
Opening Round: March 8 Game 1: No. 10 Grambling State Tigers 73, No. 7 Mississippi Valley State Delta Devils 87 Game 2: No. 9 UAPB Golden Lions 53, No. 8 Alabama A&M Bulldogs 61
Quarterfinals: March 9 Game 3: No. 7 Mississippi Valley State 64, No. 2 Alcorn State Braves 61 Game 4: No. 8 Alabama A&M 69, No. 1 Texas Southern Tigers 77
Quarterfinals: March 10 Game 5: No. 6 Prairie View A&M Panthers 51, No. 3 Jackson State Tigers 69 Game 6: No. 5 Alabama State Hornets 63, No. 4 Southern Jaguars 83
Semifinals: March 11 Game 7: No. 7 Mississippi Valley State 68, No. 3 Jackson State 74 Game 8: No. 4 Southern 81, No. 1 Texas Southern 73
Championship: March 12 Game 9: No. 4 Southern 54, No. 3 Jackson State 53
Top of page
The Summit League
Sioux Falls, S.D.: March 5-8 (Summit League ) Note: Omaha is eligible to participate now that it has completed its transition to Division I; however, it is not clear if all nine members will participate.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
South Dakota State
Quarterfinals: March 5 Game 1: No. 8 South Dakota Coyotes 70, No. 1 Fort Wayne Mastodons 86 Game 2: No. 7 Oral Roberts Golden Eagles 70, No. 2, South Dakota State Jackrabbits 73
Quarterfinals: March 6 Game 3: No. 5 North Dakota State Bison 60,. No. 4 IUPUI Jaguars 45 Game 4: No. 6 Denver Pioneers 78, No. 3 Omaha Mavericks 70
Semifinals: March 7 Game 5: No. 5 North Dakota State 69, No. 1 Fort Wayne 68 Game 6: No. 6 Denver 53, No. 2 South Dakota State 54
Championship: March 8 Game 7 No. 5 North Dakota State 59, No. 2 South Dakota State 67
Top of page
Sun Belt Conference
New Orleans: March 10-13 (Sun Belt )
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Little Rock
Opening Round: March 10 Game 1: No. 8 South Alabama Jaguars 67, No. 5 Georgia Southern Eagles 61 Game 2: No. 7 Texas State Bobcats 63, No. 6 Georgia State Panthers 61
Quarterfinals: March 11 Game 3: No. 8 South Alabama 68, No. 4 UL Lafayette Ragin' Cajuns 90 Game 4: No. 7 Texas State 63, No. 3 UT Arlington Mavericks 72
Semifinals: March 12 Game 5: No. 4 UL Lafayette 65, No. 1 Little Rock Trojans 72 Game 6: No. 3 UT Arlington 71, No. 2 ULM Warhawks 82
Championship: March 13 Game 7: No. 2 ULM 50, No.1 Little Rock 70
Top of page
West Coast Conference
Las Vegas: Mar. 4-5 and 7-8 (WCC ) Note: Pacific self-imposed a postseason ban .
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Gonzaga
Opening Round: March 4 Game 1: No. 9 San Diego Toreros 61, No. 8 Loyola Marymount Lions 64
Quarterfinals: March 5 Game 2: No. 6 Santa Clara Broncos 60, No. 3 BYU Cougars 72 Game 3: No. 5 San Francisco Dons 86, No. 4 Pepperdine Waves 90 Game 4: No. 8 Loyola Marymount 48, No. 1 Saint Mary's Gaels 70 Game 5: No. 7 Portland Pilots 67, No. 2 Gonzaga Bulldogs 92
Semifinals: March 7 Game 6: No. 4 Pepperdine 66, No. 1 Saint Mary's 81 Game 7: No. 3 BYU 84, No. 2 Gonzaga 88
Championship: March 8 Game 8: No. 2 Gonzaga 85, No. 1 Saint Mary's 75
Top of page
Western Athletic Conference
Las Vegas: Mar. 10-12 (Las Vegas Review-Journal , dates tentative) Note: Grand Canyon is ineligible for the NCAA Tournament as it transitions toward full Division I membership in 2017-18.
Schedule (Bracket )
CHAMPION
Cal State Bakersfield
Quarterfinals: March 10 Game 1: No. 5 UMKC Kangaroos 80, No. 4 Utah Valley Wolverines 78 Game 2: No. 7 Chicago State Cougars 57, No. 2 Cal State Bakersfield Roadrunners 79 Game 3: No. 6 UTRGV Vaqueros 52, No. 3 Seattle Redhawks 75
Semifinals: March 11 Game 4: No. 5 UMKC 64, No. 1 New Mexico State Aggies 78 Game 5: No. 3 Seattle 47, No. 2 Cal State Bakersfield 72
Championship: March 12 Game 6: No. 2 Cal State Bakersfield 57, No. 1 New Mexico State 54
Top of page