2014-15 College Basketball Early Season Tournaments And Events

Brian Spurlock-USA TODAY Sports

A regularly updated list of the 2014-15 men's college basketball season's early season tournaments and showcases, which will eventually include schedule and TV information. If you have any additions, email them to bloggingthebracket at gmail dot com.

All times Eastern. TV information courtesy of Matt's College Sports on TV Website.

Bracketed Tournaments

Puerto Rico Tip-Off

Bayamon, P.R.: Nov. 20, 21, 23 (Bracket)
Morgantown, W.V.: Nov. 29

Teams (8)

Quarterfinalists
Boston College Eagles (ACC)
Charleston Cougars (CAA)
Connecticut Huskies (American)
Dayton Flyers (A 10)
George Mason Patriots (A 10)
New Mexico Lobos (MW)
Texas A&M Aggies (SEC)
West Virginia Mountaineers (Big 12)

Non-Bracketed Games

Nov. 29
Charleston at West Virginia

Quarterfinals (Nov. 20)

Texas A&M vs. Dayton, 10:30 a.m. (ESPNU)
Charleston vs. Connecticut, approx. 1 p.m. (ESPNU)
New Mexico vs. Boston College, 5 p.m. (ESPN2)
George Mason vs. West Virginia, approx. 7:30 p.m. (ESPNU)

Semifinals (Nov. 21)

Top half, approx. 2:30 p.m. (ESPN2/ESPNU)
Bottom half, approx. 5 p.m. (ESPN2/ESPNU)

Consolation Semifinals (Nov. 21)

Top half, 12 p.m. (ESPNU/ESPN3)
Bottom half, approx. 7:30 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 23)

7th/8th place, 11:30 a.m. (ESPN3)
5th/6th place, approx. 2 p.m. (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 4:30 p.m. (ESPN2)
Championship, approx. 7 p.m. (ESPN2)

Charleston Classic

Charleston, S.C.: Nov. 20, 21, 23 (Bracket)
Charlotte, N.C. and University Park, Pa.: Nov. 25

Teams (8)

Quarterfinalists
Akron Zips (MAC)
Charlotte 49ers (C-USA) 
Cornell Big Red (Ivy)
Drexel Dragons (CAA)
Miami Hurricanes (ACC)
Penn State Nittany Lions (Big Ten)
South Carolina Gamecocks (SEC)
USC Trojans (Pac-12)

Non-Bracketed Games

Nov. 25
Miami at Charlotte 
Akron at Penn State

Quarterfinals (Nov. 20)

USC vs. Akron, 12:30 p.m. (ESPN3)
Drexel vs. Miami, approx. 3 p.m. (ESPNU)
Penn State vs. Charlotte, approx. 5:30 p.m. (ESPNU)
Cornell vs. South Carolina, approx. 8 p.m. (ESPN3)

Semifinals (Nov. 21)

Top half, approx. 2:30 p.m. (ESPN2/ESPNU)
Bottom half, 7 p.m. (ESPNU)

Consolation Semifinals (Nov. 21)

Top half, 12 p.m. (ESPNU/ESPN3)
Bottom half, approx. 9:30 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 23)

7th/8th place, 1:30 p.m. (ESPN3)
5th/6th place, approx. 4 p.m. (ESPN3)
3rd/4th place, approx. 6:30 p.m. (ESPNU)
Championship, approx. 9 p.m. (ESPN2)

2K Sports Classic Benefitting The Wounded Warrior Project

Campus sites: Nov. 14-17
Subregionals: TBA
New York City: Nov. 20-21 (Bracket)

Teams (8-12)

Hosts and Semifinalists
California Golden Bears (Pac-12)
Iowa Hawkeyes (Big Ten)
Syracuse Orange (ACC)
Texas Longhorns (Big 12)

Visitors (4-8)
North Dakota State Bison (Summit) (Bisonville)
3-7 TBA

Campus Site Games

Nov. 14 
TBA at California (California Golden Bears)
TBA at Iowa (Iowa Hawkeyes)
TBA at Syracuse (ACC)
TBA at Texas (Texas Longhorns)

Nov. 16
TBA at California
TBA at Syracuse
TBA at Texas

Nov. 17
TBA at Iowa

Subregionals

Nov. 21-22

at North Dakota State? (Bisonville)

Semifinals (Nov. 20)

Texas vs. Iowa, 7 p.m. (ESPN2)
Syracuse vs. California, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 21)

Consolation, 5 p.m. (ESPN2/ESPNU)
Championship, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)

Paradise Jam

Baton Rouge, La.: Nov. 15
St. Thomas, V.I.: Nov. 21-24 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Clemson Tigers (ACC)
Gardner-Webb Bulldogs (Big South)
Illinois State Redbirds (MVC)
LSU Tigers (SEC)
Nevada Wolf Pack (MW)
Old Dominion Monarchs (C-USA)
Seton Hall Pirates (Big East)
Weber State Wildcats (Big Sky)

Non-Bracketed Games

Nov. 15
Gardner-Webb at LSU, 1 p.m. (LSU Tigers)

Quarterfinals (Nov. 21)

Clemson vs. Gardner-Webb, 1:30 p.m.
Seton Hall vs. Nevada, approx. 4 p.m. (CBSSN)
LSU vs. Old Dominion, approx. 6:30 p.m. (CBSSN)
Illinois State vs. Weber State, approx. 9 p.m.

Consolation Semifinals (Nov. 22)

Top half, 2:30 p.m.
Bottom half, approx. 5 p.m.

Semifinals (Nov. 23)

Top half, 6 p.m. (CBSSN)
Bottom half, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Finals (Nov. 24)

7th and 8th place, 1:30 p.m.
4th and 6th place, approx. 4 p.m.
3rd and 5th place, approx. 6:30 p.m. (CBSSN)
Championship, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Coaches vs. Cancer Classic

Campus sites: Nov. 14-17
Subregionals at Bridgeport, Conn.: Nov. 21-23 and Ruston, La.: TBA
Brooklyn: Nov. 21-22

Teams (12)

Hosts and Semifinalists
Duke Blue Devils (ACC)
Stanford Cardinal (Pac-12)
Temple Owls (American)
UNLV Runnin' Rebels (MW)

Visitors
American Eagles (Patriot)
Fairfield Stags (MAAC) 
Louisiana Tech Bulldogs (C-USA) 
Morehead State Eagles (OVC)
Presbyterian Blue Hose (Big South)
Sam Houston State Bearkats (Southland) 
South Dakota Coyotes (Summit)
Wofford Terriers (SoCon)

Campus Site Games

Nov. 14
Presbyterian at Duke, 6 p.m. (ESPNU) (ACC)
Wofford at Stanford, 10 p.m. (Stanford Cardinal)
American at Temple, 7:30 p.m. (American Eagles
Morehead State at UNLV (UNLV Runnin' Rebels/process of elimination)

Nov. 15
Fairfield at Duke, 8 p.m. (ACC)

Nov. 16
South Dakota at Stanford 
Sam Houston State at UNLV, 8 p.m. (Sam Houston State Bearkats)

Nov. 17
Louisiana Tech at Temple

Subregionals

Nov. 21-23

At Fairfield (Wofford Terriers)

Nov. 21
South Dakota vs. Sam Houston State
Wofford at Fairfield

Nov. 22
Wofford vs. South Dakota 
Sam Houston State at Fairfield

Nov. 23
Sam Houston State vs. Wofford
South Dakota at Fairfield

At Louisiana Tech (American Eagles)

Nov. 21
American vs. Presbyterian
Morehead State at Louisiana Tech

Nov. 22
Presbyterian vs. Morehead State
American at Louisiana Tech

Nov. 23
Morehead State vs. American
Presbyterian at Louisiana Tech

Semifinals (Nov. 21)

Stanford vs. UNLV, 7 p.m. (TruTV)
Duke vs. Temple, approx. 9:30 p.m. (TruTV)

Finals (Nov. 22)

Consolation, 7 p.m. (TruTV)
Championship, approx. 9:30 p.m. (TruTV)

Hall of Fame Tip-Off

Campus sites: Nov. 14-20, 26
Uncasville, Conn.: Nov. 22-23 (Bracket)

Teams (8)

Naismith Bracket (Hosts and Semifinalists)
Florida State Seminoles (ACC)
UMass Minutemen (A 10)
Notre Dame Fighting Irish (ACC)
Providence Friars (Big East)

Springfield Bracket (Visitors)
Binghamton Bearcats (AE)
Manhattan Jaspers (MAAC)
Navy Midshipmen (Patriot)
Northeastern Huskies (CAA)

Campus Site Games

Nov. 14
Binghamton at Notre Dame, 9 p.m. (Binghamton Bearcats)

Nov. 15
Manhattan at Florida State (ESPN3) (ACC)

Nov. 16
Navy at Notre Dame, 2 p.m. (ESPN3) (ACC)

Nov. 17
Binghamton at Providence, 7 p.m.

Nov. 18
Manhattan at UMass, 11 a.m. (ESPN2) (ESPN MediaZone)
Northeastern at Florida State

Nov. 20
Navy at Providence

Nov. 26
Northeastern at UMass, 7 p.m. (UMass Minutemen)

Springfield Bracket Semifinals
(Nov. 22)

Manhattan vs. Binghamton, 5:30 p.m.
Navy vs. Northeastern, approx. 8 p.m.

Naismith Bracket Day 1 
(Nov. 22)

UMass vs. Notre Dame, 12 p.m. (ESPN3)
Providence vs. Florida State, approx. 2:30 p.m. (ESPN3)

Springfield Bracket Finals
(Nov. 23)

Consolation, 5:30 p.m.
Championship, approx. 8 p.m.

Naismith Bracket Day 2 
(Nov. 23)

UMass vs. Florida State, 12 p.m. (ESPNU)
Providence vs. Notre Dame, approx. 2:30 p.m. (ESPN2)

Gulf Coast Showcase

Campus sites: TBA
Fort Myers, Fla.: Nov. 24-26

Teams (8+TBD)

Florida Bracket Teams
East Carolina Pirates (American)
Evansville Aces (MVC)
Florida Gulf Coast Eagles (A-Sun)
Fresno State Bulldogs (MW)
Green Bay Phoenix (Horizon)
Marist Red Foxes (MAAC)
San Francisco Dons (WCC)
1 TBA

Non-DI Fourth Game Participants
TBA

Campus Site Games

TBA

Quarterfinals (Nov. 24)

TBA

Semifinals (Nov. 25)

TBA

Consolation Semifinals (Nov. 25)

TBA

Finals (Nov. 26)

TBA

Maui Invitational

Campus sites: Nov. 14-18
Maui on the Mainland at Little Rock, Ark.: Nov. 22-23 
Lahaina, Hawai `i: Nov. 24-26 (Bracket)

Teams (12)

Maui Teams
Arizona Wildcats (Pac-12)
BYU Cougars (WCC)
Chaminade Silverswords (DII, PacWest)
Kansas State Wildcats (Big 12)
Missouri Tigers (SEC)
Pittsburgh Panthers (ACC)
Purdue Boilermakers (Big Ten)
San Diego State Aztecs (MW)

Maui on the Mainland Teams 
Cal State Northridge Matadors (Big West)
Samford Bulldogs (SoCon)
UALR Trojans (Sun Belt)
UMKC Kangaroos (WAC)

Campus Site Games

Nov. 14
UMKC at Missouri 
Samford at Purdue 
Cal State Northridge at San Diego State

Nov. 16
Cal State Northridge at Arizona 
Samford at Pittsburgh

Nov. 17
UMKC at Kansas State

Nov. 18
UALR at BYU

Maui on the Mainland

Nov. 22-23

At UALR

Nov. 22
Samford vs. Cal State Northridge
UMKC at UALR

Nov. 23
Samford/Cal State Northridge vs. UMKC
Samford/Cal State Northridge at UALR

Quarterfinals (Nov. 24)

Purdue vs. Kansas State, 2:30 p.m. (ESPN2)
Missouri vs. Arizona, approx. 5 p.m. (ESPN2)
Pittsburgh vs. Chaminade, 9 p.m. (ESPNU)
BYU vs. San Diego State, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 25)

Top half, 7:30 p.m. (ESPN)
Bottom half, approx. 10 p.m. (ESPN)

Consolation Semifinals (Nov. 25)

Top half, 2 p.m. (ESPN2)
Bottom half, approx. 4:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 26)

7th/8th place, 2:30 p.m. (ESPNU)
5th/6th place, approx. 5 p.m. (ESPN2)
3rd/4th place, approx. 7:30 p.m. (ESPN2)
Championship, approx. 10 p.m. (ESPN)

Legends Classic

Campus sites: Nov. 17-21
Subregional at Detroit: Nov. 24-25
Brooklyn: Nov. 24-25 (Bracket)

Teams (8)

Hosts and Semifinalists
Michigan Wolverines (Big Ten)
Oregon Ducks (Pac-12)
VCU Rams (A 10)
Villanova Wildcats (Big East)

Visitors
Bucknell Bison (Patriot)
Detroit Titans (Horizon)
UMES Hawks (MEAC)
Toledo Rockets (MAC)

Campus Site Games

Nov. 17
UMES at Villanova
Bucknell at Michigan
Detroit at Oregon, 11 p.m. (ESPNU)

Nov. 18
Toledo at VCU, 6 p.m. (ESPNU)

Nov. 20
Bucknell at Villanova
Detroit at Michigan
UMES at VCU

Nov. 21
Toledo at Oregon

Subregionals

Nov. 24-25

At Toledo

Nov. 24
UMES vs. Detroit
Bucknell at Toledo

Nov. 25
UMES/Detroit vs. Bucknell
UMES/Detroit at Toledo

Semifinals (Nov. 24)

Villanova vs. VCU, 7 p.m. (ESPN2)
Michigan vs. Oregon, approx. 9:30 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 25)

Consolation, 7:30 p.m. (ESPNU)
Championship, approx. 10 p.m. (ESPN2)

CBE Hall of Fame Classic

Campus sites: Nov. 14, 17, 28
Subregionals at West Long Branch, N.J.: Nov. 21-23 and Oakland, Mich.: 24-26 (tentative)
Kansas City, Mo.: Nov. 24-25 (Bracket)

Teams (8-14)

Host Teams
Alabama Crimson Tide (SEC)
Arizona State Sun Devils (Pac-12)
Iowa State Cyclones (Big 12) 
Maryland Terrapins (Big Ten)

Visiting Teams
Bethune-Cookman Wildcats (MEAC)
Central Connecticut State Blue Devils (NEC)
Chicago State Cougars (WAC)
Georgia State Panthers (Sun Belt)
Monmouth Hawks (MAAC)
Oakland Golden Grizzlies (Horizon)
Towson Tigers (CAA)
Western Carolina Catamounts (SoCon)

Campus Site Games

Nov. 14
Towson at Alabama (Towson Tigers)
Chicago State at Arizona State (AZCentral.com)
Oakland at Iowa State (Iowa State Cyclones)

Nov. 17
Western Carolina at Alabama (Alabama Crimson Tide)
Bethune-Cookman at Arizona State, 10:05 p.m. (Bethune-Cookman Wildcats)
Georgia State at Iowa State
Central Connecticut State at Maryland (CCSUFans.com)

Nov. 28
Monmouth at Maryland (Joshua Newman)

Subregionals

At Monmouth (Towson Tigers and Bethune-Cookman Wildcats)

Nov. 21
Central Connecticut State vs. Towson, 5 p.m. 
Bethune-Cookman at Monmouth, approx. 7:30 p.m.

Nov. 22
Towson vs. Bethune-Cookman, 5 p.m.
Central Connecticut State at Monmouth, approx. 7:30 p.m.

Nov. 23
Bethune-Cookman vs. Central Connecticut State, 2 p.m.
Towson at Monmouth, approx. 4:30 p.m.

At Oakland (Chicago State Cougars)

Nov. 24
Chicago State vs. Georgia State
Western Carolina at Oakland

Nov. 25
Georgia State vs. Western Carolina
Chicago State at Oakland

Nov. 26
Western Carolina vs. Chicago State
Georgia State at Oakland

Semifinals (Nov. 24)

Arizona State vs. Maryland, 7 p.m. (ESPNU)
Alabama vs. Iowa State, approx. 9:30 p.m. (ESPN2)

Finals (Nov. 25)

Consolation, 7 p.m. (ESPN3)
Championship, approx. 9:30 p.m. (ESPNU)

MGM Grand Main Event

Campus sites: Nov. 14-22
Las Vegas, Nev.: Nov. 24 and 26 (Bracket)

Teams (8)

Host Teams
Auburn Tigers (SEC)
Oklahoma State Cowboys (Big 12)
Oregon State Beavers (Pac-12)
Tulsa Golden Hurricane (American)

Visiting Teams
Alcorn State Braves (SWAC) (Oregon State Beavers)
Louisiana-Lafayette Ragin' Cajuns (Sun Belt)
Milwaukee Panthers (Horizon)
Oral Roberts Golden Eagles (Summit)

Campus Site Games

Nov. 14 
Milwaukee at Auburn, 10 p.m. (ESPNU) (Auburn Tigers)

Nov. 15
Tulsa at Oral Roberts

Nov. 17
Alcorn State at Oregon State, 10 p.m. (Oregon State Beavers)
Louisiana-Lafayette at Tulsa

Nov. 21
Louisiana-Lafayette at Auburn, 8 p.m. 
Milwaukee at Oklahoma State
Oral Roberts at Oregon State, 12 a.m. Nov. 22

TBA
TBA at Oklahoma State

Middleweight Semifinals
(Nov. 24)

Milwaukee vs. TBA, 2 p.m.
Oral Roberts vs. Louisiana-Lafayette, approx. 4:30 p.m.

Heavyweight Semifinals
(Nov. 24)

Oklahoma State vs. Oregon State, 8:30 p.m. (ESPN3)
Auburn vs. Tulsa, approx. 11 p.m. (ESPNU)

Middleweight Finals
(Nov. 26)

Consolation, 2 p.m.
Championship, approx. 4:30 p.m.

Heavyweight Finals
(Nov. 26)

Consolation, 9 p.m. (ESPN3)
Championship, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Cancun Challenge

Campus sites: Nov. 19, 20, 22, 30
Cancun: Nov. 25 and 26 (Schedule)

Teams (8)

Host Teams
Miami (Ohio) RedHawks (MAC)
Northern Iowa Panthers (MVC) 
Northwestern Wildcats (Big Ten)
Virginia Tech Hokies (ACC)

Visiting Teams
Elon Phoenix (CAA)
Liberty Flames (Big South)
Morgan State Bears (MEAC)
North Florida Ospreys (A-Sun)

Campus Site Games

Nov. 19
Liberty at Virginia Tech

Nov. 20
Morgan State at Northern Iowa, 8 p.m. (Northern Iowa Panthers)
North Florida at Northwestern

Nov. 22
Liberty at Miami
North Florida at Northern Iowa
Elon at Northwestern

Nov. 30
Elon at Miami
Morgan State at Virginia Tech

Mayan Division Semifinals
(Nov. 25)

Morgan State vs. Elon
North Florida vs. Liberty

Riviera Division Semifinals
(Nov. 25)

Virginia Tech vs. Northern Iowa, 7 or approx. 9:30 p.m. (CBSSN)
Miami vs. Northwestern, 7 or approx. 9:30 p.m. (CBSSN)

Mayan Division Finals
(Nov. 26)

Consolation
Championship

Riviera Division Finals
(Nov. 26)

Consolation, 7 p.m. (CBSSN)
Championship, approx. 9:30 p.m. (CBSSN)

Battle 4 Atlantis

Campus sites: Nov. 15-22
Subregional at Chattanooga, Tenn.: Nov. 26-27
Paradise Island, Bahamas: Nov. 26-28 (Bracket)

Teams (12)

Bahamas Teams
UAB Blazers (C-USA)
Butler Bulldogs (Big East)
Florida Gators (SEC)
Georgetown Hoyas (Big East)
North Carolina Tar Heels (ACC)
Oklahoma Sooners (Big 12)
UCLA Bruins (Pac-12)
Wisconsin Badgers (Big Ten)

U.S. Teams (ULM Warhawks)
Chattanooga Mocs (SoCon)
Coastal Carolina Chanticleers (Big South)
ULM Warhawks (Sun Belt)
Robert Morris Colonials (NEC)

Campus Site Games

Nov. 15
ULM at UAB, 8 p.m. (ULM Warhawks)

Nov. 16
Robert Morris at North Carolina, 6 p.m. (ESPNU) (ACC
Coastal Carolina at UCLA (UCLA Bruins)
Chattanooga at Wisconsin (Chattanooga Mocs)

Nov. 18
Chattanooga at Butler

Nov. 21
ULM at Florida (Florida Gators)

Nov. 22
Robert Morris at Georgetown, 12 p.m.

Subregional

Nov. 26-27

At Chattanooga (ULM Warhawks)

Nov. 26
Coastal Carolina vs. ULM
Robert Morris at Chattanooga

Nov. 27
Coastal Carolina/ULM vs. Robert Morris
Coastal Carolina/ULM at Chattanooga

Quarterfinals (Nov. 26)

Wisconsin vs. UAB, 7 p.m. (AXS.tv)
Florida vs. Georgetown, approx. 9:30 p.m. (AXS.tv)
UCLA vs. Oklahoma, approx. 2:30 p.m. (ESPN2)
Butler vs. North Carolina, 12 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 27)

Top half, approx. 3:30 p.m. (ESPN)
Bottom half, 1 p.m. (ESPN)

Consolation Semifinals (Nov. 27)

Top half, approx. 9:30 p.m. (AXS.tv)
Bottom half, 7 p.m. (AXS.tv)

Finals (Nov. 28)

7th/8th place, approx. 10:30 p.m. (AXS.tv)
5th/6th place, 8 p.m. (AXS.tv)
3rd/4th place, 2 p.m. (ESPN)
Championship, approx. 4:30 p.m. (ESPN)

NIT Season Tip-Off

Campus sites: TBA
Consolation Round: TBA
New York City: Nov. 26 and 28

Teams (8-16)

Regional Hosts (4) (Andy Katz, ESPN.com)
Georgia Bulldogs (SEC)
Gonzaga Bulldogs (WCC)
Minnesota Golden Gophers (Big Ten)
St. John's Red Storm (Big East)

Visitors (4-12)
LIU-Brooklyn Blackbirds (NEC) (Jon Rothstein via Twitter)
Saint Joseph's Hawks (A 10) (City of Basketball Love)
Stony Brook Seawolves (AmEast) (NYC Buckets)
Western Kentucky Hilltoppers (C-USA) (Park City Daily News)
0-8 TBA

First Round

Nov. 17-18 (Minnesota Golden Gophers)

Consolation Round

TBA

Semifinals (Nov. 26)

TBA

Finals (Nov. 28)

TBA

Great Alaska Shootout

Fort Collins, Colo.: Nov. 23
Anchorage: Nov. 26-29 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Alaska Anchorage Seawolves (DII, GNAC)
Colorado State Rams (MW)
Mercer Bears (SoCon)
Missouri State Bears (MVC)
Pacific Tigers (WCC)
Rice Owls (C-USA)
UC Santa Barbara Gauchos (Big West)
Washington State Cougars (Pac-12)

Non-Bracketed Games

Nov. 23
Mercer at Colorado State (Colorado State Rams)

Quarterfinals (Nov. 26-27)

Nov. 26
Pacific at Alaska Anchorage, 12:30 a.m. 11/27 (CBSSN)
Missouri State vs. Colorado State, approx. 3 a.m. 11/27 (CBSSN)

Nov. 27
Rice vs. Mercer, 10:30 p.m. (CBSSN)
Washington State vs. UC Santa Barbara, approx. 1 a.m. 11/28 (CBSSN)

Semifinals (Nov. 28)

Top half, 10:30 p.m. (CBSSN, delayed)
Bottom half, approx. 1 a.m. 11/29 (CBSSN, delayed)

Consolation Semifinals (Nov. 28)

Top half, 5 p.m.
Bottom half, approx. 7:30 p.m.

Finals (Nov. 29)

7th/8th place, 5 p.m.
4th/6th place, approx. 7:30 p.m.
3rd/5th place, approx. 10 p.m.
Championship, approx. 12:30 a.m. 11/30 (CBSSN)

Orlando Classic

Lawrence, Kan. and East Lansing, Mich.: Nov. 24
Lake Buena Vista, FL: Nov. 27-28, 30 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Georgia Tech Yellow Jackets (ACC)
Kansas Jayhawks (Big 12)
Marquette Golden Eagles (Big East)
Michigan State Spartans (Big Ten)
Rhode Island Rams (A 10)
Rider Broncs (MAAC)
Santa Clara Broncos (WCC)
Tennessee Volunteers (SEC)

Non-Bracketed Games

Nov. 24
Rider vs. Kansas, 8 p.m. (Jayhawk Sports Network) (Kansas Jayhawks)
Santa Clara at Michigan State

Quarterfinals (Nov. 28)

Santa Clara vs. Tennessee, 12 p.m. (ESPN2)
Kansas vs. Rhode Island, approx. 2:30 p.m. (ESPN2)
Michigan State vs. Rider, 6:30 p.m. (ESPN2)
Marquette vs. Georgia Tech, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 28)

Top half, 12 p.m. (ESPN) or approx. 2:30 p.m. (ESPNU)
Bottom half, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 28)

Top half, 12 p.m. (ESPN) or approx. 2:30 p.m. (ESPNU)
Bottom half, 6:30 p.m. (ESPNU)

Finals (Nov. 30)

7th/8th place, 10:30 a.m. (ESPN3)
5th/6th place, approx. 6:30 p.m. (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 1 p.m. (ESPN) or 4 p.m. (ESPN2)
Championship, approx. 1 p.m. (ESPN) or 4 p.m. (ESPN2)

The Wooden Legacy

Cincinnati, Ohio: Nov. 18
San Diego: Nov. 24
Fullerton, Calif.: Nov. 27 and 28 
Anaheim, Calif.: Nov. 30 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Long Beach State 49ers (Big West)
Princeton Tigers (Ivy)
San Diego Toreros (WCC)
San Jose State Spartans (MW)
UTEP Miners (C-USA)
Washington Huskies (Pac-12)
Western Michigan Broncos (MAC)
Xavier Musketeers (Big East)

Non-Bracketed Games

Nov. 18
Long Beach State at Xavier

Nov. 24
Western Michigan at San Diego

Quarterfinals (Nov. 27)

Princeton vs. UTEP, 2 p.m. (ESPNU)
San Diego vs. Xavier, approx. 4:30 p.m. (ESPN2)
Long Beach State vs. Western Michigan, 8:30 p.m. (ESPNU)
San Jose State vs. Washington, approx. 11 p.m. (ESPN2)

Semifinals (Nov. 28)

Top half, 3:30 p.m. (ESPN2)
Bottom half, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 28)

Top half, approx. 6 p.m. (ESPN3)
Bottom half, 9 p.m. (ESPN3)

Finals (Nov. 30)

7th/8th place, 7:30 p.m. (ESPN3)
5th/6th place, 2 p.m. (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 4:30 p.m. (ESPNU)
Championship, approx. 10 p.m. (ESPN2)

Las Vegas Invitational

Campus sites: Nov. 21-24
Las Vegas, Nev.: Nov. 27-28 (Schedule)

Teams (8)

Host Teams
Baylor Bears (Big 12)
Illinois Fighting Illini (Big Ten)
Indiana State Sycamores (MVC)
Memphis Tigers (American)

Visiting Teams
Austin Peay Governors (OVC)
Brown Bears (Ivy)
Prairie View Panthers (SWAC)
Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland)

Campus Site Games

Nov. 21
Prairie View at Baylor (FS Southwest) (Prairie View Panthers)
Austin Peay at Illinois (APSU Governors)

Nov. 22
Brown at Indiana State (Brown Bears)

Nov. 24 
Stephen F. Austin at Baylor (FS Southwest) (Baylor Bears)
Brown at Illinois
Austin Peay at Indiana State
Prairie View at Memphis

Dec. 2
Stephen F. Austin at Memphis (Memphis Tigers)

Visitors' Semifinals
(Nov. 27)

Austin Peay vs. Brown, 2 p.m.
Stephen F. Austin vs. Prairie View, 9 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 27)

Indiana State vs. Illinois, 5 p.m. (FS1)
Baylor vs. Memphis, approx. 12 a.m. (FS1)

Visitors' Finals
(Nov. 28)

Consolation, 2:30 p.m.
Championship, approx. 5 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 28)

Consolation, 8 p.m. (FS1)
Championship, approx. 10:30 p.m. (FS1)

Emerald Coast Classic

Campus sites: Nov. 20-25
Niceville, Fla.: Nov. 28-29 (Schedule)

Teams (8)

Host Teams
Cincinnati Bearcats (American)
Creighton Bluejays (Big East)
Middle Tennessee Blue Raiders (C-USA)
Ole Miss Rebels (SEC)

Visiting Teams
Eastern Illinois Panthers (OVC)
N.C. Central Eagles (MEAC)
Northern Arizona Lumberjacks (Big Sky)
Southern Jaguars (SWAC)

Campus Site Games

Nov. 20
Southern at Ole Miss

Nov. 22
Southern at Middle Tennessee

Nov. 23 
Eastern Illinois at Cincinnati
N.C. Central at Creighton
Northern Arizona at Ole Miss

Nov. 25
N.C. Central at Cincinnati
Eastern Illinois at Creighton
Northern Arizona at Middle Tennessee

Visitors' Semifinals
(Nov. 28)

Eastern Illinois vs. N.C. Central
Southern vs. Northern Arizona

Hosts' Semifinals
(Nov. 28)

Middle Tennessee vs. Cincinnati
Creighton vs. Ole Miss

Visitors' Finals
(Nov. 29)

Consolation
Championship

Hosts' Finals
(Nov. 29)

Consolation
Championship

Corpus Christi Coastal Classic

Campus sites: Nov. 17-25
Corpus Christi, Texas: Nov. 28-29 (KZTV)

Teams (8)

Host Teams
Bradley Braves (MVC) 
Mississippi State Bulldogs (SEC)
Saint Louis Billikens (A 10) 
TCU Horned Frogs (Big 12)

Visiting Teams
Clayton State Dragons (DII, Peach Belt)
Mississippi Valley State Delta Devils (SWAC)
NC A&T Aggies (MEAC)
Radford Highlanders (Big South)
Texas A&M-Corpus Christi Islanders (Southland)

Campus Site Games

Nov. 17
Mississippi Valley State at Mississippi State, 8 p.m. (Mississippi State Bulldogs)

Nov. 23
NC A&T at Bradley (Bradley Braves)
Texas A&M-Corpus Christi at Saint Louis (Saint Louis Billikens)

Nov. 24
Clayton State at Mississippi State, 8 p.m.

Nov. 25
Texas A&M-Corpus Christi at Bradley
NC A&T at Saint Louis

TBA
Mississippi Valley State at TCU
Radford at TCU

Visitors' Semifinals
(Nov. 28)

TBA

Hosts' Semifinals
(Nov. 28)

Bradley vs. TCU, 7 p.m. (CBSSN)
Mississippi State vs. Saint Louis, approx. 9:30 p.m. (CBSSN) (Mississippi State Bulldogs)

Visitors' Finals
(Nov. 29)

Consolation
Championship

Hosts' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 4:30 p.m.
Championship, approx. 7 p.m. (CBSSN)

Barclays Center Classic

Campus sites: Nov. 16-25
Subregional at Jersey City, N.J.: Nov. 28-29
Brooklyn: Nov. 28-29

Teams (8)

Host Teams
La Salle Explorers (A 10)
Rutgers Scarlet Knights (Big Ten)
Vanderbilt Commodores (SEC)
Virginia Cavaliers (ACC)

Visiting Teams (NYC Buckets)
Norfolk State Spartans (MEAC)
St. Francis-Brooklyn Terriers (NEC)
St. Peter's Peacocks (MAAC)
Tennessee State Tigers (OVC)

Campus Site Games

Nov. 16
Norfolk State at Virginia, 6 p.m. (Virginia Cavaliers)

Nov. 22
St. Peter's at La Salle (NYC Buckets)

Nov. 23
St. Francis-Brooklyn at Rutgers (Rutgers Scarlet Knights)

Nov. 25
St. Francis-Brooklyn at La Salle
St. Peter's at Rutgers
Norfolk State at Vanderbilt
Tennessee State at Virginia

TBA
Tennessee State at Vanderbilt

Visitors' Semifinals
(Nov. 28)

At St. Peter's (Norfolk State Spartans)

Norfolk State vs. St. Francis-Brooklyn, 5 p.m.
Tennessee State at St. Peter's, approx. 7:30 p.m.

Hosts' Semifinals
(Nov. 28)

Rutgers vs. Vanderbilt, 7 p.m. (NBCSN) (La Salle Explorers)
La Salle vs. Virginia, approx. 9:30 p.m. (NBCSN)

Visitors' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 5 p.m.
Championship, approx. 7:30 p.m.

Hosts' Finals
(Nov. 29)

Consolation, 7 p.m. (NBCSN)
Championship, approx. 9:30 p.m. (NBCSN)

Las Vegas Classic

Campus sites: Dec. 14-19
Las Vegas, Nev.: Dec. 22-23 (Boise State Broncos)

Teams (8)

Host Teams
Boise State Broncos (MW)
Houston Cougars (American)
Loyola of Chicago Ramblers (MVC)
Texas Tech Red Raiders (Big 12)

Visiting Teams
Abilene Christian Wildcats (Southland)
Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC)
South Carolina State Bulldogs (MEAC)
Southern Utah Thunderbirds (Big Sky)

Campus Site Games

Dec. 14
Southern Utah at Boise State (Southern Utah Thunderbirds)

Dec. 17
Abilene Christian at Loyola of Chicago (Abilene Christian Wildcats)
South Carolina State at Texas Tech, 8 p.m. (Texas Tech Red Raiders, contradicting info from South Carolina State Bulldogs)

Dec. 19
South Carolina State at Houston 
Southern Utah at Loyola of Chicago
Arkansas-Pine Bluff at Texas Tech, 8 p.m.

Dec. 20
Abilene Christian at Boise State, 2 p.m.

TBA
Arkansas-Pine Bluff at Houston

Visitors' Semifinals
(Dec. 22)

Arkansas-Pine Bluff at Southern Utah, 3 p.m.
Abilene Christian vs. South Carolina State, approx. 5:30 p.m.

Hosts' Semifinals
(Dec. 22)

Texas Tech vs. Loyola of Chicago, 8 p.m.
Houston vs. Boise State, approx. 10:30 p.m.

Visitors' Finals
(Dec. 23)

Consolation, 3:30 p.m.
Championship, approx. 6 p.m.

Hosts' Finals
(Dec. 23)

Consolation, 9 p.m. (FS1)
Championship, approx. 11:30 p.m. (FS1)

Diamond Head Classic

Washington, D.C.: Dec. 11
Honolulu: Dec. 22, 23, 25 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Colorado Buffaloes (Pac-12)
DePaul Blue Demons (Big East) 
George Washington Colonials (A 10)
Hawai `i Rainbow Warriors (Big West)
Loyola Marymount Lions (WCC)
Nebraska Cornhuskers (Big Ten) 
Ohio Bobcats (MAC)
Wichita State Shockers (MVC)

Non-Bracketed Games

Dec. 11
DePaul at George Washington

Quarterfinals (Dec. 22)

Ohio vs. George Washington, 2:30 p.m. (ESPNU)
DePaul vs. Colorado, approx. 5 p.m. (ESPNU)
Loyola Marymount vs. Wichita State, 11 p.m. (ESPNU)
Nebraska at Hawai `I, approx. 1:30 a.m. 12/23 (ESPNU)

Semifinals (Dec. 23)

Top half, approx. 5 p.m. (ESPNU)
Bottom half, 9 p.m. (ESPN2)

Consolation Semifinals (Dec. 23)

Top half, 2:30 p.m. (ESPNU)
Bottom half, approx. 11:30 p.m. (ESPNU)

Finals (Dec. 25)

7th/8th place, 1:30 p.m. (ESPN3) or approx. 4 p.m. (ESPNU)
5th/6th place, 1:30 p.m. (ESPN3) or approx. 4 p.m. (ESPNU)
3rd/4th place, 6:30 p.m. (ESPN2)
Championship, approx. 9 p.m. (ESPN2)

Round-Robin Events

Cawood Ledford Classic

Campus sites: Nov. 14-28 (Basketball Travelers)

Teams (5)

Buffalo Bulls (MAC)
Grand Canyon 'Lopes (WAC)
Kentucky Wildcats (SEC)
Montana State Bobcats (Big Sky)
UT Arlington Mavericks (Sun Belt)

Schedule

Nov. 14
Grand Canyon at Kentucky (SEC Network) (Kentucky Wildcats)

Nov. 16
Buffalo at Kentucky (ESPNU)

Nov. 17
Montana State at Grand Canyon (Grand Canyon Antelopes)

Nov. 18
Buffalo at UT Arlington (Buffalo Bulls)

Nov. 20
UT Arlington at Grand Canyon

Nov. 21
Montana State at Buffalo

Nov. 23
Montana State at Kentucky

Nov. 25
Buffalo at Grand Canyon
UT Arlington at Kentucky

Nov. 28
UT Arlington at Montana State (Billings Gazette)

Wyoming Tournament

Campus sites: Nov. 14-29

Teams (5)

Florida A&M Rattlers (MEAC)
New Mexico State Aggies (WAC)
Northern Colorado Bears (Big Sky)
Stetson Hatters (A-Sun)
Wyoming Cowboys (MW)

Schedule

Nov. 16
Northern Colorado at Wyoming (Wyoming Cowboys)

Nov. 19
Northern Colorado at New Mexico State, 9 p.m. (New Mexico State Aggies)

Nov. 24
Florida A&M at Wyoming
Stetson at New Mexico State, 9 p.m.

Nov. 26
Florida A&M at New Mexico State, 9 p.m.
Stetson at Wyoming

Nov. 28
Stetson at Northern Colorado (Northern Colorado Bears)

Nov. 29
New Mexico State at Wyoming

Nov. 30
Florida A&M at Northern Colorado

Rainbow Classic

Honolulu: Nov. 14, 15, 17 (Hawai `i Warriors)

Teams (4)

Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC)
Cal State Bakersfield Roadrunners (WAC)
Hawai `i Warriors (Big West)
High Point Panthers (Big South)

Schedule

Nov. 14
Cal State Bakersfield vs. High Point
Arkansas-Pine Bluff at Hawai `i

Nov. 15
Cal State Bakersfield at Hawai `i
High Point vs. Arkansas-Pine Bluff

Nov. 17
High Point at Hawai `i, 5 a.m. Nov. 18 (ESPN2) (ESPN MediaZone)
Arkansas-Pine Bluff vs. Cal State Bakersfield

The Roundball Showcase

Campus sites: Nov. 19-30

Teams (5)

Arkansas Razorbacks (SEC)
Delaware State Hornets (MEAC)
Iona Gaels (MAAC)
Nicholls State Colonels (Southland)
North Texas Mean Green (C-USA)
Wake Forest Demon Deacons (ACC)

Schedule

Nov. 19
Wake Forest at Arkansas (Wake Forest Demon Deacons)

Nov. 21
Delaware State at Arkansas (Arkansas Razorbacks)
Iona at Wake Forest

Nov. 23
Iona at North Texas (Iona Gaels)

Nov. 24
Nicholls State at Wake Forest

Nov. 26
Delaware State at Iona

Nov. 28
North Texas at Arkansas
Delaware State at Wake Forest

Nov. 30
Iona at Arkansas

EMU Showcase

Campus sites: Nov. 14, 16
Ypsilanti, Mich.: Nov. 21-23 (Eastern Michigan Eagles)

Teams (4+1)

Eastern Michigan Eagles (MAC)
Longwood Lancers (Big South) 
UNC Greensboro Spartans (SoCon)
Youngstown State Penguins (Horizon)

Non-DI Fourth Game Participants
Averett Cougars (DIII, USA South)
Chowan Hawks (DII, CIAA)
Oberlin Yeomen (DIII, NCAC)
St. Francis Fighting Saints (NAIA, CCAC)

Schedule

Nov. 14
St. Francis (Ill.) at Eastern Michigan, 2:30 p.m.
Averett at Longwood, 7 p.m.
Chowan at UNC Greensboro, 7 p.m.

Nov. 16
Oberlin at Youngstown State

Nov. 21
UNC Greensboro vs. Longwood
Youngstown State at Eastern Michigan

Nov. 22
Youngstown State vs. Longwood
UNC Greensboro at Eastern Michigan

Nov. 23
UNC Greensboro vs. Youngstown State
Longwood at Eastern Michigan

Green Wave Classic

Campus sites: Nov. 20, 26
New Orleans: Nov. 28-29 (Southeastern Louisiana Lions)

Teams (4)

Alcorn State Braves (SWAC)
Southeastern Louisiana Lions (Southland)
Tennessee Tech Golden Eagles (OVC)
Tulane Green Wave (American)

Schedule

Nov. 20
Southeastern Louisiana at Tennessee Tech

Nov. 26
Tennessee Tech at Southeastern Louisiana

At New Orleans

Nov. 28
Southeastern Louisiana vs. Alcorn State
Tennessee Tech at Tulane?

Nov. 29
Alcorn State vs. Tennessee Tech
Southeastern Louisiana at Tulane

The Buckeye Classic

Campus sites: Nov. 22-Dec. 6

Teams (5)

Campbell Fighting Camels (Big South)
Colgate Raiders (Patriot)
James Madison Dukes (CAA)
Ohio State Buckeyes (Big Ten)
Sacred Heart Pioneers (NEC)

Schedule

Nov. 22
Colgate at Campbell (Campbell Fighting Camels)

Nov. 23
Sacred Heart at Ohio State (Land-Grant Holy Land)

Nov. 26
Campbell at Ohio State

Nov. 28 
James Madison at Ohio State

Nov. 30
Campbell at Sacred Heart

Dec. 2
Campbell at James Madison

Dec. 6
Colgate at Ohio State

USC Upstate Tournament

Spartanburg, S.C.: Nov. 27-29 (USC Upstate Spartans)

Teams (4)

Cal State Fullerton Titans (Big West)
FIU Panthers (C-USA)
USC Upstate Spartans (A-Sun)
Wright State Raiders (Horizon)

Schedule

Nov. 27
FIU at USC Upstate, 3:30 p.m.
Cal State Fullerton vs. Wright State, approx. 6 p.m.

Nov. 28
Wright State vs. FIU, 3:30 p.m.
Cal State Fullerton at USC Upstate, approx. 6 p.m.

Nov. 29
FIU vs. Cal State Fullerton, 3:30 p.m.
Wright State at USC Upstate, approx. 6 p.m.

Global Sports Showcase

Campus sites: Nov. 14-28 (Basketball Travelers)

Teams (5)

Cleveland State Vikings (Horizon)
Jacksonville State Gamecocks (OVC)
Louisville Cardinals (ACC)
Marshall Thundering Herd (C-USA)
Savannah State Tigers (MEAC)

Schedule

Nov. 14 
Jacksonville State at Marshall (Marshall Thundering Herd)

Nov. 16
Savannah State at Marshall

Nov. 17
Jacksonville State at Louisville (Louisville Cardinals)

Nov. 21
Marshall at Louisville, 9 p.m. (ESPNU)

Nov. 24
Savannah State at Louisville

Nov. 26
Cleveland State at Louisville (ESPN3)

Nov. 28
Cleveland State at Marshall

Global Sports Invitational

Campus sites: Nov. 14-29 (Basketball Travelers)

Teams (5)

Hofstra Pride (CAA) (Jon Rothstein via Twitter)
Jackson State Tigers (SWAC)
Jacksonville Dolphins (A-Sun)
N.C. State Wolfpack (ACC)
USF Bulls (American)

Schedule

Nov. 14
Jacksonville at Hofstra (Hofstra Pride)
Jackson State at N.C. State (N.C. State Wolfpack)

Nov. 16
Jackson State at USF (USF Bulls)

Nov. 17
Hofstra at N.C. State

Nov. 20
Jacksonville at N.C. State

Nov. 23
USF at N.C. State

Nov. 25
Hofstra at USF

Nov. 28
Hofstra at Jackson State

Nov. 29
Jacksonville at USF

Indiana Classic

Campus sites: Nov. 14-26

Teams (5)

Eastern Washington Eagles (Big Sky)
Indiana Hoosiers (Big Ten)
Lamar Cardinals (Southland)
SMU Mustangs (American)
Texas Southern Tigers (SWAC)

Schedule

Nov. 14
Lamar at SMU (SMU Mustangs)
Texas Southern at Eastern Washington (Eastern Washington Eagles)

Nov. 20
SMU at Indiana

Nov. 22
Lamar at Indiana (Inside the Hall)
Eastern Washington at SMU

Nov. 24
Eastern Washington at Indiana

Nov. 26
Texas Southern at SMU

Nov. 28
Lamar at Texas Southern (Lamar Cardinals)

Utah Tournament

Salt Lake City: Nov. 26, 28, 29

Teams (4)

Alabama State Hornets (SWAC)
North Dakota (Big Sky)
UTPA Broncs (WAC)
Utah Runnin' Utes (Pac-12)

Schedule

Nov. 26
Alabama State vs. North Dakota
UTPA at Utah

Nov. 28
UTPA vs. Alabama State
North Dakota at Utah

Nov. 29
North Dakota vs. UTPA
Alabama State at Utah

Challenge in Music City

Nashville: Nov. 28-30 (West Kentucky Star)

Teams (4)

Drake Bulldogs (MVC)
Murray State Racers (OVC)
Portland Pilots (WCC)
Valparaiso Crusaders (Horizon)

Schedule

Nov. 28
Drake vs. Valparaiso
Portland vs. Murray State

Nov. 29
Portland vs. Drake
Valparaiso vs. Murray State

Nov. 30
Portland vs. Valparaiso
Drake vs. Murray State

Men Against Breast Cancer Classic

Campus sites: Nov. 18, 25, 29
Kent, Ohio: Nov. 21-23 (Kent State Golden Flashes)

Teams (5)

Kent State Golden Flashes (MAC)
Southern Illinois Salukis (MVC)
UIC Flames (Horizon)
Yale Bulldogs (Ivy)

Non-DI Fourth Game Participants
Malone Pioneers (DII, GLIAC)
Newberry Nighthawks (DIII, NECC)
Olivet Nazarene Tigers (NAIA, CCAC) 
St. Xavier Cougars (NAIA, CCAC)

Schedule

Nov. 17
Newbury at Yale

Nov. 18
Malone at Kent State

Nov. 21
UIC vs. Yale, 5 p.m.
Southern Illinois at Kent State, approx. 7:30 p.m.

Nov. 22
Southern Illinois vs. Yale, 5 p.m.
UIC at Kent State, approx. 7:30 p.m.

Nov. 23
UIC vs. Southern Illinois, 2 p.m.
Yale at Kent State, approx. 4:30 p.m.

Nov. 25
St. Xavier at UIC

Nov. 29
Olivet Nazarene at Southern Illinois

Gotham Classic

Campus sites: Dec. 13-27
Showcase Games in New York City: Dec. 20 (Schedule)

Teams (5)

Exempt Event Participants
Howard Bison (MEAC)
IUPUI Jaguars (Summit)
Pepperdine Waves (WCC)
Richmond Spiders (A 10)
South Alabama Jaguars (Sun Belt)

Non-Exempt Game Participants
N.C. State Wolfpack (ACC)
West Virginia Mountaineers (Big 12)

Schedule

Dec. 13
Howard at Richmond

Dec. 15
IUPUI at Howard
South Alabama at Pepperdine

Dec. 17
Howard at Pepperdine

Dec. 18
South Alabama at Richmond

Dec. 20

At New York
Pepperdine vs. Richmond, 7 p.m. (based on late game start time) (ESPN3)
N.C. State vs. West Virginia, 9:30 p.m. (ESPN2) (N.C. State Wolfpack)

South Alabama at IUPUI

Dec. 23
IUPUI at Richmond
Howard at South Alabama

Dec. 27
IUPUI at Pepperdine

World Vision Classic

Logan, Utah: Dec. 18-20 (Utah State Aggies)

Teams (4)

Cal State Bakersfield Roadrunners (WAC)
Idaho State Bengals (Big Sky)
South Dakota State Jackrabbits (Summit)
Utah State Aggies (MW)

Schedule

Dec. 18
Idaho State vs. South Dakota State, 7:30 p.m.
Cal State Bakersfield at Utah State, approx. 10:05 p.m.

Dec. 19
Cal State Bakersfield vs. South Dakota State, 7:30 p.m.
Idaho State at Utah State, approx. 10:05 p.m.

Dec. 20
Cal State Bakersfield vs. Idaho State, 7:30 p.m.
South Dakota State at Utah State, approx. 10 p.m.


Conferences Completely Committed: ACC, Big 12, Big East, Big Ten, Horizon, MVC, Pac-12, SEC

Teams in Multiple Events: Hawai `i (permitted by rule), Alcorn State?, Arkansas-Pine Bluff, Cal State Bakersfield

Teams Not In An Event By Conference

American: UCF
America East: Albany, Hartford, Maine, UMBC, UMass-Lowell, New Hampshire, Vermont
Atlantic 10: Davidson, Duquesne, Fordham, St. Bonaventure
Atlantic Sun: Kennesaw State, Lipscomb, Northern Kentucky
Big Sky: Idaho, Montana, Portland State, Sacramento State
Big South: Charleston Southern, UNC Asheville, Winthrop
Big West: Cal Poly, UC Davis, UC Irvine, UC Riverside
CAA: Delaware, UNC Wilmington, William & Mary
C-USA: Florida Atlantic, Southern Mississippi, UTSA
Independent: NJIT
Ivy: Columbia, Dartmouth, Harvard, Penn
MAAC: Canisius, Niagara, Quinnipiac, Siena
MAC: Ball State, Bowling Green, Central Michigan, Northern Illinois
MEAC: Coppin State, Hampton
MW: Air Force
NEC: Bryant, Fairleigh Dickinson, Mount St. Mary's, St. Francis, Pa., Wagner
OVC: Belmont, Eastern Kentucky, Southeast Missouri, SIU Edwardsville, UT Martin
Patriot: Army, Boston U., Holy Cross, Lafayette, Lehigh, Loyola, Md.
SoCon: The Citadel, ETSU, Furman, VMI
Southland: Central Arkansas, Houston Baptist, Incarnate Word, McNeese State, New Orleans, Northwestern State
SWAC: Alabama A&M, Grambling
Summit: Denver, Fort Wayne, Omaha, Western Illinois
Sun Belt: Appalachian State, Arkansas State, Georgia Southern, Texas State, Troy
WCC: St. Mary's (barred due to NCAA sanctions)
WAC: Seattle, Utah Valley

Conference Challenges

ACC/Big Ten Challenge (ESPN Media Zone)

Dec. 1
Nebraska at Florida State, 7 p.m. (ESPN2)
Rutgers at Clemson, 7 p.m. (ESPNU)

Dec  2
Pittsburgh at Indiana, 7 p.m. (ESPN2)
Minnesota at Wake Forest, 7 p.m. (ESPNU)
Syracuse at Michigan, 7:30 p.m. (ESPN)
Illinois at Miami, 9 p.m. (ESPN2/ESPNU) 
NC State at Purdue, 9 p.m. (ESPN2/ESPNU)
Ohio State at Louisville, 9:30 p.m. (ESPN)

Dec 3
Michigan State at Notre Dame, 7:15 p.m. (ESPN2)
Virginia Tech at Penn State, 7:15 p.m. (ESPNU)
Iowa at North Carolina, 7:30 p.m. (ESPN) 
Virginia at Maryland, 9:15 p.m. (ESPN2)
Georgia Tech at Northwestern, 9:15 p.m. (ESPNU)
Duke at Wisconsin, 9:30 p.m. (ESPN)

SEC/Big 12 Challenge (ESPN Media Zone)

Dec.3
Auburn at Texas Tech, 9 p.m. (ESPN3/SEC Network)

Dec. 4
LSU at West Virginia, 7 p.m. (ESPN2)
Baylor at Vanderbilt, 7 p.m. (ESPNU)
Arkansas at Iowa State, 9 p.m. (ESPN2)
TCU at Ole Miss, 9 p.m. (ESPNU)

Dec. 5
Texas at Kentucky, 7 p.m. (ESPN)
Florida at Kansas, 9 p.m. (ESPN)
Missouri at Oklahoma, 9:30 p.m. (ESPNU)

Dec. 6
Oklahoma State at South Carolina, 12 p.m. (ESPNU)
Kansas State at Tennessee, 3:15 p.m. (ESPN2)

Neutral Site Showcases

Armed Forces Classic
Nov. 14: U.S. Coast Guard Air Station Borinquen, P.R. 
Louisville vs. Minnesota, 7 p.m. (ESPN)

Veterans Classic
Nov. 14: Annapolis, Md. (CBS Sports)
Tennessee vs. VCU, 6:30 p.m. (CBSSN)
Michigan State at Navy, approx. 9 p.m. (CBSSN)

Connecticut 6
Nov. 14: Hamden, Conn. (NYC Buckets)
Hartford vs. Sacred Heart
Quinnipiac vs. Yale
Central Connecticut State vs. Fairfield

Coaches vs. Cancer Tripleheader
Nov. 16: Boston
Boston U. vs. Northeastern (Boston U. Terriers)
Harvard vs. Holy Cross (process of elimination based on 2013's event)
Boston College vs. Massachusetts (BC Eagles)

Sanford Pentagon Showcase 1
Nov. 18: Sioux Falls, S.D. (ESPN MediaZone)
Memphis vs. Wichita State, 2 p.m. (ESPN)

Champions Classic
Nov. 18: Indianapolis
Michigan State vs. Duke, 7 p.m. (ESPN)
Kansas vs. Kentucky, approx. 9:30 p.m. (ESPN)

Marv Harshman Classic
Nov. 23: Seattle
Montana at Seattle
Pacific vs. Washington

Charleson Showcase
Nov. 26: Charleston, W.V. (West Virginia Mountaineers)
VMI vs. West Virginia

Sanford Pentagon Showcase 2
Nov. 30: Sioux Falls, S.D. (South Dakota State Jackrabbits)
Florida Gulf Coast vs. South Dakota State, 8 p.m.

Steel City Showcase
Dec. 5: Pittsburgh (Duquesne Dukes)
Pittsburgh vs. Duquesne

Salt Lake City Showcase
Dec. 6: Salt Lake City (BYU Cougars)
Hawai `i vs. BYU

BB&T Classic
Dec. 7: Washington, D.C. (Towson Tigers)
Charlotte vs. George Washington (FS1)
Towson at Georgetown (FS1)

Jimmy V Classic
Dec. 9: New York City
Illinois vs. Villanova, 7 p.m. (ESPN)
Indiana vs. Louisville, approx. 9:30 p.m. (ESPN)

United Center Showcase
Dec. 13: Chicago (Illinois Fighting Illini)
Oregon vs. Illinois

Sprint Center Showcase
Dec. 13: Kansas City, Mo. (Salt Lake Tribune)
Utah vs. Kansas, 3:15 p.m. (ESPN)

Sanford Pentagon Showcase 3
Dec. 13: Sioux Falls, S.D. (Argus-Leader)
South Dakota vs. UNLV, 8 p.m.

Cougar Hardwood Classic
Dec. 13: Seattle (Washington State Cougars)
Hawai `i vs. Washington State

Holiday Festival
Dec. 14: New York City (NYC Buckets)
Fordham vs. St. John's
Manhattan vs. Rutgers

Capital City Classic
Dec. 14: Charleston, W.V. (Marshall Thundering Herd)
West Virginia vs. Marshall

Nationwide Arena Showcase
Dec. 17: Columbus, Ohio (Ohio State Buckeyes)
N.C. A&T at Ohio State

Izod Center Showcase
Dec. 18: East Rutherford, N.J. (UConn Huskies)
Connecticut vs. Duke, 8 p.m. (ESPN)

Allentown Showcase
Dec. 20: Allentown, Pa. (Penn State Nittany Lions)
Drexel vs. Penn State

CBS Sports Classic
Dec. 20: Chicago (CBS Sports)
North Carolina vs. Ohio State, 1 p.m. (CBS)
UCLA vs. Kentucky, approx. 3:30 p.m. (CBS)

Big Four Classic
Dec. 20: Des Moines, Iowa 
Iowa State vs. Drake
Iowa vs. Northern Iowa

Crossroads Classic
Dec. 20: Indianapolis (Indiana Hoosiers)
Indiana vs. Butler
Purdue vs. Notre Dame

Orange Bowl Classic
Dec. 20: Sunrise, Fla. (Orange Bowl)
USF vs. Florida State
Wake Forest vs. Florida

Wildcat Classic
Dec. 20: Kansas City
Texas A&M vs. Kansas State, 7 p.m. (ESPNU) (Kansas State Wildcats)

Jackson Showcase
Dec. 20: Jackson, Miss. (Mississippi State Bulldogs)
USC Upstate vs. Mississippi State, 3 p.m.

Braggin' Rights
Dec. 20: St. Louis (Missouri Tigers)
Missouri vs. Illinois, 2 p.m. (ESPN2)

MGM Grand Showcase
Dec. 20: Las Vegas (ESPN)
Oklahoma at Washington, 9 p.m. (ESPNU)
Utah vs. UNLV, approx. 11:30 p.m. (ESPN2)

Brooklyn Hoops Holiday Invitational
Dec. 22: Brooklyn 
Manhattan vs. Fordham
Providence vs. Miami

Southaven Showcase
Dec. 22: Southaven, Miss. (Ole Miss Rebels)
Southeast Missouri vs. Ole Miss

MSG Showcase
Dec. 27: New York City (Jon Rothstein)
Georgetown vs. Indiana

Brooklyn Hoops Winter Festival
Dec. 28: Brooklyn 
Hofstra vs. LIU-Brooklyn
Tulane vs. St. John's

Sprint Center Showcase No. 3
Dec. 30: Kansas City (Missouri Tigers)
Oklahoma State vs. Missouri, 9 p.m. (ESPN2)

Brooklyn Hoops Presents
Jan. 3: Brooklyn 
Iowa State vs. South Carolina

Non-Exempt Tournaments

All-Military Classic
Nov. 14-15: West Point, N.Y. (Army Black Knights)
Air Force Falcons (MW), Army Black Knights (Patriot), The Citadel Bulldogs (SoCon), VMI Keydets (SoCon)

Nov. 14
The Citadel vs. VMI
Air Force at Army

Nov. 15
Consolation
Championship

LMU Classic
Nov. 14-15: Los Angeles (Loyola Marymount Lions)
Boise State Broncos (MW), Loyola Marymount Lions (WCC), San Diego Toreros (WCC), Southeast Missouri Redhawks (OVC)

Nov. 14
Boise State vs. San Diego, 6:30 p.m.
Southeast Missouri at Loyola Marymount, approx. 9 p.m.

Nov. 15
Southeast Missouri vs. San Diego, 5:30 p.m.
Boise State at Loyola Marymount, approx. 8 p.m.

Central Michigan Tournament (Basketball Travelers)
Nov. 21, 23: Mount Pleasant, Mich.
Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC), Central Michigan Chippewas (MAC), Maine Black Bears (AE), 1 TBD

Cable Car Classic (Basketball Travelers)
Dec. 15-19 (exact dates TBD) Santa Clara, Calif.
Northeastern Huskies (CAA), Santa Clara Broncos (WCC), others TBD

Shamrock Classic (Basketball Travelers)
Dec. 20-22: Moraga, Calif.
St. Mary's Gaels (WCC), others TBD

Sun Bowl Classic
Dec. 21-22: El Paso (Kent State Golden Flashes)
Alcorn State Braves (SWAC), Kent State Golden Flashes (MAC), North Dakota State Bison (Summit), UTEP Miners (C-USA)

Dec. 21
Kent State vs. North Dakota State, 7 p.m.
Alcorn State at UTEP, approx. 9:30 p.m.

Dec. 22
Consolation, 7 p.m.
Championship, approx. 9:30 p.m.

Las Vegas Holiday Hoops Classic
Dec. 21-22: Las Vegas (Bradley Braves)
Bradley Braves (MVC), UC Irvine Anteaters (Big West), Green Bay Phoenix (Horizon), UALR Trojans (Sun Belt)

Dec. 21
UALR vs. Green Bay, 2 p.m.
Bradley vs. UC Irvine, approx. 4:30 p.m.

Dec. 22
Consolation, 2 p.m.
Championship, approx. 4:30 p.m.

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.

Latest News

In This Article

Topics
X
Log In Sign Up

forgot?
Log In Sign Up

Please choose a new SB Nation username and password

As part of the new SB Nation launch, prior users will need to choose a permanent username, along with a new password.

Your username will be used to login to SB Nation going forward.

I already have a Vox Media account!

Verify Vox Media account

Please login to your Vox Media account. This account will be linked to your previously existing Eater account.

Please choose a new SB Nation username and password

As part of the new SB Nation launch, prior MT authors will need to choose a new username and password.

Your username will be used to login to SB Nation going forward.

Forgot password?

We'll email you a reset link.

If you signed up using a 3rd party account like Facebook or Twitter, please login with it instead.

Forgot password?

Try another email?

Almost done,

By becoming a registered user, you are also agreeing to our Terms and confirming that you have read our Privacy Policy.

Join Blogging the Bracket

You must be a member of Blogging the Bracket to participate.

We have our own Community Guidelines at Blogging the Bracket. You should read them.

Join Blogging the Bracket

You must be a member of Blogging the Bracket to participate.

We have our own Community Guidelines at Blogging the Bracket. You should read them.

Spinner.vc97ec6e

Authenticating

Great!

Choose an available username to complete sign up.

In order to provide our users with a better overall experience, we ask for more information from Facebook when using it to login so that we can learn more about our audience and provide you with the best possible experience. We do not store specific user data and the sharing of it is not required to login with Facebook.

tracking_pixel_9347_tracker