2012 College Basketball Early Season Tournaments And Events

Chris Dobbertean

This is a frequently updated rundown of early season tournaments and events for the 2012-13 men's college basketball season, including round-robin tournaments often ignored in most lists. Tip time and TV coverage info is added as it becomes available.

Comments for this post are open, so if you have any info to add, please do so, and I'll update the page.

TV info courtesy the event websites and Matt's College Sports on TV Website.

Traditional Bracketed Tournaments

Charleston Classic

Bracket
Charleston, SC: Nov. 15, 16, 18

Participants
(8)

Auburn (SEC)
Baylor (Big 12)
Boston College (ACC)
College of Charleston (Southern)
Colorado (Pac-12)
Dayton (Atlantic 10)
Murray State (OVC)
St. John's (Big East)

Quarterfinals
(Nov. 15)

Dayton vs. Colorado, 12:30 p.m. ET (ESPN3)
Baylor vs. Boston College, approx. 3 p.m. ET (ESPNU)
St. John's at College of Charleston, approx. 5:30 p.m. ET (ESPNU)
Murray State vs. Auburn, approx. 8 p.m. ET (ESPN3)

Consolation Semifinals
(Nov. 16)

Top half, approx. 3 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half, approx. 8 p.m. ET (ESPN3)

Semifinals
(Nov. 16)

Top half, 12:30 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half, 5:30 p.m. ET (ESPN3)

Finals
(Nov. 18)

7th/8th place, 12 p.m. ET (ESPN3)
5th/6th place, approx. 2:30 p.m. ET (ESPN3)
3rd/4th place, 6 p.m. ET (ESPNU)
Championship, approx. 8:30 p.m. ET (ESPN2)

Non-Bracketed Games
(Nov. 21-24)

Nov. 21
Auburn at Boston College, 4 p.m. ET (ESPN3)

Nov. 24
College of Charleston at Baylor, 5 p.m. ET (ESPN3)

Puerto Rico Tip-Off

Bracket
Bayamon, PR: Nov. 15, 16, 18

Participants
(8)

Akron (MAC)
Massachusetts (A-10)
UNC Asheville (Big South)
N.C. State (ACC)
Oklahoma State (Big 12)
Penn State (Big Ten)
Providence (Big East)
Tennessee (SEC)

Quarterfinals
(Nov. 15)

Akron vs. Oklahoma State, 10:30 a.m. ET (ESPNU)
UNC Asheville vs. Tennessee, approx. 1 p.m. ET (ESPNU)
N.C. State vs. Penn State, 5 p.m. ET (ESPN2)
Massachusetts vs. Providence, approx. 7:30 p.m. ET (ESPNU)

Consolation Semifinals
(Nov. 16)

Top half, approx. 1 p.m. ET (ESPN3)
Bottom half, approx. 7:30 p.m. ET (ESPN3)

Semifinals
(Nov. 16)

Top half, 10:30 a.m. ET (ESPNU)
Bottom half, 5 p.m. ET (ESPN2 or ESPNU)

Finals
(Nov. 18)

7th/8th place, 11 a.m. ET (ESPN3)
5th/6th place, approx. 1:30 p.m. ET (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 4 p.m. ET (ESPNU)
Championship, approx. 6:30 p.m. ET (ESPN2)

Non-Bracketed Game
(Nov. 23)

Nov. 23
UNC Asheville at N.C. State, 7 p.m. ET (ESPN3)

Paradise Jam

Bracket
St. Thomas, VI: Nov. 16-19

Participants
(8)

Connecticut (Big East)
George Mason (Colonial)
UIC (Horizon)
Iona (Metro Atlantic)
Mercer (Atlantic Sun)
New Mexico (Mountain West)
Quinnipiac (Northeast)
Wake Forest (ACC)

Quarterfinals
(Nov. 16)

Mercer vs. George Mason, 1:30 p.m. ET
UIC vs. New Mexico, approx. 4 p.m. ET (CBS Sports Network)
Wake Forest vs. Connecticut, 6:30 p.m. ET (CBS Sports Network)
Quinnipiac vs. Iona, approx. 9 p.m. ET

Consolation Semifinals
(Nov. 17)

Top half, 4 p.m. ET
Bottom half, approx. 6:30 p.m. ET

Semifinals
(Nov. 18)

Top half, 6 p.m. ET (CBS Sports Network)
Bottom half, 9 p.m. ET (CBS Sports Network)

Finals
(Nov. 19)

7th/8th place, 1:30 p.m. ET
4th/6th place, approx. 4 p.m. ET
3rd/5th place, 7:30 p.m. ET (CBS Sports Network)
Championship, approx. 10 p.m. ET (CBS Sports Network)

Old Spice Classic

Bracket
Lake Buena Vista, FL: Nov. 22, 23, 25

Participants
(8)

Clemson (ACC)
Davidson (Southern)
Gonzaga (West Coast)
Marist (Metro Atlantic)
Oklahoma (Big 12)
UTEP (Conference USA)
Vanderbilt (SEC)
West Virginia (Big 12)

Non-Bracketed Game
(Nov. 13)

Nov. 13
Gonzaga vs. West Virginia, 12:01 a.m. ET (ESPN)

Quarterfinals
(Nov. 22)

West Virginia vs. Marist, 12 p.m. ET (ESPN2)
Vanderbilt vs. Davidson, approx. 2:30 p.m. ET (ESPN2)
UTEP vs. Oklahoma, 7 p.m. ET (ESPN2)
Clemson vs. Gonzaga, approx. 9:30 p.m. ET (ESPN2)

Consolation Semifinals
(Nov. 23)

Top half, approx. 3 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half, approx. 5:30 p.m. ET (ESPN2)

Semifinals
(Nov. 23)

Top half, 12:30 p.m. ET (ESPN)
Bottom half, approx. 8 p.m. ET (ESPN2)

Finals
(Nov. 25)

7th/8th place, approx. 2 p.m. ET (ESPN3)
5th/6th place, 11:30 a.m. ET (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 4:30 p.m. ET (ESPNU)
Championship, approx. 7p.m. ET (ESPN2)

Directv Classic

Bracket
Anaheim, CA: Nov. 22, 23, 25

Participants
(8)

California (Pac-12)
Drake (Missouri Valley)
Drexel (CAA)
Georgia Tech (ACC)
Pacific (Big West)
Rice (C-USA)
St. Mary's (WCC)
Xavier (A-10)

Quarterfinals
(Nov. 22)

Xavier vs. Pacific, 2 p.m. ET (ESPNU)
Drexel vs. St. Mary's, approx. 4:30 p.m. ET (ESPN2)
Rice vs. Georgia Tech, 9 p.m. ET (ESPNU)
Drake vs. California, approx. 11:30 p.m. ET (ESPN2)

Consolation Semifinals
(Nov. 23)

Top half, approx. 6 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half, 9:30 p.m. ET (ESPNU)

Semifinals
(Nov. 23)

Top half, 3:30 p.m. ET (ESPN2)
Bottom half, approx. 12 a.m. ET (ESPN2)

Finals
(Nov. 25)

7th/8th place, approx. 4 p.m. ET (ESPN3)
5th/6th place, 1:30 p.m. ET (ESPNU)
3rd/4th place, approx. 6:30 p.m. ET (ESPNU)
Championship, approx. 9 p.m. ET (ESPN2)

Great Alaska Shootout

Bracket
Anchorage, AK: Nov. 21-24

Participants
(8)

Alaska-Anchorage (DII, GNAC)
Belmont (OVC)
UC Riverside (Big West)
Charlotte (A-10)
Loyola Marymount (WCC)
Northeastern (Colonial)
Oral Roberts (Summit)
Texas State (WAC)

Quarterfinals
(Nov. 21-22)

Nov. 21
UC Riverside vs. Northeastern, 11:30 p.m. ET
Belmont at Alaska-Anchorage, approx. 2 a.m. ET (CBS Sports Network)

Nov. 22
Loyola Marymount vs. Oral Roberts, 9 p.m. ET (CBS Sports Network)
Texas State vs. Charlotte, approx. 11:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

Consolation Semifinals
(Nov. 23)

Wednesday's losers, 4 p.m. ET
Thursday's losers, approx. 6:30 p.m. ET

Semifinals
(Nov. 23)

Wednesday's winners, 9:30 p.m. ET (CBS Sports Network)
Thursday's winners, approx. 12 a.m. ET (CBS Sports Network)

Finals
(Nov. 24)

7th/8th place game, 4 p.m. ET
4th/6th place game, approx. 6:30 p.m. ET
3rd/5th place game, 10 p.m. ET (CBS Sports Network)
Championship, approx. 12:30 a.m. ET (CBS Sports Network)

Diamond Head Classic

Bracket
Honolulu, HI: Dec. 22, 23, 25

Participants
(8)

Arizona (Pac-12)
ETSU (Atlantic Sun)
Hawaii (Big West)
Indiana State (Missouri Valley)
Miami (ACC)
Mississippi (SEC)
San Diego State (Mountain West)
San Francisco (West Coast)

Non-Bracketed Game
(Dec. 14)

Dec. 14
ETSU at Mississippi

Quarterfinals
(Dec. 22)

Mississippi vs. Indiana State, 4 p.m. ET (ESPNU)
San Diego State vs. San Francisco, approx. 6:30 p.m. ET (ESPNU)
Arizona vs. ETSU, 10:30 p.m. ET (ESPNU)
Miami at Hawai'i, approx. 1 a.m. ET (ESPNU)

Consolation Semifinals
(Dec. 23)

Top half, 3 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half, 9 p.m. ET (ESPNU)

Semifinals
(Dec. 23)

Top half, approx. 5:30 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half, approx. 11:30 p.m. ET (ESPN2)

Finals
(Dec. 25)

7th/8th place, 2 p.m. or 4:30 p.m. ET (ESPN3 or ESPNU)
5th/6th place, 2 p.m. or 4:30 p.m. ET (ESPN3 or ESPNU)
3rd/4th place, 7:30 p.m. ET (ESPN2)
Championship, approx. 10 p.m. ET (ESPN2)

On-Campus/Neutral Site Combo Events

2K Sports Classic
benefiting Wounded Warrior Project

Bracket
Campus sites: Nov. 9-11
Subregionals: Nov. 16-18, 21
New York City: Nov. 15-16

Participants
(13)

Hosts and Semifinalists
Alabama (SEC)
Oregon State (Pac-12)
Purdue (Big Ten)
Villanova (Big East)

Visitors
Bucknell (Patriot)
District of Columbia (DII, East Coast Conference)
Hofstra (CAA)
Marshall (C-USA)
New Mexico State (WAC)
Niagara (MAAC)
Northern New Mexico (NAIA)
South Dakota State (Summit)
West Alabama (DII, Gulf South)

Campus Site Games
(Nov. 9-11)

Nov. 9
Bucknell at Purdue, 7 p.m. ET
South Dakota State at Alabama, 9 p.m. ET (ESPNU)
District of Columbia at Villanova
Niagara at Oregon State, 9 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 11
West Alabama at Alabama
Hofstra at Purdue, 7 p.m. ET
New Mexico State at Oregon State, 9:30 p.m. ET (ESPNU)
Marshall at Villanova, 1 p.m. ET (ESPN3)

Subregionals
(Nov. 16-18, 21)

at Hofstra
Nov. 16
Marshall vs. District of Columbia
South Dakota State at Hofstra

Nov. 17
South Dakota State vs. Marshall
District of Columbia at Hofstra

Nov. 18
District of Columbia vs. South Dakota State
Marshall at Hofstra

at Niagara
Nov. 16
Bucknell at Niagara

Nov. 17
Bucknell vs. New Mexico State

Nov. 18
West Alabama vs. Bucknell
New Mexico State at Niagara

at New Mexico State
Nov. 21
Northern New Mexico at New Mexico State

Semifinals
(Nov. 15)

Alabama vs. Oregon State, 7 p.m. ET (ESPN2)
Villanova vs. Purdue, approx. 9:30 p.m. ET (ESPN2)

Finals
(Nov. 16)

Consolation game, 5 p.m. ET (ESPNU)
Championship, approx. 7:30 p.m. ET (ESPN2)

Coaches vs. Cancer Classic

Schedule
Campus sites: Nov. 8-12
Subregionals: Nov. 16-21
Brooklyn: Nov. 16-17

Participants
(13)

Hosts and Semifinalists
BYU (West Coast)
Florida State (ACC)
Notre Dame (Big East)
St. Joseph's (Atlantic 10)

Visitors
Buffalo (MAC)
Evansville (MVC)
Georgia State (CAA)
Monmouth (NEC)
South Alabama (Sun Belt)
Tennessee State (OVC)
Western Illinois (Summit)
Wheeling Jesuit (Division II, WVIAC) (St. Joseph's Hawks)
Yale (Ivy)

Campus Site Games
(Nov. 8-12)

Nov. 8
Wheeling Jesuit vs. St. Joseph's (exhibition), 7 p.m. ET

Nov. 9
South Alabama at Florida State, 7 p.m. ET, 7 p.m. ET (ESPN3)
Tennessee State at BYU, 9 p.m. ET, 9 p.m. ET (BYU TV)

Nov. 10
Evansville at Notre Dame, 7 p.m. ET (ESPN3)

Nov. 12
Buffalo at Florida State, 7 p.m. ET (ESPN3)
Monmouth at Notre Dame, 7 p.m. ET (ESPN3)
Yale at St. Joseph's, 7 p.m. ET

Nov. 13
Georgia State at BYU, 9 p.m. ET (BYU TV)

Subregionals
(Nov. 15-21)

at Evansville
Nov. 15
Buffalo at Evansville, 7 p.m. ET

Nov 16
Western Illinois vs. Buffalo, 5 p.m. ET
Yale at Evansville, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 17
Buffalo vs. Yale, 5 p.m. ET
Western Illinois at Evansville, approx. 7:30 p.m. ET

at Oakland City, IN
Nov. 18
Yale vs. Western Illinois, 2 p.m. ET

at Georgia State
Nov. 19
Tennessee State vs. South Alabama, 4 p.m. ET
Monmouth at Georgia State, 7 p.m. ET

Nov. 20
Monmouth vs. South Alabama, 4 p.m. ET
Tennessee State at Georgia State, 7 p.m. ET

Nov. 21
Monmouth vs. Tennessee State, 12 p.m. ET
South Alabama at Georgia State, 3 p.m. ET

Semifinals
(Nov. 16)

BYU vs. Florida State, 7 p.m. ET (truTV)
Notre Dame vs. St. Joseph's, approx. 9:30 p.m. ET (truTV)

Finals
(Nov. 17)

Consolation game, 7 p.m. ET (truTV)
Championship, approx. 9:30 p.m. ET (truTV)

Hall of Fame Tip-Off

Campus sites: Nov. 9-13, 23
Springfield, MA: Nov. 17-18

Participants
(8)

Naismith Bracket
Ohio State (Big Ten)
Rhode Island (Atlantic 10)
Seton Hall (Big East)
Washington (Pac-12)

Springfield Bracket
Albany (America East)
Loyola, Md. (Metro Atlantic)
UMKC (Summit)
Norfolk State (Mid-Eastern)

Campus Site Games
(Nov. 9-13, 23)

Friday, November 9
Norfolk State at Rhode Island, 7:30 p.m. (Cox Sports)
UMKC at Seton Hall

Sunday, November 11
Albany at Ohio State
Loyola at Washington, 8 p.m. ET (Pac-12 Network)

Monday, November 12
Norfolk State at Seton Hall

Tuesday, November 13
Albany at Washington, 11:30 p.m. ET (Pac-12 Network)

Friday, November 23
UMKC at Ohio State, 6 p.m. ET (Big Ten Network)
Loyola at Rhode Island, 7 p.m. ET (Cox Sports)

Semifinals
(Nov. 17)

Springfield Bracket
Loyola (MD) vs. Norfolk State, 12 p.m. ET
Albany vs. UMKC, approx. 2:30 p.m. ET

Naismith Bracket
Ohio State vs. Rhode Island, approx. 5 p.m. ET (ESPN3)
Seton Hall vs. Washington, approx. 7:30 p.m. ET (ESPN3)

Finals
(Nov. 18)

Springfield Bracket
Consolation, 11:30 a.m. ET
Championship, approx. 2 p.m. ET

Naismith Bracket
Rhode Island game, approx. 7 p.m. ET (ESPN3)
Ohio State game, 4:30 p.m. ET (ESPN2)

CBE Hall of Fame Classic

Bracket
Campus sites: Nov. 9-15
Subregionals: Nov. 18-23
Kansas City: Nov. 19-20

Participants
(12)

Hosts and Semifinalists
Kansas (Big 12)
Saint Louis (Atlantic 10)
Texas A&M Aggies (SEC)
Washington State (Pac-12)

Visitors
Chattanooga (Southern)
Eastern Washington (Big Sky)
Louisiana Tech (WAC)
Santa Clara (WCC)
Southeast Missouri (OVC)
USC Upstate (Atlantic Sun)
Troy (Sun Belt)
Utah Valley (Great West)

Campus Site Games
(Nov. 9-15)

Nov. 9
Southeast Missouri at Kansas, 8 p.m. ET (Jayhawk Sports Network)
USC Upstate at Saint Louis, 8 p.m. ET
Louisiana Tech at Texas A&M, 9 p.m. ET (SEC on FSN/ESPN3)

Nov. 10
Eastern Washington at Washington State, 7:30 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 12
Troy at Texas A&M, 8 p.m. ET (FS Southwest)

Nov. 14
Santa Clara at Saint Louis, 8 p.m. ET (FS Midwest)
Utah Valley at Washington State, 10 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 15
Chattanooga at Kansas, 8 p.m. ET (Jayhawk Sports Network)

Subregionals
(Nov. 18-23)

at Chattanooga
Nov. 18, 3 p.m. ET
Southeast Missouri at Chattanooga
Louisana Tech vs. Troy

Nov. 19, 5 p.m. ET
Southeast Missouri vs. Louisiana Tech
Troy at Chattanooga

Nov. 20, 5 p.m. ET
Southeast Missouri vs. Troy
Louisiana Tech at Chattanooga

at Santa Clara
Nov. 20, 9 p.m. ET
Eastern Washington vs. Utah Valley
USC Upstate at Santa Clara

Nov. 21, 9 p.m ET
Eastern Washington vs. USC Upstate
Utah Valley at Santa Clara

Nov. 23, 5 p.m. ET
USC Upstate vs. Utah Valley
Eastern Washington at Santa Clara

Semifinals
(Nov. 19)

Texas A&M vs. Saint Louis, 7:30 p.m. ET (ESPNU)
Washington State vs. Kansas, approx. 10 p.m. ET (ESPN2)

Finals
(Nov. 20)

Consolation Game, 7 p.m. ET (ESPN3)
Championship, approx. 9:30 p.m. ET (ESPNU)

Legends Classic

Bracket
Campus sites: Nov. 11-15
Subregionals: Nov. 19-21
East Rutherford, NJ: Nov. 19-20

Participants
(12)

Hosts and Semifinalists
Georgetown (Big East)
Georgia (SEC)
Indiana (Big Ten)
UCLA (Pac-12)

Visitors (CBSSports.com)
UC Irvine (Big West)
Duquesne (A-10)
James Madison (CAA)
Liberty (Big South)
North Dakota State (Summit)
Sam Houston State (Southland)
Southern Mississippi (C-USA)
Youngstown State (Horizon)

Campus Site Games
(Nov. 11-15)

Nov. 11
Duquesne at Georgetown, 6:30 p.m. ET (ESPNU)

Nov. 12
Youngstown State at Georgia, 7 p.m. ET (ESPNU)
North Dakota State at Indiana

Nov. 13
UC Irvine at UCLA, 11:30 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 14
Liberty at Georgetown, 7 p.m. ET (Big East Network/ESPN3)

Nov. 15
Southern Mississippi at Georgia, 8 p.m. ET (SEC on FSN/ESPN3)
Sam Houston State at Indiana, 7 p.m. ET (Big Ten Network)
Jame Madison at UCLA, 11 p.m. ET (Pac-12 Network)

Subregionals
(Nov. 19-21)

At Duquesne
Nov. 19
Youngstown State vs. North Dakota State
James Madison at Duquesne

Nov. 20
James Madison vs. Youngstown State
North Dakota State at Duquesne

Nov. 21
North Dakota State vs. James Madison
Youngstown State at Duquesne

At Sam Houston State
Nov. 19
Liberty vs. UC Irvine
Southern Mississippi at Sam Houston State

Nov. 20
UC Irvine vs. Southern Mississippi
Liberty at Sam Houston State

Nov. 21
Southern Mississippi vs. Liberty
UC Irvine at Sam Houston State

Semifinals
(Nov. 19)

Indiana vs. Georgia, 5:30 p.m. ET (ESPNU)
UCLA vs. Georgetown, approx. 8 p.m. ET (ESPN2)

Finals
(Nov. 20)

Consolation, 7:30 p.m. ET (ESPNU)
Championship, approx. 10 p.m. ET (ESPN)

Maui Invitational

Bracket
Campus Sites: Nov. 9-13
Maui on the Mainland: Nov. 17-18
Lahaina, HI: Nov. 19-21

Participants
(12)

Main Bracket
Butler (Atlantic 10)
Chaminade (DII, PacWest)
Illinois (Big Ten)
Marquette (Big East)
Mississippi State (SEC)
North Carolina (ACC)
USC (Pac-12)
Texas (Big 12)

Maui on the Mainland
Colgate (Patriot)
Coppin State (MEAC)
Elon (Southern)
Florida Atlantic Owls (Sun Belt)

Campus Site Games
(Nov. 9-13)

Nov. 9
Colgate at Illinois
Coppin State at USC, 11 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 10
Elon at Butler, 2 p.m. ET (WNDY)

Nov. 11
Colgate at Marquette, 4:30 p.m. ET (ESPNU)
Florida Atlantic at North Carolina, 2:30 p.m. ET (ESPNU)

Nov. 12
Coppin State at Texas, 8 p.m. ET (Longhorn Network)

Nov. 13
Florida Atlantic at Mississippi State

Maui on the Mainland
(Nov. 17-18)

At Elon

Semifinals
Nov. 17
Colgate at Elon
Coppin State vs. Florida Atlantic

Quarterfinals
(Nov. 19)

Butler vs. Marquette, 3:30 p.m. ET (ESPN2)
Mississippi State vs. North Carolina, approx. 6 p.m. ET (ESPN2)
Texas vs. Chaminade, 9:30 p.m. ET (ESPNU)
USC vs. Illinois, 12 a.m. ET (ESPN2)

Consolation Semifinals
(Nov. 20)

Top half, 2:30 p.m. ET (ESPN2)
Bottom half, 5 p.m. ET (ESPN2)

Semifinals
(Nov. 20)

Top half, 8 p.m. ET (ESPN)
Bottom half, approx. 10:30 p.m. ET (ESPN2)

Finals
(Nov. 21)

7th/8th place, 2:30 p.m. ET (ESPNU)
5th/6th place, approx. 5 p.m. ET (ESPN2)
3rd/4th place, 7:30 p.m. ET (ESPN2)
Championship, approx. 10 p.m. ET (ESPN)

Cancun Challenge

Schedule
Campus Sites: Nov. 13-17
Cancun, Mexico: Nov. 20-21

Participants
(8)

Riviera Division
DePaul (Big East)
Iowa (Big Ten)
Western Kentucky (Sun Belt)
Wichita State (Missouri Valley)

Mayan Division
Austin Peay (Ohio Valley)
Gardner-Webb (Big South)
Howard (Mid-Eastern)
Western Carolina (Southern)

Campus Site Games
(Nov. 13-17)

Nov. 13
Austin Peay at Western Kentucky

Nov. 15
Gardner-Webb at DePaul
Howard at Iowa
Western Carolina at Wichita State

Nov. 17
Austin Peay at DePaul
Gardner-Webb at Iowa
Western Carolina at Western Kentucky
Howard at Wichita State

Semifinals
(Nov. 20)

Mayan Division
Howard vs. Gardner-Webb
Austin Peay vs. Western Carolina

Riviera Division
DePaul vs. Wichita State, 7 p.m. ET (CBS Sports Network)
Western Kentucky vs. Iowa, approx. 9:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

Finals
(Nov. 21)

Riviera Division
Third place, 7 p.m. ET (CBS Sports Network)
Championship, approx. 9:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

NIT Season Tip-Off

Bracket
Campus Sites: Nov. 12-13
Consolation Rounds: Nov. 19-20
New York City: Nov. 21, 23

Participants
(16)

Regional Hosts
Kansas State (Big 12)
Michigan (Big Ten)
Pittsburgh (Big East)
Virginia (ACC)

Visiting Teams
Alabama-Huntsville (DII, Gulf South)
Bowling Green (Mid-American)
Cleveland State (Horizon)
Delaware (CAA)
Fairfield (MAAC)
Fordham (A-10)
IUPUI (Summit)
Lamar (Southland)
Lehigh (Patriot)
North Texas (Sun Belt)
Penn (Ivy)
Robert Morris (Northeast)

Regionals
(Nov. 12-13)

North Region (at Michigan)
Semifinals (Nov. 12)
Bowing Green vs. No. 7 Cleveland State, 6 p.m. ET
IUPUI at Michigan, 9 p.m. ET (ESPNU)

Finals (Nov. 13)
non-Michigan game, 5 p.m. ET
Michigan game, 8 p.m. ET (ESPN2)

East Region (at Pittsburgh)
Semifinals (Nov. 12)
Fordham at No. 4 Pittsburgh, 6 p.m. ET (ESPN3)
No. 6 Robert Morris vs. No. 5 Lehigh, approx. 8:30 p.m. ET

Finals (Nov. 13)
non-Pittsburgh game, 6 p.m. ET
Pittsburgh game, 9 p.m. ET (ESPNU)

Midwest Region (at Kansas State)
Semifinals (Nov. 12)
Lamar at No. 3 Kansas State, 8 p.m. ET (ESPN3)
Alabama-Huntsville vs. North Texas, approx. 10:30 p.m. ET

Finals (Nov. 13)
non-Kansas State game, 7 p.m. ET
Kansas State game, 10 p.m. ET (ESPN2)

South Region (at Virginia)
Semifinals (Nov. 12)
Fairfield at No. 2 Virginia, 7 p.m. ET (ESPN3)
Penn vs. No. 7 Delaware, approx. 9:30 p.m. ET

Finals (Nov. 13)
non-Virginia game, 4:30 p.m. ET
Virginia game, approx. 7 p.m. ET (ESPN3)

Consolation Rounds
(Nov. 19-20)

Bracket

At Virginia

Nov. 19
IUPUI vs. North Texas, 4:30 p.m. ET
Lamar at Virginia, approx. 7 p.m. ET

Nov. 20
Lamar vs. IUPUI, 4:30 p.m. ET
North Texas at Virginia, approx. 7 p.m. ET

At Lehigh

Nov. 19
Fordham vs Penn, 6 p.m. ET
Fairfield at Lehigh, approx. 8:30 p.m. ET

Nov. 20
Fordham vs. Fairfield, 6 p.m. ET
Penn at Lehigh, approx. 8:30 p.m. ET

At Robert Morris

Nov. 19
Alabama-Huntsville vs. Cleveland State, 5 p.m. ET
Bowling Green at Robert Morris, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 20
Alabama-Huntsville vs. Bowling Green, 5 p.m. ET
Cleveland State at Robert Morris, approx. 7:30 p.m. ET

Semifinals
(Nov. 21)

Delaware vs. Kansas State, 7 p.m. ET (ESPNU)
Pittsburgh vs. Michigan, approx. 9:30 p.m. ET (ESPN2)

Finals
(Nov. 23)

Consolation, 2:30 p.m. ET (ESPN)
Championship, approx. 5 p.m. ET (ESPN)

Battle 4 Atlantis

Bracket
Campus Sites: Nov. 9-18
Ft. Myers, FL: Nov. 21-22
Atlantis Resort, Bahamas: Nov. 22-24

Participants
(8)

Main Bracket
Duke (ACC)
Louisville (Big East)
Memphis (Conference USA)
Minnesota (Big Ten)
Missouri (SEC)
Northern Iowa (Missouri Valley)
Stanford (Pac-12)
VCU (Atlantic 10)

Mainland Teams (Fort Myers News-Press)
Alcorn State (SWAC)
Florida Gulf Coast (A-Sun)
Samford (SoCon)
Toledo (MAC)

Campus Site Games
(Nov. 9-18)

Nov. 9
Florida Gulf Coast at VCU, 7:30 p.m. ET (WTVR subchannel 3)

Nov. 12
Toledo at Minnesota (Minnesota Golden Gophers)

Nov. 13
Alcorn State at Missouri (Missouri Tigers)

Nov. 14
Toledo at Northern Iowa (UNI Panthers)

Nov. 15
Samford at Louisville (Louisville Cardinals), 7 p.m. ET (Big East Network/ESPN3)
Alcorn State at Stanford (Stanford Cardinal), 9 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 17
Samford at Memphis (Memphis Tigers)

Nov. 18
Florida Gulf Coast at Duke, 8 p.m. ET (ESPNU)

Mainland Bracket Games
(Nov. 21-22)

At Florida Gulf Coast (Fort Myers News-Press)

Semifinals
Nov. 21
Toledo vs. Samford, 4:30 p.m. ET
Alcorn State at Florida Gulf Coast, approx. 7 p.m. ET

Finals
Nov. 22
4:30 and approx. 7 p.m. ET

Quarterfinals
(Nov. 22)

Louisville vs. Missouri, approx. 9:30 p.m. ET (NBC Sports Network)
Missouri vs. Stanford, 1 p.m. ET (AXS.tv)
Memphis vs. VCU, 7 p.m. ET (NBC Sports Network)
Duke vs, Minnesota, approx. 3:30 p.m. ET (AXS.tv)

Consolation Semifinals
(Nov. 23)

Bottom half, 1 p.m. ET (AXS.tv)
Top half, approx. 3:30 p.m. ET (AXS.tv)

Semifinals
(Nov. 23)

Bottom half, 7 p.m. ET (NBC Sports Network)
Top half, approx. 9:30 p.m. ET (NBC Sports Network)

Finals
(Nov. 24)

7th/8th place, 1 p.m. ET (AXS.tv)
5th/6th place, approx. 3:30 p.m. ET (AXS.tv)
3rd/4th place, 7 p.m. ET (NBC Sports Network)
Championship, approx. 9:30 p.m. ET (NBC Sports Network)

Las Vegas Invitational

Campus Sites: Nov. 18-20
Las Vegas: Nov. 23-24

Participants
(8)

Hosts
Arizona State (Pac-12)
Arkansas (SEC)
Creighton (Missouri Valley)
Wisconsin (Big Ten)

Visitors
Cornell (Ivy)
Florida A&M (Mid-Eastern)
Longwood (Big South)
Presbyterian (Big South)

Campus Site Games
(Nov. 18-20)

Nov. 18
Cornell at Wisconsin (Wisconsin Badgers), 6 p.m. ET (ESPN3)
Florida A&M at Arizona State (Arizona State Sun Devils), 7 p.m. ET (Pac-12 Network)
Longwood at Arkansas (Arkansas Razorbacks)
Presbyterian at Creighton (Creighton Bluejays)

Nov. 20
Florida A&M at Arkansas, 8 p.m. ET (ARSN)
Longwood at Creighton, 8 p.m. ET (Cox Nebraska)
Presbyterian at Wisconsin, 8 p.m. ET (ESPN3)
Cornell at Arizona State, 9 p.m. ET (Pac-12 Network)

Semifinals
(Nov. 23)

Visiting Teams
(Presbyterian Blue Hose)
Cornell vs. Presbyterian
Florida A&M vs. Longwood

Host Teams
(ESPN)
Arizona State vs. Arkansas, 7 p.m. ET (ESPN3)
Creighton vs. Wisconsin, approx. 10 p.m. ET (ESPN2)

Finals
(Nov. 24)

Consolation, 8 p.m. ET (ESPN3)
Championship, 11 p.m. ET (ESPN2)

South Padre Invitational

Campus Sites: Nov. 18-20
South Padre Island, TX: Nov. 23-24

Participants
(8)

Hosts
UAB (C-USA)
Illinois State (Missouri Valley)
Northwestern (Big Ten)
TCU (Big 12)

Visitors
Delaware State (MEAC)
Fairleigh Dickinson (NEC)
Navy (Patriot)
Prairie View (SWAC)

Campus Site Games
(Nov. 18-20)

Nov. 18
Navy at UAB (UAB Blazers)
Delaware State at Illinois State (Illinois State Redbirds)
Fairleigh Dickinson at Northwestern (Northwestern Wildcats)
Prairie View at TCU (TCU Horned Frogs)

Nov. 20
Prairie View at UAB
Fairleigh Dickinson at Illinois State
Delaware State at Northwestern
Navy at TCU, 7 p.m. ET (Fox Sports Southwest Plus)

Semifinals
(Nov. 23)

Visiting Teams
(Navy Midshipmen)
Navy vs. Prairie View
Fairleigh Dickinson vs. Delaware State

Host Teams
(TCU Horned Frogs)
UAB vs. Illinois State
Northwestern vs. TCU

Finals
(Nov. 24)

Consolation, 5 p.m. ET (CBS Sports Network)
Championship, 8 p.m. ET (CBS Sports Network)

Hoops for Hope Classic

Schedule (via Missouri State Bears)
Campus Sites: Nov. 11-21
Puerto Vallarta, Mexico: Nov. 24-25

Participants
(8)

Hosts
Arkansas-Little Rock (Sun Belt)
Missouri State (Missouri Valley)
South Carolina (SEC)
SMU (C-USA)

Visitors
Jacksonville (Atlantic Sun)
Malone (Division II transitional, GLIAC) (Malone Pioneers)
Milwaukee (Horizon)
Rider (MAAC)

Campus Site Games
(Nov. 11-21)

Nov. 11
Milwaukee at South Carolina, 3 p.m. ET (SEC on FSN/ESPN3)

Nov. 19
Rider at South Carolina, 7 p.m. ET (FS South)
Jacksonville at Missouri State
Milwaukee at UALR
Malone at SMU, 9 p.m. ET

Nov. 21
Malone at Missouri State, 8 p.m. ET
Jacksonville at UALR
Rider at SMU

Visitors' Bracket
(Nov. 23-25)

Nov. 23
Jacksonville vs. Rider, 4:30 p.m. ET (Jacksonville Dolphins)

Nov. 24
Milwaukee vs. Jacksonville, 4:30 p.m. ET

Nov. 25
Rider vs. Milwaukee, 4:30 p.m. ET (Milwaukee Panthers)

Semifinals
(Nov. 24)

Hosts' Bracket (Missouri State Bears)
Missouri State vs. South Carolina, 7 p.m. ET
UALR vs. SMU, approx. 9:30 p.m. ET

Finals
(Nov. 25)

Consolation, 7 p.m. ET
Championship, approx. 9:30 p.m. ET

Global Sports Classic

Campus Sites: Nov. 10-20
Las Vegas: Nov. 23-24 (CBSSports.com)

Participants
(8)

Hosts (Las Vegas Review-Journal)
Cincinnati (Big East)
Iowa State (Big 12)
Oregon (Pac-12)
UNLV (Mountain West)

Visitors
Campbell (Big South) (CBSSports.com)
Jacksonville State (Ohio Valley) (CBSSports.com)
North Carolina A&T (MEAC) (CBSSports.com)
Northern Arizona (Big Sky) (Las Vegas Review-Journal)

Campus Site Games
(Nov. 10-20)

Nov. 10 (Oregon Ducks)
Northern Arizona at Oregon, 7:30 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 12 (UNLV Runnin' Rebels)
Northern Arizona at UNLV

Nov. 17
Jacksonville State at UNLV

Nov. 18
North Carolina A&T at Cincinnati (Cincinnati.com), 2 p.m. ET (Big East Network/ESPN3)
Campbell at Iowa State (Iowa State Cyclones)

Nov. 19
Jacksonville State at Oregon, 11 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 20
Campbell at Cincinnati, 7 p.m. ET (Big East Network/ESPN3)
North Carolina A&T at Iowa State

Semifinals
(Nov. 23)

Visiting Teams
(Campbell Camels)
Campbell vs. North Carolina A&T
Jacksonville State vs. Northern Arizona

Host Teams
(UNLV Runnin Rebels)
Cincinnati vs. Iowa State, 6:30 p.m. ET (CBS Sports Network)
Oregon at UNLV, approx. 9 p.m. ET (CBS Sports Network)

Finals
(Nov. 24)

Consolation, 8 p.m. ET
Championship, approx. 10:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

Las Vegas Classic

Campus Sites: Dec. 10-19
Las Vegas: Dec. 22-23

Participants
(8)

Hosts
Bradley (Missouri Valley)
Colorado State (Mountain West)
Portland (West Coast)
Virginia Tech (ACC)

Visitors
Cal State Bakersfield (Independent)
Georgia Southern (Southern)
Mississippi Valley State (SWAC)
North Florida (Atlantic Sun)

Campus Site Games
(Dec. 10-19)

Dec. 10
Mississippi Valley State at Virginia Tech (Virginia Tech Hokies), 7 p.m. ET (ESPN3)

Dec. 15
Georgia Southern at Virginia Tech, 2 p.m. ET (ESPN3)

Dec. 17
Georgia Southern at Bradley (Bradley Braves)
North Florida at Colorado State (Colorado State Rams)
Cal State Bakersfield at Portland (Portland Pilots)

Dec. 19
Mississippi Valley State at Bradley
Cal State Bakersfield at Colorado State
North Florida at Portland

Semifinals
(Dec. 22)

Visiting Teams
Georgia Southern vs. Mississippi Valley State, 3 p.m. ET (Georgia Southern Eagles)
Cal State Bakersfield vs. North Florida, approx. 5:30 p.m. ET (North Florida Ospreys)

Host Teams
Bradley vs. Virginia Tech, 8 p.m. ET (Virginia Tech Hokies)
Colorado State vs. Portland, approx. 10:30 p.m. ET (Colorado State Rams)

Finals
(Dec. 23)

Visiting Teams
Consolation, 3:45 p.m. ET
Championship, approx. 6:15 p.m. ET

Host Teams
Consolation, 9 p.m. ET(CBS Sports Network)
Championship, approx. 11:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

(Primarily) On-Campus/Round-Robin Events

Barclays Center Classic
(NECSports on YouTube)

Brooklyn: Nov. 9
Campus Sites: Nov. 16-23

Participants
(5)

Kentucky (SEC)
Long Island U. (NEC)
Lafayette (Patriot)
Maryland (ACC)
Morehead State (OVC) (Kentucky Wildcats)

Schedule

Brooklyn: Nov. 9
Long Island U. vs. Morehead State, 5:45 p.m. ET (ESPN3)
Kentucky vs. Maryland, 8:30 p.m. ET (ESPN)

Nov. 12
Morehead State at Maryland (Maryland Terrapins), 8 p.m. ET (ACC on FSN/CSN/ESPN3)
Long Island U. at Lafayette (Lafayette Leopards)

Nov. 16
Lafayette at Kentucky, 7 p.m. ET (Big Blue Sports Network)
Long Island U. at Maryland, 7 p.m. ET (ESPN3)

Nov. 18
Lafayette at Morehead State

Nov. 20
Lafayette at Maryland, 8 p.m. ET (ACC on FSN/CSN/ESPN3)

Nov. 21
Morehead State at Kentucky, 7 p.m. ET (Big Blue Sports Network)

Nov. 23
Long Island U. at Kentucky, 7 p.m. ET (Big Blue Sports Network)

Liberty Tax Classic

Norfolk, VA: Nov. 9-11

Participants
(4)

Holy Cross (Patriot)
Morgan State (MEAC)
Old Dominion (CAA)
UT San Antonio (WAC)

Schedule

Nov. 9
Morgan State vs. UT San Antonio
Holy Cross at Old Dominion

Nov. 10
UT San Antonio vs. Holy Cross
Morgan State at Old Dominion

Nov. 11
Holy Cross vs. Morgan State
UT San Antonio vs. Old Dominion, 4:30 p.m. ET (CSN Mid-Atlantic Plus)

Rainbow Classic
(Hawai'i Athletics)

Honolulu: Nov. 9, 11-12

Participants
(4)

Arkansas-Pine Bluff (SWAC)
Hawai'i (Big West)
Houston Baptist (Independent)
Maryland-Eastern Shore (MEAC)

Schedule

Nov. 9
Arkansas-Pine Bluff vs. Houston Baptist
Maryland-Eastern Shore at Hawai'i

Nov. 11
Houston Baptist vs. Maryland-Eastern Shore
Arkansas-Pine Bluff at Hawai'i

Nov. 12
Maryland-Eastern Shore vs. Arkansas-Pine Bluff
Houston Baptist at Hawai'i, 4 a.m. ET (ESPN)

Florida Global Sports Tournament
(CBSSports.com/GatorZone.com/
Middle Tennessee Blue Raiders)

Nov. 9-23: Campus Sites
Nov. 18: Tampa

Participants
(5)

Alabama State (SWAC)
UCF (C-USA)
Florida (SEC)
Middle Tennessee (Sun Belt)
Savannah State (MEAC)

Schedule

Nov. 9
Alabama State at Middle Tennessee

Nov. 11
Alabama State at Florida, 3:30 p.m. ET (Sun Sports)

Nov. 13
Middle Tennessee at Savannah State
Alabama State at UCF (UCF Knights)

Nov. 16
Savannah State at Alabama State (Savannah State Tigers)

Nov. 18
Middle Tennessee vs. Florida at Tampa, 4 p.m. ET (Sun Sports)
Savannah State at UCF

Nov. 20
Savannah State at Florida, 7 p.m. ET (Sun Sports)
Middle Tennessee at UCF

Nov. 23
UCF at Florida, 4 p.m. ET (Sun Sports)

Michigan State Tournament
(Boise State Broncos/
Louisiana's Ragin Cajuns/
Michigan State Spartans/
Oakland Golden Grizzlies,
H/T: Corey Schmidt)

Campus Sites: Nov. 11-25

Participants
(5)

Boise State (MWC)
Louisiana-Lafayette (Sun Belt)
Michigan State (Big Ten)
Oakland (Summit)
Texas Southern (SWAC)

Schedule

Nov. 11
Texas Southern at Boise State
Oakland at Louisiana-Lafayette

Nov. 13
Oakland at Boise State

Nov. 16
Louisiana-Lafayette at Texas Southern

Nov. 18
Louisiana-Lafayette at Boise State
Texas Southern at Michigan State

Nov. 20
Boise State at Michigan State, 8 p.m. ET (BIg Ten Network)
Oakland at Texas Southern

Nov. 23
Oakland at Michigan State, 8:15 p.m. ET (Big Ten Network)

Nov. 25
Louisiana-Lafayette at Michigan State, 12 p.m. ET (ESPN3)

Eastern Michigan Tournament
(EIU Panthers/
IPFW Mastodons/
UTPA Broncs,
H/T: Corey Schmidt)

Campus Sites: Nov. 13, 14, 21
Ypsilanti, MI: Nov. 16-18

Participants
(5)

Eastern Illinois (OVC)
Eastern Michigan (MAC)
IPFW (Summit)
Rochester College (NAIA, Independent)
UTPA (Great West)

Schedule

Nov. 13
Rochester at IPFW

Nov. 14
UTPA vs. Rochester at Ypsilanti

Nov. 16 (Eastern Michigan Eagles)
UTPA vs. IPFW, 4:30 p.m. ET
Eastern Illinois at Eastern Michigan, approx. 7 p.m. ET

Nov. 17
UTPA vs. Eastern Illinois, 4:30 p.m. ET
IPFW at Eastern Michigan, approx. 7 p.m. ET

Nov. 17
IPFW vs. Eastern Illinois, 4 p.m. ET
UTPA at Eastern Michigan, approx. 6:30 p.m. ET

Nov. 21
Rochester at Eastern Illinois

Nation of Coaches Classic
(Richmond Spiders, H/T: James Hintz)

Campus Sites: Nov. 13-24
Wilmington, NC: Nov. 23-25

Participants
(5)

Hampton (MEAC)
UNC Wilmington (CAA)
Ohio (MAC)
Richmond (A-10)
Wofford (Southern)

Schedule

Nov. 13
UNC Wilmington at Richmond

Nov. 15
Hampton at Richmond

Nov. 16
UNC Wilmington at Ohio (Ohio Bobcats)

Nov. 18
Wofford at Ohio

Nov. 20
Hampton at Ohio
Wofford at Richmond

Nov. 23
Wofford vs. Hampton at Wilmington, NC (Wofford Terriers)

Nov. 24
Wofford at UNC Wilmington
Richmond at Ohio

Nov. 25
Hampton at UNC Wilmington (UNC Wilmington Seahawks)

Global Sports Classic

Laramie, WY: Nov. 14-16

Participants
(4)

N.C. Central (MEAC)
South Dakota (Summit)
Southern U. (SWAC)
Wyoming (Mountain West)

Schedule

Nov. 14
North Carolina Central vs. South Dakota
Southern U. at Wyoming

Nov. 15
Southern U. vs. North Carolina Central
South Dakota at Wyoming

Nov. 16
South Dakota vs. Southern U.
North Carolina Central at Wyoming

Joe Cipriano Nebraska Classic
(HuskerExtra, H/T Patrick Marshall)

Kent, OH; Lincoln, NE; New Orleans, LA; Valparaiso, IN: Nov. 15-24

Participants
(7)

Bethune-Cookman (MEAC)
Chicago State (Great West)
Kent State (MAC)
Nebraska (Big 12)
Nebraska-Omaha(Summit, transitional)
Tulane (C-USA)
Valparaiso (Horizon)

Schedule

Nov. 13
Bethune-Cookman at Tulane (Bethune-Cookman Wildcats)

Nov. 15
Valparaiso at Nebraska

Nov. 16
Chicago State at Kent State (Kent State Golden Flashes)
Nebraska-Omaha at Tulane (Nebraska-Omaha Mavericks)

Nov. 18
Nebraska-Omaha at Nebraska
Valparaiso at Kent State (Valparaiso Crusaders)
Chicago State at Tulane (Chicago State Cougars)

Nov. 20
Bethune-Cookman at Kent State

Nov. 21
Tulane at Nebraska

Nov. 23
Bethune-Cookman vs. Nebraska-Omaha at Valparaiso
Chicago State at Valparaiso

Nov. 24
Two games in Valparaiso (Nov. 23rd winners/losers)
Kent State at Nebraska

Eastern Kentucky Tournament
(Radford Highlanders)

Richmond, KY: Nov. 16-18

Participants
(4)

Eastern Kentucky (Ohio Valley)
Kennesaw State (Atlantic Sun)
Radford (Big South)
Towson (CAA)

Schedule

Nov. 16
Radford vs. Towson
Kennesaw State at Eastern Kentucky

Nov. 17
Kennesaw State vs. Radford
Towson at Eastern Kentucky

Nov. 18
Towson vs. Kennesaw State
Radford at Eastern Kentucky

USF Tournament

Tampa: Nov. 16-18

Participants
(4)

Loyola of Chicago (Horizon)
Maryland-Eastern Shore (MEAC)
USF (Big East)
Western Michigan (MAC)

Schedule

Nov. 16
Loyola of Chicago vs. Western Michigan
Maryland-Eastern Shore at USF

Nov. 17
Maryland-Eastern Shore vs. Loyola of Chicago
Western Michigan at USF, 3 p.m. ET (Big East Network/ESPN3)

Nov. 18
Western Michigan vs. Maryland-Eastern Shore
Loyola of Chicago at USF

World Vision Classic
(H/T Craig Caswell)

Reno, NV: Nov. 16-18

Participants
(4)

Cal State Fullerton (Big West)
Green Bay (Horizon)
Nevada (MWC)
Southern Utah (Big Sky)

Schedule

Nov. 16
Cal State Fullerton at Nevada, 9 p.m. ET
Southern Utah vs. Green Bay, approx. 11:30 p.m. ET

Nov. 17
Green Bay at Nevada, 9 p.m. ET
Southern Utah vs. Cal State Fullerton, approx. 11:30 p.m. ET

Nov. 18
Green Bay vs. Cal State Fullerton, 4 p.m. ET
Southern Utah at Nevada, approx. 6:30 p.m. ET

NUCDF Challenge
(Cal State Northridge Matadors/
Siena Saints/Tulsa Golden Hurricane)

San Diego: Nov. 16-18

Participants
(5)

Cal State Northridge (Big West)
Northern Kentucky (A-Sun, transitional)
San Diego (West Coast)
Siena (MAAC)
Tulsa (C-USA)

Schedule

Nov. 15
Cal State Northridge at San Diego
Northern Kentucky vs. Tulsa

Nov. 16
Siena vs. Cal State Northridge
Tulsa at San Diego

Nov. 17
Northern Kentucky vs. Siena
Cal State Northridge vs. Tulsa

Nov. 18
Cal State Northridge vs. Northern Kentucky
Siena at San Diego

Utah Thanksgiving Tournament

Salt Lake City: Nov. 21, 23, 24

Participants
(4)

Central Michigan (MAC)
Idaho State (Big Sky)
Utah (Pac-12)
Wright State (Horizon)

Schedule

Nov. 21
Central Michigan vs. Wright State, 7 p.m. ET
Idaho State at Utah, approx. 9:30 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 23
Central Michigan at Utah, 7 p.m. ET (Pac-12 Network)
Idaho State vs. Wright State, approx. 9:30 p.m. ET

Nov. 24
Idaho State vs. Central Michigan, TBD
Wright State at Utah, 5:30 p.m. or 9:30 p.m. ET (Pac-12 Network)

Gotham Classic

New York City: Dec. 22
Campus Sites: Dec. 17-29

Participants
(5)

Hosts
Syracuse (Big East)
Temple (Atlantic 10)

Visitors
Alcorn State (SWAC)
Canisius (MAAC)
Detroit (Horizon)

Schedule

Gazelle Group

Dec. 15
Canisius at Syracuse, 7 p.m. ET (BIg East Network/TWCS/ESPN3)

Dec. 17
Alcorn State at Temple
Detroit at Syracuse, 7 p.m. ET (ESPNU)

Dec. 19
Canisius at Temple
Detroit at Alcorn State

Dec. 22
at New York City
Syracuse vs. Temple, 12 p.m. ET (ESPN2)

Dec. 27
Alcorn State at Canisius
Detroit at Temple

Dec. 29
Alcorn State at Syracuse, 7 p.m. ET (BIg East Network/TWCS/ESPN3)
Canisius at Detroit

World Vision Classic

Logan, UT: Dec. 20-22

Participants
(4)

UC Davis (Big West)
Nicholls State (Southland)
Southern Illinois (MVC)
Utah State (WAC)

Schedule

Dec. 20
UC Davis vs. Southern Illinois
Nicholls State at Utah State

Dec. 21
Southern Illinois vs. Nicholls State
UC Davis at Utah State

Dec. 22
Nicholls State vs. UC Davis
Southern Illinois at Utah State

Notable Teams Not Yet In An Exempt Event

A-10: George Washington, La Salle, St. Bonaventure
Big East: Rutgers
Big 12: Texas Tech
CAA: William & Mary
C-USA: East Carolina, Houston
MWC: Air Force, Fresno State
SEC: LSU
WCC: Pepperdine
Other Notables: Harvard, Long Beach State

Non-Exempt Tournaments

All-Military Classic
Charleston, S.C.: Nov. 10-11

Semifinals (Air Force Falcons/The Citadel Bulldogs)
Army vs. Air Force, 2 p.m. ET
The Citadel vs. VMI, approx. 4:30 p.m. ET

Finals
2 and approx. 4:30 p.m. ET

Hilltop Challenge (San Francisco Dons)
San Francisco: Nov. 23-24
Columbia, San Francisco, Wayland Baptist

Nov. 23
Columbia vs. Wayland Baptist

Nov. 24
Columbia at San Francisco

Tulane Tournament (Tulane Green Wave)
New Orleans: Dec. 19-20

Dec. 19
Pepperdine vs. Alabama State
Texas-Pan American at Tulane

Dec. 20
Texas-Pan American vs. Alabama State
Pepperdine at Tulane

Cable Car Classic (Wagner Seahawks)
Santa Clara: Dec. 21-22

Semifinals: Dec. 21
Wagner vs. SMU, 9 p.m. ET
Alcorn State at Santa Clara, approx. 11:30 p.m. ET

Finals: Dec. 22
9 and 11:30 p.m. ET

Sun Bowl Classic (Husker Extra)
El Paso: Dec. 22-23

Semifinals
Central Michigan vs. Nebraska
Ark.-Pine Bluff at UTEP

UCF Holiday Tournament (Howard Bison)
Orlando: Dec. 28-29

Semifinals
Boston U. vs. Kent State
Howard at UCF

Dr Pepper Classic (Chattanooga Mocs)
Chattanooga: Dec. 28-29

Semifinals
Austin Peay vs. Utah Valley
High Point at Chattanooga

Conference Challenges

ACC/Big Ten Challenge

Nov. 27
Minnesota at Florida State, 7:15 p.m. ET (ESPN2)
Iowa at Virginia Tech, 7:15 p.m. ET (ESPNU)
North Carolina State at Michigan, 7:30 p.m. ET (ESPN)
Maryland at Northwestern, 9:15 p.m. ET (ESPN2)
Nebraska at Wake Forest, 9:15 p.m. ET (ESPNU)
North Carolina at Indiana, 9:30 p.m. ET (ESPN)

Nov. 28
Virginia at Wisconsin, 7 p.m. ET (ESPN2)
Purdue at Clemson, 7:15 p.m. ET (ESPNU)
Michigan State at Miami, 7:30 p.m. ET (ESPN)
Georgia Tech at Illinois, 9 p.m. ET (ESPN2)
Ohio State at Duke, 9:30 p.m. ET (ESPN)
Boston College at Penn State, 9:15 p.m. ET (ESPNU)

Missouri Valley-Mountain West Challenge
Bradley will not participate.

Nov. 17
San Diego State at Missouri State

Nov. 28
Boise State at Creighton, 8 p.m. ET (Cox Nebraska)
Fresno State at Southern Illinois

Dec. 1
Wichita State at Air Force, 8 p.m. ET (Cox Kansas)
Evansville at Colorado State
Drake at Nevada
New Mexico at Indiana State

Dec. 4
Wyoming at Illinois State

Dec. 19
Northern Iowa at UNLV, 10 p.m. ET (TW Sportsnet)

SEC/Big East Challenge

Nov. 29
Kentucky at Notre Dame, 7 p.m. ET (ESPN2)
South Carolina at St. John's, 7:30 p.m. ET (ESPNU)
Marquette at Florida, 9 p.m. ET (ESPN2)
Seton Hall at LSU, 9:30 p.m. ET (ESPNU)

Nov. 30
Tennessee at Georgetown, 6:30 p.m. ET (ESPN)
Georgia at South Florida, 7 p.m. ET (ESPNU)
Syracuse at Arkansas, 8:30 p.m. ET (ESPN)
DePaul at Auburn, 9 p.m. ET (ESPNU)

Dec. 1
Alabama at Cincinnati, 3 p.m. ET (ESPN2)
Villanova at Vanderbilt, 5 p.m. ET (ESPN2)
Mississippi State at Providence, TBD (ESPNU)
Rutgers at Ole Miss, TBD (ESPNU)

Neutral Site Showcases

Armed Forces Classic (ESPN)
Ramstein AFB, Germany: Nov. 9
Connecticut vs. Michigan State, 5:30 p.m. ET (ESPN)

Carrier Classic (WISTV.com)
Charleston, S.C.: Nov. 9
Ohio State vs. Marquette, 7 p.m. ET (NBC Sports Network)

Navy/Marine Corps Classic (GatorZone)
Jacksonville, FL: Nov. 9
Georgetown vs. Florida, 9 p.m. ET (NBC Sports Network)

Battle on the Midway
San Diego: Nov. 9
Syracuse vs. San Diego State, 7 p.m. ET (FSN)

Connecticut 6
West Hartford: Nov. 10
Quinnipiac at Hartford, 3 p.m. ET (Hartford Hawks)
Yale vs. Sacred Heart, approx. 5:30 p.m. ET (Yale Bulldogs)
Central Connecticut State vs. Fairfield Stags, approx. 8 p.m. ET (Central Connecticut State Blue Devils)

Champions Classic
Atlanta: Nov. 13
Michigan State vs. Kansas, 7 p.m. ET (ESPN)
Duke vs. Kentucky, approx. 9:30 p.m. ET (ESPN)

BYU Salt Lake City Showcase No. 1
Salt Lake City: Nov. 28
Montana vs. BYU, 9 p.m. ET (BYU TV)

Sprint Center Showcase No. 1 (Oregon State Beavers)
Kansas City: Nov. 30
Oregon State vs. Kansas, 8 p.m. ET (Jayhawk Sports Network)

Big Apple Classic (Howard Bison)
New York: Dec. 1
Howard vs. Hampton

Wooden Classic (Los Angeles Times)
Anaheim: Dec. 1
San Diego State vs. UCLA, 10 p.m. ET (ESPNU)

BB&T Classic (George Washington Colonials and Washington Post)
Washington, DC: Dec. 2
Manhattan vs. George Washington, 12:15 p.m. (MASN/FSN)
Maryland vs. George Mason, approx. 2:45 p.m. ET (MASN/FSN)

Jimmy V Classic (ESPN)
New York: Dec. 4
Georgetown vs. Texas, 7 p.m. ET
Connecticut vs. N.C. State, approx. 9:30 p.m. ET

Capital Classic (CBSSports.com)
Charleston, WV: Dec. 5
Marshall vs. West Virginia, 7:30 p.m. ET (Capital Classic TV)

Consol Energy Center Showcase No. 1 (CBSSports.com)
Pittsburgh: Dec. 5
Duquesne vs. Pittsburgh, 7 p.m. ET (ESPN3)

Reliant Stadium Showcase
Houston: Dec. 8 (TexasSports.com)
UCLA vs. Texas, 5:15 p.m. ET (ESPN)

MSG Showcase
New York: Dec. 8
St. John's vs. Fordham (CBS New York), approx. 7 p.m. ET (MSG2/MSG+)
Rutgers vs. Iona (CBSSports.com), approx. 9:30 p.m. ET (MSG2/MSG+)

Meadowlands Showcase (AP/Orlando Sentinel)
East Rutherford, NJ: Dec. 8
St. Peter's vs. Loyola (MD)
Temple vs. Duke, 3 :15 p.m. ET (ESPN)

Consol Energy Center Showcase No. 2 (CBSSports.com)
Pittsburgh: Dec. 11
Duquesne vs. West Virginia

Big Four Classic (UNIPanthers.com)
Des Moines: Dec. 15
Drake vs. Iowa State
Iowa vs. Northern Iowa, 2:30 p.m. ET (Big Ten Network)

Brooklyn Hoops Winter Festival
Brooklyn: Dec. 15
Fordham vs. Princeton
St. John's vs. St. Francis, NY
Michigan vs. West Virginia, 8 p.m. ET (ESPN)

Crossroads Classic (ValpoLife.com)
Indianapolis: Dec. 15
Butler vs. Indiana, 2 p.m. ET (CBS)
Notre Dame vs. Purdue, approx. 4:30 p.m. ET (ESPN2)

Battle in Seattle (CBSSports.com)
Seattle: Dec. 15
Kansas State vs. Gonzaga, 9 p.m. ET (ESPN2)

Charleston, WV Showcase No. 2 (CBSSports.com)
Charleston, WV: Dec. 15
Cincinnati vs. Marshall, 2 p.m. ET (CBS Sports Network)

Brooklyn Hoops Holiday Invitational
Brooklyn: Dec. 22, 3 p.m. ET
Tulane vs. Hofstra
Manhattan vs. South Carolina
Long Island U. vs. Seton Hall

Sprint Center Showcase No. 2 (CBSSports.com)
Kansas City: Dec. 22
Florida vs. Kansas State, 8 p.m. ET (ESPN2)

Time Warner Cable Arena Showcase No. 1 (CBSSports.com)
Charlotte: Dec. 22
Florida State vs. Charlotte, 2 p.m. ET (CBS Sports Network)

Governor's Holiday Hoops Classic
Richmond: Dec. 22
George Mason vs. Richmond, 3 p.m. ET (NBC Sports Network)
Old Dominion vs. Virginia, approx. 5:30 p.m. ET (NBC Sports Network)

Braggin' Rights (CBSSports.com)
St. Louis: Dec. 22
Illinois vs. Missouri, 6 p.m. ET (ESPN2)

MGM Grand Garden Classic
Las Vegas: Dec. 22-23

Dec. 22
Oregon State vs. San Diego (Oregon State Beavers), 9 p.m. ET (Pac-12 Network)
San Jose State vs. James Madison (San Jose State Spartans)

Dec. 23
Boise State vs. New Orleans (Boise State Broncos)
James Madison vs. San Diego (James Madison Dukes)

BYU Salt Lake City Showcase No. 2
Salt Lake City: Dec. 29
Virginia Tech vs. BYU, 2 p.m. ET (ESPNU)

Orange Bowl Classic
Sunrise, FL: Dec. 29
Tulsa vs. Florida State, 2 p.m. ET (FSN)
Air Force vs. Florida, approx. 4:30 p.m. ET (FSN)

United Center Showcase (CBSSports.com)
Chicago: Dec. 29
Auburn vs. Illinois, 2 p.m. ET (Big Ten Network)

Time Warner Cable Arena Showcase No. 2 (CBSSports.com)
Charlotte: Jan. 2
Duke vs. Davidson, 7 p.m. ET (ESPN2)

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.

Latest News

In This Article

Topics
X
Log In Sign Up

forgot?
Log In Sign Up

Please choose a new SB Nation username and password

As part of the new SB Nation launch, prior users will need to choose a permanent username, along with a new password.

Your username will be used to login to SB Nation going forward.

I already have a Vox Media account!

Verify Vox Media account

Please login to your Vox Media account. This account will be linked to your previously existing Eater account.

Please choose a new SB Nation username and password

As part of the new SB Nation launch, prior MT authors will need to choose a new username and password.

Your username will be used to login to SB Nation going forward.

Forgot password?

We'll email you a reset link.

If you signed up using a 3rd party account like Facebook or Twitter, please login with it instead.

Forgot password?

Try another email?

Almost done,

By becoming a registered user, you are also agreeing to our Terms and confirming that you have read our Privacy Policy.

Join Blogging the Bracket

You must be a member of Blogging the Bracket to participate.

We have our own Community Guidelines at Blogging the Bracket. You should read them.

Join Blogging the Bracket

You must be a member of Blogging the Bracket to participate.

We have our own Community Guidelines at Blogging the Bracket. You should read them.

Spinner.vc97ec6e

Authenticating

Great!

Choose an available username to complete sign up.

In order to provide our users with a better overall experience, we ask for more information from Facebook when using it to login so that we can learn more about our audience and provide you with the best possible experience. We do not store specific user data and the sharing of it is not required to login with Facebook.

tracking_pixel_9347_tracker