Quick Menu
Non-Bracketed Events
Teams Not In An Exempt Event
Conference Challenges | Neutral-Site Showcases | Non-Exempt Tournaments
Bracketed Events
|
Nov. 17-18, 20: Lake Buena Vista, Fla. (Primer, Bracket)
|
Quarterfinals 11/17
|
Clemson Tigers (ACC) vs. Davidson Wildcats (A 10), 11 a.m. (ESPNU) Xavier Musketeers (Big East) vs. Missouri Tigers (SEC), approx. 1:30 p.m. (ESPNU) Northern Iowa Panthers (MVC) vs. Arizona State Sun Devils (Pac-12), 4:30 p.m. (ESPNU) Tulane Green Wave (American) vs. Oklahoma Sooners (Big 12), approx. 7 p.m. (ESPNU)
|
Semifinals 11/18
|
Clemson vs. Xavier, approx. 2 p.m. (ESPNU) Northern Iowa vs. Oklahoma, approx. 7:30 p.m. (ESPNU)
|
Consolation Semifinals 11/18
|
Davidson vs. Missouri, 11:30 a.m. (ESPNU) Arizona State vs. Tulane, 5 p.m. (ESPNU)
|
Finals 11/20
|
7th/8th Place: Missouri vs. Tulane, 12 p.m. (ESPN3) 5th/6th Place: Davidson vs. Arizona State, approx. 2:30 p.m. (ESPNU) 3rd/4th Place: Clemson vs. Oklahoma, approx. 5 p.m. (ESPNU) Championship: Xavier vs. Northern Iowa, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)
|
Non-Bracketed Games
|
Nov. 26 Northern Iowa at Xavier, 12 p.m. (FS1/FS2/FSN) (ESPN Events)
Top of page
|
|
Nov. 17-18, 20: Charleston, S.C. (Primer, Bracket)
|
Quarterfinals 11/17
|
Western Michigan Broncos (MAC) vs. Villanova Wildcats (Big East), 11:30 a.m. (ESPN2) Wake Forest Demon Deacons (ACC) vs. UTEP Miners (C-USA), approx. 2 p.m. (ESPN3) Mississippi State Bulldogs (SEC) vs. UCF Knights (American), 5 p.m. (ESPN2) Boise State Broncos (MW) at College of Charleston Cougars (CAA), approx. 7:30 p.m. (ESPN3)
|
Semifinals 11/18
|
Villanova vs. Wake Forest, 1:30 p.m. (ESPN2) UCF at College of Charleston, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)
|
Consolation Semifinals 11/18
|
Western Michigan vs. UTEP, approx. 4 p.m. (ESPN3) Mississippi State vs. Boise State, 7 p.m. (ESPN3)
|
Finals 11/20
|
7th/8th Place: Western Michigan vs. Boise State, 1:30 p.m. (ESPN3) 5th/6th Place: UTEP vs. Mississippi State, approx. 4 p.m. (ESPN3) 3rd/4th Place: Wake Forest at College of Charleston, 7 p.m. (ESPNU) Championship: Villanova vs. UCF, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)
|
Non-Bracketed Games
|
Nov. 23 College of Charleston at Villanova, 7 p.m. (FS1) (ESPN Events)
Top of page
|
|
New York: Nov. 17-18; Subregional at Indianapolis: Nov. 18-19 (Primer, Schedule)
|
Hosts' Semifinals 11/17
|
Pittsburgh Panthers (ACC) vs. SMU Mustangs (American), 7 p.m. (ESPN2) Michigan Wolverines (Big Ten) vs. Marquette Golden Eagles (Big East), approx. 9:30 p.m. (ESPN2)
|
Visitors' Semifinals 11/18
|
Gardner-Webb Bulldogs (Big South) vs. Eastern Michigan Eagles (MAC), 11 a.m. Howard Bison (MEAC) at IUPUI Jaguars (Summit), 2 p.m. (ESPN3)
|
Hosts' Finals 11/18
|
Pittsburgh vs. Marquette, 4:30 p.m. (ESPN2) SMU vs. Michigan, approx. 7 p.m. (ESPN2)
|
Visitors' Finals 11/19
|
Gardner-Webb vs. Howard, 11 a.m. Eastern Michigan at IUPUI, approx. 1:30 p.m. (ESPN3)
|
On-Campus Games 11/11-14, 22
|
Nov. 11 Eastern Michigan at Pittsburgh, 7 p.m. (ACC Network Extra) Gardner-Webb at SMU, 8 p.m. (ESPN3) Howard at Michigan, 9 p.m. (BTN Plus)
Nov. 13 IUPUI at Michigan, 12 p.m. (ESPNU) Eastern Michigan at SMU, 2 p.m. (ESPN3)
Nov. 14 Gardner-Webb at Pittsburgh, 7 p.m. (ACC Network Extra) Howard at Marquette, 8:30 p.m. (FS1)
Nov. 22 IUPUI at Marquette, 7:30 p.m. (FS1)
Top of page
|
|
Nov. 18-21: St. Thomas, V.I. (Primer, Bracket)
|
Quarterfinals 11/18
|
Loyola (Chicago) Ramblers (Horizon) vs. Saint Joseph's Hawks (A 10), 12:30 p.m. Oral Roberts Golden Eagles (Summit) vs. Ole Miss Rebels (SEC), approx. 3 p.m. (CBSSN) Montana Grizzlies (Big Sky) vs. North Carolina State Wolfpack (ACC), 6 p.m. (CBSSN) Washington State Cougars (Pac-12) vs. Creighton Bluejays (Big East), approx. 8:30 p.m.
|
Semifinals 11/20
|
Saint Joseph's vs. Ole Miss, 6 p.m. (CBSSN) North Carolina State vs. Creighton, approx. 8:30 p.m. (CBSSN)
|
Consolation Semifinals 11/19
|
Loyola (Chicago) vs. Oral Roberts, 3:30 p.m. (streaming at FloHoops.com ($)) Montana vs. Washington State, approx. 6 p.m. (streaming at FloHoops.com ($))
|
Finals 11/21
|
7th/8th Place: Oral Roberts vs. Montana, 12:30 p.m. (streaming at FloHoops.com ($)) 4th/6th Place: Loyola (Chicago) vs. Washington State, approx. 3 p.m. (streaming at FloHoops.com ($)) 3rd/5th Place: Saint Joseph's vs. North Carolina State, 6 p.m. (CBSSN) Championship: Ole Miss vs. Creighton, approx. 8:30 p.m. (CBSSN)
|
Non-Bracketed Games
|
Nov. 24 Montana at Ole Miss, 4 p.m. (SEC Network+) (Ole Miss)
Nov. 26 Loyola at N.C. State, 4 p.m. (ACC Network Extra) (Loyola)
Dec. 17 Oral Roberts at Creighton, 8 p.m. (FS2) (Creighton)
Top of page
|
|
Nov. 19-20: Uncasville, Conn. (Primer, Release)
|
Naismith Bracket Semifinals 11/19
|
Duke Blue Devils (ACC) vs. Penn State Nittany Lions (Big Ten), 12:30 p.m. (ESPN3) Cincinnati Bearcats (American) vs. Rhode Island Rams (A 10), approx. 3 p.m. (ESPN3)
|
Springfield Bracket Day 1 11/19
|
Marist Red Foxes (MAAC) vs. Brown Bears (Ivy), 5:30 p.m. (ESPN3) Grand Canyon Antelopes (WAC) vs. Albany Great Danes (AE), approx. 8 p.m. (ESPN3)
|
Naismith Bracket Finals 11/20
|
Consolation: Penn State vs. Cincinnati, approx. 3:30 p.m. (ESPN2) Championship: Duke vs. Rhode Island, 1 p.m. (ESPN)
|
Springfield Bracket Day 2 11/20
|
Marist vs. Grand Canyon, 6 p.m. (ESPN3) Brown vs. Albany, approx. 8:30 p.m. (ESPN3)
|
On-Campus Games 11/11-16
|
Nov. 11 Marist at Duke, 7 p.m. (ACC Network Extra) Albany at Penn State, 7 p.m. (ESPN3) Brown at Cincinnati, 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 12 Grand Canyon at Duke, 5:30 p.m. (ACC RSNs/ESPN3)
Nov. 14 Albany at Cincinnati, 7 p.m. (ESPNU) Marist at Rhode Island, 7 p.m.
Nov. 15 Grand Canyon at Penn State, 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 16 Brown at Rhode Island, 7 p.m. (Atlantic10.com)
Top of page
|
|
Nov. 21-23: Estero, Fla. (Primer, Bracket)
|
Quarterfinals 11/21
|
Vermont Catamounts (AE) vs. Wofford Terriers (SoCon), 11 a.m. (BD Global on YouTube) Hofstra Pride (CAA) vs. Bradley Braves (MVC), approx. 1:30 p.m. (BD Global on YouTube) Kent State Golden Flashes (MAC) vs. South Dakota Coyotes (Summit), 5 p.m. (BD Global on YouTube) Houston Cougars (American) vs. George Mason Patriots (A 10), approx. 7:30 p.m. (BD Global on YouTube)
|
Semifinals 11/22
|
Vermont vs. Hofstra, 5 p.m. (BD Global on YouTube) South Dakota vs. Houston, approx. 7:30 p.m. (BD Global on YouTube)
|
Consolation Semifinals 11/22
|
Wofford vs. Bradley, 11 a.m. (BD Global on YouTube) Kent State vs. George Mason, approx. 1:30 p.m. (BD Global on YouTube)
|
Finals 11/23
|
7th/8th place: Wofford vs. Kent State, 11 a.m. (BD Global on YouTube) 5th/6th place: Bradley vs. George Mason, approx. 1:30 p.m. (BD Global on YouTube) 3rd/4th place: Hofstra vs. South Dakota, 5 p.m. (BD Global on YouTube) Championship: Vermont vs. Houston, approx. 7:30 p.m. (BD Global on YouTube)
|
Non-Bracketed Games
|
Nov. 11 Illinois-Springfield Prairie Stars (DII, GLVC) at Bradley, 8 p.m. (ESPN3) (Bradley)
Nov. 15 Lebanon Valley Dutchmen (DIII, MAC Commonwealth) at George Mason, 7 p.m. (George Mason)
Nov. 16 Angelo State Rams (DII, LSC) at Houston, 8 p.m. (Houston)
Note: Houston's updated schedule (11/11) indicates that they've switched this game to an exhibition. Thanks to Joseph Duarte of the Houston Chronicle for sending me this info.
Nov. 17 Doane Tigers (NAIA, GPAC) at South Dakota, 8 p.m. (South Dakota)
Nov. 18 Hiram Terriers (DIII, NCAC) at Kent State, 7 p.m. (Kent State)
Nov. 19 Lyndon State Hornets (DIII, NAC) at Vermont, 1 p.m. (Vermont)
Nov. 25 Medaille Mavericks (DIII, AMCC) at Hofstra, 4 p.m. (CAA.tv) (Hofstra)
Top of page
|
|
Nov. 21-23: Lahaina, Hawai'i; Nov. 19-20: Maui on the Mainland at West Point, N.Y. (Primer, Bracket)
|
Quarterfinals 11/21
|
Tennessee Volunteers (SEC) vs. Wisconsin Badgers (Big Ten), 2:30 p.m. (ESPN2) Georgetown Hoyas (Big East) vs. Oregon Ducks (Pac-12), approx. 5 p.m. (ESPN2) Oklahoma State Cowboys (Big 12) vs. Connecticut Huskies (American), 9 p.m. (ESPNU) North Carolina Tar Heels (ACC) vs. Chaminade Silverswords (DII, PacWest), approx. 11:30 p.m. (ESPN2)
|
Semifinals 11/22
|
Wisconsin vs. Georgetown, 8:15 p.m. (ESPN2) Oklahoma State vs. North Carolina, approx. 10:45 p.m. (ESPN)
|
Consolation Semifinals 11/22
|
Tennessee vs. Oregon, 1:30 p.m. (ESPN2) Connecticut vs. Chaminade, approx. 4 p.m. (ESPN2)
|
Finals 11/23
|
7th/8th Place: Tennessee vs. Chaminade, 2:15 p.m. (ESPNU) 5th/6th Place: Oregon vs. Connecticut, approx. 4:45 p.m. (ESPN2) 3rd/4th Place: Georgetown vs. Oklahoma State, 7:30 p.m. (ESPN2) Championship: Wisconsin vs. North Carolina, approx. 10 p.m. (ESPN2)
|
On-Campus Games 11/11-17
|
Nov. 11 Chattanooga at Tennessee, 7 p.m. (SEC Network+) Central Arkansas at Wisconsin, 8 p.m. (BTN Plus) Army West Point at Oregon, 11 p.m. (Pac-12 Network Oregon)
Nov. 13 Chattanooga at North Carolina, 4 p.m. (ESPN2)
Nov. 14 Central Arkansas at Oklahoma State, 8 p.m. (FS Southwest+/FCS Pacific)
Nov. 17 Arkansas State at Georgetown, 6:30 p.m. (FS1)
|
Mainland Semifinals 11/19
|
Arkansas State Red Wolves (Sun Belt) at Army West Point Black Knights (Patriot), 6 p.m. (Patriot League Network) (Army) Chattanooga Mocs (SoCon) vs. Central Arkansas Bears (Southland), approx. 8:30 p.m.
|
Mainland Finals 11/20
|
Arkansas State vs.Chattanooga, 12 p.m. Central Arkansas at Army West Point, approx. 2:30 p.m. (Patriot League Network)
Top of page
|
|
Nov. 21-22: Brooklyn; Nov. 21-22: Subregional at Cheney, Wash. (Primer, Schedule)
|
Hosts' Semifinals 11/21
|
Notre Dame Fighting Irish (ACC) vs. Colorado Buffaloes (Pac-12), 7 p.m. (ESPN2) Texas Longhorns (Big 12) vs. Northwestern Wildcats (Big Ten), 9:30 p.m. (ESPN3/Longhorn Network)
|
Visitors' Semifinals 11/21
|
ULM Warhawks (Sun Belt) vs. Seattle Redhawks (WAC), 6:30 p.m. Bryant Bulldogs (NEC) at Eastern Washington Eagles (Big Sky), approx. 9 p.m. (Watch Big Sky)
|
Hosts' Finals 11/22
|
Consolation: Colorado vs. Texas, 3:30 p.m. (ESPNU) Championship: Notre Dame vs. Northwestern, approx. 6 p.m. (ESPN2)
|
Visitors' Finals 11/22
|
ULMvs. Bryant, 6:30 p.m. Seattle at Eastern Washington, approx. 9 p.m. (Watch Big Sky)
|
On-Campus Games 11/12-17, 25
|
Nov. 12 Bryant at Notre Dame, 12 p.m. (ACC Network Extra)
Nov. 14 ULM at Texas, 8 p.m. (Longhorn Network) Eastern Washington at Northwestern, 9 p.m. (BTN) Seattle at Colorado, 9 p.m. (Pac-12 Network National and Mountain)
Nov. 16 Seattle at Notre Dame, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Nov. 17 Eastern Washington at Texas, 8 p.m. (Longhorn Network) ULM at Colorado, 9 p.m. (Pac-12 Network Mountain)
Nov. 25 Bryant at Northwestern, 2 p.m. (BTN Plus)
Top of page
|
|
Nov. 21, 23: Las Vegas (Primer, Schedule)
|
Heavyweight Semifinals 11/21
|
Saint Louis Billikens (A 10) vs. BYU Cougars (WCC), 9:30 p.m. (BD Global on YouTube) Alabama Crimson Tide (SEC) vs. Valparaiso Crusaders (Horizon), approx. 12 a.m. 11/22 (BD Global on YouTube)
|
Middleweight Games 11/21
|
Ball State Cardinals (MAC) vs. Coppin State Eagles (MEAC), 3:30 p.m. (BD Global on YouTube) Coastal Carolina Chanticleers (Sun Belt) vs. Southern Utah Thunderbirds (Big Sky), approx. 6 p.m. (BD Global on YouTube)
|
Heavyweight Finals 11/23
|
Consolation: Saint Louis vs. Alabama, 9:30 p.m. (BD Global on YouTube) Championship: BYU vs. Valparaiso, approx. 12 a.m. 11/24 (ESPN2)
|
Middleweight Game 11/23
|
Ball State vs. Southern Utah, 3:30 p.m. (BD Global on YouTube) |
On-Campus Games 11/11-19
|
Nov. 11 Ball State at Saint Louis, 8 p.m. (FS Midwest) Southern Utah at Valparaiso, 8 p.m. (ESPN3) Coastal Carolina at Alabama, 9 p.m. (SEC Network+)
Nov. 14 Coppin State at Valparaiso, 8 p.m. (ESPN3) Southern Utah at Saint Louis, 8 p.m. (FS Midwest/FCS Atlantic)
Nov. 16 Coppin State at Coastal Carolina, 7 p.m. (Chanticleer Sports Network)
Nov. 17 Coppin State at BYU, 9 p.m. (BYU TV)
Nov. 18 Ball State at Alabama, 9 p.m. (SEC Network)
Nov. 19 Coastal Carolina at BYU, TBA (BYU TV)
Top of page
|
|
Nov. 21-22: Kansas City, Mo. (Primer, Schedule)
|
Hosts' Semifinals 11/21
|
George Washington Colonials (A 10) vs. Georgia Bulldogs (SEC), 7 p.m. (ESPNU) UAB Blazers (C-USA) vs. Kansas Jayhawks (Big 12), approx. 9:30 p.m. (ESPN2)
|
Hosts' Finals 11/22
|
Consolation: George Washington vs. UAB, 7:30 p.m. (ESPN3) Championship: Georgia vs. Kansas, approx. 10 p.m. (ESPN2)
|
Subregional Games 11/20-23
|
Nov. 20 Siena Saints (MAAC) at UNC Asheville Bulldogs (Big South), 2 p.m.
Nov. 22 UNC Asheville at Furman Paladins (SoCon), 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 23 UAPB Golden Lions (SWAC) at Siena, 7 p.m.
|
On-Campus Games 11/11-18, 25
|
Nov. 11 UAPB at UAB, 8 p.m. (UAB stream ($))
Nov. 14 UNC Asheville at Georgia, 7 p.m. (SEC Network+) Furman at UAB, 8 p.m. (UAB stream ($)) Ecceslia Royals (NCCAA) at UAPB, 8 p.m. (UAPB)
Nov. 15 Siena at George Washington, 7 p.m. (RaiseHigh.tv)
Nov. 17 Furman at Georgia, 7 p.m (SEC Network) UAPB at George Washington, 7 p.m. (RaiseHigh.tv)
Nov. 18 Siena at Kansas, 8 p.m. (Jayhawk Sports Network)
Nov. 25 UNC Asheville at Kansas, 8 p.m. (Jayhawk Sports Network)
Top of page
|
|
Nov. 22-23: Cancun, Mexico (Primer, Bracket)
|
Riviera Division Semifinals 11/22
|
Texas Tech Red Raiders (Big 12) vs. Auburn Tigers (SEC), 6 p.m. (CBSSN) Purdue Boilermakers (Big Ten) vs. Utah State Aggies (MW), approx. 8:30 pm. (CBSSN)
|
Mayan Division Semifinals 11/22
|
NJIT Highlanders (A-Sun) vs. Georgia State Panthers (Sun Belt), 12:30 p.m. (Triple Crown Sports on YouTube) Idaho State Bengals (Big Sky) vs. Eastern Kentucky Colonels (OVC), approx. 3 p.m. (Triple Crown Sports on YouTube)
|
Riviera Division Finals 11/23
|
Consolation: Texas Tech vs. Utah State, 6 p.m. (CBSSN) Championship: Auburn vs. Purdue, approx. 8:30 p.m. (CBSSN)
|
Mayan Division Finals 11/23
|
Consolation: NJIT vs. Idaho State, 12:30 p.m. (Triple Crown Sports on YouTube) Championship: Georgia State vs. Eastern Kentucky, approx. 3 p.m. (Triple Crown Sports on YouTube)
|
On-Campus Games 11/14-19, 26
|
Nov. 14 NJIT at Utah State, 8 p.m. (MWN) Georgia State at Auburn, 9 p.m. (SEC Network)
Nov. 17 Eastern Kentucky at Auburn, 9 p.m. (SEC Network)
Nov. 18 Georgia State at Purdue, 7 p.m. (BTN)
Nov. 19 Eastern Kentucky at Texas Tech, 2 p.m. (FS Southwest/FCS Central) Idaho State at Utah State, 9 p.m. (MWN)
Nov. 26 NJIT at Purdue, 12 or 3:30 p.m. (ESPN3) Idaho State at Texas Tech, 3 p.m. (FS Southwest/FCS Central)
Top of page
|
|
Nov. 23-25: Paradise Island, Bahamas; Nov. 23-25: Subregional at Fort Myers, Fla. (Primer, Bracket)
|
Quarterfinals 11/23
|
VCU Rams (A 10) vs. Baylor Bears (Big 12), approx. 2:30 p.m. (ESPN2) Michigan State Spartans (Big Ten) vs. St. John's Red Storm (Big East), 7 p.m. (AXS) Wichita State Shockers (MVC) vs. LSU Tigers (SEC), 12 p.m. (ESPN2) Louisville Cardinals (ACC) vs. Old Dominion Monarchs (C-USA), approx. 9:30 p.m. (AXS)
|
Semifinals 11/24
|
Baylor vs. Michigan State, 12 p.m. (ESPN) Wichita State vs. Louisville, 2:30 p.m. (ESPN)
|
Consolation Semifinals 11/24
|
VCU vs. St. John's, 7 p.m. (AXS) LSU vs. Old Dominion, approx. 9:30 p.m (AXS)
|
Finals 11/25
|
7th/8th place: Old Dominion vs. St. John's, approx. 9:30 p.m. (AXS) 5th/6th place, LSU vs. VCU, 7 p.m. (AXS) 3rd/4th place: Wichita State vs. Michigan State, 1 p.m. (ESPN2) Championship: Louisville vs. Baylor, approx. 3:30 p.m. (ESPN)
|
Mainland Subregional 11/23-25
|
Nov. 23 Binghamton Bearcats (AE) at FGCU Eagles (A-Sun), 7 p.m. (ESPN3) (FGCU)
Nov. 24 Long Beach State 49ers (Big West) vs. Binghamton, 7 p.m.
Nov. 25 Long Beach State at FGCU, 8 p.m. (ESPN3)
|
On-Campus Games 11/13-20
|
Nov. 13 Long Beach State at Wichita State, 8 p.m. (Cox-Kansas/ESPN3) (Wichita State)
Nov. 14 Binghamton at St. John's, 6:30 p.m. (FS1) (St. John's)
Nov. 17 Long Beach State at Louisville, 4 p.m. (ACC Network Extra) (Louisville)
Nov. 18 Binghamton at VCU, 7 p.m. (VCU) FGCU at Baylor, 8 p.m. (FS Southwest/FCS Central)
Nov. 20 FGCU at Michigan State, 7 p.m. (BTN)
Top of page
|
|
Nov. 23-26: Anchorage (Primer, Bracket)
|
Quarterfinals 11/23-24
|
Nov. 23 (CBSSN/GCI) Buffalo Bulls (MAC) at Alaska Anchorage Seawolves (DII, GNAC), 11 p.m. Oakland Golden Grizzlies (Horizon) vs. Nevada Wolf Pack (MW), approx. 1:30 a.m. 11/24
Nov. 24 (CBSSN/GCI) UC Davis Aggies (Big West) vs. Weber State Wildcats (Big Sky), 9:30 p.m. Drake Bulldogs (MVC) vs. Iona Gaels (MAAC), approx. 12 a.m. 11/15
|
Semifinals 11/25
|
Buffalo vs. Nevada, 9:30 p.m. (CBSSN delayed/GCI) UC Davis vs. Drake, approx. 12 a.m. 11/26 (CBSSN delayed/GCI)
|
Consolation Semifinals 11/25
|
Oakland at Alaska Anchorage, 4 p.m. (GCI) Weber State vs, Iona, approx. 6:30 p.m. (GCI)
|
Finals 11/26
|
7th/8th Place: Drake at Alaska Anchorage, 4 p.m. (GCI) 4th/6th Place: Oakland vs. UC Davis, approx. 6:30 p.m. (GCI) 3rd/5th Place: Buffalo vs. Weber State, 9:30 p.m. (GCI) Championship: Nevada vs. Iona, approx. 12 a.m. 11/27 (CBSSN/GCI)
|
Non-Bracketed Games
|
Nov. 17 Nazareth Golden Flyers (DIII, Empire 8) at Buffalo, 7 p.m. (ESPN3) (Buffalo) Holy Names Hawks (DII, PacWest) at UC Davis, 10 p.m. (UC Davis)
Nov. 18 Goshen Leafs (NAIA, Crossroads League) at Oakland, 7 p.m. (ESPN3) (Oakland)
Nov. 20 Iona at Nevada, 8 p.m. (MWN)
Top of page
|
|
Nov. 24-25, 27: Lake Buena Vista, Fla. (Primer, Bracket)
|
Quarterfinals 11/24
|
Indiana State Sycamores (MVC) vs. Iowa State Cyclones (Big 12), 12:30 p.m. (ESPN2) Stanford Cardinal (Pac-12) vs. Miami Hurricanes (ACC), approx. 3 p.m. (ESPN2) Gonzaga Bulldogs (WCC) vs. Quinnipiac Bobcats (MAAC), 6:30 p.m. (ESPN2) Seton Hall Pirates (Big East) vs. Florida Gators (SEC), approx. 9 p.m. (ESPN2)
|
Semifinals 11/25
|
Iowa State vs. Miami, 11 a.m. (ESPN2) Gonzaga vs. Florida, approx. 10 p.m. (ESPNU)
|
Consolation Semifinals 11/25
|
Indiana State vs. Stanford, approx. 1:30 p.m. (ESPN3) Seton Hall vs. Quinnipiac, 7:30 p.m. (ESPNU)
|
Finals 11/27
|
7th/8th Place: Indiana State vs. Quinnipiac, 11 a.m. (ESPNU) Championship: Iowa State vs. Gonzaga, approx. 1:30 p.m. (ESPN) 3rd/4th Place: Miami vs. Florida, 4:30 p.m. (ESPN2) 5th/6th Place: Stanford vs. Seton Hall, approx. 7 p.m. (ESPNU)
|
Non-Bracketed Games
|
Nov. 21 Belmont Bruins (OVC) vs. Florida at Tampa, 7 p.m. (SEC Network) (Florida)
Top of page
|
|
Nov. 24-25: Brooklyn (Primer, Bracket)
|
Semifinals 11/24
|
Temple Owls (American) vs. Florida State Seminoles (ACC), 12:30 p.m. (ESPNU) Illinois Fighting Illini (Big Ten) vs. West Virginia Mountaineers (Big 12), approx. 3 p.m. (ESPNU)
|
Finals 11/25
|
Consolation: Florida State vs. Illinois, 12:30 p.m. (ESPNU) Championship: Temple vs. West Virginia, approx. 3 p.m. (ESPN2)
|
On-Campus Games 11/14-28
|
Nov. 14 New Hampshire Wildcats (AE) at Temple, 8 p.m. (ESPN3)
Nov. 15 Winthrop Eagles (Big South) at Manhattan Jaspers (MAAC), 8:45 a.m. (ESPN2)
Nov. 18 Winthrop at Florida State, 7 p.m. (ACC Network Extra) Detroit Titans (Horizon) at Illinois, 8 p.m. (ESPN3)
Nov. 20 Manhattan at Temple, 2 p.m. (ESPN3) New Hampshire at West Virginia, 2 p.m. (ROOT Sports Pittsburgh) Detroit at Florida State, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Nov. 21 Winthrop at Illinois, 8 p.m. (ESPN3)
Nov. 23 Detroit at New Hampshire, 2 p.m. (Detroit)
Nov. 26 Manhattan at Detroit, 2 p.m. (ESPN3)
Nov. 27 New Hampshire at Winthrop, 2 p.m. (Winthrop)
Nov. 28 Manhattan at West Virginia, 7 p.m. (ROOT Sports Pittsburgh)
Top of page
|
|
Nov. 24-25: Fullerton, Calif.; Nov. 27: Anaheim, Calif. (Primer, Bracket ET, Bracket PT)
|
Quarterfinals 11/24
|
Texas A&M Aggies (SEC) vs. CSUN Matadors (Big West), 2 p.m. (ESPN3) New Mexico Lobos (MW) vs. Virginia Tech Hokies (ACC), approx. 4:30 p.m. (ESPN) Dayton Flyers (A 10) vs. Nebraska Cornhuskers (Big Ten), 8:30 p.m. (ESPNU) Portland Pilots (WCC) vs. UCLA Bruins (Pac-12), approx. 11 p.m. (ESPN2)
|
Semifinals 11/25
|
Texas A&M vs. Virginia Tech, approx. 5:30 p.m. (ESPN2) Nebraska vs. UCLA, approx. 12 a.m. 11/26 (ESPN2)
|
Consolation Semifinals 11/25
|
New Mexico vs. CSUN, 3 p.m. (ESPNU) Dayton vs. Portland, 9:30 p.m. (ESPN3)
|
Finals 11/27
|
5th/6th Place: New Mexico vs. Dayton, 2 p.m. (ESPNU) 3rd/4th Place: Virginia Tech vs. Nebraska, approx. 4:30 p.m. (ESPNU) Championship: Texas A&M vs. UCLA, 8:30 p.m. (ESPN) 7th/8th Place: CSUN vs. Portland, approx. 11 p.m. (ESPNU)
|
Non-Bracketed Games
|
Nov. 13 CSUN at UCLA, 9 p.m. (Pac-12 Network LA) (ESPN Events)
Top of page
|
|
Nov. 24-25: Las Vegas (Primer)
|
Hosts' Semifinals 11/24
|
Vanderbilt Commodores (SEC) vs. Butler Bulldogs (Big East), 8 p.m. (FS1) (Vanderbilt) Arizona Wildcats (Pac-12) vs. Santa Clara Broncos (WCC), approx. 10:30 p.m. (FS1)
|
Visitors' Semifinals 11/24
|
Bucknell Bison (Patriot) vs. Norfolk State Spartans (MEAC), 2:30 p.m. (Norfolk State) Sacred Heart Pioneers (NEC) vs. Northern Colorado Bears (Big Sky), approx. 5 p.m.
|
Hosts' Finals 11/25
|
Consolation: Vanderbilt vs. Santa Clara, 8 p.m. (FS1) Championship: Butler vs. Arizona, approx. 10:30 p.m. (FS1)
|
Visitors' Finals 11/25
|
Consolation: Norfolk State vs. Sacred Heart, 2:30 p.m. Championship: Bucknell vs. Northern Colorado, approx. 5 p.m.
|
On-Campus Games 11/18-21
|
Nov. 18 Norfolk State at Vanderbilt, 8 p.m. (SEC Network+) Sacred Heart at Arizona, 10 p.m. (Pac-12 Network National and Arizona)
Nov. 19 Bucknell at Butler, 1 p.m. (FSN) Northern Colorado at Santa Clara, 10 p.m. (TheW.tv)
Nov. 21 Norfolk State at Butler, 6:30 p.m. (FS1) Bucknell at Vanderbilt, 9 p.m. (SEC Network) Northern Colorado at Arizona, 9 p.m. (Pac-12 Network National and Arizona) Sacred Heart at Santa Clara, 10 p.m. (TheW.tv)
Top of page
|
|
Nov. 25-26: Niceville, Fla. (Primer, Schedule)
|
Hosts' Semifinals 11/25
|
Virginia Cavaliers (ACC) vs. Iowa Hawkeyes (Big Ten), 7 p.m. (CBSSN) Memphis Tigers (American) vs. Providence Friars (Big East), approx. 9:30 p.m. (CBSSN)
|
Visitors' Semifinals 11/25
|
Savannah State Tigers (MEAC) vs. St. Francis-Brooklyn Terriers (NEC), 12 p.m. (Emerald Coast TV on YouTube) Grambling State Tigers (SWAC) vs. UTRGV Vaqueros (WAC), approx. 2:30 p.m. (Emerald Coast TV on YouTube)
|
Hosts' Finals 11/26
|
Consolation: Iowa vs. Memphis, approx. 4 p.m. (Emerald Coast TV on YouTube) Championship: Providence vs. Virginia, 7 p.m. (CBSSN)
|
Visitors' Finals 11/26
|
Consolation: Grambling State vs. Savannah State, 11 a.m. (Emerald Coast TV on YouTube) Championship: St. Francis-Brooklyn vs. UTRGV, approx. 1:30 p.m. (Emerald Coast TV on YouTube)
|
On-Campus Games 11/13-22
|
Nov. 13 Savannah State at Iowa, 3:30 p.m. (BTN Plus)
Nov. 14 UTRGV at Memphis, 8:30 p.m. (ESPN3)
Nov. 15 St. Francis-Brooklyn at Virginia, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Nov. 19 Grambling State at Providence, 12 p.m. (FS2) Savannah State at Memphis, 12 p.m. (ESPN3)
Nov. 20 UTRGV at Iowa, 5:30 p.m. (BTN Plus)
Nov. 21 St. Francis-Brooklyn at Providence, 8:30 p.m. (FS1)
Nov. 22 Grambling State at Virginia, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Top of page
|
|
Nov. 25-26: Brooklyn; Nov. 25-26: Subregional at Towson, Md. (Primer)
|
Hosts' Semifinals 11/25
|
Kansas State Wildcats (Big 12) vs. Boston College Eagles (ACC), 7 p.m. (ASN) Maryland Terrapins (Big Ten) vs. Richmond Spiders (A 10), approx. 9:30 p.m (ASN)
|
Visitors' Semifinals 11/25
|
Stony Brook Seawolves (AE) at Towson Tigers (CAA), 5 p.m. (CAA.tv) (Towson) Hampton Pirates (MEAC) vs. Robert Morris Colonials (NEC), approx. 7:30 p.m. (Robert Morris)
|
Hosts' Finals 11/26
|
Consolation: Boston College vs. Richmond, 7 p.m. (ASN) Championship: Kansas State vs. Maryland, approx. 9:30 p.m. (ASN)
|
Visitors' Finals 11/26
|
Consolation: Hampton vs. Stony Brook, 5 p.m. Championship: Robert Morris at Towson, approx. 7:30 p.m. (CAA.tv)
|
On-Campus Games 11/20, 22
|
Nov. 20 Stony Brook at Boston College, 1 p.m. (ACC Network Extra) Towson at Maryland, 2 p.m. (ESPN3) Robert Morris at Richmond, 2 p.m.(CSN Mid-Atlantic Plus) Hampton at Kansas State, 6 p.m. (FS Kansas City/ESPN3)
Nov. 22 Hampton at Richmond, 12 p.m. (CSN Mid-Atlantic Plus) Stony Brook at Maryland, 7 p.m. (BTN) Towson at Boston College, 7 p.m. (ACC Network Extra) Robert Morris at Kansas State, 8 p.m. (FS Kansas City/ESPN3)
Top of page
|
|
Nov. 25-26: Savannah, Ga. (Primer)
|
Hosts' Semifinals 11/25
|
Mercer Bears (SoCon) vs. East Carolina Pirates (American), 5 p.m. Akron Zips (MAC) vs. Air Force Falcons (MW), approx. 7:30 p.m.
|
Visitors' Day 1 11/25
|
Radford Highlanders (Big South) vs. Stetson Hatters (A-Sun), 12 p.m. Georgia Southern Eagles (Sun Belt) vs. Florida A&M Rattlers (MEAC), approx. 2:30 p.m.
|
Hosts' Finals 11/26
|
Consolation: East Carolina vs. Air Force, 5 p.m. Championship,: Mercer vs. Akron, approx. 7:30 p.m.
|
Visitors' Day 2 11/26
|
Stetson vs. Florida A&M, 12 p.m. Radford vs. Georgia Southern, approx. 2:30 p.m.
|
On-Campus Games 11/20, 22
|
Nov. 20 Stetson at East Carolina, 1 p.m. (ESPN3) Georgia Southern at Mercer, 2 p.m. (ESPN3) (Mercer) Florida A&M at Air Force, 4 p.m. (MWN) Radford at Akron, 7 p.m. (stream) (Akron)
Nov. 22 Florida A&M at East Carolina, 7 p.m. (ESPN3) Radford at Mercer, 7 p.m. (ESPN3) Georgia Southern at Akron, 7 p.m. (stream) Stetson at Air Force, 9 p.m. (MWN)
Top of page
|
Global Sports Classic
|
Nov. 25-26: Las Vegas (Primer)
|
Hosts' Semifinals 11/25
|
Washington Huskies (Pac-12) vs. Western Kentucky Hilltoppers (C-USA), 8 p.m. (MWN) TCU Horned Frogs (Big 12) at UNLV Runnin' Rebels (MW), approx. 10:30 p.m. (MWN)
|
Visitors' Semifinals 11/25
|
Jacksonville State Gamecocks (OVC) vs. Cal State Fullerton Titans (Big West), 2 p.m. (CSUF) Alabama State Hornets (SWAC) vs. Northern Arizona Lumberjacks (Big Sky), approx. 4:30 p.m.
|
Hosts' Finals 11/26
|
Consolation: Western Kentucky at UNLV, 8 p.m. (MWN) Championship: Washington vs. TCU, approx. 10:30 p.m. (MWN)
|
Visitors' Finals 11/26
|
Consolation: Cal State Fullerton vs. Alabama State, 2 p.m. Championship: Jacksonville State vs. Northern Arizona, approx. 4:30 p.m.
|
On-Campus Games 11/12-22
|
Nov. 12 Alabama State at Western Kentucky, 8 p.m. (WKUSports.tv) (WKU)
Nov. 14 Alabama State at TCU, 9 p.m. (FS Southwest+)
Nov. 16 Jacksonville State at Western Kentucky, 9 p.m. (WKUSports.tv)
Nov. 17 Cal State Fullerton at Washington, 11 p.m. (Pac-12 Network Washington) (Washington)
Nov. 18 Jacksonville State at TCU, 7 p.m. (FS Southwest+)
Nov. 19 Cal State Fullerton at UNLV, 10 p.m. (MWN)
Nov. 20 Northern Arizona at Washington, 8 p.m. (Pac-12 Network National and Washington)
Nov. 22 Northern Arizona at UNLV, 10 p.m. (MWN)
Top of page
|
|
Dec. 22-23: Las Vegas (Primer)
|
Hosts' Semifinals 12/22
|
DePaul Blue Demons (Big East) vs. Wyoming Cowboys (MW), 8:30 p.m. (FS1) (DePaul) Missouri State Bears (MVC) vs. USC Trojans (Pac-12), approx. 11 p.m. (FS1)
|
Visitors' Semifinals 12/22
|
Southeast Missouri Redhawks (OVC) vs. Chicago State Cougars (WAC), 3 p.m. (SEMO) Cornell Big Red (Ivy) vs. Troy Trojans (Sun Belt), approx. 5:30 p.m.
|
Hosts' Finals 12/23
|
Consolation: DePaul vs. Missouri State, 8:30 p.m. (FS1) Championship: Wyoming vs. USC, approx. 11 p.m. (FS1)
|
Visitors' Finals 12/23
|
Consolation: Southeast Missouri vs. Cornell, 3 p.m. Championship: Chicago State vs. Troy, approx. 5:30 p.m.
|
On-Campus Games 12/17, 19
|
Dec. 17 Chicago State at DePaul, 2 p.m. (FS1) Southeast Missouri at Missouri State, 6 p.m. (ESPN3) Cornell at Wyoming, 6 p.m. (MWN) Troy at USC, 10:30 p.m. (Pac-12 Networks)
Dec. 19 Southeast Missouri at DePaul, 9 p.m. (FS1) Troy at Wyoming, 9 p.m. (MWN) Chicago State at Missouri State, 9:30 p.m. (ESPN3) Cornell at USC, 10:30 p.m. (Pac-12 Networks)
Top of page
|
|
Dec. 22-23, 25: Honolulu (Primer, Bracket ET, Bracket HT)
|
Quarterfinals 12/22
|
Tulsa Golden Hurricane (American) vs. Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland), 4:30 p.m. (ESPNU) San Diego State Aztecs (MW) vs. Southern Mississippi Golden Eagles (C-USA), approx. 7 p.m. (ESPN2) San Francisco Dons (WCC) vs. Utah Utes (Pac-12), 11 p.m. (ESPNU) Illinois State Redbirds (MVC) at Hawai'i Rainbow Warriors (Big West), approx. 1:30 a.m. 12/23 (ESPN2)
|
Semifinals 12/23
|
Top half: Tulsa vs. San Diego State, 4:30 p.m. (ESPN2) Bottom half: San Francisco vs. Illinois State, 10 p.m. (ESPN2)
|
Consolation Semifinals 12/23
|
Top half: Stephen F. Austin vs. Southern Mississippi, approx. 7 p.m. (ESPN3) Bottom half: Utah at Hawai'i, approx. 12:30 a.m. 12/24 (ESPNU)
|
Finals 12/25
|
5th/6th Place: Stephen F. Austin vs. Utah, 12:30 p.m. (ESPNU) 5th/6th Place: Southern Mississippi at Hawai'i, approx. 3 p.m. (ESPNU) 3rd/4th Place: Tulsa vs. Illinois State, 6 p.m. (ESPN2) Championship: San Diego State vs. San Francisco, approx. 8:30 p.m. (ESPN2)
|
Non-Bracketed Games
|
Dec. 7 Illinois State at Tulsa, 8 p.m. (ESPN3) (Tulsa)
Top of page
|
Non-Bracketed Events
Primer for Round-Robin Tournaments
Primer for Other Non-Bracketed MTEs
Global Sports Shootout
|
Nov. 11-25: campus sites (Georgia Tech)
|
Participants (5)
|
Georgia Tech Yellow Jackets (ACC) Ohio Bobcats (MAC) Sam Houston State Bearkats (Southland) Southern Jaguars (SWAC) Tennessee Tech Golden Eagles (OVC)
|
Schedule
|
Nov. 11 Tennessee Tech at Georgia Tech, 8 p.m. (ACC Network Extra) (Georgia Tech)
Nov. 12 Southern at Ohio, 2 p.m. (ESPN3) (Ohio)
Nov. 14 Southern at Georgia Tech, 7:30 p.m. (ACC Network Extra) Sam Houston State at Ohio, 8 p.m. (Sam Houston State)
Nov. 17 Southern at Sam Houston State, 7:30 p.m.
Nov. 18 Ohio at Georgia Tech, 8 p.m. (ACC Network Extra)
Nov. 20 Sam Houston State at Tennessee Tech, 3 p.m. (Tennessee Tech)
Nov. 22 Sam Houston State at Georgia Tech, 7:30 p.m. (ACC Network Extra) Tennessee Tech at Southern, 8 p.m. (Southern)
Nov. 25 Tennessee Tech at Ohio, 7 p.m.
Top of page
|
Orange Express Showcase
|
Nov. 11-25: campus sites (Oregon State)
|
Participants (5)
|
Fresno State Bulldogs (MW) Lamar Cardinals (Southland) Oregon State Beavers (Pac-12) Prairie View A&M Panthers (SWAC) UTSA Roadrunners (C-USA)
|
Schedule
|
Nov. 11 Prairie View A&M at Oregon State, 9 p.m. (Pac-12 Network Oregon) (Oregon State) UTSA at Fresno State, 10 p.m. (MWN) (Fresno State)
Nov. 13 UTSA at Oregon State, 5 p.m. (Pac-12 Network National and Oregon)
Nov. 14 Prairie View A&M at Fresno State, 10 p.m. (MWN)
Nov. 16 Lamar at Oregon State, 9 p.m. (Pac-12 Networks)
Nov. 19 Lamar at Fresno State, 2 p.m. (MWN) Prairie View A&M at UTSA, 8 p.m. (UTSA)
Nov. 22 UTSA at Lamar, 7 p.m. (ESPN3) (Lamar)
Nov. 25 Lamar at Prairie View A&M, 5 p.m. Fresno State at Oregon State, 9 p.m. (Pac-12 Networks)
Top of page
|
Outrigger Hotels Rainbow Classic
|
Nov. 11-14: Honolulu (Hawai'i)
|
Participants (4)
|
FAU Owls (C-USA) Hawai'i Rainbow Warriors (Big West) SIU Edwardsville Cougars (OVC) Texas State Bobcats (Sun Belt)
|
Schedule
|
Nov. 11 Texas State vs. FAU at Iolani School, 10 p.m. SIU Edwardsville at Hawai'i, 2 a.m. 11/12 (OC Sports)
Nov. 13 FAU vs. SIU Edwardsville, 7:30 p.m. Texas State at Hawai'i, approx. 10 p.m. (OC Sports)
Nov. 14 SIU Edwardsville vs. Texas State, 11 p.m. FAU at Hawai'i, 4:15 a.m. 11/15 (ESPN2)
Top of page
|
Global Sports Invitational
|
Nov. 12-25: campus sites
|
Participants (5)
|
Jackson State Tigers (SWAC) Marshall Thundering Herd (C-USA) N.C. Central Eagles (MEAC) Ohio State Buckeyes (Big Ten) Western Carolina Catamounts (SoCon)
|
Schedule
|
Nov. 12 N.C. Central at Marshall, 12 p.m. (Marshall)
Nov. 14 N.C. Central at Ohio State, 9 p.m. (ESPNU) (Ohio State)
Nov. 16 N.C. Central at Western Carolina, 7:30 p.m. (Western Carolina)
Nov. 18 Jackson State at N.C. Central, 8 p.m. (N.C. Central)
Nov. 19 Western Carolina at Marshall, 5 p.m.
Nov. 21 Jackson State at Marshall, 7 p.m. Western Carolina at Ohio State, 7 p.m. (BTN)
Nov. 23 Jackson State at Ohio State, 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 25 Marshall at Ohio State, 7 p.m. (BTN)
Nov. 26 Western Carolina at Jackson State, 7 p.m.
Top of page
|
Bluegrass Showcase
|
Nov. 13-25: campus sites (Kentucky)
|
Participants (5)
|
Canisius Golden Griffins (MAAC) Cleveland State Vikings (Horizon) Duquesne Dukes (A 10) Kentucky Wildcats (SEC) UT Martin Skyhawks (OVC)
|
Schedule
|
Nov. 13 Canisius at Kentucky, 6 p.m. (ESPN2) (Kentucky)
Nov. 15 Canisius at Cleveland State, 7 p.m. (ESPN3) (Cleveland State)
Nov. 18 Canisius at Duquesne, 7 p.m. (Duquesne) Cleveland State at UT Martin, 8 p.m. (UT Martin)
Nov. 20 Duquesne at Kentucky, 9 p.m. (ESPN)
Nov. 21 UT Martin at Canisius, 7 p.m. (ESPN3) (Canisius)
Nov. 23 Cleveland State at Kentucky, 1 p.m. (SEC Network) UT Martin at Duquesne, 7 p.m. (Atlantic10.com)
Nov. 25 UT Martin at Kentucky, 7 p.m. (SEC Network)
Nov. 27 Cleveland State at Duquesne, 2 p.m. (Atlantic10.com)
Top of page
|
Hardwood Showcase
|
Nov. 13-27: campus sites
|
Participants (6)
|
Delaware State Hornets (MEAC) James Madison Dukes (CAA) UL Lafayette Ragin' Cajuns (Sun Belt) Montana State Bobcats (Big Sky) Rice Owls (C-USA) Texas Southern Tigers (SWAC)
|
Schedule
|
Nov. 13 Rice at James Madison, 2 p.m. (JMU) Texas Southern at Delaware State, 2 p.m. (Delaware State)
Nov. 14 UL Lafayette at Montana State, 9 p.m. (Watch Big Sky) (UL Lafayette)
Nov. 16 Texas Southern at Rice, 8 p.m. (Rice)
Nov. 18 James Madison at Montana State, 9 p.m. (Watch Big Sky) (Montana State)
Nov. 21 Texas Southern at James Madison, 7 p.m. (CAA.tv) Montana State at Rice, 8 p.m. Delaware State at UL Lafayette, 8 p.m.
Nov. 23 UL Lafayette at James Madison, 4 p.m. (CAA.tv) Delaware State at Rice, 8 p.m.
Nov. 26 Delaware State at Montana State, 4 p.m. (Watch Big Sky)
Nov. 27 Texas Southern at UL Lafayette, 5 p.m.
Top of page
|
|
Nov. 13-22: campus sites; Nov. 25-27: Worcester, Mass.; Nov. 26: Brooklyn
|
Participants (5)
|
Holy Cross Crusaders (Patriot) Monmouth Hawks (MAAC) South Carolina Gamecocks (SEC) South Carolina State Bulldogs (MEAC) Syracuse Orange (ACC)
|
Schedule
|
Nov. 13 Holy Cross at South Carolina, 6 p.m. (SEC Network) (Holy Cross)
Nov. 15 Monmouth at South Carolina, 6:30 p.m. (SEC Network+) (Monmouth) Holy Cross at Syracuse, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Nov. 18 South Carolina State at South Carolina, 6:30 p.m. (SEC Network+) (S.C. State) Monmouth at Syracuse, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Nov. 22 South Carolina State at Syracuse, 7 p.m. (ACC Network Extra)
Nov. 25 South Carolina State at Holy Cross, 1 p.m. (Patriot League Network)
Nov. 26 South Carolina vs. Syracuse at Brooklyn, 2 p.m. (ASN/ESPN3) South Carolina State vs. Monmouth at Holy Cross, 1 p.m.
Nov. 27 Monmouth at Holy Cross, 12 p.m. (Patriot League Network)
Top of page
|
Scarlet Knight Showcase
|
Nov. 13-25: campus sites (Rutgers)
|
Participants (5)
|
Drexel Dragons (CAA) Hartford Hawks (AE) Niagara Purple Eagles (MAAC) North Texas Mean Green (C-USA) Rutgers Scarlet Knights (Big Ten)
|
Schedule
|
Nov. 13 Drexel at Rutgers, 4 p.m. (BTN) (Rutgers)
Nov. 15 Niagara at Hartford, 6:30 a.m. (ESPN2) (Hartford)
Nov. 18 Hartford at Drexel, 7 p.m. (CAA.tv)
Nov. 20 Niagara at Rutgers, 12 p.m. (BTN) Drexel at North Texas, 2 p.m.
Nov. 23 Drexel at Niagara, 7 p.m. (Niagara) North Texas at Rutgers, 7:30 p.m. (BTN Plus)
Nov. 25 Hartford at Rutgers, 1 p.m. (ESPN3) Niagara at North Texas, 8 p.m.
Nov. 27 Hartford at North Texas, 2 p.m.
Top of page
|
Golden Gopher Showcase
|
Nov. 14-28: campus sites
|
Participants (5+2)
|
Arkansas Razorbacks (SEC) Minnesota Golden Gophers (Big Ten) Mount St. Mary's Mountaineers (NEC) Southern Illinois Salukis (MVC) UT Arlington Mavericks (Sun Belt)
Single-Game Participants Missouri Southern State Lions (DII, MIAA) (Southern Illinois) St. Francis (Ill.) Fighting Saints (NAIA, CCAC) (UT Arlington)
|
Schedule
|
Nov. 14 UT Arlington at Minnesota, 8 p.m. (BTN Plus) (Minnesota) Southern Illinois at Arkansas, 8 p.m. (SEC Network+) (Arkansas)
Nov. 16 Mount St. Mary's at Minnesota, 8 p.m. (BTN Plus) Missouri Southern State at Southern Illinois, 8 p.m. (ESPN3)
Nov. 18 UT Arlington at Arkansas, 8 p.m. (SEC Network+)
Nov. 21 Mount St. Mary's at Southern Illinois, 8 p.m. (ESPN3) St. Francis (Ill.) at UT Arlington, 8 p.m.
Nov. 22 Arkansas at Minnesota, 8 p.m. (ESPN3)
Nov. 23 Mount St. Mary's at UT Arlington, 8 p.m.
Nov. 25 Southern Illinois at Minnesota, 8 p.m. (BTN Plus)
Nov. 28 Mount St. Mary's at Arkansas, 8 p.m. (SEC Network+)
Top of page
|
San Diego Classic
|
Nov. 14-26: campus sites; Nov. 25-27 Birmingham, Ala.
|
Participants (5)
|
Bethune Cookman Wildcats (MEAC) New Mexico State Aggies (WAC) Nicholls State Colonels (Southland) Samford Bulldogs (SoCon) San Diego Toreros (WCC)
|
Schedule
|
Nov. 14 Samford at San Diego, 10 p.m. (TheW.tv) (Samford)
Nov. 16 Samford at New Mexico State, 9 p.m. (NMSU)
Nov. 20 Bethune Cookman at New Mexico State, 5 p.m. (Bethune Cookman) Nicholls State at San Diego, 5 p.m. (TheW.tv) (San Diego)
Nov. 22 Nicholls State at New Mexico State, 9 p.m. Bethune Cookman at San Diego, 10 p.m. (TheW.tv)
Nov. 25 Bethune Cookman vs. Nicholls State at Samford, 3 p.m.
Nov. 26 Bethune Cookman at Samford, TBA New Mexico State at San Diego, 5 p.m. (TheW.tv)
Nov. 27 Nicholls State at Samford, TBA
Top of page
|
California Bears Classic
|
Nov. 16-Dec. 3: campus sites
|
Participants (6+2)
|
Alcorn State Braves (SWAC) California Golden Bears (Pac-12) Colorado State Rams (MW) Louisiana Tech Bulldogs (C-USA) Maryland-Eastern Shore Fighting Hawks (MEAC) Southeastern Louisiana Lions (Southland)
Single-Game Participants Blue Mountain Toppers (NAIA, SSAC) (Alcorn State) Central Penn Knights (USCAA) (UMES) Fort Lewis Skyhawks (DII, RMAC) (Colorado State)
|
Schedule
|
Nov. 16 Fort Lewis at Colorado State, 9 p.m. (MWN) (Colorado State)
Nov. 22 Blue Mountain at Alcorn State, 8 p.m. (Alcorn State)
Nov. 23 Maryland-Eastern Shore at Colorado State, 2 p.m. (MWN)
Nov. 25 Southeastern Louisiana at Colorado State, 4 p.m. (MWN)
Nov. 27 Alcorn State at Colorado State, 4 p.m. (MWN) Maryland-Eastern Shore at Louisiana Tech, 5 p.m. (Louisiana Tech) Southeastern Louisiana at California, 8 p.m. (Pac-12 Network National and Bay Area) (Cal)
Nov. 30 Maryland-Eastern Shore at Southeastern Louisiana, 8 p.m. (SE LA) Louisiana Tech at California, 9 p.m. (Pac-12 Network Bay Area)
Dec. 3 Alcorn State at California, 4 p.m. (Pac-12 Networks) Southeastern Louisiana at Louisiana Tech, 7 p.m.
Dec. 5 Central Penn at Maryland-Eastern Shore, 7 p.m. Alcorn State at Louisiana Tech, 7:30 p.m.
Top of page
|
High Point University Classic
|
Nov. 18-20: High Point, N.C.; Nov. 13, 22, 25: campus sites (High Point)
|
Participants (4+3)
|
High Point Panthers (Big South) Navy Midshipmen (Patriot) North Dakota State Bison (Summit) UNC Greensboro Spartans (SoCon)
Single-Game Participants Belmont Abbey Crusaders (DII, Conference Carolinas) (UNCG) Waldorf Warriors (NAIA, North Star) (NDSU) Washington College Shoremen (DIII, Centennial) (Navy)
|
Schedule
|
Nov. 13 Washington College at Navy, 2 p.m.
Nov. 18 Navy vs. North Dakota State, 4 p.m. (BigSouthSports.com) (Navy) UNCG at High Point, 7 p.m. (BigSouthSports.com)
Nov. 19 Navy at High Point, 4 p.m. (BigSouthSports.com) North Dakota State vs. UNCG, 7 p.m. (BigSouthSports.com) (UNCG)
Nov. 20 North Dakota State at High Point, 12:30 p.m. (BigSouthSports.com) UNCG vs. Navy, 3:30 p.m. (BigSouthSports.com)
Nov. 22 Waldorf at North Dakota State, 9 p.m.
Nov. 25 Belmont Abbey at UNCG, 2 p.m. (SoCon Digitai Network)
Top of page
|
Red Diamond Roundball Classic
|
Nov. 18-20: Mobile, Ala.; Nov. 14, 22: campus sites
|
Participants (4+2)
|
FIU Panthers (C-USA) Jacksonville Dolphins (A-Sun) South Alabama Jaguars (Sun Belt) Youngstown State Penguins (Horizon)
Single-Game Participants Blue Mountain Toppers (NAIA, SSAC) (South Alabama) Westminster Titans (DIII, PAC) (YSU)
|
Schedule
|
Nov. 14 Blue Mountain at South Alabama, 8 p.m.
Nov. 18 Youngstown State vs. Jacksonville, 5:30 p.m. FIU at South Alabama, approx. 8 p.m.
Nov. 19 Jacksonville vs. FIU, 12:30 p.m. Youngstown State at South Alabama, approx. 3 p.m.
Nov. 20 FIU vs. Youngstown State, 1:30 p.m. Jacksonville at South Alabama, approx. 4 p.m.
Nov. 22 Westminster at Youngstown State, 7 p.m. (ESPN3)
Top of page
|
Fordham Showcase
|
Nov. 18-20: The Bronx, N.Y.; Nov. 14, 15: campus sites (Fordham)
|
Participants (4+3)
|
Fairleigh Dickinson Knights (NEC) Fordham Rams (A 10) Lipscomb Bisons (A-Sun) Saint Peter's Peacocks (MAAC)
Single-Game Participants FDU Florham Devils (DIII, MAC) (FDU) NYIT Bears (DII, ECC) (Fordham) Piedmont Lions (DIII, USA South) (Lipscomb)
|
Schedule
|
Nov. 14 NYIT at Fordham, 7 p.m.
Nov. 15 FDU Florham at Fairleigh Dickinson, 7 p.m. Piedmont at Lipscomb, 7:30 p.m.
Nov. 18 Fairleigh Dickinson at Fordham, 6 p.m. (Atlantic10.com) Saint Peter's vs. Lipscomb, approx. 8:30 p.m. (Lipscomb)
Nov. 19 Saint Peter's at Fordham, 3 p.m. (Atlantic10.com) Fairleigh Dickinson vs. Lipscomb, approx. 5:30 p.m. (FDU)
Nov. 20 Saint Peter's vs. Fairleigh Dickinson, 1 p.m. Lipscomb at Fordham, approx. 3:30 p.m. (Atlantic10.com)
Top of page
|
Tarkett Sports Classic
|
Nov 18-20: Oxford, Ohio; Nov. 11: campus sites (Miami U.)
|
Participants (4+2)
|
Austin Peay Governors (OVC) Delaware Blue Hens (CAA) Miami University RedHawks (MAC) Northern Kentucky Norse (Horizon)
Single-Game Participants Earlham Quakers (DIII, HCAC) (NKU) Goldey-Beacom Lightning (DII, CACC) (Delaware) Muskingum Fighting Muskies (DIII, OAC) (Miami U.)
|
Schedule
|
Nov. 11 Muskingum at Miami U., 1 p.m. (ESPN3) Goldey-Beacom at Delaware, 7 p.m.
Nov. 18 Austin Peay vs. Northern Kentucky, 5 p.m. Delaware at Miami U., approx. 7:30 p.m. (ESPN3)
Nov. 19 Northern Kentucky vs. Delaware, 1:30 p.m. Austin Peay at Miami U., approx. 4 p.m. (ESPN3)
Nov. 20 Delaware vs. Austin Peay, 12 p.m. Northern Kentucky at Miami U., approx. 2:30 p.m. (ESPN3)
Top of page
|
Steve Wright Classic
|
Nov. 18-21: Boston; Nov. 11: campus sites (Boston U.)
|
Participants (4+1)
|
Boston University Terriers (Patriot) LIU Brooklyn Blackbirds (NEC) Maine Black Bears (AE) Northeastern Huskies (CAA)
Single-Game Participants John Jay Bloodhounds (DIII, CUNYAC) (LIU)
|
Schedule
|
Nov. 11 John Jay at LIU Brooklyn, 7 p.m.
Nov. 18 Northeastern at Boston U., 6 p.m. (Patriot League Network)
Nov. 19 Maine at Boston U., 4 p.m. (Patriot League Network) Northeastern vs. LIU Brooklyn, approx. 6:30 p.m.
Nov. 20 Maine vs. Northeastern, 2 p.m. LIU Brooklyn at Boston U., approx. 4:30 p.m. (Patriot League Network)
Nov. 21 LIU Brooklyn vs. Maine, 3 p.m.
Top of page
|
Indiana Classic
|
Nov. 16-29: campus sites; Nov. 22: Fort Wayne, Ind. (Indiana)
|
Participants (5+2)
|
Indiana Hoosiers (Big Ten) Fort Wayne Mastodons (Summit) Liberty Flames (Big South) UMass Lowell River Hawks (AE) Mississippi Valley State Delta Devils (SWAC)
Single-Game Participants Central Penn Knights (USCAA) (Liberty) Siena Heights Saints (NAIA, WHAC) (Fort Wayne)
|
Schedule
|
Nov. 16 UMass Lowell at Indiana, 7 p.m. (BTN) (Indiana)
Nov. 19 Liberty at Indiana, 7 p.m. (BTN Plus) UMass Lowell at Fort Wayne, 7 p.m. (Fort Wayne)
Nov. 21 UMass Lowell at Liberty, 6 p.m. (Liberty)
Nov. 22 UMass Lowell vs. Mississippi Valley State at Liberty, 6 p.m. (Flames Sports Network/MASN/ESPN3) Indiana at Fort Wayne, 9 p.m. (BTN) (Fort Wayne)
Nov. 23 Mississippi Valley State at Liberty, 2 p.m. (Flames Sports Network/MASN/ESPN3) (Liberty)
Nov. 26 Mississippi Valley State at Fort Wayne, 1:30 p.m.
Nov. 27 Mississippi Valley State at Indiana, 5 p.m. (ESPN3)
Nov. 28 Siena Heights at Fort Wayne, 7 p.m.
Nov. 29 Central Penn at Liberty, 7 p.m. (BigSouthSports.com)
Top of page
|
Bill Frack Tournament
|
Nov. 19-21: Bowling Green, Ohio; Nov. 25, 29: campus sites (Bowling Green)
|
Participants (4+2)
|
Bowling Green Falcons (MAC) Green Bay Phoenix (Horizon) Murray State Racers (OVC) UMKC Kangaroos (WAC)
Single-Game Participants Arkansas Monticello Boll Weevils (DII, GAC) (UMKC) Notre Dame College (Ohio) Falcons (DII, MEC) (Bowling Green)
|
Schedule
|
Nov. 19 UMKC at Bowling Green, 4 p.m. (ESPN3) Murray State vs. Green Bay, 7 p.m.
Nov. 20 UMKC vs. Murray State, 4 p.m. Green Bay at Bowling Green, approx. 6:30 p.m. (ESPN3)
Nov. 21 Green Bay vs. UMKC, 4 p.m. Murray State at Bowling Green, 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 25 Arkansas Monticello at UMKC, 8:30 p.m.
Nov. 29 Notre Dame College at Bowling Green, 7 p.m.
Top of page
|
|
Nov. 21-23: Cedar Park, Texas; Nov. 11, 12, 17: campus sites (Schedule)
|
Participants (4+3)
|
Central Michigan Chippewas (MAC) Little Rock Trojans (Sun Belt) Pepperdine Waves (WCC) St. Bonaventure Bonnies (A 10)
Single-Game Participants Central Baptist Mustangs (NAIA, AMC) (Little Rock) IU Kokomo Cougars (NAIA, RSC) (CMU) LIfe Pacific Warriors (NCCAA) (Pepperdine)
|
Schedule
|
Nov. 11 IU Kokomo at Central Michigan, 7 p.m.
Nov. 12 Central Baptist at Little Rock, 4 p.m.
Nov. 17 Life Pacific at Pepperdine, 10 p.m.
Nov. 21 St. Bonaventure vs. Little Rock, 6 p.m. (BD Global on YouTube) Central Michigan vs. Pepperdine, approx. 8:30 p.m. (BD Global on YouTube)
Nov. 22 Central Michigan vs. St. Bonaventure, 6 p.m. (BD Global on YouTube) Pepperdine vs. Little Rock, approx. 8:30 p.m. (BD Global on YouTube)
Nov. 23 St. Bonaventure vs. Pepperdine, 6 p.m. (BD Global on YouTube) Little Rock vs. Central Michigan, approx. 8:30 p.m. (BD Global on YouTube)
Top of page
|
Men vs. Cancer Classic
|
Nov. 25-27: Dayton, Ohio; Nov. 20, 21, 22, 30: campus sites (Wright State)
|
Participants (4+4)
|
CSU Bakersfield Roadrunners (WAC) North Dakota Fighting Hawks (Big Sky) North Florida Ospreys (A-Sun) Wright State Raiders (Horizon)
Single-Game Participants Florida National Conquistadors (USCAA) (UNF) Ohio Dominican Panthers (DII, GLIAC) (Wright State) Pacific Union Pioneers (NAIA, CalPac) (CSUB) Presentation Saints (NAIA, NSAA) (North Dakota)
|
Schedule
|
Nov. 20 Presentation at North Dakota, 5 p.m.
Nov. 21 Ohio Dominican at Wright State, 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 22 Florida National at North Florida, 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 25 North Dakota vs. North Florida, 4:30 p.m. (ESPN3) CSU Bakersfield at Wright State, approx. 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 26 North Florida vs. CSU Bakersfield, 4:30 p.m. (ESPN3) North Dakota at Wright State, approx. 7 p.m. (ESPN3)
Nov. 27 CSU Bakersfield vs. North Dakota, 2 p.m. (ESPN3) North Florida at Wright State, approx. 4:30 p.m. (ESPN3)
Nov. 30 Pacific Union at CSU Bakersfield, 10 p.m.
Top of page
|
NIU Showcase
|
Nov. 25-27: DeKalb, Ill.; Nov. 14, 19: campus sites
|
Participants (4+3)
|
Cal Poly Mustangs (Big West) Elon Phoenix (CAA) Northern Illinois Huskies (MAC) UIC Flames (Horizon)
Single-Game Participants Bethesda Flames (NCCAA) (Cal Poly) Roosevelt Lakers (NAIA, CCAC) (NIU) Trinity Christian Trolls (NAIA, CCAC) (UIC)
|
Schedule
|
Nov. 14 Roosevelt at Northern Illinois, 8 p.m.
Nov. 19 Bethesda at Cal Poly, 5 p.m. Trinity Christian at UIC, 8 p.m.
Nov. 23 Elon vs. UIC, 5:30 p.m. Cal Poly at Northern Illinois, approx. 8 p.m. (ESPN3)
Nov. 25 Elon at Northern Illinois, 2 p.m. Cal Poly vs. UIC, approx. 4:30 p.m.
Nov. 26 Elon vs. Cal Poly, 2 p.m. UIC at Northern Illinois, approx. 4:30 p.m. (ESPN3)
Top of page
|
|
Nov. 25-27: Sioux, Falls, S.D.; Nov. 11, 14, Dec. 1: campus sites
|
Participants (4+2)
|
ETSU Buccaneers (SoCon) Milwaukee Panthers (Horizon) South Dakota State Jackrabbits (Summit) UC Irvine Anteaters (Big West)
Single-Game Participants Lees-McRae Bobcats (DII, Conference Carolinas) (ETSU) MSOE Raiders (DIII, NACC) (Milwaukee)
|
Schedule
|
Nov. 11 MSOE at Milwaukee, 8 p.m.
Nov. 14 South Dakota State at UC Irvine, 10 p.m. (South Dakota State)
Nov. 25 ETSU at Milwaukee, 6:30 p.m. South Dakota State vs. UC Irvine, approx. 9 p.m.
Nov. 26 UC Irvine vs. Milwaukee, 3 p.m. South Dakota State vs. ETSU, approx. 5:30 p.m.
Nov. 27 ETSU vs. UC Irvine, 1 p.m. South Dakota State vs. Milwaukee, approx. 3:30 p.m. (FS North/FCS Central)
Dec. 1 Lees-McRae at ETSU, 7 p.m.
Top of page
|
Challenge In Music City
|
Nov. 25-27: Nashville, Tenn.; Nov. 22, 30, Dec. 3: campus sites (Middle Tennessee)
|
Participants (4+2)
|
Evansville Purple Aces (MVC) Middle Tennessee Blue Raiders (C-USA) UNCW Seahawks (CAA) Toledo Rockets (MAC)
Single-Game Participants Pfeiffer Falcons (DII, Conference Carolinas) (UNCW) Wabash Little Giants (DIII, NCAC) (Evansville)
|
Schedule
|
Nov. 22 Toledo at Middle Tennessee, 7:30 p.m. (Middle Tennessee)
Nov. 25 Evansville vs. Toledo, 6 p.m. (Toledo) UNCW vs. Middle Tennessee, approx. 8:30 p.m.
Nov. 26 Evansville vs. UNCW, 6 p.m. (UNCW) Middle Tennessee vs. Toledo, approx. 8:30 p.m.
Nov. 27 Toledo vs. UNCW, 4 p.m. Evansville vs. Middle Tennessee, approx. 6:30 p.m.
Nov. 30 Wabash at Evansville, 8 p.m. (Evansville)
Dec. 3 Pfeiffer at UNCW, 1 p.m.
Top of page
|
Holy City Hoops Classic
|
Dec. 2-4: Charleston, S.C.; Nov. 28, 29, Dec. 7, 10: campus sites (The Citadel)
|
Participants (4+4)
|
Campbell Fighting Camels (Big South) The Citadel Bulldogs (SoCon) Colgate Raiders (Patriot) USC Upstate Spartans (A-Sun)
Single-Game Participants Allen Yellow Jackets (NAIA, AII) (Campbell) Toccoa Falls Eagles (NCCAA) (The Citadel) Union Dutchmen (DIII, Liberty League) (Colgate) Virginia-Wise Cavaliers (DII, Mountain East) (USC Upstate)
|
Schedule
|
Nov. 28 Allen at Campbell, 7 p.m.
Nov. 29 Union at Colgate, 7 p.m.
Dec. 2 Colgate at The Citadel, 5 p.m. (ESPN3) Campbell vs. USC Upstate, approx. 7:30 p.m. (Campbell)
Dec. 3 USC Upstate at The Citadel, 3 p.m. (ESPN3) Colgate vs. Campbell, approx. 5:30 p.m.
Dec. 4 USC Upstate vs. Colgate, 1 p.m. (USC Upstate) Campbell at The Citadel, approx. 3:30 p.m. (ESPN3)
Dec. 7 Toccoa Falls at The Citadel, 7 p.m.
Dec. 10 Virginia-Wise at USC Upstate, 2 p.m. (ESPN3)
Top of page
|
|
Dec. 8-22: campus sites (Schedule)
|
Participants (5)
|
Kennesaw State Fighting Owls (A-Sun) Massachusetts Minutemen (A 10) North Carolina A&T Aggies (MEAC) Pacific Tigers (WCC) Rider Broncs (MAAC)
|
Schedule
|
Dec. 8 Pacific at UMass, 7 p.m.
Dec. 10 Rider at Pacific at Stockton Arena, 10:30 p.m. (TheW.tv) (Pacific)
Dec. 13 N.C. A&T at UMass, 7 p.m.
Dec. 14 Kennesaw State at Rider, 7 p.m.
Dec. 15 N.C. A&T at Pacific, 10 p.m. (TheW.tv)
Dec. 17 Kennesaw State at UMass, 1 p.m.
Dec. 18 Rider at N.C. A&T, 1 p.m.
Dec. 20 Kennesaw State at Pacific, 10 p.m. (TheW.tv)
Dec. 22 Rider at UMass, 7 p.m. N.C. A&T at Kennesaw State, TBA (ESPN3)
Top of page
|
Teams Not In An Exempt Event
Fully Committed Conferences (10): ACC, A-Sun, Big 12, Big East, Big Ten, Horizon, MAC, MVC, Pac-12, SEC
America East (1): UMBC RetrieversAmerican Athletic (1): USF BullsAtlantic 10 (1): La Salle ExplorersBig Sky (3): Idaho Vandals,
Portland State Vikings,
Sacramento State HornetsBig South (3): Charleston Southern Buccaneers,
Longwood Lancers,
Presbyterian Blue HoseBig West (2): UC Riverside Highlanders,
UC Santa Barbara GauchosColonial (1): William & Mary TribeC-USA (1): Charlotte 49ersIvy (6): Columbia Lions,
Dartmouth Big Green,
Harvard Crimson,
Penn Quakers,
Princeton Tigers,
Yale BulldogsMAAC (1): Fairfield StagsMEAC (1): Morgan State BearsMW (1): San Jose State Spartans NEC (3): Central Connecticut State Blue Devils,
St. Francis (Pa.) Red Flash,
Wagner SeahawksOVC (4): Belmont Bruins,
Eastern Illinois Panthers,
Morehead State Eagles,
Tennessee State TigersPatriot (4): American University Eagles,
Lafayette Leopards,
Lehigh Mountain Hawks,
Loyola Maryland GreyhoundsSoCon (1): VMI KeydetsSouthland (6): Abilene Christian Wildcats,
Houston Baptist Huskies,
McNeese State Cowboys,
New Orleans Privateers,
Northwestern State Demons,
Texas A&M-Corpus Christi IslandersSWAC (1): Alabama A&M BulldogsSummit (3): Denver Pioneers,
Omaha Mavericks,
Western Illinois LeathernecksSun Belt (1):
Appalachian State MountaineersWCC (2): Loyola Marymount Lions,
Saint Mary's Gaels
Top of page
Conference Challenges
Gavitt Tip-Off Games
(Big East Conference)
Nov. 14
Villanova at Purdue, 7 p.m. (BTN)
Nov. 15
Maryland at Georgetown, 6:30 p.m. (FS1)
Wisconsin at Creighton, 8:30 p.m. (FS1)
Nov. 16
Northwestern at Butler, 7 p.m. (FS1)
Nov. 17
Providence vs. Ohio State, 7 p.m. (BTN)
Rutgers at DePaul, 8:30 p.m. (FS1)
Seton Hall at Iowa, 9 p.m. (BTN)
Nov. 18
St. John's at Minnesota, 9 p.m. (BTN)
Not Participating: Marquette, Xavier (Big East), Illinois, Indiana, Michigan, Michigan State, Nebraska, Penn State (Big Ten)
ACC/Big Ten Challenge
(ESPN Media Zone)
Nov. 28
Minnesota at Florida State, 7 p.m. (ESPNU)
Wake Forest at Northwestern, 9 p.m. (ESPNU)
Nov. 29
Pittsburgh at Maryland, 7 p.m. (ESPN2)
Georgia Tech at Penn State, 7 p.m. (ESPNU)
Syracuse at Wisconsin, 7:30 p.m. (ESPN)
Iowa at Notre Dame, 9 p.m. (ESPN2)
N.C. State at Illinois, 9 p.m. (ESPNU)
Michigan State at Duke, 9:30 p.m. (ESPN)
Nov. 30
Purdue at Louisville, 7 p.m. (ESPN)
Virginia Tech at Michigan, 7 p.m. (ESPN2)
Rutgers at Miami, 7 p.m. (ESPNU)
North Carolina at Indiana, 9 p.m. (ESPN)
Ohio State at Virginia, 9 p.m. (ESPN2)
Nebraska at Clemson, 9 p.m. (ESPNU)
Not Participating: Boston College (ACC)
Mountain West/Missouri Valley Challenge
(Missouri Valley Conference)
Dec. 3
Boise State at Evansville, 2 p.m. (ESPN3)
Fresno State at Drake, 3 p.m. (MC-22/ESPN3)
San Diego State at Loyola of Chicago, 4 p.m. (ESPN3)
Wichita State at Colorado State, 5 p.m. (CBSSN)
Northern Iowa at Wyoming, 6 p.m. (Campus Insiders)
Nevada at Bradley, 8 p.m. (CSN Chicago Plus/ESPN3)
New Mexico at Illinois State, 8 p.m. (ESPN3)
Indiana State at Utah State, 9 p.m. (MWN)
Missouri State at Air Force, 9 p.m. (MWN)
Dec. 19
Southern Illinois at UNLV, 10 p.m. (MWN)
Not participating: San Jose State (MW)
SEC/Big 12 Challenge
(ESPN Media Zone)
Jan. 28
Texas A&M at West Virginia, 12 p.m. (ESPN)
Florida at Oklahoma, 2 p.m. (ESPN)
Kansas State at Tennessee, 2 p.m. (ESPN2)
LSU at Texas Tech, 2 p.m. (ESPNU)
Texas at Georgia, 4 p.m. (ESPN)
Iowa State at Vanderbilt, 4 p.m. (ESPN2)
Arkansas at Oklahoma State, 4 p.m. (ESPNU)
Kansas at Kentucky, 6 p.m. (ESPN)
Baylor at Ole Miss, 6 p.m. (ESPN2)
Auburn at TCU, 6 p.m. (ESPNU)
Not Participating: Alabama, Mississippi State, Missouri, South Carolina
Top of page
Neutral-Site Showcases
Armed Forces Classic Nov. 11: Honolulu, Hawai'i (
ESPN)
Arizona vs. Michigan State, 7 p.m. (ESPN)
Indiana vs. Kansas, approx. 9:30 p.m. (ESPN)
Veterans ClassicNov. 11: Annapolis, Md. (
Vanderbilt)
Vanderbilt vs. Marquette, 6:30 p.m. (CBSSN)
Ohio State at Navy, approx. 9 p.m. (CBSSN)
Jacksonville Showcase No. 1Nov. 11: Jacksonville, Fla. (
Florida)
FGCU vs. Florida, 7:30 p.m. (SEC Network+)
Pac-12 China GameNov. 11: Shanghai, China (
Stanford)
Harvard vs. Stanford, 11 p.m. (ESPN2)
Northeast Ohio Doubleheader Benefitting Coaches vs. Cancer Nov. 12: Youngstown, Ohio (
Kent State)
Cleveland State vs. Kent State, 5 p.m. (ESPN3)
Akron at Youngstown State, approx. 7:30 p.m. (ESPN3)
Jacksonville Showcase No. 2Nov. 13: Jacksonville, Fla. (
Florida)
Mercer vs. Florida, 8 p.m. (ESPNU)
Kennewick ShowcaseNov. 15: Kennewick, Wash. (
Washington State)
Central Washington vs. Washington State, 10 p.m. (Pac-12 Network Washington)
Lakeland ShowcaseNov. 17: Lakeland, Fla. (
Florida)
St. Bonaventure vs. Florida, 7 p.m. (SEC Network+)
Worcester Showcase
Nov. 20: Worcester, Mass. (
Holy Cross)
UMass vs. Holy Cross, 1 p.m.
Golden 1 ShowcaseNov. 21: Sacramento, Calif. (
Cal)
UC Davis vs. Sacramento State, 8:30 p.m.
San Diego State vs. California, approx. 11 p.m. (Pac-12 Networks National and Bay Area)
Las Vegas ShowcaseNov. 27: Las Vegas (
UAB)
UAB vs. Saint Mary's, 5 p.m.
Atlantis ShowcaseNov. 28: Paradise Island, Bahamas
Kentucky vs. Arizona State, 7 p.m. (ESPN2)
Salt Lake City ShowcaseNov. 30: Salt Lake City (
BYU)
Utah State vs. BYU, 9 p.m. (BYU TV)
The City GameDec. 2; Pittsburgh (
Pitt)
Duquesne vs. Pittsburgh, 7 p.m. (ACC Network Extra)
HoopHall LA '16 Dec. 3: Los Angeles (
BYU Cougars)
Arizona vs. Gonzaga, 5:30 p.m. (ESPN)
BYU vs. USC, approx. 8 p.m. (ESPNU)
Sanford Pentagon ShowcaseDec. 3: Sioux Falls, S.D. (
Sanford Pentagon)
Vanderbilt vs. Minnesota, 8 p.m. (ESPN3)
BB&T ClassicDec. 4: Washington, D.C.
Elon at Georgetown, 1:30 p.m. (FS1) (
Georgetown)
Florida State vs. George Washington, approx. 4 p.m. (CBSSN) (
A10 Talk)
Jimmy V ClassicDec. 6: New York
Arizona State vs. Purdue, 7 p.m. (ESPN)
Duke vs. Florida, approx. 9:30 p.m. (ESPN)
Big Five ShowcaseDec. 6: Philadelphia (
La Salle)
Villanova vs. La Salle at the Palestra, 7 p.m. (ESPN2)
PPG Paints Arena Showcase
Charleston Showcase
Dec. 7: Charleston, W.V. (
West Virginia)
Western Carolina at West Virginia, 7 p.m. (ROOT Sports Pittsburgh)
Never Forget Tribute ClassicDec. 10: Newark, N.J. (
CBS Sports)
Villanova vs. Notre Dame, 12 p.m. (CBS)
Pittsburgh vs. Penn State, approx. 2:30 p.m. (CBSSN)
Oklahoma City ShowcaseDec. 10: Oklahoma City (
Kansas.com)
Wichita State vs. Oklahoma, 4 p.m. (ESPN2)
Kansas City Wildcat ShowcaseDec. 10: Kansas City (
Washington State)
Washington State vs. Kansas State, 8 p.m. (FS Kansas City/ESPN3)
Glens Falls ShowcaseDec. 17: Glens Falls, N.Y. (
Siena)
Bucknell vs. Siena, 12 p.m.
Lone Star ShootoutDec. 17: Houston
Arizona vs. Texas A&M, 12 p.m. (ESPN2) (
Arizona)
Arkansas vs. Texas, approx. 2:30 p.m. (ESPNU) (
Texas)
Orange Bowl ClassicDec. 17: Sunrise, Fla.
Manhattan vs. Florida State, 1:30 p.m. (FS2/FS Sun) (
Florida State)
Charlotte vs. Florida, approx. 4 p.m. (FS2/FS Sun) (
Gainesville Sun)
Crossroads ClassicDec. 17: Indianapolis (
White and Blue Review)
Notre Dame vs. Purdue, 2 p.m. (ESPN2)
Butler vs. Indiana, 5 p.m. (BTN)
CBS Sports ClassicDec. 17: Las Vegas
UCLA vs. Ohio State, 3 p.m. (CBS)
North Carolina vs. Kentucky, approx. 5:30 p.m. (CBS)
Denver ShowcaseDec. 17: Denver (
Kansas State)
Kansas State vs. Colorado State, 3 p.m. (CBSSN)
Big Four ClassicDec. 17: Des Moines (
UNI)
Northern Iowa vs. Iowa, 4:30 p.m. (ESPN3)
Drake vs. Iowa State, approx. 7 p.m. (MC-22)
Fort Hood ShowcaseDec. 17: Fort Hood, Texas (
Baylor)
Jackson State vs. Baylor, 6 p.m. (FSN)
Jayhawk ShootoutDec. 17: Kansas City, Mo. (
Kansas)
Davidson vs. Kansas, 7 p.m. (ESPN2)
Birmingham ShowcaseDec. 18: Birmingham, Ala. (
Alabama)
Clemson vs. Alabama, 4 p.m. (ESPNU)
Jackson ShowcaseDec. 19: Jackson, Miss. (
Miss. State)
Southern Mississippi vs. Mississippi State, 9 p.m. (ESPNU)
Baltimore ShowcaseDec. 20: Baltimore, Md. (
Maryland)
Charlotte vs. Maryland, 7 p.m. (ESPN2)
Greensboro ShowcaseDec. 21: Greensboro, N.C. (
Duke)
Elon vs. Duke, 6 p.m. (ESPN2)
PPG Paints Arena Showcase
Huntsville ShowcaseDec. 21: Huntsville, Ala. (
Alabama)
Arkansas State vs. Alabama, 9 p.m. (SEC Network)
North Little Rock ShowcaseDec. 22: North Little Rock, Ark. (
Arkansas)
Sam Houston State vs. Arkansas, 8 p.m.
Indianapolis ShowcaseDec. 31: Indianapolis (
Inside the Hall)
Louisville vs. Indiana, 12:30 p.m. (CBS)
Palestra Big Ten ShowcaseJan. 7: Philadelphia (
MLive)
Michigan State vs. Penn State, 1 p.m. (ESPN)
PPG Paints Arena A 10 ShowcaseJan. 14: Pittsburgh (
Duquesne)
Dayton vs. Duquesne, 12 p.m. (CBSSN)
Lightower Conference ClassicJan. 14: Rochester, N.Y. (
St. Bonaventure)
Fordham vs. St. Bonaventure, 4:30 p.m. (NBCSN)
Big Ten Super SaturdayJan. 28: New York (
Big Ten)
Wisconsin vs. Rutgers, 12 p.m. (BTN)
Top of page
Non-Exempt Tournaments
Cable Car Classic
Nov. 11-13: Santa Clara, Calif. (Santa Clara)
Nov. 11
Tennessee State vs. UC Davis, 7:30 p.m.
Northern Arizona at Santa Clara, approx. 10 p.m. (TheW.tv)
Nov. 12
Northern Arizona vs. Tennessee State, 6:30 p.m.
UC Davis at Santa Clara, approx. 9 p.m. (TheW.tv)
Nov. 13
UC Davis vs. Northern Arizona , 3 p.m.
Tennessee State at Santa Clara, approx. 5:30 p.m. (TheW.tv)
EWU Men's Basketball Classic
Nov. 26-27: Cheney, Wash. (Eastern Washington)
Nov. 26
San Francisco vs. Sacramento State, 6:35 p.m.
Denver at Eastern Washington, approx. 9:05 p.m. (Watch Big Sky)
Nov. 27
Denver vs. Sacramento State, 3:05 p.m.
San Francisco at Eastern Washington, approx. 9:05 p.m. (Watch Big Sky)
Fox Sports Pearl Harbor Invitational
Dec. 6-7: Honolulu, Hawai'i (Hawai'i)
Dec. 6
Princeton vs. California, 7 p.m. (FS1)
Seton Hall vs. Hawai'i, approx. 9:30 p.m. (FS1)
Dec. 7
California vs. Seton Hall, 7 p.m. (FS1)
Princeton vs. Hawai'i, approx. 9:30 p.m. (FS1)
Dam City Classic
Dec. 16, 18 Portland, Ore. (Oregon State)
Dec. 16
South Dakota State vs. Portland, 8:30 p.m. (Portland)
Long Beach State vs. Oregon State, 11 p.m. (Pac-12 Networks)
Dec. 18
Portland vs. Oregon State, 6 p.m. (Pac-12 Networks)
South Point Holiday Hoops Classic
Dec. 21-22: Las Vegas
Iona Gaels (MAAC), Nevada Wolf Pack (MW), Towson Tigers (CAA), UC Santa Barbara Gauchos (Big West)
Dec. 21UC Santa Barbara vs. Iona, 3:15 p.m. (
Iona)
Towson vs. Nevada, approx. 5:45 p.m. (
Nevada)
Dec. 22
Iona vs. Towson, 3 p.m.
UC Santa Barbara vs. Nevada, approx. 5:30 p.m.
Sun Bowl ClassicDec. 21-22: El Paso, Texas (
UTEP)
Akron Zips (MAC), UC Irvine Anteaters (Big West), UMES Fighting Hawks (MEAC), UTEP Miners (C-USA)
Dec. 21
Akron vs. UC Irvine, 6:30 p.m.
UMES at UTEP, approx. 9 p.m.
Dec. 22
Akron/UC Irvine vs. UMES
Akron/UC Irvine at UTEP
Top of page
Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.