2013-14 College Basketball Early Season Tournaments And Events

Mike Stobe

A regularly updated list of the 2013-14 men's college basketball season's early season tournaments and showcases, which will eventually include schedule and TV information. If you have any additions, email them to bloggingthebracket at gmail dot com. TV info from network websites/announcements and Matt's College Sports on TV Website.

Bracketed Tournaments

Puerto Rico Tip-Off

Campus sites: Nov. 17 and 29
Bayamon, PR: Nov. 21, 22, 24 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Charlotte 49ers (C-USA)
Florida State Seminoles (ACC)
Georgetown Hoyas (Big East)
Kansas State Wildcats (Big 12)
Long Beach State 49ers (Big West)
Northeastern Huskies (CAA)
Michigan Wolverines (Big Ten)
VCU Rams (A-10)

Non-Bracketed Games
(Puerto Rico Tip-Off)

Nov. 17
Long Beach State at Kansas State, 4 p.m. ET (FSN)

Nov. 29
Northeastern at VCU, 7 p.m. ET

Quarterfinals (Nov. 21)

Charlotte vs. Kansas State, 10:30 a.m. ET (ESPNU)
Northeastern vs. Georgetown, approx. 1 p.m. ET (ESPNU)
Long Beach State vs. Michigan, 5 p.m. ET (ESPN2)
Florida State vs. VCU, approx. 7:30 p.m. ET (ESPNU)

Semifinals (Nov. 22)

Top half, approx. 2:30 p.m. ET (ESPN2)
Bottom half, approx. 5 p.m. ET (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 22)

Top half, 12 p.m. ET (ESPNU/ESPN3)
Bottom half, approx. 7:30 p.m. ET (ESPNU)

Finals (Nov. 24)

7th/8th place: 11:30 a.m. ET (ESPN3)
5th/6th place: approx. 2 p.m. ET (ESPNU)
3rd/4th place: approx. 4:30 p.m. ET (ESPN2)
Championship: approx. 7 p.m. ET (ESPN2)

Charleston Classic

Charleston, SC: Nov. 21, 22, 24 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
UAB Blazers (C-USA)
Clemson Tigers (ACC)
Davidson Wildcats (SoCon)
Georgia Bulldogs (SEC)
UMass Minutemen (A-10)
Nebraska Cornhuskers (Big Ten)
New Mexico Lobos (MWC)
Temple Owls (American)

Quarterfinals (Nov. 21)

Nebraska vs. UMass, 12:30 p.m. ET (ESPN3)
UAB vs. New Mexico, approx. 3 p.m. ET (ESPNU)
Davidson vs. Georgia, approx. 5:30 p.m. ET (ESPNU)
Temple vs. Clemson, approx. 8 p.m. ET (ESPN3)

Semifinals (Nov. 22)

Top half: approx. 2:30 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half: approx. 9:30 p.m. ET (ESPNU)

Consolation Semifinals (Nov. 22)

Top half: 12 p.m. ET (ESPNU/ESPN3)
Bottom half: 7 p.m. ET (ESPN3)

Finals (Nov. 24)

7th/8th place: 1:30 p.m. ET (ESPN3)
5th/6th place: approx. 4 p.m. ET (ESPN3)
3rd/4th place: approx. 6:30 p.m. ET (ESPNU)
Championship: approx. 9 p.m. ET (ESPN2)

2K Sports Classic Benefitting The Wounded Warrior Project

Campus Sites: Nov. 12-17
Subregionals: Nov. 22-24
Finals at New York City: Nov. 21 and 22 (Bracket)

Teams (12)

Hosts and Semifinalists
Boston College Eagles (ACC)
Connecticut Huskies (American)
Indiana Hoosiers (Big Ten)
Washington Huskies (Pac-12)

Visitors (8)
Boston U. Terriers (Patriot)
UC Irvine Anteaters (Big West)
Detroit Titans (Horizon)
Eastern Washington Eagles (Big Sky)
Florida Atlantic Owls (C-USA)
LIU Brooklyn Blackbirds (NEC)
Stony Brook Seawolves (America East)
Toledo Rockets (MAC)

Campus Site Games

Nov. 12
LIU Brooklyn at Indiana, 6 p.m. ET (Big Ten Digital Network)

Nov. 14
Toledo at Boston College 7 p.m. ET (ESPN3)
Detroit at Connecticut, 7 p.m. ET (SNY)
UC Irvine at Washington, 11 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 17
Florida Atlantic at Boston College, 8 p.m. ET (ESPNU)
Boston U. at Connecticut, 12 p.m. ET (ESPNU)
Stony Brook at Indiana, 5 p.m. ET (BTN)
Eastern Washington at Washington, 8 p.m. ET (Pac-12 Network)

Subregionals

At UC Irvine

Nov. 22
Boston U. vs. Eastern Washington, 7:30 p.m. ET
LIU Brooklyn at UC Irvine, approx. 10 p.m. ET

Nov. 23
Eastern Washington vs. LIU Brooklyn, 6 p.m. ET
Boston U. at UC Irvine, approx. 8:30 p.m. ET

Nov. 24
LIU Brooklyn vs. Boston U., 4:30 p.m. ET
Eastern Washington at UC Irvine, approx. 7 p.m. ET

At Detroit

Nov. 22
Toledo vs. Stony Brook, 4:30 p.m. ET
Florida Atlantic at Detroit, approx. 7 p.m. ET (Comcast Sports 900)

Nov. 23
Stony Brook vs. Florida Atlantic, 3 p.m. ET
Toledo at Detroit, approx. 5:30 p.m. ET (WADL)

Nov. 24
Florida Atlantic vs. Toledo, 1:30 p.m. ET
Stony Brook at Detroit, approx. 4 pm. ET (Comcast Sports 900)

Semifinals (Nov. 21)

Connecticut vs. Boston College, 7 p.m. ET (ESPN2)
Indiana vs. Washington, approx. 9:30 p.m. ET (ESPN2)

Finals (Nov. 22)

Consolation: 5 p.m. ET (ESPNU)
Championship: approx. 7:30 p.m. ET (ESPN2)

Paradise Jam

Campus sites: Nov. 16 & 29
St. Thomas, VI: Nov. 22-25 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
La Salle Explorers (A-10)
Loyola Marymount Lions (WCC)
Maryland Terrapins (ACC)
Marist Red Foxes (MAAC)
Morgan State Bears (MEAC)
Northern Iowa Panthers (MVC)
Providence Friars (Big East)
Vanderbilt Commodores (SEC)

Non-Bracketed Games

Nov. 16
Marist at Providence, 4 p.m. ET (FS2) (Providence Friars)

Nov. 29
Morgan State at Maryland, 6 p.m. ET (ESPN3) (Washington Post)

Quarterfinals (Nov. 22)

Northern Iowa vs. Loyola Marymount, 1:30 p.m. ET (streaming on ParadiseJam.com)
Marist vs. Maryland, approx. 4 p.m. ET (CBS Sports Network)
Providence vs. Vanderbilt, approx. 6:30 p.m. ET (CBS Sports Network)
Morgan State vs. La Salle, approx. 9 p.m. ET (streaming on ParadiseJam.com)

Consolation Semifinals (Nov. 23)

Top half: 2:30 p.m. ET (streaming on ParadiseJam.com)
Bottom half: approx. 5 p.m. ET (streaming on ParadiseJam.com)

Semifinals (Nov. 24)

Top half: 6 p.m. ET (CBS Sports Network)
Bottom half: 9 p.m. ET (CBS Sports Network)

Finals (Nov. 25)

7th/8th Place: 1:30 p.m. ET (streaming on ParadiseJam.com)
4th/6th Place: approx. 4 p.m. ET (streaming on ParadiseJam.com)
3rd/5th Place: approx. 6:30 p.m. ET (CBS Sports Network)
Championship: approx. 9 p.m. ET (CBS Sports Network)

Coaches vs. Cancer Classic

Campus Sites: Nov. 9-18
Subregionals: Nov. 21-23
Finals at Brooklyn: Nov. 22 and 23 (Full Schedule)

Teams (12)

Hosts and Semifinalists
Michigan State Spartans (Big Ten)
Oklahoma Sooners (Big 12)
Seton Hall Pirates (Big East)
Virginia Tech Hokies (ACC)

Visitors
Columbia Lions (Ivy)
Idaho Vandals (WAC)
Kent State Golden Flashes (MAC)
Niagara Purple Eagles (MAAC)
North Texas Mean Green (C-USA)
Portland Pilots (WCC)
USC Upstate Spartans (A-Sun)
Western Carolina Catamounts (SoCon)

Campus Site Games

Nov. 9
USC Upstate at Virginia Tech, 12 p.m. ET (ESPN3)
Niagara at Seton Hall, 6 p.m. ET (FS2)

Nov. 11
North Texas at Oklahoma, 8 p.m. ET (Sooner Sports Network/FSN)

Nov. 13
Idaho at Oklahoma, 8 p.m. ET (Sooner Sports Network/FSN)
Kent State at Seton Hall, 7 p.m. ET (FS2)

Nov. 15
Western Carolina at Virginia Tech, 7 p.m. ET (ESPN3)
Columbia at Michigan State, 9 p.m. ET (BTN)

Nov. 18
Portland at Michigan State, 7 p.m. ET (BTN)

Subregionals

At Kent State

Nov. 21
Niagara vs. USC Upstate, 5 p.m. ET
Western Carolina at Kent State, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 22
Niagara vs. Western Carolina, 5 p.m. ET
USC Upstate at Kent State, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 23
Western Carolina vs. USC Upstate, 5 p.m. ET
Niagara at Kent State, approx. 7:30 p.m. ET

At Portland

Nov. 21
North Texas vs. Columbia, 5 p.m. ET
Idaho at Portland, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 22
North Texas vs. Idaho, TBA p.m. ET
Columbia at Portland, approx. TBA p.m. ET

Nov. 23
Idaho vs. Columbia, 7:30 p.m. ET
North Texas at Portland, approx. 10 p.m. ET

Semifinals (Nov. 22)

Oklahoma vs. Seton Hall, 7 p.m. ET (truTV)
Michigan State vs. Virginia Tech, approx. 9:30 p.m. ET (truTV)

Finals (Nov. 23)

Consolation, 7 p.m. ET (truTV)
Championship, approx. 9:30 p.m. ET (truTV)

Hall of Fame Tip-Off

Campus Sites: Nov. 11-20
Finals at Uncasville, CT: Nov. 23 and 24 (Schedule)

Teams (8)

Naismith Bracket (Hosts and Semifinalists)
Fairfield Stags (MAAC)
Louisville Cardinals (American)
North Carolina Tar Heels (ACC)
Richmond Spiders (A-10)

Springfield Bracket (Visitors)
Belmont Bruins (OVC)
Hartford Hawks (America East)
Hofstra Pride (CAA)
Holy Cross Crusaders (Patriot)

Campus Site Games
(Nov. 11-20)

Nov. 11
Belmont at Richmond, 7 p.m. ET

Nov. 12
Hofstra at Louisville, 7 p.m. ET (WHAS)

Nov. 13
Harftord at Fairfield, 7 p.m. EY

Nov. 15
Holy Cross at North Carolina, 8 p.m. ET (ESPNU)

Nov. 17
Belmont at North Carolina, 4 p.m. ET (ESPNU)

Nov. 19
Hartford at Louisville, 7 p.m. ET (WHAS)
Hofstra at Richmond, 7 p.m. ET

Nov. 20
Holy Cross at Fairfield, 7 p.m. ET

Springfield Bracket Semifinals
(Nov. 23)

Hartford vs. Hofstra, 5:30 p.m. ET
Holy Cross vs. Belmont, approx. 8 p.m. ET

Naismith Bracket Semifinals
(Nov. 23)

Richmond vs. North Carolina, 12 p.m. ET (ESPN3)
Fairfield vs. Louisville, approx. 2:30 p.m. ET (ESPN3)

Springfield Bracket Finals
(Nov. 24)

Consolation: 6 p.m. ET
Championship: approx. 8:30 p.m. ET

Naismith Bracket Finals
(Nov. 24)

Consolation: approx. 3:30 p.m. ET (ESPN3)
Championship: 1 p.m. ET (ESPN)

Gulf Coast Showcase

Campus Sites: Nov. 13-21
Fort Myers, Fla.: Nov. 25, 26, 27 (Bracket)

Teams (13)

Main Bracket Teams
UIC Flames (Horizon)
Louisiana Tech Bulldogs (C-USA)
St. Bonaventure Bonnies (A-10)
San Diego Toreros (WCC)
Southern Illinois Salukis (MVC)
Stetson Hatters (A-Sun)
UNC Greensboro Spartans (SoCon)
Wagner Seahawks (NEC)

Visiting Teams
Centenary Gentlemen (DIII, SCAC)
Greensboro College Pride (DIII, USA South)
Missouri S&T Miners (DII, GLVC)
Roosevelt Lakers (NAIA, CCAC)
San Diego Christian Hawks (NAIA, GSAC)

Campus Site Games

Nov. 13
Centenary at Louisiana Tech, 7:30 p.m. ET
Roosevelt at UIC, 8 p.m. ET

Nov. 20
Greensboro College at UNC Greensboro, 7 p.m. ET (UNC Greensboro Spartans)

Nov. 21
San Diego Christian at San Diego, 10 p.m. ET (FS Prime Ticket San Diego)
Missouri S&T at Southern Illinois, 8 p.m. ET

Quarterfinals (Nov. 25)

Louisiana Tech vs. UNC Greensboro, 12 p.m. ET
San Diego vs. UIC, approx. 2:30 p.m. ET
Wagner vs. Stetson, 6 p.m. ET
St. Bonaventure vs. Southern Illinois, approx. 8:30 p.m. ET

Semifinals (Nov. 26)

Top half, 6 p.m. ET
Bottom half, approx. 8:30 p.m. ET

Consolation Semifinals (Nov. 26)

Top half, 12 p.m. ET
Bottom half, approx. 2:30 p.m. ET

Finals (Nov. 27)

Championship, approx. 8:30 p.m. ET
3rd/4th Place, 6 p.m. ET
5th/6th Place, approx. 2:30 p.m. ET
7th/8th Place, 12 p.m. ET

Maui Invitational

Campus Sites: Nov. 15-19
Conway, S.C.: Nov. 23-24
Lahaina, Hawai `i: Nov. 25, 26, 27 (Full Schedule and Bracket)

Teams (12)

Maui Teams
Arkansas Razorbacks (SEC)
Baylor Bears (Big 12)
California Golden Bears (Pac-12)
Chaminade Silverswords (DII, PacWest)
Dayton Flyers (A-10)
Gonzaga Bulldogs (WCC)
Minnesota Golden Gophers (Big Ten)
Syracuse Orange (ACC)

Maui on the Mainland Teams
Coastal Carolina Chanticleers (Big South)
Louisiana Ragin' Cajuns (Sun Belt)
Oakland Golden Grizzlies (Horizon)
St. Francis (N.Y.) Terriers (NEC)

Campus Site Games

Nov. 15
Oakland at California, 11 p.m. ET (Pac-12 Network)
Louisiana at Arkansas, 8 p.m. ET

Nov. 16
St. Francis (NY) at Dayton, 12 p.m. ET (FS Ohio)

Nov. 17
Oakland at Gonzaga, 8 p.m. ET (KAYU)
Louisiana at Baylor, 5 p.m. ET (FS Southwest)

Nov. 18
St. Francis (NY) at Syracuse, 7 p.m. ET (ESPN3)

Nov. 19
Coastal Carolina at Minnesota, 8 p.m. ET (BTN)

Maui on the Mainland

at Coastal Carolina

Nov. 23
St. Francis (NY) at Coastal Carolina, 4 p.m. ET
Oakland vs. Louisiana, approx. 6:30 p.m. ET

Nov. 24
Consolation, 12:30 p.m. ET
Championship, approx. 3 p.m. ET

Quarterfinals (Nov. 25)

Arkansas vs. California, 3 p.m. ET (ESPN2)
Minnesota vs. Syracuse, approx. 5:30 p.m. ET (ESPN2)
Chaminade vs. Baylor, 9:30 p.m. ET (ESPNU)
Dayton vs. Gonzaga, approx. 12 a.m. ET (ESPN2)

Semifinals (Nov. 26)

Top half: 7 p.m. ET (ESPN)
Bottom half: approx. 9:30 p.m. ET (ESPN)

Consolation Semifinals (Nov. 26)

Top half: 2 p.m. ET (ESPN2)
Bottom half: approx. 4:30 p.m. ET (ESPN2)

Finals (Nov. 27)

7th/8th place: 2:30 p.m. ET (ESPNU)
5th/6th place: approx. 5 p.m. ET (ESPN2)
3rd/4th place: 7:30 p.m. ET (ESPN2)
Championship: approx. 10 p.m. ET (ESPN)

Legends Classic

Campus Sites: Nov. 17-Dec. 1
Finals at Brooklyn: Nov. 25 and 26 (Bracket)
Subregional at Brookings, S.D.: Nov. 25 and 26

Teams (8)

Hosts and Semifinalists
Houston Cougars (American)
Pittsburgh Panthers (ACC)
Stanford Cardinal (Pac-12)
Texas Tech Red Raiders (Big 12)

Visitors
Howard Bison (MEAC)
Lehigh Mountain Hawks (Patriot)
South Dakota State Jackrabbits (Summit)
Texas Southern Tigers (SWAC)

Campus Site Games
(Nov. 17-Dec. 1)

Nov. 17
Lehigh at Houston, 2 p.m. ET (ESPN3)
Howard at Pittsburgh, 5 p.m. ET (ESPN3)

Nov. 18
Texas Southern at Texas Tech, 9 p.m. ET (ESPNU)

Nov. 20
Lehigh at Pittsburgh, 7:30 p.m. ET (ESPNU)

Nov. 21
Howard at Houston, 8 p.m. ET (ESPN3)
South Dakota State at Texas Tech, 8 p.m. ET (FS SW+)
Texas Southern at Stanford, 10 p.m. ET (Pac-12 Network)

Dec. 1
South Dakota State at Stanford, 8 p.m. ET (Pac-12 Network)

Subregional (Nov. 25-26)

At South Dakota State

Nov. 25
Texas Southern vs. Lehigh, 6:30 p.m. ET
Howard at South Dakota State, approx. 9 p.m. ET

Nov. 26
Consolation, 6:30 p.m. ET
Championship, approx. 9 p.m. ET

Semifinals (Nov. 25)

Pittsburgh vs. Texas Tech, 7:30 p.m. ET (ESPN2)
Stanford vs. Houston, approx. 9:30 p.m. ET (ESPN2)

Finals (Nov. 26)

Consolation: 7 p.m. ET (ESPN3)
Championship: approx. 9:30 p.m. ET (ESPNU)

CBE Hall of Fame Classic

Campus Sites: Nov. 12-18, 24
Subregionals: Nov. 22-24
Finals at Kansas City: Nov. 25 and 26 (Full Schedule)

Teams (14)

Host Teams
BYU Cougars (WCC)
DePaul Blue Demons (Big East)
Texas Longhorns (Big 12)
Wichita State Shockers (MVC)

Visiting Teams
Colorado Mesa Mavericks (DII, RMAC)
Houston Baptist Huskies (Southland)
Manchester Spartans (DIII, Heartland)
Mount St. Mary's Mountaineers (NEC)
South Alabama Jaguars (Sun Belt)
Southern Mississippi Golden Eagles (C-USA)
Tennessee State Tigers (OVC)
William & Mary Tribe (CAA)
William Carey Crusaders (NAIA, SSAC)
Wright State Raiders (Horizon)

Campus Site Games

Nov. 12
South Alabama at Texas, 8 p.m. ET (Longhorn Network)

Nov. 13
Southern Mississippi at DePaul, 9 p.m. ET (FS2)

Nov. 14
William & Mary at Wichita State, 8 p.m. ET (Cox-Kansas)

Nov. 15
Mount St. Mary's at BYU, 9 p.m. ET (BYU TV)

Nov. 16
Tennessee State at Wichita State, 1 p.m. ET
Wright State at DePaul, 2 p.m. ET (FSN)
Colorado Mesa at BYU, 9:30 p.m. ET (BYU TV)

Nov. 18
Manchester at Wright State, 7 p.m. ET
Houston Baptist at Texas, 8 p.m. ET (Longhorn Network)

Nov. 24
William Carey at Southern Mississippi, 3 p.m. ET

Subregional (Nov. 22-24)

At South Alabama

Houston Baptist, South Alabama, Southern Mississippi, Wright State

Nov. 22
Wright State vs. Houston Baptist, 5 p.m. ET
Southern Mississippi at South Alabama, 8 p.m. ET

Nov. 23
Wright State at South Alabama, 2 p.m. ET
Houston Baptist vs. Southern Miss, approx. 4:30 p.m. ET

Nov. 24
Houston Baptist at South Alabama, 3 p.m. ET

Semifinals (Nov. 25)

Texas vs. BYU, 7:30 p.m. ET (ESPNU)
Wichita State vs. DePaul, approx. 10 p.m. ET (ESPN3)

Finals (Nov. 26)

Consolation: 7:30 p.m. ET (ESPNU)
Championship: approx. 10 p.m. ET (ESPN2)

Cancun Challenge

Campus Sites: Nov. 21, 23
Finals at Cancun: Nov. 26 and 27 (Schedule)

Teams (8)

Host Teams
Old Dominion Monarchs (C-USA)
Saint Louis Billikens (A-10)
West Virginia Mountaineers (Big 12)
Wisconsin Badgers (Big Ten)

Visiting Teams
Bowling Green Falcons (MAC)
Georgia Southern Eagles (SoCon)
Oral Roberts Golden Eagles (Southland)
Presbyterian Blue Hose (Big South)

Campus Site Games
(Nov. 21, 23)

Nov. 21
Georgia Southern at West Virginia, 7 p.m. ET (ROOT Sports Pittsburgh)
Bowling Green at Wisconsin, 8 p.m. ET (ESPN3)
Oral Roberts at Saint Louis, 8 p.m. ET (FS Midwest Plus)
Presbyterian at Old Dominion, 7 p.m. ET

Nov. 23
Bowling Green at Saint Louis, 8 p.m. ET (FS Midwest Plus)
Oral Roberts at Wisconsin, 8:30 p.m. ET (BTN)
Georgia Southern at Old Dominion, 3 p.m. ET
Presbyterian at West Virginia, 1:30 p.m. ET (WVU Media Holdings)

Mayan Division Semifinals
(Nov. 26)

Presbyterian vs. Bowling Green, 12:30 p.m. ET (CBSSports.com ULive)
Oral Roberts vs. Georgia Southern, approx. 3 p.m. ET (CBSSports.com ULive)

Riviera Division Semifinals
(Nov. 26)

West Virginia vs. Old Dominion, 6 p.m. ET (CBS Sports Network)
Saint Louis vs. Wisconsin, approx. 8:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

Mayan Division Finals
(Nov. 27)

Consolation: 1:30 p.m. ET (CBSSports.com ULive)
Championship: approx. 4 p.m. ET (CBSSports.com ULive)

Riviera Division Finals
(Nov. 27)

Consolation: 7 p.m. ET (CBS Sports Network)
Championship: approx. 9:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

NIT Season Tip-Off

Campus Sites: Nov. 18-19
Consolation Round: TBA
Finals at New York City: Nov. 27 and 29 (Bracket)

Teams (16)

Regional Hosts (4)
Alabama Crimson Tide (SEC)
Arizona Wildcats (Pac-12)
Duke Blue Devils (ACC)
Rutgers Scarlet Knights (American)

Visitors (12)
Canisius Golden Griffins (MAAC)
Drexel Dragons (CAA)
East Carolina Pirates (C-USA)
Elon Phoenix (SoCon)
Fairleigh Dickinson Knights (NEC)
Georgia State Panthers (Sun Belt)
McNeese State Cowboys (Southland)
Metro State Roadrunners (DII, RMAC)
Norfolk State Spartans (MEAC)
Rhode Island Rams (A-10)
Stillman Tigers (DII, SIAC)
UNC Asheville Bulldogs (Big South)

Regional Semifinals

Nov. 18

West
At Arizona
Metro State vs. No. 5 Rhode Island, 8 p.m. ET
Fairleigh Dickinson at No. 1 Arizona, 11 p.m. ET (ESPNU)

North
At Rutgers
No. 8 Drexel vs. No. 6 Elon, 5 p.m. ET
Canisius at No. 4 Rutgers, approx. 7:30 p.m. ET (ESPN3)

South
At Alabama
McNeese State vs. Georgia State, 5:30 p.m. ET
Stillman at No. 3 Alabama, approx. 8 p.m. ET (ESPN3)

East
At Duke
UNC-Asheville at No. 2 Duke, 7 p.m. ET (ESPNU)
Norfolk State vs. No. 7 East Carolina, approx. 9:30 p.m. ET

Regional Finals

Nov. 19

West
At Arizona
Fairleigh Dickinson game, 8 p.m. ET
Arizona game, 11 p.m. ET (ESPNU)

North
At Rutgers
Canisius game, 5 p.m. ET
Rutgers game, approx. 7:30 p.m. ET (ESPN3)

South
At Alabama
Stillman game, 5:30 p.m. ET
Alabama game, approx. 8 p.m. ET (ESPN3)

East
At Duke
Duke game, 6 p.m. ET (ESPNU)
UNC Asheville game, approx. 8:30 p.m. ET

Consolation Round
(
Brackets)

At Rutgers

Nov. 25
Fairleigh Dickinson vs. Norfolk State, 5 p.m. ET
Stillman at Rutgers, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 26
Stillman vs. Norfolk State, 5 p.m. ET
Fairleigh Dickinson at Rutgers, approx. 7:30 p.m. ET

At Rhode Island

Nov. 25
McNeese State vs. East Carolina, 5 p.m. ET
UNC Asheville at Rhode Island, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 26
UNC Asheville vs. East Carolina, 5 p.m. ET
McNeese State at Rhode Island, approx. 7:30 p.m. ET

At Elon

Nov. 25
Canisius vs. Georgia State, 5 p.m. ET
Metro State at Elon, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 26
Metro State vs. Canisius, 5 p.m. ET
Georgia State at Elon, approx. 7:30 p.m. ET

Semifinals (Nov. 27)

Drexel vs. Arizona, 7 p.m. ET (ESPNU)
Alabama vs. Duke, approx. 9:30 p.m. ET (ESPN2)

Finals (Nov. 29)

Consolation: 3:30 p.m. ET (ESPN2)
Championship: approx. 6 p.m. ET (ESPN)

Great Alaska Shootout

Anchorage: Nov. 27-30 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Alaska Anchorage Seawolves (DII, GNAC)
Denver Pioneers (Summit)
Green Bay Phoenix (Horizon)
Harvard Crimson (Ivy)
Indiana State Sycamores (MVC)
Pepperdine Waves (WCC)
TCU Horned Frogs (Big 12)
Tulsa Golden Hurricane (C-USA)

Quarterfinals (Nov. 27-28)

Nov. 27
Tulsa vs. Indiana State, 11:30 p.m. ET (CBS Sports Network)
TCU at Alaska-Anchorage, approx. 2 a.m. ET (CBS Sports Network)

Nov. 28
Pepperdine vs. Green Bay, 9:30 p.m. ET (CBS Sports Network)
Denver vs. Harvard, approx. 12 a.m. ET (CBS Sports Network)

Semifinals (Nov. 29)

Top half, 9:30 p.m. ET (CBS Sports Network, delayed at 2 a.m. ET)
Bottom half, 12 a.m. ET (CBS Sports Network)

Consolation Semifinals (Nov. 29)

Top half, 4 p.m. ET
Bottom half, approx. 6:30 p.m. ET

Finals (Nov. 30)

7th/8th Place: 4 p.m. ET
5th/6th Place: approx. 6:30 p.m. ET
3rd/4th Place: 10 p.m. ET (CBS Sports Network, delayed at 2:30 a.m. ET)
Championship: approx. 12:30 a.m. ET (CBS Sports Network)

Old Spice Classic

Campus sites: Nov. 19 and 24
Lake Buena Vista, FL: Nov. 28, 29, Dec. 1 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Butler Bulldogs (Big East)
LSU Tigers (SEC)
Memphis Tigers (American)
Oklahoma State Cowboys (Big 12)
Purdue Boilermakers (Big Ten)
St. Joseph's Hawks (A-10)
Siena Saints (MAAC)
Washington State Cougars (Pac-12)

Non-Bracketed Games
(Old Spice Classic)

Nov. 19
Memphis at Oklahoma State, 7:30 p.m. ET (ESPN)

Nov. 24
Siena at Purdue, 12 p.m. ET (BTN)

Quarterfinals (Nov. 28)

Purdue vs. Oklahoma State, 12 p.m. ET (ESPN2)
Butler vs. Washington State, approx. 2:30 p.m. ET (ESPN2)
Memphis vs. Siena, 6:30 p.m. ET (ESPN2)
LSU vs. St. Joseph's. approx. 9 p.m. ET (ESPN2)

Semifinals (Nov. 29)

Top half: approx. 1:30 p.m. ET (ESPN)
Bottom half: 5:30 p.m. ET (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 29)

Top half: 11 a.m. ET (ESPNU)
Bottom half: approx. 8 p.m. ET (ESPNU)

Finals (Dec. 1)

7th/8th place: 5 p.m. ET (ESPN3)
5th/6th place: 12 p.m. ET (ESPNU)
3rd/4th place: approx. 2:30 p.m. ET (ESPNU)
Championship: approx. 7:30 p.m. ET (ESPN2)

Battle 4 Atlantis

Campus Sites: Nov. 17-25
Towson, Md.: Nov. 29-30
Paradise Island, Bahamas: Nov. 28, 29, 30 (Bracket)

Teams (12)

Bahamas Teams
Iowa Hawkeyes (Big Ten)
Kansas Jayhawks (Big 12)
USC Trojans (Pac-12)
Tennessee Volunteers (SEC)
UTEP Miners (C-USA)
Villanova Wildcats (Big East)
Wake Forest Demon Deacons (ACC)
Xavier Musketeers (Big East)

U.S. Teams
Abilene Christian Wildcats (Southland) (Iowa Hawkeyes)
The Citadel Bulldogs (SoCon) (News-Record)
Towson Tigers (CAA) (Kansas Jayhawks)
West Alabama Tigers (DII, Gulf South)

Campus Site Games

Nov. 17
Abilene Christian at Iowa, 4:30 p.m. ET (MC-22)
West Alabama at UTEP, 5 p.m. ET (UTEP Miners)
Towson at Villanova, 5 p.m. ET (FS1) (VUHoops)

Nov. 18
The Citadel at Tennessee, 7 p.m. ET (FSN) (Tennessee Volunteers)

Nov. 21
The Citadel at Wake Forest, 7 p.m. ET (ESPN3)
West Alabama at USC, 10 p.m. ET (Pac-12 Network) (USC Trojans)

Nov. 22
Towson at Kansas, 8 p.m. ET (Jayhawk Sports/ESPN3)

Nov. 25
Abilene Christian at Xavier, 7 p.m. ET (FS1) (Xavier Musketeers)

Subregional

At Towson (Towson Tigers)

Nov. 29
The Citadel at Towson, 5 p.m. ET
Abilene Christian vs. West Alabama, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 30
Abilene Christian at Towson, 1 p.m. ET
West Alabama vs. The Citadel, approx. 3:30 p.m. ET

Quarterfinals (Nov. 28)

Villanova vs. USC, 1 p.m. ET (AXS.tv)
Kansas vs. Wake Forest, approx. 3:30 p.m. ET (AXS.tv)
Xavier vs. Iowa, 7 p.m. ET (NBC SN)
Tennessee vs. UTEP, approx. 9:30 p.m. ET (NBC SN)

Semifinals (Nov. 29)

Top half, approx. 9:30 p.m. ET (NBC SN)
Bottom half, 7 p.m. ET (NBC SN)

Consolation Semifinals (Nov. 29)

Top half, approx. 3:30 p.m. ET (AXS.tv)
Bottom half, 1 p.m. ET (AXS.tv)

Finals (Nov. 30)

7th/8th Place: 1 p.m. ET (AXS.tv)
5th/6th Place: approx. 3:30 p.m. ET (AXS.tv)
3rd/4th Place: 7 p.m. ET (NBC SN)
Championship: approx. 9:30 p.m. ET (NBC SN)

The Wooden Legacy

Campus sites: Nov. 18 and 25
Fullerton, CA: Nov. 28 and 29
Anaheim, CA: Dec. 1 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Arizona State Sun Devils (Pac-12)
Cal State Fullerton Titans (Big West)
College of Charleston Cougars (CAA)
Creighton Bluejays (Big East)
George Washington Colonials (A-10)
Marquette Golden Eagles (Big East)
Miami Hurricanes (ACC)
San Diego State Aztecs (MWC)

Non-Bracketed Games
(ESPN Media Zone)

Nov. 18
Miami at College of Charleston, 7:30 p.m. ET (WMMP/CSS)

Nov. 25
Marquette at Arizona State, 9 p.m. ET (FS1)

Quarterfinals (Nov. 28)

Miami vs. George Washington, 2 p.m. ET (ESPNU)
Marquette at Cal State Fullerton, approx. 4:30 p.m. ET (ESPN2)
College of Charleston vs. San Diego State, 8:30 p.m. ET (ESPNU)
Creighton vs. Arizona State, approx. 11 p.m. ET (ESPN2)

Semifinals (Nov. 29)

Top half: 3:30 p.m. ET (ESPN)
Bottom half: 9:30 p.m. ET (ESPN2)

Consolation Semifinals (Nov. 29)

Top half: approx. 6 p.m. ET (ESPN3)
Bottom half: approx. 12 a.m. ET (ESPNU)

Finals (Dec. 1)

7th/8th place: 2 p.m. ET (ESPN3)
5th/6th place: approx. 4:30 p.m. ET (ESPNU)
3rd/4th place: approx. 7 p.m. ET (ESPNU)
Championship: approx. 9:30 p.m. ET (ESPN2)

Corpus Christi Challenge

Campus Sites: Nov. 23-26
Finals at Corpus Christi, TX: Nov. 29 and 30

Teams (8)

Host Teams
Missouri State Bears (MVC)
SMU Mustangs (American)
Texas A&M Aggies (SEC)
Virginia Cavaliers (ACC)

Visiting Teams
Arkansas-Pine Bluff Golden Lions (SWAC)
Hampton Pirates (MEAC)
Liberty Flames (Big South)
Sam Houston State Bearkats (Southland)

Campus Site Games

Nov. 23
Liberty at Virginia, 4 p.m. ET (ESPN3) (Liberty Flames)

Nov. 24
Arkansas-Pine Bluff at SMU, 2:30 p.m. ET (ESPN3) (SMU Mustangs)
Hampton at Missouri State, 3 p.m. ET (Missouri State Bears)
Sam Houston State at Texas A&M, 4 p.m. ET (FS SW) (KTBX)

Nov. 26
Arkansas-Pine Bluff at Texas A&M, 8 p.m. ET (FS SW)
Liberty at Missouri State, 8 p.m. ET
Sam Houston State at SMU, 8 p.m. ET (ESPN3)
Hampton at Virginia, 7 p.m. ET (ESPN3)

Visitors' Semifinals (Nov. 29)

Liberty vs. Hampton, 2 p.m. ET (KTBX)
Sam Houston State vs. Arkansas -Pine Bluff, approx. 4:30 p.m. ET

Hosts' Semifinals (Nov. 29)

SMU vs. Virginia, 7:30 p.m. ET (CBS Sports Network) (KTBX)
Missouri State vs. Texas A&M, approx. 10 p.m. ET (CBS Sports Network)

Visitors' Finals (Nov. 30)

Consolation, 1 p.m. ET (KTBX)
Championship, approx. 3:30 p.m. ET

Hosts' Finals (Nov. 30)

Consolation, 6:30 p.m. ET (CBS Sports Network) (KTBX)
Championship, approx. 9 p.m. ET (CBS Sports Network)

Barclays Center Classic

Campus Sites: Nov. 22-26
Subregional at West Long Branch, N.J.: Nov. 29 and 30
Finals at Brooklyn: Nov. 29 and 30

Teams (8)

Host Teams
Georgia Tech Yellow Jackets (ACC)
Mississippi Rebels (SEC)
Penn State Nittany Lions (Big Ten)
St. John's Red Storm (Big East)

Visiting Teams (LancersBlog)
Longwood Lancers (Big South)
Mississippi Valley State Delta Devils (SWAC)
Monmouth Hawks (MAAC)
North Carolina A&T Aggies (MEAC)

Campus Site Games

Nov. 22
Mississippi Valley State at Mississippi, 8:30 p.m. ET (Ole MIss Rebels)
Monmouth at St. John's, 9 p.m. ET (FS1) (St. John's Red Storm)

Nov. 24
North Carolina A&T at Georgia Tech, 2 p.m. ET (ESPN3) (Georgia Tech Yellow Jackets)
Longwood at Penn State, 1 p.m. ET (Big Ten Digital Network) (Penn State Nittany Lions)

Nov. 26
Mississippi Valley State at Georgia Tech, 7 p.m. ET (ESPN3)
North Carolina A&T at Mississippi, 4 p.m. ET
Monmouth at Penn State, 6 p.m. ET (BTN)
Longwood at St. John's, 7 p.m. ET (FS1)

Visitors' Semifinals (Nov. 29)

At Monmouth (N.C. A&T Aggies)
Longwood vs. North Carolina A&T, 4:30 p.m. ET
Mississippi Valley State at Monmouth, approx. 7 p.m. ET

Hosts' Semifinals (Nov. 29)

Mississippi vs. Georgia Tech, 4:30 p.m. ET (NBCSN)
St. John's vs. Penn State, approx. 7:30 p.m. ET

Visitors' Finals (Nov. 30)

Consolation, 4:30 p.m. ET
Championship, approx. 7 p.m. ET

Hosts' Finals (Nov. 30)

Consolation, 2 p.m. ET (NBCSN)
Championship, approx. 4:30 p.m. ET (NBCSN)

Las Vegas Invitational

Campus Sites: Nov. 22-25
Finals at Las Vegas, NV: Nov. 29 and 30 (Schedule)

Teams (8)

Host Teams
Missouri Tigers (SEC)
Nevada Wolf Pack (MWC)
Northwestern Wildcats (Big Ten)
UCLA Bruins (Pac-12)

Visiting Teams
Chattanooga Mocs (SoCon)
Gardner-Webb Bulldogs (Big South)
IUPUI Jaguars (Summit League)
Morehead State Eagles (OVC)

Campus Site Games
(Missouri Tigers, UCLA Bruins, Nevada Wolf Pack, Northwestern Wildcats)

Nov. 22
Morehead State at UCLA, 11 p.m. ET (Pac-12 Network)
Chattanooga at Nevada, 10 p.m. ET (NevadaWolfPack.tv)
IUPUI at Northwestern, 8 p.m. ET (Big Ten Digital Network)

Nov. 23
Gardner-Webb at Missouri, 5:30 p.m. ET (Mizzou Sports Properties)

Nov. 24
Chattanooga at UCLA, 10 p.m. ET (Pac-12 Network)
Morehead State at Nevada, 6 p.m. ET (NevadaWolfPack.tv)

Nov. 25
IUPUI at Missouri, 8 p.m. ET (Mizzou Sports Properties)
Gardner-Webb at Northwestern, 8 p.m. ET (Big Ten Digital Network)

Visitors' Semifinals (Nov. 29)

Gardner-Webb vs. IUPUI, 2:30 p.m. ET
Morehead State vs. Chattanooga, approx. 5 p.m. ET

Hosts' Day 1 (Nov. 29)

UCLA vs. Nevada, 7:30 p.m. ET (ESPN3)
Missouri vs. Northwestern, 10:30 p.m. ET (ESPNU)

Visitors' Finals (Nov. 30)

Consolation, 3:30 p.m. ET
Championship, approx. 6 p.m. ET

Hosts' Day 2 (Nov. 30)

Missouri vs. Nevada, 8:30 p.m. ET(ESPN3)
UCLA vs. Northwestern, 11:30 p.m. ET (ESPN2)

Las Vegas Classic

Campus Sites: Dec. 16-20
Finals at Las Vegas, NV: Dec. 22-23 (Las Vegas schedule)

Teams (8)

Host Teams
Mississippi State Bulldogs (SEC)
Santa Clara Broncos (WCC)
USF Bulls (American)
UNLV Runnin' Rebels (MWC)

Visiting Teams
Florida A&M Rattlers (MEAC)
Florida Gulf Coast Eagles (A-Sun)
Radford Highlanders (Big South)
Sacred Heart Pioneers (NEC)

Campus Site Games

Dec. 16
Radford at Santa Clara, 10 p.m. ET (Radford Highlanders)

Dec. 17
Florida Gulf Coast at USF, 7 p.m. ET (ESPNU) (FGCU Eagles)
Florida A&M at Mississippi State, 8 p.m. ET (Mississippi State Bulldogs)

Dec. 18
Radford at UNLV, 10 p.m. ET (UNLVRebels.com/MWN) (UNLV Runnin' Rebels)
Sacred Heart at Santa Clara, 11 p.m. ET (Big Apple Buckets)

Dec. 19
Florida A&M at USF, 7 p.m. ET (ESPN3) (USF Bulls)
Florida Gulf Coast at Mississippi State, 9 p.m. ET (CSS)

Dec. 20
Sacred Heart at UNLV, 10 p.m. ET (UNLVRebels.com/MWN)

Visitors' Semifinals
(Dec. 22)

Radford vs. Sacred Heart, 3 p.m. ET
Florida Gulf Coast vs. Florida A&M, approx. 5:30 p.m. ET

Hosts' Semifinals
(Dec. 22)

USF vs. Mississippi State, 8 p.m. ET
Santa Clara vs. UNLV, approx. 10:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

Visitors' Finals
(Dec. 23)

Consolation: 2:30 p.m. ET
Championship: approx. 5 p.m. ET

Hosts' Finals
(Dec. 23)

Consolation: 8 p.m. ET (CBS Sports Network)
Championship: approx. 10:30 p.m. ET (CBS Sports Network)

Diamond Head Classic

Campus sites: Dec. 14 and 28
Honolulu: Dec. 22, 23. 25 (Bracket)

Teams (8)

Quarterfinalists
Akron Zips (MAC)
Boise State Broncos (MWC)
George Mason Patriots (A-10)
Hawai `i Rainbow Warriors (Big West)
Iowa State Cyclones (Big 12)
Oregon State Beavers (Pac-12)
St. Mary's Gaels (WCC)
South Carolina Gamecocks (SEC)

Non-Bracketed Games

Dec. 14
St. Mary's at Boise State, 6 p.m. ET (ROOT Sports Rocky Mtn.) (Boise State Broncos)

Dec. 28
Akron at South Carolina, 4 p.m. ET (ESPNU) (Diamond Head Classic)

Quarterfinals (Dec. 22)

Iowa State vs. George Mason, 5:30 p.m. ET (ESPNU)
Oregon State vs. Akron, approx. 8 p.m. ET (ESPNU)
South Carolina vs. St. Mary's, 11 p.m. ET (ESPNU)
Boise State at Hawai `i, approx. 1:30 a.m. ET (ESPNU)

Semifinals (Dec. 23)

Top half: approx. 5 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half: 9 p.m. ET (ESPN2)

Consolation Semifinals (Dec. 23)

Top half: 2:30 p.m. ET (ESPNU)
Bottom half: approx. 11:30 p.m. ET (ESPNU)

Finals (Dec. 25)

7th/8th Place: 1:30 p.m. ET (ESPN3)
5th/6th Place: approx. 4 p.m. ET (ESPNU)
3rd/4th Place: approx. 6:30 p.m. ET (ESPN2)
Championship: approx. 9 p.m. ET (ESPN2)

Round-Robin Events

Global Sports Shootout
(CBS Sports)

Campus sites: Nov. 8-22

Teams (5)

Appalachian State Mountaineers (SoCon)
Campbell Fighting Camels (Big South)
Cincinnati Bearcats (American)
N.C. Central Eagles (MEAC)
N.C. State Wolfpack (ACC)

Schedule

Nov. 8
N.C. Central at Cincinnati, 8 p.m. ET (ESPN3) (N.C. Central Eagles)
Appalachian State at N.C. State, 7 p.m. ET (ESPN3) (Appalachian State Mountaineers)

Nov. 12
N.C. State at Cincinnati, 5 p.m. ET (ESPN) (CBS' Jon Rothstein via Twitter)
Campbell at Appalachian State, 8 p.m. ET (Campbell Camels)

Nov. 16
Appalachian State at Cincinnati, 2 p.m. ET (FS Ohio)
Campbell at N.C. State, 7 p.m. ET (ESPN3)

Nov. 18
N.C. Central at Campbell, 7 p.m. ET

Nov. 20
Campbell at Cincinnati, 7 p.m. ET (ESPN3)
N.C. Central at N.C. State, 7 p.m. ET (ACC RSNs/ESPN3)

Nov. 22
Appalachian State at N.C. Central, 7 p.m. ET

Global Sports Main Event
(CBS Sports)

Campus sites: Nov. 8-22

Teams (5)

Arkansas State Red Wolves (Sun Belt)
Colorado Buffaloes (Pac-12)
Jackson State Tigers (SWAC)
UT Martin Skyhawks (OVC)
Wyoming Cowboys (Mountain West)

Schedule

Nov. 8
UT Martin at Wyoming, 9 p.m. ET (Wyoming Cowboys)

Nov. 10
UT Martin at Colorado, 6 p.m. ET (Pac-12 Network) (UT Martin Skyhawks)

Nov. 11
Arkansas State at Jackson State, 8:30 p.m. ET (Arkansas State Red Wolves)

Nov. 13
UT Martin at Arkansas State, 8 p.m. ET
Wyoming at Colorado, 9 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 16
Jackson State at Colorado, 12 p.m. ET (Pac-12 Network) (Colorado Buffaloes)

Arkansas State at Wyoming

Nov. 18
Arkansas State at Colorado, 9 p.m. ET (Pac-12 Network)
Jackson State at Wyoming, 9:30 p.m. ET

Nov. 22
Jackson State at UT Martin, 8 p.m. ET

Global Sports Challenge
(CBS Sports)

Campus sites: Nov. 8-22

Teams (5)

Arkansas Little Rock Trojans (Sun Belt)
Florida Gators (SEC)
Middle Tennessee Blue Raiders (C-USA)
North Florida Ospreys (A-Sun)
Southern U. Jaguars (SWAC)

Schedule

Nov. 8
North Florida at Florida, 3 p.m. ET (Sun Sports) (Florida Gators)

Nov. 10
Southern at Middle Tennessee, 5 p.m. ET (Middle Tennessee Blue Raiders)

Nov. 11
North Florida at UALR, 8 p.m. ET (North Florida Ospreys)

Nov. 13
North Florida at Middle Tennessee, 8 p.m. ET

Nov. 16
UALR at Florida, 7:30 p.m. ET (Sun Sports)
Southern at North Florida, 7 p.m. ET

Nov. 18
Southern at Florida, 7 p.m. ET (Sun Sports)
UALR at Middle Tennessee, 8 p.m. ET

Nov. 21
Middle Tennessee at Florida, 7:30 p.m. ET (Sun Sports)

Nov. 22
UALR at Southern, 8 p.m. ET (Southern Jaguars)

Global Sports Invitational
(CBS Sports)

Campus sites: Nov. 8-17

Teams (5)

Alabama State Hornets (SWAC)
Bradley Braves (MVC)
Chicago State Cougars (WAC)
Illinois Fighting Illini (Big Ten)
Jacksonville State Gamecocks (OVC)

Schedule

Nov. 8
Jacksonville State at Bradley, 8 p.m. ET (Bradley Braves)
Alabama State at Illinois, 8 p.m. ET (ESPN3) (Illinois Fighting Illini)

Nov. 10
Alabama State at Bradley, 5 p.m. ET
Jacksonville State at Illinois, 6 p.m. ET (ESPN3)

Nov. 12
Jacksonville State at Chicago State, 8 p.m. ET (Chicago State Cougars)

Nov. 15
Chicago State at Bradley, 8 p.m. ET

Nov. 16
Alabama State at Jacksonville State, 8 p.m. ET (Jacksonville State Gamecocks)

Nov. 17
Bradley at Illinois, 6 p.m. ET (Big Ten Digital Network)

Nov. 18
Chicago State at Alabama State, 3 p.m. ET

Nov. 22
Chicago State at Illinois, 9 p.m. ET (BTN)

Rainbow Classic
(Hawai `i Rainbow Warriors)

Honolulu: Nov. 8-11

Teams (4)

Hawai `i Rainbow Warriors (Big West)
New Mexico State Aggies (WAC)
Tennessee State Tigers (OVC)
Western Michigan Broncos (MAC)

Schedule

Nov. 8
Tennessee State at Hawai `i, 11:30 p.m. ET
New Mexico State vs. Western Michigan, approx. 2 a.m. ET

Nov. 9
New Mexico State vs. Tennessee State, 10 p.m. ET
Western Michigan at Hawai `i, approx. 12:30 a.m. ET

Nov. 11
Western Michigan vs. Tennessee State, 10 p.m. ET
New Mexico State at Hawai `i, 5 a.m. ET (ESPN2)

Kennesaw State Tournament

Kennesaw, Ga.: Nov. 8-12
Campus sites: Nov. 14 (Kennesaw State Owls/Youngstown State Penguins)

Teams (5)

Eastern Kentucky Colonels (OVC)
Florida International Golden Panthers (C-USA)
Kennesaw State Owls (A-Sun)
Warren Wilson Owls (USCAA)
Youngstown State Penguins (Horizon)

Schedule

Nov. 8
Eastern Kentucky vs. Florida International, 5 p.m. ET
Youngstown State at Kennesaw State, approx. 7:30 p.m. ET

Nov. 9
Florida International vs. Youngstown State, 3 p.m. ET
Eastern Kentucky at Kennesaw State, approx. 5:30 p.m. ET

Nov. 10
Youngstown State vs. Eastern Kentucky, 1 p.m. ET
Florida International at Kennesaw State, approx. 3:30 p.m. ET (ESPN3)

Nov. 11
Warren Wilson at Kennesaw State, 12 p.m. ET

Nov. 12
Warren Wilson vs. Florida International at Kennesaw, 12 p.m. ET (FIU Golden Panthers)

Nov. 13
Warren Wilson at Eastern Kentucky, 7 p.m. ET (Eastern Kentucky Colonels)

Nov. 14
Warren Wilson at Youngstown State, 7 p.m. ET

Northern Illinois Tournament
(San Jose State Spartans)

DeKalb, Ill.: Nov. 15-17

Teams (4)

James Madison Dukes (CAA)
Milwaukee Panthers (Horizon)
Northern Illinois Huskies (MAC)
San Jose State Spartans (MWC)

Schedule
(James Madison Dukes)

Nov. 15
Milwaukee vs. San Jose State, 6:30 p.m. ET
James Madison at Northern Illinois, approx. 9 p.m. ET

Nov. 16
James Madison vs. Milwaukee, 6:30 p.m. ET
San Jose State at Northern Illinois, approx. 9 p.m. ET

Nov. 17
San Jose State vs. James Madison, 2 p.m. ET
Milwaukee at Northern Illinois, approx. 4:30 p.m. ET

Islander Classic
(Texas A&M-Corpus Christi Islanders/UTPA Broncs)

Campus sites: Nov. 8
Corpus Christi: Nov. 15-17

Teams (6)

Fort Wayne Mastodons (Summit)
Huston-Tillotson Rams (NAIA, Red River Athletic Conference)
Indiana-Kokomo Cougars (NAIA, KIAC)
Tennessee Tech Golden Eagles (OVC)
Texas A&M-Corpus Christi Islanders (Southland)
UTPA Broncs (WAC)

Schedule

Nov. 8
Huston-Tillotson at Texas A&M-Corpus Christi, 8:30 p.m. ET

Nov. 11
Indiana-Kokomo at IPFW, 7 p.m. ET (IPFW Mastodons)

Nov. 13
Huston-Tillotson at UTPA, 7 p.m. ET (UTPA Broncs)

Nov. 15
UTPA vs Tennessee Tech, 6 p.m. ET
Fort Wayne vs. Texas A&M-Corpus Christi, approx. 8:30 p.m. ET

Nov. 16
Fort Wayne vs. UTPA, 4 p.m. ET
Tennessee Tech at Texas A&M-Corpus Christi, approx. 6:30 p.m. ET

Nov. 17
Tennessee Tech vs. Fort Wayne, 2 p.m. ET
UTPA at Texas A&M-Corpus Christi, approx. 4:30 p.m. ET

Nov. 21
Indiana-Kokomo at Tennessee Tech, 8 p.m. ET (Tennessee Tech Golden Eagles)

Keightley Classic
(Kentucky Wildcats)

Campus sites: Nov. 15-27

Teams (5)

Cleveland State Vikings (Horizon)
Eastern Michigan Eagles (MAC)
Kentucky Wildcats (SEC)
Robert Morris Colonials (NEC)
UT Arlington Mavericks (Sun Belt)

Schedule

Nov. 14
Robert Morris at Eastern Michigan, 7:30 p.m. ET (Streaming at emueagles.com) (Eastern Michigan Eagles)

Nov. 15
Cleveland State at UT Arlington, 8:30 p.m. ET (UT Arlington Mavericks)

Nov. 17
Robert Morris at Kentucky, 7 p.m. ET (ESPN2)

Nov. 18
Cleveland State at Eastern Michigan, 7 p.m. ET (Streaming at emueagles.com)

Nov. 19
UT Arlington at Kentucky, 7:30 p.m. ET (CSS)

Nov. 21
UT Arlington at Robert Morris, 7 p.m. ET

Nov. 23
Robert Morris at Cleveland State, 3 p.m. ET (Cleveland State Vikings)
UT Arlington at Eastern Michigan, 7 p.m. ET (Streaming at emueagles.com)

Nov. 25
Cleveland State at Kentucky, 7 p.m. ET (FSN)

Nov. 27
Eastern Michigan at Kentucky, 4 p.m. ET (FS South)

Roundball Showcase
(Stephen F. Austin Lumberjacks/Western Kentucky Hilltoppers)

Campus sites: Nov. 16-26

Teams (7)

Campbellsville Tigers (NAIA, Mid-South)
ETSU Buccaneers (A-Sun)
Marshall Thundering Herd (C-USA)
Samford Bulldogs (SoCon)
Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland)
UNC Wilmington Seahawks (CAA)
Western Kentucky Hilltoppers (Sun Belt)

Schedule

Nov. 16
ETSU at Western Kentucky, 8 p.m. ET

Nov. 21
Samford at ETSU, 7 p.m. ET (Samford Bulldogs)
Stephen F. Austin at Marshall, 7 p.m. ET
UNC Wilmington at Western Kentucky, 8 p.m. ET

Nov. 23
Stephen F. Austin at ETSU, 4 p.m. ET
UNC Wilmington at Marshall, 12 p.m. ET (UNCW Seahawks)
Samford at Western Kentucky, 8 p.m. ET

Nov. 26
Western Kentucky at Marshall, 7 p.m. ET
Samford vs. Stephen F. Austin, 8 p.m. ET
Campbellsville vs. UNC Wilmington, 7 p.m. ET

Nov. 29
Campbellsville at Samford, 8 p.m. ET
Stephen F. Austin at UNC Wilmington, 7 p.m. ET

Nov. 30
Marshall at ETSU, 4 p.m. ET (Marshall Thundering Herd)

Ohio Tournament
(GopherHole)

Campus sites: Nov. 17-30

Teams (6)

Anderson Ravens (DIII, HCAC)
Cincinnati Christian Eagles
(NAIA, KIAC)
Evansville Aces (MVC)
Heidelberg Student Princes (DIII, OAC)
Mercer Bears (A-Sun)
Ohio Bobcats (MAC)
Valparaiso Crusaders (Horizon)

Schedule

Nov. 17
Valparaiso at Ohio, 2 p.m. ET (Ohio Bobcats)

Nov. 18
Mercer at Evansville, 8 p.m. ET

Nov. 20
Valparaiso at Evansville, 9 p.m. ET

Nov. 21
Valparaiso at Evansville (Evansville Aces)

Nov. 23
Anderson at Evansville, 8 p.m. ET
Heidelberg at Ohio, 2 p.m. ET

Nov. 26
Mercer at Ohio, 7 p.m. ET

Nov. 29
Mercer at Valparaiso, 8 p.m. ET

Nov. 30
Evansville at Ohio, 2 p.m. ET
Cincinnati Christian at Valparaiso , 8 p.m. ET (GopherHole)

Central Michigan Tournament

Mount Pleasant, Mich.: Nov. 21-23
Campus sites: Nov. 26

Teams (4)

Austin Peay Governors (OVC)
Cal State Northridge Matadors (Big West)
Central Michigan Chippewas (MAC)
Montana State Bobcats (Big Sky)

Schedule

Nov. 21 (GopherHole/Central Michigan Chippewas/Austin Peay Governors)
Cal State Northridge vs. Montana State, 4:30 p.m. ET
Austin Peay at Central Michigan, approx. 7 p.m. ET

Nov. 22
Austin Peay vs. Cal State Northridge, 4:30 p.m. ET
Montana State at Central Michigan, approx. 7 p.m. ET

Nov. 23
Montana State vs. Austin Peay, 5:30 p.m. ET
Cal State Northridge at Central Michigan, approx. 8 p.m. ET

Nov. 26
Cal State Northridge at Montana State, 9 p.m. ET (Cal State Northridge Matadors)

Global Sports Showcase
(CBS Sports)

Salt Lake City: Nov. 21-23

Teams (4)

Grand Canyon Antelopes (WAC)
Lamar Cardinals (Southland)
Savannah State Tigers (MEAC)
Utah Utes (Pac-12)

Schedule

Nov. 21
Lamar vs. Savannah State, 7 p.m. ET
Grand Canyon at Utah, approx. 9:30 p.m. ET

Nov. 22
Savannah State vs. Grand Canyon, 6 p.m. ET
Lamar at Utah, 9 p.m. ET (Pac-12 Network)

Nov. 23
Grand Canyon vs. Lamar, TBA
Savannah State at Utah, TBA (Pac-12 Network)

Colorado State Challenge
(Colorado State Rams, Northern Colorado Bears, New Mexico State Aggies)

Campus sites: Nov. 20-Dec. 1

Teams (5)

Bethune-Cookman Wildcats (MEAC)
Colorado State Rams (MWC)
New Mexico State Aggies (WAC)
Northern Colorado Bears (Big Sky)
Prairie View A&M Panthers (SWAC)

Schedule

Nov. 20
Northern Colorado at New Mexico State, 9 p.m. ET (AggieVision)

Nov. 22
Northern Colorado at Colorado State, 9 p.m. ET (MWN)

Nov. 25
Prairie View A&M at Colorado State, 9 p.m. ET (MWN)
Bethune-Cookman at New Mexico State, 9 p.m. ET (AggieVision)

Nov. 27
Bethune-Cookman at Colorado State, 4 p.m. ET (MWN)
Prairie View A&M at New Mexico State, 9 p.m. ET

Nov. 29
Prairie View A&M vs. Bethune-Cookman at Greeley, Colo., 8 p.m. ET (Bethune-Cookman Wildcats)

Nov. 30
New Mexico State at Colorado State, 6 p.m. ET (Root Sports Rocky Mtn.)
Bethune-Cookman at Northern Colorado, 9 p.m. ET

Dec. 1
Prairie View A&M at Northern Colorado, 4 p.m. ET

Portland State Tournament
(Portland State Vikings)

Portland, Ore.: Nov. 22-24

Teams (4)

Loyola of Chicago Ramblers (Horizon)
Portland State Vikings (Big Sky)
SIU-Edwardsville Cougars (OVC)
UC Davis Aggies (Big West)

Schedule

Nov. 22
UC Davis vs. SIU-Edwardsville, 6 p.m. ET
Loyola of Chicago at Portland State, approx. 8:30 p.m. ET

Nov. 23
UC Davis vs. Loyola of Chicago, 6 p.m. ET
SIU-Edwardsville at Portland State, approx. 8:30 p.m. ET

Nov. 24
Loyola of Chicago vs. SIU-Edwardsville, 3:30 p.m. ET
UC Davis at Portland State, approx. 6 p.m. ET

Fresno State Tournament
(Fresno State Bulldogs)

Campus sites: Nov. 23, 25
Fresno, Calif.: Nov. 29-Dec. 1

Teams (5)

Cal State Bakersfield Roadrunners (WAC)
Drake Bulldogs (MVC)
Fresno State Bulldogs (MWC)
Northern Arizona Lumberjacks (Big Sky)
San Diego Christian Hawks (NAIA, GSAC)

Schedule

Nov. 23
San Diego Christian at Northern Arizona, 5 p.m. ET (NAU-TV) (Northern Arizona Lumberjacks)

Nov. 25
San Diego Christian at Fresno State, 10 p.m. ET

Nov. 29
Northern Arizona vs. Cal State Bakersfield, 7:30 p.m. ET
Drake at Fresno State, approx. 10 p.m. ET

Nov. 30
Drake vs. Northern Arizona, 7:30 p.m. ET
Cal State Bakersfield at Fresno State, approx. 10 p.m. ET

Dec. 1
Cal State Bakersfield vs. Drake, 2:30 p.m. ET
Northern Arizona at Fresno State, approx. 5 p.m. ET

Golden Gate Challenge

San Francisco, Calif.: Nov. 27-30 (San Francisco Dons)

Teams (4)

Illinois State Redbirds (MVC)
San Francisco Dons (WCC)
Sonoma State Seawolves (DII, CCAA)
Vermont Catamounts (AmEast)

Schedule

Nov. 27
Sonoma State at San Francisco, 9 p.m. ET
Vermont vs. Illinois State, approx. 11:30 p.m. ET

Nov. 29
Vermont at San Francisco, 9 p.m. ET
Illinois State vs. Sonoma State, approx. 11:30 p.m. ET

Nov. 30
Vermont vs. Sonoma State, 9 p.m. ET
Illinois State at San Francisco, approx. 11:30 p.m. ET

Cure UCD Classic
(Tulane Green Wave)

Campus Sites: Nov. 20, 23 and Dec. 4
Puerto Vallarta, Mexico: Nov. 29-Dec. 1

Teams (8)

Host Teams
Northern Kentucky Norse (A-Sun)
Southeast Missouri Redhawks (OVC)
Texas State Bobcats (Sun Belt)
Tulane Green Wave (C-USA) (Tulane Green Wave)

Visiting Teams
Cedarville Yellow Jackets (NCCAA, GMAC)
Others TBD

Campus Site Games

Nov. 20
Cedarville at Tulane, 1 p.m. ET

Nov. 23
Northern Kentucky at Tulane, 10 p.m. ET

Dec. 4
Cedarville at Texas State, 8 p.m. ET (Texas State Bobcats)

Mexico Games

Nov. 29
Northern Kentucky vs. Southeast Missouri (Northern Kentucky Norse)
Texas State vs. Tulane, 5 p.m. ET (Texas State Bobcats)

Nov. 30
Tulane vs. Southeast Missouri
Northern Kentucky vs. Texas State, 5 p.m. ET

Dec. 1
Southeast Missouri vs. Texas State, 5 p.m. ET (Southeast Missouri Redhawks)

Global Sports Hardwood Classic
(Cal Poly Mustangs/North Dakota/Pacific Tigers)

Eugene, Ore.: Nov. 29-Dec. 1

Teams (4)

Cal Poly Mustangs (Big West)
North Dakota (Big Sky)
Oregon Ducks (Pac-12)
Pacific Tigers (WCC)

Schedule

Nov. 29
Pacific at Oregon, 3 p.m. ET (Pac-12 Network)
North Dakota vs. Cal Poly, approx. 5:30 p.m. ET

Nov. 30
Cal Poly vs. Pacific, TBA
North Dakota at Oregon, TBA (Pac-12 Network)

Dec. 1
Pacific vs. North Dakota, 7:30 p.m. ET
Cal Poly at Oregon, approx. 10 p.m. ET (Pac-12 Network)

Gotham Classic

Dec. 7-21
Showcase Games in New York City on Dec. 21

Teams (5)

Bryant Bulldogs (NEC)
Delaware Blue Hens (CAA)
North Dakota State Bison (Summit)
Notre Dame Fighting Irish (ACC)
Ohio State Buckeyes (Big Ten)

Schedule

Dec. 7
Delaware at Notre Dame, 4 p.m. ET (ACC RSNs)
North Dakota State at Bryant, 1 p.m. ET

Dec. 9
Bryant at Notre Dame, 7 p.m. ET (ESPNU)

Dec. 11
Bryant at Ohio State, 7:30 p.m. ET (Big Ten Digital Network)
North Dakota State at Notre Dame, 7 p.m. ET (ESPNU)

Dec. 14
North Dakota State at Ohio State, 8:15 p.m. ET (BTN)

Dec. 16
Delaware at North Dakota State, 8 p.m. ET (KVLY 11.2)

Dec. 18
Delaware at Ohio State, 7 p.m. ET (BTN)

Dec. 21 at New York City
Ohio State vs. Notre Dame, 7:30 p.m. ET (ESPN2)
Bryant vs. Delaware, approx. 10 p.m. ET

Basketball Travelers Classic
(Utah State Aggies)

Logan, Utah: Dec. 19-21

Teams (4)

Troy Trojans (Sun Belt)
UC Santa Barbara Gauchos (Big West)
Utah State Aggies (MWC)
Western Illinois Leathernecks (Summit)

Schedule

Dec. 19
UC Santa Barbara vs. Troy, 7:30 p.m. ET
Western Illinois at Utah State, approx. 10 p.m. ET

Dec. 20
Western Illinois vs. Troy, 7:30 p.m. ET
UC Santa Barbara at Utah State, approx. 10 p.m. ET

Dec. 21
Western Illinois vs. UC Santa Barbara, 7:30 p.m. ET
Troy at Utah State, approx. 10 p.m. ET

Teams Not Yet In An Exempt Event (71)

Fully Committed Conferences (9 of 32): ACC, Big 12, Big East, Big Ten, CAA, Horizon, MVC, Pac-12, WCC

American: UCF
Am East: Albany. Binghamton, UMass-Lowell, New Hampshire, UMBC
A-10: Duquesne, Fordham
A-Sun: Jacksonville
Big Sky: Idaho State, Montana, Sacramento State, Southern Utah, Weber State
Big South: Charleston Southern, High Point, VMI, Winthrop
Big West: UC Riverside
C-USA: Rice, UT San Antonio
Independent: NJIT
Ivy: Brown, Cornell, Dartmouth, Penn, Princeton, Yale
MAAC: Iona, Manhattan, Quinnipiac, Rider, St. Peter's
MAC: Ball State, Buffalo, Miami
MEAC: Coppin State, Delaware State, UMES, South Carolina State
MWC: Air Force
NEC: Central Connecticut State, St. Francis (Pa.)
OVC: Eastern Illinois, Murray State
Patriot: American, Army, Bucknell, Colgate, Lafayette, Loyola (Md.), Navy
SEC: Auburn
Southern: Furman, Wofford
Southland: Central Arkansas, Incarnate Word, New Orleans, Nicholls State, Northwestern State, Southeastern Louisiana
SWAC: Alabama A&M, Alcorn State, Grambling State
Summit: Omaha, South Dakota
Sun Belt: Louisiana-Monroe
WAC: Seattle, UMKC, Utah Valley

Conference Challenges

Big Ten/ACC Challenge

Dec. 3
Indiana at Syracuse, 7:15 p.m. ET (ESPN)
Illinois at Georgia Tech, 7:15 p.m. ET (ESPN2)
Penn State at Pittsburgh, 7:30 p.m. ET (ESPNU)
Michigan at Duke, 9:15 p.m. ET (ESPN)
Notre Dame at Iowa, 9:15 p.m. ET (ESPN2)
Florida State at Minnesota, 9:30 p.m. ET (ESPNU)

Dec. 4
Wisconsin at Virginia, 7 p.m. ET (ESPN)
Maryland at Ohio State, 7 p.m. ET (ESPN2) (Maryland Terrapins)
Northwestern at N.C. State, 7:30 p.m. ET (ESPNU)
North Carolina at Michigan State, 9 p.m. ET (ESPN)
Boston College at Purdue, 9 p.m. ET (ESPN2)
Miami at Nebraska, 9:30 p.m. ET (ESPNU)

Not participating: Clemson, Virginia Tech, Wake Forest

Big 12/SEC Challenge

Nov. 14
Texas Tech at Alabama, 9 p.m. ET (ESPN2)

Dec. 2
Auburn at Iowa State, 7 p.m. ET (ESPNU)
Vanderbilt at Texas, 9 p.m. ET (ESPN2)

Dec. 5
West Virginia at Missouri, 7 p.m. ET (ESPN2)
TCU at Mississippi State, 7 p.m. ET (ESPNU)
Mississippi at Kansas State, 9 p.m. ET (ESPN2)

Dec. 6
South Carolina at Oklahoma State, 9:30 p.m. ET (ESPNU)
Kentucky vs. Baylor at Arlington, Tex., 10 p.m. ET (ESPN)

Dec. 10
Kansas at Florida, 7 p.m. ET (ESPN)

Dec. 21
Oklahoma vs. Texas A&M at Houston (Lone Star Showcase), 7 p.m. ET (ESPNU)

Not participating: Arkansas, Georgia, LSU, Tennessee

Neutral Site Showcases

Armed Forces Classic
Nov. 8: Camp Humphreys, South Korea (ESPN)
Oregon vs. Georgetown, 7 p.m. ET (ESPN)

Buckets and Boots Showcase
Nov. 8: Dallas
Alabama vs. Oklahoma, 5 p.m. ET (FSN/FCS Central)
SMU vs. TCU, approx. 7:30 p.m. ET (FS Southwest)
Colorado vs. Baylor, approx. 10 p.m. ET (FSN)

Barclays Center Showcase No. 1
Nov. 8: Brooklyn
Connecticut vs. Maryland, 6:30 p.m. ET (ESPN2)

Sioux Falls Showcase
Nov. 8: Sioux Falls, S.D. (Wisconsin Badgers)
St. John's vs. Wisconsin, 7 p.m. ET (BTN)

Connecticut 6
Nov. 9: Bridgeport, Conn. (Big Apple Buckets)
Quinnipiac vs. Hartford, 3 p.m. ET
Central Connecticut State vs. Yale, approx. 5:30 p.m. ET
Fairfield vs. Sacred Heart, approx. 8 p.m. ET

Coaches vs. Cancer Boston Tip-Off
Nov. 10: Boston
Boston U. vs. Northeastern, 12:30 p.m. ET (NESN)
Boston College vs. UMass, approx. 3 p.m. ET (NESN)
Holy Cross vs. Harvard, approx. 5:30 p.m. ET (NESN)

Champions Classic
Nov. 12: Chicago
Michigan State vs. Kentucky, 7:30 p.m. ET (ESPN)
Kansas vs. Duke, approx. 10 p.m. ET (ESPN)

Davidson Showcase
Nov. 16: Charlotte (Davidson Wildcats)
Virginia vs. Davidson, 12 p.m. ET

Mizzou Showcase
Nov. 16: Kansas City (Missouri Tigers)
Hawai `i at Missouri, 7 p.m. ET (Mizzou Sports Properties)

Consol Energy Center Showcase
Nov. 30: Pittsburgh (Pittsburgh Panthers)
Duquesne vs. Pittsburgh, 1 p.m. ET (CBS Sports Network)

Salt Lake City Showcase
Nov. 30: Salt Lake City
Utah State vs. BYU, 9 p.m. ET (BYU TV) (Utah State Aggies)

Barclays Center Showcase No. 2
Dec. 1: Brooklyn
Providence vs. Kentucky, 8:30 p.m. ET (FS1) (Providence Friars)

Hall of Fame Holiday Showcase
Dec. 7: Springfield, Mass.
BYU vs. UMass, 1:30 p.m. ET (CBS SN) (BYU Cougars)

Wells Fargo Center Showcase
Dec. 7: Philadelphia (Temple Owls)
Texas vs. Temple, 12 p.m. ET (ESPNU)

Madison Square Garden Holiday Festival
Dec. 7: New York City
La Salle vs. Stony Brook, 11 a.m. ET (FSN)
Fordham vs. St. John's, approx. 1:30 p.m. ET (FSN)

Big Four Classic
Dec. 7: Des Moines, Iowa (KCRG)
Iowa State vs. Northern Iowa, 6 p.m. ET (MC-22)
Drake vs. Iowa, approx. 8:30 p.m. ET (MC-22)

Rapid City Showcase
Dec. 7: Rapid City, S.D. (Wyoming Cowboys)
Wyoming vs. South Dakota, 9:15 p.m. ET (Midco SN)

Atlanta Showcase
Dec. 8: Atlanta (Illinois Fighting Illini)
Illinois vs. Auburn, 3 p.m. ET (SEC on FSN)

BB&T Classic
Dec. 8: Washington, D.C.
Oklahoma vs. George Mason, 1 p.m. ET (MASN)
George Washington vs. Maryland, approx. 3:30 p.m. ET (MASN)

Tupelo Showcase
Dec. 13: Tupelo, Miss. (Mississippi State Bulldogs)
Southeastern Louisiana vs. Mississippi State, 8 p.m. ET

Capital Classic
Dec. 14: Charleston, W. Va. (West Virginia Mountaineers)
Marshall vs. West Virginia, 7:30 p.m. ET (Capital Classic Network)

Auburn Hills Showcase
Dec. 14: Auburn Hills, Mich. (Oakland Golden Grizzlies)
Michigan State vs. Oakland, 4 p.m. ET (ESPN2)

INTRUST Bank Showcase
Dec. 14: Wichita (Wichita State Shockers)
Tennessee vs. Wichita State, 2 p.m. ET (ESPN2)

Crossroads Classic
Dec. 14: Indianapolis (Indiana Hoosiers)
Indiana vs. Notre Dame, 3:15 p.m. ET (ESPN)
Purdue vs. Butler, approx. 6 p.m. ET (BTN)

Kansas City Shootout
Dec. 14: Kansas City (Kansas Jayhawks)
New Mexico vs. Kansas, 7 p.m. ET (ESPN2)

Crosstown Classic
Dec. 14: Cincinnati (Xavier Musketeers)
Cincinnati vs. Xavier, 8 p.m. ET (FS1)

Portland Showcase
Dec. 14: Portland, Ore. (Oregon Ducks)
Illinois vs. Oregon, 9 p.m. ET (ESPN2)

Battle in Seattle
Dec. 14: Seattle (Gonzaga Bulldogs)
South Alabama vs. Gonzaga, 10 p.m. ET (KHQ/ROOT Sports Northwest)

All-College Classic
Dec. 14: Oklahoma City
Louisiana Tech vs. Oklahoma State, 2 p.m. ET (ESPNU) (NewsOK)

Jimmy V Classic (ESPN)
Dec. 17: New York City
Cincinnati vs. Pittsburgh, 7 p.m. ET (ESPN)
Florida vs. Memphis, approx. 9:30 p.m. ET (ESPN)

Kennewick Showcase
Dec. 18: Kennewick, Wash. (Washington State Cougars)
San Francisco State vs. Washington State, 10 p.m. ET (Pac-12 Network)

Carquest Auto Parts Classic (Duke Blue Devils)
Dec. 19: New York City
UCLA vs. Duke, 7:30 p.m. ET (ESPN)

ShoWare Showdown (Seattle Redhawks)
Dec. 19: Kent, Wash.
Norfolk State vs. Seattle, 10 p.m. ET

South Point Holiday Hoops Classic
Dec. 20-21: Las Vegas

Dec. 20
Portland vs. Bradley, 8 p.m. ET (Bradley Braves)
Princeton vs. Pacific, approx. 10:30 p.m. ET (Princeton Tigers)

Dec. 21
Bradley vs. Pacific, 8:30 p.m. ET
Portland vs. Princeton, approx. 11 p.m. ET (GopherHole.com)

Lone Star Showcase
Dec. 21: Houston
Houston vs. Rice, 4:30 p.m. ET (CSS)
Oklahoma vs. Texas A&M (Big 12/SEC Challenge), approx. 7 p.m. ET (ESPNU)

MGM Grand Garden Showcase
Dec. 21: Las Vegas
Marquette vs. New Mexico, 9 p.m. PT (ESPNU)
Oklahoma State vs. Colorado, approx. 11:30 p.m. ET (ESPN2)

Orange Bowl Classic
Dec. 21: Sunrise, Fla.
UMass vs. Florida State, 2 p.m. ET (FSN)
Fresno State vs. Florida, approx. 4:30 p.m. ET (FSN)

Brooklyn Hoops Holiday Invitational
Dec. 21: Brooklyn
Manhattan vs. Buffalo, 2:30 p.m. ET
LIU Brooklyn vs. Temple, approx. 5 p.m. ET
Michigan vs. Stanford, approx. 8:30 p.m. ET (FS1)

Wichita Wildcat Classic (Kansas State Wildcats)
Dec. 21: Wichita
Gonzaga vs. Kansas State, 3:30 p.m. ET (ESPN2)

Braggin' Rights
Dec. 21: St. Louis
Illinois vs. Missouri, 5:30 p.m. ET (ESPN2) (GopherHole)

North Little Rock Showcase
Dec. 21: North Little Rock, Ark.
South Alabama vs. Arkansas, 8 p.m. ET (ARSN) (Arkansas Razorbacks)

Governor's Holiday Hoops Classic
Dec. 21: Richmond (Richmond Coliseum)
Hampton vs. James Madison, 3 p.m. ET (NBC SN)
Virginia Tech vs. VCU, approx. 5:30 p.m. ET (NBC SN)

Bridgeport Showcase
Dec. 28: Bridgeport, Conn. (Connecticut Huskies)
Eastern Washington vs. Connecticut, 1 p.m. ET (SNY)

United Center Showcase
Dec. 28: Chicago (Illinois Fighting Illini)
Illinois vs. UIC, 2 p.m. ET (BTN)

Brooklyn Hoops Winter Festival
Dec. 28: Brooklyn
St. John's vs. Columbia, 2:30 p.m. ET (FS1)
Kansas State vs. Tulane, approx. 5 p.m. ET (FS1)
Boston College vs. VCU, approx. 7:30 p.m. ET (FS1)

Charleston Showcase
Dec. 29: Charleston, W. Va. (West Virginia Mountaineers)
William & Mary vs. West Virginia, 3 p.m. ET (ROOT Sports Pittsburgh)

Greensboro Showcase
Dec. 31: Greensboro, N.C. (Duke Blue Devils)
Elon vs. Duke, 1 p.m. ET (ESPNU)

Madison Square Garden February Showcase
Feb. 1: New York (CBS Sports)
Georgetown vs. Michigan State, 3 p.m. ET (FS1)

Non-Exempt Tournaments

All-Military Classic
Nov. 8-9: Lexington, Va.
Air Force Falcons (MWC), Army Black Knights (Patriot), The Citadel Bulldogs (SoCon), VMI Keydets (Big South)

Semifinals (Air Force Falcons)
Air Force vs. Army, 1 p.m. ET (ESPNU)
The Citadel at VMI, approx. 3:30 p.m. ET (ESPNU)

Finals
Consolation, 6 p.m. ET (ESPN3)
Championship, approx. 8:30 p.m. ET (ESPN3)

USD Tournament
Nov. 8-9: San Diego (Loyola Marymount Lions)
Grand Canyon Antelopes (WAC), Loyola Marymount Lions (WCC), San Diego Toreros (WCC), South Dakota State Jackrabbits (Summit)

Nov. 8
Grand Canyon vs. Loyola Marymount, 7:30 p.m. ET
South Dakota State at San Diego, approx. 10 p.m. ET

Nov. 9
South Dakota State vs. Loyola Marymount, 6:30 p.m. ET
Grand Canyon at San Diego, approx. 9 p.m. ET

Cable Car Classic
Nov. 29-30: Santa Clara, Calif.
North Dakota State Bison (Summit), Rice Owls (C-USA), Rider Broncs (MAAC), Santa Clara Broncos (WCC)

Semifinals (Santa Clara Broncos)
Rice vs. Rider, 9 p.m. ET
North Dakota State at Santa Clara, approx. 11:30 p.m. ET

Finals
Consolation, 9 p.m. ET
Championship, approx. 11:30 p.m. ET

Lumberjack E-Tech Classic
Dec. 6-7: Nacogdoches, Tex. (James Madison Dukes/Stephen F. Austin Lumberjacks)
James Madison Dukes (CAA), Sam Houston State Bearkats (Southland), Stephen F. Austin Lumberjacks (Southland), Towson Tigers (CAA)

Dec. 6
Towson vs. Sam Houston State, 6:30 p.m. ET
James Madison at Stephen F. Austin, approx. 9 p.m. ET

Dec. 7
James Madison vs. Sam Houston State, 7 p.m. ET (CSN Houston/Mid-Atlantic Plus/Comcast Network)
Towson at Stephen F. Austin, approx. 9:30 p.m. ET (CSN Houston/Mid-Atlantic Plus/Comcast Network)

BVI Tropical Shootout
Dec. 20-21: Road Town, British Virgin Islands (Hattiesburg American/Coppin State Eagles)
Arkansas-Little Rock Trojans (Sun Belt), Coppin State Eagles (MEAC), Jacksonville State Gamecocks (OVC), Southern Mississippi Golden Eagles (C-USA)

Semifinals
UALR vs. Jacksonville State, 7:30 p.m. ET
Coppin State vs. Southern Mississippi, approx. 10 p.m. ET

UCF Holiday Classic
Dec. 21-22 (UCF Knights)
UCF Knights (American), Rio Grande Red Storm (NAIA, Mid-South), Southeastern Fire (NAIA, The Sun), Valparaiso Crusaders (Horizon)

Dec. 21
Rio Grande at UCF, 4 p.m. ET
Southeastern vs. Valparaiso, approx. 6:30 p.m. ET (Valparaiso Crusaders)

Dec. 22
Rio Grande vs. Southeastern (Southeastern Fire)
Valparaiso at UCF, 2:30 p.m. ET (ESPN3)

Tulane Classic
Dec. 21-22: New Orleans (Tulane Green Wave)
Alabama State Hornets (SWAC), Milwaukee Panthers (Horizon), Northeastern Huskies (CAA), Tulane Green Wave (C-USA)

Dec. 21
Alabama State at Tulane, 4 p.m. ET
Milwaukee vs. Northeastern, approx. 6:30 p.m. ET

Dec. 22
Milwaukee vs. Alabama State, 4 p.m. ET
Northeastern at Tulane, approx. 6:30 p.m. ET

Don Haskins Sun Bowl Invitational
Dec. 28-39: El Paso, Tex. (UTEP Miners)
Alcorn State Braves (SWAC), Denver Pioneers (Summit), UTEP Miners (C-USA), Western Illinois Leathernecks (Summit)

Dec. 28
Alcorn State vs. Denver, 7 p.m. ET
Western Illinois at UTEP, approx. 9:30 p.m. ET

Dec. 29
Alcorn State vs. Western Illinois, 7 p.m. ET
Denver at UTEP, approx. 9:30 p.m. ET

Dr. Pepper Classic
Dec. 29-30: Chattanooga, Tenn. (Chattanooga Mocs)
Chattanooga Mocs (SoCon), Grand Canyon Antelopes (WAC), Maine Black Bears (America East), Middle Tennessee Blue Raiders (Sun Belt)

Semifinals
Middle Tennessee vs. Maine, 4:30 p.m. ET
Grand Canyon at Chattanooga, approx. 7 p.m. ET

Finals
Consolation, 4:30 p.m. ET
Championship, approx. 7 p.m. ET

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.

Trending Discussions

X
Log In Sign Up

forgot?
Log In Sign Up

Forgot password?

We'll email you a reset link.

If you signed up using a 3rd party account like Facebook or Twitter, please login with it instead.

Forgot password?

Try another email?

Almost done,

Join Blogging the Bracket

You must be a member of Blogging the Bracket to participate.

We have our own Community Guidelines at Blogging the Bracket. You should read them.

Join Blogging the Bracket

You must be a member of Blogging the Bracket to participate.

We have our own Community Guidelines at Blogging the Bracket. You should read them.

Spinner.vc97ec6e

Authenticating

Great!

Choose an available username to complete sign up.

In order to provide our users with a better overall experience, we ask for more information from Facebook when using it to login so that we can learn more about our audience and provide you with the best possible experience. We do not store specific user data and the sharing of it is not required to login with Facebook.

tracking_pixel_9347_tracker